Vlas wint snel aan belangstelling Tellen bootbezoek fraudegevoelig PZC PvdA-fractie Goes vraagt college inzet voor eigen bioscoop Nieuwe Terneuzense partij steunt plaatsen bankje A. de Meijer Verhuurders wijzen op nieuwe regels huursubsidiewet zeeland 15 Bond houdt symposium in Hulst over toepassingsmogelijkheden dinsdag 27 mei 1997 tan onze verslaggeefster SINT JANSTEEN - De Algeme ne Nederlandse Vlassersbond ;|aat nog niet te juichen, nu steeds meer producenten van auto's, vliegtuigen en de bouw wereld het vlas ontdekken. Het natuurlijke vezelprodukt lijkt onbegrensde mogelijkheden te bezitten, maar de vlassers zelf blijven vooralsnog afwachtend. ide de in de jaren zeventig met veel tamtam geïntroduceer de milieuvriendelijke vlaszak, Ier vervanging van de vuilnis- niet op een flop uit? Feit is wel dat het vlas sterk aan belangstelling wint. De kle ding- en meubelstoffenindu- itrie wisten het product al lan- «er op zijn waarde te schatten; au hebben ook de autoindustrie, iliegtuigbouw, bouwwereld (isolatiemateriaal), consump- ae-elektronica en geotextiel i-aludbescherming) hun oog la- •en vallen op de vele toepassin gen van het vlas. Zij zijn met •ame geïnteresseerd in de ver enging van de schadelijke jiasvezel, die producenten voor •roblemen plaatst omdat deze istig te verbranden of af te bre ien is. Onderzoeken, onder meer van iet agrarisch onderzoeksinsti- luut ATO-DLO in Wageningen, fcebben uitgewezen dat vlas op iele gebieden beter scoort dan jiasvezel of andere natuurlijke servangers als ramee, sisal of s. Het is duurzaam, uiter mate sterk en zo 'n dertig tot zes- lig procent lichter dan glasve- iel. Ook de mogelijkheid tot recycling maakt vlas een inte ressante nieuwe industriële grondstof. Dat geldt in het bij zonder voor die industriële tak sen die de hete adem van de ver scherpte milieuregelgeving in :un nek voelen. Bij de verwer- van vlas komt veel minder looistof dioxide vrij. Bovendien 5 de kennis van de vlasteelt anklaar aanwezig, terwijl de inowhow over andere vezelge wassen nog moet worden opge bouwd. Praktijk Hoewel het laboratoriumstadi- amis gepasseerd zijn er slechts inkelen die het vlas al in de praktijk toepassen, weet voor atter C. van Looij van de Alge mene Nederlandse Vlassers- bond (ANV). Op grote schaal gebeurt dit in ieder geval nog niet. In april ontving het bedrijf Van der Bilt in Sluiskil 2,5 mil joen gulden rijkssubsidie voor een proefproject. De eerste Mer cedes waarin vlas is verwerkt, rijdt inmiddels rond. Een Bel gisch bedrijf heeft onlangs een driejarig contract afgesloten voor Ford Mondeo. En ook Akzo Nobel en Philips zijn bezig met toepassingen in windmolens en huishoudelijke apparaten als haardrogers en broodroosters. Afzetmarkt De akkerbouw kan deze uitbrei ding van de afzetmarkt, die nu nog grotendeels uit textielver- werkende bedrijven bestaat, goed gebruiken. „Diversificatie leidt tot stabilisatie van de marktprijzen, een verminde ring van het teeltrisico en een verbreding van de af te zetten kwaliteit en specificaties", denkt Van Looij. Toch waar schuwt de vlasverwerker/han delaar in Sint Jansteen voor te veel 'halleluja'. „Er gaan veel indianenverhalen rond. Men raakte oververhit. De ontwik keling bevindt zich in een pril stadium. Het gaat stapje voor stapje." Dat neemt niet weg dat ook hij overtuigd is van de mo gelijkheden. Symposium Vandaar dat de ANV (dat voor het grootste deel uit Zeeuws- Vlaamse leden bestaat) het ini tiatief heeft genomen tot een symposium: 'Vlas voor toepas sing in de Europese industrie'. Op vrijdag 6 juni spreken in cul tureel centrum Den Dullaert in Hulst vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, de Europese Unie, ATO-DLO Wa geningen, Daimler Benz en Vi- talo over de stand van zaken. Aan de orde komen ongetwij feld ook andere ontwikkelingen waarvoor de sector zich ge plaatst ziet. Over een week of drie neemt de Europese Com missie een besluit over het nieu we vlasreglement. In de voorbe reidingen om tot dit reglement te komen hebben de vlassers via intensief lobbywerk weten te bereiken dat de afschaffing van de differentiatie in de premies en de vaststelling van een quo tum voorlopig van tafel zijn. Daar komt bij dat de controle op de subsidieverstrekking ver scherpt wordt. Voor de boeren betekent dit weliswaar dat de administratieve rompslomp toeneemt, maar dat landen als Engeland en Spanje die er vol gens de vlassers oneerlijke oogstmethodes (maaien in plaats van plukken) op nahou den om zoveel mogelijk subsidie binnen te halen, wellicht tot stoppen worden gedwongen. Of dit daadwerkelijk zal gebeuren, durft Van Looij niet te zeggen. Voor dit jaar verandert er netto weinig voor de boeren. De sub sidie gaat dan wel met zevenen- half procent omlaag, maar de jaarlijkse inhouding op de pre mie om het vlas internationaal te promoten gaat niet door, om dat er op dit moment voldoende geld in depot zit. Auto's, vliegtuigen, woningisolatie en consumptie-elektronica zijn slechts enkele van de zaken waarin vlas steeds meer wordt toegepast: het gewas wordt langzamerhand steeds populairder. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De Goese PvdA-frac- tie vraagt het college van B en W zich in te spannen voor het behoud van de bioscoop Grand Theater. Zoals gemeld heeft eigenaar Cinema Groep de bioscoop te koop gezet nu alle pogingen zijn mislukt om een complex met meerdere za len te bouwen in de Beveland- se centrumgemeente. Het filmprogramma ligt vast tot na de zomer. Eind dit jaar valt waarschijnlijk het doek. Het dagelijks gemeentebe stuur zou in gesprek moeten treden met de Cinema Gi'oep om na te gaan of nieuwbouw alsnog mogelijk is. Zolang die gesprekken duren, moet de bioscoop open blijven, vindt de PvdA-fractie. Mocht het overleg niets opleveren, dan willen de sociaal-democraten graag worden geïnformeerd over mogelijke bestemmingen van het Grand Theater. Ex ploitant A Weststrate liet vori ge week weten dat het pand niet als bioscoop zal worden verkocht. Diverse gegadigden hebben zich al gemeld, onder wie ookprojectontwikkelaars. De Cinema Groep vertrekt uit Goes omdat Weststrate een punt wil zetten achter een ja renlange zoektocht naar een locatie voor de bouw van een bioscoopcomplex met min stens diie zalen. Recente mis lukkingen: bouw aan de noordzijde van de kavel van Pik (bij het station) en in het Bekhof. Volgens Weststrate heeft de gemeente Goes weinig prioiïteit toegekend aan het bioscoopprobleem. De PvdA wil dan ook inzicht hebben in locaties die de gemeente heeft geopperd, als dat tenminste is gebeurd. Ook vraagt de fractie of Weststrate concrete verzoe ken tot nieuwbouw heeft inge diend, en zo ja, waarom die niet konden worden gehono reerd. De sociaal-democraten zou den het betreuren als Goes zijn enige commerciële bioscoop verliest. „Dat betekent een verschraling van het culturele voorzieningenniveau." Vol gens Weststrate, tevens ex ploitant van Alhambra Thea ters in Vlissingen, is een bioscoop met één zaal niet ren dabel te houden. Hij verklaart dat zijn besluit overigens niets te maken heeft met zijn voor zichtige plannen om in het Vlissingse Spuikomgebied een megabios neer te zetten. van onze verslaggever Lianne Sleufjes Pfff", verzucht penningmeester J. van den Donker van de Thoolse watersportvereniging De Kogge, „Moet ik dan straks als een politie agent bij de haven gaan zitten en tel len. Ik heb het nu al druk genoeg." Hij vindt de manier waarop de gemeente Tholen nu de watertoeristenbelasting berekent nog niet zo slecht. Al schrikt hij een beetje van het gemiddelde van veertig etmalen dat de gemeente han teert. „Komen de mensen daar wel aan?" Dat vroeg een Aalsmeerse water- sportvereniging zich ook af. Daar was de plaatselijke heffing gebaseerd op 24 verblijven per jaar voor de water toeristenbelasting (WTB), een cijfer afkomstig uit een ANWB-onderzoek uit de jaren zeventig. Booteigenaren moeten die WTB betalen als zij hun thuishaven in een gemeente hebben waar zij niet wonen. Zij betalen geen WTB als zij hun boot in hun woon plaats hebben liggen. De Hoge Raad vond de schatting van Aalsmeer te veel natte-vingerwerk. Hij bepaalde in een arrest dat de prijs moest worden berekend op daadwerkelijk bezoek van de boten. Eigenaren moeten gaan turven; hoe vaak op de boot en met hoeveel mensen. Het arrest is geen blauwdruk voor de rest van Nederland, zegt griffier Van Nispen van de Hoge Raad. „Maar als een gemeente een vergelijkbare rege ling heeft en iemand maakt bezwaar dan zal die regeling wel eenzelfde lot zijn beschoren als die van Aalsmeer." Bewijzen Op Tholen zwermen de boot-ambte naren vier keer per jaar uit om te tellen hoeveel scheepjes er in de jachthavens liggen. De boten van de Tholenaren worden van het totaal afgetrokken, daar hoeft geen WTB voor te worden betaald. Er is een onderscheid naar grootte; hoe langer, hoe meer mensen erop verblijven. Tot acht meter drie personen, van acht tot twaalf meter vier personen en alles daarboven vijf personen. „Het tarief is 75 cent maal veertig etmalen maal het aantal men sen", zegt gemeentevoorlichter P. Bakx van Tholen. De verordening laat volgens hem de mogelijkheid open het werkelijke bedrag te betalen als je riinder dan veertig etmalen aanwezig bent geweest. „Maar dan moet je dat zelf kunnen bewijzen. Dat heeft nog nooit iemand gedaan dus zo slecht zal j; die veertig wel niet zijn gekozen." Tholen ontving vorig jaar van de drie watersportverenigingen 39.795 gul den aan watertoeristenbelasting. (•Dat geld gaat weer terug naar de post jachthavens, voor bijvoorbeeld on- I derhoud." Jachtclub Veere is elk seizoen tien-tot twaalfduizend gulden kwijt aan belasting van mensen die niet in het stadje wonen, maar er wel hun boot stallen. foto Lex de Meester Bakx weet nog niet of zijn gemeente uit eigen beweging iets met het ai-rest zal doen. „Het nieuwe systeem in Aalsmeer is moeilijk. En inderdaad fraudegevoelig. Maar aan de andere kant doen de watersportverenigingen bij ons al gedeeltelijk aan zelf-regi- stratie van de watertoeristenbelas ting; die van het aantal passanten." Waterdicht Dat is een waterdicht systeem, oor deelt penningmeester Van den Don ker van De Kogge. „Het aantal haal ik uit de lijst en uit de bonnetjes van de havenmeester. Elke cent die binnen komt, wordt keurig in de computer geregistreerd." Hij heeft over 1996 10.442 gulden naar de girorekening van Tholen moeten overmaken aan watertoeristenbelasting; 3.122 gul den was het passantendeel, de rest was verschuldigd voor de eigen leden. „Als we nu eens wisten wanneer die ambtenaren kwamen tellen, dan stuurden we onze niet-Thoolse leden wonen mooi een dagje uit varen", grinnikt Van den Donker. „Maar dat zeggen ze nooit." Toch lijkt hem de huidige wijze van berekenen be.ter dan het laten turven door de booteige naren zelf. „Waar moet je dan naar kijken. Telt elke keer dat je op je boot bent geweest, ook al haal je alleen eventjes wat gereedschap? En wat als je direct je boot start en vertrekt? Nee, zo'n systeem is oncontroleerbaar en fraudegevoelig. Het huidige is best bevredigend." Problemen In Veere zitten ze niet echt te wachten op nog een belastingverordening. De recente gemeentelijke herindeling be- zox-gt de belastingambtenai-en al hoofdbrekens genoeg. Allexdei oude verox-deningen moeten op elkaar wor den afgestemd. „Of ik met mijn han den in het haar zit? Daar heb ik helemaal geen tijd voor", zegt senior- medewerker belastingen C. Herre- bout. Hij voorziet grote problemen met de WTB. „Aalsmeer hanteerde 24 overnachtingen. Wij gaan uit van veel meer vex-blijven: 45 verblijven per sei zoen of tien gulden per maand." Het seizoen loopt in Veere van apiïl tot en met oktober: Elk verblijfkost een gul den en Veere gaat evenals Tholen uit van een vast aantal pei'sonen. gekop peld aan de bootlengte. ..Dat is de mo delverordening van de Vereniging van Nedex-landse Gemeenten." Herrebout schat dat de huidige rege ling Veei'e net iets boven de 100.000 gulden oplevexl. De vier watersport - verenigingen moeten het geld weer bij de eigen leden verhalen. De aanslagen over vorig jaar zijn nog niet opgelegd. „Wij zijn nog volop bezig met de on- roerende-zaakbelasting", puft de se nior-medewerker. Compromis Er zijn wel plannen om het aantal ver blijven in de berekening te verminde ren, een gevolg van het bezwaar dat "watersportvereniging De Ame had tegen de aanslag van 1995. „Met die club is nu overleg geweest. Er ligt nu een soort compromis om het aantal verblijven te halveren en op 22 te stel len. Maar dat is nog niet officieel, dat moet ook nog gepeild worden bij de andere clubs. Ik hoop dat zij niet al te moeilijk gaan doen en akkoord gaan met die 22 overnachtingen", zegt Her rebout. Een dergelijk compromis le vert de gemeente dan wel minder geld op, erkent hij. Voorzitter R Poppe van de Jachtclub Veere vindt die 22 in elk geval een eind in de goede richting, vergeleken met de huidige regeling. „Ik kende dat ge tal nog nietWe wachten wel af hoe het zich verder ontwikkelt. Wij praten daar te zijner tijd met de gemeente over. Het arrest van Aalsmeer werkt in elk geval in ons voordeel, ook al zitten we niet te wachten op het zelf tellen." Jachtclub Veere is nu per seizoen tien tot twaalfduizend gulden kwijt aan watertoeristenbelasting en telt rond de ditehonderd leden. Dat tellen is veel te fraudegevoelig", meent Poppe, die geen gemiddelde kan aangeven van het aantal bezoeken per booteige- naai". „En indien je te weinig opgeeft, loop je het gevaai- dat de gemeente het tarief verhoogt van een gulden naar anderhalve gulden. De opbrengst gaat immex-s naar de post algemene middelen en dat geld willen ze hoe dan ook hebben." van onze verslaggever Wout Bareman TERNEUZEN - Er komt maar geen einde aan de strijd rond de bank ter nagedachtenis aan de Terneuzense havenbaron Au gust de Meijer. De grondlegger van het gelijknamige handels- en scheepvaartbedrijf in Ter- neuzen overleed in 1927. Hij ging door het leven als 'Guust Kei'. Zijn kleinzoon, de oud staatssecretaris dr. Jozef E. G. M. August de Meijer (82), ijvert al jaren voor een klein mo nument. Tot nu toe tevergeefs. Aanvankelijk wilde hij een gro te kei op een sokkel aan de voor malige veerhaven aan de Schel- dedijk, later schakelde hij over naar een plein en uiteindelijk kwam hij uit op een fraaie bank in Engelse stijl. De bestelling is de deur al meer dan een jaar uit. Kosten: 3500 gulden plus een klein bedrag voor een kopei'en naamplaatje voorzien van de tekst 'Temeuzen. In dankbare herinnering aan August de Meijer (1858-1927), haven- en scheepsreder'. Toen het gemeentebestuur bij herhaling en om uiteenlopende redenen weigei-de op het aanbod in te gaan, opende de nazaat van Guust Kei de aanval. Burge meester drs R. C. E. Barbé was het belangxtjkste doelwit. Begin mei leek de strijd gestreden. Vanuit zijn seivice-flatwoning in Zeist liet de oud-staatssecre taris den volke weten dat hij de wapens tijdelijk zou neei-leg- gen. In afwachting van betex-e tijden. En die breken, meent De Meijer bozig, pas aan op het mo ment dat burgemeester Barbé de aftocht blaast. Onverwacht Maar ziet, de oud-staatssecre taris krijgt plotsklaps steun uit onvex-wachte hoek. De nieuwe plaatselijke politieke partij Ter- neuzense Onafhankelijke Partij (TOP) van middenstander Ariël Meeusen en de zijnen, kiest de zijde van De Meijer. Meeusen gaat namens TOP in een brief aan het gemeentebestuur vurig pleiten voor plaatsing van de bank aan de lommemjke (west)zijde van de Oostkolk. „Daar past-ie prachtig. Voox-al ouderen uit bijvoorbeeld De Veste-flats kunnen dan een mo ment genieten van de rust van die omgeving, met op de achtex- gx-ond de oude huizenrij van De Blokken. Dat die wat nostalgi sche bank, zoals wethouder Ha- melinck van cultuur onlangs zei, niet zou passen in de nieuwe architectonische vorm waarin De Steenen Beer en de Scheide boulevard worden gegoten is la riekoek. Voor die bank is best plaats, zij het iets verderop. Een mooi pad ernaar toe en klaar is Kees." Aug. de Meijer maandagmiddag vanuit Zeist razend enthousi ast. „Natuurlijk verleen ik m'n medewex'king. Als die partij - die kennelijk na de vei-kiezin- gen voor een frisse wind wil gaan zoi'gen in die verdorde ge meenteraad - het voor elkaar krijgt, wil ik best ere-voorzitter van ze worden!" Koeltjes Op het stadhuis werd afwach tend gereageerd. Wethouder Hamelinck koeltjes: „We heb ben nog geen brief dus heeft het ook geen zin dat ik reageer." TOP, twee weken geleden nog gepresenteerd als Algemeen Be lang, bespx-eekt de eerste poli tieke daad woensdagavond tij dens de ledenvergadering in Ter Nose (aanvang 20.00 uur). Autokraker aangehouden VLISSINGEN - Een 24-jarige man uit Vlissingen is door de po litie in verzekering gesteld om dat hij in Vlissingen in een ge parkeerde auto had ingebroken. De man had zondagmiddag uit een auto aan de Kenau Hasse- laarsfraat foto-apparatuur gestolen. Hij werd vlak na de in- bi-aak aangehouden op de Dui- vendrechtstraat in Vlissingen. Video en jack buitgemaakt VLISSINGEN - Uit een woning aan de Van de Spiegelstraat in Vlissingen zijn in de nacht van zondag op maandag een video recorder en een jack gestolen. De waarde van de buit is onbe kend. De deur van de woning zat niet op het nachtslot. van onze verslaggever Richard Hoving VLISSINGEN - Woningbouw corporaties in Zeeland wijzen huurdex-s de komende weken op de verruimde mogelijkheden van de nieuwe Huursubsidie wet. Door onder meer het hou den van voorlichtingsbijeen komsten en het verspreiden van een informatiekrant kunnen huurders kennis nemen van de wetswijziging. De nieuwe Huursubsidiewet wordt met ingang van 1 juli van kracht. Veel mensen hebben op grond van de wet recht op een hoger subsidiebedrag. De be langrijkste wijzigingen zijn dat de huui-subsidie voortaan wordt bepaald op grond van het inko men van het voorgaande kalen derjaar en niet langer op het ge schatte inkomen van het komende jaar en dat het mini- mxim bedx-ag aan subsidie is ver laagd van 25 gulden naar 10 gul den. Eenvoudig Nieuw is ook dat voortaan aan de hand van een eenvoudige for mule kan worden vastgesteld of een huurder recht heeft op sub sidie. Het ministeite van Volks huisvesting Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer (VROM) heeft hiertoe een huursubsidie- kaait uitgegeven met daarop drie vragen die met ja of nee moeten worden beantwoord. Voor wie drie keer ja heeft aan gekruist, bij de vragen over de kale huurprijs, het eigen vermo gen en het biuto inkomen, be staat de kans om in aanmerking te komen voor huursubsidie. De Woningbouwvereniging Middelburg stuurt alle vierdui zend huurders die nog geen sub sidie krijgen, de huursubsidie- kaaxt. „Wij zien het als onze morele plicht om onze leden van de nieuwe wet op de hoogte stel len." Acht woningbouwverenigingen in Zeeuws-Vlaandei"en, op Tho len, Schouwen-Duiveland en de Bevelanden informeren de huurders deze week middels de Zeeland Woonkrant over de ver anderende huursubsidiewet. Een aantal verhuurders heeft mensen die vorig jaar huursub sidie ontvingen net als voor gaande jax-en aangeboden te helpen met het invullen van de aanvraagformuliex-en. „Daar naast verstrekken wij ook de huursubsidiekaarten", aldus directeur E. J. van Exter van de Woningbouwvereniging Ter- neuzen. Volgens schattingen van VROM zijn er in Nederland ruim 200.000 mensen die ten onrech te geen huursubsidie aanvra gen. Een woordvoerder van het ministex'ie denkt dat met name veel ouderen uit schaamte of door onwetendheid geen beroep doen op de huursubsidierege ling. De afdeling Zeeland van de Algemene Nederlandse Oude ren Bond wijst zijn leden met enige regelmaat op de mogelijk heden om huursubsidie aan te vx-agen, zegt voorzitter J. van Wezel. „Desondanks blijft naar mijn idee ontzettend veel geld liggen. Wij mei-ken duidelijk dat oudex-en zich schamen om een subsidieaanvraag te doen." Idee Directeur P. Bakker van de Wo ningstichting Walcheren beves tigt het idee van de ANBO voor- zittex*. De Woningstichting heeft onlangs informatiedagen in Se- rooskerke en Zoutelande ge houden waarop tot Bakkers teleurstelling maar weinig men sen op af kwamen. „Vooral de oudex-e mensen op de dorpen zien huursubsidie nog steeds als een voxm van bijstand." De Wo ningstichting Walcheren houdt binnenkoil nog een tweede in formatiebijeenkomst in Seroos- kerke. „Hopelijk komen hier meer mensen op af." Postzegels MIDDELBURG - In de hal van supermarkt Konnxar in Middel burg wordt vanaf vandaag, dinsdag, tot en met 4 juni de spe ciale Rode-Kruispostzegel ver kocht, die de PTT voor de elfde maal uitgeeft. Thema is dit keer Zorg voor El kaar: Het ontwerp is van Lex Reitsma uit Haarlem. Op de postzegel van 80 cent zit een toeslag van 40 cent die ten goede komt aan het Rode Kruis. Rommelmarkt VLISSINGEN - De Vlissingse koi-fbalvereniging Seolto houdt zaterdag 21 juni een rommel- max-kt bij het speeltuinterrein aan de Zuidbeekseweg in Vlis singen. Van 10 00 tot 15.30 uur staan er zo'n vijftien kramen met onder meer boeken, speel goed, planten en elektrische ap paratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15