kunst cultuur Gedoe haalt plezier in muziek niet weg Frits Tavenier voorzitter af bij Zeeuws Orkest vrijdag 30 mei 1997 Het Zeeuws Orkest. En zo was de voorzitter van het Zeeuws Orkest eind vorige week plotseling weg. Afgetreden nadat hem was gebleken dat de provinciegedeputeerde met cultuur op zak niet met het zittende bestuur wil praten over de oplossing van nieuwe tekorten bij het orkest. Frits Tavenier vindt die houding onbehoorlijk en beledigend: „Het gaat alleen om geld, niet om de muziek." /^Vnderweg naar een plek om rustig te V-/praten over het orkestbestel in Zee land en de recente ontwikkelingen daar in, zet Tavenier de auto aan de kant van de weg. „Weet je wat ik nou een mooie sym fonie vind?" Stapt uit, rommelt in de kof ferbak, vist er een cd uit, schuift die in de lade van de speler en rijdt weer. De auto wordt overspoeld door een vloedgolf aan nostalgie voor groot orkest. Hij neuriet mee. „Prachtig. Tweede symfonie van Rachmaninov." Vorsende blik Frits Tavenier heeft niet alleen een passie voor muziek, hij is ook vergroeid met het Zeeuws Orkest. Je kon, als regelmatige bezoeker, de voorzitter onmogelijk over het hoofd zien. Frits Tavenier pleegt net voor het concert begint met de rest van het orkest op te komen. Gedistingeerde ver schijning, grijs langs de slapen, smoking, goudgerande bril, viool en strijkstok in de hand. Gaat doorgaans niet zitten, maar stapt naar het verhoginkje voor de dili gent en zet de voet daar even tegen aan. Het nauwelijks merkbare knikje bete kent: oké, staat stevig. Voelt vervolgens even of de dirigentenlessenaar sfraks niet onder de partituur zal bezwijken. Neemt zijn plaats pas in na een vorsende blik op de zaal en weet: het is niet onopgemerkt gebleven. Hij is op dat orkest trots, om niet te zeg gen: gröös. Veertig jaar lang heeft hij er, als spelend lid, als bestuurslid, als voor zitter, als onderhandelaar naar toe ge werkt om het orkest op te bouwen, om te bouwen, uit te bouwen. De lat hóger te leggen, in omvang van het repertoire en in kwaliteit van de uitvoeringen. Tekorten Nu het orkest de amateurstatus is ont groeid en zich een semi-professionale sta tus aanmeet, wordt gaandeweg ook de or ganisatie daarop afgestemd. Maar op die weg naar professionalisering lag een paar jaar geleden wat oud zeer en ligt sinds kort wat nieuw zeer: tekorten op eerder gegeven uitvoeringen, in de nieuwe situa tie: zo'n 180.000 gulden. Dat levert, voor de tweede keer binnen enkele jaren, fric tie met het provinciaal bestuur op. De ge deputeerde-van-dienst G. de Kok weigert te praten met het recidieve bestuur over de manier waarop dat tekort kan worden weggewerkt. Hij wil - liet hij weten - al leen voor het orkest op pad met mensen in wie hij 'vertrouwen kan hebben.' Voelde Tavenier zich tot aftreden ge dwongen? Hijklinktgedecideerd. „Driejaargeleden heb ik gezegd, dat ik van plan was weg te gaan als ik 65 zou zijn. Toen begon zich een nieuwe organisatie voor het orkest af te tekenen, waarbij een stichting de zake Frits Tavenier: Geen illusie, het gaat om de voorzitter. Er moet een zondebok worden gezocht. foto Lex de Meester lijke risico's onder haar hoede zou nemen. Van die financiële zorgen zou de vereni ging dan af zijn. De schouwburgdirecties, de gemeenten zouden bij die nieuwe stichting concerten uitkopen. Ik dacht toen: als die stichting er is. heb ik nog twee jaar de tijd om m'n zaakjes over te dragen. Is dat geregeld dan ben ik weg." Tijdrovend „Ik heb me daar lelijk op verkeken. Eerste fout. Het heeft bijna drie jaar geduurd voor die stichting de financiële zaken van het orkest kon overnemen. Ze is er pas sinds j anuari van dit j aar. In die tussenlig gende tijd moesten wij wel zelf onze zaak jes blijven regelen. Achter dirigenten aan, solisten kiezen, programma's samenstel len en daar zo nodig aanvullende musici voor inzetten, kosten maken voor het op zetten van het orkestpodium. Sponsors blijven interesseren in het orkest en nieu we zoeken. Dat deed ik al jaren. Hoe meer de kwaliteit van het orkest werd opge krikt, hoe kostbaarder en hoe tijdroven der de voorbereidingen werden. Er zijn weken zat geweest, waarin ik meer tijd aan het orkest besteedde dan aan m'n te geltjes. Maar je loopt natuurlijk risico's met je programmering en niet elke kouwe voorjaarsavond trek je een volle kerk." De jongste overschrijdingen - gevolg van de groeistuipen va?i het orkest, van non chalance of van beide? Tavenier, ingehouden: „Je kunt een semi- professioneel orkest als het Zeeuws Or kest nu is, niet voor minder dan vijfenhal- ve ton runnen. Dat is, vergeleken met wat er in andere provincies gebeurt, nog een schijntje. Door de jaren heen hebben de opbrengsten gevarieerd. Soms speelden we quitte, soms niet. Daar is altijd begrip voor geweest, het Zeeuws Orkest is dooi de provincie altijd fair gesteund. Behalve de laatste paar jaar. Ik vind het beneden alle niveau dat de gedeputeerde van cul tuur een bestuur dat zich bloed, zweet en tranen heeft gewerkt om het orkest op ho ger peil te brengen, niet wil spreken we gens gebrek aan vertrouwen. Waar haalt hij het recht vandaan?" Geldt die vertrouwensbreuk het hele be stuur, of alleen de voorzitter? Tavenier, vinger richting eigen borstbeen: „Geen illusie. Het gaat om de voorzitter. Er moet een zondebok worden gezocht. Gedeputeerde De Kok zegt nu wel dat hij voor het Zeeuws Orkest zijn nek heeft uit gestoken, maar dat heeft hij niet. Dat hij zich voor het orkest zou hebben ingezet, is een aperte leugen en zet er maar bijdat ik me dan gematigd uitdruk. Hij heeft alleen naar de cijfertjes gekeken. En naar zijn ei gen politieke positie. Als deze gedepu teerde volgend jaar opnieuw op die post wordt gekozen, gaat er een kort briefje naar de Abdij: 'Jammer.' Als-ie niet wordt herkozen, trouwens ook: 'Gelukkig'." Maar het vertrek van de voorzitter en de komst van de stichting stellen de toe komstvan het orkest toch zeker? Grimmig: „Dat dacht ik ookTweede fout. Gerard Peijs, schouwburgdirecteur in Middelburg, omarmde bij zijn komst het Zeeuws Orkest als zijn huisorkest. Via hem zouden de meeste concerten boven de Westerschelde worden geregeld. In Mid delburg vier tot vijf optredens per jaar Van de andere concerten gingen er tot nu toe twee naar Goes, één naar Veere en Zie- rikzee. twee naar Vlissingen en meestal één naar Temeuzen. Wat we tot nu toe ge hoord hebben - want het orkest is er niet in gekend - is dat in Middelburg het aan tal concerten afneemt, dat de optredens in Goes en op Schouwen-Duiveland dubi eus zijn, dat Terneuzen niet mee wil doen en dat alleen Vlissingen de afspraken na komt." Uitgehold Knikt nadrukkelijk. „Zo wordt de positie van het Zeeuws Orkest uitgehold door Peijs, die ja zei tegen het orkest, maar nee bedoelde. Peijs koopt voor 1997 twee con certen uit. Daar moeten we het mee doen. Wel haalt hij met geld, dat het Zeeuws Or kest toekomt, ensembles uit bijvoorbeeld Oost-Europa hierheen. We hebben hier een orkest, dat nog altijd aan zijn niveau schaaft. We hebben een Philharmonisch koor, waar de beste leden van zang- en oi-atoriumverenigingen met plezier speci ale projecten komenzingen. We hebben in Goes, Veere en Vlissingen prachtige ker ken die geschikt zijn of worden gemaakt om het grote symfonische oeuvre uit te voeren. Daar is de Concertzaal in Middel burg, hoe mooi ook van akoestiek, te klein voor. En wat doet Peijs? Peijs laat het or kest zo ongeveer vallen. Ik had me mijn vertrek totaal anders voorgesteld." Leggen al die verwikkelingen geen doem op de vreugde van het musiceren? Tavenier veert op. „Laat er geen misver stand over bestaan. Al dat gedoe weegt niet op tegen het plezier om samen muziek te maken. Daar is het allemaal om begon nen en zo wordt het ook ervaren door ie dereen die meespeelt. Het Zeeuws Orkest is er op uit om na bloed, zweet en tranen met een produkt te komen dat gehoord mag worden, ook al zal dat nog niet altijd vergelijkbaar zijn met - zeg - het Lim burgs Symfonie Orkest." Hij speelt sinds '47 mee, aanvankelijk in de voorloper van het Zeeuws Orkest, de Instrumentale onder leiding van Jan Out. „Een gedreven dirigent", zegt Tavenier, „maar te zacht voor een beroepsorkest. 'Ik hou van jullie.' riep-ie tegen de musici. 'Daag, lieve schat,' riepen er dan een paar tterug. Tja, dat dwingt geen overwicht af. Maar hij was bij ons zeer op zijn plaats." Out bracht het orkest in kennis met de Franse muziek, een trend die doorzijn op volger Louis Stotijn verder werd ontwik keld.Ta venier, glimlachend: „Een man met uitstraling, maar lastig en snel driftig op de repetities, Stotijn. We oefenden een keer een moeilijk stuk met een belangrij ke partij voor de klarinet en dat wilde maar niet lukken. Zodat Stotijn op een gegeven moment verhit tegen de klarinet tist riep: 'Wat zit u nou toch te lurken op die tuinslang?' Weg klarinettist: de vol gende dag lag er een bedankbriefje. Maar Stotijn wist wel het niveau op te tillen. Ik weet nog dat we de eerste keer Prélude a l'apres-tnidi d'unfaun van Debussy speel den. Het begin van de nieuwe muziek, zou je kunnen zeggen. We konden die parti tuur eerst nauwelijks lezen, maar op den duur konden we 'm spelen en toen liepen de rillingen over je rug." Hobby Hij is de wereld van bouwmaterialen in gegaan en hield, evenals zijn vrouw, de muziek als hobby, hun beide kinderen hebben er hun beroep van'gemaakt. Zijn zoon als violist in Combattimento en het Residentie Orkest, hun dochter als cellis te in het Nederlandse Balletorkest. Begin dit voorjaar vielen er in familiekring wat feestelijke gebeurtenissen samen - 40 jaar getrouwd, hij 65 - en nodigden Just en Frits Tavenier een gezelschap vrienden, bekenden en relaties uit voor een muzi kaal onthaal. Een familiekwartet deed er Dvoraks bekendste strijkkwartet, een fa milie-orkest, aangevuld met enkele vrienden speelde er muziek die in de loop van het leven van de feestvarkens veel heeft betekend. In zijn dankwoord slikte Tavenier een brokje weg. „Ach", zei een van de gasten tegen Taveniers vrouw, .Frits is zowaar aangedaan." Waarop zij vertederd reageerde: „Ja, zo is-ie: grote bek en klein hartje. Emotie Hij heeft dankbare herinneringen aan veel en niet zelden lange muziekavonden bij het Zeeuws Orkest. Blijft zelf wel mee spelen. „Cijfertjes en organisatorische rompslomp, dat zijn bijkomstigheden. Waar het om gaat is de emotie van de mu ziek die je niet moet onderdrukken. Het is een belangrijke toegevoegde waarde aan het leven. Dat geldt niet alleen voor mij, zo voelen alle spelende leden het." Noemt de uitvoeringen van de Matthdus Passion, enkele jaren geleden in Vlissin gen onder Wolfgang Seeliger als een hoogtepunt, net als de vierde symfonie van Mahler met de sopraan Annegeer Stumphius of het tweede pianoconcert van Johannes Brahms met de inmiddels overleden internationaal vermaarde Amerikaanse pianist Malcom Frager. Herinnert zich hoe hij Hein Jordans. ge wezen dirigent van het Brabants Orkest, vroeg een zomerserie bij het orkest te diri geren. „Jordans wou het eerst eens aan zien. Hij komt voor dat half voorbereide orkest staan, speelt tien minuten en zegt: ik doe het. Da's een ervaring die ook iets zegt over de inzet van het orkest. Zeeuws Orkest en Zeeuws Philharmo nisch Koor openen onder leiding van de oud-dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest Lucas Vis de ko mende nazomerfestivals in de provincie. Ein Deutsches Requiem van de honderd jaar geleden gestorven Johannes Brahms. Tavenier: „Wie had een aantal jaren gele den gedacht, dat we zo'n werk zouden kunnen fiksen met eigen mensen? Als het maar niet het Requiem voor het orkest wordt." Kees Cijsouw Arthur Japin verdwaalt tus sen feit en ver zinsel. Essays van vertaalster Barber van de Pol. Dominee in ze ventig gedich ten. Prijsvraag: Schrijf een eigen thriller. Huwelijksdrama in onze oude kolonie. Kaurismaki filmt Drifting Clouds. Staf van Clinton inspireert Charlie Sheen. Het Holland Festival jubileert, met onder anderen Matthijs Vermeulen, Jan van Vlijmen, Robert Wil son en Mats Ek. Jean Michel Jarre in Ahoy'. Celestial Sea son swingt met gevoel. Grenzenloze rock van Da vid Byrne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17