PZC CJP SCHEELT Astma Fonds Rechter heeft moeite met regels tegen varkenshouderij en zeeland KOOP NU JE CJP BIJ THEATER, VVV OF VROOM &DREESMANN BESTELLEN? MEER WETEN? BEL CJP (020)697 77 77 G\R0 55055 dinsdag 27 mei 1997 van onze verslaggever Marco van Barneveld Geen nieuwe glascoater voor fabriek Sas Glas van onze verslaggever SAS VAN GENT - Een nieuwe glascoater voor de productie van zonbeheersende beglazing gaat aan de neus van Sas Glas voorbij. De Franse groep Saint- Gobain. waar de Sasse fabriek bij is aangesloten, heeft onlangs besloten dat de nieuwe coater bij een fabriek met een floatlijn moet komen op een nader te be palen plaats in Noord-Europa. Directeur G. Debast heeft de ondernemingsraad van Sas Glas maandag in een gesprek la ten weten dat de concemleiding om 'logistiekeredenen' vooreen fabriek in Noord-Europa kiest. In de Sasse vestiging blijven overigens coatingactiviteiten uitgevoerd worden. Een uitbrei ding van de coatinglijnen, waar ondernemingsraadvoorzitter F. van Kollem twee jaar geleden al om vroeg, zit er echter niet in. Wel zal Sas een belangrijke rol spelen in het 'commerciële en logistieke' beheer van de nieu we coater, die er voor moet zor gen dat de mate waarop het glas licht doorlaat regelbaar is. Sas Glas moet zich daarnaast ontwikkelen als internationaal specialist voor glasoplossingen inde gevelbou w, liet de Sasse fa briek via een persbericht weten. Welke investeringen met de nieuwe plannen gemoeid zijn en of door de nieuwe specialisaties alle 130 werknemers aan het werk kunnen blijven in de Sasse vestiging werd maandag niet duidelijk, omdat directeur De- bast, evenals OR-voorzitter Van Kollem, niet voor commentaar bereikbaar was. Indezomervan 1995rekendede toenmalige directeur nog op een lichte aantrekking van de werk gelegenheid na de rigoureuze reorganisatie van begin jaren negentig, waarbij bijna de helft van de personeelsbezetting ver dween. De toegenomen arbeids productiviteit en -efficiency én speciaal zonwerend (Cool-lite) en geëmailleerd (Emalit) glas, die enkele spectaculaire orders als ruiten voor het Witte Huis in Moskou en de nationale biblio theek in Parijs opleverden, ga ven Sas Glas destijds weer ver trouwen in de toekomst. van onze medewerkster Marian van den Hul DEN HAAG - Raad van State- rechter W. Eekhof-De Vries vindt het maar een lastige zaak. In de hele provincie Zeeland zijn in allerijl bestemmings plannen gewijzigd om de storm loop van intensieve veehoude rijen te weren, maar elke gemeente heeft dat op eigen wij ze opgelost. De gewijzigde plannen zijn be doeld als een tijdelijke maatre gel, in afwachting van een totale herziening van de bestem mingsplannen. Daar ligt de oor zaak van de grote diversiteit dan ook. Door de onverwacht grote stroom aanvragen voor vergunningen voor varkens houderijen moesten veel ge meenten hals over kop de gaten in de bestemmingsplannen dichten om te voorkomen dat het buitengebied van de ge meente vol zou stromen met nieuwe veehouderijen. Goes was een van de eerste gemeenten die het bestem mingsplan wijzigde en besloot dat bestaande bedrijven als nevenbedrijf een veehouderij kunnen beginnen met een maxi mum-oppervlakte van 750 vier kante meter. Nieuwvestiging zou niet mogelijk zijn. Gedepu teerde Staten van Zeeland stemden daar niet mee in en vonden vooral de beperking voor bestaande bedrijven tot 750 vierkante meter te ver gaan. Bij het gewijzigde plan van de gemeente Oostburg stelde de provincie zich anders op. Een wijzigingsbevoegdheid die de gemeente zichzelf gegeven had waarmee bestaande bedrijven vee konden gaan houden als ne venbedrijf tot 1000 vierkante meter, met vrijstelling tot 2000 vierkante meter, gaat de provin cie weer te ver en wordt niet goedgekeurd. Chaotisch Diverse gemeenten hebben zo op eigen wijze geprobeerd eigen regels vast te stellen om vesti ging van intensieve veehoude rijen te voorkomen, en de pn| vincie heeft de plannen los van elkaar beoordeeld. Raad vat State-rechter Eekhof moet e van zuchten. 'Het is te hopen das de plannen heel gauw integral herzien worden, want het word) wel erg chaotisch zo', verzucht zij. Volgens provinciewoordvoer ster M. van Velzen liggen er plannen om in september dit jaar het streekplan Zeeland te herzien, waarin de vestiging- mogelijkheden van veehoude rijen nog verder beperkt zuil® worden. Dan moet alleen her starten van een nevenbedriji nog mogelijk zijn, een totale omzetting van een bestaand be drijf of nieuwvestiging kunnen dan niet meer. Inmiddels heeft de Raad van State vier herzieningen behan deld, maar er volgen er no: meer. De uitspraak volgt ge- woonlijk over ongeveer zes we ken. Maar rechter Eekhof heeft al aangekondigd meer tijd no dig te hebben om een aantai plannen naast elkaar te leggen om de uitspraken wel op een lijn te brengen. Vierdaagse SINT JANSTEEN - De evene mentencommissie van De Wa rande houdt vanaf maandag tot en met donderdag 5 juni de jaarlijkse avondwandelvier daagse. De deelnemers kunnen een keu ze maken uit een wandeling van vijf en tien kilometer. De routes zijn uitgezet in de bosrijke om geving van Sint Jansteen. De start is telkens om 18.30 uur vanaf het gemeenschapscen trum De Warande. De laatste wandelavond (don derdag) worden de volhouden muzikaal ingehaald door de Rattenband. Na de bloemen hulde krijgen alle deelnemers die de finish hebben gehaald de herinneringsmedaille uitge reikt. WEMELDINGE - Hun 'stek kie' in Wemeldinge. Pal achter de dijk, het strandje binnen handbereik. Haha, ja, ze kun nen hier - als het moet - wel honderd man ontvangen. Die ruimte jongen, en die rust, waar vind je die nog? Boven dien: ze hebben elkaar hier le ren kennen, IJsbrand en Mie- ke, en zijn inmiddels gelukkig getrouwd. Tuurlijk willen ze hier niet weg. Nooit. Voor geen goud. Huisnummer 4 aan de Nieu- wendijk in Wemeldinge. Zo'n beetje elk weekeinde zijn ze er te vinden, IJsbrand en Mieke van Hettema. Samen met Gab ber, de hond. Om even 'in z'n twee' te leven in plaats van 'in z'n vier'. IJsbrand (56): „Want ik heb een eigen zaak in Til burg. Hartstikke druk. Hier komen we tot elkaar. Geen te lefoon, niks." Mieke (49): „Zo vrij, zo rustig, en even de dijk over en we zitten op 'ons' strandje. Waar vind je dat nog in Zeeland? Nergens dus. Het is hier zó mooi. En wij zijn niet de enigen die dat vinden. Onze ex-buurvrouw, die is inmid dels overleden, dat was de vrouw van een multi-miljonair uit Duitsland. Een multi-mil- jonair, met huizen in plaatsen als Barcelona en Wenen! Hij snapte d'r niks van, maar zij zat hier altijd. Hier, in Wemel dinge. Ze had hier alles." Achenebbisj Het weekeindehuisje van IJs brand en Mieke (49), een een voudig dijkhuisje in een rijtje van vier. Bijna twintig jaar ge leden gekocht door IJsbrand, en met veel liefde omgetoverd van 'achenebbisj zootje' (aldus de heer des huizes) tot droom- huisje. Het rijtje ligt inge klemd tussen doorgaande weg, vakantievillapark, jachthaven en Oosterschelde. Een een zaam rijtje tussen braaklig gend terrein dat - op nummer 4 na - weinig fraais uitstraalt. 'Dichtgeplankt' is het, zoals het echtpaar het noemt. Het ziet eruit alsof de sloopkogel Die rust, die ruimte; in hun dijkhuisje kunnen IJsbrand en Mieke van Hettema samen met Gabber regelmatig even 'in zijn twee' leven in plaats van 'in zijn vier'. foto Willem Mieras elk moment kan toeslaan. En inderdaad. De gemeente Kapelle wil iets gaan doen met het gebiedje waar het rijtje nog staat. Wat er precies moet ge beuren is nog niet bekend, maar dat er iets moet gaan ge beuren staat als een paal boven water. Tien jaar geleden ont stonden de eerste plannen al. Woningbouw zou er in het ge bied moeten komen, zo heette het. Sindsdien zijn er al zo'n twaalf panden aangekocht en is een aantal huizen gesloopt. De gemeente heeft er daarmee al ettelijke tonnen ingestoken. Maar verder is er nog niets ge beurd. Reden, volgens verant woordelijk wethouder ing. G. E. M. M. de Maat: „We heb ben nog nooit de beschikking gehad over alle panden. En voor het zover is, gaan we ook nog geen concrete plannen ma ken." Onteigening Het pand van de Van Hettema's is het laatste bewoonde huis in het gebied. De gemeente kan volgens De Maat niets doen om het echtpaar te dwóngen de woning te verlaten. „Onteige ning kan ook niet. Want stel dat er nieuwe woningen zou den komen, dan zouden we om hun huis heen kunnen bouwen. Het hoeft dus niet per se weg en daarmee is onteigening uitge sloten." Waarom het huis dan niet gewoon blijft staan? „Om dat er geen projectontwikke laars zijn die dan nog geïnte resseerd zouden zijn om daar iets te gaan doen." Het staat pat tussen de Van Hettema's en de gemeente. In derdaad, erkent wethouder De Maat, kan het dan ook nog lang gaan duren allemaal. De enige voorwaarde waaronder het echtpaar het huis wil verlaten is dat er een nieuwe woning op het zelfde plekje komt. Helaas: dat kan de gemeente niet belo ven. De Maat: „We weten nog niet eens óf er per se woning bouw voor in de plaats moet komen." Als alternatief is de wethouder recentelijk geko men met de aanbieding voor een andere woning in het dorp zelf, maar dat ziet het echtpaar absoluut niet zitten. Het gaat hen immers louter en alleen om de plék waar ze nu zitten - pal achter de Oosterscheldedijk, rustig en vrij. Ze proberen er ondertussen rustig onder te blijven, Mieke en IJsbrand van Hettema, maar helemaal luk ken wil dat niet. Logisch. Hij: „De gemeente heeft al zoveel panden aangekocht. Die zullen de plannen toch echt willen doorzetten." Zij: „We proberen er maar een beetje laconiek on der te blijven. Bij de dag leven, genieten van de momenten dat we er zijn." Gabber Buiten, aan de achterkant van het huis, pakt ze een lange stok en slingert die richting dijk. 'Pak 'em Gabber', klinkt het, en weg zoeft het hondje. Heftig snuffelend verdwijnt hij in het hoge .gras. „Ja", zegt Mieke, „hij geniet hier altijd zo, die Gabber." SPONSOR DE VECHTERS GEEF EMFYSEEMPATIENTEN MEER LUCHT 1.6 Miljoen Nederlanders vechten tegen hun astma, bronchitis of longemfyseem, vecht met ze mee. Uw gift geeft Carapatienten meer lucht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 34