Begin aansluiting A58 Amemuiden PZC Eigen schietbaan in Westkapelle berco Huwelijksfeest op herhaling Kleverskerkseweg wordt opgeknapt Reddingsbrigade krijgt nieuwe boot Ombudscommissie tikt sociale zaken in Vlissingen op vingers Voetbalfans lokken kloppartij uit Fietser gewond in Meliskerke Boze man smijt fiets tegen auto Kajuitbootje gestolen Conferentie plattelandstoerisme Portemonnee weg bij inbraak Aanbesteding Rijkswaterstaat voor op- en afritten en rotondes zeeland dinsdag 27 mei 1997 w1 1 De leden schietvereniging Westkapelle vlnr Dres Minnaard, Gerrit van den Brink (secretaris) en Piet Lievense zijn de drijvende krachten achter de nieuwe schietbaan. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans WESTKAPELLE - In het ge bouwtje van de Schietvereni ging Westkapelle wordt deze week de laatste hand gelegd aan de nieuwe schietbaan. Sinds kort beschikt de vereni ging, net als de schutters in Vlissingen en Meliskerke, over een 25 meter lange baan. Hier op kunnen drie schutters tege lijkertijd mikken op een schietschijf. Ruim anderhalf jaar hebben de leden gewerkt aan de baan. Vrijdag wordt de baan feestelijk geopend door burgemeester A C. de Bruijn. Het is inmiddels ruim zestien jaar geleden dat de Westkap- pelse schietvereniging de zelf gebouwde accommodatie op het industrieterrein aan de Oude Zandweg in gebruik na men. Daarvoor was het café Kasteel van Batavia hun vaste stek. Hier lagen de schutters (enkel in de wintermaanden) onder het biljart met hun ge weren. Maar de zeven 12 meter lange schietbanen uit 1981, die meestal liggend, maar ook staand en knielend kunnen worden gebruikt, zijn tegen woordig niet meer voldoende. Vroegere tijden Secretaris van de schietver eniging Gerrit van den Brink vertelt glimlachend over vroe gere tijden, toen hij overigens zelf nog geen lid was. „Toen de vereniging in 1963 werd opge richt schoten de leden nog in de gang van de lagere school Iedere keer moesten de ramen met stalen platen worden ge blindeerd. Er werd geen scha de aangelicht omdat er met lichte kamermunitie werd ge schoten. Maar het opbouwen van de baan kostte meer tijd dan het schieten." Keuze wapens Tegenwoordig telt de vereni ging 101 leden, waaronder 35 jeugdleden en 13 vrouwen. De leden kunnen kiezen uit schie ten met een pistool, licht of zwaar kalibergeweer. Die wa pens hoeven niet worden ge kocht. De vereniging beschikt over alle soorten wapens. ,,We gaan met de tijd mee. Ook het schieten verandert. Vroeger schoot bijna iedereen met klein kaliber, en dan meestal liggend. Op de 25 meter baan kun je ook met groot kaliber geweren schieten en oefenen op meerdere onderdelen", ver klaart Van den Brink de nood zaak van de uitbreiding. Toen de schietvereniging de mogelijkheid kreeg om uit te breiden is daar onmiddellijk op ingesprongen. Bijna alle le den hebben meegeholpen. Niet alleen moest een muurtje worden gebouwd en isolatie materiaal worden aange bracht, de schietbaan moest door de geluidsoverlast ook worden bedekt met een dikke laag cement. Met name Dres Minnaard en Piet Lievense, twee schutters van het eerste uur, waren regelmatig in het gebouwtje te vinden. Ook deze week zijn ze nog druk bezig met de laatste loodjes. Vrij dagavond moet alles in orde zijn. Dan wordt de baan in ge bruik genomen. Dat zal overi gens niet geruisloos gebeuren want de burgemeester gaat een kanon afschieten. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm (rechts) ontvangt het diamantenechtpaar Herman-Louwerse in het stadhuis van Middelburg. foto Lex de Meester van onze verslaggeefster Sonja de Best MIDDELBURG - Zestig jaar geleden stond het toen kers verse echtpaar F. Herman en J. Herman-Louwerse na hun trouwplechtigheid op de trap pen van het Middelburgse stadhuis. Voor het jubileum keerden zij maandag van hun woonplaats Nistelrode terug naar de Zeeuwse hoofdstad. „Voor het geval men niet zou geloven dat wij het jubilerende echtpaar zijn, heb ik het trouwboekje maar meege bracht", vertelt F. Herman. „Een zestigjarig huwelijk is geen verdienste", zegt J. Her man-Louwerse. „Het is een kwestie van geluk." Mevrouw Herman heeft de eerste 27 jaar van haar leven in Middelburg doorgebracht. Zonder enige moeite weet zij de namen van haar leraren op de HBS op te noemen. Samen met wethou der J. C. van Dijk-Sturm, die het echtpaar in het stadhuis ontving, worden herinnerin gen aan deze school opge haald. De wethouder heeft ook op deze HBS gezeten. „We zijn u erg dankbaar voor uw ontvangst hier in Middel burg", vertelt F. Herman. „An ders hadden we in Nistelrode de fanfare voor de deur gehad. Een fanfare is prachtig hoor, maar niet voor mijn deur. We hebben het jubileum verzwe gen maar het staat overal in de computers." F. Herman houdt de politiek in Den Haag goed bij. „Laat ik daar maar niet over beginnen, want daar kan ik me goed aan ergeren." Tot zijn grote verba zing viel hij in het Badhotel Domburg, waar het echtpaar logeert, middenin de EU Landbouwtop. „Dit zijn gedenkwaardige da gen", aldus mevrouw Herman. „Van de ene verrassing rollen we in de andere." Tot haar gro te verbazing kreeg zij van de wethouder een boek met daar in de architectuur in Middel burg van 1850 tot 1950. „Daar zocht ik naar, maar dat hoeft nu niet meer. Ik bedank u uit de grond van mijn hart, dieper kan ik u niet bedanken." J. C. van Dijk-Sturm zegt over mevrouw Herman: „Als ze en thousiast wordt, is echt te ho ren dat ze uit Zeeland komt." De hele familie kon niet mee naar Zeeland. „Ik heb drie kleinkinderen in Amerika. Maar die zal ik er uitgebreid over de telefoon over vertel len", aldus mevrouw Herman. KRUININGEN - De vechtpartij tussen supporters van het Axelse AZW en Seolto uit Zevenbergen, afgelopen zaterdag middag op de N60 bij Kruiningen, is ontstaan nadat de Bra banders de Zeeuws-Vlamingen met de auto richting de pont Kruiningen-Perkpolder waren gevolgd. Bij de kloppartij werd een Zevenbergse supporter met een knuppel verwond. Hij moest met blauwe plekken en een hersenschudding naar het ziekenhuis worden vervoerd. Na de wedstrijd tussen AZW en Seolto in Kapelle provoceer den de supporters elkaar, waarna de AZW-fans er per auto vandoor gingen richting boot. Een groepje Zevenbergenaren ging daar per auto achteraan. De wagens moesten op de N60 voor een verkeerslicht stoppen, waarop beide groepjes sup porters uitstapten. Een Brabantse fan had een knuppel, maar die werd door een AZW-aanhanger echter afgepakt, waarop de Seoltosuppor- ter zelf de klappen kreeg. Alle betrokkenen zijn door de poli tie gehoord. MELISKERKE - Een 53-jarige man uit Veere is maandagoch tend bij een aanrijding in Meliskerke gewond geraakt aan zijn hoofd en been. Hij moest in het ziekenhuis worden behandeld, maar mocht daarna weer naar huis. De aanrijding gebeurde maandagochtend rond kwart voor acht op de kruising van de Mariekerkseweg en de Valken burgstraat in Meliskerke. De Veerenaar reed op zijn fiets over de Mariekerkseweg. Hij kreeg geen voorrang van een op de Valkenburgstraat rijdende twintigjarige automobilist uit Meliskerke. Beide voertuigen raakten bij de aanrijding be schadigd. VLISSINGEN - Een 59-jarige man uit Vlissingen heeft zon dagmiddag zijn rijwiel tegen een passerende auto gesmeten omdat de bestuurder ervan hem geen vrije doorgang had ver leend. De boze Vlissinger wilde tussen een paar geparkeerde auto's door het Bellamypark in Vlissingen oprijden, maar de bestuurder van de passerende auto belemmerde hem daarbij. De fietser wierp zijn tweewieler daarop tegen de auto. Toen de automobilist, een 30-jarige man uit Vlissingen, zijn plaatsgenoot daarover wilde aanspreken en de schade wilde regelen, ontstond er geduw en getrek. De fietser viel tegen de grond en raakte lichtgewond. De fietser werd later aangehou den door de politie en met een dagvaarding op zak heengezon den. ARNEMUIDEN - Uit de Omloop bij het Veerse Meer in Arne- muiden is een kajuitbootje met buitenboordmotor gestolen. Het bootje is blauw, wit, rose en rood gekleurd en de buiten boordmotor is van het merk Johnson De boot inclusief bui tenboordmotor is zevenduizend gulden waard. De diefstal moet tussen vorige week dinsdag en afgelopen zondag hebben plaatsgevonden BURGH-HAAMSTEDE - In Dorpshuis De Schutse aan de Ju- lianastraat in Haamstede wordt donderdag 5 juni van 19.30 tot 23 uur een werkconferentie gehouden over plattelands toerisme. De thema-avond is georganiseerd door het Groen College Goes, in samenwerking met vertegenwoordigers uit de recreatieve en agrarische sector, vertegenwoordigers van maatschappelijke groeperingen en de overheid. Drie ideeën over het plattelandstoerisme zullen worden uitgewerkt tij dens de conferentie. Verder wordt een forumdiscussie gehou den over het onderwerp. iin onze verslaggever ibvan der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg begint iu augustus net de reconstructie van de Kle- rerskerkse weg/Nieuwe Kle verskerkseweg. Herinrichting van de weg is nodig om de veilig heid van (brom-)fietsers te ver beteren. De Kleverskerkseweg- /Nieuwe Kleverskerkseweg is ie belangrijkste verbindings voor auto's en (brom-)fiet- sers tussen Amemuiden en Mid- iclburg. Tegelijkertijd met de reconstructie wordt de riolering aangepast en verbeterd om te voldoen aan strengere milieu- De reconstructie duurt ongeveer een half jaar. Om de aanpak van de weg is ja- RILLAND - Bij een inbraak in ren bedrijfspand in de buurt van Rilland, is afgelopen week- rendeeen portemonnee met geld weggenomen. De daders kwa aien binnen door het forceren vaneen raam en, eenmaal in het üebouw, twee deuren. Ze door rechten het hele pand, maar 'onden slechts de portemonnee. Öebewoner van een huis aan de Kerkstraat in Kats heeft maan- aangifte gedaan van een in- waak in zijn woning afgelopen weekeinde. Daarbij zijn geld en waardepapieren ontvreemd. Ook hier kwamen de daders tinnen via een raam. üggekerke Oorpsraad - De stichting •orpsraad Biggekerke houdt orgen. woensdag, een openba- ivergadering in het dorpshuis. an de orde komen onder meer •geplande nieuwbouw in het 'tbreidingsplan en een brief de gemeente Veere over de vekomstige functie en samen- srking tussen gemeente en "rpsraden. Verder wordt er ge- pfoken over een voorzitters- g van de dorpsraden in de sroeente Veere. De vergadering Sgintom 19.30 uur. ren gevraagd door de voormali ge gemeente Amemuiden en door de fietsersbond, maar uit financiële overwegingen is de klus een aantal jaren opgescho ven. In het reconstructieplan, dat maandag 2 juni door de ge meenteraad wordt besproken, wordt de rijweg zeven meter breed met vrijliggende brom- en fietspaden. Thssen de rijweg en die paden komt een berm van twee meter. De rijweg krijgt een asfaltlaag en de paden rode te gels. Op de kruising Kleverskerkse- weg/Nieuwe Keverskerkseweg wordt een rotonde aangelegd om het verkeer te verdelen, de snelheid te remmen en om er voor te zorgen dat brommers en fietsers veilig kunnen overste ken. Groot transport dat naar het industrieterrein wil, moet probleemloos langs de rontonde kunnen rijden. Twee plannen De dienst stadsontwikkeling heeft twee plannen gemaakt. De voorkeur van het bedrijfsleven, de politie en belanghebbenden gaat uit naar het plan waarbij fietspaden aan beide zijden van de weg worden aangelegd vanaf de Siloweg waar zij aansluiten op de bestaande fietspaden tot aan de rotonde van de Nieuwe Kleverskerkseweg. Langs de Nieuwe Kleverskerkseweg (vanaf de rotonde) tot aan de Arnebrug wordt een in twee richtingen bereden fietspad aangelegd aan de kant van de bedrijven. Naar aanleiding van opmerkin gen van omwonenden is beslo ten om een verkeersremmer aan te leggen op de Nieuwe Klevers kerkseweg bij de aansluiting met de Uijterschootweg. Op de Kleverskerkseweg komen geen verkeersdrempels. Het idee van de fietsersbond ENFB om rood asfalt aan te leggen - dat goed koper en comfortabeler is - in plaats van tegels werd niet over genomen. In verband met ka bels en leidingen is noodge dwongen gekozen voor tegels. Het nutsbedrijf eist dat bij as faltering de leidingen omgelegd moeten worden, wat veel geld kost. (Advertentie) van onze verslaggeefster KOUDEKERKE - De Van Dix- hoornbrigade mag een nieuwe reddingsboot aanschaffen voor de reddingsposten in Koude- kerke en Zoutelande. De huidi ge twaalf jaar oude boot is po reus geworden. Omdat de motor vorig jaar halverwege het sei zoen kapot is gegaan, is de opge lapte boot ook nog eens voor zien van een huurmotor. Op de begroting van de gemeente Vee re is geen rekening gehouden met de aanschaf van een nieuwe boot. Toch willen burgemeester en wethouders een nieuwe boot. Huren is gezien de hoge kosten geen redelijk alternatief. Het college wil ook geld uittrek ken voor een nieuwe buiten boordmotor. De reddingsbriga de is actief op een kustvak met een lengte van veertien kilome ter waarop nu twee reddings posten met verhoogde uitkijk en een boothuis staan. Om snelle en adequate hulp te garanderen is een gemotoriseerde reddings boot nodig. Er is uitgerekend dat bij calamiteiten de red dingsboot bij minder goede weersomstandigheden tien mi nuten nodig heeft om van de ene naar de andere kant van het kustvak te komen. Donderdag wordt het krediet voor de Van Dixhoornbrigade behandeld door de gemeente raad Veere. In totaal gaat het om een bedi-ag van 76.500 gulden. Met dit geld moeten een nieuwe reddingsboot met buitenboord motor en drie portofoons wor den aangeschaft Ook wil het college van B en W meewerken aan de aankoop van een zeecon tainer die het door de storm van augustus 1996 beschadigde boothuis moet vervangen. De raadsvergadering begint om 19.30 uur. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De sectie socia le zaken van de gemeente Vlis singen heeft zich niet behoorlijk gedragen door de uitkering van een vrouw met psychische pro blemen stop te zetten. Zo luidt de conclusie van de ombuds commissie over een klacht van een Vlissingse tegen de sector Maatschappelijke Zaken. Begin vorig jaar werd de vrouw door de woningbouwvereniging uit huis gezet. Door de stopzetting van de uitkering was haar hoge huurschuld nog verder opgelo pen. Sociale zaken besloot de uitke ring stop te zetten nadat de vrouw niet meer reageerde op oproepen. Ambtenaren waren in de veronderstelling dat de vrouw, die kampte met ernstige psychische problemen, niet meer in Vlissingen verbleef. Tij dens een huisbezoek werd niet opengedaan. Later werd echter met haar afgesproken dat socia le zaken contact zou opnemen met de Delta en Basco over de huurschuld. Dit contact is er nooit geweest. De ombudscommissie conclu deert dat de uithuiszetting het gevolg is geweest van overlast en een hoog opgelopen huur schuld. De sectie sociale zaken had schuld aan de huurachter stand. De ambtenaren zouden immers goed op de hoogte moe ten zijn van de toestand waarin de vrouw verkeerde. Ze waren door haar moeder en ex-echtge noot diverse keren geïnfor meerd over haar psychiatrische ziekte Ook een medisch onder zoek had aangegeven dat haar toestand niet zou verbeteren. De gemeente moet in dit soort gevallen een financieel risico durven nemen en de uitkering doorbetalen, ook al is dit in strijd met de regelgeving. Dit adviseert de ombudscommissie. Daarnaast moet de sector na gaan hoe in dergelijke situaties beter kan worden samenge werkt met instanties als het Al gemeen Maatschappelijk Werk, Emergis en de woningbouwver enigingen. Op dit moment is de vrouw weer thuis na een behandeling in het PZZ in Goes. Volgens haar zaakwaarnemer gaat het echter slecht met haar. De uithuiszet ting heeft de vrouw geen goed gedaan omdat een aantal spul letjes met herinneringen aan goede tijden zijn weggegooid- 'van onze verslaggeefster Nicole Kluijtmans ARNEMUIDEN - Nog deze oiaand besteedt Rijkswater- iiaat Zeeland de aanleg van de aansluiting op de A58 bij Ame muiden aan. Dat houdt in dat aog voor de bouwvakvakantie, halverwege juli, de eerste spa de jrond ingaat. De aanleg van de [wee rotondes is dit najaar ge pland. Als alles meezit worden Je nieuwe op- en afritten nog tolgend jaar juni opgeleverd. Met de wegwerkzaamheden is Concert Capella Terrra Tremens ZOUTELANDE - Het kleinkoor Cappella Terra Tremens, opgericht door enkele enthousiaste leden van de Vlissingse Oratori umvereniging, geeft za terdag 31 mei een concert in de Nederlands her- i vormde kerk in Zoutelan- de. Het koor zingt kleinere a cappella werken uit de Renaissance en de Barok, j meestal vier-, soms vijf stemmig. Aanvankelijk werd onder de naam I Kleinkoor van de oratori umvereniging meege werkt aan gelegenheids - concerten in Walcherse en Bevelandse kerken. De nieuwe naam wordt sinds februari van dit jaar ge bruikt en is een eerbetoon aan de repetitielocatie Zuid-Beveland. Dirigent van het koor is Henk J. Harinck die tot 1990 het Bevelands Ka merkoor leidde. Vorig na jaar trad Cappella Terra Tremens - nog onder de oude naam - naar buiten in een dubbelconcert met het Emmeloords Vocaal Ensemble in de Hervorm- f de kerk van Kapelle. In Zoutelande zingt het koor werken van Goudi- 4 mei, Bach, Franck, 1 Praetorius en Hassler. Re- L né Molenaar op orgel en f Heieen dë Munck zorgen voor intermezzi. Het con- eert begint om 2 0 uur. een bedrag van ongeveer 3 mil joen gulden gemoeid. De wijkvereniging Nieuw- en Sint Joosland heeft verheugd gereageerd op de mededeling van Rijkswaterstaat. Begin de ze maand ging er nog een boze brief van de wijkvereniging naar de dienst. De inwoners wil den uitsluitsel over de realise ring van de op- en afritten. Al langer dan een kwart eeuw wacht Nieuw- en Sint Joosland op de aansluiting bij Amemui den. Een rondweg langs het dorp is al jaren geleden opgeof ferd voor een oprit naar de A58. Ondertussen wordt het doipje opgezadeld met (vracht)verkeer van Amemuiden en Lewedorp naar Vlissingen en verkeer in omgekeerde richting. Fietspad „De realisatie van de aanslui ting betekent dat eindelijk de oude rijksweg kan worden aan gepast. We willen al jaren een fietspad. Dat er nooit ernstige ongelukken zijn gebeurd op de ze drukke weg is een wonder", zegt een tevreden Joke Wester weel van de wijkvereniging Nieuw- en Sint Joosland. Dat de aansluiting er komt wil overi gens nog zeggen dat het dorp waarschijnlijk definitief af is van de overlast. De inwoners vrezen dat de oude rijksweg in de toekomst zal worden ge bruikt als sluiproute voor het vrachtverkeer van het Sloege- bied naar industrieterrein Ar- nestein. Alleen een directe aan sluiting van de Sloeweg-noord op de Nieuwlandseweg kan dit voorkomen. Deze mogelijkheid wordt nog onderzocht. Dammenroute Het was overigens de Dammen route die de aansluiting van Ar- nemuiden op de A58 jaren lang heeft tegengehouden. Aanvan kelijk zouden de op- en afritten al in 1995 worden aangelegd. Amemuiden is overigens wel di rect bereikbaar vanuit Goes. Bij de oprit, op de plek van het hui dige benzinestation, komt een rotonde. Het Shell-station schuift iets op in de richting van het viaduct. Met deze werk zaamheden wordt na de zomer vakantie begonnen. Een tweede rotonde wordt aangelegd op de plaats waar nu de splitsing is van de weg naar Amemuiden en de Oude Dijk. W&J het 's weer Penny Time lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11