Vroege vogel in de duinen PZC natuur 41 puzzel Anton van Berchum Oplossing postzegels zaterdag 24 mei 1997 Naam: Zeepeduinen Oppervlak: 300 hectare Karakteristiek: duingebied met bosschages, struweel, duin grasland, zandverstuivingen en wat open water. Ligging: In duingebied Kop van Schouwen Eigenaar en Beheerder: Natuurmonumenten Bezoek: door het gebied lopen twee wandelpaden, en een der de wandelpad volgt de zuidwestgrens. Een goede start voor een wandeling is het duinwegje bij Burgh of het parkeerterrein aan de A. vd Weideweg tussen Burgh en Westenschouwen. Buiten de paden is de toegang verboden. Natuurmonumenten heeft tientallen Shetlandpony's in de Zeepeduinen gebracht om die ruige vegetatie aan te pakken. foto Ruben Oreel Het is half zes in de ochtend op een vroege lentedag. In de Schouwse Zeepeduinen komt een rijke vogelwereld tot leven. Ze hebben er weer zin in, die vogels, en dat laten ze weten in diverse toonaarden. Er is immers werk aan de winkel: buren moeten verdreven en vrouwen gelokt worden. Meestal hebben de vogels op dat vroege uur het rijk alleen, maar op sommige dagen worden ze bespied door lieden, die speciaal voor hen vroeg op pad zijn gegaan... Jaarlijks worden de broedvogels in de Zeepeduinen geteld door een groepje vrijwilligers, allen lid van de Vogelwerkgroep van de Schouwen-Duivelandse Natuur- -en Vogelwacht. Al sinds 1984 brengen ze jaarlijks de complete broedvogel-bevolking van dit prachtige gebied in kaart, voor waar een niet geringe prestatie! Enkelen doen zelfs al vanaf het be gin aan die tellingen mee. Een van die volhouders is Anton van Ber chum, toentertijd woonachtig in Zierikzee, tegenwoordig in Mid delburg. De nu 28-jarige Van Ber chum maakte als broekje van am per 12 jaar voor het eerst kennis met het gebied. Van Berchum: „Buurman Henk Walraven, een echte natuurliefhebber, vroeg of ik niet eens mee wilde gaan naar het duin. Ik was meteen verkocht: ik vond het hartstikke mooiToen de vogel werkgroep in 1984 begon met het tellen van de broedvogels in het Zeepe was Ant'on dan ook van de partij. „We verdeelden het gebied in drie stukken. Het grote noordelijke deel werd geteld door een clubje vogelaars uit Zierikzee, waaronder Walraven en ik. In die eerste jaren gingen we meestal ge zamenlijk op pad, later meer indi vidueel." Kenner Van het oorspronkelijke Zierik- zeese telgezelschap is inmiddels alleen Van Berchum nog over (te genwoordig bijgestaan door een vogelaar uit Scharendijke). In de loop der jaren heeft hij zich ont wikkeld van 'meeloper' tot een groot kenner van het gebied en de bijbehorende vogels. Hoe gaat dat tellen nu in zijn werk? Van Ber chum: „Tussen half maart en half juli loop ik een aantal malen door het terrein. Alle vogels die ik te genkom teken ik in op een kaart. Daarbij werk ik vaak meer met mijn oi'en dan met mijn ogen: veel vogels laten zich immers eerder horen dan zien. Thuisgekomen werk ik al die veldkaarten uit op overzichtelijke kaarten per soort. Aan de hand van die kaarten wordt dan bepaald hoeveel paar van een bepaalde soort in het ge bied gebroed heeft. Anton van Berchum: „De broedvogels die ik jaarlijks tel, ben ik gaan zien als graadmeters voor de ontwikke ling van de natuur in de duinen." Het is duidelijk: aan dat broedvo gels tellen zit nog een hoop werk vast. En dan is er nog een aspect wat het er ook niet eenvoudiger op maakt, zo vertelt Van Berchum: „Veel vogels zijn vooral actief in de vroege ochtenduren. Dat bete kent dat je als teller knap vroeg je bed uit moet; rond deze tijd toch zeker om vijf uur 's ochtends. Eer lijk gezegd heb ik daar wel eens moeite mee. Als de wekker rinkelt en er een harde wind blijkt te staan of het regenachtig is, draai ik me ook nog eens lekker om. Een goede telling zit er dan toch niet in. Als het weer meewerkt ben ik echter binnen een half uur in het Zeepe. En elke keer is dat weer de moeite waard! Invloed Heeft dat van jongsafaan rondlo pen in de duinen nou ook invloed op iemand? Van Berchum denkt van wel. "Mijn keuze voor een stu die Tuin- en Landschapsinrich ting staat niet los van de in het Zeepe opgedane 'natuurervaring'. Verder ben ik, mede door de erva ringen in het Zeepe, meer inzicht gaan krijgen in de werking van de natuur. De broedvogels die ik jaar lijks tel ben ik gaan zien als graad meters voor de ontwikkeling van de natuur in de duinen. Belangrijk vind ik ook dat onze telgroep goed samenwerkt met beheerder Na tuurmonumenten. We komen jaarlijks een keer met de mensen van die club bijeen om de resulta ten van het afgelopen seizoen te bespreken. Uiteindelijk gaat het erom, dat onze gegevens een rol spelen bij de wijze waarop Na tuurmonumenten het gebied be heert, en dat is nu zeker het geval. Overigens is het niet zo gek dat Van Berchum veel waarde hecht aan dat beheersaspect: zelf werkt hi j inmiddels bij het Middelburgse Rijks Instituut voor Kust en Zee aan het beheer van de Zeeuwse on derwater-natuur in de grote wa teren. Na al die jaren veldwerk in de Zee peduinen heeft Anton van Ber chum een duidelijk beeld van de ontwikkelingen in de broedvogel- stand. „Over het algemeen zijn de vogels van bos en struweel toege nomen, terwijl soorten van de duingraslanden en van het open water het niet zo goed doen. Zo is de Tapuit, een lijsterachtige vogel die heel kenmerkend is voor duin graslanden, bijna uit het Zeepe verdwenen. Dat komt vooral doordat wij mensen het milieu 'verrijkt' hebben met bepaalde voedingsstoffen, die van nature anne en schrale planten die op zo'n duingrasland groeien bena delen. Andere, hoger groeiende planten als Duinriet nemen dan de plaats van de duingrasland-soor ten in. Natuurmonumenten heeft tientallen Shetlandpony's in het gebied gebracht om die ruige ve getatie aan te pakken, maar de af- HORIZONTAAL: 3. Men zit erop na de arbeid (10); 7. Scheen imponerend te zijn (13); 9. Niet meer hier in slaap (10); 10. Voor een deel is ze knap (4); 11. Hokken oplichten (6); 12. Omge keerd doen (8); 14. Als een boterham zonder beleg (12); 16. Ze nemen aan datze niet gebonden zijn (10); 18. Ko miek bij de burgerlijke stand (8); 20. Weerkeren (9). VERTICAAL: 1. Slappe verdienste (8); 2. Maakten met geweld het vlas kapot (6); 3. Daar waargenomen (9); 4. Golf van beter schap? (11); 5. Opnieuw een toost uitbrengen? (11); 6. Klinkt vals en boos (8); 8. Moet U doen om van die frat sen af te komen (5); 13. Lettertransport (10); 15. Op plechtige toon vervoerd (8); 17. Het college smeert 'm met een doekje! (6); 19. Nogal vanzelfsprekend, het is niet ruw! (4). Stuur het ingevulde cryptogram - bij voorkeur per briefkaart - aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdagochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam. adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV- -bon van f 50,Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van f 25,De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van van het kruiswoordraadsel van vorige week is: operakoor. De prijswinnaar van de VVV- -bon van f 50,- is: Mw. T. Dok man, 's Heerlauwendorp 21, Zierikzee. De VW-bonnen van f 25,— gaan naar: Mw. T. Cornelisse, Molenweg 27, Nieuw en St. Joosland; J. Adriaanse-Ovaa, Ijsselstraat 14, Middelburg en Mw. C. Weeda, Robertstraat 52, Axel. De prijzen zullen binnenkort worden toegezon den. foto Ruben Oreel name van de tapuit is nog niet ge stopt." Verdroging Een ander opvallend aspect vol gens Van Berchum is de verdro- gi ng van het gebied, waardoor wa tervogels het moeilijk krijgen. „Opvallend is dat na een natte winter het gebied er heel anders uitziet dan in de laatste (droge) voorjaren, In zulke natte jaren kan ik overal eenden en waterhoentjes tegenkomen, nu zie ik ze maar op enkele plekken. Over de hele pe- riode genomen denk ik wel. dat de watervogels zijn afgenomen.'' Erg goed gaat het daarentegen met vo gels van bos en struweel. Met na me de hoeveelheid'struweel in zijn telgebied is toegenomen, en soor ten als de fitis en de staartmees stellen dat duidelijk op prijs.Ver der zijn er elk jaar weer verande ringen en verrassingen. Het ene jaar een hoop sprinkhaanrietzan- gers, het andere jaar niet één. Het ene jaar een broedende veld uil, het, andere jaar een zwarte roodstaart bij een bunker. En natuurlijk zijn er ook vaste klanten, zoals het paar paapjes, een in Zeeland zeld zaam vogeltje dat al jaren een vas te stek in het Zeepe bewoont. Een ding is duidelijk: Anton van Berchum is na al die jaren nog lang niet uitgekeken in de Zeepedui nen. Geef hem eens ongelijk! Jan-Willem Vergeer Voor de 41e keer zitten we mid den in de Europa-zegeltij d. Het begon allemaal in 1956. Zes landen (België, Duitsland. Italië, Frankrijk, Luxemburg en Neder land) kwamen op dezelfde dag (16 september) met twee zegels (alleen Luxemburg gaf er drie uit) met een gemeenschappelijk motief: Euro pa in de steigers. Nu, 41 jaar later, brengen ongeveer vijftig postad ministraties Europa-zegels op de markt; niet meer met een identiek motief, maar met een gemeen schappelijk thema. Aangezien door de meeste landen twee zegels worden uitgegeven telt de gehele Europa-omnibus in middels jaarlijks ruim honderd zegels. Voor Europa-verzame laars iedere keer een flinke klus om alle zegels te vergaren. En daarbij komen nog eens de zoge noemde meelopers. Denk bij voor beeld aan de Nederlandse Mars hall-Planzegel, die dinsdag verschijnt en die de kaart van Eu ropa toont. Jaren geleden werd door de landen die bij de CEPT (Conférence eu- ropéenne des administrations des Postes et des Télécomminications) waren aangesloten afgesproken (de CEPT heeft inmiddels plaats gemaakt voor PostEurop, waarbij tevens op de zegels de letters CEPT zijn vervangen door EURO PA) dat er naar moest worden ge streefd de Europa-zegels in de eer ste weken van mei uit te geven. Een groot aantal landen herinnert zich die afspraak nog wel, maar er zijn toch ook veel die deze af spraak aan hun laars lappen. Ove rigens vaak omdat het niet in het uitgiftebeleid past. Zoals het dus alle thematische en motiefverzamelaars vergaat moe ten ook de Europa-verzamelaars constant op het vinkentouw zit ten. Om te beginnen strekken de Europa-uitgiften zich over een lange periode uit (van februari tot diep in de herfst), en daar tussen door lopen voortdurend de meelo pers, waarop kaarten van Europa, vlaggen van landen, enz. Al enkele jaren wordt door Gibraltar het spits afgebeten, meestal op de voet gevolgd door Liechtenstein. Ook dit jaar weer. Het thema is dit keer Sagen- /sprookjes en legenden en Gibral tar vertelt op vier zegels, die 12 fe bruari verschenen het verhaal van De geheimzinnige verdwijning van de bemanning van de bark Mary Celeste op de reis van New York naar Genua. Liechtenstein kwam 3 maart met twee zegels in meisje dat in een gouden grote zaagbek werd veranderd, sage uit 'Lapland: Frankrijk. 3,00 fr„ De gelaarsde kat (28 april); Groot-Brittannië heeft het (13 mei) in de griezelverhalen ge zocht: 26p, Dracula, een schep ping van Bram Stoker (1847- 1912); 31p, het monster van Fran kenstein van Mary W. Shelley (1797-1851), 37p, Dr. Jekyll en Mr. Hyde van Robert Louis Stevenson (1850-1894) en De hond van Bas kerville van Arthur Conan Doyle (1859-1930); Guersey,26pen31p,LesTravail- leurs de la Mer (24 april). Guern sey bracht eveneens op 24 april de eerste zelfklevende zegels uit. Drie zegels met als titel 'Schatten van het eiland'; 18p, Shall Beach- /Herm; 25p, La Seigneurie/Herm (een ommuurde tuin) en 26p, Cast- Ie Comet/Guernsey. De zegels zit ten ook in boekjes: een met acht zegels (4 x 18p en 4 x 25p) en een met 4 x 26p; de waarden 90 rappen (Die Wild- mannli) en 1,10 frank (Das Planckner Fülle). Hierbij de eerste zet Europa-uit giften, met tevens bij sommige landen overige emissies: Aland, 2,90 Fmark (oplage 500.000 stuks), de legende van de duivel die danst met de vrouw van de dominee (9 mei). Op 3 mei wijd de Aland de eerste zegel ter wereld aan vrouwenhockey in een zaal (3,40 Fm., oplage 400.000 stuks) ter gelegenheid van het wk dat van 3 tot 9 mei in Aland werd gehou den. België, 17 fr., de bende van de Bokkenrijders en 30 fr. Jean de Bemeau, een Waalse legende (8 mei); Duitsland, 80 pf„ Vom Fischer und seine Frau en 100 pf„ Rübe- zahl (5 mei); Faroer, 4,50 en 7,50 kr„ sprookjes van William Heinesen (1900- 1991). Dag van uitgifte: 20 mei: Finland, 3,20 en 3.40 Fmark, Het Malta, 16 c., Gahan en 35 c„ San dimitri (5 mei). Malta vierde 20 fe bruari postaal het feit dat 200 jaar geleden drie steden stadsrechten kregen. Op de zegels: 6 c de Tri- omfpoort van Zabbar (Citta Hom- pesch); 16 e„ St. Nicolaasmonu- ment en kerk van Siggiewi (Citta Ferdinand) en 26 c„ het Paus Gre- gormonument in Zetjun (Citta Be land). Op alle zegels ook het stads wapen. Op 15 april verschenen vier zegels (2c, 6c, 16c en 27c) met afbeeldingen van antieke draag stoelen; Man, 2lp, De hond van Moddey Dhoo, 25p, De feeën in de vlier boom, 3 lp, Defeeënboom, 36p, De reus Rinn Marcooil, 39p, De schat van St. Triniaus en 43p, de kobold FYnoderee 24 april). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 61