Reynaertcollege op plek klooster Laatste kans voor Sas om mesterij tegen te houden Noordstraat wil op het kabelnet bsreo Grenso v erschrij dende snelheidscontroles Hulst wil niet tornen aan lang bestaande plannen nieuwbouw Beton wijk-West ook aantrekkelijk voor bouw in vrije sector Geen lokale aanpak piramidespelen zeeland dinsdag 27 mei 1997 z 1 1 Voetbalfans lokken kloppartij uit Fietser gewond in Meliskerke Boze man smijt fiets tegen auto Boot gestolen in Arnemuiden Conferentie plattelandstoerisme Concert Capella Terra Tremens in Zoutelande geslaagd ODI voerde eenakters op Monumentale gevel van gebouw aan Carmelweg blijft behouden van onze verslaggever MALDEGEM - De gemeentepolitie en Rijkswacht van Maldegem en de Zeemvs- Vlaamse politie hebben maandag bij een gezamenlijke snelheidscontrole 162 over tredingen gesignaleerd. Voorzitter J. E. van Opdorp van het Gericht VerkeersToe zicht (GVT) Zeeuws-Vlaanderen consta teerde na afloop van de controle dat veel autmobilisten hardleers zijn en bij meer dere posten de toegestane snelheid over schreden. De politie wil daarom vaker op onregelmatige tijden gaan controleren. Bij de grensoverschrijdende lintcontrole maandag tussen 10.00 en 12.00 uur con troleerden circa vijftien Belgische mede- werkers van de Rijkswacht en de gemeen tepolitie op twee punten tussen Maldegem en Eede. Bijgestaan door bur gemeester C. J. van Liere van de gemeente Sluis-Aardenburg hielden acht Zeeuws- Vlaamse politiemensen en drie medewer kers van Veilig Verkeer Nederland (WN) toezicht aan de Nederlandse kant van de grens. Op Belgisch grondgebied over schreden twintig van de 655 passanten de maximum snelheid. Ook een Belgische oud-officier van justitie reed te hard. Op de plek waar een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur geldt, reed één automobilist 77 kilometer per uur. Bij het meetpunt, waar een maximum snelheid van negentig kilometer per uur van toe passing is, reden twee verkeersdeelne mers 115 kilometer per uur. Op Nederlands grondgebied overschre den 46 van de 409 passanten de toegestane snelheid van vijftig kilometer per uur op het controlepunt bij de Rijksweg bij Eede. Eén bestuurder reed 94 kilometer per uur. Op de Draaibrugseweg, het laatste meet punt van de controle, werden de meeste overtredingen geconstateerd. Van de 672 passanten waren er 96 die harder reden dan de de toegestane snelheid van 80 kilo meter per uur. Eén passant reed 131 kilo meter per uur. Van Opdorp constateerde dat een aantal overtreders bij het laatste meetpunt ook al langs de andere controle posten was gereden. „We kunnen daaruit concluderen dat veel verkeersdeelnemers hardleers zijn", aldus Van Opdorp. „Onze controles overdag zijn niet afdoende. We gaan daarom vaker op de avonden contro leren." Ook de samenwerking met de Belgen wordt voortgezet. Zo staat er voor het na jaar een gezamenlijke alcoholcontrole op de agenda. Van Opdorp: „Het voordeel van de samenwerking met de Belgen is dat we ook de media bij de zuiderburen kun nen bereiken met onze acties. Dat is be- langrijk. Van de 19.000 geconstateerde verkeersovertredingen in 1996 in het dis trict Zeeuws-Vlaanderen, werden er 4500 door Belgen begaan." Veel automobilisten zijn hardleers, zo bleek gisteren bij een gezamenlijke snelheidscontrole van de gemeentepolitie en rijkswacht van Maldegen en de Zeeuws-Vlaamse politie. foto Peter Nicolai KRUININGEN - De vechtpartij tussen supporters van het Axelse AZW en Seolto uit Zevenbergen, afgelopen zaterdag middag op de N60 bij Kruiningen, is ontstaan nadat de Bra banders de Zeeuws-Vlamingen met de auto richting de pont Kruiningen-Perkpolder waren gevolgd. Bij de kloppartij werd een Zevenbergse supporter met een knuppel verwond. Hij moest met blauwe plekken en een hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na de wedstrijd tussen AZW en Seolto in Kapelle provoceer den de supporters elkaar, waarna de AZVV-fans er per auto vandoor gingen richting boot. Een groepje Zevenbergenaren ging daar per auto achteraan. De wagens moesten op de N60 voor een verkeerslicht stoppen, waarop beide groepjes sup porters uitstapten. Een Brabantse fan had een knuppel, maar die werd door een AZW-aanhanger afgepakt, waarop de Seolto-supporter zelf de klappen kreeg. Alle betrokkenen zijn door de politie ge hoord. MELISKERKE - Een 53-jarige man uit Veere is maandagoch tend bij een aanrijding in Meliskerke gewond geraakt aan zijn hoofd en been. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld, maar mocht daarna weer naar huis. De aanrijding gebeurde maandagochtend rond kwart voor acht op de kruising van de Mariekerkseweg en de Valken burgstraat in Meliskerke. De Veerenaar reed op zijn fiets over de Mariekerkseweg. Hij kreeg geen voorrang van een op de Valkenburgstraat rijdende twintigjarige automobilist uit Meliskerke. Beide voertuigen raakten bij de aanrijding be schadigd. VLISSINGEN - Een 59-jarige man uit Vlissingen heeft zon dagmiddag zijn rijwiel tegen een passerende auto gesmeten omdat de bestuurder ervan hem geen vrije doorgang had ver leend. De boze Vlissinger wilde tussen een paar geparkeerde auto's door het Bellamypark in Vlissingen oprijden, maar de bestuurder van de passerende auto belemmerde hem daarbij. De fietser wieip zijn tweewieler daarop tegen de auto. Toen de automobilist, een 30-jarige man uit Vlissingen, zijn plaatsgenoot daarover wilde aanspreken en de schade wilde regelen, ontstond er geduw en getrek. De fietser viel tegen de grond en raakte lichtgewond. De fietser werd later aangehou den door de politie en met een dagvaarding op zak heengezon den. ARNEMUIDEN - Uit de Omloop bij het Veerse Meer in Arne muiden is een kajuitbootje met buitenboordmotor gestolen. Het bootje is blauw, wit, rose en rood gekleurd en de buiten boordmotor is van het merk Johnson. De boot inclusief bui tenboordmotor is zevenduizend gulden waard. De diefstal moet tussen vorige week dinsdag en a fgelopen zondag hebben plaatsgevonden. BURGH-HAAMSTEDE - In Dorpshuis De Schutse aan de Ju- lianastraat in Haamstede wordt donderdag 5 juni van 19.30 tot 23 uur een werkconferentie gehouden over plattelands toerisme. De thema-avond is georganiseerd door het Groen College Goes, in samenwerking met vertegenwoordigers uit de recreatieve en agrarische sector, vertegenwoordigers van maatschappelijke groeperingen en de overheid. Drie ideeën over het plattelandstoerisme zullen worden uitgewerkt tij dens de conferentie. Verder wordt een forumdiscussie gehou den over het onderwerp. an onze verslaggever lonny van G rem berg he HULST - Het gemeentebestuur nu Hulst is, net als dat van Oostburg, best bereid om mede werking te verlenen aan de tot- tlandkoming van een Zeeuws- ïlaams volkshuisvestingsbe leid. De enige voorwaarde die let college van Burgemeester en Ifethouders van Hulst aan een intergemeentelijke beleid op termijn verbindt is dat Gedepu teerde Staten wel zondermeer »n reeds lang bestaande Hul ster bouwplannen goedkeuring 'erlenen. Wethouder G. van de Voorde volkshuisvesting): „We willen best over een intergemeentelijk beleid praten, maar ons uit- {angspunt is dan wel dat we ZOUTELANDE - Het kleinkoor Cappella Terra Tremens geeft öterdag 31 mei een concert in de Nederlands hervormde kerk in Zoutelande. Het koor zingt Ueinere a cappella werken uit de Renaissance en de Barok, meestal vier-, soms vijfstem mig. Dirigent van het koor is Henk J. jkrinck die tot 1990 het Beve- *nds Kamerkoor leidde. Vorig :i]aar trad Cappella Ten-a Tre mens naar buiten in een dubbel boert met het Emmeloords 'waal Ensemble in de Her- jormde kerk van Kapelle. a Zoutelande zingt het koor •erken van Goudimel, Bach, jranck, Praetorius en Hassler Het concert begint om 20.00 uur. i?!her de Schrijver uit Kapellebrug 'aftaan de Hogeschool West-Bra- '!"t het diploma pedagogisch on wijs behaald. eerst toestemming krijgen om een aantal plannen te realiseren die al langer in de pijplijn zitten. Ik heb het dan over ruim twintig woningen aan de Tuinstraat, de invulling van het Mi-Lock-ter- rein - goed voor zeventig wonin gen- en de bouw van tien wonin gen voor de huurstichting Hulst aan de Zoetevaart. We beschou wen de bouw van die huizen als een soort inhaalslag." B ejjL W van Hulst zijn niet van zins om bouwruimte voor Hulst in te leveren ten faveure van Terneuzen; iets waar de Oost- burgse wethouder C. Bolijn- Hertzberger zich vorige week ook al tegen uitsprak. In Terneuzen gaan de bestuur ders ervan uit dat dit ook niet. nodig zal zijn. Voor hen staat de beteugeling van de leegstand in Terneuzen bovenaan de priori teitenlijst. Daarnaast heeft de gemeente Terneuzen de groei van de nieuwe woonwijk Othe- ne in een iets lager tempo ge pland. Woningvoorraad Ging de gemeente er tot voor kort van uit dat er voor 2006 in het nieuwbouwplan 1.700 wo ningen zouden worden ge bouwd, nu wordt een aantal van een kleine 900 aangehouden. Tegen 2006 zou de Terneuzense woningvoorraad dan uitkomen op 15.700, bijna 2,300 huizen meer dan in 1986. De stijging van het aantal huishoudens blijft echter ver achter bij de huizengroei. Wat wel in Terneuzen snel is ge groeid is de leegstand. Momen teel staan in de Scheldestad ruim 600 woningen leeg, ruim twee keer zoveel als de twee pro cent (300 woningen) die lande lijk als gangbaar wordt aange houden. De gemeente Terneuzen en de Woningbouw vereniging Terneuzen hebben zich verplicht om de leegstand zo snel mogelijk aan te pakken. De sloop van de Alvarezlaan- flats (176 stuks) is een van de maatregelen die kortelings wer den genomen om het leegstand- probleem aan te pakken. (Advertentie) van onze medewerker VOGELWAARDE - Met een eenakter-festival heeft de plaatselijke toneelverenging Ontspanning Door Inspanning (ODI) zaterdag cachet gegeven aan het 25-jarig jubileum. In een compleet ingericht mini- theater in een feesttent voerden zeven verenigingen korte to neelstukjes op. Alvorens de spe lers op de planken kwamen, zet te een afgevaardigde van het Zeeuws Centrum voor Ama teurtoneel (ZCA) de vereniging in het zonnetje. De leden M. Stallaert en G. Vink ontvingen een onderscheiding vanwege hun 25-jarig lidmaatschap. Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse kreeg het eerste exemplaar van het boekje over de geschiedenis van ODI aange boden. De burgervader moest daarbij wel een kritische noot slikken omdat de gemeente ODI voor de jubileumviering geen extra subsidie toekende. Donderdag wordt in het kader van het jubileum aan de jeugd gedacht. De toneelvereniging Axcellent uit Axel voert om 13.30 uur in de tent een toneel stuk voor de jeugd op. Zondag houdt ODI nog een rommel markt. In de feesttent presen teert zich dan vanaf 11.00 uur ook een aantal verenigingen uit het doxp, met daarbij muziek van een dweilband en hapjes en drankjes. van onze medewerker DEN HAAG - Burgemeester en wethouders van Sas van Gent hebben nog één kans om de ves tiging van een veehouderij met 6720 varkens aan de Remoorte- repolder tegen te houden. Dit volgt uit een uitspraak van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het rechtscollege wil dat het ge meentebestuur aantoont dat de omgeving van de Remoortere- polder is te typeren als 'agra risch gebied met een bepaalde woonfunctie'. Lukt dat niet, dan komt de gemeente er niet onderuit om een milieuvergun ning te verlenen voor het zoveel ste megabedrijf van de Bra bantse varkenshouder J. Wouters. De Brabander voerde op 11 maart bij de Raad van State een rechtszaak omdat de gemeente Sas van Gent hem op onrecht matige wijze een milieuvergun ning zou hebben geweigerd. De raadsman van Wouters vindt, in tegenstelling tot de gemeente, dat de omgeving van de Re- moorterepolder een gebied is met 'een enkele niet-agrarische bebouwing'. Het verschil van mening tussen de gemeente en de raadsman over de typering van het gebied lijkt academisch. De typering van het gebied is echter doorslaggevend voor het antwoord op de vraag of Wou ters er een bedrijf mag bouwen of niet. In een gebied van Cate gorie II, de categorie die door de gemeente wordt aangehangen, is de afstand tussen de burger- wonigen aan de Zandstraat en de nieuwe veehouderij te kort. In een Categorie III-gebied hoeft de afstand niet zo groot te zijn en zal de gemeente de ge vraagde vergunning moeten af geven.' Schadevergoeding De Afdeling Bestuursrecht spraak heeft geoordeeld dat de gemeente bij het weigeren van de vergunning aan Wouters niet duidelijk heeft gemaakt om welke categorie het hier gaat. Omdat dit van cruciaal belang is moet dit alsnog gebeuren. Het j-echtscollege heeft ook beslist dat onderzocht zal worden of de gemeente Sas van Gent aan var kensbaron Wouters een schade vergoeding moet betalen. van onze verslaggever AXEL - Het college van B en W van de gemeente Axel heeft met de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZ- VW) een aantal uitgangspunten geformuleerd voor het opknap pen van de Betonwijk-West. Het is de bedoeling om niet alleen een impuls te geven aan de kwa liteit van de sociale woonsector. De wijk moet ook aantrekkelijk worden voor de vrije-sector- bouw. Beide partijen vinden dat er een goede uitwisselbaarheid moge lijk moet zijn tussen de sociale huursector en de koopsector, zo dat er goed kan worden inge speeld op veranderingen in de woningmarkt. In de Betonwxjk- West worden 230 huurwoningen gesloopt en 151 woningen te- ruggebouwd. Van die 151 hui zen zijn er 104 bestemd voor huurders. De resterende 46 wo ningen komen in de koopsector terecht. Duurzaam Ook stellen RZVW en gemeente zich op het standpunt dat vol gens het beginsel van duurzaam bouwen moet worden gewerkt in de Betonwijk-West. De subsi diegelden die de gemeente Axel krijgt toegewezen bij het budget woninggebonden subsidies wil het college volledig gebruiken voor het herinrichten van de wijk. Dat voorstel komt donderdag 29 mei aan de orde tijdens de raadsvergadering van de ge meente Axel. Deze wordt ge houden in het stadhuis aan de Markt en begint om 19.30 uur. - yan onze verslaggever Hans Heijt SLUIS - De Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) heeft het !i!| gemeentebestuur van Sluis-Aarden- burg te kennen gegeven dat er geen U mogelijkheden zijn om piramidespe ld len lokaal aan te pakken. Volgens de ei VNG zouden de randverschijnselen (overlast) enigszins kunnen worden bestreden door gebruik te maken van de reguliere bepalingen in de Algeme- Ue Plaatselijke Verordening (APV), De Jj raadsfracties in de gemeente Sluis- 8- L Aardenburg stuurden eincl maart twee brieven naar de directie van de VNG. In die brief verzochten ze de VNG bij het ministerie van Financiën aan te dringen op een verbod van het piramidespel. Als dat niet lukte, zou de vereniging zich wellicht sterk kunnen maken voor lokale regelgeving die verbieden mogelijk maakt. De belangrijkste reden voor de brie ven was een gijzelingszaak in Sluis half februari. Medewerkers van een beleggingsspel-organisatie gijzelden toen de bedrijfsleider van een concur- rende firma. In de antwoordbrief aan de gemeente Sluis-Aardenburg laat drs. V. Pels-Rijcken, hoofd van de af deling algemene en juridische zaken van de VNG weten dat het ministerie van Financiën in kennis is gesteld van de brieven. Ook van een motie van de gemeenteraad van Sluis-Aardenburg om horeca-ondernemers op te roepen piramidespelen niet langer toe te staan, is het ministerie op de hoogte gebracht. „Tevens hebben wij met ambtenaren van Justitie en Financiën één en ander besproken", schrijft Pels-Rijcken. „Op dat moment bestond bij de minis teries reeds het voornemen om tot een verbod van piramidespelen te ko men." De ministerraad ging woensdag 7 mei akkoord met een voorstel van de mi nisters Sorgdrager (Justitie) en Zalm (Financiën) om de spelen te verbie den. Horeca-ondernemers in Sluis gingen in april al in op het verzoek van het gemeentebestuur om niet langer ruimte beschikbaar te stellen voor het piramidespel. :an onze verslaggever \OORDSTRAAT - De bewo- :ors van het polderbuurtschap \oordstraat bij Kloosterzande «illen zo snel mogelijk aange goten worden op het kabeltv- Ktvan Zekatel. m Een groep bewoners, gesteund ioor Progressief Hontenisse, is e sn actie begonnen om het I* aurtschap en delen van de Wa- ïrstraat en Drogendijk aange- 0 iöten te krijgen op het kabel- d -et- j. .We hebben een kleine inventa- isatie gehouden en daaruit is Io «bleken dat zeker vijftig men- sn belangstelling hebben om vande Zekateldiensten gebruik r" ie maken. Een kleine groep nensen voelt er niets voor, om dat die inmiddels een moderne schotelantenne aangeschaft hebben. Uit ervaring in andere buurtschappen, zoals bijvoor beeld het Hulster Paal, weten we dat Zekatel best genegen is om ook kleinere gemeenschap pen op het net aan te sluiten. We hopen ook dat dat beleid ook van toepassing is op Noord straat", zei P. Rijk, een van de initiatiefnemers van de actie. De buurtschapbewoners heb ben inmiddels contact gezocht met het nutsbedrijf. Deze week vindt er een gesprek plaats met Zekatel. De Noordstraters hebben er voor gekozen om het nutsbedrij f direct te benaderen in plaats van de meer gebruikelijk om weg via het gemeentebestuur. De gevel van het het Maristenklooster aan de Hulster Carmelweg zal behouden blijven. foto Charles Strijd lanonze verslaggever Conny van Gremberghe HULST - Burgemeester en wet houders van Hulst hebben er moeite mee dat het. Rey- laertcollege zijn intrek neemt s het Maristenklooster aan de Hulster Carmelweg. Eet college wil op zeer korte ter- 'n- rjjn de bestemming van het ter- j»in waarop het klooster staat a een nabijgelegen terrein raarop tot voor kort het kloos- i>r van de Carmelitessen stond ix njzigen zodat er op het kloos- irterrein een nieuwe middel- are school gebouwd kan wor den. Met de ombouw van het klooster tot een modern uitge rust schoolgebouw is een inves tering gemoeid van circa 12 mil- joen gulden. Beeldbepalend B en W willen planologische medewerking aan de school- bouw, omdat op die manier de monumentale voorgevel van het kloostercomplex zeker gered kan worden. „Dat - het behoud van het beeldbepalende gebouw - staat bij ons voorop. Het Rey naertcollege in het klooster lijkt ons de enige optie. Andere be langstellenden om het klooster van de Maristen te kopen heb ben bij ons niet aangeklopt en naar ik begrepen heb ook niet bij de paters. Het gebouw leent zich niet zondermeer voor ande re activiteiten. Als schoolge bouw kan het nog een functie vervullen", zei wethouder G. A van de Voorde maandag. Het dagelijks bestuur van Hulst is overigens niet van plan om de overgebleven Maristenpaters toestemming te verlenen om een nieuw onderkomen voor hen te laten bouwen in de kloostertuin oostelijk van het hoofdgebouw. De paters hadden te kennen ge geven dat daar hun voorkeur naar uitging. Het gemeentebestuur geeft ech ter de voorkeur aan de bouw van een Maristenonderkomen op een andere locatie, namelijk na bij de voormalige mavo-school Het Ravelijn. Over deze kwestie bestaat overigens nog geen overeenstemming. Ook de Hul ster raad heeft zich over dit al ternatief nog niet uitgesproken. Omwonenden van het Maris tenklooster kunnen de komende weken al dan niet bezwaar ma ken tegen de bestemmingsplan wijziging. Het college rekent er op dat er bezwaren tegen de schoolbouw zullen klinken, dat is ook de reden waarom op 3 juni in het Hulster stadhuis een hoorzitting wordt gehouden die begint om 19.30 uur. WJ Ü5! is weer Penny Time lange vorststraai - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37