Midland kan niet om Terneuzen heen DOW pzc Globetrotter bij uitstek Spin in het web I sssiÉta I 19 Hij is momenteel dé man bij Dow Benelux, algemeen directeur Peter Bemer (51). Geboren in Hongarije, maar met de Zwitserse nationaliteit, een land waar hij overigens nooit heeft gewoond. Een globetrotter bij uitstek. Terneuzen is na vestigingen in Texas, Mexico, Argentinië, Brazilië en Spanje inmiddels de ichtste vestiging in rij van waaruit de joviale baas de zaakjes van de Chemical Company bestiert. Berner heeft de verantwoordelijkheid over zo'n drieduizend werknemers in België, Nederland en Luxemburg. En hij draagt die last met een brede, gulle lach. Want het gaat goed met zijn toko. Dow Benelux kan de interne concurrentie binnen het wereldwijde concern weer met vertrouwen tegemoet treden. Van iedereen die er wat van kan weten, is de veramerikaniseerde Hongaar nieuwsgierig te horen hoe ze'over Dow denken, of ze vinden dat de chemiegigant soms iets fout doet. Binnen dat kader nodigt hij ook regelmatig medewerkers van het bedrijf uit voor een snelle lunch. De mening van de werkvloer staat immers heel dicht bij de dagelijkse praktijk. Hel valt hem op dat het steeds moeilijker wordt veelbelovende jonge mensen te motiveren over te stappen naar een andere vestiging- „Zeker wanneer daar een verhuizing naar een ander continent aan vast zit. Vooral in Spanje is die bereidheid zeer marginaal. Zelf heb ik daar nooit zo mee gezeten. Ieder plekje heeft i'n charme." Hoe lang hij 'Ternoezen' nog als uitvalsbasis houdt, durft Berner niet te voorspellen. Zijn gezicht trekt samen tot één grote grimas voor de grap die volgt over zijn drukke heen-en-weer- gereis binnen de Benelux. „In ieder geval nog deze week..." dinsdag 27 mei 1997 Marcel Modde Peter Berner. Turry Termont. Hij is zo'n beetje de spin in het web. Zou zijn afdeling in de problemen raken, dan trilt die dreun door over het hele bedrijf. Activiteitenplanner Turry Termont (44) is mede-verantwoordelijk voor de logistiek binnen de fabriek. Zorgt dat de juiste mensen op de juiste tijd op de juiste plaatst staan om grondstoffen te lossen of eindproducten te laden. Dagelijks worden er vanuit Terneuzen 120 vrachtauto's Europa ingestuurd met zo'n 3000 ton aan plastics, 750.000 ton op jaarbasis. De kunst is die stroom zo effectief mogelijk te regelen. „Voorheen kwamen er twintig auto's op het zelfde uur aanzetten. Daar kun je niets mee. Op een gegeven moment hebben we een tijdslot ingevoerd om de boel te spreiden. De transporteur krijgt van te voren exact te horen wanneer zijn wagen hier moet zijn. Dat werkt stukken beter èn goedkoper." Termont is typisch zo'n jongen die zich omhoog heeft weten te werken via de mogelijkheden die Dow daarvoor regelmatig biedt. Begin jaren zeventig kwam hij als contractor ('ik was een jongen met een simpele Mulo-opleiding') namens de toenmalige onderneming Stoffels binnen in het onderdelenmagazijn van Dow. Twee jaar later bood het chemieconcern hem een vaste baan aan. Hij bracht het tot magazijnbeheerder en - weer diverse studies en curssussen verder - tot kaderlid op de (administratieve) afdeling site-logistiek. „Dow heeft behoorlijk veel te bieden. Met de nodige kennisverrijking kun je hier een heel eind komen binnen de organisatie. Af en toe eens wat anders doen, houdt het werkzame leven van de mens interessant, denk ik." Marcel Modde De wind der veranderin gen waaide de voorbije jaren hard over de terreinen van de Dow Chemical Com pany. Hard waaien is nog zachtjes uitgedrukt; er woedde een storm met or kaankracht. Wereldwijd werden vele duizenden ba nen binnen het concern ge schrapt, de complete be- drijfs-organisatiestructuur werd op de schop genomen, functies werden samenge- nieuwe gecreëerd, waren van de ene op de andere dag baas af, nieu- beloningsmethodieken werden geïntroduceerd, de productiviteit moest om hoog, de productiekosten en het liefst zo snel mogelijk. Dow, in grootte 's wereld vijf de chemieconcern, bestaat lit jaar precies een eeuw. De femeuzense vestiging - de grootste van Dow buiten de Ver- Staten - viert bovendien ■haar 35ste verjaardag. De ver- ;n vallen juist op het moment dat Dow de mondiale organieke ommezwaai heeft voltooid. Het concern - zo stel en de topmannen in de Verenig- ieStaten en in Europa - is klaar voor de volgende eeuw. De doel stellingen zijn aangescherpt. jDow moet het meest productie ve en winstmakende chemie concern in de wereld worden. Dat bepaalde de concernleiding ml992 toen het bedrijf door een diep dal was gegaan. Het motto iran de oprichter van het bedrijf Herbei-t Henry Dow - 'If you can't do it better, why do it? (als jehet niet beter kan waarom zou ]e het dan doen?) werd weel ruw leven ingeblazen. Vertrouwen Peter Berner, algemeen mana- J jger van Dow Benelux, heeft er I «He vertrouwen in dat Dow Ter- Bmeuzen de komende jaren bin- I een de onderneming een leiden- cerol blijft spelen. „We hebben (de voorbije jaren forse ingrepen gepleegd om onze concurrentie- 'positie te verbeteren. Dat ging flet makkelijk en ja, dat deed bij mensen binnen de organisatie eest pijn. Het implementeren van het Blue Print programma (Dow-term voor het mondiale reorganisatieplan dat uitgaat an een verdubbeling van de oductie met tegelijkertijd een tlvering van de productiekos ten) leidde best tot wat onrust under het personeel, omdat vroeger ingebouwde zekerhe den-werkplek, positie en func tie-moesten wijken. We hebben ens geconcentreerd op het zo ef ficiënt mogelijk inzetten van flensen, het invoeren van de nieuwste technologie, zonder daarbij de veiligheid van de bedrijfsvoering uit het oog te erliezen en dat is ons aardig ge- ukt. Vergelijken we onze con- fersiekosten (productie- minus Kgrondstofkosten) nu met die van 1992 dan zien we dat we van '63 miljoen dollar naar 243 mil- °endollar zijn gegaan. Een ver kering van 59 procent." Daarmee is Dow Terneuzen de foedkoopst producerende Dow-vestiging op aarde gewor den en dat betekent volgens berner heel wat. „Als er nu over fleuvve investeringen gespro ken wordt, dan kan de board of jdirectors echt niet om Terneu- jenheen", zegt hij met een brede 'achop het gezicht. Modernisering |e sterk verbeterde positie van Terneuzen is niet onopge merkt gebleven in Midland, eer recentelijk werden enkele langrijke investeringsbeslis- ®ögen genomen die de huidige *&tie van de Zeeuws-Vlaamse tiging alleen meer verbete- Zo wordt zeer binnenkort 'egonnen met het moderniseren 'an de tweede naftakraker in De Dow-vestiging in Zeeuws-VIaanderen is binnen het werelwijd opererende concern één van de best draaiende onderdelen. fotografie Charles Strijd Terneuzen, zodat die nog zeker twintig jaar meekan. Dow heeft voor dat doel 150 miljoen dollar (285 miljoen gulden) uitgetrok ken. Ook zijn er plannen ont wikkeld voor een multimodale vervoersterminal bij de Braak manhaven en werd er enkele weken terug bijna 20 miljoen gulden bechikbaar gesteld voor een nieuwe los- en laadinstalla- tie voor vloeibare chemicaliën. Berner en Michiel Westerlaken, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow Benelux, heb ben er goede hoop op dat dit na jaar in Amerika besloten wordt om samen met een andere che miegigant, Du Pont, een nieuw elastomerenfabriek (buigzame kunststoffen) te bouwen in Ter neuzen. Deze joint-venture vergt volgens gedeputeerde D. Bruinooge (economie) een in vestering van 400 tot 500 mil joen gulden en levert werk op voor zo'n 120 personen. De. Dow-topmannen halveren ech ter voorzichtigheidshalve Bruinooges cijfermateriaal. Ook voor de Mosselbanken, het meer dan honderd hectare grote al jaren braakliggende indu strieterrein westelijk van de Braakmanhaven, is volgens Westerlaken nog steeds belang stelling. Dow praat met drie on dernemingen over een mogelij ke joint-venture. Meer willen de Dow-topmannen over die be sprekingen niet kwijt. Ommezwaai De aangekondigde investerin gen en de mogelijke nieuwe ac tiviteiten hebben op de Dow-fa- brieken tot een ommezwaai in het denken geleid. Westerlaken kon zich de voorbije jaren nog wel eens verbazen over het feit dat eigen employés zo sceptisch waren over de toekomst van Terneuzen. Er werd gedacht als of het bedrijf elk moment kon sluiten. Dat is nu weer anders. „Er is natuurlijk wel het een en ander gebeurd de voorbije vijf, zes jaar. De meeste oudere em ployés zijn vertrokken. De meesten hebben gebruik ge maakt van de afvloeiingsrege lingen die wij hen aanboden en zijn daarover zeer te spreken. De gemiddelde leeftijd ligt nu iets boven de veertig. Het perso neelsbestand op goed 2200 (bij na 600 minder dan vijf jaar gele den), maar nu kunnen we de concurrentie goed aan", vertelt Westei'laken. De personeelssi- tuatie is anno 1997 genormali seerd. Westeiiaken verwacht de komende tijd weer selectief mensen te kunnen aannemen, niet zoals vroeger met honderd per jaar, nee, mondjesmaat. De mensen die nu nog in dienst zijn zullen - in tegenstelling tot de ouderen de voorbije jaren - op een normaal tijdstip - zeg met 6 0 in plaats van 55 jaar - met pensi oen gaan. Volgens Westerlaken kan en mag niet verwacht worden van een bedrijf als Dow dat het de wei'kgelegenheid in een regio op peil houdt. „Wij zijn hier niet voor de werkgelegenheid on danks het feit dat we de grootste werkgever zijn. We zijn geen charitatieve instelling. Onze raison d'être is winst maken. Doen we dat niet, dan houdt al les op." Klappen In 1993 waren de groeivooruit- zichten voor de Nederlandse chemie ronduit zwak. Stijgende enei'gieprijzen, toenemende concurrentie uit lage lonenlan- den en traag groeiend afzet markten bi'achten de buikche miebedrijven - waartoe Dow Opslagtanks alL, A :- - - ~y*" v"- - X c- Êt'~~ - - Braakmanhaven ook eigenlijk hoort - in de hoek waar klappen vielen. En Wes terlaken geeft toe dat er klappen zijn gevallen, dat er arbeids plaatsen geschrapt zijn, dat er baasjes verdwenen zijn. „Maar", zo benadrukt Bemer, „niet alleen de personeelsre ductie - waar we overigens net jes mee om gegaan zijn - heeft onze positie verbeterd. Ook on ze nieuwe werkmethodieken, met de zogenaamde 'empowe red teams', hebben daaraan een bijdrage geleverd. Net zoals het verbeteren van onze installa ties." Bemer is redelijk optimistisch gestemd over de toekomst van Dow in Terneuzen en elders. Het concern is door de ingrijpende reoi'ganisatie - mondiaal werd het pei'soneelsbestand terugge bracht van 65.000 naar 40.000 medewerkers - veel minder kwetsbaar dan begin jaren ne gentig. De vestiging Terneuzen- nog altijd de grootste buiten de Verenigde Staten - zal binnen het concern een leidende rol blijven spelen. Daarbij is naast de buikproductie een belangrij ke taak weggelegd voor de re search- ancl developmentafde ling, verantwoordelijk voor de ontwikkeling van nieuwe pro ducten en toepassingen. „De R &D-afdeling zal moeten preste ren. Hoewel ook wij beseffen dat je niet altijd alles in eigen huis kunt ontwikkelen. De terugver- dientij d van alles watje ontwik kelt wordt steeds korter. Als we iets zelf niet kunnen ontwikke len, dan zullen we eerder dan vroeger overgaan tot het kopen van kennis. Andere concerns doen dat ook, we kunnen dan niet achterblijven", aldus Ber ner. Conny van Gremberghe Het begin van de bouw van Dow bij Terneuzen, begin jaren zestig. vervolg van pagina 17) Kostense van Biervliet betreurt het dat een deel van de Braak man verloren gaat. Burgpmees- ter AE Hanssens van Hoek op pert groengordels aan te leggen, om de fabrieken aan het oog van de recreanten te onttrekken. 1968 28 februari: De Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil en Dow bespreken de mogelijkheid elkaar bijstand te verlenen ingeval van calamitei ten. Het personeel van Dow krijgt de AM. Griswold Award, genoemd naar een employé die zich met veiligheidsmaatrege len verdienstelijk heeft ge maakt. Er was in 1967 in Terneuzen geen enkel ernstig ongeval of verwonding te be- treuren. 3 september: Er komt een eigen energiecentrale voor Dow. De concei-nleiding wil goedkopere stroom dan Zeeland - nutsbe drijf PZEM - kan bieden. De president-directeur van de Eu ropese bedrijven Clyde Boyd erkent volmondig dat in het be sluit de harde Amerikaanse filo sofie van 'de winst gaat boven alles' doorklinkt. „Wij zijn ge dwongen in wereldverhoudin gen te denken en te opei-eren. Wij moeten namelijk concurre ren met andere chemische reu zen in deze wereld." 1969 5 juni: Het bestuur van D66, af deling Zeeuws-VIaanderen, vraagt het dagelijks gemeente bestuur van Terneuzen ophel- dering over de aanhouding van Guus de Beijn uit Clinge, secre taris van de Socialistische Jeugd Zeeland. De gemeentepo litie pakte hem op wegens col porteren zonder in het bezit te zijn van een veigunning. De Beijn deelde tijdens een open dag van Dow pamfletten uit waait n het bedrijf op een wat ironische manier werd bena derd. 4 december: de plannen van Dow voor uitbreiding op de Mosselbanken zijn ernstig ver traagd. Volgens het bedrijf ligt de schuld bij Rijkswaterstaat, die bijzonder veel tijd nodig heeft met de vooi-bereidingen voor de inpoldering, die 30 tot 35 miljoen gulden kost. 1970 11 mei: Het actiecomité Mossel banken verzamelt handteke ningen tegen inpoldering van het natuurgebied. In het comité zitten artsen, biologen, leraren, geestelijken en vertegenwoor- digers van PvdA PPR en D66. De actie levert 5.500 adhesiebe tuigingen op. Ook landbouw en visserij tekenen protest aan te gen de bedijking. 15 oktober: Op het bedrijfster rein van Dow ontdekt bioloog G.M.P Sponselee tussen de ru ines van oude boerderijen een groot aantal braakballen van kerkuilen en een klein aantal etensresten van steenuilen. De dieren trekken zich weinig aan van de mogelijke luchtveront reiniging. 1971 8 juni: Een alarmoefening toont aan dat er geen sluitend systeem is om de bevolking van Terneu zen te waarschuwen in geval van calamiteiten. Met luidspre- kerauto's de straat op gaan als er moeilijkheden zijn, voldoet niet. Mogelijk biedt alarmering via de sirenes van de Bescher ming Bevolking een betere op lossing. 2 november: Een bi'euk in de pijpleiding Pernis-Terneuzen nabij Roosendaal leidt ertoe dat ongeveer 80 ton ethyleen, dat van Dow naar Shell wordt ge pompt, verloren gaat. Het is de eerste keer dat in de pijpleiding een grote breuk ontstaat. 4 november: De ruim 2.100 werknemers van Dow in Neder land hebben een eigen pensi oenfonds gekregen. Tot dusver is de pensioenregeling bij een vei-zekeinngsmaatschappij on dergebracht. In het bestuur zit ten vexlegenwoordigers van werkgevers en werknemers. 1972 11 januari: De 53-jarige pijpfit- ter J. Kruit uit Terneuzen wordt gedood bij de ontploffing van een tank met loog. Een collega, lasspecialist F.G. Bauwens uit Sluiskil, wordt met. brandwon den in het ziekenhuis opgeno men. De explosie doet zich voor tijdens laswei'kzaamheden. 27 juli: De Nederlandse Staats mijnen weigeren aan Dow het medegebnxik te geven van een Duits patent van de chemicus Ziegler, hetgeen tot gevolg heeft dat een belangrijke uitbreiding van Dow naar België in plaats van naar Terneuzen gaat. 12 september: Dow heeft in na volging van andere grote bedrij ven, zoals Shell en Philips, de waakzaamheid opgevoerd. Er zijn extra veiligheidsmaatrege len getroffen, omdat het bedrijf bezorgd is over de geleidelijk toenemende agressie van de laatste tijd, waaronder aansla gen in München en Brussel. Een open house voor de bevolking wordt in verband hiermee afge last. 1973 1 februari: Het anker van de Pa namese tanker Sirrus raakt in de Westerschelde de ethvleen- pijpleiding van Dow. De leiding raakt ontzet en wordt afgeslo- (zie verder pagina 21)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 19