!Gemeente wordt marktgericht PZC Schotse Huizen nog niet dicht Mondigheid jongeren onderschat ollege Veere trekt voorstel tot aanschaf vrachtwagen terug Exploitant Veers vakantiecentrum wil af van dwangsom zeeland 11 Vlissingen gaat personeels- en organisatiebeleid drastisch wijzigen tsgteun voor upermarkt in ictonwijk Axel Discussie over overschot OLAZ Stichting Renesse verzelfstandigt Lawaaimaker bestraft Heemtuin in Hollandsche Hoeve Brandweer Kamperland verhuist jeugddebat Schatgraver moet in Veere alles aan gemeente geven vrijdag 30 mei 1997 at. or fan onze verslaggever a jaunts Sep id IILISSINGEN - De gemeente he flissingen gaat meer als een be- ;r Irijf werken. Dat betekent dat jf |e klant meer dan nu koning is, r efficiënter en marktgerichter b ewerkt gaat worden en dat de ri organisatie flexibeler wordt, ie Iradat die veranderingen een ware wissel trekken op de lei dinggevenden, beginnen direct _jeia de zomervakantie van dit hf aar bijscholingscursussen voor g; iet management, id )m de medewerkers te motive- LXEL - B en W van Axel zijn be- eid om de familie Bolleman, die de Wilhelminastraat een su- ermarkt drijft, tegemoet te ko len voor de schade die zij lijdt oor de sloop en wederopbouw an de betonwijk-west. Het col- ege is echter niet van plan van evoren een schadebedrag te ge it en, maar wil tijdens sloop- en 30 louwwerkzaamheden laten be et ijken hoeveel de Attent-super- ie ïarkt aan inkomsten mist. lij )e detailhandelsgroep waarbij e et bedrijfje van de Bollemans j s aangesloten, had alle fracties ei ien brief gestuurd om aandacht e vragen voor de te verwachten iroblemen. De kruidenierswin- e) el ligt tegen de betonwijk-west ;it tan en verliest in elk geval tijde- .i| ijk veel klanten door de sloop e ;an meer dan tweehonderd be- R pnwoningen. CDA'er A van ai lam vroeg of het college al had ió ;edacht over een bepaalde chadevergoeding. lurgemeester W. de Graaf leidde, hoewel het college de it rief nog niet onder ogen heeft ehad, dat er inderdaad al over- is geweest. Het college is ook dïereid een bepaald bedrag te etalenmaar wil zich - ook al in erband met precedentwerking ie niet van tevoren vastleggen op ei en bedrag. De Graaf stelde i oor om tijdens een commissie- je ergadering nog eens met de dt erschillende raadsfracties He /er de mogelijkheden te pra- ren en te stimuleren en om inter ne doorstroming te bevorderen, gaat de gemeente hen flexibel belonen in de vorm van gratifi caties of loonsverhogingen. Richting Dat blijkt uit de kadernota 'In tegraal personeels- en organisa tiebeleid' die donderdagavond door de Vlissingse gemeente raad is aangenomen. De kader nota geeft de richting aan waar in de gemeente haar organisatie de komende jaren wil omvor men. Het Georganiseerd Over leg en de Ondernemingsraad van de gemeente hebben de nota inmiddels goedgekeurd. Overi gens moeten die twee organen op termijn in elkaar schuiven. Volgens de kadernota - en de raad was het daarmee eens - dragen twee overlegvormen niet bij aan de efficiëntie en dui delijkheid en is alleen een On dernemingsraad voldoende. De kadernota werd door de raadsfracties positief ontvan gen. Er was lang op gewacht, maar het resultaat was naar hun tevredenheid. Zij konden zich volledig vinden in de geformu leerde bedrijfsfilosofie, die stoelt op begrippen als bedrijfs matig, marktconform, product- gericht, flexibel. Onderzoek Om die doelen te verwezenlij ken, wordt dit jaar onderzocht hoe het in Vlissingen is gesteld met de kwaliteit van de dienst verlening. Vervolgens wordt toegewerkt naar de vorming van een loket, waar klanten met hun vragen terecht kunnen. Daar krijgen zij direct ant woord, of worden doorverwezen naar de juiste persoon. De kwa liteit van de dienstverlening zal in de toekomst met meer zorg worden omgeven. Intern wordt van de medewer kers verwacht dat zij flexibeler worden. Daartoe worden de nu erg gedetailleerde functiebe schrijvingen opnieuw geformu leerd. Bovendien gaat de ge meente medewerkers die goed presteren, belonen. Flexibiliteit is volgens de kademota mede van belang om een grotere inter ne doorstroming te bewerkstel ligen. Doorstroming is vooral nodig vanwege bezuinigingen op personeelslasten. Die door stroming is er nu echter nauwe lijks. De Schotse Huizen in Veere blijven dit zomerseizoen alsnog open voor het publiek. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Maurits Sep VEERE - De Schotse Huizen aan de Kaai in Veere zijn dit zomerseizoen toch weer open. De Stichting Delta Cultureel in Veere heeft donderdag de deuren van het vorig jaar ge sloten museum heropend. Het gemeentebestuur van Veere heeft Delta Cultureel in april toestemming verleend het mu seum tot 1 oktober te gebrui ken voor culturele activitei ten. De stichting heeft nu een expositie ingericht van de Kattendijkse kunstenares Ilo- na Schmit. Voorzitter F. D. J. Diepeveen van de Stichting Delta Cultu reel is verheugd dat zo kort na het bericht van de gemeente Veere de Schotse Huizen al opengaan. „Ik ben blij dat we op zo korte termijn die exposi tie kunnen houden. Er is heel hard gewerkt." Volgens Diepe veen worden dit seizoen diver se activiteiten georganiseerd, als lezingen en concerten van kamermuziek. „Het krijgt een echte culturele bestemming", aldus de voorzitter over de Schotse Huizen. Behouden De Stichting Delta Cultureel wil het Museum De Schotse Huizen graag behouden voor Veere en is daartoe, zo zegt Diepeveen, 'tot veel bereid'. De eigenaar van de panden, de Rijksgebouwendienst, heeft tot 1 oktober van dit jaar de tij d gegeven om een nieuwe in vulling te geven aan het mu- sem. Diepeveen: „Wij gaan se rieus werken aan een plan voor het museum. We willen min of meer permanent de schilders die in Veere hebben gewoond en/of gewerkt exposeren. Bo vendien wallen we er wisselen de exposities houden." Museumwinkel Het zal niet eenvoudig zijn een exploitabel museum te reali seren, vreest Diepeveen. „We hebben te maken met een heel andere situatie. In plaats van subsidie die we in het verleden van het Rijk kregen, moeten we nu huur gaan betalen. Het gat daartussen is natuurlijk groot. Om het museum exploi tabel te maken is het noodza kelijk om een museumwinkel te hebben. Natuurlijk zullen we best tegen onze grenzen aanlopen. Welnu, die moeten we dan proberen te slechten." Aan mensen heeft de Stichting Delta Cultureel voor volgend jaar - mocht de stichting erin slagen het museum permanent open te houden - geen gebrek. Diepeveen: „De Grote Kerk gaat eind dit jaar dicht voor een restauratie en een herin richting." De Dom van Veere wordt immers verbouwd tot een multifunctioneel cultureel centrum. „We hebben volgend jaar dus mensen vrij die zich volop op de Schotse Huizen kunnen storten." VLISSINGEN - De drie miljoen gulden die het Openbaar Li chaam Afvalstoffenverwijdering' Noord- en Midden-Zeeland (OLAZ) over 1996 heeft overgehouden, moet worden terugge geven aan de deelnemende gemeenten. Dat vindt de gemeen teraad van Vlissingen. De raad heeft zijn vertegenwoordiger in het OLAZ, wethouder L. C. Poppe-de Looff, donderdag avond opgedragen dat standpunt in het OLAZ te verdedigen en andere gemeenten ertoe over te halen die mening over te nemen. De wethouder beloofde dat, maar verwacht weinig heil van haar missie. ..Ik ben niet gerust op de besluitvorming in het OLAZ hierover. De andere gemeenten zijn op dit punt moeilijk te overtuigen", zei zijHel bestuur van het OLAZ had die drie miljoen gulden willen besteden aan het dekken van te verwachten exploitatietekorten van dit jaar in gebruik ko mende milieustraten (1,6 miljoen gulden) en aan het terug dringen van de verwerkingskosten voor te verbranden of te storten afval (1,4 miljoen gulden). ZEERIKZEE - Het toekomstige bestuur van de Stichting Re- nesse wordt benoemd door het college van B en W. De gemeen teraad benoemt de leden van de Raad van Toezicht. Enkele weken geleden wilden de meeste fracties het benoemings recht van de bestuursleden nog in eigen hand houden. Tijdens de raadsvergadering van donderdag hielden alleen D66 en RPF vast aan dat standpunt. De andere partijen sloten zich echter aan bij de mening van het college dat de raad meer op afstand moet blijven. Ook de bezoldiging van de bestuursle den blijft voorbehouden aan het college. Met de statutenwij ziging, waar de raad voor het overige unaniem mee akkoord ging, is de verzelfstandiging van de Stichting Renesse een feit. ZIERIKZEE - Na herhaalde klachten over geluidsoverlast in de Sint Domusstraat in Zierikzee heeft de politie woensdag nacht de complete geluidsinstallatie van een 25-jarige Zie- rikzeeënaar in beslag genomen. De man had dezelfde nacht tevens bierflesjes in de richting van de Lange Groendal gegooid. Daarbij werd geen schade aangericht. GOES - De Goese wethouder S. J. Heijning' opent zaterdag 7 juni de Goese Heemtuin Hollandsche Hoeve. Dit mini-land schapspark is in 1995 aangelegd door vrijwilligers van de na- tuurvereniging KNNV. De heemtuin biedt een overzicht van in Zeeland veel voorko mende natuur- en landschapselementen als een dijk, een poel en akkers. Wie belangstelling heeft voor een rondleiding door de leden van de heemtuinwerkgroep, is welkom van 10.30 tot 15 uur. Verder kunnen kinderen meedoen aan een kleurwedstrijd waar ook prijzen mee te winnen zijn. WISSENKERKE - Het brandweerkorps Noord-Beveland krijgt een nieuwe kazerne op het bedrijventerrein aan de Rui- terplaatweg in Kamperland. Een raadsmeerderheid trok daarvoor donderdag bijna 6,5 ton uit. Op de nieuwe locatie zal de brandweer bij het uitrukken veel minder verkeershinder ondervinden dan aan de Veerweg. De Kiesvereniging Noord-Beveland en L. Wisse van Gemeen tebelang stemden tegen. Zij hadden forse kritiek op de finan ciële onderbouwing en de kostenoverschrijding van twee ton. Een eerdere opzet was gebaseerd op informatie van de brand weercommandant en rechtstreeks de commissie in geloodst. Daarna bleek de kazerne twee ton duurder uit te pakken. t c an onze verslaggever bvan der Sluis nfOUDEKERKE - CDA en WD de raad Veere hebben forse ritiek op het eigen college. e;lanleidirig daarvoor was de e; anschaf van een vrachtwagen, |e christen-democraten en de beralen vonden dat wethouder Houmes onzorgvuldig had ge- j5 andeld door geen nieuwe of- aI artes aan te vragen, maar ge- f oegen te nemen met een oude m rijsopgave. De twee coalitie- )S artijen verweten hem daar- aast dat hij geen gelijkluiden- t: e en gelijkwaardige offertes ad gevraagd, waardoor een ergelijking tussen leveranciers oiuogelijk zou zijn. Het college esloot gisteravond als gevolg m de kritiek het voorstel terug nemen. Houmes moet zijn o; uiswerk overdoen. iet is niet de eerste keer dat het it 'DA. en de WD botsen met het 'i ollege. In een eerdere commis- tr ievergadering was ook al on- «idelijkheid over de offertes f erezen. u leze week nog stuurde Houmes er elfder ure per expresse een ilt tak papier naar de raadsleden. ri lat leverde, aldus R. C. A Boot 01 WD) zo mogelijk nog meer ragen op. „Volgens mij moet u 'adzand ust-WV - De Kust VW eeuws-Vlaanderen houdt j; laandag 2 juni om 20.00 uur de oi 'gemene ledenvergadering in h olel Du Commerce in Cad- and-dorp. Op de agenda staan je ader meer een lezing van A Za al van de Kamer van Koophan- g al Zeeuws-Vlaanderen over de otwikkeling van de VW's in de igio en de stand van zaken rond at Europese 5B-project 'Kijk chter de golven'. •1 mddelburg \t 'jsjesdag - Renovatie en her- 'laatsing van de Seiswegklok is ai |?t doel waar de opbrengst van ti- a Sijsjesdag dit jaar naar toe fj 'at. De buurtdag voor de Mid- j; alburgse Seisweg en omgeving g ordt zaterdag 7 juni gehouden, n anaf 11.00 uur staan tal van iv diviteiten op het programma «Is een rommelmarkt, optre- i ans van acrobaten en rondrit smet de ponvkar. Voor de kin- z jn er springkussens en fiballenbad. het toch vrij simpel zijn om ge lijkwaardige offertes te krijgen. Nu staan er onwaarheden in de stukken, waardoor een verge lijk onmogelijk is." Verschillen Fractievoorzitter W. J. van Ta- tenhove (CDA) vond dat Hou mes maar opnieuw bij 'vier vrachtwagenleveranciers te ra de moest gaan. „Ik durf de stel ling aan dat er nauwelijks ver schillen zijn. De offertes zijn niet juist bekeken." Wethouder Houmes kon de twee coalitie partners niet overtuigen van zijn gelijk. „Ik ben juist heel zorgvuldig bezig geweest." Hij vond dat de gemeente moest streven naar hetzelfde soort ma teriaal. Enige maanden geleden had Veere al een vrachtwagen- van het merk MAN gekocht. Omdat het personeel daar de voorkeur aan gaf, leek het hem zinvol om niet het hele traject van offerte-vragen opnieuw af te leggen. „Het gaat mij te ver om dat onzorgvuldig te noe men." Na een korte schorsing besloot het college in te stemmen met de suggestie van de WD. Het kre diet van 225.000 gulden werd wel uitgetrokken, maar in een commissievergadering zal nog verder gediscussieerd worden welk type vrachtwagen gekocht moet worden. Houmes zal dan met offertes moeten komen, al dus Van Tatenhove, die ook voor een leek te begrijpen zijn. Brandweerwagen Dezelfde discussie werd enige tijd later dunnetjes overgedaan. De raad sprak toen over de aan schaf van een brandweerwagen. Ook toen ging het om de vraag of het niet beter zou zijn nieuwe offertes aan te vragen of twee auto's tegelijk te bestellen bij eenzelfde leverancier. In dat ge val zou de gemeente Veere een hogere korting kunnen bedin gen. „Je hebt dan een maximale onderhandelingsruimte", vond Van Tatenhove. Burgemeester AC. de Bruijn moest al haar overredings kracht gebruiken om te voorko men dat het college ook dit voorstel moest terugnemen. Zij wees de raad erop dat juist de brandweerlieden gekozen had den voor de MAN-brandweer- wagen. „Zij hebben vol overtui ging deze keuze gemaakt." De raad ging daarop - zij het lichtjes protesterend - wel ak koord. van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - De jeugd van nu is veel vroeger volwassen en is veel mondiger. En dus moeten jongeren meedenken en -pra ten over wat een gemeente moet doen voor ze. „Als oudere", verklaart wethouder J. C. van Dijk-Sturm, „overlegde je vroe ger niet met jongeren. Je besliste over ze. Dat is waarschijnlijk geboren uit een ou derwets standpunt." Het Grote Jeugdde- bat moet daarin verandering brengen en het moet een aanzet zijn voor periodiek overleg tussen de politiek en jongeren. Het idee om een plaatselijk jeugddebat te houden ontstond onder ambtenaren die het landelijke jeugddebat bezochten. „Het is natuurlijk hartstikke goed om 's direct te horen hoe jongeren aankijken te gen een gemeente en waar de knelpunten zitten. We hebben met alle mogelijke be volkingsgroepen overleg, maar de jeugd bereiken we niet. Dat is verleden tijd. We willen een concreter jeugdbeleid opzet ten. Dan is het zinnig als je weet wat leeft onder jongeren. We willen niet over, maar met hen regeren." Verkiezingstijd De contacten tussen jongeren en gemeen tebestuurders bleef altijd beperkt tot de verkiezingstijd. Tijdens de campagne stond steevast een politieke discussie in jongerencentrum Midgard op het pro gramma. Het forum kreeg altijd het ver wijt weinig te luisteren naai- jongeren en altijd werd beterschap beloofd. „Het is niet dat we jongeren niet belang rijk vinden", zegt de wethouder, „maar misschien hebben we hun mondigheid wel onderschat." Recente publicaties hebben uitgewezen dat jongeren zich steeds ver der afwenden van de politiek. „Je hoeft niet van het fenomeen politiek te houden. Het is een noodzakelijk kwaad.Stillet jes hoopt ze dat het debat zo interessant zal zijn voor jongeren dat de interesse voor het openbaar bestuur en de politiek groeit. „Want als je niet weet hoe 't werkt in de raadzaal of Statenzaal, dan kun je je er ook niet voor interesseren." Uitgaansleven Voorafgaand aan het jongerendebat zijn ambtenaren en raadsleden langs middel bare scholen gegaan om te horen wat er omgaat in jongeren. Dat varieerde van het uitgaansleven tot het veiligheidsgevoel onder jongeren. „Eigenlijk alles wat vol wassenen ook hebben." De wethouders met wie de jongeren tijdens het debat in discussie gaan, hebben zich afzijdig ge houden om zo onbevangen mogelijk de raadzaal te betreden. Concreet Wat opvalt is dat jongeren concrete zaken willen, zoals een plek om rond te hangen, een discotheek, activiteiten op de Markt. Van Dijk-Sturm: „Je kunt als bestuurder niet overal ja op zeggen. Een disco exploi teren is geen gemeentelijke zaak. We kun nen hooguit het bedrijfsleven polsen en 'Verder kijken dan je neus lang is'. Onder deze titel houdt- de gemeente Middelburg vandaag, 30 mei, het Grote Jeugddebat. Ruim dertig jon geren krijgen op deze dag de gele genheid om in discussie te gaan met raadsleden en wethouders. Vooraf gaand aan, het debat, besteedt de PZC in drie verhalen aandacht aan jongeren in de gemeente Middel burg. Vandaag deel 3: de wethouder jeugd-en jongerenwerk. vragen of zij er iets in zien. Het debat kan ons aan het denken zetten om bijvoor beeld anderen enthousiast te maken." Het moet de wethouder van het hart dat zij met 'pijn in het hart' de discussie over de verhuizing van Midgard heeft gevolgd. „Het is absoluut af te keuren dat er men sen zijn die suggereren dat jongeren maar buiten de stad geplaatst moeten worden. Je mag geen groepen buiten zetten. We doen er alles aan om allochtonen helpen met integreren, maar ook je eigen jeugd magjeniet vergeten.De jeugd van vroeger trapte net zo goed rotzooi als de jeugd van tegenwoordig. Wat dat betreft is er de laatste dertig jaar niet zo veel veranderd." De wethouder ziet het Grote Jeugddebat als een begin van overleg met jongeren. Het liefst wil zij het hele jaar door op be paalde moment praten met jongeren. Daardoor moet voorkomen worden dat de gemeente projecten opzet die niet aan sluiten bij de belevingswereld van de jeugd. „De jeugd is trendgevoelig. Het is moelijk om iets voor een lange tijd vast te leggen. Daar hebben we jongeren voor no dig. Ook om te voorkomen dat er weer al lerlei gevoelens van ongenoegen ont staan. Nu denkt men nog te vaak dat wij jongeren niet zien of horen." De problematiek rond het jongerencentrum Midgard ging dikwijls gepaard met het verwijt dat de politiek te weinig luisterde naar jongeren. foto Ruben Oreel van onze medewerker DEN HAAG - „Tien jaar gele den heb ik dit bedrijf aange kocht met het idee het gewoon voort te kunnen zetten. Ik heb mijn hele ziel en zaligheid er in gelegd. Maar door dit alles wordt het plezier in de bedrijfs voering me wel ontnomen." Ondernemer Maike van Lies hout van het aan de Wielerbaan in Veere gevestigde vakantie centrum Slobberduin wordt moedeloos van de procedures die hij moet voeren en waarin hij wordt betrokken. Aflopen don derdag meldde hij zich bij de Raad van State. Daar eiste hij in een spoedprocedure schorsing van een dwangsom die hem dooi de gemeente is opgelegd: 500 gulden voor elke dag dat hij de geluidsvoorschriften uit de mi lieuvergunning overtreedt, met een maximum van 25.000 gul den. De geluidsvoorschri f ten zouden veel te streng zijn. In een andere procedure bij de Raad van State tegen de milieuvergunning komt een adviseur van de Raad van State ook tot die conclusie. Volgens de adviseur zijn de voorschriften zo zwaar dat Van Lieshout in feite niet open kan zijn. De raadsman van de onder nemer, O. W. Wilkens, meent dat dat niet de bedoeling kan zijn en dat de gemeente dus op basis van de rammelende milieuver gunning geen dwangsom kan opleggen. Tegenover de belangen van Van Lieshout staan die van een buurvrouw. Zij klaagt er over dat de activiteiten bij Slobber duin de afgelopen jaren steeds maar zijn toegenomen.. De over last door geschreeuw van kinde ren, parkeren en andere zaken, zou haar woongenot ernstig aantasten. Behandelend rechter van de Raad van State, mevrouw J. Leyten, gaat zich over deze kwestie beraden en hoopt op 5 juni uitspraak te doen in deze zaak. Dan blijkt of de dwang som gehandhaafd van kracht blijft. Er werd al meerdere keren over kwesties rond het vakantiecen trum bij de Raad van State ge procedeerd. Onlangs werd ook een van de rechters van de rechtbank in Middelburg in de zaak gemengd- Die bepaalde dat er na tien uur 's avonds geen activiteiten meer mogen plaats vinden bij Slobberduin. Daar zegt Van Lieshout mee te kun nen leven. De accommodaties van Slobberduin worden ver huurd aan basisscholen, groe pen gehandicapten en kerkelij ke verenigingen. Ook vinden er veel familiereünies plaats. van onze verslaggever KOUDEKERKE - Wie in Veere een stukje grond koopt en daar een schat in vindt, moet alles in leveren bij het gemeentebe stuur. Ondanks protest van het RPF/GPV-raadslid A W. Maris die de gemeente donderdag avond betichtte van inhalig heid. Een wijzigingsvoorstel om de helft van de mogelijke schat te schenken aan de koper kreeg alleen steun van GroenLinks en één afvallig SGP-raadslid. Zoals elke gemeente stelt ook Veere voorwaarden aan de ver koop van grond. Normaal ge sproken levert het vaststellen van een dergelijke verordening nauwelijks discussie op. In zo'n stuk is bijvoorbeeld geregeld dat de koop niet doorgaat als de grond verontreinigd blijkt te zijn. Maris wees op een artikel waar in is bepaald dat als in de ver kochte grond een schat wordt gevonden én de koper is de ont dekker. deze verplicht is 'de ge hele schat' aan de gemeente Veere af te staan. Is de koper niet de vinder, dan moet hij het deel dat hem wettelijk toekomt of de opbrengst daarvan ook aan de gemeente afstaan. Maris vroeg zich af of die bepa ling was ingegeven door het ver leden. Zoals bekend vond een akkerbouwer enige tientallen jaren geleden een schat in Se- rooskerke, op de plek waar nu het zwembad De Goudvijver staat. „Die bepaling is natuur lijk niet lekker voor degene die de grond heeft gekocht." P. de Visser steunde zijn collega. „De gemeente heeft geen recht op een schat. Je verkoopt met de lasten én de lusten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11