Dow Wiens brood Imen eet pzc Portier kijkt verder dan de poort Afscheid nemen is moeilijk dinsdag 27 mei 1997 (vervolg van pagina 25) van Dow. Het is onduidelijk hoe de vaten daar terecht zijn geko men. Dow zal ze verwijderen en naar de Afvalverwerking Rijn mond brengen. Later worden op andere plaatsen nog meer ille gaal gedumpte vaten gevonden. 19 maart: De produktie-direc- teur van Dow Benelux, Larry Adcock, slaat de eerste paal voor de bouw van de tweede dowlexfabriek. De plant, de grootste van Europa, moet be gin 1988 in gebruik zijn. Dowlex wordt gebruikt voor vuilniszak ken, draagtasjes en huishoude lijke artikelen. 1987 5 september: In de Vlaanderen- hal te Sas van Gent viert Dow het zilveren jubileum. Veel be kende vaderlandse artiesten treden op voor de 3.500 perso neelsleden en genodigden. 17 september: De waterfabriek van de PZEM in de Nieuw Neu- zenpolder wordt verkocht aan Dow. Er is een bedrag van onge veer 4,5 miljoen gulden in het geding. Dow gaat nu zelf gedes tilleerd water produceren. Dat is nodig als ketel voedingswater. 1988 9 januari: Ter gelegenheid van de 25-ste verjaardag schenkt Dow een bedrag van 25.000 gul den aan de bibliotheek Terneu- zen. Die richt er de Herbert H. Dow-afdeling mee op, waar vi deobanden worden uitgeleend. 19 november. In Tei*neuzen komt een nieuwe styreenfa- briek, die een capaciteit van 450.000 ton styreen (grondstof voor plastic) per jaar krijgt. Ter- neuzen krijgt de voorkeur bo ven het Spaanse Tarragona. 1989 29 september: In Edegem bij Antwerpen opent Dow een nieuw coördinatiecentrum voor de Benelux. Daarin zetelen de verkooporganisaties, het klan tenservicecentrum, distributie, boekhouding en materiaalbe- heer. 1990 6 april: Het aanstellen van vrou- welijkse employees in alle sec toren van het Dow-concern wordt versoepeld. Op die ma nier wil het bedrijf komen tot een proportionele vertegen woordiging van mannen en vrouwen. Er is een actieplan op gesteld. 15 oktober: Door mensen ve- vroegd met pensioen te sturen hoopt Dow het personeelsbe stand te kunnen verminderen. Gepraat wordt met ongeveer 100 werknemers van 57 jaar en ouder over een snelle vut. Eén van degenen die vertrekt is top man R. Ruules, sinds 1964 in Terneuzen werkzaam. 1991 16 januari: Dow dreigt met het schrappen van investeringen als het tracé van de Westerschelde- tunnel rakelings langs het be drijfsterrein voert. Er is sprake van extra risico's als zich een ongeval bij het bedrijf voordoet. 2 februari. Volgens de Zeeuwse Milieufederatie moet Dow ver regaande maatregelen nemen om de uitstoot van een aantal probleemstoffen te beperken of zelfs helemaal te voorkomen. Het gaat om de uitstoot van etheen, ethyleenoxide en me thaan en gebruik van CFK's. 1992 6 maart: Driehonderd (voorma lige) werknemers van Dow in Terneuzen worden medisch on derzocht. De bedrijfsleiding heeft in samenspraak met de Arbeidsinspectie besloten tot een grootscheeps onderzoek, nadat recentelijk vier gevallen van nierkanker werden vastge steld bij medewerkers van de polystyreenfabriek. Het onder zoek levert geen afwijkingen op. 5 juni Bekend wordt dat de winst over 1991 van Dow Bene lux met 53 procent zakt tot 242 miljoen gulden. In de gloed nieuwe styreen-4-fabriek bij Terneuzen breekt brand uit en wordt een ramp net voorkomen. 17 oktober- Het Havenschap Terneuzen gaat de Braakman haven uitbreiden; kosten 47 miljoen gulden. Dat is nodig omdat Dow een grotere over slagcapaciteit behoeft. 1993 5 februari: Er komt een grondi ge reorganisatie bij Dow Ter neuzen. De twee jaar oude per soneelsstop blijft van kracht. Een groot aantal ouderen wordt met vervroegd pensioen ge stuurd. Er komt een efficiency - onderzoek voor het hele bedri j f Voor nieuwe investeringen is geen ruimte Werknemers vre zen voor gedwongen ontslagen. De reorganisatie, bedoeld om uit de rode cijfers te komen, treft ook contractors: bedrijven die vooral onderhoudswerk ver richten. Er gaan daar honder den arbeidsplaatsen verloren. 23 april: Delta Nutsbedrijven, de Noord-Brabantse energie maatschappij PNEM en Destec Energy (dochteronderneming van Dow) gaan bij Terneuzen een grote warmtekrachtinstal latie bouwen. Die moet de fa brieken van Dow van stoom en elektriciteit voorzien. De bouw kosten zijn ongeveer 800 mil joengulden. 27 augustus: De Westerschelde wordt een stuk schoner nu Dow een eigen afvalwaterzuivering - (zie verder pagina 29) gegeven moment ook ons uit- zendwerk (Tènce) binnen de In digo-groep ontstaan." „In wezen dankt Stoffels Clea ning zijn bestaan aan Dow, al hebben we onze afhankelijk heid na het bereiken van het vol- wassendom snel verminderd van zo'n zeventig procent ge middeld tot ongeveer zeven pro cent nu. Je ziet dat met veel be drijven hier in de regio. Eerst groeien ze mee met Dow, maar op een gegeven moment is het tijd om de bakens te verzetten. Je moet natuurlijk nooit leunen op één grote klant." De laatste sprong vooruit die Stoffels dankzij Dow kon maken dateert van vorig jaar, toen het schoon maakbedrijf een contract kreeg voor alle vestigingen van het chemieconcern in de Benelux. De Zeeland Supply Groep is he lemaal een slimme. Dat bedrijf levert het meest uiteenlopende assortiment veiligheidsartike len en -kleding aan Dow. Hel men, brillen, handschoenen, oorbeschermers, noem maar op. En waar komen de bestandsde- len voor die producten van daan...? Juist! Vijftien tot twin tig procent van de omzet valt volgens verkoopleider Adrie Snoeren direct toe te schrijven aan de grootste contractant. Of pak busonderneming Cito Tours uit Axel. Sinds 1972 dage lijks van vijf uur 's ochtends tot half één 's nachts in de weer met acht bussen om werknemers uit de oostelijke flank van de ka naalzone (het westelijk deel wordt verzorgd door de ZWN) naar de fabriek te brengen. De twee speciale bussen voor het personeel in de volcontinudien- sten rijden alleen al de zes keer heen en weer, maximaal 25 kilo meter per rit maar toch nog altijd 150.000 kilometer op jaarbasis. Desondanks is het collectief vervoer niet favoriet bij de Dowmensen. ervaart Ci- to-directeur Piet Esselbrugge. „De meesten houden vast aan eigen vervoer: auto, fiets of handlopen." Leegstand Wanneer Dow besluit niet min der personeel af te kunnen, bloedt Terneuzen. Mensen trek ken weg uit de regio, laten lege huizen achter. Zeker weten doet directeur Evert Jan van Exter van de plaatselijke woning bouwvereniging het niet. maar dat de leegstand toenam op het moment dat Dow begon met de reductieoperatie van zo'n acht honderd banen, kan volgens hem geen toeval zijn. „De wo ningmarkt kan hier alleen maar een tik in de goede richtig krij gen, wanneer er meer werkgele genheid ontstaat. Dus als Dow een handje zou willen helpen. Dan zijn wij ook weer geluk kig." Een prachtjob, vindt wachtchef Henk Coppens (53). Want een dermate groot complex als Dow bewaken, levert iedere dag iveer andere situaties op. Eerder te vergelijken met politiesurveillanten in een groot dorp dan met een portier die niet verder hoeft te kijken dan de poort. De volksmond heeft het nog steeds over een portier. Maar dat zijn ire natuurlijk al lang niet meer. We draaien hier met 35 man in vijf ploegen een volcontinudienst. Behalve met de poortwacht houden »e ons bezig met onderzoek naar interne diefstallen en verschillende verkeerscontroles. Daarnaast wordt er regelmatig gepatrouilleerd op en rond het terrein èn hebben wij de verantwoordelijkheid voor bediening van het noodcentrum, zeg naar de alarmcentrale voor als er iets misgaat. Aan de poort houden vtedagelijks steekproeven op willekeurige tij den om te kijken of het personeel per ongeluk niet iets van het bedrijf onder de autostoel, in Je kofferbak of in de fietstas heeft laten slingeren. We vinden niet vaak wat, dus mag je er vanuit gaan dat het wel goed zit met die preventieve aanpak." Coppens kwam 25 jaar geleden bij Dow werken. Voor die tijd had hij gediend bij de Koninklijke Marechaussee. Bij de 'soldatenpolitie' naren zijn groeimogelijkheden evenwel minimaal, zodat de iShiissenaar besloot de overstap naar de particuliere bewakingsdienst te maken. „Je moet het natuurlijk ook praktisch «bekijken. Gezien de promotiekansen die ik bij Dow had, kon ik meer gaan verdienen dan me bij de marechaussee was gelukt. Je zou dus «tl gek zijn om het niet te doen." Verschillende van zijn collega's 'volgden in de loop der jaren, maar ook bankwerkers en andere 'inigeschoolden vonden een plek binnen de Dowbewaking. „Dat zegt toch iets over de sfeer en kansen." Marcel Modde Jan Huisman. Jan Huisman (34) is een Dow-kind van de tweede generatie. Iemand die met het chemisch bedrijf is opgegroeid en vervolgens ook zijn gezin in dat bestaan heeft meegesleurd. Zoon van een vader die ruim een kwart eeuw van z'n leven aan Dow Benelux gaf. Amper twee jaar was hij toen pa in de pas geopende fabriek in Terneuzen neerstreek. En op achttienjarige leeftijd stond Jan zelf voor het eerst ook in die machtige fabriek. Als korrelzakkenvuller. In 1985 begon het echte werk, toen hij als stagiair op de afdeling public relations aan de slag kon. Het gevolg van een brutale sollicitatie, want Huisman had als student Engels nog zeker twee jaar te gaan. En PR was voor hem slechts een leuk bijvak. Toch besloot hij de gok te wagen toen de vacature vrijkwam, met als minimale inzet een stageplaats „Ik zat bij de laatste dertig kandidaten, toen ze er achter kwamen dat ik nog geen diploma had." Na voltooiing van zijn studie verkaste Huisman naar de universiteit van Michigan (VS) om ook de nodige papieren voor PR-man te halen. De sollicitatie op een functie in het nabijgelegen Midland- hoofdkwartier van Dow resulteerde in een telefoontje vanuit de Belgische vestiging in Edegem of hij bereid was die kant op te komen. Tussentijds trouwde hij met zijn Terneuzense schone en in 1992 verhuisde het jonge paar naar de Dow-vestiging in Duitsland. Na drie jaar werd Huisman een nieuw aanbod gedaan en zo belandde hij uiteindelijk toch nog in Midland. Inmiddels twee zoons rijker heeft Huisman geen moment spijt van zijn nomadenbestaan. „Het is best moeilijk steeds afscheid te nemen van nieuwe vrienden, maar op iedere andere plek krijg je er weer zoveel meer voor terug." Pas wanneer 'de kids' een jaar of tien zijn is het moment om wat gas terug te nemen, zegt hij voorzichtig. Marcel Modde Cito Tours uit Axel verzorgt sinds 1972 het vervoer van werknemers uit de oostelijke Kanaalzone. In de hoogtijdagen hadden 41 leveranciers en onderhoudsbedrijven een doorlopend contract, sinds vijfjaar slechts 18. Marcel Modde Van de bakker en de slager op de hoek tot aannemers, schoonmakers en 'troepenvervoer', de aanwezigheid van Dow in Terneuzen is de afgelopen 35 jaar diep geworteld in de samenleving. Iedere grote koerswijziging binnen het 1 concern wordt naar buiten toe direct gevoeld. Veel van die bedrijfjes ontstonden bij de komst van Dow en konden kwis- lig meegroeien met de reus. En hoewel de meesten hun af hankelijkheid van die ene opdrachtgever geleidelijk aan hebben verminderd, valt een niet onbelangrijk deel van hun omzet nog steeds toe te schrijven aan de zakelijke contacten met de chemiegigant. TTolgens officieuze bereke- _|V ningen is zo'n tien procent -i van de Zeeuws-Vlaamse bevol king direct of indirect betrok ken bij het leven en welzijn van de multinational. Daarbij gaat I het niet alleen om het commer ciële vlak. Peuterspeelzalen, kinderopvang, scholen, vereni gingen, woningverstrekkers èn de gemeente hebben er alle baat bij dat het de grootste werkge ver in de regio goed gaat. Afge zien van de gebruikelij ke klaag- I zang over stankoverlast en de risico's voor het milieu, is de vreugde om de aanwezigheid i van zo'n belangrijke buurman groot. Zelfs bij de bedrijven die tot de j reorganisatie van vijf jaar als contractor nog zaken deden met Dow, bestaat allerminst de be hoefte tot kwaadsprekerij. Waarom zouden ze ook, via een achterdeur is de Amerikaan in de meeste gevallen nog immer hun broodheer. In de hoogtijda gen hadden 41 toeleveranciers, onderhouds- en constructiebe drijven een doorlopend con tract met Dow. Verschillenden van hen al sinds de start van de fabriek in Terneuzen. Vijf jaar geleden werd dat aantal terug gebracht naar 18 contractors. Loodgieter Dat betekende evenwel niet dat de oude zakenpartners bot aan de kant werden gezet. Het lood- gietersbedrijf Willemsen - hijvoorbeeld bleef via een zoge heten subcontract bij hoofd aannemer Van Kerckhoven werkzaam op het Dow-terrein. Grondlegger Krijn Willemsen was er als de kippen bij toen de Amerikaan neerstreek in de pol der bij Hoek. „Ik ben in 1963 be gonnen met het aansluiten van de verschillende keten. Tot op de dag van vandaag houden we ons bezig met het onderhoud van de sanitaire voorzieningen, het laboratorium, de daken en alles wat aan waterleiding in de grond zit." De gevoeligheid voor verande ringen bij Dow blijkt ook bij de loodgieter. „In het begin deed ik alles alleen. Er zijn tijden ge weest dat wij hier met vijftien Cotractors aan het werk op het Dow-terrein. fotografie Charles Strijd richtte begin jaren zestig hand- en-spandiensten aan de nieuwe fabriek. „Zo ging dat in die tijd", aldus huidig directeur Marco Apers. „Schoonmaakbedrijven waren redelijk flexibel. Uitzendbu reaus bestonden toen nog niet, dus werd op onze branche vaak een beroep gedaan voor allerlei andere klusjes. Naast schoon makers leverde Stoffels net zo makkelijk zakafvullei'S en hef truckchauffeurs. Zo is op een mensen rondliepen. Nu zijn dat er nog vier op een totaal van acht man technisch personeel. Ik denk dat wij zo'n veertig pro cent van ons werk bij Dow uit voeren en ongeveer zestig bij particulieren. Dat is wel eens anders geweest. Stoffels Cleaning is daarnaast typisch zo'n bedrijf dat zich als een mossel heeft vastgeklampt aan de walvis en door te profite ren van de groei inmiddels is ge- evolueerd tot een pareloester. Oprichter Levien Stoffels ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27