Kerndreiging Europa verdwijnt IEIW Het extraatje van Heineken. Clinton begint bliksembezoek Bloemendecor 4 WEKEN s^sintratuin Geweld op de buis verontrust driekwart van de Nederlanders Optreden Jeltsin baant weg voor NAVO-deelname Polen, Hongarije en Tsjechië Nederlands gezin vervoert zes kilo heroïne Meer haring en schol in Noordzee Duivesteijn slikt wijzigingen in initiatiefwet Verzet doodt politiemannen op Oost-Timor Verdachte coketransport meldt zich in Middelburg Te weinig tandartsassistenten Van Scheppingen klopt Haarhuis 19 VOOR 15,00 JA, ik wil: 240e jaargang no. 125 woensdag 28 mei 1997 losse nummers 1,75 van onze correspondent Paul Koopman PARIJS - De weg ligt open voor je toetreding van Polen, Hon garije en Tsjechië tot de NAVO. jlogelijk zullen voor de eeuw- nisseling ook nog Roemenië en Slovenië tot de Alliantie wor- jen toegelaten. Dat heeft jreniier Kok gisteren in Parijs gezegd, na de plechtige onderte- ening van een nieuw samen- I jerkingsakkoord tussen de NAVO en Rusland. S'iet eerder liet de premier zich :o concreet uit over de perspec- Droog weer Wolkenvelden, droog en af en toe zon. De noordelijke ivind matig 3 tot 4 Bft. De maximum temperatuur 14 graden, de minimum rond 7 graden. BRADERIE-EN PODIUMFESTIVAL 12-13-14 JUNI tieven van kandidaat-lidstaten. Het formele besluit over welke landen als eerste tot het Bond genootschap mogen toetreden, wordt begin juli in Madrid ge nomen. Het Nederlandse kabi net vergadert er vrij dag over. Tot volslagen verrassing van al le aanwezigen verklaarde Jel tsin in de Franse hoofdstad dat hij alle explosieve ladingen wil laten verwij deren van wapen systemen die op het grondge bied van de NAVO gericht zijn. Later verduidelijkte Jeltsin in een gesprek met Clinton dat hij had bedoeld te zeggen dat Rus sische kernraketten geen Euro pese steden meer als doelwit zullen hebben. Een dergelijke afspraak gold al voor de bedreiging van Ameri kaanse agglomeraties. Van het demonteren of ontmantelen van strategische wapens is geen sprake, verduidelijkte ook de Russische minister van Buiten landse Zaken Primakov desge vraagd. Alle aanwezige staatshoofden en regeringsleiders alsmede NAVO-secretaris generaal So laria benadrukten gisteren dat de Alliantie en Rusland met de ondertekening van de 'Stich tingsakte' geschiedenis hadden LILLE - De Franse douane heeft gisteren bekend gemaakt zij vorige week bij het Bel- h-Franse grensplaatsje Sekkem een Nederlands gezin keft gearresteerd. In de koffer bak van de auto waarmee de fa milie reisde zat zes kilo heroïne, in de auto zaten behalve het xhtpaar diüe kinderen van 17, 13 en 10 jaar oud. De oudste zit •venals de ouders achter slot en pendel, de twee jongere kinde- ten zijn voorlopig overgedragen ian een instelling voor jeugd hulpverlening. De drugs waren idlgens de douane bestemd voor ie Franse markt. Het spul zat ïrpakt in plakken van een rad in een zak. In zak vond de iouane ook nog eens 12,5 kilo aracetamol en cafeïne. Het is ïog niet bekend wanneer de onge kinderen aan de Ned'er- andse autoriteiten worden ver- jedragen. AFP/ANP F UMUIDEN - De beperkende maatregelen die vorig jaar zijn ioorgevoerd voor de visserij, kbben duidelijk bijgedragen an het herstel van haring- en .<holbestanden in de Noordzee. Dat stelt een Europese commis- aevan visserijbiologen op basis ran voorlopige cijfers, aldus het 1 Rijksinstituut voor Visserij on derzoek (RIVO-DLO) gisteren. Er is echter vooralsnog geen inleiding het stringente visse rijbeleid fors te versoepelen. Het paaibestand van haring in ie Noordzee bevindt zich al ja ren beneden het 'veilig biolo gisch minimum'. De situatie ïerd vorig jaar zo kritisch ge- ïcht, dat de Europese Unie en Hoorwegen besloten de vangst quota tussentijds te halveren en 'wens een plafond te stellen aan iebijvangst van jonge haring in ie industrievisserij. De stand aan volwassen harin- ,i gen is door de maatregelen sinds ïorig jaar met ongeveer een «'art toegenomen. Deson danks is de haring nog steeds in ie gevarenzone. De biologen idviseren dan ook de gekozen strategie in 1998 voort te zetten. Dat betekent dat de visserij- druk, de mate waarin er gevist ïordt, gelijk moet blijven. De stand van schol blijft voor alsnog onder het biologisch mi nimum, hoewel het ook met deze ris beter gaat. ANP Koningin Beatrix en president Clinton tijdens de ontvangst gisteravond op Paleis Noordeinde. foto Paul Vreeker/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Amerikaanse president Clinton is gisteravond in Nederland aan gekomen voor de herdenking van de Marshall-hulp, de financiële steun waar mee de Amerikanen 50 jaar geleden West- Europa hielpen met de wederopbouw. Clinton werd samen met zijn vrouw Hil lary op paleis Noordeinde ontvangen door koningin Beatrix. De Clintons blijven tot morgennochtend in Nederland. Vanmorgen voert hij poli tiek overleg met Kok. Daarna neemt hij met andere regeringsleiders en staats hoofden deel aan de herdenking. Clinton landde gisteravond om half negen met de Airforce 1 op Schiphol. Het Ameri kaanse regeringsvliegtuig kwam uit Pa rijs, waar de president eerder op de dag het samenwerkingsverdrag tussen de NAVO en Rusland had ondertekend. Op de luchthaven werd de president verwel komd door premier Kok en minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken). Clinton vloog vanaf Schiphol samen met Kok per helikopter naar Den Haag, verge zeld door vier andere heli's met zijn gevolg van veiligheidsmensen, lijfarts en Ameri kaanse journalisten. Even na negen uur landden de helikopters onder belangstelling van honderden toe schouwers op het Malieveld in Den Haag. De Amerikaanse president werd daar her enigd met zijn vrouw Hillary, die gister morgen al in Nederland was aangekomen en een bezoek had gebracht aan Amster dam. In een lange stoet reden de limousines, die evenals de presidentiële helikopter vanuit Amerika waren overgevlogen, van het Malieveld naar paleis Noordeinde, het werkpaleis van de koningin waar Clinton en Hillary logeren. Daar wachtte hen aan de achterzijde van het paleis een officiële ontvangst. Voor de honderden belangstel lenden langs de route was het nauwelijks mogelijk een glimp op te vangen van het presidentiële paar, maar Clinton liet zich rond half tien uur toch nog even zien op het bordes van het paleis, samen met zijn vrouw, koningin Beatrix, prins Claus en premier Kok. De Clintons brengen vandaag het grootste deel van de dag door in Den Haag. Van avond reist het paar per auto naar Rotter dam. In verband met de veiligheid worden de rijkswegen Al 3A20 en een stukje A16 's avonds gedeeltelijk autovrij gehouden. Vanuit Den Haag en op de terugweg wordt steeds één rijrichting tijdelijk afgesloten. In de vooi'avond staat een bezoek aan de Wilhelminapier in Rotterdam op het pro gramma. Onder de rook van Hotel New York, het voormalige kantoor van de Hol- land-Amerika Lijn, onthult het paar daar een monument ter nagedachtenis van de Marshall-hulp. GPD zie ook pagina 2 geschreven. Volgens de Franse gastheer Chirac is na ruim vijf tig jaar een einde gemaakt aan de onrechtvaardige vrede van Jalta, waarbij Europa in een westelijke en oostelijke in vloedssfeer verdeeld werd. Jel tsin liet zich ook opmerkelijk positief uit over het akkoord dat volgens hem zo moeizaam tot stand was gekomen. ,,De rede heeft overwonnen. Alle Russen kunnen zich nu veilig voelen op hun grondgebied", zei hij. Tsaar In de stichtingsakte belooft de NAVO dat het geen plannen heeft of redenen ziet om op het grondgebied van voormalige Warschaupactlanden kernwa pens of omvangrijke troepen te stationeren. Rusland wordt op vrijwel alle niveaus bij de be sluitvorming van de NAVO be trokken, maar krijgt geen veto recht. Jeltsin werd in Parijs allerwe gen geroemd voor zij n construc tieve opstelling in de relatie met de NAVÓ. Clinton zwaaide de Russische president lof toe voor zijn 'moed en visie om een Euro pa te creëren dat wezenlijk ver schilt van het verleden dat ons zo gevangen hield'. Volgens Chi rac waarborgt het verdrag met Rusland een 'permanente dia loog op alle niveaus, die zal hel pen af te rekenen met oude re flexen'. Kok vergeleek Jeltsin met de Russische tsaar Peter de Grote die in 1697 Nederland be zocht omdat hij het isolement van Rusland wilde doorbreken. „Nu wordt na een nieuwe afwezigheid van tachtig jaar Rusland wéér geïntegreerd in Europa", aldus de Nederlandse premier. GPD zie ook pagina 2 DEN HAAG - PvdA'er Duive steijn gaat ermee akkoord dat de Kamer enkele belangrijke wijzigingen aanbrengt in zijn initiatiefwet voor het overleg tussen huurders en verhuur ders. Dit was voor hem de enige mogelijkheid om zijn wetsvoor stel te redden, zo bleek gister avond in de Tweede Kamer. Duivesteijn stemt er mee in dat de kantonrechter bij geschillen alleen in beeld komt als de afge sproken overlegprocedure niet juist wordt gevolgd. Hij kan verder leven met het amende ment dat de verhuurder zich in de informatie aan de huurders mag beperken als het bedrijfs belang in het geding is. ANP DILI - Vrijheidsstrijders op Oost-Timor hebben gisteren een politiepatrouille overvallen. Daarbij werden twee agenten gedood en zeven verwond. De rebellen legden in het dis trict Laga, 160 kilometer van de Oost-Timorese hoofdstad Dili, een hinderlaag voor twee poli- tietrucks. Hierin zaten achttien agenten. Volgens het Indonesi sche leger bestaat het rebellen leger uit niet meer dan tweehon derd mensen. AP Advertentie (Advertentie) Koop nu 10 blikjes-Heineken-bier en u bent meteen een grote blikvanger. Want de blikjes zitten verpakt in een mooi en stevig goed afsluitend Heineken-bewaar- blik Als het bier op is: ideaal voor zakjes pinda's, zoutjes, koffie, thee rijst, pasta, noem maar op. Heineken bier, i yi nr 10 blikjes 0.33 liter J/t.y O Nu in handig en mooi ontworpen, bewaarblik.* Deze week alleen bij Albert Heijn.Cfl Aanbieding geldt t/m zaterdag 31 mei a.s. 'Zolang de voorraad strekt. van onze redactie binnenland MIDDELBURG - Een 54-jarige Vlissinger die wordt verdacht van betrokkenheid bij het vori ge maand onderschepte mega- transport cocaïne met het schip Fogo Isle, heeft zich gisteren vrijwillig gemeld bij justitie in Middelburg. Dat heeft officier van justitie Veurink bevestigd. De vrijwillige melding is vol gens betrouwbare bron het re sultaat van onderhandelingen tussen de man en officier van justitie Valente, belast met het onderzoek naar de Fogo Isle. De verdachte ontsnapte in 1995 uit de gevangenis van de Vene zolaanse hoofdstad Caracas, waar hij een straf van twintig jaar moest uitzitten. De man was ooit directeur van de be ruchte zwart-geld-'bank' Fe- mis, die in 1991 failliet ging en zich vooral bleek toe te leggen op het bergen van drugsgelden, van onder meer Johan 'de Hak kelaar' V. De 54-jarige woont formeel in Singapore, maar in Nederland zou hij diversg hui zen hebben, onder meer op de Vlissingse boulevard. De man, die naar verluidt multi miljonair is, zegt niets met de smokkel van 1236 kilo cocaïne met de Fogo Isle te maken te hebben. De douane in Vlissin- gen onderwierp het schip, af komstig van Curapao, op 17 april aan een routinecontrole, waarop de coke in ballasttanks werd aangetroffen. Negen men sen werden gearresteerd, onder wie één Nederlander op Cura sao. De drugs zijn vermoedelijk aan boord gebracht toen het schip twee weken lang ter repa ratie lag bij de Curacaose Droogdok Maatschappij. ANP Een koker vol met vlijtige liesjes. Zo maakt u van uw schutting een prachtig bloemendecor. Keuze uit veel kleuren. Een uitbundige bloei gegarandeerd, mits ze in de half-schaduw hangt. Regelmatig bemesten met IntraKeur kuipplantenkuur. Van 24,95 voor Koopavond: vrijdag HET GROENE WARENHUIS it 20.45 uur. In mei ook donderdag koopavond tot 20.45 uur Tandartsen in Zeeland kampen met een schreeuwend tekort aan assistenten. Doordat veel jongeren een verkeerd beeld hebben van dit beroep, stagneert de belangstelling voor de opleiding tot tandartsassistente. Een speciale cam pagne ter promotie van de opleiding moet soelaas bieden. In een Nederlands onderonsje op de Parijse gravelbanen van Roland Garros heeft Dennis van Scheppingen van Paul Haar huis gewonnen. Het werd 6-2 6-4 5-7 6-4. Ook Richard Krajicek (foto) en Brenda Schultz bereikten de tweede ronde. Miriam Oremans en Kristi Boogert werden bij de open F ranse tenniskampioenschappen uitgeschakeld. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buiten land: 5; economie: 7; financiën en economie: 8; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 10 en 11; zeeland 13,14, 15,16 en 17; sport: 19,20 en 21. KOUDEKERKE Vlissingsestraat (tussen Koudekerke en Vlissingen) Tel. 0118-551623 van onze redactie binnenland HILVERSUM - Bijna driekwart van de Nederlandse bevolking is bezorgd over geweld op televisie. Dat blijkt uit een on derzoek dat de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS in opdracht van de KRO heeft uitgevoerd. Voorzitter Slangen van de katholieke omroep heeft de resultaten gisteren aangebo den aan staatssecretaris Nuis (Media). Nuis liet daarbij weten de rap portage 'zeer nuttig' te vinden voor het overleg in de Tweede Kamer over geweld op tv. Dat overleg vindt morgen plaats. Van de door KLO ondervraagde Nederlanders (816 mensen van vijftien jaar en ouder) is 33 pro cent zeer bezorgd over geweld op tv, terwijl 39 procent als ant woord 'enigszins bezorgd' gaf. Verder ziet 76 procent wel eens geweld op tv waarvan men vindt dat het voor bepaalde groepen in de samenleving ongewenst is om eveneens te zien. Naast kin deren, ouderen en vrouwen worden daarbij opvallend vaak minderheidsgroepen als alloch tonen, jongeren/pubers, werk lozen, labiele personen, asiel zoekers en oorlogsslachtoffers genoemd. Van degenen die wel eens geweld op tv zien waarmee ze niet geconfronteerd wensen te worden, vindt 42 procent dat dat vooral bij bepaalde omroe pen en zenders voorkomt, en dan met name bij de commercië le zenders (RTL, SBS 6 en Vero nica). Die resultaten vormen grote overeenkomst met de uitspra ken van mensen die verbinding zochten met KRO's reactietele foon. Naar aanleiding van het verzoek van Nuis eind februari aan de omroepen om een rege ling te treffen inzake geweld op tv, stelde de KRO de Nederland se bevolking in staat via tele foon. brief, fax of e-mail hup mening te geven. In totaal kwa men ruim 1500 reacties binnen. Uit een analyse van vij fhonderd reacties bleek dat geweld op tv een grote ergernis voor mensen is, waarbij zij met name wijzen op de invloed op kinderen en jongeren. Vooral aan de aan kondigingen in de vooravond van geweldfilms die later wor den uitgezonden, storen mensen zich. In het KLO-onderzoek is tevens gevraagd naar manieren om ge weld op tv te beperken. Zestig procent blijkt voor de invoering van een geweldcode te zijn, zo dat de kijker bij voorafgaande aan elk programma kan zien hoeveel gewelddadige scènes erin zitten. Het invoeren van een geweldchip, waarmee een tv- toestel zo kan worden ingericht dat geweldprogramma's niet te zien zijn, ziet 44 procent wel zit ten. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaal sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1