Moslims weg uit leger Turkije Congolese oppositie negeert bevel Kabila Grenzen Sierra Leone gesloten PZC Noodweer op Filipijnen Militair hospitaal in Tirana gaat plat na overval door politie Howard trekt boetekleed aan regens toot Masud verrast de Taliban "Spaargeld genoeg maar hoe krijg ik het direct in handen?" Zeeslag bij omstreden eilandengroep buitenland dinsdag 27 mei 1997 Dochtertje voor McAliskey Kinderen dood na inenting Dertig jaar voor verkrachting Oude haven Ashkélon ontdekt Loyalisten dreigen met aanslagen Duo verdacht van beramen aanslag op Nelson Mandela [ctie tegen fundamentalisme Massagraf in westen Bosnië Voord- en Zuid-Korea sens over voedselhulp Personeel van Renault-fabriek steunt sluiting QUEZON CITY - Een man brengt zijn twee kinderen in veiligheid in Quezon City op de Filipijnen, waar door hevige regen de straten tot borsthoogte onder water staan. Zeker 21 mensen zijn gisteren omgekomen door het noodweer dat ook delen van de hoofdstad Manilla teisterde. foto Pat Roque/AP LONDEN - De vermeende Noord-Ierse terroriste Roisin McAliskey is gisteren in een ziekenhuis in Londen onder zwa re bewaking bevallen van een dochter. De 25-jarige vrouw was vrijdag vanuit de streng bewaakte Holloway-gevangenis naar het ziekenhuis overgebracht omdat de geboorte zich aankondigde. Roisin McAliskey zit al ruim een halfjaar onder streng regime in de Londense Holloway-gevangenis omdat Duitsland haar uitlevering heeft gevraagd. De Duitse justitie wil haar horen in verband met een aanslag op een Britse legerbasis bij Osna- brück, vorig jaar juli De behandeling van de 25-jarige McAliskey heeft de afgelo pen maanden tot een storm van protest geleid in Gro'ot-Brit- tannië Aanvankelijk kondigden de autoriteiten aan dat McAliskey geboeid zou moeten bevallen. RTR SANAA - In Jemen zijn 21 kinderen overleden door een fout bij een inenting tegen gevaarlijke ziekten. In plaats van een vaccinatie kregen ze een injectie met insuline. In totaal kre gen 71 kinderen insuline ingespoten. Dit heeft het Jemeniti- sche ministerie van Gezondheidszorg gisteren meegedeeld. De fouten zijn donderdag en vrijdag in de hoofdstad Sanaa gemaakt tijdens een vaccinatiecampagne van de overheid om de kindersterfte te beperken. Hoe oud de overleden kinderen zijn is niet bekend. RTR FAIRCHILD - Een gewezen veiligheidsofficier van de lucht machtbasis Fairchild in de Amerikaanse staat Washington is tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verkrach ting en veertien daarmee samenhangende aanklachten. De 39-jarige Napoleon Bailey, die ook oneervol ontslag krijgt en zijn militaire rang kwijtraakt, is aangeklaagd door drie vrouwen, onder wie een voormalige vriendin en collega-offi cier op de luchtmachtbasis. Een krijgsraadjury verklaarde hem schuldig aan onder meer verkrachting, aanranding en bedreiging. Bailey had hiervoor levenslang kunnen krijgen, maar zal met de nu opgelegde straf al over tien jaar in aanmer king komen voor voorwaardelijke invrijheidsstelling. AP JERUZALEM - Israëlische archeologen hebben aan de Mid dellandse Zee-kust zeer waarschijnlijk de resten gevonden van de oude haven van Ashkélon, daterend uit de late Brons tijd (3200 jaar geleden) tot aan de Middeleeuwen. De oudheidkundigen groeven, na een toevallige vondst door een amateurarcheoloog. een standbeeld van een aap en een bronzen trompet van tachtig centimeter hoogte op. Ook trof fen ze de resten aan van tien gezonken boten. Een daarvan had een lading van 3,5 ton lood voorzien van Griekse merktekens. De overblijfselen waren tot nu toe onontdekt gebleven, mede door een verplaatsing van de waterstromen na de aanleg van een vakantieoord in Ashkélon. AFP DUBLIN - Noord-Ierse loyalisten hebben gisteren gedreigd met aanslagen in Ierland. De Vrij willigersmacht van Loyalis ten (LVF), een groep extremisten die strijdt voor het behoud van het Britse bestuur in Noord-Ierland. eiste verder de ver antwoordelijkheid op vooreen mislukte bomaanslag, zondag inDundalk. „Meer aanslagen zullen volgen zolang Dublin zich bemoeid met de zaken in Ulster", aldus de LVF in een verklaring die ze naar een Noord-Iers televisiestation stuurden. „Deze aansla gen krijgen de vorm van bomaanslagen zonder waarschu wing, zoals in Dundalk", aldus de verklaring. RTR van onze redactie buitenland Leone is een binnenlandse aan gelegenheid. Onze mannen voe- FREETOWN - De Afrikaanse ren slechts de hun opgedragen vredesmacht in Liberia Ecomog taken uit." heeft gisteren de grens gesloten Het nieuwe militaire bewind in met buurland Sierra Leone, Sierra Leone heeft vijf minis- waar het leger zondag de macht ters gearresteerd van de zondag greep. afgezette burgerregering, zo is Twee marineschepen van Eco- in Freetown vernomen. Zij zit- mog verlieten in de nacht van ten vast in het militaire hoofd zondag op maandag de Liberi- kwartier in de hoofdstad. Het aanse hoofdstad Monrovia, leger zoekt nog andere voorma- waarschijnlijk in de richting lige bewindslieden, van Sierra Leone. De coupplegers hebben een Mi- Dat melden militaire bronnen in litaire Revolutionaire Raad op- Monrovia. Aan boord van de gericht, geleid door majoor schepen bevinden zich honder- Johnny Paul Koroma. Die riep den zwaar bewapende militai- zich zondag uit tot staatshoofd ren. Zondag raakten in de van het West-Afrikaanse land. hoofdstad Freetown troepen De afgezette president Ahmah van Ecomog slaags met rebelle- Tejan Kabbah, die sinds februa- rende soldaten. ri vorigjaar aan de macht was, is Ecomog-bevelhebber Kwateng naar Guinee gevlucht, in Monrovia bevestigde dat zijn In ziekenhuizen in Freetown is soldaten hun patrouilles aan de vernomen dat bij gevechten die grens hebben opgevoerd. Hij zondag op verscheidene plaat- weigerde iets te zeggen over het sen uitbraken, minstens vijftien uitvaren van schepen met een- mensen om het leven zijn geko- heden. „De toestand in Sierra men. RTR van onze correspondent kenhuis ontkent dat ten stellig- Hans Gertsen ste. De stakende artsen en verpleeg- BOEDAPEST - Honderden art- kundigen zullen alleen in nood- sen en verpleegkundigen van gevallen hulp verlenen. Ze wil- het militaire hospitaal in de Al- len pas weer aan het werk gaan banese hoofdstad 'Tirana zijn als de regering hen garanties gisteren in staking gegaan uit voor hun veiligheid geeft, protest tegen een gewelddadige De stakende artsen en verpleeg- overval door een dertigtal agen- kundigen eisen verder dat presi- ten van een speciale politie-een- dent Beiisha, de minister van heid. Binnenlandse Zaken onder wie De agenten koelden zondag- de speciale politie-eenheid valt morgen hun woede op de ad-« en de commandant van de een- junct-directeur en een bewaker heid het ziekenhuis bezoeken, van het hospitaal nadat een col- De overval op het ziekenhuis, lega van hen in het ziekenhuis nota bene door politiemensen, was overleden aan de gevolgen bewijst opnieuw hoe diep de an- van een schietpartijarchie, de angst en het wantrou- De overvallers, allen lid van een wen geworteld zijn in het door speciale politie-eenheid die on- geweld geteisterde land. Deson der andere met de bewaking van danks gaat de Europese bemid- president Sali Berisha belast is, delaar voor Albanië, de vroeger sloegen de adjunct-directeur en Oostenrijkse premier Vranitzkv, een bewaker in elkaar en scho- er van uit dat de voor 29 juni ge- ten in het ziekenhuis in het wil- plande parlementsverkiezingen de weg in het rond. Volgens de door gaan overvallers zou het ziekenhuis Vramtzky liet doorschemeren niets gedaan hebben om een le- dat het een illusie is te verwach- vensgevaarlijk gewonde collega ten dat de rebellen voor de ver- - de man had een kogel in zijn kiezingen hun wapens in zullen hersenen - te redden. Het zie- leveren. GPD Traditioneel beschilderde aboriginals bieden de Australische premier John Howard (1) een ceremoniële drank aan bij de opening van de bijeenkomst waar Howard zijn verontschuldigingen aanbood voor het beleid in het verleden. foto Simon O'Dwyer/RTR van onze redactie buitenland MELBOURNE - De Australi sche premier Howard heeft zich gisteren bij de aborigi nal-bevolking verontschul digd voor het leed dat hun is aangedaan door het vroegere overheidsbeleid om aborigi nalkinderen bij hun ouders vandaan te halen. Hij voegde er wel aan toe dat de huidige generatie niet voor dat beleid verantwoordelijk kan worden gesteld. Vanuit het idee dat de inheem se bevolking van Australië geen toekomst had, werden tussen 1910 en het begin van de jaren zeventig ongeveer 100.000 aboriginalkinderen bij hun ouders weggehaald. Degenen met een lichtge kleurde huid werden geadop teerd door blanke families, de donkere kinderen gingen naar weeshuizen. Het om-echt staat bekend als de 'gestolen gene ratie'. Howards rede werd gevolgd door de officiële publicatie van een overheidsrapport over de 'gestolen generatie' waarin de overheden worden opgeroepen een fonds op te zetten om de slachtoffers te compenseren. De regering heeft dat idee echter al bij voorbaat verworpen. Volgens een in 1994 door de overheid gepubliceerd onderzoek was tien procent van de aborigi nals boven de 25 als kind van hun ouders gescheiden. Ande re onderzoeken kwamen zelfs tot een percentage van 47. Nog maar dertig jaar geleden stonden aboriginals, die met 303.000 slechts één procent van de Australische bevol king uitmaken, in veel delen van Australië onder strenge curatele. Zij moesten toe stemming vragen om te trou wen, om een baan aan te ne men, zelfs om te verhuizen. Zij werden geregeerd door wetten die alleen voor hen golden en van staat tot staat verschilden en wei-den bij bevolkingson derzoeken niet eens meege teld. In 1967 besloten de andere Australiërs echter met grote meerderheid dat de oorspron kelijke bewoners in hun eigen land als volwaardige burgers moesten kunnen le ven. AP HARARE - De politie van Zim babwe heeft twee blanke Zuid- Afrikanen aangehouden die worden verdacht van het bera- s men van een moordaanslag op e Nelson Mandela en Robert Mu- e gabe, de presidenten van res pectievelijk Zuid-Afrika en Zimbabwe. De twee verdachten werden volgens waarnemend hoofd van politie Philip Mhike vorige week aangehouden in de cen trale stad Kwek we, een mijn- bouwstad 210 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Harare die de twee staatshoof den afgelopen dinsdag bezoch ten. Mhike noemde de ver dachten niet bij naam en zei dat het onderzoek voortduurt. Mandela legde vorige week een staatsbezoek af aan Zimbab we, voorafgaand aan de ope ning van een regionale econo mische conferentie in Harare. In Kwekwe was Mandela sa men met Mugabe bij de plech tige onthulling van een naar hem vernoemde straat. AP JNKARA - Het Turkse leger, jat in een uitputtingsslag is ver- sikkeld met de islamieten in de toalitieregering, heeft officie- tn en onderofficieren ontsla- die verdacht worden van iindamentalistische sympa- iieën. )it is bekend geworden na een iABOEL - In de strategisch be- angrijke Salang-vallei ten oorden van de Afghaanse ioofdstad Kabul zijn gisteren [tvechten uitgebroken tussen laliban-strijders en de troepen an Ahmed Shah Masud. jindag nog leek het erop dat de iliban zonder enige strijd de as, waar in het verleden etteli j - i: bloedige veldslagen om heb- gn gewoed, konden innemen, in commandant van eenheden sn Masud, Basir Salangi, zei l tot een akkoord te zijn (komen met de Taliban. Die ukken daarop juichend de pas nnen, zonder dat er op hen rerd geschoten. ater brak er echter toch ge iser- en mortiervuur los vanaf oger gelegen stellingen op de as, waar troepen van Masud ich hadden verschanst. Het ras gisteren nog niet duidelijk ihet overlopen van Salangi op ondag een list was geweest, of iat het verzet tegen de Taliban wam van andere troepen van anonze redactie buitenland zes uur durende vergadering van het opperbevel ven het le ger, waarbij de islamitische pre mier Erbakan aanwezig was. Erbakan stemt in met de ontsla gen en met de eis van de legerlei ding het moslimfundamentalis me tot de grootste bedreiging van Turkije te verklaren, zo blijkt uit een verklaring van de generale staf van het leger. snonze redactie buitenland Masud, waar Salangi geen zeg genschap over heeft. Masud geldt al jaren als de meest serieuze tegenstander van de Taliban. In tegenstelling tot de meeste andere Afghaanse krijgsheren, die vaak niet meer waren dan veredelde rover hoofdmannen zonder veel mili tair benul, geldt Masud als een bekwaam strateeg. Hij was de eerste die de Taliban in hun be ginperiode gevoelige klappen wist toe te brengen. De hoofdmoot van Masuds troe pen bevindt zich nu in de Pansjir-vallei, nabij de Salang- pas. Indien deze laatste pas ech ter in handen valt van de Tali ban, zijn Masuds troepen afge sneden van de Hezb-I-Wahdat, die delen van de provincie Ba- miyan beheerst. Deze sjiïetische groepering en Masud vormen, na de vlucht van de Oezbeekse krijgsheer Abdul Rashid Dos tum in het weekeinde, de enige overgebleven struikelblokken op de weg naar de totale over heersing van Afghanistan door de Taliban. AFP/DPA/RTR Eerder werd de Koerdische par tij PKK als 'belangrijkste ge vaar voor Turkije' aangemerkt. Sympathieën Het Turkse militaire opperbevel ontsloeg op 12 december vorig jaar ook al 69 officieren en on derofficieren wegens islami- tisch-fundamentalistische sympathieën. Ook dit besluit had de goedkeuring van de pre mier. Hoeveel militairen dit keer hun baan kwijt zijn geraakt, is niet duidelijk. Voor de bijeenkomst van de legerleiding deden ge ruchten de ronde over vijftig tot honderd te verwachten ontsla gen. Na de zes uur durende vergade ring deelde een legeywoord- voerder mee dat 'de interne en externe bedreigingen van de staat zijn bestudeerd en dat er is gesproken over disciplinaire maatregelen tegen sommige le den van de strijdkrachten'. Een toelichting wilde hij niet geven. De door het leger gedomineerde Nationale Veiligheidsraad heeft de regering-Erbakan in februa- ri al opgeroepen maatregelen te nemen tegen de oprukkende is lamisering van het land. Ko mende zaterdag beoordeelt de raad weer of de regering vol doende actie heeft ondernomen. AFP/RTR/DPA SARAJEVO - In de West-Bosni- sche regio rond Bihac is een massagraf met driehonderd lij ken aangetroffen. Het gaat om mensen die in 1993 zijn vermoord, DPA nonze redactie buitenland ÏIXSHASA - De nieuwe aachthebber in het voormalige laïre, Laurent Kabila, heeft jisteren demonstraties en ande activiteiten van politieke artijen verboden. De oppositie n lekt zich hier niets van aan. Overtreders van het verbod zouden 'tot de uiterste moge lijkheden van de wet' worden vervolgd, zo werd gezegd in een radioboodschap. In de aankon diging werd niet gezegd hoelang het verbod van kracht zou zijn. De oppositie zei dat een geplande protestmars door de !_snonze redactie buitenland SERING - Functionarissen van Noord- en het Zuid-Kore- «nse Rode Kruis hebben giste- inin de Chinese hoofdstad Pe- img een akkoord getekend over oedselhulp aan de bevolking in Noord-Korea. Volgens het liskoord zal Seoul tegen eind ju- aiO.OOO ton voedsel leveren aan «tcommunistische buurland. n ledelegaties van beide landen -ebben drie dagen over de voed- Klhulp onderhandeld. Zuid- wilde aanvankelijk niet Mei- dan 40.000 ton leveren. toord-Korea verlangde ÖO.OOO ton. Bovendien was er "lenigheid over het transport sn de goederen en de opschrif ten op de hulppakketten. Noord-Korea heeft ermee inge stemd dat de namen van de schenkers op de pakketten ver meld staan. Zuid-Koreaanse regerings functionarissen die de onderte kening bijwoonden, noemden de overeenkomst een mijlpaal in de ontwikkeling van de betrek kingen tussen de beide Korea's. De Verenigde Naties schatten dat ongeveer vijf miljoen Noord-Koreanen, bijna eenvijf de van de bevolking, aan onder voeding lijden. De schaarste aan voedsel wordt geweten aan de slechte staat van de land bouw in het communistische land en de overstromingen in de afgelopen twee jaar. RTR/DPA Advertentie Rabobank hoofdstad Kinshasa morgen doorgaat. In eerdere regerings verklaringen was al een demon stratieverbod afgekondigd. „We waren niet bang voor (de vroegere president) Mobutu (Sese Seko) en we zijn niet bang voor Kabila", zei woordvoerder Dominique Kanltonde van de oppositionele Democratische Unie voor Sociale Vooruitgang (DUPS). Eerder werd gespeculeerd dat aanhangers van DUPS-leider Etienne Tshisekedi opnieuw 'dode-stad-stakingen' zouden gaan houden, die het bewind van Mobutu hadden onder mijnd. Bij deze stakingen bleef vrijwel iedereen binnenshuis en oogde het doorgaans zeer druk ke Kinshasa als een spookstad. Tshisekedi, die door Kabila is genegeerd bij de formatie van een nieuw kabinet, heeft nog niet tot een staking opgeroepen. Vrijdag waarschuwde hij echter dat de inwoners van Kinshasa uit zichzelf in staking konden gaan. AP VILVOORDE - Een meerder heid van de 3100 arbeiders van de Renault-fabriek in het Belgi sche Vilvoorde wil praten met de directie over een sociaal plan. Daarmee legt het personeel zich feitelijk neer bij de voorgeno men sluiting van het bedrijf. Ruim 86 procent van de Re- nault-arbeiders sprak zich gis teravond uit voor praten. Een kwart van de arbeiders wilde een staking tot het bittere einde. ANP Een belletje en het is geregeld. Want via de Rabofoon kunt u geld van uw spaarrekening meteen naar uw betaalrekening overmaken. Zodat u het geld ook meteen kunt opnemen bij de geldautomaat. Dat kan allemaal 24 uur per dag. U ziet het: met de telefoon kunt u ALTIJD de Rabobank in. Wel een betaal- en spaarrekening bij de Rabobank en nog geen toegangscode voor de Rabofoon? Bel dan met 0800 - 0800 (gratis). van onze redactie buitenland TAIPEI - Een protestvloot met nationalisten uit Hongkong en Taiwan is er gisteren niet in ge slaagd door een cordon van de Japanse kustwacht te breken. De actie op volle zee vond plaats rond een groep onbewoonde ei landen in de Oost-Chinese Zee, die door Japan zijn opgeëist. De actievoerders menen dat Tokio de eilanden ten onrechte bezet. De twintig boten met ongeveer tweehonderd actievoerders ver lieten de Japanse wateren na enkele uren van schermultselin- gen en zetten koers naar hun thuishaven in Taiwan. De Japanse kustwacht ramde twee boten van de actievoer ders. Op een van de schepen sloegen daardoortien journalis ten overboord. De andere boot begon, na een tweede opzettelij ke aanvaring, water te maken. Drie demonstranten slaagden er in aan boord te komen van een van de zestig schepen die de Ja panse kustwacht had ingezet. Twee van hen, Chinese activis ten, zijn gearresteerd. Bij voor gaande protesten, in september vorig jaar, slaagden actievoer ders er nog in voet aan wal te zetten op de omstreden eilanden en de communistische en Chine se nationale vlag te hijsen. Twee weken daarvoor verdronk een Chinees bij een poging een van de eilanden te betreden. De strijd om de eilandengroep, tweehonderd kilometer ten noorden van Taiwan, ontbrand de in juli vorig jaar toen Japanse nationalisten op een van de ei landen een primitieve vuurto ren bouwden. In september kwam een Chinese activist uit Hongkong om het leven toen hij van een boort viel tijdens een manifestatie tegen de Japanse aanspraken op de eilanden. De eilandengroep wordt door Japan, Taiwan en China opge ëist. RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5