Discussie over opknappen school Vrouwelijke bestuurders bijeen Hommage aan 19e eeuwse wetenschapper P PZC Sneller surfen op Internet. Onderscheiding Middelburgse machinefabriek Middelburgse dingt naar Prix de Rome zeeland 13 Verbouwing nodig om ruimtegebrek Julianaschool 's-Gravenpolder op te lossen kunst cultuur business center I Het voordeligste surfpakket voor ondernemers. dinsdag 27 mei 1997 jan onze verslaggeefster proline Moerland .GRAVENPOLDER - Drie 32 sgstaande lokalen van de 's- i'Iravenpolderse vestiging van ipenbare basisschool De Lin- fn verbouwen voor de liuisves- lag van drie groepen van de Ko- ingin Julianaschool. Dat is de ^lossing die de gemeente Bor- debiedt voor het ruimtegebrek un de gereformeerde onder wijsinstelling. De verbouwing iergt ruim viereneenhalve ton. j! jet schoolbestuur voelt echter ieinig voor deze oplossing. )e Vereniging tot verstrekken ian onderwijs op Gereformeer- |e Grondslag in 's-Gravenpol- |er kampt al geruime tijd met jjimtegebrek. Groep dertien en i«rtien van de Koningin Juli- inaschool zijn ondergebracht in noodgebouw én een door de tereniging zelf betaald lokaal. Sovendien heeft de school iumte nodig voor een vijftiende ep. vereniging voelt het meest ?xir permanente bebouwing oor de drie groepen. De ge- jeente echter wil de leerlingen m de Koningin Julianaschool iderbrengen in de 's-Graven- jlderse vestiging van De Lin en. Die heeft namelijk lokalen jser. Door op deze manier te reik te gaan handelt de ge rente volgens de in april door je gemeenteraad vastgestelde iuisvestigingsverordening voor jt onderwijs. loog bedrag •is deze week nog overleg tus- n de Koningin Julianaschool onderwijswethouder P. M. ai Wingerden-Boers. „Dat leeft vooral te maken met het öge investeringsbedrag", legt iirecteurM. Last uit. „Als je dat !d toch wil besteden, zijn er lok andere oplossingen." fethouder Van Wingerden ziet standers. Zij legt uit dat de ge- j aéente volgens de huisvestings- ^ordening verplicht is leeg- K aande lokalen aan te bieden, jaar omdat de ruimtes die De inden overheeft in slechte ■jat verkeren, moeten die eerst rorden opgeknapt. „Het is geen westie van óf verbouwen óf het ld investeren in ruimte voor iKoningin Julianaschool." De 'talen van De Linden zijn vol- haar sowieso aan een ver- Suwing toe. Overigens zijn medezeggen schapsraad en leerkrachten van De Linden ook niet zo gelukkig met het voorstel van de gemeen te. „Je kunt wat extra ruimte natuurlijk altijd gebruiken", legt directeur A C. Prince uit. „We zijn er ook niet zo gelukkig mee. Maar er zit niets anders op. De gemeente kan niets anders doen dan de huisvestingsveror dening uitvoeren." Ouders van de 's-Gravenpolderse vestiging van De Linden krijgen deze week een brief over de kwestie. Scheuren De openbare basisschool in 's- Gravenpolder beschikt over twee ruimtes die nu onder meer in gebruik zijn als overblijflo kaal en voor de opslag van ma terialen. Dit gedeelte van de school is later gebouwd dan het oorspronkelijke gebouw en ver keert in slechte staat. De wan den vertonen scheuren en het dak lekt. Verder zijn de kozijnen van één van beide ruimtes aan vervanging toe. Een opknap beurt kost 457.000 gulden, in clusief de huur van tijdelijke ruimtes voor de duur van de ver bouwing. De gemeenteraad beslist 5 juni over dit en andere voorstellen tijdens een vergadering in het gemeentehuis in Heinkenszand, die om 20 uur begint. Twee lokalen van De Linden zullen als de plannen doorgaan, worden opgeknapt voor de Juli anaschool. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Een bezoekje aan de kerncen trale, bezichtiging van het Waardevol Cultuur Land schap (WCL) de Zak van Zuid-Beveland en een ken nismaking met plaatselijke kunstenaressen. Het zijn enkele van de programma-onderdelen voor de jaar lijkse vrouwelijke bestuurdersdag, die dit keer in Borsele wordt gehouden op vrijdag 30 mei. Het orga niserend comité hoopt dat zo'n honderdvijftig burge meesters en wethouders uit het hele land op de bijeen komst aanwezig zullen zijn. De vrouwen komen niet alleen voor de gezelligheid bijeen, maar ook om van elkaar te leren. Daarom heeft de gastgemeente enkele min of meer specifiek Borsel- se onderwerpen op het programma gezet. Vanzelf sprekend ontbreken de Borsselse kerncentrale en de Centrale Organisatie Voor Radio-actief Afval (Covra) in Nieuwdorp niet op het lijstje. Ook kunnen de vrou wen 's morgens een bezoek brengen aan de Total Raffi naderij in Nieuwdorp. Overigens moeten de deel neemsters voor het ochtendprogramma een keuze maken uit deze drie. Bezichtiging van het WCL-gebied de Zak van Zuid- Beveland is één van de mogelijkheden om de middag door te brengen. Een andere optie is het bekijken van de Borselse pleinen die zijn heringericht, zoals dat van s-Heer Abtskerke. Ook kunnen de vrouwen een kijkje gaan nemen in woonzorgcomplex Vorsvliet in 's-Gravenpolder. Bessenwijn Aan het einde van de middag komen de deelneemsters weer bijeen in het Borselse gemeentehuis. Daar is een tentoonstelling ingericht van het werk van Borselse kunstenaressen. Verder kunnen de vrouwelijke be stuurders Borselse bessenwijn proeven en is het mo gelijk om te zien hoe andere producten van dit fruit worden vervaardigd. jl ls jongen kreeg Jean-Henri XFabre (1823-1915) les in de tee-klassige dorpschool. Op tl educatieve menu prijkte als Jofdgerecht het inprenten van Franse en Latijnse teksten. Het lerdere onderricht bestond uit niimels rekenkunde. Fabre's rader was landarbeider en Iracht hem ooit een boekje met Ifabetisch gerangschikte af meldingen van dieren en hun urnen. Daarmee startte de geb- lombineerde belangstelling van Itjongen voor het leven der die- itnen het publiceren erover. Hij Otwikkelde zich tot een toon- ingevend natuurvorser, met bsekten als specialisatie, kierde titel 'Das Glauben, das feen und der Zweifel' is in de fost-Souburgse Watertoren expositie te zien als eerbe- ton aan Fabre. Drie in Keulen onende kunstenaars verdiep- ii zich in zijn gedachten wereld en reageerden daar elk op een eigen manier op. Ulrich Till- mann bleef ogenschijnlijk het dichtst bij de wetenschapper. 'Tupamana Malaris, sil— bersaltzpapier, ca. 1850' lees ik op het onderschrift bij bijgaan de foto. De afdruk heeft een au thentieke uitstraling, zoals alle foto's die Ullmann laat zien. Naast flora en fauna toont hij ook opnamen van tijdgenoten, die via een onderschrift met Fa bre in verband worden gebracht of afkomstig zouden zijn uit zijn privé-verzameling. Net zoals bij de Tupamana is het maar zeer de vraag of feit en fictie van elkaar te scheiden zijn. Fabre staat be kend om het ontdekken van tot dan toe onbekende diersoorten, maar dit schelpdier met zijn fraai geplaatste oog, kan moei lijk anders dan ontsproten zijn uit Ullmann's fantasie. Zo ver wijzen de bijdragen van Ull mann direct naar de titel van de tentoonstelling. Hij verleidt zijn (Advertentie) Met ISDN gaat zoeken en surfen op Internet tot 5 keer sneller. Marktinformatie opvragen, E-mailen via Internet en data verzenden wordt zo een stuk aantrekkelijker en goedkoper. Bovendien blijft u via het tweede kanaal telefonisch bereik baar. Kom eens langs bij het Business Center en vraag naar de vele voordelen van ISDN, het nieuwe digitale netwerk van PTT Telecom. Of bel voor meer informatie en adressen gratis 0800-0403. telecom DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS pubhek zich dezelfde vragen te stehen als Fabre deed en bena drukt daarmee de actualiteit van de 19e eeuwse wetenschap pelijke visie. En de waarde van dergelijke vragen voor ieders le venspraktijk. Het mengsel van ironie en ernst, fantasie en vak manschap maakt Ullmann's werk indrukwekkend en licht tegelijk. Twijfel David Smithson, een in Duits land wonende Amerikaan, is klassiek opgeleid. Daaraan her innert 'Paradise cloned', een beeld dat bestaat uit zes identie ke keramische sculpturen van een mannenrug, bijeengebracht op een houten pallet. Maar de herhaling van de Rodin-achtige beelden verwijst ondermeer naar de biomedische technolo gie, die zijn wortels heeft in de 19e eeuwse wetenschapsont wikkeling. Daarnaast heeft Smithson het ook over kunst: doet het vermenigvuldigen van een object iets af aan originali teit en schoonheid, als estheti sche categorieën? Kunst komt ook om de hoek kijken bij de schilderijhaken en de sokkel van Smithson. De steeds uit een ander materiaal bestaande ha ken staan voor denkmodellen, kapstokken waaraan je je waar nemingen en gedachten op hangt. Het materiaal waarvan ze gemaakt zijn, stro, rubber met prints van elektrische cir cuits en hout, zou kunnen ver wijzen naar het uitgangspunt van de gedachte: natuur of cul tuur bijvoorbeeld. Smithson verbeeldt de relatie tussen uit gangspunt en visie en relati veert, net als Ullmann de objec tiviteit van waarneming en wetenschap. Dat doet hij inven tief en zeer overtuigend. Geloof Bettina Gruber nam het voor malige waterbassin voor haar rekening en veranderde dat door een eenvoudige ingreep in een prachtige en geheimzinnige plek, die refereert aan het geloof van Fabre, die zich de diverse pracht van de natuur niet kon voorstellen zonder een schep per. Zij nam het cirkelvormige deksel uit het plafond weg, zo dat vanaf een punt aan de rand van de ronde ruimte een zachte baan licht uitwaaiert. Dat beeld herinnerde mij aan het licht in een oude kerk of aan een Egyp tische graftempel. Twee vlakbij de wanden opgestelde monito ren vertonen beelden van dui ven. Op één ervan is steeds een duikelende witte duif te zien. De gefilmde vogelsoort kan niet 'Tupanuma', Ullrich Tillmann. vliegen en functioneert daar door in de marge van het vogel- bestaan, als vreemd specimen en rariteit. Dat staat in schril contrast met de associatie duif- Heilige Geest, zoals de beelden op de andere monitor gevangen schap tegenover vrijheid plaat sen. Het licht lonkt en roept ho gere gedachten op, terwijl de elektronische beelden je met beide benen op de grond hou den. Zo rijst de, ook bij Fabre soms opdoemende twijfel over het aardse en het menselijk om gaan met wat in principe een paradijs kan zijn. Geloof, weten en twijfel. Wie met deze begrippen aan de gang wil, krijgt boeiende stof aange reikt. Maar ook wie alleen zijn ogen wil gebruiken of wie ge woon kunst wil zien, komt in de Watertoren ruimschoots aan zijn of haar trekken. In 't Haentje te Paart is een meer ge bruikelijke tentoonstelling te zien mét werk van Gerard Men ken en Resi Arts. Ik besteed er kort aandacht aan omdat hij mooi aansluit bij de expositie van Menken's schilderijen en aquarellen in Kapelle. Was hij daar present als landschap schilder, hier komt de andere kant van zijn werk aan bod. De nu geëxposeerde op doek, board of karton geschilderde voorstel lingen kwamen niet vanuit de waarneming tot stand. Menken liet zich leiden door het materi aal en de vormen die vanuit het schilderen verschijnen. Lagen verf worden bijna uitsluitend met het schildersmes opge bracht. Daarbij heeft Menken oog voor wat zich voordoet, zon der dat hij zich tot slaaf maakt van onze verslaggeefster Sonja de Best MIDDELBURG - Machine bedrijf Herder BV uit Mid delburg ontvangt in de Rid derzaal in Den Haag op 18 juni de Koning Willem I Pla quette. De prijs van de Ko ning Willem I Stichting wordt aan vier Nederlandse bedrijven uitgereikt door prins Claus, erevoorzitter van de stichting. De machi nefabriek krijgt de plaquette voor 'milieu en energie'. „Het is een grote eer", reageert commercieel directeur J. C. den Herder. Vrijdag werd Den Herder op gebeld door dr. W. F. Duisen- berg, president van De Nederlandsche Bank en voorzitter van de Koning Willem I Stichting, die hem van het heuglijke feit op de hoogte stelde. „We hadden het niet verwacht", aldus Den Herder. „We zijn wel eens eerder gevraagd, maar de prijs gaat meestal naar multinationals." Plaquette Om mee te dingen naar de plaquette moet het bedrijf worden voorgedragen bij een commissie. „Het bedrijf wordt dan overal op getoetst. Je krijgt een vragenlijst en die moet worden ingevuld", legt Den Herder uit. De pla quettes worden twee keer per jaar uitgereikt aan in Neder land ingeschreven bedrijven. Om in aanmerking te komen voor de prijs moet de onderneming zich onder scheiden in bepaalde deelge bieden van het ondernemen. Er zijn vier categorieën: ex port, innovatie en technolo gie, jong ondernemerschap en milieu en energie. Nuchter Herder BV werd verkozen boven de andere voorgedra gen ondernemingen op het gebied van milieu en energie. De nuchtere en praktische wijze van innoveren - waar bij bovendien rekening wordt gehouden met de eisen vanuit het milieu, de ar beidsomstandigheden en veiligheid - was voor de stichting reden de plaquette aan het Middelburgse bedrijf toe te kennen. „Het bedrijf bestaat dit jaar vijftig jaar", vertelt Den Her der. „Het is een familiebe drijf. Mijn vaderen mijn oom hebben het samen opgezet. Toen was het nog geen ma chinefabriek, maar een loon- bedrijf. Zij leverden, op aan vraag, arbeid en machines aan boeren. In de jaren zestig werd gevraagd of ze arbei ders konden leveren om slo ten schoon te maken. Dat moest allemaal met de hand. Het tweede jaar hebben mijn vader en mijn oom tegen el kaar gezegd: 'Als we die slo ten nu nog een keer met de hand moeten schoonmaken, doeken we de tent op'. Toen hebben ze besloten om een milieuvriendelijke machine in elkaar te zetten." Export De Herder BV-machines gaan de hele wereld over. „Wij exporteren naar veertig landen", zegt Den Herder trots. Het bedrijf produceert apparaten voor het maaien en schoonhouden van weg bermen, watergangen en parken. „We maken van al les, van tractoren tot amfi bievoertuigen. Ons bedrijf ontweipt de machines en fa briceert ze ook zelf. Niet al leen de fabricage van de machines gebeurt op een mi lieuvriendelijke manier, de apparaten zijn zelf ook mi lieuvriendelijk. Ze lopen op biologisch afbreekbare olie bijvoorbeeld. Dus mocht er een slang kapot gaan en er lekt olie uit, dan is het niet zo schadelijk voor de natuur als gewone olie De andere drie winnaars van een Koning Willem I Pla quette zijn: Tapijtfabriek Condor Carpets uit Hasselt (jong ondernemersschap), tandheelkundig fabrikant Elephant uit Hoorn (innova tie en technologie) en scheepsbouwtoeleverancier Winel uit Assen (export). van onze verslaggever ErnstJan Rozendaal MIDDELBURG - Birthe Leem- eijer (1972) uit Middelburg is een van de acht kunstenaars die dit jaar zijn genomineerd voor de toonaangevende Prix de Ro me. De Rijksacademie van Beel dende Kunsten in Amsterdam stelt haar een atelier en een bud get van 2500 gulden beschik baar, zodat ze in drie maanden tijd een nieuw kunstwerk kan maken. Met dat werk dingt Leemeijer in september mee naar de eerste prijs van 40.000 gulden. In twee disciplines zijn vier kunstenaars geselecteerd. Met Alicia Framis, Sjaak Langen- berg en Frik Weeda is Leemeijer uitverkozen in de categorie 'beeldende kunst en de publieke ruimte'. In de categorie 'beeld houwen' zijn Elizebeth Baer- veldt, Una Henry, Theo van Meerendonk en Femke Schaap genomineerd. De eerste prijs winnaars ontvangen 40.000 gulden, de tweede prijs levert 20.000 gulden op en voorde ove rige genomineerden ligt 10.000 gulden klaar. Leemeijer zei maandagavond aangenaam verrast te zijn door haar nominatie. Ze had er niet echt op gerekend. „Ik heb wel originele dia's opgestuurd,, want ik was ervan overtuigd dat ze zouden worden terugge stuurd." De nominatie geeft Leemeijer wat meer armslag om het plan uit te voeren waarvoor ze toch al de zomermaanden had gereserveerd.„Verder vind ik het aantrekkelijk om op de Rijksacademie te werken. Daardoor kan ik in contact ko men met de andere kunstenaars, want die zijn daar deze zomer ook aan het werk." (Advertentie) reproductie Lex de Meester van de materie. Het resultaat is zowel als figuratie als abstract te 'lezen'. De fraaie keramische vormen van Resi Arts zij n een ander ver haal. Zij bouwt uitgekiende vaas- enschaalvoimen. Met na me de strakke vazen krijgen een extra spanning doordat Arts de wand op een bepaald punt uit het lood brengt, alsof twee ver- schillende vormen elkaar ont moeten en aansluiting zoeken. De sobere in giijs of roodbak- kende slib uitgevoerde opper vlakken versterken het totaal beeld. Bettina Gruber, David Smithson, Ulrich Tillmann Watertoren. Oost- Souburg. Catalogus beschikbaar. Tot en met 6 juli. Gerard Menken, Resi Arts. Galerie 't Haentje te Paart. Middelburg. Toten met 31 mei. Met het ISDN-Internet-pakket van PTT Telecom gaat het zoeken en surfen op Internet tot vijf keer sneller. Dit totaalpakket bestaat uit een ISDN2-aansluiting, een PC- kaart, software en een adapter, waarmee u uw huidige apparatuur kunt blijven gebruiken. Kom eens langs bij het Business Center van PTT Telecom. Of bel voor meer informatie en de voorwaarden gratis 0800-0403. vanaf (excl. BTW) telecom DE ZAAK VOOR ONDERRIEM! Geopend maandag - vrijdag 08.00 - 18.00 ui n Pi l Telecom: Goc*. I jvinguoneweg Bel voor meer informatie gratis 0800-0403.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13