Covra in tijdnood met opslag Ontspannen dagje Zeeland voor landbouwministers VVD wil andere regeling belasting motorrijtuigen Bescheiden herstel van de Kaloot Provincie: extra veiligheid tunnel voor rekening Rijk Duwcombinatie lapt regels weer aan laars Provincies halen minister uit de knel ]ouw bunker voor hoog radioactief afval moet nog beginnen 'Verdacht' varkensbedrijf in Rilland afgegrendeld zeeuwse almanak Valse herinneringen ian onze verslaggever ten Jansen jORSSELE - De Centrale Or- pnisatie voor Radioactief Af- ial (Covra) in Borssele dreigt in tijdnood te raken. Begin dit jaar al een begin gemaakt moe- zijn met de bouw van een iiinkerachtig gebouw voor de jpslag van hoogradioactief af rol, Covra heeft er sinds eind torig jaar vergunning voor, gaar beroepsprocedures heb- kn het begin van de werkzaam heden tot nu toe vertraagd. Het ipslaggebouw moet in 2001 ge- xed zijn. Dan komt de eerste oeveelheid in Frankrijk en En gland behandeld afval terug aar Nederland. 'ovra is klaar voor de bouw van et hoogradioactief behande- hgs- en opslaggebouw, zoals je bunker officieel heet. Op de laats waar het gebouw moet omen te staan ligt sinds april orig jaar een metershoge hoop and als voorbelasting voor de [rond. Het gebouw is in samen- praak met Covra ontworpen jor de Franse onderneming jGN. De Hollandse Beton Maatschappij voert het om vangrijke betonwerk uit. De bouw vergt drie jaar. Daarna is nog een jaar nodig om de instal laties in het gebouw aan te bren gen en te testen. Procedures Tegen de bouw van de opslag bunker hebben de stichtingen Miljoenen zijn Tegen en Leef baarheid Zeeland en enkele in dividuele burgers beroep aan getekend. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State de schorsingsverzoe- ken in april zou behandelen. Omdat het ernaar uitzag dat er te weinig tijd voor was uitge trokken, is besloten naar een andere datum te gaan. Covra- directeur dr. H. D. K Codée wacht er met smart op. „Het streven is er nu op gericht dat we meteen na de bouwvakvakantie kunnen beginnen. Dan moet het net lukken om het gebouw in november 2001 klaar te hebben om de eerste zending afval te ontvangen. We zitten daarmee echter op een schema, waaruit elke rek is verdwenen. ilLLAND - Het varkensbedrijf un P. H. J. van Loon in Rilland [aangemerkt als 'verdacht' van jrkenspest. De komende twee leken is het bedrijf afgegren sd. Een eerste onderzoek, ■aarbij van vijf varkens bloed getest, heeft als resultaat te ien gegeven dat geen van de feren besmet was. de komende weken zal op- ieuw geregeld onderzoek wor- len gedaan, omdat volgens de Iministratie van het ministe- ievan Landbouw, Natuurbe- ser en Visserij aan het mestdis- [butiebedrijf, dat Van Loon leeft, drijfmest is geleverd door WÊÊRHÊKÊÊÊÊÊÊÊ&SSIR twee Brabantse bedrijven waar varkenspest werd geconsta teerd. Van Loon, die ruim duizend var kens houdt: „Die drijfmest is niet op ons bedrijf geweest, maar direct doorgeleverd aan akkerbouwers. Maar wij komen wel in de administratie voor. Vandaar dat de zaak is afgeslo ten. Ik heb daar geen moeite mee. Die pest moet een keer de wereld uit en ik vind het terecht dat strenge voorzorgsmaatrege len worden genomen. Ik denk niet dat we een besmetting heb ben. We moeten die paar weken maar zien door te komen." «nonze verslaggever ienJansen SOES - De VVD in de Zeeuwse toten wil de tarieven van het rovinciale gedeelte van de mo torrijtuigenbelasting bevrie- Kii.Dat leidt tot een bescheiden lislenverlichting voor de bur- [fr.De gunstige financiële posi- Se van de provincie biedt daar tolgens de liberale fractie mo- tlijkheden voor. ractievoorzitter J. Suurmond feed deze suggestie in een ver over de eerste helft van de lige statenperiode dat Maandagavond aan de orde Ram tijdens een vergadering de Zeeuwse WD in Goes, iet dagelijks provinciebestuur «ft in de voorjaarsnota ge- »ld dat de financiële ruimte aaf 1998 4 miljoen gulden rater is dan aanvankelijk was «ijferd. Daar bovenop komen tog eens enkele incidentele meevallers, die eveneens in de miljoenen guldens lopen. Opcenten dgens Suurmond ligt het voor ehand een lastenverlichting te rerwegen op het gebied van de genaamde opcenten op de motorrijtuigenbelasting. Dat is extra heffing, bovenop de Motorrijtuigenbelasting, die in k kas van de provincie vloeit, je WD vindt wel dat moet wor- ton voorkomen dat een belas- verlaging wordt ingevoerd, die later weer blijkt te moeten worden ingehaald in de vorm van extra verhogingen. Vandaar het voorstel de jaarlijkse aan passing van de tarieven voor de opcenten te laten vervallen. Daarmee wordt een lastenstij ging voor burgers en bedrijven in Zeeland voorkomen en de ge volgen voor de provincie blijven beperkt. Ambtenaren De financiële omstandigheden van de provincie zijn voor de WD ook aanleiding te pleiten voor een serieus onderzoek naai de mogelijkheden tot een cen trale huisvesting van het amb telijk apparaat te komen. Daar waren plannen voor, omdat bij het provinciehuis bouwgrond beschikbaar is, maar er is vanaf gezien omdat de provincie er op dat moment geen geld voor had. De WD wil dat er nu alsnog naar wordt gekeken, omdat concentratie van de ambtelijke diensten tot meer efficiency leidt. De WD dringt verder aan op in samenwerking met de gemeen ten uit te voeren projecten om te komen tot een bundeling van uiteenlopende vervoersvormen, zoals openbaar vervoer, zittend zieken vervoer, WVG-vervoer, ouderen- en leerlingenvervoer, in collectieve vervoerssyste men. De fractie hecht er zoveel waarde aan dat ze bereid is er provinciaal geld in te steken. Verdere vertraging levert naar Codée vreest schadeclaims op. De Elektriciteits Productie maatschappij Zuid-Nederland (EPZ), exploitant van de kern energiecentrale Borssele, heeft met opwerkingsfabriek Cogé- ma in Frankrijk afgesproken dat de eerste lading radioactief afval in 2001 kan worden ont vangen. Codée: „Als we dan nog niet klaar zijn, moet het afval langer in Frankrijk blijven. Dat betekent extra kosten voor EPZ en die zullen ongetwijfeld naar ons worden doorberekend." Delft en Petten De eind vorig jaar verleende vergunning bevat nog een twee de onderdeel waartegen beroep is aangetekend. De gemeente Borsele, de provincie Zeeland, de zeeuwse landbouworganisa ties, de Zeeuwse Milieufedera tie en Greenpeace handhaven hun bezwaren tegen de tijdelij ke opslag van in transportcon tainers verpakte gebruikte splijtstofstaven uit de onder zoeksreactoren in Delft en Pet ten in een van de Covra-loodsen voor laag- en middelradioactief afval. Het is de bedoeling dat deze hoogradioactieve splijt stofstaven in 2001 of kort daar na in de bunker voor deze soort radioactief afval worden opge slagen. De bezwaren tegen de tijdelijke opslag bij Covra wor den in een zogenaamde bodem procedure bij de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State behandeld. De komst van de eerste container met af val uit een van de onderzoeksre actoren is in 1998 voorzien. Co dée verwacht dat - als de ver gunning daarvoor definitief wordt - in totaal tien van derge lijke containers tijdelijk zullen worden opgeslagen. Minister Van Aartsen op de stormvloedkering. van onze verslaggever A. J. Snel VLISSINGEN - Boemelend door de Zak van Zuid-Beve land en varend over de Ooster- schelde hebben de Europese ministers van Landbouw zich maandag voorbereid op het enige zakelijke deel van de In- formale Landbouwraad: de vergadering over de zuivel die vanmorgen in Middelburg wordt gehouden. De bewinds lieden en hun partners deden een dagje Zeeland zoals hun Nederlandse gastheer J. van Aartsen het gaarne zag: zonnig en sfeervol. In alle talen klonk op de stormvloedkering in de Oos- terschelde bewondering voor de waterbouwkundige wer ken. Van Aartsen liet daar we ten dat tussen de bedrijven door ook wel wat zaken wer den gedaan, maar het ging hem vooral om een nadere kennnismaking in een wat los se ambiance. Die was er: de po litie die het gezelschap om ringde kreeg nergens te maken met oprukkende massa's die graag ministers wilden kijken. De Nederlandse bewindsman: „We hebben hier prachtige da gen. Zo'n informele top is ze ker van invloed op de manier waarop je met elkaar omgaat als problemen moeten worden opgelost. Het officiële voorzit- Onderonsje van EU-landbouwcommissaris Fischler (rechts) en de directeur-generaal van het Franse ministerie van Lanbouw en Visserij Vittorio Griffo. fotografie LexxJe Meester terschap wordt er gunstig door beïnvloed." Tussen de bedrijven door vroeg voorzitter J. de Koeijer van de Nederlandse Akker bouw Vakbond de aandacht van landbouwcommissaris Fischler en minister Van Aartsen voor de bezwaren te gen verlaging van inkomens toeslagen. De NAV probeert internationaal steun te krijgen voor een beleid waarbij sprake is van kostendekkende prijzen en effectievere productiebe- heersing. De Koeijer stelde dat het huidige beleid de akker bouw naar een crisis drijft. Vandaag wordt de informale landbouwtop afgesloten. Na de vergadering over de zuivel en een lunch keren de minis ters huiswaarts. Twssen de Noordnol en de uitlaat van de kerncentrale, achter de longe duint jes. is een sluftcrtje ontstaan dat, zoals de meeste sluf ters, de neiging heeft te verzanden. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt BORSSELE - Rijkswaterstaat gaat een natuurherslelprojectje ontwikkelen in het gebiedje wat over is van de Kaloot. Tussen de Noordnol en de uitlaat van de kerncen trale, achter de jonge duintjes is een sluf- tertje ontstaan dat, zoals de meeste sluf ters, de neiging heeft te verzanden. Door een drempel in de toegangsgeul af te gra ven, wil Rijkswaterstaat de natuurlijke waarden behouden. Het gebiedje, ongeveer tien hectare, zou de bestemming natuurgebied kunnen krijgen en in beheer worden gegeven bij Natuur monumenten. Voor wie de Kaloot in zijn oude glorie heeft gekend, is het wellicht wat wrang. Eind ja ren zestig ging het uitgestrekte schorren- gebied De Kaloot in de monding van het Sloe verloren. Industriële ontwikkeling en havenactiviteiten hebben het gebied on herkenbaar veranderd. Waar vroeger dui zenden watervogels broedden, rustten en fourageerden, bepalen nu schoorstenen, loodsen, windturbines, bergen steenkool en fabrieken het beeld. Duintjes Alleen een aanwasje ten noordwesten van de strekdam de Noordnol, doet nog in de verte denken aan de vroegere Kaloot. Nog steeds stuiven duintjes op, waarachter het water bij springtij een weg vindt naar een poeltje, waarin permanent water staat. Nog altijd scharrelen er watervogels in rond en de vegetatie is typisch voor het verdwenen, zoute schorrengebied. „Het projectje is een onderdeel van een project van de Europese Gemeenschap, MARS, waarin Frankrijk, België en Nederland hebben afgesproken natuur te ontwikke len langs de Schelde. De Kaloot is de Ne derlandse bijdrage in MARS", aldus Wim Houmes, medewerker van Rijkswater staat. Houmes wijst erop dat het project hele maal los staat van de natuurherstelplan- nen die het verlies aan waarden door de verdieping moeten compenseren. „Dit staat in geen enkele verhouding tot die plannen. Het is een aardigheidje waarbij het mes aan twee kanten kan snijden. Het sluftertje heeft wel wat betekenis voor vo gels en zoute planten maar ook recreanten maken gebruik van het gebiedje." van onze verslaggever MIDDELBURG - Gedeputeer de J. I. Hennekeij (VVD, ver keer) gaat ervan uit dat de pro vincie niets hoeft bij te dragen aan de verhoogde veiligheids- kosten voor de Westerschelde- tunnel. „Ik heb daarover in elk geval van het Rijk nog niets ver nomen. Als mede-aandeelhou der van de tunnelmaatschappij hadden we dat toch al moeten weten." In de toekomstige Westerschel- detunnel moeten zoals gemeld extra dwarsverbindingen ko men tussen de twee tunnelbui zen. Die dwarsverbindingen dienen als vluchtwegen bij een ongeval. Oorspronkelijk waren die vluchtwegen om de 500 me ter gepland. Het ministerie van Binnenlandse Zaken eiste vluchtwegen om de 250 meter. Extra kosten: 155 miljoen gul den. „Die komen dus voor rekening van het Rijk", concludeerde ge deputeerde Hennekeij maandag in de statencommissie water staat en verkeer. ..Het Rijk heeft immers over die extra-investe ring geen overleg gevoerd met ons, met de provincie." J. Hageman, statenlid voor de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij (ZVP), vond dat te gemakkelijk. „Wij zijn voor 4 procent aan deelhouder van de tunnelmaat schappij. Omgerekend betekent dat een extra last van ruim 6 miljoen gulden. Dat is te veel om zo laconiek over te doen." Hageman kreeg daarop de wind van voren van zijn SGP-collega M. Goud. „Veiligheid gaat voor alles. Dat hebben we gezegd. En wie 'a' zegt, moet ook 'b' zeg gen." Goud wilde met andere woorden desnoods meebetalen. CD A'er A Sandee riep daarop de SGP'er tot de orde, om de in druk weg te nemen dat de pro vincie toch wel wil meebetalen. „Niet te snel, Goud." Met de Westerscheldetunnel die eind 2002 gereed moet zijn, is een totaal-investering van ruim 1,8 miljard gulden gemoeid. RILLAND - De duwcombinatie die begin dit jaar containers met giftige en brandbare stoffen verloor op het Schelde-Rijnka- naal, is opnieuw in een risico volle situatie verzeild geraakt. De waterpolitie stelde maanda- morgen bij een controle vast dat De Renne gevaarlijk spul ver voerde zonder de wettelijk voorgeschreven vaardocumen- ten. Het schip had 121 containers aan boord. Bij nader onderzoek van vijf laadkisten bleek dat de ze gevaarlijke stoffen bevatten. De schipper legde uit dat de duwbak op aandrang van de verlader zonder de vereiste pa pieren was vertrokken. De Ren ne had als gevolg van stakingen in Rotterdam vertraging opge lopen en de vracht moest om twee uur 's middags in Antwer pen zijn. De officier van justitie gaf op dracht het transport stil te leg gen totdat de benodigde papie ren boven water waren. Dat duurde tot twee uur 's middags. Uiteindelijk bleek De Renne 107.000 kilo 'voor zelfontbran ding vatbare stof' aan boord te hebben. Ook had de duwcombinatie niet genoeg brandblussers aan boord en de accu's waren niet voldoende beschermd. van onze verslaggever MIDDELBURG - Minister A Jorritsma van Verkeer en Wa terstaat kan tevreden zijn over haar Zeeuwse partijgenoot J. I. Hennekeij. De VVD-gedepu- teerde heeft ervoor gezorgd dat de minister door de gezamenlij ke provincies uit een lastig poli tiek parket is bevrijd. Op voor stel van Hennekeij hebben de provincies in een brief aangege ven dat zij bereid zijn tot het jaar 2003 minstens 35 procent van het streekvervoer openbaar aan te besteden. Voor minister Jorritsma komt de provinciale steunbetuiging aan het liberale openbaar ver- voer-beleid als een aangename Drumfanfare Hosanna negentig jaar AXEL - De Christelijke Drum fanfare Hosanna viert zaterdag 31 mei in thuisstad Axel haar negentigste verjaardag samen met acht andere muziekkorpsen uit de regio. De negen korpsen maken 's middags eerst een klei ne rondgang door Axel en lopen daarna een défilé en 's avonds vanaf half acht een taptoe. Tussendoor houdt de jubileren de muziekvereniging nog een receptie in het Sportpus. Mocht het slecht weer zij n dan wordt in die Axelse sporthal ook de tap toe gehouden. verrassing. Zij weet zich in de felle discussie met PvdA-ka- merlid R. van Gijzel nu ge steund door de gezamenlijke provincies. Van Gijzel wil geen verplichte openbare aanbeste ding, dus concurrentie, in het openbaar vervoer. Jorritsma voelde zich door hem zo in het nauw gedreven, dat zij medio mei in de Tweede Kamer ver kondigde 'zich op haar positie te zullen beraden'. Dat is ernstig in politiek Den Haag. Met de brief van de provincies is de dreiging verminderd. Nu provincies zelf aangeven wel voor openbare aanbesteding te voelen, is PvdA-kamerlid Van Gijzel een wapen uit handen geslagen. Impasse .Wij hebben geprobeerd een po litieke impasse te doorbreken", verklaarde Hennekeij maandag in de statencommissie water staat en verkeer de stap van de gezamenlijke provincies. Met de discussie hangt namelijk ook decentralisatie van het open baar vervoer van het Rijk naar de provincies samen. Hennekeij heeft zich daarvoor alslandelijk onderhandelaar erg sterk ge maakt. De Tweede Kamer moet nog een besluit nemen over de overheveling van openbaar ver voer naar de provincies. Hen nekeij verwacht voor de zomer een beslissing, zodat de decen tralisatie per 1 januari een feit kan zijn. Doel van de decentra lisatie is een doelmatiger, méér op de plaatselijke wensen geënt streekvervoer. Het is alweer heel wat jaar tjes geleden dal ze een krap pe bovenwoning in Scheve ningen verruilde voor een ri ante benedenwoning in het Vlissingse, maar de herinne ring aan het oude vissersdorp was nog altijd niet vervaagd. Zo kon ze flink doorzeuren over de verwording van de Vlissingse boulevard, en hoog opgeven over de leuke winkeltjes in Scheveningen en over het prachtige Kur- haus. Onlangs keerde zij terug van een sentimental journey naar haar oude woonstee Dat heeft haar goed gedaa n, con stateerden de collega's tevre den. Vol afgrijzen verhaalt ze nu van de hoogbouw waar mee het Kurhaus efficiënt aan het zicht onttrokken is en de kolossen van staal en glas die het badplaatsje van wel eer getransformeerd hebben tot een onbestemde plek, on tegenzeggelijk jaren negen tig en ontegenzeggelijk le lijk. Als zij nu over de Rede van Vlissingen tuurt, komt er geen kwaad woord meer over haar lippen. Alleen haar rug, die ze nadrukkelijk naar de hoogbouw gekeerd houdt, spreekt boekdelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 9