Druk op crisisopvang neemt toe PZC Flora vereeuwigd in aquarellen Veertig jaar camping Anna-Friso Loodsen zwaaien collega Huson uit Werkstraf voor mishandelen man Van Gelder woont herdenking bij van Marshallplan Provincie dwingt gemeente Vlissingen om puin te ruimen zeeland Centra onvoldoende toegerust voor hulpverlening Buisje met bloed niet verzegeld: vrijspraak voor drankrijder weekenddiensten kerkdiensten zaterdag 24 mei 1997 s 16 van onze verslaggever Willem van Dam SAS VAN GENT - De algemene crisisopvangcentra in Zeeland worden in toenemende mate ge confronteerd met mensen die in psychische problemen verke ren. Die centra zijn echter on voldoende toegerust om hun de hulp te kunnen bieden die zij nodig hebben. Daarom moet er een structurele samenwerking tot stand komen tussen de geestelijke gezond heidszorg en de maatschappe lijke opvangcentra. Daarmee kan onder meer worden voorko men dat een aantal mensen in het psychiatrische circuit te recht komt. Dat blijkt uit het rapport 'Per sonen met psychiatrische ken merken in de maatschappelijke crisisopvang', dat vrijdag in Sas van Gent werd gepresenteerd. In het rapport, vervaardigd door de Universiteit Gent, wor den de uitkomsten beschreven van een driejarig samenwer kingsproject tussen het centrum voor maatschappelijke opvang De Lage Flancken te Sas van Gent en Emergis, centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Zeeland. Het experiment, waar van een landelijke voorbeeld werking moet uitgaan, werd ge financierd door het ministerie van VWS en zorgverzekeraars. Volgens sectordirecteur H. A E. Sameel van de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland, waartoe De Lage Flancken be hoort, zijn de resultaten van het experiment alleszins bevredi gend. Het leidde tot meer des kundigheid van de hulpverle ners van het opvangcentrum. Daardoor kon een aantal over bodige opnames in een psychia trische instelling worden voor komen. Zeeland kent drie algemene cri sisopvangcentra. Daar worden tijdelijk mensen opvangen die om uiteenlopenende redenen in problemen zijn geraakt. van onze medewerker MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter mr.R. C. P. Rammeloo heeft vrijdag een 41- jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor mishandeling veroordeeld tot 100 uur werk straf (of twee maanden hechte nis) en een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. De man had op 2 maart van dit jaar tij dens een café-ruzie in Middel burg een bezoeker mishandeld door met een kapot glas in zijn gezicht te slaan. Het slachtoffer liep daarbij snijwonden op. De verdachte, die enige recivide op dit gebied heeft, gaf toe op 15 december vorig jaar een man te hebben mishandeld. Het agressieve gedrag van de Middelburger baarde de politie rechter, mede gezien zijn verle den, zorgen. „Het gaat eigenlijk om een ordinaire café-ruzie, maar dat neemt niet weg dat het heel ernstig is wat u heeft ge daan", zei hij. De aanleiding tot de mishandeling vormde enig duwwerk tussen beide partijen. Het slachtoffer zou temidden van zijn vrienden 'neger' heb ben gezegd, waarna de verdach te zich revancheerde door het glas van hem af te pakken en in zijn gezicht te duwen. Vijf getui gen hielden er een verschillende mening op na, maar volgens de politierechter kon de mishande ling wel bewezen worden. Het beroep van de verdediging op noodweer-exces werd door de politierechter verworpen. Offi cier van justitie mr. J. M. Valen- te eiste 180 "uur onbetaalde ar beid, overeenkomstig drie maanden cel. „U heeft zich maar te beheersen." De vordering van het slachtof fer, ruim vierduizend gulden voor materiële en immateriële schade, kon volgens hem wor den toegewezen. De politierech ter verklaarde daarentegen de vordering niet ontvankelijk. van onze verslaggever MIDDELBURG - Commissaris van de koningin, drs. W. van Gelder heeft een uitnodiging aanvaard om in aanwezigheid van president Clinton en Euro pese regeringsleiders het Mars hallplan op woensdag 28 mei in Den Haag te herdenken. Het ge plande werkbezoek op die datum aan de gemeente Honte- nisse is in overleg met burge meester Th. Steenkamp uitge steld. De Marshallhulp was een eco nomisch herstelplan van de Ver enigde Staten voor de Europese landen die zware schade hadden opgelopen in de Tweede Wereld oorlog. Zeeland kon voor de herstelmaatregelen na de wa tersnoodramp van 1953 ook van 'gelden voor het Marshallplan gebruik maken. De uitnodiging voor Van Gelder houdt verband met diens voor zitterschap van de Roosevelt Stichting. Bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards eer der deze maand in de Verenigde Staten ging Van Gelder in zijn toespraak in op het belang van de Marshallhulp voor Zeeland en Nederland. Burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse toonde alle be grip voor het uitstel van het be zoek. „Tot het uitstel is in goed overleg met onze gemeente be sloten", aldus Steenkamp. „Na dat de commissaris de uitnodi ging donderdagmorgen had ontvangen, zocht hij onmiddel lijk contact met ons. Zelf heb ik donderdagavond alle raads fracties en directies van de ge meente gebeld. Niemand liet een wanklank horen. We zijn juist trots dat onze commissaris voor de herdenking is uitgeno digd." Vaarshow van scheepsmodellen OSSENISSE - Scheepsmodel- bouwgroep Enterprise houdt vandaag, zaterdag, en zondag een grote vaarshow op het ter rein van café-restaurant De Jachthoorn in Ossenisse. Vanaf 11 uur 's ochtends zijn de leden van de groep in de weer met veertig verschillende scheepsmodellen, onder meer de veerboot Prins Willem- Alexander, diverse sleepboten en marineschepen. Het grootste model van de show is een 2.30 meter lange exemplaar van de Michiel de Ruyter. van onze medewerker MIDDELBURG - De vrijspraak voor dronken rijden verraste vrijdag in Middelburg niet in de laatste plaats een 33-jarige in woner uit Sint-Jansteen. Offi cier van justitie mr. J.M. Valente kwam tot de trieste conclusie dat er voor het alcoholdelict vrijspraak moest volgen, omdat na het afnemen van de bloed proef (resultaat: 1,96 milligram) de buisjes met bloedmonsters niet verzegeld waren. „Ik sta met mijn oren te klappe ren", reageerde de man enthou siast op de uitspraak. Politie rechter mr. R.C.P. Rammeloo had in eerste instantie nog ge twijfeld. „Ik heb sterk de indruk dat u on der invloed was. U heeft zelf ook toegegeven acht pilsjes te heb ben gedronken. Het staat even eens vast dat het percentage bo ven de toegestane limiet van 0,5 milligram uitkwam. Maar de wettelijke voorschriften zijn niet in acht genomen. Dus moet ik u vrijspreken." De verdachte was 27 februari dit jaar bij een ongeval betrok ken geraakt in Terneuzen. In be wusteloze toestand werd hij af gevoerd naar het ziekenhuis. ..Ik miste viereneenhalf uur, ter wijl ik een heel goed geheugen heb. Dit zal me niet meer gebeu ren", zei hijZijn auto was total- loss. Het leverde hem een scha depost van 30.000 gulden op, want de verzekering betaalt niets uit bij dronken rijden. Ook zijn rijbewijs was ingevorderd. Het rijbewijs mag hij maandag in Middelburg weer ophalen. Een voorbeeld van het v foto Lex de Meester van onze verslaggever Ab van der Sluis OOSTKAPELLE - Onder de titel 'De Flo ra Voltooid' is in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle een overzichts tentoonstelling te zien van originele aquarellen, tekeningen en foto's. Aanlei ding is de voltooiing van het grote stan daardwerk over de Nederlandse flora, de vijfdelige uitgave 'Nederlandse Oecologi- sche Flora'. Die boeken geven sinds in 1840 'Flora Batava' verscheen, het eerste complete overzicht in kleur van alle in Ne derland voorkomende wilde planten. De Nederlandse Oecologische Flora is het werk van Rein Westra die samen met zijn twee zoons Taco en Chiel een groot deel vanzijn leven wijdde aan de uitgave. Rein Westra illustreerde de flora met fraaie, zeer gedetailleerde kleuren-aquarellen. Taco tekende de insecten en Chiel laat in kleurenfoto's zien in wat voor soort omge ving de soort in het wild voorkomt. Chiel hield tijdens de opening van de ex positie de aanwezigen voor dat zijn vader - inmiddels de leeftijd van tachtig jaren overschreden - nog steeds beschikt over dezelfde passie voor de natuur toen hij op vijftigjarige leeftijd begon met het aqua relleren. Zijn plan om de Nederlandse flo ra in kaart te brengen, liep nogal wat ver tragingen op doordat eerst andere boeken werden uitgegeven. Aanvankelijk was het de bedoeling dat van de Nederlandse Oecologische Flora drie boeken zouden verschijnen; hét werden er uiteindelijk vijf. Planten werden verzameld in de om geving waar ze zich thuis voelen. Met be hulp van foto's schilderde pa Wedstra ze na in zijn atelier. „Naar ons idee", aldus Chiel, „is zo een uniek en oorspronkelijk werk ontstaan." De expositie 'De Flora voltooid' doet vermoeden dat er een einde is gekomen aan het verzamelen en in kaart brengen vaiï planten en insecten. Niets is minder waar. „Wie zich in de plantenwe reld begeeft, weet dat er geen einde is. Er komt wellicht nog een aanvulling op", vertelde Chiel. Pa Westra werkte met een voudige middelen. Hij gebruikte poltlo- den en pencelen, de laatste het liefst afge sleten voor de details. Zijn kunstwerkjes verschenen op strak en glad aquarelkar ton om de planten zo strak mogelijk te krijgen. De familie Westra hoopt dat men sen die de expositie bezoeken gegrepen worden door de schoonheid van de natuur en er aanleiding in zien om vaker de na tuur in te gaan en met andere ogen naar de planten kijken. De expositie loopt tot en met 28 september. Het echtpaar Van Mourik over het geheim van hun succes: ten en tonen altijd interesse." „Wij hebben persoonlijk contact met de campinggasten, weten hoe ze he- foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Lotte Ragut KAMPERLAND - Op zijn zes tiende toog de Rotterdamse Peter van Maurik met een groep vrienden naar de cam ping Anna-Friso in Kamper land. Voor een vakantie met zon, zee en strand. Nooit ge dacht dat hij een aantal jaren later zou trouwen met de dochter van de eigenaar en zelf de camping over zou nemen. Toch is het zo gegaan. Peter en Marjan van Maurik zijn nu al twaalfeneenhalf jaar de eige naars van de oudste camping van Noord-Beveland, die za terdag 21 juni zijn 40-jarig be staan viert. Trots toont Peter het nieuwe toiletblok dat burgemeester M. L. Everaers 21 juni feeste lijk zal openen. „Het grootste gedeelte heb ik zelf gedaan", zegt Peter. De camping kreeg in juni 1957zijneersteofficiële vergunning. „In die jaren daarvoor waren mijn ouders ook al actief. In de schuur van de boerderij bleven vaak vis sers uit België logeren. Later reisden de Goese padvinders ook naar Kamperland af. Zo is het eigenlijk begonnen", legt Marjan uit. De campinggasten hoeven al leen maar een trapje op te klimmen en ze zijn op het strand. „Voordat de Deltawer ken hier kwamen, kampeer den de gasten vaak in de dui nen. Een paar meter lopen en ze lagen al in het water", zegt Peter. Tegenwoordig is er nog maar een klein strandje over en kunnen mensen alleen maar zwemmen als het hoog water is. Marjan: „Met afgaand wa ter is het veel te gevaarlijk, we moeten onze gasten daar ook continu voor blijven waar schuwen." Overname Twaalfeneenhalf jaar geleden overwogen de ouders van Mar jan te stoppen met werken. Ze polsten de familie of iemand de camping misschien wilde overnemen. Marjan en Peter, die op dat moment in Rotter dam woonden en werkten, waagden uiteindelijk de gok. Voor Peter was het in het begin wel even wennen. „De over gang van grote stad naar een rustig klein doip is niet niks." Lang duurde het wennen aan de nieuwe omgeving niet. „Het is nu zelfs zo dat als ik een be zoekje breng aan mijn ouders in Spi jkenisseik gek word van de drukte. Nee, geef mij Kam perland maar." Het doel dat Peter en Marjan voor ogen hadden, een gezelli ge familiecamping creëren, is bereikt. „Onze camping is geen plek voor grote groepen. We hebben ook maar 280 staanplaatsen. We willen men sen een rustige, gezellige va kantie in een natuurlijke om geving bezorgen," vertelt Marjan. Dat de mensen graag naar Anna-Friso komen, blijkt uit de jaarüjks terugke rende families. Peter: „Elke zomer organiseren wij jubila- rissenavonden voor mensen die voor de tiende of twintigste keer hier op vakantie zijn. Dit jaar zijn er zelfs twee families, één uit Kloetinge en één uit Eindhoven, die hier voor de veertigste keer zijn." Interesse Persoonlijk contact met de campinggasten, weten hoe ze heten en altijd interesse tonen. Volgens Peter en Marjan zijn dat de geheimen van het succes van Anna-Friso. „Tegenwoor dig leeft iedereen zo langs el kaar heen. Mensen weten niet eens meer wie hun buren zijn. Hier op de camping is dat an ders. Er heerst hier een soort van sociale controle en mensen voelen zich daar prettig bij." Voorlopig willen de twee nog een tijd doorgaan met het run nen van de camping. Over de opvolging maken ze zich niet al te veel zorgen. „Als j e ziet hoeveel belangstel ling onze zoon en dochter heb ben. Nee, onze camping blijft vast en zeker een familiebe drijf." van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Zeeloods Han Huson uit Oost-Souburg werkt niet meer. Vrijdag is hij met functioneel leeftijdspensioen gegaan. Zijn laatste reis bleef niet onopgemerkt. Bij zijn aan komst in de Vlissingse Koop manshaven werden hij en zijn vrouw in de bloemetjes gezet. De tocht naar de Loodsensocië- teit waar de afscheidsreceptie werd gevierd hoefde het stel niet te voet af te leggen. Het echt paar werd in een riksja naar de sociëteit gebracht. Liever was Huson nog een jaar tje doorgegaan met zijn werk, maar voor alle loodsen geldt dat ze met hun vijfenvijftigste met pensioen moeten gaan. Huson, geboren en getogen in Ooss- Souburg, verliet in 1972 degrj. te vaart voor een baan als zet loods in Vlissingen. In zijn vrij tijd zingt hij voor het Loodse;- koor. Voor het loodsenkoor houdtHs son als penningmeester ook 5 boeken bij. Zijn activiteit* voor het Loodsenkoor geeft voorlopig nog niet op. Optreden Tijdens de afscheidsrecepü werd hij getrakteerd op een op treden van het Loodsenkoor Te gelegenheid van zijn afscheidj een nieuwe versie van Weg Zuid-West van Ameland componeerd: Oost-Noord-Ocs van Vlissihgen. De titel slaatcc Oost-Souburg, waar Huson nes steeds woont. 24 en 25 mei 1997 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniels, Kievitstraat 2, Zie rikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwer shaven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel. (0111)651861 J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111)461280. L. A. M. Bruel en J. J. Roth, Markt 32, Brouwershaven, tel. (0111) 691280. Renesse/Ellemeet; J.L. Flach en S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280; Burgh-Haamstede: G. van Beek- Verbeek en J.Ph.P. Stenger, tel.(0111) 651861; Brouwershaven- /Scharendijke: L.A.M. Bruel en J.J. Roth,Dijkstraat 32, Scharendijke- ,tel. (0111) 691280, spoednr 652204. Spreekuur van 11.30-12.00 u van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosts land, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruirt se, tel.(0111)452120. Tandartsen: L. Lekkerkerk, Nieuwe Booget straat 25, Zierikzee, tel. (OU' 416066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 1 (0111) 412906, geopend za. v? 09.00-12.30 uur en van 16.30-17X uur. Zo. van 12.00-12.30 uur a 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0111 251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): M. K. 8ut\ Haamstede, tel. (0111) 412180. Zondag 25 mei 1997 Brouwershaven Nederlandse Her vormde Kerk 9.30 ds Buijs;Gerefor- meerde Kerk 10 kand. Luteijn, 18.30 da Buys; Gereformeerde Kerk Vrij gemaakt 9.30 en 17 ds Roose; Brui nisse Nederlandse Hervormde Kerk 14.30 ds Bevelander, 17 ds v. Weel den; Gereformeerde Kerk 10 dhr. Baas, 17 dhr. v. Westen; Gerefor meerde Gemeente in Nederland 10 en 17 leesdienst; Burgh Nederland se Hervormde Kerk 10 dr Smelik; Haamstede Nederlandse Hervorm de Kerk 10 da Kansen, 19 kand. Al ma; Gereformeerde Kerk 10 ds Vis ser; Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18.30 ds Hardeman; Ge reformeerde Gemeente 10 en 18.30 ds v. Gelder; Rooms-Katholieke Kerk 11 past. v. Barneveld; Kerk- werve Nederlandse Hervormde Kerk 10 dhr. Schipper; Christelijke Gereformeerde Kerk 10 en 18 ds Korving; Nieuwerkerk SOW-Ge- meente 10 ds Vos; Gereformeerde Gemeente 9.30 leesdienst, 15.30 ds v. Gelder; Gereformeerde Gemeen te in Nederland 9.45 en 15.30 lees dienst; Noordgouwe Nederlandse Hervormde Kerk 10 ds Eekhout; Noordwelle Nederlandse Hervorm de Kerk 11 dhr. Murre; Oosterlaitf Nederlandse Hervormde KerklOdj Hanekamp, 18 dhr. Francke; Getj! formeerde Gemeente 10 en 18Ï leesdienst, 14.30 ds de Jongst^ Oud-Gereformeerde Gemeeri; 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwtt' kerk Nederlandse Hervormde Ktfi 10 dhr. Binnendijk; Renesse Nedp- landse Hervormde Kerk 9.30 dl Murre; Serooskerke Nederlands Hervormde Kerk 10 kand. Zorge.li ds Riphagen; Scharendijke SOW- -Gemeente 10 da Graafland, 19di Reinder; Sirjansland Nederlands Hervormde Kerk 10 (HA) en 18.30e Boer; Zierikzee Nederlandse Ha- vormde Kerk Gasthuiskerk 9.3Qrii Hendrikse, 11 ds de Jonge; Gerefo- meerde Kerk 10 en 18.30 dr Jobserc Christelijke Gereformeerde Kerkl! ds Oosterbroek, 18 ds Velema;Gi- reformeerde Gemeente in Neda land 10 en 18 leesdienst; Legertó Heils 10 samenkomst; Pinksteigs- meente 10 samenkomst; wo 20si menkomst;Evangelisch Luthesi Gemeente 10 ds Baan (HA); Rooms- Katholieke Kerk za. 19 past. Va daasdonk, 10 past. v. Bronsde Zonnemaire Nederlandse Her vormde Kerk 11 ds Buijs; van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet het puin dat zij heeft gestort op een weiland aan de Oostelijke Bermweg in Vlis singen weer verwijderen. Dat heeft de provincie vrijdag aan de gemeente meegedeeld. Het puin moet worden aangeboden aan een bedrijf dat het met een vaste puinbreker kan verwer ken, aldus ing. Th. van Riet van het Bureau Handhavingen en Metingen. Het puin is afkomstig van de re constructiewerkzaamheden in de Paul Krugerstraat. De ge meente wilde het tijdelijk op slaan in het weiland langs de Oostelijke Bermweg en in het najaar een mobiele puinbreker huren om het in kleine stukjes van vier centimeter breken, leg de J. A Risseeuw van de ge meentelijke sectie Nieuwe Wer ken gisteren uit. Daarna zou het in het voorjaar van 1998 worden hergebruikt bij reconstructies van wegen in Vlissingen en Oost-Souburg. Risseeuw zei te verwachten dat uit de Paul Kru gerstraat uiteindelijk 2.300 ton puin komt, in stukjes gebroken zo'n duizend kubieke meter. De reden voor de provincie om de gemeente te verplichten het puin op te ruimen, is dat in een straal van tien kilometer twee vaste puinbrekers aanwezig zijn: Sturm en Dekker op het in dustrieterrein Arnestein in Middelburg en Sag'ro in het Sloegebied. „Ons beleid is dat in dat geval het puin naar zo'n be drijf moet worden gebracht en dat het niet door een mobiele puinbreker mag worden ver werkt", aldus Van Riet. Ing. M. Hovijn, sectiehoofd Nieuwe Werken in Vlissingen, reageerde vrijdagmiddag uiterst verbol gen over het besluit van de pro vincie, dat hij naar zijn zeggen overigens nog niet officieel tó vernomen. „Maar als waars wat u zegt", zei Hovijn, „vinou dat een vreemde uitspraak vs de provincie. Ik ga me er oö mateloos aan ergeren. Je doei? best het materiaal goed tescht den, het te selecteren en te her gebruiken en nu word je op zo' manier weer gedwarsboomd Volgens Hovijn drijft dit besie alleen maar de kosten op voois gemeente. Vlissingen hoos door het puin met een gehuure mobiele puinbreker zelf te ve werken 100.000 gulden uit sparen. Die besparing dreigt* nu mis te lopen. „We zitten das echt niet te knoeien met alleri materialen hoor. Het is allems puur beton." De tijdelijke opslag van heip£ was volgens Van Riet ooktè het probleem. Het betrof ind geval echter inderdaad schoö puin, dat hebben we zelf gec« stateerd. Milieuhygiënisch er dus geen bezwaar." Een rol speelde nog wel date provincie het gebruik van vaS puinbrekers stimuleert. aantal bedrijven heeft een v= gunning gekregen en die ke nen geld verdienen aan eed milieuhygiënische voorzien» gen", legde Van Riet uit. ,.V& mee grijpen we in in de mp' maar als we daar nu van afw? ken, halen we ons eigen bela onderuit." Met 174 km/uur langs Neeltje Ja® NEELTJE JANS - Bij eensij heidscontrole op de N5T hoogte van Neeltje Jans isp dagavond een bestuurder tëj trapt die 174 kilometer pert1- reed. Ter plaatse geldt «1 maximumsnelheid van lOCp lometer per uur. Op dezelfde^ catie werden nog 65 voertuig gesnapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 54