Dertig-kilometerzones bepleit Positieve geluiden over aanzet inrichtingsplan Heinkenszand PZC Buitenlucht hield 102-jarige gezond Vrijspraak wegens gebrek aan bewijs factuurfraude zeeland Reimerswaalse wethouder ziet geen heil in alleen oplossen knelpunten activiteiten Rij-ontzegging en boete voor alcoholrijder Verkregen stuk kanaal is deel Sas 499,-' fooi woensdag 28 mei 1997 van onze verslaggever Frank Balkenende KRUININGEN - De Reimers waalse wethouder A P. Bruin- ooge van verkeer ziet weinig heil in sterk versoberde dertig- kilometerzones. Alleen majeure knelpunten oplossen is niet duurzaam en neemt het onvei- ligheidsgevoel van burgers on voldoende weg. De kritiek op de hoge kosten van de dertig kilo meter-zones in Rilland en Hans- weert trekt hij zich in zoverre aan dat hij bereid is goedkopere verkeersremmers te bestuderen. Dat is de toon die Bruinooge zet voor de commissievergadering komende maandag waarin de kosten en de effecten van de Rei merswaalse verkeersaanpak te gen het licht worden gehouden. Het Reimerswaalse verkeers- veiligheidsbeleid kent een dorpsgewijze aanpak. Rode draad is dat elke kern een der tig- kilometerzone krijgt. Na Rilland en Hansweert is nu Kruiningen aan de beurt. Poli tiek Reimerswaal maakt maan dag echter een pas op de plaats. Met name de WD en Bewoners Belangen Reimerswaal (BBR) zullen van zich laten horen. De fracties hebben grote moeite met dit beleid. Het gaat erg lang duren eer alle dorpen aan hun trekken zijn gekomen. Boven dien is er veel geld mee gemoeid, luidt hun kritiek. Bij een dertig- kilometerzone worden niet al leen hoofdroutes maar ook woonstraten aangepakt. En dat kost een lieve duit. Rilland slok te zeven ton op, Hansweert zes. Vooruitlopen Toch denkt Bruinooge dat de to tale aanpak van een dorp de beste methode is om het gemo toriseerde verkeer te temperen en ongelukken te voorkomen. ,,In het verleden reageerden we op knelpunten. Die losten we HEINKENSZAND Rommelmarkt - De Samen-Op- Weg Kerk te Pleinkenszand houdt op zaterdag 7 juni een grote overdekte rommelmarkt. Er zijn diverse attracties zoals een rad van avontuur en er is een terras. De rommelmarkt is ge opend van 8.30 tot 14.00 uur op de hoek van de Dorpsstraat en de Heinkenszandseweg. dan op en vervolgens verplaats ten de problemen zich. We lie pen steeds achter de feiten aan. Met dit verkeersbeleid lopen we er juist op vooruit. We proberen duurzame veilige inrichtingen te scheppen waar we lang de vruchten van plukken. Dat past ook uitstekend in het landelijk beleid 'duurzaam veilig'." Hij propageert dus geen grote koerswijzigingen. Kruiningen behoort op ongeveer dezelfde wijze als Rilland en Hansweert te worden beveiligd. „Misschien niet zo weelderig als in Rilland, maar het principe moet over eind blijven." Radarcontroles Suggesties als de aanpak van snelheidsduivels door middel van radarcontroles binnen de bebouwde kom ondergraven dat principe. Bovendien vreest Bruinooge dat dat nogal duur is en politie-inzet vraagt, die niet voorhanden is. „Tja, en dat heb je de maximumsnelheid nog niet wettelijk teruggebracht naar dertig kilometer per uur, want daarvoor is een zone een vereiste." Het voordeel in Krui ningen is dat een aantal voorzie ningen al is getroffen, zoals de herinrichting van de Hoofd straat, oversteekplaatsen bij basisscholen en verbeterde kruisingen zoals in de Brouwe rijstraat. Er zal, zegt Bruinooge, ook kritisch worden gekeken naar de aanleg van drempels, die volgens klachten van bewo ners trillingen veroorzaken. Met drempels moet niet worden gestrooid en als ze nodig zijn dan beter 'agressieve uitvoerin gen' waarvoor automobilisten echt van het gas moeten. Voor de beveiliging van Krui ningen is volgend jaar acht ton in kas, los van rijkssubsidies die kunnen worden binnengehaald. Besparingen zijn mogelijk door het gebruik van bijvoorbeeld prefab-snelheidsremmers of eenvoudige wegversmallingen. Net zoals in Hansweert is het de bedoeling dat bewoners ver gaand inspraak krijgen in de aanpak van hun burnt. Dat kan via het beproefde systeem van bewonerspanels. „Van belang is wat de bevolking wil." Het zonebeleid komt maandag 2 juni ter tafel in de commissie openbare wei-ken en verkeer, die vanaf 19.30 uur in het gemeen tehuis in Kruiningen vergadert. BURGH-HAAMSTEDE NIEUWERKERK zondag 1 juni: Hervormde Kerk, maandag 2 juni: Ons Dorpshui kerkdienst rond het boekje'de Klei- symposium Zeeuwse dag van dj ne Prins', 10.00 uur. landbouw, 20.00 uur. BROUWERSHAVEN OOSTERLAND woensdag 28 mei: Poortershof, al gemene ledenvergadering afdeling Brouwershaven Nederlandse Rode Kruis, 20.00 uur. woensdag 28 mei: Grevelingen Garden, informatieavond waterbe heer Grevelingen, 20.00 uur. donderdag 29 mei: Officiële sei zoensopening van de Oudheidska mer en het Visserijmuseum aan de Oudestraat, 15.00 uur. zondag 1 juni: Clubhuis MC Koeie- vaag. Rijksweg 6, regiomeetirr. Motorrijders Aktie Groep (MAG voor alle Zeeuwse motorrijden 12.00 uur. COLIJNSPLAAT dinsdag 3 juni: Eethuis 't Sloopje, begin avondvierdaagse, start elke avond aan de Voorstraat om 18.30 woensdag 28 mei: Peuterspeelzai 't Opstapje, Mauritsweg 10, ope- huis nieuw gebouw, 19.00-21,0; SCHARENDIJKE vrijdag 30 mei: Bethlehempleir rommelmarkt Samen op Weg-ketf 16.00-22.00 uur. zaterdag 31 mei: Nederlands-her vormde kerk, concert van het ZWN- mannenkoor en de Ruyterstadsin- gers, 20.00 uur. zaterdag 31 mei: Nederlands-het vormde Kerk, cd-presentatiecon eert Jan Mulder (piano) en Kee Alers (dwarsfluit), 20.00 uur. donderdag 29 mei: Tehuis Randhof, verkoop van spullen door de Welfa re van het Nederlandse Rode Kruis, 14.00-16.00 uur, aan de 's-Heer Els- dorpweg 18. zaterdag 31 mei: Grote Markt, rom melmarkt van het Goese straator kest Olé, 10.00-12.00 uur. dinsdag 3 juni: Kantine High Five Li- vestyle Center, Geldeloozepad, be gin avondvierdaagse, start tussen 18.30 en 19.00 uur. 's-H HENDRIKSKINDEREN zaterdag 31 mei: Speelveld bij de kerk, rommelmarkt vrijwilligers- groep Terre des Hommes, 9.30- 13.00 uur. woensdag 28 mei: De Lichtbog knutselmiddag voor kinderen 13.30-15.30 uur. De Driehoek, Cjv mini-instuif voor vier- tot zesjari gen, 14.00-16.00 uur. Oriëntatie avond school van het Gouden Re zenkruis, St. Dommusstraat 55, 20.00-22.00 uur. donderdag 29 mei: Paternoster, av sluitende bingo van de ANBO afde ling Zierikzee, 14.00 uur. zaterdag 31 mei: Eilandelijke Me ziekdag in en voor de Beuze va 10.45 uur tot 17.00 uur. zondag 1 juni: Gasthuiskerk, ree:; tieve kerkdienst, 18.30 uur. maandag 2 juni: MFC, politiek deba PvdA Schouwen-Duiveland ovs zorg, speciale gast is Tweede-fe merlid Rob Oudkerk, 19.30 ui In het Kapelse zorgcentrum Cederhof vierde Adriana Bruinooge-Bakker haar 102e verjaardag. foto Willem Mieras 's-HEERENHOEK zondag 1 juni: Café De Kroon Hee renstraat 19, toertocht voor motor rijders over de Zeeuwse eilanden, inschrijven kan vanaf 10.30 uur, de tocht begint om 12.00 uur. van onze verslaggeefster KAPELLE - Nu het kranten le zen niet meer zo makkelijk gaat, luistert ze elke dag naar de ra dio. Om van alle nieuwtjes op de hoogte te blijven. Ze is dus ook nog zeer levenslustig, Adriana Bruinooge-Bakker die dinsdag 102 jaar oud is geworden. In het zorgcentrum Cederhof in Ka- pelle vierde ze samen met haar familie haar verjaardag. De 102-jarige zit graag in haar stoel voor het raam naar buiten te kijken. Het liefst naar vogels en bloemen. Volgens haar doch ter ABruinooge is haar moeder een echte natuurliefhebster. „Vroeger toen ze nog op de boer derij woonde, bracht ze bijna de hele dag buiten door." Adriana 's dochter denkt dat, het geheim van haar moeders leef tijd daar ook mee te maken heeft. „De hele dag wei'ken in de buitenlucht, daar word je een gezond en sterk mens van." Adriana is geboren in Hoek, maar verhuisde al snel naar Yerseke. Nadat ze haar echtge noot A Bruinooge had ontmoet, ruilde ze het vissersdorp in voor Biezelinge. In 1930 verhuisde het kersverse echtpaar naar Eversdijk, een dorpje vlakbij Kapelle, waar het een fruitteeltbedrijf runde. In de laatste boerderij wonen nog twee van haar vier kinde ren, die moeder elke avond een bezoekje brengen. Adriana is dol op visite. Als haar kinderen, vijf kleinkinderen en zeven ach terkleinkinderen langskomen, dan is haar hele dag goed. HEINKENSZAND zondag 1 juni: Westdijk, skeeler middag buurtvereniging Water vliet, 14.00-17.00 uur, Iets te melden? Schrijf, fax of bel de PZC in Goes of Zierik zee. Goes: Voorstad 22,4461 KN of postbus 31, 4460 AA; fax 0113-273030, telefoon 0113-273000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301JK, fax 0111^414126, te lefoon 0111-415380. KATTENDIJKE zaterdag 31 mei: Wielerevenement Benelux-kampioenschap, Evene menten Vereniging Zeeland, start om 10.30 uur. Rommelmarkt - Straatorkest i Olé houdt zaterdag 31 mei een rommelmarkt op de Grof Markt in Goes. Er wordt ou 10.00 en 12.00 uur bij opbod verkocht. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HEINKENSZAND - De dorps raad, de Samen-op-Weg-ge- meente en de winkeliersvereni ging Heinkenszand staan voorzichtig positief tegenover het masterplan voor het dorp. Dat blijkt uit de inspraakreac ties die twee van de drie hebben ingediend bij de gemeente Bor- sele. De kerk heeft niet gerea geerd en wacht de verdere ontwikkelingen af. De drie pro testeerden vorige maand nog bij de rechtbank tegen wat wordt gezien als de eerste aanzet tot het masterplan, de nieuwbouw van de Rabobank op het Van der Biltplein. van onze medewerker MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr. M. Zo mer heeft dinsdag een 36-jarige inwoner uit Brouwershaven voor het rijden onder invloed veroordeeld tot een boete van 2.000 gulden en negen maanden rij-ontzegging, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. Hij dient ook de Educatieve Maat regel voor Alcohol en verkeer te volgen. De politierechter kwam de ver dachte enigszins tegemoet in de rij-ontzegging, omdat hij als kleine zelfstandige moeilijk zijn rijbewijs kan missen, zeker nu de drukke zomertijd aanbreekt. De man was 10 maart dit jaar na een gevaarlijke autorit door de politie in de gemeente Schou wen-Duiveland aangehouden. Zijn rijbewijs werd onmiddel lijk ingevorderd. Bij de blaas- test bleek dat hij vier keer zoveel (870 microgram) alcohol dan de toegestane limiet van 220 mi crogram in zijn bloed had. De man had door slechte bedrijfs resultaten en een stukgelopen relatie zijn heil gezocht in de drank. Imiddels probeert hij, met behulp van het ZCAD, van zijn alcoholprobleem af te ko men. Officier van justitie mr. Y. A C. C. Willems eiste negen maanden rij-ontzegging, waar van drie maanden voorwaarde lijk. De boete hield ze op 1.500 gulden. Het voorontwerp-masterplan Centrumgebied Heinkenszand schetst in grote lijnen de toe komstige inrichting van de dorpskern. Het ontwerp heeft nog niet de status van een be stemmingsplan, maar heeft al wel ter inzage gelegen. Belang hebbenden konden tot en met afgelopen weekeinde reageren. De dorpsraad Heinkenszand gaat in grote lijnen akkoord met het masterplan. „Het is een bre de en integrale visie op de dorpskern van Heinkenszand", legt voorzitter W. Coppoolseuit. De dorpsraad heeft wel zijn vraagtekens bij de praktische uitvoerbaarheid van het plan. Zo is de bouw van de Rabobank gekoppeld aan een herinrich ting van de huidige tuin van de Samen-op-Weg-kerk aan de Dorpsstraat. De onderhande lingen over een eventuele grondverkoop moeten echter nog beginnen. Verder twijfelt de dorpsraad over de financiële haalbaarheid van de gewenste verbouwing van ontmoetingscentrum De Stenge. Mocht deze niet door kunnen gaan zoals in het mas terplan is aangegeven, dan wordt alsnog gevreesd voor de aantasting van het historisch waardevolle gebied rondom de katholieke Blasiuskerk. En dat is iets wat volgens de dorpsraad absoluut niet mag gebeuren. Parkeerruimte Winkeliersvereniging Winbela is in haar inspraakreactie voor al ingegaan op de parkeerpro- blematiek. De gemeente zou de parkeerruimte die verdwijnt als gevolg van de herinrichting van Van der Bilt- en Stengeplein nog steeds onvoldoende hebben ge compenseerd. Ook vreest de winkeliersvereniging voor de haalbaarheid van sommige al ternatieven. De Samen-op-Weg-gemeente heeft niet gereageerd op het masterplan. „Wij staan er niet negatief tegenover", legt voor zitter van het college van beheer A Faase uit. „Waar we wel moeite mee hébben is de geringe afstand tussen de nieuwbouw van de Rabobank en de mum- van de kerktuin.In het master plan is een deel van de grond die nu nog eigendom is van de Sa men-op-Weg-gemeente bij het toekomstige plein voor de Ra bobank getrokken. De onder handelingen over een eventuele verkoop zijn echter nog niet be gonnen. De Samen-op-Weg-ge- meente moet zich er nog op be raden hoe ze zich zal opstellen. van onze medewerker Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr. M. Zo mer heeft dinsdag een bedrijf uit 's-Gravenpolder in twee ge vallen vrijgesproken van fraude met facturen van bestrijdings middelen. In een derde geval vond ze dat de verdachten wel iets viel te verwijten. Ze zag niettemin geen aanleiding tot straffen in de vorm van geldboe tes, maar ze achtte de Vennoot schap onder Firma en beide di recteuren - twee broers van 30 en 42 jaar uit 's Gravenpolder - wel schuldig maar zonder toe passing van straf. Het ging dinsdag om facturen van bestrijdingsmiddelen die het bedrijf in juni '95 en mei '96 valselijk zou hebben opge maakt. Mr. Zomer kon geen har de bewijsmiddelen tegen het be drijf vinden. „Ik heb er geen inzicht in. Het dossier is me te vaag", zei ze. In haar eis had de officier van van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De 18.000 vierkante meter water in het Kanaal van Gent naar Temeuzen die bij een grenscorrectie in 1993 Nederlands gebied is geworden, behoort al tot de gemeente Sas van Gent. Daar is volgens staatssecretaris T. van de Vondervoort van Binnenlandse Zaken geen aparte wetgeving voor nodig. De grenswijziging gaat over dat deel van de gemeentegrens dat sa menvalt met de landsgrens, aldus Van de Vondervoort. Een kleine wijziging, zoals in het kanaal, brengt 'logischerwijze met zich mee dat de gemeentegrens gelijk blijft lopen met de gewijzigde lands grens' schrijft zij aan de VVD in de Tweede Kamer. Die fractie meende dat in het stukje kanaal bestuurlijk een 'wild west' heerste omdat niemand er de baas was na de grenscorrectie. België kreeg bij de ruil een stukje land terug voor het water. De cor rectie was nodig om de grillige grens in het kanaal logischer te laten verlopen. België moet de overeenkomst overigens nog steeds offici eel bekrachtigen. justitie mr. Y. A C. C. Willems al aangegeven niet gelukkig te zijn met het dossier dat door de Al gemene Inspectie Dienst (AID) was opgesteld. Desondanks vond de officier van justitie dat bewezen kon worden dat er ge sjoemeld was met de facturen. Door een Belgisch bedrijf zou een ander merk (wettelijk ver boden in Nederland) aan de verdachten geleverd zijn dan hetgeen op de factuur stond ver meld. Een van de verdachten wees echter op het feit dat dit bestrijdingsmiddel meteen was doorverkocht aan een ander Belgisch bedrijf. Bij de verkoop van bestrijdingsmiddelen aan een firma in Sint Maartensdijk zou de factuur eveneens valse lijk zijn opgemaakt. In het derde geval - de levering aan een firma in Baarland - ging het ook om andere bestrijdingsmiddelen dan welke op de factuur stonden vermeld. De officier eiste tegen de VOF een boete van 3.000 gulden en tegen de twee verdachten boetes van elk 1.500 gulden, waarvan 500 gulden voorwaardelijk. In haar eis had ze rekening gehou den met de ten uitvoerlegging van voorwaardelijke geldstraf fen tot een bedrag van 22.500 gulden voor eerdere milieude licten. Als je net als ik menig uurtje zit te Internetten, dan heeft Primafoon iets voor jou: het ISDN-Internetpakket. Dan kun je tot vijfmaal snelle) surfen, E-mailen en program ma's downloaden. Maar wat nog leuker is, je hebt altijd een lijntje vrij., Je kunt dus tegelijkertijd Inter netten en telefoneren. Voor mij is het echt dé oplossing. Ik zit vaak zo lang', te surfen, dat ik de tijd totaar vergeet. Dan bel ik gewoon even de belpizza, zonder eersi uit te loggen! En de prijs valt ook reuze, mee. Het ISDN-Internetpak-; ket kost slechts f 499,-. Dus ga eens langs Primafoon of bel gratis 0 800- 0402. Natuurlijk kun je a ook naartoe surfen:http://wwkj PTT-Telecom.nl/primafoon. netpakket. Bestaat uit een ISDN-aansluitint met duovox (adapter voor bestaan de apparatuur), ISDN pc-kasij (Internet-provider onafhankelijk) 6 een softwarepakket voor Interna. Bij omwisseling van je huidige tele foonabonnement. Het ISDN-abon- nement kost per maand f 49,94. BESTELLEN BEL GRATIS nclusicf aanleg vanlSDN-aansluiting. !L VAN PTT TELECOM JMAFOON, DE WINKEL VAN PTT TELECOM, IS O.A. GEVESTIGD IN Goes, Lange Vorststraat 46; Middelburg, Lange Delft 86;'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 28