Fokverbod is kwestie van dagen Bestuur Zeeuws Orkest treedt af Geweld begeleidt Golkarpartij naar monsterzege in Indonesië 4 WEKEN Minister Van Aartsen komt binnenkort met maatregel tegen varkenspest 'akketje met ii'kipkruiden tjokvol cocaïne Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Mammoetschip in zeesluis Zeeland natuurmaand Krajicek naar derde ronde Nederlands duo vermist in Venezuela Christo stopt met inpakken Vakantiebestemming! Gazelle® zit als gegoten Israël weert VN-afgezant VOOR 15,00 io,!40e jaargang no. 127 se irijdag 30 mei 1997 te osse nummers 1,75 Schraal zonnig weer Zonnig met bewolking en het blijft droog. Maximum temperatuur rond 18 graden. De loind is matig, 's mid dags aan zee tijdelijk vrij krachtig. U vindt ons in: Axel - Goes - Middelburg - Oostburg - nvm m Oost-Souburg - Ter neuzen- Vlissingen HYPOTHEEK SHOP Adressen en telefoonnummers vindt u in de Gouden Gids an onze redactie binnenland )EN HAAG - Minister Aartsen van Land- 011 iouw wil op korte termijn Dt en fokverbod voor var- iens in delen van het var- ;enspestgebied. )e bewindsman stuurt de Twee- e Kamer vandaag of maandag inTn brief waarin hij zo'n 'inse- je- ïinatieverbod' aankondigt, ig. lat is gisteren uit betrouwbare ig. ron vernomen. Het is nog on- fa- tekend wanneer het verbod ali wet ingaan en in welke gebie- en het zal gelden. Het ministe- ie van Landbouw weigert elk ommentaar. De Tweede Kamer uigt zich woensdag opnieuw ver de aanpak van de varkens- est. 'oor het fokverbod is toestem- ïing' nodig van Brussel, want fan Aartsen wil de getroffen loeren compenseren voor hun jpende kosten. Landbouw voert daarover momenteel over leg met de Europese Commissie. Nu de varkenspest blijft voort woekeren valt aan een insemi natieverbod niet langer te ont komen, stelt Van Aartsen. De biggen die worden verwekt gaan namelijk vrijwel zeker rechtstreeks naar de destructie- fabriek. Gisteren kwamen weer zeven nieuwe pestgevallen aan het licht. Het totaal staat nu op 217. Landbouw moest ook het ver- voersverbod weer uitbreiden, dit keer rond de Brabantse plaats Cuijk. De veehouders zijn fel tegen een fokverbod omdat hen dat flink in de portemonnee raakt. De boerenorganisatie LTO-Neder- land bleek woensdag echter be reid tot een beperkt en selectief inseminatieverbod zolang dat geldt in combinatie met een grootschaliger preventieve rui ming van mogelijk besmette veestapels en noodvaccinatie it, iCHIPHOL- Een 27-jarige ste als rardess van de KLM is op ichiphol aangehouden met 10 ilo cocaïne in haar bagage. De rouw keerde naar Nederland trug op een KLM-vlucht uit aramaribo. Zij vertelde dat in ar et pakket kipkruiden zaten, ut )e coke heeft een waarde van en miljoen gulden. De stewar- eer ess verklaarde dat het pakket tor oor familie van haar vriend be- temd was. De vrouw zegt al erder 'kipkruiden' naar Neder- ind te hebben gebracht. GPD (Advertentie) De Nationale Carisma Actie Maak een proefrit in de Carisma bij de Mitsubishi dealer en maak kans op 1 jaar gratis testrijden. Kijk vanavond naar de televisie. Ned. 3: 22.11 en SBS6: 22.28 uur of SBS6 t„mitsubishi lext pag. 660. motors Imp.: MMC Auto NederlandB.V.. tel. (0252) 26 61 11. van nog gezonde dieren in de pesthaarden. Ook wil de organisatie een rui me compensatie voor de getrof fen boeren. In de Tweede Kamer ligt een varkensfokverbod moeilijk. De PvdA toonde zich eerder al voorstander, maar de andere co alitiefracties zijn vooralsnog te gen. D66'er Ter Veer ziet meer in vaccinatie van de veestapel. Van Aartsen is daar overigens zelf ook voor, maar kreeg daan-oor van Brussel nog geen toestem ming. Voor vaccinatie buiten Brussel om voelt de minister niets. WD'er Blauw staat op hetzelfde standpunt. Kerstmis Intussen lijkt de wanhoop in sommige kringen te hebben toe geslagen. Mr. G.C.M. Bos, offi cier van justitiein Den Bosch en lid van het crisisteam in Boekei, zei gisteren dat het ministerie van Landbouw verwacht dat de varkenspest nog zeker 'tot Kerstmis zal woeden'. Van Aartsen wilde niet reageren op die voox-spelling. „Iedereen heeft opeens verstand van var kenspest. De officier van justitie moet zich bezig houden met jus titiezaken." De minister liet wel doorschemeren dat hij niet het idee heeft dat de pest snel over waait. Hij liet zich echter niet vastpinnen op een tijdsaandui ding. Mr. Bos maakte verder bekend dat tot nu toe 344 processen- verbaal zijn opgemaakt tegen mensen die het vervoersverbod van vee overtraden. Ook werden 39 bekeuringen uitgedeeld aan mensen die hun vrachtwagens met varkens, op weg naar de destructor, te zwaar hadden be laden. ANP Het langste schip dat ooit de zeesluis in Temeuzen passeerde, trok donderdagavond veel bekijks. Ruim honderd mensen waren getuige van 'het moment'. De ruim 259 meter lange Ita liaanse mammoet-bulkcarrier Ursa Major werd tij dens het schutten geassisteerd door enkele sleepbo- Q ten. jj De Zeeland Natuurmaand, die morgen, zaterdag, aan de twee de editie begint, is een poging het toeristenseizoen in Zeeland te verlengen. Of er echt zoveel toeristen op afkomen valt te be zien maar voor de Zeeuwen is het een mooie gelegenheid van dichtbij te bekijken wat ze zo vaak van een afstand hebben gezien, de Zeeuwse natuur. Richard Krajicek heeft zich geplaatst voor de derde ronde van de open Franse tenniskampioenschappen De Nederlandse nummer zes van de plaatsingslijst won op Roland Garros met 6-2 3-6 6-2 6-3 van de Tsjech Ulihrach. In O "7 de derde ronde treft Krajicek Patrick Rafter. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buiten land: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland 9, 10, 11, 12,13 en 15; kunst cultuur: 17, 18, 19,20, 21,22,23 en 24; sport: 25, 26,27 en 29. Interieur van het Waterpaviljoen van Waterland Neeltje Jans, dat gisteren werd geopend. van onze verslaggeefster Mariëtte Hitzert NEELTJE JANS - De directie van Water land Neeltje Jans, voorheen Delta Expo, heeft er alles aan gedaan de spanning van de nieuw te openen attractie het Waterpa viljoen op te voeren. Gisteren, donderdag, was het dan zover. Duizenden mensen maakten gebruik van een speciale kor tingsactie en namen daarbij de gelegen heid te baat een kijkje te nemen in de buik van de 'gestrande walvis'. Uitgangspunt is, dat de bezoeker te ma ken krijgt met water in al zijn verschij ningsvormen. Het eerste deel van de at tractie, ontworpen door architect Lars Spuybroek, is ingeruimd voor zoet water. Uit bronnen in de vloer spuiten water en stoomAf en toe wordt de ruimte gehuld in een kille mist. Sensoren Geluids- en lichteffecten begeleiden de gesymboliseerde kringloop van het water. Sensoren die in het gebouw zijn aange bracht reageren op het publiek. Ander zijds kunnen bezoekers het geluid en licht zelf beïnvloeden door op grote knoppen te drukken of aan hendels te trekken. Langs een vloedgolf wordt het dieper ge- foto Pieter Honhoff legen, door Cas Oosterhuis ontworpen zoutwatergedeelte bereikt. In dit gedeelte heerst het getijnet als in de zee. Weer boven is een golvende zaal, waar op de vloeren en wanden computeranimaties worden geprojecteerd. Ook hier zijn de speciaal gecomponeerde muziek en het beeld zelf te sturen. Het Waterpaviljoen vormt voorlopig het hoogtepunt van een ambitieus vernieu wingsprogramma van Waterland Neeltje Jans. De bouw van de nieuwe publieks trekker heeft ongeveer twaalf miljoen ge kost, waai-van het ministerie Verkeer en Waterstaat de helft heeft bijgedragen. AMSTERDAM - De 31-jarige Mike Mulder en zijn vriendin Karin Kortlang worden sinds zaterdag vermist in het oerwoud in Venezuela. Ze zaten in een sportvliegtuigje met vijf inzit tenden, dat op weg was van Ka- vac naar Canaima en rond het middaguur van de radar ver dween. Dit heeft de alarmcentrale Om- nicare gisteren bevestigd. Een zoekactie door reddingwerkers in het dichtbegroeide en moei lijk toegankelijke oerwoud heeft tot nu toe niets opgele verd. Indianen hebben tegen over de hulpploegen verklaard dat ze een explosie hebben ge hoord Het Nederlandse stel was op vakantie in Venezuela en zou dinsdag in ons land terugkeren. ANP BREMEN - De Amerikaanse kunstenaar Christo heeft beslo ten te stoppen met zijn verpak kingskunstwerken. Hij heeft dat gisteren in Breinen gezegd. Christo werd vooral bekend door het inpakken van de Pont Neuf, een monumentale brug in Parijs, en voorzag tien jaar latei- op soortgelijke wijze de Rijks dag in Berlijn van een plastic jasje. AFP (Advertentie) Gazelle® Op een kwaliteitsfiets van Gazelle geniet je volop van je vakantie, let Comfortabele zithouding, soepel bedieningsgemak, trendy design en 10 jaar garantie! Gazelle, ruim 100 jaar toonaangevend in fietsen. Bel voor dealeradressen: 0900-7070707 fgcbodd: Gazelle Formula Trekking/ 2.895.-. Er is al een Gazelle Hybride va f999,- van onze correspondent Ronald Frisart JAKARTA - De eerste uitslagen van de gisteren gehouden ver kiezingen in Indonesië bevesti gen dat de regerende Golkar partij van president Soeharto op de verwachte monsterzege afstevent. Op Oost-Timor vielen de verkiezingen samen met een golf van onrust en geweld, die de afgelopen twee dagen een vijf tiental mensen het leven heeft gekost. De doden vielen bij aanslagen en vuurgevechten tussen politie en opstandelingen in de Oost- Timorese hoofdstad Dili en en kele andere plaatsen in het door Indonesië geannexeerde gebied. Ook twee stembureaus waren het doelwit van het verzet. On der de slachtoffers waren poli tiemensen, opstandelingen en burgers. Het Indonesische pers bureau Antara meldde gister avond de arrestatie van zes rebellen. De verkiezingscam pagne in Indonesië was geweld dadiger dan ooit. Tijdens de campagne vielen zo'n 260 do den. In Banjarmasin (Kaliman- tan) was het gisteren rustig. Vo rige week vrijdag deden zich daar hevige rellen voor. In een uitgebrand winkelcentrum werden 123 verkoolde lichamen gevonden. Slechts zes slachtof fers zijn geïdentificeerd. De stemlokalen openden gister ochtend om acht uur hun deuren en sloten ze weer om twee uur 's middags. President Soeharto ging met zijn gezinsleden vroeg stemmen in de straat in Cen traal-Jakarta waar hij ook woont. Zijn oudste dochter, Tutut, stopte haar stembriefje tegelijk met haar vader in de stembus, waardoor ze prominent op alle televisiejournaals verscheen. Tutut wordt door sommigen kansrijk geacht om volgend jaar vice-president te worden. Gisteravond had na het tellen van ruim 2,5 miljoen stemmen de regeringspartij Golkar al 2,3 miljoen stemmen behaald. De moslim-partij PPP kreeg er 160.083 en de nationalistisch- christelijkepartij PDI 47.460. De bijna 124 miljoen kiezers brengen een stem uit op 425 kandidaten voor het vijfhon derd zetels tellende parlement. De resterende 75 zetels zijn ge reserveerd voor het leger. GPD Een van de stembureaus in Indonesië is ingericht op een vuilnisbelt bij Jakarta, foto Rick Rycroft/AP van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Het gehele bestuur van het Zeeuws Orkest is donderdagavond afgetreden. De bestuursleden hadden geen andere keus, omdat gedeputeer de drs G.L.C.M. de Kok (cul tuur) hun vorige week heeft duidelijk gemaakt dat hij alleen bereid is het orkest uit de finan ciële problemen te helpen als zij gezamenlijk opstappen. Een aantal leden keert waarschijn lijk terug in een nieuw te kiezen bestuur, maar dat geldt niet voor voorzitter E Tavenier. Zijn terugkeer is voor de provincie onaanvaardbaar. Het Zeeuws Orkest kampt met een tekort van ongeveer 180.000 gulden. Twee jaar geleden stond het orkest ook al in de rode cij fers. Met hulp van Rijk, provin cie. en enkele Zeeuwse gemeen ten werd toen een gat van meer dan twee ton weggewerkt. Bo vendien werd een plan opge steld om herhaling te voorko men. Voor het blok Dat plan heeft gefaald. De Kok legt de schuld hiervoor bij het gisteren afgetreden bestuur. Dat moest dan ook eerst het veld .ruimen, eerder wilde de gedepu teerde niet met het Zeeuws Or kest over sanering van het nieu we tekort praten. Aangezien het ministerie van OC W zich op het zelfde standpunt stelde als 'de NEW YORK - Israël weigert een VN-afgezant toe te laten die van de Algemene Vergadering van de VN een mandaat heeft gekre gen om het Israëlische bouwbe leid in de bezette gebieden te on derzoeken. AP zie ook pagina 2 (Advertentie) Later méér pensioen met overwaarde huis? 'ff/ van Bruggen //Adviesgroep baalt méér ml uw hypotheek Vraajj de gratis HypotlieekScan 0800-1800(««"i» provincie, stond het bestuur voor het blok. Aftredend secre taris A Holleman bevestigde donderdagavond - na een leden vergadering van het Zeeuws Or kest - het aftreden van het be stuur, maar wilde verder geen enkele mededeling doen, omdat besloten is pas vandaag - vrij dag - met nadere informatie naar buiten te komen. zie ook pagina 17 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel,-naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 Do PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1