Chemiegigant is een machtige buurman Company 35 jaar in Nieuw Neuzenpolder 17 rTerbert Henry Dow ontdekt als student chemie Jldat met behulp van electriciteit, broomide en thloor uit pekel gescheiden kunnen, worden. Met slechts 375 dollar op zak probeert de 24-jarige Amerikaan die ontdekking uit te baten, door chloor jls bleekmiddel te verhandelen. Het betekent honderd jaar geleden in een schuur in het Amerikaanse Midland (Michigan) het begin van The po\v Chemical Company. Een typische successtory jude sfeer van de krantenjongen die miljonair wordt, ze in de Verenigde Staten wel meer de ronde doen. De Dow-story staat na één eeuw voor een nereldwijd bedrijf met een jaarlijkse omzet van geer dan 36.000.000.000 gulden en ruim 40.000 Medewerkers. In 1956 zet het bedrijf voet op Nederlandse bodem door een verkoopkantoor in Rotterdam te bemannen. In Botlek komt in 1958 een op- en overslag terminal. Dow wil ook gaan produceren en daarvoor valt het oog op een polder bij Terneuzen, Dow is dag en nacht in bedrijf. van Dow Chemical in Zeeuws-Vlaanderen een belangrijke economische factor is, met een grote uitstraling naar het welzijn van de samenleving, zijn er ook gemengde gevoelens. Bij de milieubeweging staat het bedrijf niet te boek als een voorloper als het gaat om aantasting tegen te gaan en te beperken. De vakbeweging heeft niet veel op met de Amerikaanse manier van omgaan met personeel en het gefixeerd zijn op almaar meer prestatie. Geruime tijd leefden bonden en bedrijfsleiding op gespannen voet. In deze bijlage staat de PZC stil bij honderd jaar Dow-Wereldwijd en vijfendertig jaar Dow- Temeuzen. Dat gebeurt door aandacht voor de positie van de chemiegigant in de regio, de toepassing van de producten die het bedrijf verlaten, de zienswijze van de vakbond en milieubeweging en die van een aantal buitenstaanders. Ook komen medewerkers van Dow aan het woord en werpt de leiding een blik op de toekomst. Voorts een historisch overzicht van 35 jaar wel en wee. fpimmeren aan het imago. IDow Benelux doet het iij tijd en wijle, maar de iiatste tijd fanatieker dan i soit. Want als 'de buren', zo- i ils Dow de Zeéuws-Vlamin- 1 ;en graag omschrijft, de iliemiegigant behalve als I pootste werkgever in de re- rio als (milieu)bedreigend riet, doet het bedrijf het niet ;ocd. Vandaar die andere Ikoers. Met open vizier, zon- I Ier geheimen. Milieuvrien- V lelijk, eerlijk, open, dat zijn lie trefwoorden. En het irerkt, constateert Dow- roorlichter Willem van Loon liet ontevreden. Tja... en als ;tdan eens een illegale lo- ang van afvalwater of een Ireuk in een leiding in de Zak van Zuid-Beveland tus sendoor schiet, is dat pech. lammer, maar helaas. In regelkamers wordt het volledige productieproces gestuurd. [IVe laatste jaren kreeg het /imago van Dow een forse iauw. Logisch, zou je zeggen, uit het aantal arbeidsplaat- a bij de grootste industriële irkgever in Zeeuws-Vlaande- n nam tussen 1994 en 1997 liet enkele honderden af. Toch lep het totaalbeeld dat de door- ee-Zeeuws-Vlaming van ow had geen schade op. In de- fflber vorig jaar voerde het nsterdamse onderzoeksbu- teau Motivation nog een onder- Kek uit. En wat bleek? Op vier bten scoorde Dow beter dan jdens een vergelij kbaar onder- Kek een paar jaar tevoren. Vei- gheid, milieubeleid, openheid i organisatie? Allemaal pico- ello n orde. Alleen het perso- wlsbeleid werd minder gun- &g beoordeeld. Logisch, gezien achterliggende reorganisa- "f Dikke zeven U met al scoorde Dow als 'ge- jofwaardig' en 'verantwoorde- jk' bedrijf een dikke zeven, an Loon, twee maanden gele- enbij de presentatie van de on- erzoeksresultaten: „Veel hoger Knnen we denk ik niet komen, 'zullen we het wel proberen, 'it soort onderzoeken geeft aan at we ons beleid - om zoveel logelijk met de omgeving en ei- mensen over bedrijfsont- ff ^kelingen te communiceren - •neten voortzetten en waar t ogelijk moeten intensiveren. -- 'wrons is het natuurlijk aardig te weten dat, ondanks het friies aan arbeidsplaatsen, het van het concern niet Jordt aangetast." btin de puntjes georganiseerde 'pen dagen, voorlichters die jagen nacht bereikbaar zijn om dfs het kleinste foutje toe te ;chten, een periodiek informa- tebulletin dat regelmatig bij al- «buren van Dow in de brieven- usglijdt... niets wordt aan het wval overgelaten. En als het zo jftkomt, speelt Dow voor Sin- ttklaas. Van Loon haalt het pje tevoorschijn en bergt het ^arna snel weer op. Openheid 5 leuk, maar je moet het ook Mr niet overdrijven. Jaarlijks "rijft het chemieconcern zo'n ne a vier ton over op de reke- jeg van alle mogelijke clubs, '.'•Mnigingen en instellingen in ei*gio. De plaatselijke voet- «elub, de toneelvereniging, ^theater... mits ze een goede De plants Styreen 3 en 4. argumentatie aan hun subsidie verzoek verbinden, worden ze stuk voor stuk gehonoreerd. Dit jubileumjaar is er overigens een extraatje van ruime anderhalve ton. Voorwaarde was wel dat bij de te subsidiëren club mensen van Dow betrokken waren. En dat bleek bij zeventien aange melde projecten dik in orde Oud-havenschapsdirecteur Willem Blok heeft het verhaal al zo vaak verteld. Toch. zonder geeuwen: ,,Ik zie ons nog lopen daar op de zeedijk van de Nieuw-Neuzenpolder. Met Branch. Het was de grote baas van Dow Chemical, 't Was prachtig weer, uitzonderlijk, een beetje diezig. En op de Wes- terschelde allemaal grote zee schepen, de een na de ander, of we ze besteld hadden. Het was alsof onze Lieve Heer zei: Dow moet in Terneuzen komen." Ben Branch keek rond. zag de zon nestralen de wuivende tarwe strelen en zei: „Ik heb het wel gezien. We hoeven niet meer naar Antwerpen toe." Kassa voor Terneuzen, voor de streek, voor de gemeenschap, die juist omswitchte van de landbouw naar de industrie. De Zeeuwse havenschappen de trekpaarden van de economie? Noem Dow dan maar een dartel veulen, dat het voortouw nam. Voorlichter Willem van Loon: fotografie Charles Strijd „Kijk, Dow vestigt zich bij voorkeur buiten grote s tedel i j ke gebieden. Isolated places, zoals dat heet. Omdat je daar minder problemen hebt dan in een Ruhr-gebied, waar je er bij kunt gaan zitten. Je kunt je beter pro fileren met de lokale overheden, je weet dat er voldoende arbeidspotentieel is en werkne mers gerecuteerd kunnen wor den uit een wijde omtrek. Daar naast hechten we dus erg veel De goederentrein van Dow is in de Kanaalzone een vertrouwde ver schijning. waarde aan het contact met on ze buren. En dat hangen we met name de laatste tien jaar sterk aan. Communiceren met de overheden en je buren. Om dat misverstand weg te nemen datje in principe vervuilend bent, dat je gevaarlijk bent. Zo van: bij Dow, nou daar kan het weieens klappen. Het is zaak dat de mensen - vooral ook de bestuur ders en ambtenaren van de lo kale en provinciale overheden - ervan doordrongen raken dat dat helemaal niet het geval is. Toen ik daar in het begin van de jaren tachtig een rapportje over op tafel legde, werd me dat niet bepaald in dank afgenomen. Het is geloof ik ergens diep in een bureaula verdwenen. Maar toen ik terugkwam in '96 vond ik hier een veel opener houding. Zoiets van: we moeten harder aan ons imago werken." Sponsors De impact van Dow op de Zeeuws-Vlaamse samenleving. Waar mogelijk helpt Dow dus fi nancieel een handje, En waar Dow helpt, geven ook andere sponsors plots met gulle hand. Maar de machtige hand strekt verder. Burgemeester drs. Ron Barbé van Terneuzen begon zijn carrière als Dow-employee. Hem zul je niet snel op een kriti sche kanttekening betrappen. In de gemeenteraad van Terneu zen legden door de jaren heen tal van Dow-Werknemers de eed af. Net als in Provinciale Staten trouwens. En of het nu de Kring van Werkgevers is of de Kamer van Koophandel, overal langs Zeeuws-Vlaamse wegen kom je Do w-mensen tegen. Barbé, destijds nog een jong econoomtje ('micro-macro'), zag ze komen en haakte direct in. „Amerikanen die zo voortva rend investeerden in de Nieuw- Neuzenpolder, het was het ge sprek van de dag. De bouw van het chemiecomplex beloofde immers kansen op werk voor de plaatselijke bevolking. Jonge mensen hoefden niet meer weg te trekken, zo werd gehoopt. Hoe waar dat was, ondervond ik later zelf. Na afloop van mijn studie economie heb ik zelf twee jaar bij Dow gewerkt op de af deling Accounting." De gevol gen van de vestiging van Dow voor de gemeenschap? Volgens Barbé waren ze louter positief. De winkeliers, de horeca, de contractors, allemaal pikten ze een graantje - om niet te zeggen een heel graanveld - mee. De scholen, de sportaccommoda ties, het ziekenhuis en het thea ter, allemaal hadden ze profijt van de chemiegigant in de ach tertuin. Wrevel Voorzitter ir. Klaas Horstra van de Kamer van Koophandel en Fabrieken: „Het stempel dat Dow in de afgelopen 35 jaar op de Zeeuws-Vlaamse economie heeft gedrukt, is onmiskenbaar. De groei van de welvaait en werkgelegenheid hebben een flinke stimulans gekend door de komst van de Terneuzense ves tiging." Horstra zegt dat in het huis-aan-huisblad dat Dow in verband met het nakende jubi leum verspreidde. Hij heeft het allemaal becijferd. Meer dan eenderde van de omzel van het bedrijfsleven in de regio wordt gerealiseerd door Dow. Zo'n zes procent van de werkende bevol king werkt in de Nieuw-Neu zenpolder. „Bovendien is het een onderneming die duidelijk haar stem durft te laten horen. In een kleine gemeenschap valt dat extra op en ik kan me voor stellen dat dat weieens wrevel oproept. Daartegenover staat echter dat Dow ook de verant woordelijkheid neemt die bij een werkgever van deze grootte hoort. Neem de scholingsmoge lijkheden in de regio. Dow heeft zich samen met andere bedrij ven uit de streek hard gemaakt voor goede, op de procesindu strie gerichte opleidingen. Im mers, een tekort aan goed opge leide mensen wordt het eerst voelbaar bij de grote bedrij ven." Kijk, en dat stemt dank baar. Eenzelfde dankbaarheid als die van die man in de Noord straat, die op zaterdagmiddag boodschappen doet met zijn vrouw en voor de gelegenheid z'n speciale, bruine Dow-jas aantrekt. Omdat hij er trots op is. Wout Bareman Braakmanhaven. aan de boorden van de Westerschelde. Vijfendertig jaar geleden is het zover. Nu is de Nieuw Neuzenpolder de grootste productielocatie van Dow buiten de Verenigde Staten. Er staan 33 fabrieken die verschillende halffabrikaten maken. Een schoolvoorbeeld van op aardolie gebaseerde chemie. Zo'n 2.300 mensen vinden er werk. Daarbij komen nog de personeelsleden van contractors, bedrijven die vooral aanleg- en onderhoudswerk doen. Hoewel niemand zal ontkennen dat de aanwezigheid 1962 12 januari; In zijn nieuwjaars toespraak herinnert burge meester mr. H. Rijpstra van Terneuzen aan de onderhande lingen over de mogelijke vesti ging van een Amerikaans chemiebedrijf in de Nieuw- Neuzenpolder. Er zijn moeilijk heden gerezen, zodat een beslis sing nog op zich laat wachten. 30 maart: Na meer dan een jaar onderhandelen wordt bekend gemaakt dat Dow Chemical In ternational. na bestudering van drie locaties, het oog op Terneu zen heeft laten vallen voor zijn derde Europese vestiging. Dow denkt aanvankelijk twee- a driehonderd man nodig te heb ben, op termijn zelfs vierhon derd. De bouw van het complex zal ruim twee jaar in beslag ne men. 31 augustus: C.W. Robertson, fi nancieel topman van Dow Eu ropa ondertekent de aankoop- acte van 84,7 hectare land in de Nieuw Neuzenpolder. Nadat een fiscale hobbel is opgelost, krijgt Terneuzen voorrang bo ven Antwerpen. Voornaamste redenen voor de plaatskeuze: er kan op korte termijn en op gun stige voorwaarden een indu strieterrein worden verwezen lijkt dat gunstig ligt aan diep vaarwater. Er zijn bovendien goede verbindingen met de rest van West-Europa en er is in Zeeuws-Vlaanderen een gun stig woonklimaat 1963 3 mei: De ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, J.S. Rice, slaat de eerste paal de grond in voor een chemisch complex dat Dows grootste pro ductiecentrum buiten de Ver enigde Staten moet worden. 21 mei: De opkomst van Terneu zen als industriekern zorgt voor gebrek aan woonruimte. Voor industriedoeleinden heeft de stad 285 woningwetwoningen, toegewezen gekregen, waarvan er 185 bestemd zijn voor Dow en 49 voor Philips. Ook in de pre mie- en vrije sector legt de komst van Dow druk op de markt. Het kaderpersoneel en de Amerikaanse ingenieurs ver langen meer dan een woning wetwoning. 1964 3 april: Het eerste nummer van Dow Nieuws verschijnt, een tweemaandelijks periodiek voor de Nederlandse vestigin gen. In juni hoopt men te begin nen met de productie, onder meer van polystyreen, een kunststof waarvan verpak kingsmaterialen, onderdelen van koelkasten en diverse ge- bruiksmaterialen worden ver vaardigd. 12 december- Het blad Europe an Chemical News bericht dat er een pijpleiding komt tussen Terneuzen en Shell Pernis voor de aanvoer van ethyleen. Dow bevestigt dat onderhandelingen gaande zijn over de pijpleiding. 1965 25 mei: Prins Bernhard verricht de officiële opening van het Dow-bedrijf in de Nieuw Neu zenpolder. Hij doet dat door een telexapparaat in werking te stellen, waarmee verbinding ge maakt wordt met Midland, de thuisbasis van Dow in de VS. C.B. Branch, vice-president van Dow, citeert Winston Churchill, „Dit is niet het einde, dit is zelfs niet het begin van het einde, dit is pas het einde van het begin." 14 december: De gemeenteraad van Terneuzen kent de zilveren eremedaille van de stad toe aan de scheidende algemeen clirec- teurvan Dow in Nederland. Ro bertson. Het is de tweede keer dat de stad zo'n eremedaille toe kent. Burgemeester Rijpstra reikt de versierselen uit tijdens een afscheidsbijeenkomst in Grand Hotel Rotterdam. Daar spreekt ook gedeputeerde jhr. mr. T.AJ.W. Schorer dankwoor den aan Robertsons adres. 1966 29 september: Dow overweegt een raffinaderij te bouwen in Terneuzen. Dit om de eigen be hoefte aan olieproducten te dekken. De raffinaderij moet ten westen van Terneuzen ko men; het is niet uitgesloten dat de bouw zich uitstrekt tot het natuur- en recreatiegebied de Braakman en een deel van de schorren daarvóór. 18 oktober: Dow maakt flinke uitbreidingsplannen bekend. Er wordt 234 hectare land bijge- kocht, eveneens in de Nieuw Neuzenpolder en het schorren- gebied Mosselbanken. Dow wil onder meer een haven voor kustvaartuigen en kleine zee schepen. 1967 24 mei: Zoltan Merszei, presi dent van Dow Chemical in Eu ropa, kondigt bouw van een naf- takraker aan voor productie van ethyleen en andere alkenen. Ook komt er een grote fabriek voor de productie van hogedruk-polyethyleen. De nafta kraker behoort met een capaciteit van 400.000 ton tot de grootste van Europa. De inves teringen bedragen ruim 700 miljoen gulden. 17 november: Minister ir. W.F. Schut van Volkshuisvesting oordeelt positief over uitbrei ding van Dow naar de Mossel- banken en een deel van de Pau- linapolder. Burgemeester AP. (zie verder pagina 19)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17