Alle continenten onder zeil DOW pzc Er is altijd wel iemand hongerig A-sociaal, dat valt wel mee 29 Het broodje kroket of de frikandel is nog altijd favoriet bij de 'gewone man' op de Dow-werkvloer. De dames van de idmistratie daarentegen geven meer de voorkeur aan fluwkostsalades en calorie-arme yoghurts. En hij die niet in de lerleiding wenst te komen, neemt nog altijd het oude vertrouwde broodtrommeltje mee van huis. Enkele tonnen voedsel brengt 's lands grootste cateraar Van Hecke jaarlijks aan de man in de Terneuzense vestiging van Dow Benelux. Genuttigd in vijf grote bedrijfskantines, waarvan er één doorlopend is geopend. Voor wie tussendoor trek mocht krijgen, staan er verspreid door het bedrijf tien voedselautomaten met belegde broodjes, slaatjes en meer van die hongerstillers. Dorstigen :fl tunnen voorts terecht bij dertig frisdrankmachines en jonderdzestig koffie-automaten. Los daarvan rijdt een vaste thauffeur af en aan met liters koffie langs vergaderingen en andere speciale gelegenheden. fan Hecke heeft vijftig mensen rondlopen om het Dow-personeel ian de gang te houden. Ontbijt om middernacht en de warme hap tondvier uur 's ochtends voor de ploegendiensten, het kan allemaal, legt account-manager Peter van Leeuwen (38) uit. „In iedere tantine is de kwaliteit van het voedsel het zelfde. Dus niet dat er andere menu's zijn omdat op de ene plek toevallig wat meer hoger personeel zou zitten. Per kwartaal wordt de helft van de menu's teranderd, zodat er variatie blijft in het aanbod. Dow stelt hoge [isen. Gezond voedsel staat hier hoog in het vaandel." De enkeling die vasthoudt aan de broodtrommel, schaart Van Leeuwen tot de traditionelen. „Vooral bij de oudere werknemer is jat een bepaalde cultuur die er gewoon inzit. Sommige basisproducten zijn bij ons minder duur dan in de winkel, omdat wij kwantumkorting krijgen en verkopen tegen kostprijs. Dus voor het ioedkope hoefje tegenwoordig echt geen boterhammetje meer mee ie nemen." Marcel Modde Peter van Leeuwen. Herman Klein-Hesselink. dinsdag 27 mei 1997 Hij is vuurrood. Praktisch al vanaf zijn geboorte fanatiek aanhanger van de Partij van de Arbeid en, zoals het een goed socialist betaamd, lid van de 'eigen' vakbond. Al met al geen ideale arbeider voor een op en top Amerikaans bedrijf. Toch werd Terneuzenaar Herman Klein-Hesselink (67) in 1964 binnen de gelederen gehaald. Ze zochten zelfs een passende baan voor hem, omdat er op het moment van zijn sollicitatie even geen plaats was in het ketelhuis, al werd de steamplant enkele maanden later alsnog de plek waar de man met het diploma landmachinist op zak het tot zijn pensioen zou uitzingen. In den beginne waagde Klein-Hesselink met zijn kameraden binnen en buiten het bedrijf enkele serieuze pogingen om de meute georganiseerd te krijgen. De voorlopers van de huidige Industriebonden van FNV en CNV brachten het zowaar tot onderhandelingen over een collectieve arbeidsvoorwaarden overeenkomst. „Even ging dat redelijk goed. Maar al snel kwamen er serieuze strubbelingen en kregen we als bonden niets meer van wat we vroegen. Dow gaf dat - later - gewoon uit zichzelf. Zo zijn de bonden er geleidelijk aan uitgewerkt en keerde het prestatiesysteem - dat mensen tegen elkaar uitspeelt - weer terug. Wij hadden een wat gelijkmatiger verdeling voor ogen. Dus niet het ene jaar een aardig extra zakcentje en jaar daarop net zo hard de kans lopen dat je er op achteruit gaat." Via lidmaatschap in de ondernemingsraad trachten de vakbondsleden ook nu nog een kleine vinger aan de pols te houden van het personeelsbeleid binnen de Company. Da-arnaast stond Klein-Hesselink na zijn vertrek bijna acht jaar geleden mede aan de wieg van een vereniging voor Dow gepensioneerden. Deze club slaagde er in zich op te werpen als serieuze gesprekspartner van de directie, wanneer de rechten van de 'Dowverlater' aan de orde zijn. „Al met al wil ik niet gezegd hebben dat Dow een a-sociaal bedrijf is. Dat valt, zelfs voor een Amerikaan, reuze mee." Marcel Modde De ruim drieduizend werknemers van Dow Benelux en hun familie krij gen naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van Dow een wereldshow voorgescho teld. Bij de organisatie van het feest, The World of Dow genoemd, is bepaald niet op de kleintjes gelet. De feest dag, die op zaterdag 7 juni gehouden zal worden, staat geheel in het teken van het mondiale karakter van de chemiegigant. Zo worden de gasten op het terrein van de Dow-personeelsvereniging aan de Oude Vaart in Terneu- zen ontvangen in drie grote tenten waarin alle continen ten waarin Dow opereert, van Europa tot Noord-Ame rika, van Zuid-Amerika tot Oceanië, worden uitgebeeld. Tot in de details wordt de cultuur van deze continen ten nagebootst, van de eetge woonten en de klederdracht tot de muziek en de verschil lende dansstijlen. De bezoekers worden op het jubileumfeest onthaald door een kleurrijke Disney-ach- tige parade, compleet met brassband, steltlopende acro baten en dansgroepen. De drie grote tenten op het terrein bie den onderdak aan de continen ten Noord- en Zuid-Amerika, Europa en de Pacific. Behalve deze World of Doio is er ook een circusvoorstelling van Circus Achille Zavatta met acrobaten, clowns en dieren en een paar- denshow van paardencircus Hippodrama. Voor de kleintjes is een kindertent met een ker- misdorp ingericht waar ze naar hartelust kunnen ravotten op springkussens en glijbanen. De allerkleinsten kunnen terecht in de crèche, voor de jongeren en oudere jongeren is er een disco. Samba In de Amerikaanse tent geeft salsa-orkest Perfume de Salsa een optreden en de groep Fanta sia do Rio geeft de tent de sfeer van caraval in Brazilië met een Samba dansshow. Noord-Ame- rika wordt gestalte gegeven door een optreden van The Bloose Brothers Revue. Dit duo geeft met outfit en presentatie een knipoog naar hun legenda rische voorbeelden. In deze mu zikale show passeren thema's als soul, gospel, country wes tern en hiphop de revue. Voor Europa is ook een tent vrij gemaakt. De hele familie kan zich in deze entourage bezig houden met volksspelen als boogschieten en ringwerpen, maar ook staan er speelautoma ten, een waarzegster en een kin dercarrousel op deze kei-mis. De 'muzikale omlijsting wordt ver zorgd door live-band Feeling. In de Pacific-tent brengt het trio Mutiara Indonesische klanken, af en toe onderbroken door een Wajang Golek spel, waar met handvervaardigde houten pop pen legendes uit Java worden nagespeeld. Getooid met origi nele Indonesische kleding, haardracht en sieraden vertolkt dansgroep Tjempaka een bloe- mendans en een waaierdans met de zo bekende gracieuze bewe gingen. Herinnering Niet alleen in de tenten zelf is gezorgd voor vertier, ook in de gangen tussen de tenten laten clowns, steltlopers en jongleurs hun kunstjes aan het publiek zien. Voor een blijvende herin nering aan de feestdag kan gezorgd worden door een sil houetknipper, sneltekenaar en kunstschilder. De feestdag zal worden afgesloten door een ar tiest, wiens naam nog even ge heim wordt gehouden. Natuurlijk ligt het werk bij het chemieconcern nooit een dag stil en kunnen niet alle mede werkers van Dow Temeuzen en Botlek te gast zijn op het jubile umfeest. Maar ook aan hen is gedacht. Op 21 juni wordt in en rond Antwerpen een gevarieerd programma aangeboden, van een bezoek aan de musical De Tovenaar van Oz in de Stads schouwburg, tot bierproeven in de Antwerpse kroegentocht. Sheila van Doorsselaer Borden geven informatie over bedrijfsongevallen en verzuim. ^yreen 3 en 4. Vervoer en productie-opslag. (slot van pagina 27) kosten 75 miljoen gulden - gaat bouwen. Onder meer de lozing van kankerverwekkend ben zeen (in 1991 nog 16.000 ton) wordt fors gereduceerd. Com missaris van de koningin drs. W.T. van Gelder slaat de eerste paal. 1994 20 januari: Dow moet voor de rechter in Middelburg verschij nen omdat op verschillende tijdstippen grote hoeveelheden koolwaterstoffen op de Wester- schelde zijn geloosd. Volgens Rijkswaterstaat heeft het bedrijf de regels overtreden: Dow zelf ontkent dat. De offi cier van justitie eist een boete van 100.000 gulden; de rechter legt 2 boetes van elk 25.000 gul den op. 8 maart: Er moeten in Terneu- zen nog eens 113 banen verdwij nen, mogelijk in 1995 opnieuw 150. Er werken nu. nog circa 2.500 mensen. 15 oktober: Wereldwijd voert Dow een nieuwe strategie voor de bedrijven door, Blueprint ge naamd. Doel: productiviteit omhoog, kosten omlaag. Het betekent een andere manier van werkenmet een plattere or ganisatie en minder bazen en uitbannen van bureaucratie. De nieuwe blauwdruk zorgt voor veel onrust. 1995 3 maart: Het is 25 jaar geleden dat Dow in Temeuzen de cate ring uitbesteedde aan Van Hec ke uit Rotterdam. De 65 medewerkers van Van Hecke, onder wie vier van het eerste uur, worden door de be drijfsleiding van het chemie concern in het zonnetje gezet: bloemen en een cadeau. De ves tiging in Terneuzen telt zes be drijfsrestaurants. 18 oktober: Dow gaat de organi satie komende maanden we reldwijd stroomlijnen. De geo grafische bestuursstructuur wordt losgelaten; er moet effici ënter gewerkt worden door 15 productgroepen naast elkaar te onderscheiden Door beleidsbeslissingen per produktgroep door te voeren, kan alerter en sneller op (markt- )veranderingen worden inge speeld, zegt topman W.S. Stra- vropoulos. 20 november: De schade van een nafta-lek bij Ellewoutsdijk loopt in de miljoenen guldens. Uit de pijpleiding Nieuwdorp- Terneuzen stroomt zeker 200.000 liter nafta weg. Bewo ners van het doi'p worden via pamfletten gewaarschuwd. 24 november: Dow doet de Mos- selbanken in de aanbieding als mogelijke vestigingsplaats voor andere bedrijven. Nieuwko mers moeten dan wel gebruik maken van de faciliteiten die de chemie-gigant te bieden heeft. Er is ongeveer 140 hectare be schikbaar. 1996 8 maart: Het openbaar ministe rie komt met Dow een schikking overeen van 100.000 gulden voor twee milieu-ovei-tredingen uit 1993 en 1994. Het betreft het lekken van cfk's en lozing van ethyleen-dichloride via afval water. Dow betaalt om af te zien van jarenlange en dure juridische procedures, zegt woordvoerder W. van Loon. 9 maart: De nieuwe warmte krachtcentrale bij Terneuzen zal waarschijnlijk met Brits gas worden gestookt. Er wordt vanuit aanlandings plaats Zeebrugge een trans portleiding naar Temeuzen ge- legd. 19 maart: Dow stelt vijf tot zes miljoen gulden beschikbaar voor de bouw van een nieuwe schouwburg in de binnenstad van Terneuzen. Die moet het 25 jaar oude Zuidlandtheater ver vangen. Met de geste wil het bedrijf aan tonen dat het grote waarde hecht aan een aantrekkelijk leefklimaat in de omgeving van vestigingen. Dow stopt ook geld in de restauratie van de basiliek in Hulst. 27 maart: De styreenfabrieken 3 en 4 worden voor 54 miljoen gu 1 - den gemoderniseerd. Het con cern wil daarmee onder meer onderstrepen dat het veel ver trouwen heeft in de Terneuzense vestiging. 12 november; De Terneuzense vestiging van Dow breekt een veiligheidsrecord. Eigen mede werkers en contractors van bui ten hebben meer dan vijf mil joen uren veilig gewerkt. Op het terrein werken steeds ongeveer 3.200 mensen. 1997 21 februari. De ACC-Award voor het beste Nederlandstalige milieuverslag is voor Dow Be nelux. De pnjs komt van de Ver eniging voor Milieu-Accoun tancy. 8 maart: Een in opdracht van Dow uitgevoerd imago-onder- zoek onder de Zeeuws-Vlaamse bevolking geeft aan dat het be drijf gunstig wordt beoordeeld: een rapportcijfer van 7,3. Vei ligheid, milieu, openheid en organisatie krijgen een dikke voldoende; alleen het perso neelsbeleid wordt als minder goed ervaren. SamenstellingRinus Antonisse, met medewerking van Ondine van der Vleuten. Bron: archief PZC. De data zijn die waarop de informatie in de PZC stond. Dow Company aan de oever van de Westerschelde bij Terneuzen. luchtfoto Ruben Oreel, overige foto's Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 41