Van Amelsvoort wordt zondebok LVTgemeente maakt bende van thuiszorg Onze Top 10 van deze week. PZC Netelenbos komt scholen tegemoet 01 Koude wind jaagt Beatrix en Clinton Ridderzaal in Studenten moeten extra betalen voor ruimere O V-kaart De Grave zwakt pensioenplan af binnenland Wibi doet huwelijksaanzoek Brug open: man maakt fatale val Oud-burgemeester niet corrupt Beslaglegging op geld jagers Asielzoekertjes blijven lubbers: staatssecretaris te traag met regels voor technolease Kolonel uit Seedorf beboet wegens fraude Am Topper van de week Nuis staat op archeoloog Vastgebonden in slaapkamer dinsdag 27 mei 1997 3 AMSTERDAM - Piano-virtuoos Wibi Soerjadi kan bij zijn vriendin Marion Klijnsmit niet meer stuk. Kort nadat hij tij dens een recital in het Amsterdamse Concertgebouw een pla tina plaat had gekregen voor zijn laatste cd, onderbrak hij zijn concert voor een huwelijksaanzoek. Soerjadi speelde in- eens een variatie op de bruidsmars van Wagner, waarna hij naast zijn vleugel knielde en zei: 'Marion, wil je met me trou wen?' Hij hoefde niet lang te wachten op het bevestigende antwoord, waarna Wibi speciaal voor Marion haar lievelings melodie speelde. GPD LEEUWARDEN - Een 70~jarige inwoner uit Dokkum is in het weekeinde om het leven gekomen toen de brug waarover hij liep, openging. De man maakte een val van zeven meter. Het ongeval gebeurde op de brug over de Ee in Dokkum. De bejaarde man liep juist op het einde van de brug, toen die om hoog ging. Hij viel met zijn hoofd op een stoeprand en werd met zwaar hersenletsel naar een ziekenhuis in Groningen ge bracht. Daar overleed hij zondag. ANP DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft oud-bur gemeester L. Hoogland van Brunssum gisteren vrijgesproken van corruptie. Alleen voor verboden wapenbezit volgde een veroordeling, namelijk 1500 gulden boete en verbeurdverkla ring van zijn pistool. Voor het hof stond vast dat Hoogland mee is geweest op reisjes van een Limburgse aannemer. Het is voor het gerechtshof ech ter onvoldoende komen vast te staan dat Hoogland wist dat het bedrijf mogelijk een wederdienst van hem verlangde voor dergelijke giften. De Maastrichtse rechtbank veroordeelde Hoogland een jaar geleden wel wegens corruptie. Een boete van 2 5000 gulden en drie maanden voorwaardelijke celstraf, luidde het vonnis destijds. GPD RENKUM - De Stichting Kritisch Faunabeheer heeft giste ren beslag laten leggen op de bezittingen en banksaldi van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) tot een bedrag van zeveneenhalve ton. De stap is genomen om de ja gersclub te dwingen alsnog gehoor te geven aan het vonnis van de rechtbank in Zutphen, aldus de anti-jachtorganisatie in een verklaring. De rechter veroordeelde de KNJV in april tot betaling van een schadevergoeding aan Kritisch Faunabeheer, Ook moesten de jagers rectificaties laten plaatsen van hun eerdere kritiek op een anti-jachtadvertentiecampagne. Op beide punten heeft de KNJV het tot nu toe laten afweten, aldus Kritisch Faunabeheer. De KNJV heeft hoger beroep tegen het vonnis aangetekend en heeft daarom niet betaald. ANP BRUSSEL - De Europese ministers van Justitie en Binnen landse Zaken zijn het gisteren in Brussel eens geworden over gemeenschappelijke normen voor de opvang van alleen staande, minderjarige asielzoekers (AMA's). Eén van de be langrijkste voorwaarden uit de resolutie is dat een lidstaat een kind alleen mag terugsturen als er zekerheid bestaat over adequate opvang en zorg in het land van herkomst. Afgesproken is verder dat iedere AMA het recht krijgt om asiel aan te vragen. De landen van opvang moeten ervoor zor gen dat een minderjarige zo snel mogelijk een voogd krijgt toegewezen om hem of haar te vertegenwoordigen. Kinderen jonger dan 16 jaar worden ondergebracht bij familie, pleeg ouders of in speciale centra. ANP Oud-premier Lubbers tijdens zijn verhoor door de werkgroep uit de Tweede Kamer over de technolease -constructie. foto Paul Vreeker/ANP van onze verslaggevers iVilco Dekker m Ans Bouwmans OEN HAAG - Doordat er pas ruim een jaar na het besluit over Philips duidelijke regels waren, is de technolease 'erg lang een jrijs gebied' geweest. Oud-pre mier Lubbers zei gisteren tij dens zijn gesprek met een Kamer-werkgroep die de tech nolease onderzoekt dat toenma lig staatssecretaris Van Amels- voort (Financiën) sneller met duidelijke regels had moeten komen. Premier Kok liet de werkgroep weten dat de regels voor de technolease in de zomer van 1994 uiteindelijk aange scherpt werden vanwege drei gende tegenvallers voor de be groting 1995 en de rest van deze kabinetsperiode. öe werkgroep uit de Kamer on derzoekt of Van Amelsvoort in oktober 1993 de Kamer juist heeft voorgelicht toen hij zei dat de regeling in principe open stond voor elk bedrijf, terwijl hij eerder en later in briefjes aan sollega-bewindslieden repte van 'eens maar nooit weer'. Bij -en technolease verkoopt een «drijf zijn kennis aan de bank om die vervolgens terug te hu ren. Het bedrijf krijgt daar con- anten voor, terwijl de bank de investering' van de belasting af nag trekken. Volgende week al 'somt de commissie met zijn rap- iRNHEM - De militaire kamer van de rechtbank in Arnhem heeft gisteren een 54-jarige ko lonel uit Seedorf veroordeeld lot een voorwaardelijke celstraf van twee maanden en een geld boete van dertigduizend gulden wegens fraude met declaraties. De kolonel, die op de nominatie stond om commandant te wor sen, declareerde in 1995 gratis lunches en diners. Ook decla reerde hij hotelovernachtingen en reizen van en naar Seedorf. Dat terwijl hij in zijn eigen huis of bij familie verbleef. Volgens personeel op de basis blafte de topmilitair mensen af die kritiek hadden op zijn decla raties. ANP port. Waarnemers gaan er niet vanuit dat dat nog veel stof zal doen opwaaien na de vele schriftelijke en mondelinge in formatie die de Kamer al van het kabinet kreeg. Het onderzoek draait vooral om het toen noodlijdende Philips en de Rabobank die op 9 juli 1993 toestemming vooraf kregen van het kabinet voor de technolease, ondanks verzet van Van Amels voort. Die schreef zijn collega bewindslieden vier dagen later een briefje dat het 'eens maar nooit weer' was geweest. Net als Andriessen en Van Amelsvoort zelf vorige week, lieten Kok en Lubbers gisteren weten dat de staatssecretaris nooit bedoeld kan hebben dat alleen Philips de regeling mocht gebruiken. Pre mier Kok, toen minister van financiën, zei dat hij zich inhou delijk nooit met de k westie-Phi- lips heeft bemoeid. „Fiscale dossiers waren het terrein van de staatssecretaris." Fokker Volgens Lubbers had Van Amelsvoort wel sneller objec tieve criteria moeten opstellen, zodat er helderheid geweest was toen Fokker in '94 aanklopte voor dezelfde regeling. Lubbers en Kok stonden achter Van Amelsvoorts weigering. Maar omdat de Kamer massaal vond dat Fokker ook mocht 'techno- leasen', stond het kabinet vol gens Lubbers voor een voldon gen feit. Kok ontkende gisteren dat eventuele gevolgen voor de schatkist een rol speelden bij de beslissing in juni '94 over Fok ker. Wel erkende de premier dat hij rond dezelfde tijd twee keer door het departement van fi nanciën gewaarschuwd werd voor tegenvallers als Fokker ook mocht techonoleasen. Kok kreeg toen berekeningen hoe veel de schatkist mogelijk mis zou lopen. Minister Zalm liet de Kamer onlangs weten dat er rond Fokker geen berekeningen gemaakt waren. Omdat tegelijkertijd ook einde lijk de regels voor de technolea se klaar waren, vond Kok hetnormaal dat de mogelijke te genvallers een rol speelden bij het maken van de begroting 1995 en het nieuwe regeerak koord. Vervolgens werden de technolease-regels in augustus '94 aangescherpt. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs zal ook scholen die pas in 1999 overstappen op de nieuwe vak- kenpaketten (profielen) in havo en vwo, extra geld geven. Zij kunnen daarmee docenten we kelijks twee uur voorbereiding- tijd geven. Netelenbos zal dat vandaag aan de Tweede Kamer laten weten. Ze komt hiermee tegemoet aan de wens van de coalitiefracties. Eerder besloot de staatssecreta ris .eenmalig 50 miljoen gulden uit te trekken om scholen de mo gelijkheid te geven zich voor te bereiden op de nieuwe vakken pakketten. Aanvankelijk was het haar be doeling dat alleen scholen die in 1998 zouden overstappen te steunen. Netelenbos weigerde in eerste instantie ook voor 1999 geld te reserveren, omdat ze niet over de kabinetsperiode heen wilde regeren. De coalitiefracties vinden ech ter dat scholen daarmee onder druk zouden komen om toch maar in 1998 van start te gaan met de nieuwe vakkenpaketten. Zij willen dat scholen die daar pas een jaar later toe willen overgaan, ook extra steun moe ten ontvangen. Ook de onder wijsbonden CNV hebben daar op aangedrongen. Netelenbos wil die wens hono reren, maar ze trekt daarvoor geen extra geld uit. Ze verdeelt het beschikbare bedrag van 50 miljoen tussen scholen die in 1998 overstappen op de nieuwe vakkenpakketten en scholen die dat pas een jaar later doen. Een school ontvangt haar geld in het jaar waarin ze de pakket ten invoert. Ritzen Universiteiten en hogescholen mogen studentenpas na één jaar met een bindend advies van hun opleiding wegsturen, en niet na vijf maanden zoals minister Rit zen (Onderwijs) eerst wilde. Verder mogen studenten na het eerste studiejaar aan een hoge school ook in de toekomst over stappen naar een universiteit. Dat staat in een wetsvoorstel dat minister Ritzen (Onderwijs) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het voorstel werkt Ritzen een aantal plan nen uit die in het Hoger Onder wijs en Onderzoek Plan (HOOP) 1996 staan. Ritzen heeft zijn plannen her zien na het advies van Raad van State over het wetsvoorstel. De minister wilde dat studenten na vijf maanden konden worden weggestuurd omdat zij dan geen studieschuld oplopen. Die pe riode is echter te kort om zo'n zwaar oordeel te vellen, moti veert Ritzen zijn herziening. Wel moeten studenten tijdig een waarschuwing van hun oplei ding krijgen. ANP ■an onze verslaggever Peter de Knegt ZWOLLE - De thuiszorg wordt een grote chaos als gemeenten relf de aanvragen voor zorg gaan behandelen. De cliënten ran de thuiszorg zullen te ma len krijgen met wachtlijsten en ambtenaren die geen verstand van zaken hebben. Bovendien lost de hele operatie tenminste 20 miljoen gulden, zo is door het onderzoeksbureau Coopers be rekend. De financiële proble men waar de thuiszorg dit jaar tegen aanliep, zullen hierbij in het niet vallen. Dat beweert H. Tjassing, voor zitter van de Landelijke Vereni ging voor Thuiszorg (LVT). Bij de LVT zijn 135 thuiszorginstel lingen aangesloten; de vroegere gezinszorg en het kruiswerk. De LVT krijgt ook steun van ex perts die het ministerie van (Advertentie) Nieuwe oogst: Nieuwzeelands kiwifruit, 500 gram Bloemkool, per stuk Rundertartaar, 100 gram C(1 Witte-, tarwebolletjes of witte puntjes, zak 10 stuks Melkunie Boerenlandmelk of -karnemelk, pak 1 liter Sprite, Coca-Cola regular of light of Fanta Orange, 5 blikjes, 5+1 gratis 0(1 Roomboter mini-of -grate stroopwafels, per zak Milka chocoladetabletten, sJa alle smaken, 4 stuks a 100 gram Cd Kruidenboter, kuipje 100 gram 01a Magnum, wit, bruin of praline of Solera, forest, exotic of citrus, pak a 3 stuks 1.99 1.99 AS5" 99 2J5~ 1.99 AST 1.29 A74" 3.95 zsr2.49 a-4.99 _24<r 1.49 3.99 Cd Goudse kaas 48+, alle soorten f4-per kilo goedkoper "7Qr\ b.w jonge kaas, kilo JA9Ö Ju stands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 31 mei as volksgezondheid, welzijn en sport in huis heeft gehaald om de problemen in de gezond heidszorg in kaart te brengen. Voor de beoordeling van hulp vragen zijn nu nog dagelijks zo'n duizend mensen uit de in stellingen verantwoordelijk. Maar vanaf volgend jaar wil de regering de aanvragen voor thuiszorg bij de gemeenten on derbrengen die daarvoor 50 mil joen gulden krijgen. De politiek wil op die manier een onafhan kelijk beoordelingssysteem in het leven roepen. Aanvragen voor verzorging in verpleeghui zen worden al sinds jaar en dag door de gemeenten verzorgd. Morgen praat de Tweede Kamer over de zogenoemde 'indicatie stellingen' van cliënten in de thuiszorg. De LVT heeft samen met de zorgverzekeraars een brief naar de Kamer gestuurd met het uit drukkelijke verzoek af te zien van de plannen en de indicatie stelling niet bij ambtenaren on der te brengen. „Als de gemeen ten zelf gaan indiceren breekt de hel los in Nederland. De ellende van nu met de grote tekorten is er niks bijDit wordt het volgen de rampdossier van staatssecre taris Terpstra." Volgens de LVT wijkt de behan deling van aanvragen bij de thuiszorg wezenlijk af van die in de verpleeghuizen. Jaarlijks wordt de thuiszorg geconfron teerd met miljoenen aanvragen voor zorg. „Voor een verpleeg huis wordt één keer geïndi ceerd. Bij thuiszorg ligt dat veel ge compliceerder. De toestand bij een cliënt kan verslechteren of de hulp van familie of vrienden valt plotseling weg." Ambtena ren kunnen dat werk absoluut niet aan, aldus H. Tjassing. GPD DEN HAAG - In grote projecten waarbij de bodem overhoop wordt gehaald, moet de archeo loog een niet weg te denken fi guur worden. Dat vindt staatsseci-etaris Nuis van Cultuur.Zodra een milieu- effectrapportage nodig is, zou ook oudheidkundig bodemon derzoek verplicht moeten zijn. Die extra verplichting moet in fasen worden uitgebreid tot an dere projecten met bodemver storingen. ANP Het gigantische, door het NOB gebouwde buitenpodium wordt afgebroken omdat de Marshall herdenking morgen binnen in de Ridderzaal wordt gehouden. Zelf wilde president Clinton die graag buiten houden, maar de weersverwachtingen, een frisse noordenwind en een temperatuur van 14 graden, zorgden voor een wijziging van het programma. foto Ed Oudenaarden/AN P van onze verslaggeefster Maaike Oppier DEN HAAG - De temperatuur is gemeten en te koud bevon den: de Marshallherdenking vindt daarom morgen plaats in de Ridderzaal en niet, zoals de koningin graag had gewild, buiten op het Binnenhof. Er staat volgens de weerman nen een koude noordenwind, kracht vier en dat is te koud om de koningin, president Clinton en nog bijna vijftig andere staatshoofden en rege ringsleiders anderhalf uur buiten stil te laten zitten op een podium. De 'buitentem peratuurvoelers' van de Rijksvoorlichtingsdienst wa ren het daar de afgelopen da gen snel over eens. Maar op het laatste moment kan er nog van alles verande ren in het weer en daarmee in de organisatie van de groots opgezette Marshallherden king. Een organisatie waarin nog van alles onzeker is. Van de 54 staatshoofden en rege ringsleiders hebben er zes nog steeds niet definitief 'ja' of 'nee' gezegd op de uitnodi ging. Verkiezingen De Franse president Chirac heeft al laten weten dat hij met komt. Hij zit met binnen landse politieke perikelen na de vervroegde verkiezingen die nogal ongunstig voor hem zijn uitgepakt. Chirac laat zich vertegenwoordigen door de voorzitter van de Franse Senaat. Bondskanselier Kohl komt wel en ook Rusland heeft gezegd een vertegen woordiger te zullen afvaardi gen, maar wie is nog onduide lijk. Lastig voor de militaire kapel die op vliegbasis Val kenburg de regeringsleiders moet verwelkomen met ieder hun eigen volkslied. Zeker is inmiddels dat presi dent Clinton en zijn vrouw Hillary met de auto vanuit Den Haag naar Rotterdam gaan om daar 's avonds op de Kop van Zuid de herdenking van vijftig jaar Marshallhulp mee te vieren. Als er tijdens het bliksembezoek van de Clintons al op de sax wordt gespeeld door Bill dan moet het volgens ingewijden daar gebeuren. Hans Dulfer speelt er ook. Aangeklede toast Het Binnenhof en omgeving zijn inmiddels letterlijk om geploegd voor het hoge be zoek; plantenbakken zijn uit de grond geschept, banken zijn weggehaald en bij het zogenoemde Tsaar Peter poortje van het ministerie van Algemene Zaken is een nieuw vloertje gelegd in de gang. De toespraken die koningin Beatrix en president Clinton's middags uitspreken tijdens de lunch op paleis Noordeinde kunnen alleen worden ge hoord. De speeches duren in totaal slechts acht minuten. De RVD spreekt dan ook lie ver over een 'aangeklede toast'. GPD van onze verslaggever Wilfred Scholten DEN HAAG - Studenten die op kamers wonen en vanwege hun studie veel gebruik maken van het openbaar vervoer, kunnen vanaf 1998 een uitgebreidere OV-studentenkaart kopen. Het geld dat daarvoor nodig is, mo gen de studenten lenen bij het ministerie van Onderwijs. Alle andere uitwonende studenten krijgen een openbaarver voerkaart die alleen gratis rei zen in het weekend mogelijk maakt. Minister Ritzen van Onderwijs lanceerde dit plan gisteren in een vertrouwelijk overleg met de coalitiepartijen in de Tweede kamer. Volgens betrouwbare bronnen probeert de bewinds man met deze concessie de paar se regeringspartijen over de streep te trekken om te kiezen voor een sobere OV-studenten kaart die vanaf november 1998 voor alle studenten moet gel den. In de onderhandelingen met de openbaai-vervoerbedrijven over de nieuwe reiskaart hoopt Rit zen voor ongeveer 400 miljoen gulden minder een kaart te krij gen die thuiswonende studen ten recht geeft op grati2 vervoer door de week en uitwonenden vrij reizen in het weekend. De PvdA voelt daar wel wat voor. De WD is tegen en wil de stu denten hun maandelijkse kos ten (72,50 gulden) terugbetalen. D66 meent dat de huidige stu dentenkaart gehandhaafd moet blijven. Een probleem voor studenten op kamers is dat een deel van hen - zo'n 60.000 - verder dan tien kilometer van de universi teit woont. Anderen lopen stage buiten hun universiteitsstad en moeten daarvoor ook door de week reizen. GPD LELYSTAD - De politie in Lely stad heeft zondag een 30-jarige man die door zijn vrouw in de slaapkamer was vastgebonden bevrijd. De echtgenote had de man vastgemaakt om duidelijk te maken dat zij niet is gediend van zijn bezitsdrang. De man had zich met handen en voeten laten vastbinden, in de veronderstelling dat zijn vrouw daarmee seksuele bedoelingen had. Tot zijn schrik liet de vrouw hem achter in het huis. ANP van onze verslaggeefster Dineke van der Burg DEN HAAG - Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken is bereid af te zien van belasting maatregelen om een pensioen af te dwingen dat is gebaseerd op het gemiddeld verdiende sala ris. Als harde voorwaarde hier bij stelt hij dat de werkgevers- en werknemersorganisaties de kosten voor een aanvullend pensioen, bovenop de AOW, be heersbaar houden. De Grave liet dit gisteren weten tijdens een bijeenkomst over de toekomst van de pensioenen. De kosten voor de AOW en de aan vullende pensioenen dreigen vrijwel onbetaalbaar te worden door de vergrijzing van de be volking. Al eerder heeft De Gra ve aangekondigd dat hij, om de kosten binnen de perken te hou den, het pensioen wil baseren op het gemiddelde salaris van een c werknemer. Dit heet de middel loonregeling. Nu is dat nog ge baseerd op het laatst verdiende salaris (de eindloonregeling). Een pensioen gebaseerd op het eindloonstelsel bedraagt nor maal gesproken, inclusief de AOW-uitkering, ongeveer ze ventig procent van het laatst ge noten inkomen. Bij een middel loon is dit zeventig procent van het gemiddelde inkomen gedu rende de hele loopbaan. Dit is dus vrijwel altijd lager. De Grave overwoog om met fis cale maatregelen een middel loonstelsel af te dwingen. Giste ren deed hij echter water in de wijn. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3