Plastic geeft het leven overal en altijd kleur Zeeland Seaports 25 dinsdag 27 mei 1997 [en bijna geheel uit plastic vervaardigde grasmaaier. Kleurstalen voor plastics. Televisiekasten worden uit Dow-plastics worden gemaakt. Albert Reunis, groepsleider van de afdeling Technische Dienstverlening en Ontwikkeling: Zonder Dow-producten zou je auto heel kaal zijn. Laboratorium, waar de kunstvezels worden gemaakt. [lia Schuurhuizen schreef [|leen jaar geleden in deze rrant: „Plastic mag weer. Nu ie ecotrend op z'n retour ijkt, is er een opvallende re- ival van kunststof te zien. fraarom ook niet, want veel lastic is uitstekend op- lieuw te gebruiken en dus liet zo slecht voor het milieu, let heeft bovendien kleur, inkleur is weer helemaal te- (iig in het interieur." Kijk, lat zijn nu toevallig opmer- dngen die Albert R. Reunis, jroepsleider van de afdeling technische Dienstverlening in Ontwikkeling van Dow ienelux uit het hart gegre- ènzijn. nhet dagelijks leven goochelt Icij met leuke accessoires voor euken en kamer dan wel ver- Dermiddelen. Plastic schalen, Galbakken, lampen, stofzui- ers, magnetrons en complete ashboards? Gooi 't maar op z'n nreau, duw het maar in z'n omputer en hij maakt er gniffe- and iets moois van. :ak eens een koekje uit z'n ver- akking. Wat tref je aan? Plas- c, of in elk geval een afgeleide wan. Een yoghurtpotje? Dow. fomputerkasten, tv's, speel led, telefoon? De grondstof is jeleverd door Dow. Gewasbe- therming, smeerohe, wasmid- iïlen, lijmen? Jawel, Dow. En k moeten we het ook nog even sbben over folie, draagtassen, binnenkant van melkpak- hi. kabelisolatie, buizen, anti- nes, baby-luiers, matrassen, en niet weg te cijferen deel van dkasten, deklagen, autoban en, CD's, veiligheidsglas, spe- iaal cement, tapijt en al die nishoudelijke artikelen... au- tbumpers niet te vergeten... al- maal Dow. Echt waar, gooi je k plastic-industrie morgen de kruit, dan duvelt je huis ach- je rug in elkaar. Zo simpel is foldervanDowzelf: „Kunst- ifoffen en chemicaliën zijn niet neer weg te denken uit het da- Klijks leven. Niet alleen auto's, Smputers en koelkasten heb- :«n er een groot deel van hun «staan aan te danken. Ook al- Maagse zaken als papier, kant- 9-klaar-maaltijden en matras- 0ikunnen niet zonder een bij lrage van de chemie. En, het öntal kunststoftoepassingen tent nog steeds toe. Bijvoor- «ld omdat andere grondstof- Q schaars en duur worden, kar ook omdat kunststoffen sak betere eigenschappen be ken. Zo zijn er kunststoffen Èesterker zijn dan glas, gemak dijker verwerkbaar dan me- «al en beter bestand tegen tend of vocht dan hout." iimmick flbert R. Reunis (48) werkt z'n fven lang al bij Dow. Op de ser- "ice- en ontwikkelingsafdeling, tovenop z'n kast staat een roefexemplaar van een dash- tard, achter hem hangen auto- ötwerpen aan de muur. En het teppigst vindt hij eigenlijk wel if porceleinen uitvoering van •ft plastic bekertje. Met een tfukje. Een gimmick, die hij te: waardeert. Daarmee is de irkel gesloten, constateert hij 'fhend. Als je je auto alleen al neemt, ~t wordt zonder al die Dow- roducten een hele kale. Vergeet banden maar. Wat veel men- Jnniet weten: de benzinetank, ttfis van polyethyleen, waaruit ''k melkflessen worden ge- Bakt. De stoeltjes, het dash ed, de kale structuur waar al ®f instrumentjes worden inge- tekt. e uitlaten, je stuui' met schuimde poly-ethaan, je he ultje in je auto... ach, jongen, 't allemaal plastic." ®de jaren zeventig deed het jastic z'n intrede in de automo e-industrie. „Even sloeg het hol, maar dat is er nu weer De delen die vervangen enen worden, die zijn nu ver egen. Nu richten de ontwer- frszich vooral op rempedalen, Spelingen, dat duurt langer, ^tmeer tijd, begint kritischer borden. De grote onderdelen, «als de bumper, zijn vervan- fn. Da's iets van de afgelopen tien jaar. Bijna iedere auto heeft nu een polyprop-bumper. Voor al Mercedes heeft daar even mee gewacht, want dat straalde toch iets te weinig klasse uit, kenne lijk. Maar nu zie je het verschil niet meer. Is het plastic of is het staal, het loopt feilloos in elkaar over. Probleem is natuurlijk wel dat, als er een klein deukje ont staat, die hele joekel moet wor den vervangen, maar goed..." „In feite kun je zeggen dat zo'n hele carosserie - het dragende gedeelte - da's nog allemaal staal, verzinkt tegen roest. Maar de niet dragende delen, zoals de bumpers, dat zijn ook van die grote joekels geworden, die dek ken meer de achterkant af, dan dat ze zware stoten kunnen op vangen. De stalen kooi vangt nog altijd de klap op en niet zo'n polvprop-deeltje." „Wij in Terneuzen werken al leen met thermo-plasten. Pro ducten, die worden gemaakt van korreltjes. Die gooi je in een spuit-gietmachine. Je warmt ze op - da's de thermo - dan worden ze plastisch, dan duw je ze met veel kracht in een matrijswaar na ze afkoelen onder het verwe- kingspunt en dan heb je een nieuwe vorm, zoals een casset terecorder, een brilletje, een te- lefoontoetstel." „Dat is allemaal gemaakt van thermoplasten, die in een stalen matrijs worden gegoten of wor den geperst. Wil je daarvan weer iets anders maken, dan kan dat. Je gooit het in de machine en je kunt het recyclen." Goed. Even de auto of de fiets geparkeerd. Via de achterdeur naar binnen. En dan. Reunis: „Je koffie-apparaat, je toaster, je thermostaatkan, je frietpan, je koelkast - dat ding is tegen woordig van plastic. Alleen de buitenkant is nog van dun staal, maar je hebt het schuim tussen je binnenwandje - voor de isola tie - je hebt je microwave, je wasmachine... daar waar plas tics kunnen woi'den toegepast, gebeurt het." En dan hebben we daar zaken als tapijt, behang, maar ook plaksel om al dat be hangsel in goede banen te lei den, verf (op polymeer-basis) en niet te vergeten de kleding die je om je lichaam hangt." Gewenning Reunis. „Ik hoor bijna niemand meer kankeren over het feit dat- ie drinkt uit een polystyreen- bekertje. Wat dat betreft is het dus een soort gewenningspro ces. Hoe het allemaal in elkaar steekt moet je niet aan een plas tic-boer vragen en ook niet aan Greenpeace, want dan krijg je twee uitersten. Dus vraag het aan een wetenschappelijk insti tuut. Aan TNO is vijf jaar gele den gevraagd om eens te kijken of een plastic bekertje milieu onvriendelijker is dan een glas of een kopje dat je afwast na ge bruik. De minister wist het ant woord natuurlijk al, ingefluis terd door wie dan ook. Maar tot z'n verbazing kwam er als ant woord uit dat een plastic beker tje minder energie verbruikt dan de beker die je moet afwas sen." „Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor transport. Neem de glazen fles ten opzichte van de PET- fles, de plastic statiegeldfles. Die glazen fles weegt waar schijnlijk tien keer zo zwaar. Die wordt getransporteerd naar de limonade- of de melkfabriek. Dat kost diesel. Dat transport bestaat dan voornamelijk uit lucht. Dan wordt die lege fles - een literfles melk weegt onge veer twee kilo - uiteindelijk verschillende keren getranspor teerd van en naar die consu ment. Bedenk ook nogeens dat die fles in de fabriek schoonge maakt moet worden, met stoom of heet water. Als je dat dan alle maal meerekent en afzet tegen het produceren van die plastic fles... In die vrachtwagen kun je dus 50 procent meer melk trans porteren, en als je dat allemaal optelt, komt zo'n plastic fles er qua energie en milieuvriende lijkheid beter uit. Maar je houdt natuurlijk altijd ongelovige Thomassen. Toch is het abso luut zeker dat plastic er uitein delijk heel goed uitkomt." Albert Reunis en het milieu? „Ik ben daar zelf actief mee bezig, maar de reden is natuurlijk dat ik daar vanuit m'n werk heel kort op zit. Nu promoten ze dan zo'n composthoop. Nou, ik heb zo'n hoop al tien jaar. Ik scheid al tien jaar. De kranten gaan hier, de glazen flessen gaan daar... en eenmaal per jaar gaat die compost weer netjes de tuin in." En wat nu met dat recente ver haal dat allerlei plactic artike len het beginnen te begeven. Barbie-poppen, soldaatjes en videobanden, die langzaam uit elkaar vallen. Het wetëïischap- pelijk tijdschrift 'New Scien tist' maakte er laatst melding van. „Vroeger, in de jaren zestig, had je zo'n zwarte, bakkelieten telefoon. Niet kapot te krijgen. Dat ding was duur, het was zelfs een luxe. In Hulst bestonden de telefoonnummers nog uit drie cijfers. Nu is een telefoon een gebruiksartikel. Als ik nu tegen m'n kinderen zeg: Wij hadden vroeger geen televisie, dan den ken ze dat ik gek ben. Maar wat er de laatste dertig jaar is ge beurd op gebied van materiële goederen en de prijs, het zijn bij na weggooi-artikelen. Je koopt nu voor je kind toch geen pop voor het leven meer. Vroeger deed je dat wel, omdat je je er maar één per kind kon permitte ren, maarnu... bij Blokker en bij Giraffe... Tuinstoelen, ook zo iets. Wie koopt er nog zo'n ding voor 50 jaar. Niemand verwacht toch dat-ie nog 50 jaar meegaat? En trouwens, men wil het ook niet, want over vijf jaar moeten ze donkerblauw zijn of bruin. En de leverancier past zich aan die wensen aan. Zo simpel is het." Wout Bareman vervolg van pagina 21) nomische Zaken opent de Braakmanhaven, Clyde Boyd, Europees president van Dow, is niet optimistisch over de invul ling van het nieuwe industrie terrein Mosselbanken. gelet op de ongunstige marktsituatie. 10 oktober: Gedeputeerde sta ten weigeren Dow toestemming voor het lossen van een tanker met 60.000 kubieke meter bu taangas in de Braakmanhaven. Milieugedeputeerde W. Don noemt het onaanvaardbaar dat met het lossen bijna één maand gemoeid is. De vergunning wordt later alsnog geregeld. 4 januari: Dow heeft afgelopen dagen twee keer volledig stilge legen onder invloed van de strenge vorst. Door de kou viel de eigen elektriciteitscentrale uit. Alle plants werden stilge legd. 1980 23 januari: Dow wil de aanvoer van LPG per schip aanzienlijk opvoeren tot bijna één miljoen ton per jaar in 1982. Het gaat om propaan en butaan, die worden gebruikt als vervangende grondstoffen voor de in prijs ge stegen nafta. Het bedrijf dreigt met verlies van honderden di recte en afgeleide arbeidsplaat sen als die LPG-aanvoer wordt bemoeilijkt. 28 maart: Dow wil 20 procent van de aandelen in de Totalraf- finaderij in Vlissingen-Oost overnemen van het Franse con cern Compagnie Fran?aise de Pétrol. In de toekomst kan het aandeel groter worden. Total le vert aan het concern nafta voor de twee ethyleenkrakers. 1981 3 februari: A Bateman, com mercieel directeur Dow Chemi cal Nederland, slaat de eerste paal voor de nieuwe Dowlexfa- briek. Er is een investering van 100 miljoen gulden mee ge moeid en de fabriek is goed voor 50 tot 60 arbeidsplaatsen. In de plant wordt polyethyleen van een nieuw type gemaakt. 12 februari: Gedeputeerde sta ten geven Dow toestemming voor uitbreiding van de aan voer, opslag en verwerking van LPG op het bedrijfsterrein aan de Herbert H. Dowweg. Er mo gen onder meer twee LPG-op- slagtanks worden gebouwd. Be zwaren van milieuorganisaties worden verworpen. 14 december: Het hoofd van het marinedepartement van Dow wordt aangehouden wegens het aannemen van steekpenningen (100.000 gulden) van een trans portbedrijf, in ruil voor gunsti ge adviezen en opdrachten. Er volgt een tweede aanhouding, van een constructeur van het ontwerpbureau. 1982 11 februari: Dow krijgt er ko mende tien jaar 200 tot 400 hoogwaardige arbeidsplaatsen bij in de researchsector. In die periode stopt het concern 30 tot 50 miljoen gulden in project op het gebied van onderzoek en ontwikkeling. 1983 29 april: De bevolking van Zeeuws-Vlaanderen maakt zich ernstig bezorgd over de aantas ting van het milieu en over de veiligheid van de bedrijven in de regio. Een deel van de inwoners is bang slachtoffer te worden van een industriële ramp. Dow wordt als grote boosdoener ge zien, blijkt uit een enquete on der de bevolking in opdracht van het concern. 3 juni: Dow Nederland lijdt over 1982 een verlies van 193 miljoen gulden Oorzaken: duurdere grondstoffen, hogere produk- tiekosten, wereldwijde terug gang van de economie. 1984 13 januari: De Industriebond FNV wil na drie jaar koele afzij digheid opnieuw kandidaten stellen voor de Ondernemings raad bij Dow. De vakbond wil de stukgelopen contacten met het bedrijf herstellen. 30 mei: Dow is uit het dal. Het bedrijf boekt over 1983 welis waar nog een verlies van 22 miljoen gulden, maar de voor uitzichten zijn gunstig. De che mische industrie in Europa richt zich langzaam op, meldt directeur Bob Bumb. 1985 29 januari: Met het boren van een gat voor de eerste paal start burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen de bouw van een pro- duktie-eenheid voor enginee- ringplastics bij Dow. De 30 meter hoge fabriek moet het chemiebedrijf in staat stellen zijn greep op de markt van ther moplastics verder te verstevi gen. "25 mei: Dow stelt een energie prijs - een oorkonde en een be drag van 25.000 gulden - in. De prijs wordt verleend voor tech nisch-wetenschappelijk onder zoek op het gebied van een doel matiger benutting van energie in de proces-industrie. Een commissie van de Koninklijke Nederlandse Academie van We tenschappen adviseert. 1986 7 februari: Op een boerenerf in de Van Wuijckhuisepolder bij Hoek zijn 75 vaten met styreen- teer aangetroffen, afkomstig (zie verder pagina 27) f. Advertentie Samen Sterk Samen sterk. Twee weten meer dan één. 1 1 3. Het synergetisch het geldt zeker voor de relatie tussen Dow en Zeeland Seaports, effect. Spreekwoorden en gezegdes genoeg die hetzelfde vertellen: er In de 35 jaar dat Dow in Terneuzen is gevestigd, is er een hechte band zijn er twee nodig om iets tot een succes te maken. Geldt dit voor de ontstaan. En... wij vertrouwen op een zelfde nauwe samenwerkings- samenwerking tussen de havens van Terneuzen en Vlissingen; relatie in de toekomst Dow Proficiat!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 25