Louwerse mikt op nieuwe kans Siemerink ziet uitweg in een donkere tunnel Vader Lippi mag trots zijn op zoon Mario Cipollini weer de snelste Koeyvoets voltooit de duizend Stichtingsvoorzitter hoopt dat afgelasting Midden-Zeeland eenmalig is Zeist schrikt kandidaten af De Bilde in Belgische selectie NAC haalt Joegoslaaf Gudelj Pantani hoopt op de Tour Gratis naar afscheid Piet Keur Schalke levert twee debutanten van onze verslaggever Fldridge Pentury VLISSINGEN - Het organisatiecomité de Ronde van Midden-Zeeland vrist op voorhand dat een doordeweek- g als woensdag 10 september een hoop nadelen met zich mee zou bren gen. Het was bekend dat veel medewer kers op die dag niet beschikbaar zou den zijn. Ook voorzien was een kleinere [eclamekaravaan die minder inkom sten zou opleveren. „Een financiële aderlating", zo noemde Piet Louwerse het. „Vijftienduizend gulden zouden «e dan mislopen. Dat zou te veel van het goede zijn geweest." De mededeling van één van de grote geldschieters dat hij zou afhaken als de Ronde van Midden-Zeeland op 10 sep tember zou plaatsvinden, heeft volgens Louwerse de doorslag gegeven. „Die sponsor bracht veel geld met zich mee, maar kon op die dag beslist geen men sen en materiaal leveren. We wilden die sponsor absoluut behouden en hebben daarom besloten om van die datum af te zien. Een doordeweekse dag, zo is ge bleken, was gewoon uitgesloten." Een uiterste poging om de wedstrijd naar zaterdag 23 augustus te verschui ven, leverde eveneens geen succes op. ,Er zij n gesprekken gevoerd met de po litie Oosterscheldebekken. De politie kon in de maanden juli en augustus we gens vakanties echter geen mensen op de been brengen", aldus Louwerse gis teravond. Begrip Voor het eerst is de Ronde van Midden- Zeeland daardoor van de wielerkalen- der geschrapt. Louwerse betreurt het ten zeerste, maar hij is blij dat de inter nationale wielrenbond (UCI) toestem ming heeft gegeven om volgend jaar onder dezelfde voorwaarden een wie lerronde in Zeeland te houden. „Ge lukkig heeft de UCI begrip getoond, want we hebben er als organisatie wer kelijk alles aangedaan om de wedstrijd door te kunnen laten gaan. Het was echter te kort dag om naar een andere datum uit te wijken." Op dit moment staat de Ronde van Midden-Zeeland van volgend jaar ge pland op zaterdag 23 mei 1998. Maar die datum lijkt nu reeds onhaalbaar. Dezelfde situatie als dit jaar doet zich komend jaar voor: rond die datum wor den verscheidene klassiekers gehou den waardoor een aanti-ekkelijk deel nemersveld in Zeeland uitgesloten lijkt. „We mikken", zegt Piet Louwer se, „daarom op een datum vlak vóór de Ronde van Nederland, die op dinsdag 25 augustus wordt verreden." Zondag 23 augustus is volgens Louwerse in Zeeland uitgesloten. „Zaterdag 22 mei zou ideaal zijn", aldus Louwerse, die er aan toevoegde dat het comité daar eerst over zal moeten vergaderen. Eendagsvlieg Alle sponsors hebben reeds toegezegd ook volgend jaar hun medewerking te verlenen. Daarover hoeft het comité dus niet te wanhopen. Louwerse is daar blij mee, maar beseft maar al te goed dat indien de Profronde volgend jaar opnieuw niet doorgaat, er consequen ties zullen volgen. „We moeten er voor zorgen dat dit niet weer gebeurt. Al vraag ik me af of het wel te voorkomen is. Hopelijk is het een eendagsvlieg." Bij herhaling sterft de Ronde van Mid den-Zeeland waarschijnlijk een stille dood. „De datum van volgend jaar is voorlopig het belangrijkste. Maar als het niet lukt, dan schrapt cle UCI ons van de internationale lijst. Dat is ze ker." De medewerking in Zeeland is mini maal, vindt Louwerse. „Toen de Ronde van Midden-Zeeland deel uit maakte van de Ronde van Nederland, was het geen probleem om de koers in de maan den juli en augustus te houden. Nu de Ronde van Midden-Zeeland op zich zelf staat wèl. We hebben nog gepro beerd om de politie van Driebergen in te zetten op 23 augustus. Maar ook dat was niet mogelijk." Als de politie Oosterscheldebekken vandaag of morgen alsnog toestem ming zou geven om de Ronde van Mid den-Zeeland op 23 augustus te laten verrijden, dan zou Louwerse er weer alles aan doen om dat geregeld te krij gen. De stichtingsvoorzitter hoopt er stilletjes op, tegen beter weten in. „De kans is heel klein, ja. Maar we moeten positief blijven denken. Als het écht zou gebeuren, ben ik de eerste die er achteraan gaat." van onze sportredactie TARANTO - Zes van de tien etappes in de Ronde van Italië eindigden in een massasprintMario Cipollini won er vier, een evenaring van zijn persoonlijk record uit 1992. Gisteren toonde hij zich opnieuw de snelste man van het pelo ton. Als Cipollini goede zin heeft, zet hij de massasprints naar zijn hand. Na zijn overwinningen in de eerste, tweede en vier de etappe nam hij even rust. Gisteren was hij weer daar waar hij hoort, bovenop het erepodium. Net als de Rus Pavel Tonk- ov, de titelverdediger die na zeges in een tijdrit en een bergetappe het algemeen klassement leidt. Tweemaal gaf Cipollini af in een massasprint, de Duitser Wtist en de Rus Konisjev profiteerden. Na de 189 kilometer lange rit van Castrovillari naar Taranto voelden de benen goed. En de rustdag van vandaag lonkt, dus waarom zou hij niet. Cipollini kon gemakkelijk op zijn formidabele eindsehot. vertrouwen. Tot kort voor de finish bleef hij uit de wind, in de laatste meters was er voor zijn concurrenten geen houden meer aan. Landgenoot Leoni werd tweede, voor de tweede keer deze Giro, drie keer moest hij ookmet de derde plaats ge noegen nemen. Die positie was gisteren voor Baldato. De rose leiderstrui van Tonkov kwam geen moment in gevaar. Onderweg naar Taranto verheugden de renners zich op de vrije dag, die vandaag wordt genoten. Het tempo lag laag, de zon scheen, het leven van een profwielrenner was mooi. Gisteren wilde een groepje van twintig vooral anonieme ren ners het proberen. De ploegmakkers van Tonkov grijnsden er om. Dat de tiende etappe het aantal massasprints op meer dan de helft zou doen uitkomen, lag in de lijn der verwachtingen. AFP/RTR Mario Cipollini schreef gisteren de tiende etappe van de Ron devan Italië op zijn naam. Het was zijn vierde ritzege in de Gi ro van 1997. foto Alessandro Trovati/AP Schalken maakt uitglijder op Roland Garros yan onze sportredactie PARIJS - De Nederlandse ten nissers hebben last van gravel- yrees. Sjeng Schalken gleed gis- in de eerste ronde van Roland Garros, uit. Jan Sieme rink bleef moeizaam overeind. Zezijngroot gebracht op gravel, maar dit jaar werden ze er al zo vaak op gekleineerd. Het circuit trekt al twee maanden over het gemalen baksteen, maar Neder landers bakten er op weg naar Vijs nog weinig vanMondiale naamlozen weten zich op gravel 'egen Nederlanders kansrijk. Schalken verloor in vier sets van Ramon Delgado uit Paraguay, 230e op de wereldranglijst. Sie merink worstelde zich in vier jets langs de nummer 239, Se- 'oastien Grosjean uit Frankrijk. Negen kwartier stond Schalken baan. Alleen in het eerste balf uur leek hij op een winnaar. Maar dat verdween, na twee dubbelfouten in de tiebreak van de tweede set. Het leek eerst een lekker opwarmertje, het werd twee sets een vurige strijd. Schalken eindigde opgebrand, uitgeblust. „Het leven als ten nisser is niet altijd leuk. Tjee, wat kun je het jezelf toch ver schrikkelijk moeilijk maken." in zijn achtste Grand Slam was de eerste ronde gelijk zijn laat ste. Dat gebeurde hem vijf keer eerder. Tegen Pioline, Stich en Courier was dat geen schande, maandag moest hij zich wel schamen. Qualifier Delgado heeft meer temperament dan ta lent. „Ik wist helemaal niets van hem, niet eens of-ie rechts- of linkshandig was", zei Schalken. „Dan is het natuurlijk moeilijk voorbereiden. Schalkens service was slecht en ook de forehand liet hem in de steek. Maar eigenlijk ging het maandag vooral taktisch mis. Hij wist na negen kwartier nog niet wat het zwakke punt van Delgado was. „In de eerste set kon ik mijn eigen spel spelen. Daarna begon hij steeds beter te spelen, hij nam het initiatief, domineerde. Ik wist toen niet waar ik op terug moest vallen, wat ik moest doen om te win nen." Uitkijken „Jan mag ook wel uitkijken. Die moet ook tegen zo'n jong man neke dat niemand kent", luidde de waarschuwing van Schalken voor zijn landgenoot. Sieme rink nam de les ter harte en kwam met de schrik vrij. „Dat joch kon met zijn forehapd be hoorlijk wapperen", verzuchtte hij na zijn overwinning op Gros jean. Bijna vijf maanden zijn voorbij, Siemerink staat sinds maandag op zes overwinningen. Das niet best. „Als je zo vaak verliest, gaat dat gewoon aan je vreten. Vorige week, bij de Team Cup in Düsseldorf, is goed voor me ge weest. Dat was vooral mentaal lekker." Het dal leek zo diep. Maandag zagen de hellingen er echter weer wat begaanbaarder uit. „Overwinningen zijn altijd goed. Maar dit was ook nog eens een goede overwinning", sprak de nummer 25 van de wereld voldaan. Zo goed was het alle maal niet, maar het leugentje zal wel voor eigen bestwil zijn geweest. In de tweede ronde staat Sieme rink tegenover de Spaanse qua lifier SalvadorNavarro, 294eop de ATP-ranking. Een plaats in de derde ronde zou een jaarre cord zijn. In Parijs kwam hij ook nog nooit zo ver. Siemerink wilde er nog niet aan denken. Naamloze tennissers zijn op gravel tegen Nederlan ders namelijk allang niet meer kansloos. „Ook van Navarro weet ik echt helemaal niets. Ik ga maar eens rondvragen of ie mand hem al eens heeft zien spe len." ANP Cees Koeyvoets: „Vanaf de eerste wedstrijd houd ik al plakboeken bij." foto Dirk-Jan Gjeltema van onze verslaggever Michel Brands VLISSINGEN - Zijn duizendste wedstrijd als scheidsrechter was voor Cees Koeyvoets een absoluut hoogtepunt. De fami lie Koeyvoets, onder wie vader Jan en moeder Coba, en een aan tal collega-arbiters keken toe op het sportveld van Ritthem. De 47-jarige Souburger floot Advertentie De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Jachtopzichters is bij kort geding vonnis van de Presi dent van de rechtbank te Zutphen van 25 april 1997 veroordeeld tot het plaatsen van de navolgende verkla ring: "Ten onrechte hebben de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Jachtopzichters - onder meer door middel van persberichten en interviews weergegeven in dit medium - de indruk gewekt dat Stichting Kritisch Faunabeheer zich in haar postercampagne "Verzoek tot aanhouding" zou hebben bediend van de foto van een overleden jachtopzichter. SKF heeft kunnen aantonen dat zulks niet het geval is geweest. Het is de Koninklijke Neder landse Jagers Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Jachtopzichters aan te rekenen dat zij niet de noodzakelijke en in het maatschappelijk verkeer betamelijke verificatie voor af hebben toegepast alvo rens over te gaan tot het doen van voor Stichting Kri tisch Faunabeheer schade lijke uitspraken. De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging en de Nederlandse Vereniging van Jachtopzichters zullen zich verder onthouden van het doen van uitlatingen welke op enigerlei de suggestie wekken als zou Kritisch Faunabeheer onzorgvuldig handelen ten opzichte van de nabestaanden van over leden personen." zoals altijd in zijn 29-jarige loopbaan: objectief, rechtlijnig, gedreven, corrigerend, betrok ken. Koeyvoets, scheidsrechter voor het leven, was zo trots als een pauw. „Ik raak er bijna ont roerd van. Wat zeg ik, ik ben ontroerd." Dat gebeurde na het in ont vangst nemen van de talrijke bloemen, het krijgen van een certificaat dat recht geeft op een voor hem georganiseerde fami- liebarbeque, en felicitaties van de aanwezige collega's en vele loftuitingen aan zijn adres. Dat uitgerekend de wedstrijd tussen de zomeravondvoetbalploegen BW en Blauw Wit zijn jubileum opluisterde en geen finale of iets dergelijks, dat maakte hem niets uit. Broer Henk gaf tref fend aan waarom. „Het maakt hem echt niet uit of hij hier fluit of in de hoofdklasse. Altijd blij ft hij serieus. Hij is een vent uit duizenden." Plakboek Dat hij voor de arbitrage leeft, blij kt wel uit het feit dat als hem gevraagd wordt welke wedstrij den hem nog voor de geest staan, hij de data, de beiden ploegen, de ruststand, de eindstand en de teneur van de wedstrijd ople pelt. „Vanaf mijn eerste wed strijd houd ik al plakboeken bij zegt Koeyvoets. „En geef ik mezelf een rapportcijfer. Dat hield me scherp." En scherp is de oudste van zeven broers en zusters Koeyvoets^ al sinds de dag dat hij voor liet eerst het metalen fluitje tussen zijn lippen plantte: 15 april 1968, het illustere duel RCS 3- Zeelandia 4. De arbiter was nauwelijks 18 jaar, nadat Koey voets een paar maanden daar voor van doktoren had gehoord dat zijn loopbaan als voetballer door een kapotte meniscus geen vervolg kreeg. „Toen ben ik gaan fluiten en daar heb ik nooit spijt van gehad. De periode dat ik in de hoofdklasse floot, waren de mooiste jaren van mijn loop baan. Wellicht van mijn leven." Koeyvoets floot elf jaar op het hoogste amateurniveau, van 1982 tot 1993. Elke zondag toog hij door het land om hoofdklas sers te fluiten. „Op Groningen en Friesland na. dat was net iets te ver", zegt de Souburger. „Toen was ik echt fanatiek, ik ging zelfs om half twaalf naar bed. Maar ik kreeg er zo veel voor terug. De contacten met clubs als RCH uit Heemstede, met DWV uit Amsterdam. Flui ten voor een paar duizend toe schouwers. Schitterend. Ik had misschien wel naar het betaald voetbal gekund, maar ik geef ronduit toe: ik miste net dat beetje persoonlijkheid." Echter, Koeyvoets is niet alleen de gedreven arbiter. Hij is meer. Hij rapporteert al 25 jaar Zeeuwse arbiters en verzorgt 's winters bij Zeeuwse amateur clubs spelregel wedstrijden voor de jeugd. En voorts heeft Koey voets zitting in het bestuur van de scheidsrechtersvereniging Walcheren. Uiteraard gaat hij door met fluiten. „Zo lang ik het volhoud met mijn knie. waar van ik dit seizoen last heb gekre gen. Het is 100 procent of niet." ZEIST - Het sectiebestuur betaald voetbal is er vooralsnog niet in geslaagd een geschikte opvolger voor de vertrokken voorzitter Jos Staatsen te vinden. Drie gepolste kandidaten - vrijwel zeker met politieke achtergrond - vonden het risico te groot. Dit is de algemene vergadering gisteren in Zeist te ken nen gegeven. De eerste officiële bijeenkomst van het nieuwe bestuur (Kesler. Bouwer, Van Praag, Van Raaij, VanRingelen- stein, Steegman) verliep zonder commotie. Kesler, preses ad interim: „Het was een kalme, constructieve, plezierige bij eenkomst, waarin niets schokkends is gebeurd." ANP BRUSSEL - Gilles de Bilde is terug in de selectie van de natio nale ploeg van België. Bondscoach Georges Leekens riep de PSV'er op voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen San Ma rino op 7 juni in Brussel. Clubgenoot Luc Nilis meldde zich reeds af met een enkelblessure. De Bilde zat vorig jaar okto ber, voor de uitwedstrijd tegen San Marino, voor het laatst bij de groep. Een tijdje later sloeg hij in de wedstrijd tegen Aalst Krist Porie tegen de vlakte, waarna zijn positie bij Anderlecht onhoudbaar werd. PSV nam hem over. ANP/Belga BREDA - NAC is in principe rond met de Joegoslaaf Nebosa Gudelj van Logrones. De middenvelder degradeerde zondag met zijn club uit de Primera Division van Spanje. De 28-jarige Gudelj, niet te verwarren met de Bosnische aanvaller Vladi mir Gudelj van Celta Vigo, kwam eerder uit voor Partizan Belgrado. NAC, volgend seizoen onder leiding van de Duitse trainer Herbert Neumann, krijgt de Australische aanvaller Milisic op proef. NAC ligt in conflict met de Belgische kampi oen Lierse SK over verdediger Bart de Roover. Het bestuur van Lierse heeft inmiddels een brief op poten gestuurd naar NAC en de UEFA omdat de Bredase club de international be naderd zou hebben terwijl die nog onder contract staat. ANP BRESCIA - Marco Pantani heeft de hoop op deelname aan de Ronde van Frankrijk nog niet opgegeven. De Italiaan, die za terdag na een massale valpartij de Giro moest verlaten, be zocht gisteren zijn teamarts in Brescia. Pantani liep bij de val, die werd veroorzaakt door een overstekende kat, diverse kneuzingen op. „Ik hoop binnen tien dagen weer op de fiets te zitten", zei hij gisteren. „Dan haal ik misschien nog de Ronde van Zwitserland, die moet ik als voorbereiding op de Tour wel rijden. Het zal allemaal krap worden, maar ik wel er alles aan doen om in Frankrijk erbij te zijn." RTR HAARLEM - Haarlem laat elke geïnteresseerde toeschouwer gratis binnen bij de wedstrijd van zaterdag tegen Excelsior. Het bestuur wil zoveel mogelijk mensen het afscheid van Piet Keur laten beleven. Mogelijk lukt het de 36-jarige aanvaller zijn 100e doelpunt voor de club uit de eerste divisie te maken. Hij staat op 98. Keur, die het grootste deel van zijn loopbaan bij Haarlem voetbalde in de eerste- en eredivisie, speelde ook voor Feyenoord, S W, FC Twente en Heerenveen. ANP GELSENKIRCHEN - Bondscoach Berti Vogts heeft twee spelers van UEFA-Cupwinnaar Schalke 04 opgenomen in de voorlopige selectie van het Duitse voetbalelftal voor de WK- kwalificatiewedstrijd op 7 juni in en tegen Oekraïne. Doel man Jens Lehmann en verdediger Thomas Linke zijn evenals Matthias Hagner (VfB Stuttgart) debutanten. SID Juventus klaar voor finale van onze sportredactie MUNCHEN - Nadat Marcello Lippi drie jaar geleden had ge tekend ais trainer van Juventus, bezocht hij onmiddellijk het graf van zijn vader in Viareggio. „Ooit zul je verheugd zijn met de handtekening die ik vandaag heb gezet", fluisterde hij boven de zerk. Vader Lippi was drie jaar eerder overleden. Marcello was toen juist ontslagen als trainer van Cesena en zat zonder werk. Aan het graf van vader zei hij: „Ik weet dat je Juventus nooit hebt gemogen, omdat je die club be schouwde als een symbool van macht." De familie Lippi kwam uit een rood nest. Junior voet balde nog een tijdje voor het jongensteam van Rode Ster Viareggio, een op communisti sche leest geschoeide club. De anekdote van Lippi staat op getekend in zij n zoj uist versche nen biografie. Een citaat: „Ik denk dat, als mijn vader me van daag zou kunnen antwoorden, hij zou instemmen met mijn keuze van toen." Juventus is tegenwoordig de beste voetbalclub van de wereld en woensdag in München favo riet in de finale van de Cham pions League tegeft Borussia Dortmund. Een finale met een bijzondere tint. Vrienden van gisteren zijn de tegenstanders van vandaag. Kohier, Cesar, Möller, Reuter en Sousa verde digden het zwart-wit van Juve en spelen anno 1997 in het geel zwart van Borussia. Het is nog maar vier jaar gele den dat Juventus en Borussia el kaar ontmoetten in de finale van de UEFA-beker. Juventus was oppermachtig, met 3-0 en 3-1. Kohier, Cesaren Möller tor sten destijds de beker in naam van de Italianen. Triomfen Het was de periode waarin de beste Duitse voetballers triom fen vierden in de Laars; een ge volg van de wereldtitel in 1990. Hassler, Klinsmann, Brehme, Riedle, Sammer, ze verzeilden allemaal in Italië. Tegenwoor dig is Bierhoff de belangrijkste Germaan in Zuid-Europa, hij is actief bij het bescheiden Udine- se. De anderen staken de Alpen weer over in noordelijke rich ting. Ook Riedle (ex-Lazio) en Sammer (ex-Inter) zijn inmid dels Dortmunder. Veelzeggend voor de handel in voetballers is dat slechts twee spelers vier jaar na die finale nog de kleuren van dezelfde ploeg dragen. Waarschijnlijk niet toevallig zijn dat de doellie- den, op de transfermarkt door gaans minder gewild: Klos van Borussia, Peruzzi bij Juventus. Dortmund kocht in bij Juve, omdat de aan Fiat gelieerde club jaren van bezuinigen ken de. Reuter vertrok in 1992, Möl ler en Cesar in 1994, Kohier weer een jaar later, Sousa in 1996. Peruzzi, in Turijn sinds 1991, zag ze bijna allemaal ko men en weer gaan. De Brazili aan Cesar was „een mythe" vol gens hem, de Portugees Sousa logischerwijs de „meest Itali aanse". Möller, die dacht mis schien iets te veel aan zijn ima go. Vrienden Sousa raakte in Turijn bevriend met Eros Ramazzotti, een be kende zanger en fervent aan hanger van JuveKohier kon het goed vinden met Italiaans inter national Antonio Conté. Peruz zi: „Eingelijk zijn we allemaal goede vrienden gebleven." Dortmund speelt weliswaar „thuis" in München, maar de druk is veel groter dan voor Ju ventus. Juve is immers alweer kampioen en verzekerd van een beschermde positie in de Cham pions League van volgend sei zoen. Dortmund zag de jaargang goeddeels mislukken na de win terstop. De titel is verspeeld aan Bayem München. Alleen als Dortmund de finale wint, doet de ploeg weer mee in de Cham pions League. Anders rest een plaats in het toernooi om de UEFA-beker en met name voor de penningmeester is dat hache lijk. Hij kan dan eigenlijk slechts één ronde begroten, een paar miljoen harde marken dus, in plaats van de pakweg vijftien miljoen voor de groepsduels van de kampioenencompetitie. Ontspannen Juventus kan ontspannen toele ven naar de wedstrijd. Lippi won in drie jaar al zeven prijzen twee landstitels, de Italiaanse beker, de Champions League, de Italiaanse en de Europese Super Cup alsmede de wereldbeker- Niet slecht voor een jongen die op 16-jarige leeftijd school ver liet en nooit een grote naam op bouwde als voetballer. IPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31