Premie voor jacht sociale fraude Y erkiezingsnederlaag kost Juppé de kop Ketchup als steun voor milieuactivist 4 WEKEN Gemeentebaantje trekt 12.000 sollicitanten Opgerolde bende had drugsomzet van half miljard gulden Gemeente door Melkert beloond voor opsporen van gesjoemel met de bijstand luropa pakt ïieuwe soorten aan Gevraagd: 100 auto mobilisten die de Carisma I jaar testen. Gevechten in Afghanistan EU-ministers 'doen' Zeeland Siemerink naar tweede ronde Wielerronde van Midden-Zeeland gaat niet door VOOR 15,00 JA, ik wil: 40e jaargang no. 124 jinsdag 27 mei 1997 nsse nummers 1,75 ,-anonze redactie binnenland Een enkel buitje Wolkenvelden, af en toe zon en kans op een bui. De temperatuur rond 15 gra tiën. De noordnoordwesten wind ma- lig tot vrij krachtig. van onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De Zuid- Spaanse stad Sevilla heeft deze week wellicht de omvangrijk ste sollicitatieprocedure aller tijden beleefd. Op de kop af 12.396 kandidaten kwamen naar het gemeentelijk stadion voor een van de 82 baantjes die de gemeente had te vergeven. Het waren niet alleen onge schoolde arbeiders die op de eenvoudige jobs bij de dienst gemeentewerken reageerden. Onder de ruim twaalfduizend waren ook werkloze school meesters, doctorandi en zelfs een enkeling met een doctorsti tel. Er moest een proeve van be kwaamheid worden afgelegd aan de hand van dertig vragen, die niet zozeer waren gericht op de mate van opleiding als wel op praktisch inzicht in het dagelijkse leven. Een van de vragen luidde bijvoorbeeld hoe men het beste bloedvlekken kan verwijderen. De vragen lijst is volgens hoofd perso neelszaken van Sevilla-, Alfon so Garcia Melero, het bewijs dat de gewone man net zoveel kans heeft om een van de banen te krijgen als iemand met een hoge opleiding. Ondanks alle garanties over de eerlijkheid van de procedure, trokken zes duizend kandidaten zich terug toen ze bij de ingang van het stadion hoorden vertellen dat de meeste banen al waren ver geven middels de in Spanje ge bruikelijke vriendjespolitiek. De massale opkomst van het Zuid-Spaanse werklozenlegi- oen naar het stadion heeft de landelijke aandacht getrok ken. In sommige delen van An- dalusië ligt het werkloosheids percentage boven de veertig procent. Spanje staat binnen de EU aan de top met een werk loosheidspercentage van 21 procent. GPD )EN HAAG - Het moet ;oor gemeenten aantrek- dijker worden om bij- tandsfraude op te sporen terug te vorderen, laartoe mag een gemeen- een groter deel van de jpbrengsten (nu 10 pro- tent) in eigen zak steken. Cat schrijft minister Melkert rj. Sociale Zaken en Werkgele- ;-nheid in antwoord op Kamer- ii ragen over de gevolgen van de Kuwe Algemene Bijstandswet l\BW). De PvdA-bewindsman t d nog dit jaar met een wets- l. sorstel komen. I. ïelkert verwacht dat gemeen- i sn meer inningsactiviteiten 1 jllen ontplooien als de balans i, assen kosten en baten meer in penwicht is. Momenteel vloeit procent van de opbrengsten ;mg maar het Rijk, omdat het i, lijk ook 90 procent van de bij— '1 iandsuitkeringen betaalt. Een n pbrengst van 10 procent is ech- irvoor gemeenten niet kosten- ekkend als het gaat om het loeren van een doelmatig incas- drugs (Advertentie) De Nationale Carisma Actie Maak een proefrit in de Carisma 'ij de Mitsubishi dealer en maak op 1 jaar gratis testrijden. vanavond naar de televisie. Ned- 2: 17.55, Ned. 3: 21.57, 21.58, Ned. 3: 22.31 SBS6: 22.53 uur of tosat mitsubishi 3oo6 Text pag. 660. motors UMC Auto Nederland B V iel. (0252) 26 61 11. sobeleid. Het wetsvoorstel van Melkert staat los van de verde ling van het bijstandsbudget tussen Rijk en gemeenten op de langere termijn. In zijn wets voorstel wil de PvdA-bewinds man verder opnemen dat ge meenten niet langer tot elke prijs bijstandsvorderingen moeten zien te innen. Ook wil hij voor fraude- en niet-fraude- schulden een termijn stellen waarna een gemeente van te rugvordering' kan afzien. Beide maatregelen moeten leiden tot een doelmatiger debiteurenbe- leid. Volgens Melkert is het ech ter niet de bedoeling om uit te gaan van algemene ondergren zen. ,,Ik vind het niet consistent om afgemeten aan bedragen de ene belanghebbende wél aan te spreken op terugbetaling, ter wijl de andere belanghebbend met hoeft terug te betalen." Uit de antwoorden blijkt verder dat de minister niets voelt voor een landelijke regeling voor alleen staande tienermoeders. Volgens Melkert is de groep (1300 perso nen) daarvoor te klein. Als een tienermoeder niet van het iRUSSEL - De Europese Unie pat de handel in synthetische irugs effectiever aanpakken. k Europese ministers van Jus- pe en Binnenlandse Zaken ierden het gisteren in Brusssel over een zogeheten 'early raming system'. Daarmee roeten varianten op drugs als (TC snel worden opgespoord en ervolgens via een onafhanke- i ijke commissie onderzocht op ichaclelijkheidOp basis van de ianbevelingen van deze com missie besluit de raad van mi- isters of een drug aan de natio- ale lijst van verboden stoffen moet worden toegevoegd, 'e Europese Commissie pro- 'Mrt de lidstaten verder warm «krijgen voor betere opsporing i° [inde bouwstoffen van synthe- j [sche drugs met snellere gege- fflsuitwisseling, gekoppeld peen risico-analyse. ANP HAARLEM - Milieuactivisten gieten 2000 liter toma tenketchup over het wegdek voor deHaarlemse rechtbank als steun voor de milieuactivist Paul Wat son. De rechtbank behandelde maandag het Noorse verzoek om walvisbeschermer Watson uit te leveren. Behalve de ketchupactie, die symbool stond voor het vergoten walvisbloed, lieten de actievoerders opna men van walvisgeluiden door de straat schallen. Wat son zit in Nederland vast na zijn aanhouding op Schiphol, op verzoek van de Noorse autoriteiten. Die willen de 46-jarige Canadees vervolgen wegens het rammen van een marineschip. Bovendien moet Wat son nog drie maanden uitzitten wegens een soortge lijk incident met een Noors schip dat werd gebruikt voor de jacht op zeehonden. De rechtbank in Haarlem verwiep gisteren een aantal van de door de Noren aangedragen gronden voor uit levering van Watson, maar bepaalde dat hij in Neder land vast moet blijven zitten tot de dag(6 juni) waarop de rechterlijke beslissing valt. Naast milieuactivisten hebben tal van Holly wood- sterren het opgenomen voor Watson. foto Marcel Antonisse/ANP van onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Wat honderdduizen den betogers anderhalf jaar ge leden niet voor elkaar kregen, is miljoenen Franse kiezers zon dag wel gelukt: het vertrek van Alain Juppé, de premier. Juppé, de minst populaire premier die het land sinds 1958 had gehad, diende gisteren zijn ontslag in. De door Juppé geleide conser vatieve regering leed zondag een gevoelig verlies in de eerste ronde van de parlementsverkie zingen. Om zondag een herha ling van die nederlaag te voor komen, zei Juppé dat hij na de verkiezingen niet meer als pre mier zou terugkomen, zelfs niet als rechts de tweede ronde wint. „We moeten een nieuwe ploeg geleid door een nieuwe premier hebben", zo sprak de demissio naire premier gistermiddag. „Ik vecht door tot het bittere einde (zondag, red.). Daarna is mijn taak echter volbracht." Voordat Juppé zijn handdoek in de ring wierp, had hij een onderhoud gehad met president Chirac. Daar in Frankrijk de benoe ming van de premier het voor recht is van de president, wordt aangenomen dat Chirac achter het ontslag van Juppé zit. Chirac ontbond vorige maand het parlement in de hoop dat vervroegde verkiezingen hem tot 2002, het jaar waarin hij af treedt, een meerderheid in het parlement zouden opleveren. Maar de twee regeringspartijen, RPR en UDF, haalden zondag nog geen 30 procent van de stemmen. Dat was bijna 10 pro cent minder dan twee jaar gele den, en onvoldoende voor een nieuwe parlementaire meerder heid. Arrogant Het ontslag van Juppé hing zon dagavond al in de lucht, hoewel niemand binnen rechts openlijk zijn hoofd eiste. Juppé dankt zijn impopulariteit onder meer aan zijn onvermogen om te com municeren. Hij wordt gezien als een arrogante en harde techno craat Commentatoren be schouwden het als een politieke blunder dat Chirac hem niet eerder wegstuurde. Voor de opvolging van Juppé zijn twee kandidaten: Eduard Balladur en Philippe Séguin. Balladur was van 1993 tot 1995 premier, maar verbruide het bij Chirac door in dat laatste jaar bij de presidentsverkiezingen de handschoen tegen de huidige president op te nemen. Met Séguin zou de president de man benoemen die destijds te gen het Verdrag van Maastricht campagne voerde. Séguin heeft zijn verzet tegen de euro inmid dels opgegeven, maar hij wordt niettemin gezien als onvoor spelbaar. Onder de kiezers is hij echter de populairste gaullist. GPD Premier Juppé wordt bestormd door journalisten bij zijn vertrek uit het partijhoofdkwartier in Parijs foto Gael Cornier/AP De strijd in Afghanistan is nog niet gestreden. De Taliban- troepen, die op weg leken naar een geweldloze inname van de strategisch belangrijke Salang-vallei ten noorden van Kabul zijn daar gisteren toch in gevecht geraakt met de troepen van Ahmed Shah Masud. normbedrag (738 gulden per maand) kan rondkomen, dan kan zij bij de sociale dienst een beroep doen op de bijzondere bijstand. De hoogte hiervan kan van geval tot geval en van ge meente tot gemeente verschil len. ANP In alle talen klonk maandag op de stox-mvloedkering bewon- dering voor dit waterbouwkundige werk. De Europese minis ters van landbouw deden een zonnig dagje Zeeland aan de vooi'avond van het zakelijke deel van de Informele Landbouwraad in Middelburg. Foto: gastheer Van Q Aartsen Jan Siemerink heeft gisteren de tweede ronde gehaald van Roland Garros, het Gx-and-Slamtennistoernooi van Parijs. De 27-jaiige Rijnsburger won met 6-3 4-6 6-4 6-4 van Sebas- tien Grosjean. Sjeng Schalken werd in de eerste ron- de uitgeschakeld. De Limburger verloor met 6-2 6-7 T 5-7 4-6 van Ramon Delgado uit Paraguay. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 13,14 en 15; dow: 17,19,21,25, 27 en 29; sport 30 en 31. MËimmmÊimmm van onze verslaggever VLISSINGEN - Bij een grote politie-actie is gisteren een in ternationale drugsbende opge rold die honderd ton hasj met een straatwaarde van 500 mil joen gulden zou hebben ver voerd en verhandeld. Justitie hield negen mensen aan, onder wie een man uit Burgh-Haam- stede en de honorair-eonsul van Ivoorkust in Rotterdam. Aan de actie deden ruim vijf honderd opsporingsambtena ren mee. Er vonden zeventig in vallen en huiszoekingen plaats in Nederland, België (Antwer pen, Brugge) en Litouwen. An dere verdachten zijn afkomstig uit Volendam, Rotterdam. Pur- merend, Hendrik-Ido-Ambacht en Kollumerzwaag. De 56-jari- ge Volendammer geldt als ben deleider. Justitie nam onder meer boten, auto's, geld en tien tallen kilo's hasj in beslag. De politieactie vloeide voort uit een begin vorig jaar gestart on derzoek naar de criminele orga nisatie. Behalve van drugs smokkel beschuldigt justitie de bende van witwassen van geld. In opdracht van de organisatie werden diverse transporten uit- van onze sportredactie VLISSINGEN - De profwieler ronde van Midden-Zeeland gaat dit jaar definitief niet door. Het organisatiecomité heeft dat gisteren bekend gemaakt. Stichtingsvoorzitter Piet Lou- werse wilde de Ronde van Mid den-Zeeland, die aanvankelijk afgelopen zaterdag zou worden gehouden, op woensdag 10 sep tember laten plaatsvinden. Dat was voor één van de hoofdspon sors ontoelaatbaar, Dit was voor Louwerse reden het evenement af te blazen. Een poging de Prof ronde op zaterdag 23 augustus te laten plaatsvinden, leverde eveneens geen succes op. Een kleine pleister op de wonde is de toezegging van de interna tionale wielrenunie UCI dat de Profronde van Midden-Zeeland van volgend jaar onder dezelfde voorwaarden (tweede catego rie) mag worden gehouden zie pagina 31 gevoerd. Uit»Pakistan afkomsti ge drugs werden met schepen tussen ladingen diepgevroren vis en garnalen, naar de Afri kaanse westkust vervoerd. Bij de Kaap-Verdische Eilanden werden de drugs ovei'geladen. Op 23 april enterde de Franse douane cle coaster De Kora. Drie Nederlanders en een Belg wer den aangehouden. ANP (AdverUmiïe) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afsch rij ving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1