Ik wil geen hit, ik wil goede films maken Charlie Sheen vlucht voor samenzweerders PZC Onzin duizelingwekkend fraai Aki Kaurismaki en Drifting Clouds kunst cultuur 22 vrijdag 30 mei 1997 Regisseur Aki Kaurismaki: „Zo nu en dan moet ik Finland ontvluchten." foto Cees Zorn houdt het bij water, koffie en sigaretten, en blijkt op dit dieet een welwillende ge sprekspartner die lange pauzes laat val len tussen zijn door droge humor en af standelijke ironie gekleurde observaties. Een noorderling kortom. Western Op de vraag wat het uitgangspunt voor Drifting Clouds was, antwoordt hij met een stalen gezicht dat hij eigenlijk een western had willen maken, maar last kreeg van zijn geweten. „Ik realiseerde me dat filmmakers geen enkele aandacht be steden aan de werkloosheid, het grootste probleem van Europa momenteel. De dui vel in mij fluisterde: 'Waarom moet jij daar zo nodig een film over maken?'. Maai de engel in mij zei: 'Ja, jij moet het doen, want je weet dat niemand anders het zal doen omdat je met zo'n onderwerp geen geld kimt verdienen'. Toen zei het duivel tje: 'Ben je gek, maak toch gewoon een western'. Maar de engel antwoordde weer: 'Nee, nee, geen sprake van.' En toen zei ik: 'Oké, ik zal een film over werkloos heid maken." Kaurismaki kijkt me - nu met een jon gensachtige glimlach - aan en vervolgt: ,,Ik vind dat film op de een of andere ma nier een relatie met de werkelij kheid moet hebben, zelfs tegenwoordig. Niet op een naturalistische maar op een filmische manier. Er kan niet alleen maar entertain ment en 'artshit' bestaan. Dus heb ik een f ihn over werkloosheid gemaakt, zo grap pig als ik kon, zonder het realisme uit het oog te verliezen." Als er al één film van hem in het archief van de filmgeschiedenis zal belanden dan zal het The Match Factory Girl zijn, zo vervolgt hij: „Die film is bijzonder, omdat het zo'n sobere film is. Ik voel me daar thuis bij. Het is mijn stijl. Natuurlijk heb ben mensen als Bresson mij zeer bein- vloed, maar ook zonder hen zou het mijn stijl geworden zijn. Ik kan niet tegen te veel mensen, tegen drukte en gedoe. Ik hou meer van dingen, van voorwerpen, en ik voel me vertrouwder met handen dan met gezichten. Een journalist zei ooit te gen me dat ik het best zou functioneren met alleen een camera, een muur, twee personages en een schaduw. Maar beter zou zijn één personage. En het allerbest alleen een schaduw. Het is als met Japanse haiku's: hoe minder er is, des te beter. Waar dat vandaan komt....? Zo ben ik ge boren." Drifting Clouds heeft een opmerkelijk ui terlijk, waarin de opvallende tinten on miskenbaar herinneringen aan het werk van de Amerikaanse schilder Edward Hopper oproepen. In die vormgeving valt één element uit de toon: de schilderijen in het appartement van het echtpaar. D ie lij - ken ook echt niet te passen bij de kale le- vensstijl van het duo. „Het zijn schilderijen van mijn vrouw. El ke ochtend nam ik er stiekem eentje mee naar de set. In feite heb ik achter haar rug om binnen mijn film een tentoonstelling van haar werk georganiseerd. Ze is name lijk nogal verlegen en moeilijk tot een ex positie te bewegen. Ik weet dat ze daar een beetje vreemd hangen, maar we hebben het eerst geprobeerd met slechte schilde rijen die de decorbouwers meebrachten en die werkten niet. Dus ik dacht: 'Waar om geen goede schilderijen gebruiken?' Ik denk dat mijn vrouw er heimelijk wel blij om is. Zelfs de meeste verlegen kunste naar wil zijn of haar werk op een of andere manier onder de aandacht brengen." Optimisme Niet alleen Hopper wordt genoemd in re latie tot Drifting Cloudsmaar ook (Hol- lywood)regisseur Frank Capra. „Daar Met Drifting Clouds presenteert de Finse filmmaker Aki Kaurismaki zijn zeventiende regie, een even kaal als zwaarmoedig drama over een echtpaar dat werkloos wordt maar toch nog het geluk vindt. Een ontmoeting met de regisseur wiens drinkgedrag even legendarisch is als zijn afkeer van journalisten. Een kinderloos echtpaar in Helsinki wordt op een dag getroffen door een dubbele rampspoed. Zij werkt in een res taurant vol vergane glorie dat plots de deuren sluithij ziet zij n baan als trambe stuurder verloren gaan. En dat terwijl het thuis toch al geen vetpot was: de meubel tjes en de nieuwe Sony zijn slechts op af betaling verkregen. Het is een triest universum dat Aki Kau rismaki aan het begin van Drifting Clouds schetst, een wereld die zijn fans uit en te na kennen van superieure tragikomedies als Ariel (1988) en The Match Factory Girl (1989) en die terugkeerde in een aantal mindere films die de Fin daarna maakte. Met Drifting Clouds lijktKaursimakizijn scherpte teruggevonden te hebben, wat wellicht mede te danken is aan het feit dat de film bedoeld is als eerbetoon aan Matti Pellonpaade twee jaar geleden overleden acteur die in bijna alle films van Kauris maki te zien was. Hart Kaurismaki, die tijdens het drie kwartier durende gesprek in een Amsterdams hotel grote hoeveelheden water wegwerkt, staart - de ijsblokjes rinkelend in het glas - naar de punten van zijn schoenen: „Mat ti was mijn beste vriend. Hij overleed twee weken voor het begin van de opnames van Drifting Clouds, waar hij de hoofdrol in zou spelen. Hij had een hartkwaal en de doktoren zeiden vijf jaar geleden dat hij nooit meer zou kunnen werken. Maar hij heeft daarna nog vijf films gemaakt en het leek goed met hem te gaan, hij dronk ook niet meer. Maar plotseling heeft zijn hart het begeven. Gelukkig stierf hij met zijn laarzen aan: snel en stijlvol. Ik weet zeker dat hij momenteel in een kroeg in de he mel zit en daar tevreden op zijn dood te rugblikt." „Maar het is natuurlijk wel zonde dat hij de hoofdrol in Drifting Clouds niet meer heeft kunnen spelen. Hij vond het zelf zo'n prachtige rol. Hij had het script zelfs twee keer gelezen, wat in zijn geval een unicum was. Maar c'est la vie. There is a time to act and a time to die." „Na zijn dood had ik het hele projekt eerst afgelast, maar ik realiseerde me dat Matti kwaad geworden zou zijn als hij het ge hoord had. Toen heb ik het script com pleet omgegooid, want Kati Outinen, die nu de hoofdrol speelt, zou oorspronkelijk de vrouw van Matti spelen. Twee maand later heb ik de film alsnog gedraaid. En Matti is toch nog aanwezig in de film: het fotootje van het overleden kind van het echtpaar is een jeugdportret van hem." Schuw Kaurismaki vertelt het met een flauwe glimlach om de lippen. Zijn stemming lijkt met het moment te wisselen. Soms reageert hij bijna schuw, alsof elk woord er een te veel is. Dan weer kijkt hij je recht in de ogen, alsof je geen dommere vraag had kunnen stellen dan juist deze. Hij ben ik zelf over begonnen, omdat de film een overdreven optimistisch slot heeft dat aan Capra doet denken. Dat is eigenlijk alles. Maar ik heb een zwak voor Holly- woodfilms uit de jaren '50. Ze zijn goed geschreven, goed geacteerd en goed ge maakt. En ze hebben vaak iets te zeggen. Hollywood was toen een goede machine die goed gebruikt werd. Tegenwoordig is het een slechte machine waar men niet mee om weet te gaan. De macht is van Hollywood naar Wall Street gegaan en geld heeft geen moraal. Het geld regeert en padvinders doen het werk. Daarom wordt er zoveel shit gemaakt. Hooguit vier procent deugt, en een enkele film is zelfs goed." Gevraagd naar zo'n positieve uitzonde ring komt Kaurismaki bijna uitsluitend met voorbeelden uit de jaren zeventig. En hij noemt een aantal onafhankelijk wer kende Amerikanen, Jim Jarmusch voor op: „Ik heb al zijn films gedistribueerd en ben goed bevriend met hem. Hij wilde ook dat ik mee zou spelen in de Finse episode van Night on Earth. Als alcoholist.... Ik heb geweigerd." Muziek In de films van Kaurismaki speelt muziek een cruciale rol. Een aantal films hande len over het bizarre, met vreemde kuiven en schoenen uitgedoste rockbandje Le ningrad Cowboys, maar ook in andere, meer serieuze drama's zorgt een cocktail van rock 'n' roll, blues enballroommuziek voor een heel speciale sfeer. .Muziek is zo essentieel, het kan een scène maken of breken. Ik zoek meestal muziek die compleet tegengesteld is aan de scène. Wanneer je gelijksoortige muziek ge bruikt, zoals in Hollywood, met violen onder een sentimentele scène, dan krijg je wat ze in Zweden 'torta p-a torta' noe men. Een taart op een taart. Dat maakt het kapot. Dus ik koel gevoelige scènes af met luchthartige rock 'n' roll en gebruik Tsjaikovsky op een tegenovergestelde manier". Met de tango heeft de Fin een bijzondere relatie: „Toen ik tien was belandde ik een keer op de zolder bij een vriendje. Daar vonden we een taperecorder met wat oude banden vol tangomuziek. Vanaf de eerste seconde was ik verkocht. Ik heb nu ook een tango-cd geproduceerd met de band uit de film. De bandleider is een zigeuner, ik ben de peetvader van zijn pasgeboren veulen." Overleven Kaurismaki's films wekken de indruk dat het leven in Finland op zijn zachtst ge zegd geen pretje is, hetgeen de regisseur, die een tweede huis in Portugal heeft, graag beaamt: „Zelfs Finnen overleven er met moeite, laat staan buitenlanders. Ik hou het acht maanden per jaar vol in Fin land, dan wordt het me weer te veel. Ik woon in een dorpje net buiten Helsinki. In mijn favoriete bar, de enige in het dorpje trouwens, is tachtig procent van de clien tèle werkloos. De helft van hen zou niet eens meer kunnen werken, omdat ze te lang buiten het produktieproces gebleven zijn. Het zijn aardige jongens, en je kunt er prima mee drinken, maar op de lange duur is het toch tamelijk deprimerend ge zelschap. Die melancholie moet ik zo nu en dan kunnen ontvluchten." Rob de Kam Bruce Willis in The Fifth Element. De Amerikaanse filmindustrie voelt zich niet graag naar de kroon gestoken. „Een gigantisch mislukte Europese poging om een op Amerikaanse leest geschoeide sciencefiction-spektakel te maken," zo oordeelde het Amerikaanse vakblad Variety over The Fifth Element nadat er drie weken geleden het Festival van Cannes mee was geopend. Een week later ging Luc Bessons „gigantische mislukking" draaien in zowel Frankrijk als de Verenigde Staten en werd in beide landen een nummer 1-hit. Iets wat het verwante Amerikaanse Mars Attacks nooit gegund is geweest. Fifth Element onverwachte hit Overigens is het gros van ook de Europese kritieken op The Fifth Element lang niet mals ge weest, want het is - toegegeven - een kakelbonte kermisattractie die Besson (van eerder Le Grand Bleu, Nikita en Leon) te bieden heeft. En het valt moeilijk vol te houden dat het verhaal mooi soe pel wordt verteld of dat de opge voerde karakters excelleren in psychologische diepgang. Dat zijn ook nauwelijks factoren waar de echte sciencefiction-lief- hebbers om verlegen zitten. De door adepten de hemel in geprezen Star Wars-trilogie heeft net zo goed de diepgang van een gemid deld Suske Wiske-verhaal. De stereotiepe gladheid van de schijnbaar oneindige Star Trek- cyclus is om van te gruwen. Daar mee vergeleken biedt The Fifth Element een explosie aan inventi viteit op het gebied van vormge ving en het niveau van de speciale effecten blijkt juist wel degelijk in staat de vergelijking te doorstaan met Hollywood. Op technisch ni veau heeft Besson trouwens kun nen steunen op dezelfde meesters van de digitale beeldmanipulatie die voor Amerikaanse sf worden ingehuurd. The Fifth Element bevat beelden van een futuristisch Manhattan zo duizelingwekkend fantastisch als nooit eerder werd vertoond. Alle politieauto's, 'yellow cabs' en an dere verkeersdeelnemers zijn ruimtevaartuigjes geworden die niet enkel horizontaal maar tevens verticaal tussen de wolken krabbers voortschichten. Een po- litieachtervolging door die waan zinnige toekomstwereld levert scènes op waarbij je mond wagen wijd openvalt van verbijstering. En dat is dan nog maar de 'gewone stad'. Nog veel exorbitanter is wat Besson voor ogen tovert geduren de ruimtevluchten van een oor logsvloot en aan boord van een luxe cruiseschip in de stratosfeer. De meest nabije inspiratiebron voor The Fifth Element is onge twijfeld Blade Runner geweest, maar er zijn tevens volop elemen ten geleend uit Star Trek en Star Wars en dan voornamelijk om er een beetje de gek mee te steken. Maar feitelij k moet je Bessons cre atieve verrichting niet zo zeer zien in het verlengde van traditionele Amerikaanse sf-films als wel in het verlengde van de stripalbums van Franse meesters als Bilal, Me- zieres en Moebius. Die laatste twee namen springen trouwens op de titelrol te voorschijn bij de vor- madviseurs. Bewaarengeltje In hun stripalbums (het chique Franse woord' is 'bande desinée') zijn de atmosferische evocatie en de oogverlustigende benadering veel belangrijker dan in klassieke Amerikaansepulpstrips. Bij Ame rikanen moeten zowel beeldver halen als filmverhalen strak, spannend en ontroerend zijn en dat gaat meestal gepaard aan kin derlijke eenvoud. Zo'n simpel ver haaltje biedt The Fifth Element net zo goed. Bruce Willis als taxi- chauffer van de 23-ste eeuw ontfermt zich over een bewaaren geltje uit de ruimte. Samen voor komen ze dat onze hele planeet zal worden vernietigd door een ogen schijnlijk niet te bestrijden zwarte planeet waarvan het boosaardige genius op onze aarde Gary Old- man als zetbaas heeft. Het is allemaal lachwekkende flauwekul, net zo goed als 'al die Amerikaanse sf-films doorgaans opgepompte lariekok te bieden hebben. Het verschil is dat je er hier oprecht en naar hartelust om mag lachen en tegelijkertijd volop gelegenheid krijgt je te vergapen aan een reeks buitengewoon rijk uitgevoerde futuristisch visioe nen. En zeker niet het minst kod dig is zoals Bruce Willis intussen zichzelf blijft en binnen de kortste weer rondloopt met een gezicht vol zwarte vegen en zijn interlock- je aan rafels. Gewoon net zoals we hem kennen uit Die Hard of Twel ve Monkeys. Pieter van Lierop The Fifth Element draait in Alhambra Vlissingen, De Koning Hulst en Roxy Bergen op Zoom. De nieuwe gezichten die president Clinton in 1992 het Witte Huis binnenbracht sprak veel mensen en vooral scenarioschrijvers tot de verbeelding. Persvoorlichter George Stephanopolous wordt genoemd als inspiratiebron voor Bobby Bishop, het personage dat Charlie Sheen speelt in Shadow Conspiracy. We zien hem in de eerste scène een partijtje basketballen met een paar vrienden. Na wat goede ballen en een paar kwinkslagen stapt hij bezweet in een gereedstaande helikopter. De helikopter brengt hem naar het Witte Huis waar hij me teen aan de slag gaat om de presi dent met raad en daad ter zijde te staan. Hij leidt een jachtig en machtig interessant leven zoveel is wel duidelijk. Dat verandert niet als hij een onverwacht tele foontje krijgt van een oude profes sor van hem. Of hij hem even op de hoek van een drukke straat wil treffen. Wij hebben dan al gezien dat die professor uit een huis is ge vlucht waar een aantal collega professors is vermoord. Nog voor dat deze gevluchte professor goed en wel kan uitleggen wat er in deze film allemaal met Charlie zal gaan gebeuren krijgt hij van een scherpschutter een kogel door het hoofd. Voor Sheen het startschot om op de vlucht te slaan. Hij wordt opeens van moord verdacht, ter wijl hij net genoeg informatie heeft gekregen om tot volgend slachtoffer gepromoveerd te wor den. Hij klopt aan bij zijn oude vlam, gespeeld door Linda Hamilton, die als j ournalist werkt bij de Was hington Herald. Ook zij was van mening dat er binnen het Witte Huis duistere machten aan het werk waren met een eigen politie ke agenda. Haar redacteur, die er ook het fijne van weet, is het vol gende slachtoffer. In ieder geval heeft Charlie nu iemand om mee door de straten van Washington te hollen. Dat ziet er toch altijd net iets beter uit. Vaart George P. Cosmatos, de regisseur van deze film, weet altijd wel raad met actiescènes. Rambo, First Charlie Sheen, in Shadow Conspiray op de hielen gezeten door samen zweerders. Blood Part II, Cobra en Tombstone zijn een paar titels waarbij door de vaart niet opviel dat er met weinig tot geen scenario gewerkt moest worden. Dat lukte hem altijd goed en ook nu weer is hij aardig op dreef. Rondvliegende kogels en rennen de mensen zijn in zijn films be langrijker dan ontwikkeling van verhaal of karakter. Juist daarom is het aardig om te kijken hoe er over onze moderne samenleving gedacht wordt door de makers van zo'n film. In de niet fijnzinnige Rambo, First Blood Part II was het communisme het 'evil empire' en de eigen regering was ook al niet te vertrouwen. Het individu zege vierde over alle regeringsvormen. Wantrouwen In deze Shadow Conspiracy wordt ingespeeld op het wantrouwen ten opzichte van de technologie. Tele foontjes zijn makkelijk te trace ren, uit computers kan men met enkele toetsaanslagen simpel al lerlei geheime informatie tevoor schijn toveren en nummerborden van auto's kunnen met behulp van een satelliet al even makkelijk worden gelezen. Voor Char he en Linda is het een kwestie van vluchten kan niet meer geworden. Die samenzwering binnen het Witte Huis stelt niet zoveel voor. Natuurlijk is er een vaderfiguur, gespeeld door Donald Sutherland, waannee de vluchtende Charlie in verbinding staat. En natuurlijk is die vaderfiguur niet helemaal te vertrouwen. Het zit aUemaal wat krakkemikkig in elkaar, maar het voldoet aan de eisen waarvoor het gemaakt is. In de films van Cosma tos valt de muziek alti jdin positie ve zin op, die is zelfs beter dan de film zelf. Jerry Goldsmith bijvoor beeld schreef de memorabele mu ziek voor Rambo, First Blood Part II. Bruce Broughton, die ook Tombstone schreef, haalt met de muziek voor deze Shadoio Conspi racy een van de beste actiefilms scores van de laatste jaren. Piet van de Merwe Shadow Conspiracy draait in Cinem- actueel Bergen op Zoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 22