Werkstraf verslaafde in gedrang Europees jeugdparlement houdt zitting in Middelburg PZC Deshima Ensemble introduceert Japanse muzikanten in het Westen Kinderen in primaire kleuren Studie naar opslaan van radioactief afval in diepe bodemlagen zeeland 10 Nog geen plannen Dit vanavond? u met missen! kunst cultuur exposities Ondernemingsraad rechtbank wint geschil Instellingen weigeren vaak veroordeelde junks vrijdag 30 mei 1997 foto Peter Nicolai Beatrice Vael: ...primaire kleuren stralen jeugd uit... Expositie Beatrice Vael in stadhuis Hulst van onze verslaggever Conny van Gremberghe HULST - Het artistieke talent van Beatrice Vael (63) is tot vo rig jaar verborgen gebleven. Natuurlijk kon ze wel wat. Te kenen en schilderen waren haar niet vreemd. Per slot van reke ning was ze een van de eerste studenten die een opleiding vol tooiden aan de Bredase kunst academie Sint-Joost. Dat was in 1954. Na haar opleiding vroe gen een man en kinderen echter de meeste aandacht op. De kunst moest wachten. Na haar scheiding in 1988 be sloot ze om haar artistieke vaar digheden weer tot leven te roe pen. Ze ging naar Sïnt-Niklaas, volgde een parttime kunstoplei ding en sloeg - toen ze eenmaal de technische vaardigheden weer goed onder de knie had - aan het schilderen. „Vorig jaar heb ik echt heel wat dingen ge daan. Met ontzettend veel ple zier. Voor een vrouw van 63 jaar is dat heel aardig, je kunt ermee aangeven dat je op die leeftijd nog lang niet uitgeblust bent", zegt ze. Inspiratie Alles kan voor de uit Absdale afkomstige, maar tegenwoordig in het Vlaamse Stekene woon achtige schilderes een bron van inspiratie vormen. De werken die tot en met vrijdag 6 juni in de hal van het Hulster stadhuis te zien zijn, verschillen nogal van thematiek. Zo hangen er in de hal diverse olieverf schilderijen van haar kleinkin deren. In felle, primaire kleuren. Geschilderd in enkele dunne la gen, redelijk grof van opzet. „Kinderen vragen erom om in felle kleuren geschilderd te worden. De primaire kleuren stralen jeugd uit. Ik treed verder niet in detail, omdat kinderen dan vaak op doek hun kind-zijn verliezen. Echt uitgewerkte portretten, daar kies ik niet voor", legt ze uit. In Hulst zijn verder stillevens te zien (van kweeperen en bloemen), teke ningen van mensen, olieverfs schilderijen van landschappen, waaronder een reeks van Noor se fjorden. De tentoonstelling van Beatrice Vael in de centrale hal van het Hul ster stadhuis loopt tot en met 6 juni en is dagelijks te bezichtigen tijdens kantooruren. (Advertentie) In het theater van De Parel in Domburg fantastische spektakelavond met grandioze optredens van Grant Forsyth en Bonev-M Aanvang 20.00 uur. Kaarten aan de zaal: 18,50 p.p. Of reserveren: tel. 0118 - 588 260 SQuaSHBanem. sauna. kuur- ep van onze verslaggever Willem van Dam MIDDELBURG - In Zeeland bestaat een groot tekort aan werkplekken voor verslaafden die door de rechter tot een taak straf zijn veroordeeld. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) verwacht dat dit jaar zo'u tach tig verslaafden die met justitie in aanraking komen een werk straf moeten ondergaan. Voor de meesten van hen kan niet of nauwelijks een plaats worden gevonden. Daardoor moeten zij vele maanden of nog langer wachten, voordat zij hun straf kunnen ondergaan. Mr. C. H. Brinkman, voorzitter van het ZCAD, vindt die situatie 'heel ongewenst'. Hij zei dat donderdag tijdens de presenta- Telefoon ziekenhuis Z-Vlaanderen is te duur AXEL - Het Axels ge meentebestuur vraagt bij de directie van de Zieken- huisgroep Zeeuws- Vlaanderen nog eens na of de telefoonabonnemen ten voor ziekenhuispati ënten niet goedkoper kunnen worden geleverd. CDA'er A van Harn me moreerde donderdag avond tijdens de raads vergadering dat een telefoonaansluiting 'schandalig duur' is in het ziekenhuis: „3,50 gulden per dag en dan heb je nog niet eens gebeld." Het feit dat 97 procent van de pa tiënten - zoals verpleeg kundige M. van Oyen (PvdA) memoreerde - toch een aansluiting neemt, toonde volgens Van Harn aan dat de telefoon bij de eerste levensbehoeften van zieken hoort. Wethou der J. van Schaik betoog de dat het aan de ziekte kostenverzekeringen ligt of telefoonkosten worden vergoed, maar wilde nog wel eens navraag doen. tie van het jaarverslag 1996 van het consultatiebureau. Mede onder druk van de politiek worden steeds meer alcohol- en drugsverslaafden die een ver grijp hebben gepleegd tot een taakstraf in plaats van een cel straf veroordeeld. Het gaat daarbij vaak om eenvoudige werkzaamheden bij gesubsidi eerde instellingen, zoals zieken huizen en bejaardentehuizen. Het ZCAD constateert echter, dat weinig werkgevers bereid zijn daaraan medewerking te verlenen; ze zijn huiverig om mensen met alcohol- of drugs problemen 'in huis te halen'. Volgens Brinkman zijn de mo gelijkheden om hen daartoe te verplichten nihil. Afkicken Gebrek aan capaciteit vormt ook een probleem bij de uitvoe ring van een project dat beooogt verslaafde criminelen te laten afkicken. Met het project werd- na een experiment in Zeeuws- Vlaanderen - kort geleden in Zeeland begonnen. Sinds begin dit jaar kunnen verslaafden die zich bij herhaling schuldig ma ken aan misdrijven als inbra ken, autokraken en kleinere vormen van straatroof, kiezen: of de cel in, of opname in de ver slavingskliniek De Reilof te Goes. Via een dergelijke aanpak kan worden voorkomen dat zij na het uitzitten van een gevan genisstraf opnieuw aan het ste len gaan om hun verdovende middelen te kunnen betalen. In het project wordt samenge werkt door het Openbaar Mi nisterie, politie, gemeenten, het ZCAD en De Reilof. Volgens adjunct-directeur hulpverlening R. M. C. Wille- Pynckel van het ZCAD kozen in het eerste kwartaal van dit jaar twaalf verslaafden voor ver plicht afkicken. Zes van hen werden in De Roelof opgeno men, de overigen moesten bij gebrek aan plaatsen in de kli niek een vervangend afkick programma volgen. Wille maakt zich ook zorgen over de gebrekkige nazorg die hen wordt geboden. Ex-verslaafden met een strafblad hebben onder meer begeleiding nodig bij het zoeken naar een baan. In de praktijk komt daar niet zo heel veel van terecht. Daardoor be staat de kans dat zij in hun vroe gere gedrag vervallen. van onze verslaggeefster Sonja de Best MIDDELBURG - Met een toespraak over het reilen en zeilen in de Europese politiek lieeft het Tweede Kamerlid mr. A J. te Veldhuis (WD) donderdag de Zeeuwse conferentie 'model European parliament' 1997 geopend. Als lid van de Taalunie gaf Te Veldhuis in de Statenzaal in Middel burg de voorkeur aan de Nederlandse term Europees jeugdparlement, boven de internationale term. Afgevaardigden van vijf scholen in Zee land vergaderen in het jeugdparlement drie dagen over Europese kwesties. Deze leerlingen zijn ingedeeld in vijf commis sies: Buitenlandse zaken, Economische zaken, Milieu, Volksgezondheid en Rech ten van de mens. „Je leert van het deelnemen aan het jeugd parlement heel veel", vertelde voorzitster Lydia Dijkhuizen van de CSW in Middel burg. Zij was vorig jaar aanwezig bij het 'model European parliament' in Dublin. „Het is een kennismaking met politiek. Sommige mensen vinden de politiek heel langzaam. Tijdens deze dagen leren de jongeren dat het vormen van een besluit zo langzaam gaat omdat het heel moeilijk is. Je wordt je daar wel van bewust; Door middel van een knikje gaf Lydia als voorzitster Te Veldhuis het woord. Wat aarzelend begon hij aan zijn speech, „In de Tweede Kamer moet je toestemming hebben van de voorzitter voordat je wat mag zeggen. Ik zal het knikje maar als toe stemming zien." In de toespraak keek Te Veldhuis vooruit naar de bijeenkomst van regeringsleiders in Amsterdam volgende maand. „Europa staat ver van veel burgers af", zei hij. Hij vond het dan ook 'hartstikke leuk' dat de jongeren zich de komende dagen met Eu ropese politiek gaan bezig houden. Voorzitster Lydia Dijkhuizen leest het huishoudelijk reglement voor tijdens de zitting van het jeugdparlement in Middelburg. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever MIDDELBURG- De onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam heeft de minister van Justitie op de vin gers getikt óver de omgang met de ondernemingsraad van de gerechtelijke diensten in het ar rondissement Middelburg. Het gerechtshof stelde vast dat de minister in strijd heeft gehan deld met de Wet op de onderne mingsraden. De door de ondernemingsraad in Middelburg ingestelde proce dure had te maken met een on derdeel van de reorganisatie bij de arrondissementen, waarbij bepaalde bevoegdheden wor den weggehaald bij de directeu ren van de gerechtelijke organi saties in de arrondissementen in het land en worden overgehe veld naar de directeur rechts pleging van het ministerie i Den Haag. Het betreft hier ms name de intrekking van het o ganisatie- en formatiemandaa De ondernemingsraad in Mid delburg was de enige van all gerechtelijke diensten in h( land die daartegen actie ondei nam omdat de minister vooral gaande aan de besluitvormin geen advies had ingewonnen b de ondernemingsraad, zoals d Wet op de ondernemingsrad? voorschrijft. De ondernemingsraad in Mid delburg heeft met deze zaak ge schiedenis gemaakt. Nog nif eerder heeft een onderneming! raad bij de Rijksoverheid sind de invoering van de Wet op d ondernemingsraden een proce dure gevoerd bij de Onderae mingskamer van het gerechts hof. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt VLISSINGEN - In Noord-Bra bant is commotie ontstaan rond een onderzoek van de Commis sie Opberging Radioactief Afval (CORA). Die commissie bekijkt, in opdracht van de ministeries van Economische Zaken en VROM, alternatieven voor de bovengrondse opslag van radio actief afval. In het onderzoek wordt gekeken in welke diepe lagen afval veilig kan worden opgeslagen en of het kan worden teruggehaald. Steenzoutlagen, zoutkoepels en harde kleilagen, waaronder de Boomse klei, worden in het on derzoek betrokken. De Bra bantse onrust is ontstaan omdat de Belgen, net over de grens in Mol, daadwerkelijk proeven doen met afvalopslag in de Boomse klei. Volgens L. van de Vate, secretaris van CORA heeft het onderzoek niets te maken met het Belgische experiment. „Wij onderzoeken welke bo demlagen geschikt zijn voor het opbergen van radioactief afval. Het onderzoek, dat gedaan wordt onder verantwoordelijk heid van het Nederlands Insti tuut voor Toegepaste Geowe tenschappen (NITG), richt zie op de samenstelling van de t demlagen, op de vraag of extei ne krachten het afval kunne beïnvloeden, of het gemakkelij lijk kan worden teruggehaal en op de maatschappelijke e ethische aspecten van opslag i de bodem.Van de Vate wijst ei op dat CORA op geen enkel manier naar locaties zoek „Dat zij n zaken voor de politie! tegen de tijd dat de alternatie ven nodig zijn. Voorlopig lij het radioactief afval rustig e veilig in Borssele bij COVE; Een conclusie kan ook zijn dï bovengrondse opslag gehand haafd moet blijven." Directeur H. Codée van COVE beschouwt het onderzoek va CORA niet als een beclreigin voor zijn Borsselse toko. „D COVRA is een tijdelijke opsla; berekend op honderd j aar. In di periode lijkt het mij logisch dï gezocht wordt naar alternatie ven. Overigens zou het kunne dat COVRA binnen hondei jaar op geen stukken na vol ii Het ziet ernaar uit dat het radio actief afval alleen maar minde wordt, nu de kerncentrales alle bei dichtgaan." De architectuur van Guus va Bebber en Matthijs Zeelenbe: in Seispark en Prooijensparki Middelburg vormde het uil gangspunt voor een expositi bij Sinke Komejan aan he Damplein in Middelburg. D kunstwerken die daar te zie zijn, moeten een meerwaard geven aan de woningen die j gebouwd worden. Het betre beelden van Harry Vandevliej f oto 's van Ruden Riemens, keri miek van Teja van Hof ten, schil derwerk van Frits van Til, olj jecten van William Verstraetei beelden van Annie Walrava wandschilderingen van Johnrf Beex*ens, schilderijen van Kea Wijker, ruimtelijke objecten va Wido Blokland en schilderijs en objecten van Piet Dielemaj Geopend: vandaag 15.00-21.fl uur en morgen 10.00-17.00 uuj Tot en met 28 juni is de expos tie Dress code onbekend van Ka rina Leijnse en Anda van Riet1, zien in galerie Caesuur in Mid delburg. Geopend: do, vr eni 13.00-17.00 uur. Jongeren in de leeftijd van ij tot 15 j aar die de teken- en schil dercursus Jong Talent aan b Middelburgs Instituut vod Kunstzinnige Vorming volgdfl exposeren hun eindwerkstuk ken tot 14 juni bij de StichtiB Welzijn Ouderen aan de Mee straat in Middelburg. Te zien tri dens kantooruren. Met als thema lucht, landt toater exposeert Rie Baauw u Goes tot en met 13 juni olieverf schilderijen in het gemeend huis in Kapelle. Geopend: weri dagen 8.30-12.00 en 13.01 16.00 uur. Aquarellen van de zondaj schilder Jan Capello uit Wilhej minadorp zijn tot en met 5 jirf te zien in atelier De Kattenbj ker in Kattendijke. Geopend] en za 13.00-17.00 uur. Olieverfschilderijen van Jj han Hietbrink uit Nieuwda) hangen tot en met 28 juni inhj Lunchcafé Stadhuis in Goès.ï zien tijdens de openingstijd van het lunchcafé. Goes 'En-Passant' viert zate dag het eerste lustrum met demonstratiedag annex kunrf markt op de Oude Vismarkt! de binnenstad. De activiteite waaraan verschillende kunst' naars hun medewerking vera nen, spelen zich van T0.00 tl 16.30 uur af rond het opboud van een groots stilleven. Leoni Jansen opent zaterda) middag om 153 0 uur de schillij rij ententoonstelling Gevem vrijheid van Hettv van der Lö den in de Grote Kerk in Veö Het werk van de Amsterdam* kunstenares wordt omschreïj als grillig en gedreven. Te zi( t/m 29 juni: ma t/m za 1Ö|| 17.00 uur, zo 13.00-17.00 uur Het overzicht van de lopefj exposities staat op paging van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Neder landse saxofonist Ad Peijnen- burg en de Zuid-Afrikaanse percussionist Thebe Lipere zijn de grondleggers van het Deshi ma Ensemble. Vorig jaar reisden ze samen naar Japan, waar ze samenspeelden met tal van im proviserende muzikanten. Daar ontstond het idee voor een en semble dat Japanse muzikanten introduceert bij een Westers pu bliek. Dezer dagen is het de beurt aan de sampler Takeshi Kojima. Samen met de Ameri kaanse zangeres Jodi Gilbert maakt hij tijdelijk deel uit van het Deshima Ensemble dat van avond optreedt in de Klove niersdoelen in Middelburg. Improvisatiemuziek is populair in Japan. Niet alleen doet de Westerse jazzmuziek het daar goed, ook de Japanse muzikan ten zelf improviseren er flink op los. „Dat blijkt uit verschillende stijlen van muziek", zegt Peij- nenburg. „Eerder werkten we samen met een muzikant die uit de klassieke Japanse muziek kwam, nu hebben we een samp ler uitgenodigd. Hij vertegen woordigt meer de grootsteedse sfeer. Voor mij roept zijn muziek associaties op met de wereld van de Japanse stripboeken. Hij weet die beelden op te roepen." Nog een keer Kojima is niet de zoveelste sampler met een doos vol uit eenlopende geluiden. Bijzonder is dat hij tijdens concerten frag menten muziek van zijn colle ga's opneemt en ter plekke weer afspeelt, al dan niet herkenbaar. „Je bent aan het spelen enna een tijdje hoor je jezelf nog een keer voorbijkomen", aldus Peijnen- burg. „Dat is erg leuk." Peijnenburg is oprichter van het saxsextet De Zes Winden, waar van ook de Zeeuwse componist Dies LeDuc deel uitmaakt. Hij verzint regelmatig nieuwe mu zikale projecten. Thebe Lipere bespeelt verschillende Afri kaanse slag-, blaas- en strijkin strumenten. Hoewel zijn spel is geworteld in de traditie, werkt hij graag samen met moderne improvisatoren. Jodi Gilbert woont in Amsterdam en zingt onder meer in de groep The Voice is the Matter. Ze beheerst de traditionele zang uitstekend, maar ook de extended vocal technique, door Peijnenburg omschreven als 'iets wat de schouwt een onderzoek naar de mogelijkheden van geluid ook als een vorm van virtuositeit. In het Westen gaat het er vaak om hoe vlug je met je vingers over je instrument heen en weer raast, maar in Japan zijn ze ook geïn teresseerd in wat je allemaal met één toon kunt doen. Dat le vert natuurlijk heel andere mu ziek op." Klein koffertje ,Het grappige van Koj ima is dat hij precies bevestigt wat je van een Japanner zou kunnen ver wachten. Hij heeft heel weinig apparaturn-bij zich. Er zit onge twijfeld een ingewikkeld tech nisch verhaal achter, alleen kan ik dat niet vertellen. Maar hij komt hier met een heel klein koffertje naartoe, en als je dan hoort wat voor geluiden hij daar uit haalt, dat is echt verbluf fend." ConcertDeshima Ensemble, van avond - vrijdag 30 mei - in de Klove niersdoelen in Middelburg. Aan vang: 21 uur. Thebe Lipere foto Anko C. Wieringa meeste mensen geen zingen meer noemen.' De combinatie met een Japanse sampler is op zijn minst opmerkelijk. Klikken Het klikte op het podium me teen tussen Kojima en Peijnen burg, vertelt de laatste. „En niet alleen met hem, maar ook met de andere Japanners met wie ik heb gespeeld. De meesten praatten niet eens Engels, we konden elkaar niet verstaan. Toch liep het meteen als ik het podium opstapte. Daaruit blijkt maarweerdatmuziek een inter nationale taal is. Wat ik heel prettig vind, is dat Japanse mu zikanten op het podium zo ont zettend geconcentreerd zijn. Ze staan na hun solo niet met een sigaretje aan de kant af te wach ten wat hun collega's doen. Ze blijven bij de muziek betrok ken." „Het Japanse publiek be- Ad Peijnenburg foto Anko C. Weringa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 10