Clinton zet Den Haag op scherp Spijkerman maakt televisie van onbekende Nederlanders PZC reportage 25 Beveiliging staatshoofden is grootse operatie zaterdag 24 mei 1997 De grootste politieklus die de Residentie ooit zag: president Clinton en nog eens vijftig collega staatshoofden zijn woensdag in de stad. Over risico-analyses, teruggeroepen veiligheidsmensen en motoragenten. Opvallend onopvallend staat het groepje op cle binnenplaats van paleis Noordeinde. Een handvol Amerikaanse veiligheidsagenten wil de slaapplaats van hun president nog een keer zien. Uit de draaiboeken van de Secret Service is de plek bekend - Clinton's voorganger Geor ge Bush heeft er in 1991 gelogeerd - maai de logeervleugel van het paleis moet ui teraard opnieuw 'geschoond'. Op deze manier hebben inmiddels drie detachementen Amerikaanse veilig heidsagenten, in totaal honderd twin tig mensen, de afgelopen weken Den Haag en Rotterdam uitgekamd. Het betreft de plaatsen die Bill Clinton volgende week tijdens zijn bliksembezoek zal aandoen. Amsterdam is ook onder handen geno men. De Amerikaanse First Lady Hillary brengt daar dinsdag een aantal privé-be- zoeken en heeft evenveel aanspraak op uiterste veiligheid als haar echtgenoot. Behalve het paleis zijn ook het Binnenhof, het Noordeinde, Huis ten Bosch (waar Clinton de koningin ontmoet), het Malie veld, het Plein en andere presidentiële plekken tot in cle kieren onderzocht. Het Haagse ziekenhuis Westeinde heeft de eer als 'emergency hospital' te zijn gekozen en houdt gedurende dïie dagen een opera tiekamer, mensen en materialen beschik baar voor een eventuele hoge patiënt. Zo lijkt het alsof alleen de Ameiïkaanse Secret Service bepaalt hoe een land geor ganiseerd moet zijn voordat op een be zoek van hun president mag worden gere kend. Er zou door cle wereldberoemde inlichtingendienst in dat opzicht geen verschil worden gemaakt tussen Neder land en een willekeurig ontwikkelings land. Alleen als blijkt clat het te bezoeken land zelf een goed getx-ainde en ingevoer de inlichtingen- en veiligheidsdienst heeft, zullen de Amerikanen zich iets be scheidener opstellen. Loodzware last En zo moet het ook. Want het is tenslotte de lokale autoriteit die de verantwoorde lijkheid dx-aagt voor de veiligheid van de hoge gast. Deze loodzware last drukt, vol gende week op niemand minder dan de Haagse burgemeester Deetman, de hoofdofficier van justitie in Den Haag en de koi-pschef van politie Haaglanden. Uiteindelijk neemt cle Nederlandse rege ring die verantwoordelijkheid over, maar het directe commando valt wel degelijk onder deze Haagse driehoek. Over het feit dat cle Amerikanen deson danks bewapend Nedex-land inkomen, met eigen vliegtuigen, helikopters en ge pantserde auto's, zijn op het hoogste niveau afspraken gemaakt en onder ver antwoordelijkheid van de minister van j ustitie vergunningen verstrekt. Die organisatoi-ische kwesties zijn van te voren besproken in liet overleg op het Landelijk Coördinatie Centrum van het ministerie van binnenlandse zaken. Daar worden belangrijke buitenlandse bezoe ken aan een diepgaand onderzoek onder worpen en i-isico-analyses gemaakt. Gaat het om een staats-, een officieel of eenpri- vébezoek? Bestaat er tegen de bezoeker een bepaalde dreiging? Al dan niet van terroristische aax-d? Het zijn vragen die in samenwerking met cle Binnenlandse Vei ligheidsdienst, de divisie Centrale Re cherche Informatie, soms met de Militaire Inlichtingen Dienst en zo nodig met bui tenlandse zusterorganisaties moeten worden beantwoord. Op basis van het ad vies dat het centrum geeft, moet het 'loka le gezag' beslissingen nemen op het ge bied van orde en veiligheid. Dat betekent dat in vrijwel alle gevallen de buitenlandse vips persoonsbeveiliging krijgen, uitgevoei'd door een speciale sec tie van het Kox-ps Landelijke Politie Dien sten. Over de werkwijze maken de Neder landse beveiligers afspraken met de buitenlandse collega's die hun vip naar Nederland begeleiden. Voor elklandgeldt overigens een bepaald quotum beveili- Net zoals dat in 'De steen en been show' en 'Spijkers met koppen' op de radio gebeurde, is Jack Spijkerman er in geslaagd om ook zijn televisiepro- •gramma 'Spijkers!' een eigen gezicht en sfeer te geven. Nogal opmerkelijk voor iemand met de bevoegdheden handenar beid en godsdienst. Het is een uitspraak die past bij Jack Spijkerman: ,,Ik voel me nog steeds Kuifje in Wonderland." Toch al 48 jaar oud oogt hij nog steeds als een montere gi'ote knul die prettig verbaasd van de dingen kennis neemt. En die vooral niks gewoon vind. ,,Je mag niks gewoon gaan vinden", stelt hij vast. ,,De helden die je hebt, die moet je houden, ook al blijk je op een moment een beetje op gelijke voet met ze te komen." Vanaf vanavond (zaterdag) is Spijker- man weer terug op televisie met zijn 'Spijkers!' Zes zaterdagen,'om even na klokke acht. Daarna, in september zal hij weer 'late night' te zien zijn. ,,Blij clat ik weer op televisie kan begin nen, want in de paar maanden dat ik al leen mijn twee radioprogramma's had, verveelde ik me helemaal kapot. Ik ben namelijk iemand die er aan gewend is om zestig, zeventig uur per week te werken, om bezig te zijn, met steeds weer wat an ders." Het verhaal van Jack Spijkerman ver toont eigenlijk steeds weer tegenstrij digheden. Zo is hij enerzijds iemand die hecht aan een gekende omgeving, maar anderzijds woelt de onrust de zucht naar het nieuwe. Tot nu toe is die laatste be hoefte bepalend geweest voor zijn be staan. Want anders zou hij nog steeds meester Spijkerman zijn geweest, een onderwijzer met bevoegdheden voorNe derlands, handenarbeid, kunstgeschie denis en, zowaar, godsdienstondex-icht. Ontslag „Toen ik vijfendertig werd had ik elf jaar voor de klas gestaan. Negen jaar in het lager onderwijs, twee jaar in het middel baar. Toen dacht ik: er is méér. Als ik nog iets anders met mijn leven wil doen, moet da t nü gebeuren. Dus heb ik precies op de dag dat ik vijfendertig werd ontslag ge nomen. Ben ik gaan proberen om de droom te vei'wezelijken die ik alsmaar had: beroemd worden. Tsja, want het leek me iets te weinig clat als ik dood zou gaan. ze clan zouden zeggen: nou, 't was wel een leuke onderwijzer. Ik heb dan ook altijd tegen mijn leerlingen gezegd als ik een handtekening in hun rapport zette: let op, later zullen jullie nog zeg gen, van clie man hebben wij nog les ge had." In het theater, daar moest zijn toekomst liggen. Wie argeloos naar Spijkerman luistert, zou het idee kunnen krijgen dat het allemaal heel gemakkelijk is gegaan. Want als hex-inneringen klinken zo. van: ..Ik deed mee aan het Leids Cabaretfesti val, clat won ik en zo kon ik het daax-na overal in het land gaan proberen", dan schuilt daar de aanduiding van een leien dakje in. Niets is minder waar Nadat Spijkerman samen met twee muzikan ten het Cabaret Dubbel en Dwars for- Jack Spijkerman: Nog steeds Kuifje in Wonderland. meerde, was het eerst twee, drie jaar bloed, zweet en tranen voordat het pu bliek ging komen, Precies twaalfeneen- half jaar bestond Dubbel en Dwars. In consequent dezelfde samenstelling. Toen een van cle twee muzikanten stopte, was het voor Spijkerman ook over „Het was een clubje, zó'n vast geheel, clat er niemand vervangen kon worden. Als je me nu vraagt of ik het theater mis, clan zeg ik: ja, het sféértje, dat mis ik. Twaalf- eneenhalf jaar lang met dat groepje om me heen, 's middags om twee uur cle auto in, lachen, keten, clan cle voorstelling doen, na afloop altijd nog een tijdje blij ven hangen in het theater met de techni ci een pilsje dxinken en dan 's nachts om drie uur weer naar huis. Twaalfeneen- halfjaar lang. Een pei'iode waarin we vooral ver-schink-ke-lijk veel gelachen hebben. Dat mis ik. Maar het optreden an sich? Nee. Tenslotte nemen we 'Spij- kers!' op met vierhonderd man publiek in de studio. Met dan ook steeds de war ming up, die ik zelf doe, is clat optreden genoeg voor me." Dubbel en Dwars dal succes ging oog sten, cle VARA-raclio clie belangstelling kreeg voor clat open, opgewekte, een ei gen mening hebbende talent Spijker man, de pi-ogramma's 'Steen en been show' en 'Spijkers met koppen' die daar liet gevolg van waren. Variatie Toen Jack Spijkerman de deur van het theater achter zich dicht trok, kwam er ruimte om na te denken of er een moge lijkheid was voor wat velen i*iepen dat móest gebeui-en: een televisie-versie van 'Spijkers met koppen'. Twee seizoenen geleden was het zover. Spijkerman had goed begrepen dat de kracht van zijn ra dioprogramma's was gelegen in de varia tie, in de prestatie van een team. Hij vroeg de cabaretiers Erik van Muiswin kel, Diederik van Vleuten en Rob Kamp- hues om hem ook op tv te willen bijstaan en concludeerde dat zijn formule eigen lijk geen andere kon zijn dan: 'alles wat zich voordoet in het nieuws'. „Maar dan wel op een wat andere manier dan in vergelijkbare programma's. Als elders een bx-oodje kroket wordt geser veerd, wil ik dat het bij ons een patatje ooidog is. Zo is het langzaam gaan opval len dat we in 'Spijkers!' zelden bekende Nederlanders hebben, uit de categorie van u-belt-en-wij-komen. Als Harry Mens weer een nieuw boek heeft ge- schi-even en hij heeft daarover al in tien progi-amma's mogen vertellen, clan hoeft hij dus bij ons niet meer En een Eiica Terpstra is natuurlijk een enig mens om in je uitzending te hebben, maar er moet wel een werkelijke reden zijn. Die reden is voor mij dat iemand iets te melden heeft wat we nog niet weten. En of dat dan leuk, geestig of ontroerend is, dat maakt me niets uit. De mai-kt van cle on bekende Nederlanders, daar gaat het me om. Mijn redactie is daar helemaal op in gespeeld. Staat er bijvooi-beeld in een bericht over meneer De Bi-uin die vrese lijk is gebeten door een hond, ergens in een bijzin dat meneer De Bruin mun- tenslikker is. Een wat?! Een muntenslik- ker. Nog nooit van gehoord. Bellen dus, die meneer De Bruin. Filmpje „Met de muziek in 'Spijkers!' gaat het precies zo. Ik wil geen Marco Borsato hoe goed ik Borsato ook vind. Maar als we uitvinden dat bijvoorbeeld het Fins Schreeuwkoor in het land is, dan is dat meteen welkom. Zo hebben we, hoe los het programma ook lijkt, wel degelijk strikte principes. Ook met het wekelijkse filmpje. Ik vind zo'n filmpje maken leuk. ook al omdat ik denk dat ik het maakpro- ces daarvan aardig beheers. Maar ik wil nooit zelf onderwei-p zijn. Dat is soms wel eens moeilijk om aan m'n redactie uit te leggen. Dan is het soms zo van: 'Hé Jack, in fort zus en zo gaan ze iets van Napoleon naspelen en dan ga jij dus in klederdracht meedoen'. Nee, zeg ik dan. ik ga helemaal niet in klederdracht mee doen, ik ben niet het onderwerp, het gaat om het onderwerp waarvan we een mooi filmpje willen maken. Dan gaat bijvoor beeld een Mare Klein Essink naar Lon den en is hij het onderwei-p van het film pje. Of hoe heet die mevrouw die alsmaar failliet gaat. Juist, Patty Brard, clie doet dat ook. Dan denk ik: nou, als je zelf on derwerp wilt zijn, dan moet je nogal wat in huis hebben. Kijk, als André van Duin zichzelf tot onderwerp van een filmpje maakt, dan is dat omdat die man onge looflijk geestig is. Maar ben je niet zoiets bijzonders, dan moetje buiten beeld blij ven." Frans Happel Spijkers!, eerste aflevering van een nieuwe reeks magazines meten rond.lack Spijkerman vanavond (zaterdag), Ned.3, VARA, 20.05 - 21.05. Den Haag wordt geen vesting, maar er staan wel veel hekken. De helikopter van president Clinton kwam deze week aan op Schiphol in een Galaxy Transportvliegtuig van de Ameri kaanse Mobiele Brigade. foto Martin Mooij AiR MOBILITY COMMAND gei"s clat uit het buitenland mag meerei zen. Voor Ameiïka is dat aantal uiteraard groter clan voor een land als Denemai-ken. Voor de persoonsbeveiligers van de Dienst Koninklijke en Diplomatieke Be veiliging zijn het topdagen. De agenda vermeldt niet alleen het bezoek van de Amerikaanse president en nog eens vijftig andere staatshoofden en regeringsleiders die woensdag komen voor cle Marshall- herdenking, Nedei-land is claax-naast ook nog eens voorzitter van de Europese Unie en in dat kader gastheer van heel veel be langrijke personen. Voor de beveiliging van cle staatshoofden volgende week en degenen die in juni naar cle Eurotop in Amsterdam kómen, zijn dan ook beveili gers die inmiddels andere banen hebben binnen de politie teruggeroepen naar hun oude vakgebied. Maar ook in het kox-ps van de politie Haaglanden staat iedereen op scherp. De komst van Bill Clinton en zijn collega- staatshoofden uit landen die na de Twee de Wereldooiiog Marshallhulp kregen voor de wederopbouw van Eux-opa, is de grootste beveiligingsoperatie die ooit op Haags grondgebied is gehouden. Al maanden zijn allerlei disciplines binnen het kox-ps intensief bezig met de milj oenen guldens kostende visite. Een speciaal pro- jectbm-eau van veertien mensen is al we ken fulltime met de voorbereidingen belast. Van hieruit wordt alles gecoördi neerd. ..We gaan uit van allerlei scena- x-io's", zegt inspecteur mr. R. Nieuweboer van Operationele Zaken van politie Haaglanden. „Lang blijft onduidelijk wie er precies komen. Maar je kunt er al wel je maatregelen op nemen. Komt er iemand niet, dan valt dat alleen maar mee." Door de constante stroom bezoeken van staatslieden en andere hoogwaardig heidsbekleders heeft Den Haag wel veel ervaring op het terrein van beveiligen. Maar samenwerken met de Amerikanen is altijd weer bijzondex-. „Het is ongeloof lijk wat ze allemaal invliegen", weten ze bij de politie in Den Haag. „Maar als ze zien dat er op een hoog niveau wordt ge werkt, dan zijn ze bei-eid samen te Wérken en afspx-aken te maken. Dat is ook de enige basis waax-op je dit soox-t bezoeken kunt doen. Wat wij niet willen gebeurt niet, maar andersom ook niet." Wat zeker niet zal ontbi'eken is het legei"- tje van circa tien lijfwachten dat de Ame rikaanse px-esident constant omi-ingt. Het zijn de mannen die bereid zijnhun leven te geven als er wordt geschoten. De mannen die thuis ook uit voorzorg de kerstcadeau tjes openmaken voor wat cle Amerikanen de belangrijkste man ter wereld noemen. Deze agenten staan dagelijks onder een clruk clie vergelijkbaar is met die van een jachtvlieger in gevecht. Na drie jaar zijn ze opgebrand en worden ze vervangen, Het beveiligen van cle president werkt, volgens een systeem met ringen: hoe dich ter bij de president, hoe strenger de maat regelen. De binnenste ring, dix-ect om de president heen, wordt gevormd door de lijfwachten. Vele x-ingen verder rijden de gepantsei'de auto's. Over auto's gesproken: de Amerikaanse president heeft naar verluidt protocollair recht op een lege straat. Beveiligingsdien sten zijn als de dood voor autobommen. De specialisten van het Explosieven Op- ruimings Centrum' Koninklijke Land macht worden in dat kader ingezet. Veel van de veiligheidsmaatregelen zijn onzichtbaai", en van dien aard dat er door geen enkele autoriteit iets over vei-teld worclt. Niettemin kan een bezoek als dit natuurlijk niet onzichtbaar blijven, en cle Hagenaars zullen dan ook op allerlei plaatsen merken dat er iets aan cle hand is. „Maar Den Haag worclt geen vesting", verzekex't Nieuweboer nog maar eens. „Natuurlijk wox-den er maatregelen geno men. Maar de voetganger zal zich in het centrum goed kunnen bewegen. De auto mobilist misschien op sommige momen ten wat minder. Maar we proberen de last tot het uitei-ste te beperken." Over hoeveel Nederlandse politiemensen wox-den ingezet, wordt geheimzinnig ge daan. Bij het bezoek van Bush was men opener: vijftienhondex-d man. De schat ting is dat het aantal nu beslist niet lager zal zijn. Politie Haaglanden telt viei'dui- zend pex-soneelsleden. waarvan er zo'n 2700 in de uitvoex-ende dienst werken. Geen van hen hoeft te pi-oberen volgende week verlof te vragen. Daaxnaast worden ook allerlei specialis tische diensten ingezet. De motorrijders bijvoorbeeld, die zijn betx'okken bij de es cortes. Deze ploeg, eveneens aangestuurd vanuit de KLPD, hoort mogelijk pas en kele uren vooraf welke i-oute wordt uitge kozen. „Als de route al vaststaat, heeft het geen nut deze tot in detail aan iedereen bekend te maken. De voorbereidingstijd van mensen die zich richten op een aan slag moet je zo veel mogelijk inkorten. Arrestatieteam Ook het arrestatieteam (AT) van politie Haaglanden zal worden ingezet. Zij zijn in geval van een aanslag belast met cle aanhouding van de schutter. De Neder landse en Amerikaanse persoonsbeveili- gex-s zijn op dat moment bezig zo snel mogelijk een veilig heenkomen te zoeken voor hun president en hem naar het ziekenhuis - Westeinde dus - te brengen. Wat de Haagse politie de komende dagen tekort komt aan mensen, leent ze van bui ten. In de praktijk komt clat neer op nogal wat secties ME. Dat zijn allround politie mensen die op vei-schillende plekken in zetbaar zijn, Ze zullen echter niet als ME'ers hex-kenbaar zijn. Veel politiemen sen dragen de kleding die ze bijvoorbeeld ook op Pxinsjesdag dragen. Los daarvan zullen nog tal van andere veiligheidsmaatregelen zichtbaar zijn, Bootjes varen in de Hofvijver, scherp schutters liggen op daken, het geluid van een helikopter zal constant hoorbaar zijn en bij een eerder bezoek aan Bush zorgden de Ameiikanen voor een schip voor de Ne derlandse kust. „Thuis doe je ook niet de voordeur op slot en de achterdeur open. Dus bewaak je niet alleen het land. maar ook de zee en de lucht", aldus een politie bron. Dennis Mulkens en Maaike Oppier Het Plein voor het Haagse Binnenhof is al gedeeltelijk afgezet ter voorbereiding van het bezoek van de Amerikaanse president. f oto 's RolanddeBruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 59