Haast met bouwplan kanaalarm PZC Vrachtwagen met soep rijdt sloot in Te hard door groen kost ook boete Huis en kunst in één aankoop Overname loswal zinloos zonder zegen irovincie voor bouw Record aan jubilerende paren in Borsele zeeland b 13 lansweert krijgt er enkele tientallen woningen bij nsluipers stelen ieraden, geld en audio uit huizen Bromfietsen weg uit Middelburg Amitié Club last in Zeeland Omroep Zeeland oefende ramp Zakken drugs onder motorkap Invloed aandeelhouders DELTA Opvoedbureau start spreekuur Thoolse roefeldag gunt kinderen kijkje achter schermen van bedrijven zaterdag 24 mei 1997 an onze verslaggever tarten de Jongh IANSWEERT - De bouw van eerste woningen in de rdeinptc kanaalarm te Hans- eert kan eind '98, begin '99 be nnen. Die voorzichtige schat- ng doet wethouder M. van (verloop (BBR) van Reimers- aal. De gemeente wil haast [Iten achter de realisering van noodzakelijke bestem- lingsplan nu na jaren van on- erhandelen overeenstemming bereikt met de Rijksoverheid ver de aankoop van de gron- >ii. Bedoeling is dat in de ge nipte kanaalarm enkele tien- illen woningen verrijzen. )e woningbouw vloeit voort uit et dorpsplan Hansweert. Van verloop: „Eén van de aanbeve len in het plan is het hart van >t dorp te versterken. Dat amt nu dichterbij." nulling van de gedempte ka- aalarm ziet Reimerswaal ook compensatie voor hetgeen msweert kwijtraakte als ge- |g van de verbreding van het inaal door Zuid-Beveland. imerswaal koopt van de staat IIDDELBURG - Bij insluipin- min Vlissingen en Middelburg jn donderdagmiddag en - Mud sieraden, geld en geluids- ipjiaratuur meegenomen. De totale waarde van de gesto- tnspullen is onbekend. In Mid- ielburg werden twee woningen an de Maasstraat bezocht door cgenode gasten. Van beide hui- in was de deur niet op het ichtslot de nacht van donderdag op rijdag vond een insluiping bats in een woning aan de M. Kemperstraat in Vlissin- •n. Ook hier was de deur niet lequaat afgesloten. De bewo- ir mist onder meer een schou- ertas met papieren en geld. liezelfde nacht werd gepro- ;erd in te breken in een woning de Verkuijl Quakkelaar- t in Vlissingen. Van het nis was een slot vernield. achttien hectare van de ge dempte kanaalarm voor 385.000 gulden. Daarnaast worden de gronden van het slib- depot in erfpacht genomen te gen een jaarlijks bedrag van twaalf mille. Bodemvervuiling Belangrijke reden Waarom de onderhandelingen over de aan koop lang duurden was het getouwtrek over de verant woordelijkheid voor eventuele bodemvervuiling. Onderzoek wijst uit dat de gedempte ka naalarm op een paar plaatsen na gifvrij is. Rijkswaterstaat sa neert de plekken die wel zijn vervuild. Voor de verontreiniging van on dergrond en afdeklaag van het slibdepot draagt Reimerswaal slechts in beperkte mate verant woordelijkheid. De overname moet nog worden beklonken door de gemeenteraad die daar over dinsdagavond vergadert. Tramper II Het dagelijks gemeentebestuur wil afzien van de ontwikkeling van het plan Tramper II nu er vaart zit in het project voor de gedempte kanaalarm. Het ge lijktijdig ontwikkelen van twee bestemmingsplannen zou wei nig zin hebben omdat het pro vinciaal streekplan slechts voorziet in de bouw van vijf wo ningen per jaar in Hansweert. Voor dat aantal gelij ktij clig twee plannen ontwikkelen vindt het college te kostbaar. Het project Tramper I liep overigens beter dan verwacht. Volgens wethou der Van Overloop waren de pak weg vijfentwintig huizen ver kocht in twee a drie jaar tijd. MIDDELBURG - Op de Rave- steijnweg in Middelburg zijn vrijdag twee bromfietsen gesto len. Het gaat om een zwarte Aprilia (scootermodel) ter waarde van ongeveer vijfduizend gulden. Het nummer van het verzeke ringsplaatje is TQG-859. De an dere bromfiets was een blauwe Aprilia Rally van ruim vierdui zend gulden met het nummer DBQ-559. ïnonze verslaggever larco van Barneveld iAPELLE - Overname van de «wal Hansweert-Schore van i)kswaterstaat heeft geen zin idicn daar door de provincie (en bebouwing wordt toegela- in.Dat de Provinciale Planolo- ische Commissie (PPC) on- mgs haar bedenkingen uitte tgen bebouwing op die plaats, dan ook uiterst verbazing wekkend. Dit stelt het Kapelse uilege van burgemeester en elhouders in zijn antwoord op algemene beschouwingen in diverse raadsfracties, die algemene beschouwingen tfr het beleidsplan '98-2001 in de gemeente tonen enkele acties zich bezorgd over de itwikkelingen rond die los- al. Als bekend wordt er al ïmover overname door de ge- ftnten Reimerswaal en Ka diegesproken. Die gemeenten dien de ingeslapen loswal leuw leven inblazen. De beno ude wijzigingen van de be- «mmingsplannen buitenge- iBDELBUBG - Wethouder ;M. Bruinooge ontvangt op tosdag 3 juni vijftig leden van Amitié Club de la Haye in de ttgerzaal van het stadhuis. De «Mie Club doet 3 juni ook lamstede en Zierikzee aan. - Amitié Club de la Haye be- tot uit vrijwilligers die Frans- %en, die voor een langere tóode in Nederland zijn. een Veelte van de Nederlandse «tuur bijbrengen. Dat doen zij "der meer door het organise- 11 van lezingen en museumbe- token. bied werden met het oog daarop eind vorig jaar richting PPC ge zonden. Die instantie stelt nu dat bebouwing wellicht de zee wering zou verzwakken. Over die stellingname van de PPC toont het college van Ka- pelle zich 'uiterst verbaasd'. In het vooroverleg over de loswal zou, aldus b en w, nooit iets over het mogelijke gevaar van be bouwingvoor de zeewering zijn gezegd. Bedoeling is nu om op zeer korte termijn met de be trokken instanties rond de tafel te gaan zitten om een oplossing te zoeken. NS-station Ander belangrijk punt in de al gemene beschouwingen is de mogelijke sluiting van het NS- station in Kapelle. Diverse frac ties maken zich zorgen over de vraag wat er na '98 met het sta tion gaat gebeuren, aangezien de NS heeft gesteld tot en met dat jaar het station ongemoeid te laten. B en w antwoorden dat die termijn in ieder geval is ver lengd tot medio '99. Wat er ver volgens zal gebeuren is nog niet bekend. Als bekend neemt de verkeers veiligheid in het Kapelse be leidsplan een belangri j ke plaats in. Alle fracties gaan daar dan ook op in. De WD bijvoorbeeld pleit voor 'volledige eenheid' in snelheidsremmers, uit 'esthe tisch oogpunt' en uit het 'oog punt van herkenbaarheid'. Sommige snelheidsremmers in de gemeente zijn volgens de li beralen 'ronduit afzichtelijk'. Het college vindt volledige een heid echter te ver gaan. Per situ atie zou er gekeken moeten wor den wat voor soort voorziening er moet komen. Op dinsdag 27 mei komt het beleidsplan aan de orde tijdens een vergadering van de gemeenteraad. In de Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek kwamen vrijdag 45 echtparen bijeen op de jaarlijkse bijeenkomst voor jubilerende stellen. foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld 'S-HEERENHOEK - 'Hé, daar hebben we Jan van Kwadendannne'. 'Ha, die Jopie'. 'Is dat niet...ja, verrek, 't is 'em. Van de muziek'. Ja, voor velen was de jaarlijkse bijeenkomst voor jubilerende echtparen, vrijdag in de Jeugdhoeve in 's-Heeren- hoek, weer een soort reünie. Vijftig -, 55 -, 60 - of 65 jaar getrouwde stellen uit de ge meente Borsele die elkaar al in geen tijden hadden gezien. 'Hé Ko m'n jongen, hoe is 't nou. Jaja, die Ko, al veertig jaar in de mu ziek'. Maar liefst 45 echtparen maakten giste ren de gang naar de Jeugdhoeve. Meer dan ooit, aldus N. Jeremiasse van de gemeente Borsele, die de gasten bij de ingang van de hoeve welkom heette. Hoe het komt dat er gisteren een recordaantal echtparen aan wezig was, kon zij niet met zekerheid zeg gen. „Maar ik denk", speculeerde zij, „dat het met de oorlog te maken heeft. In '47, net na de oorlog, zullen waarschijnlijk veel mensen getrouwd zijn. Stropdas Bij de mannen waren gisteren de pakken met stropdas favoriet, terwijl de dames veelal in feestelijke jurk of mantelpakje waren gehuld. In de met slingers behan gen zaal werden zij getrakteerd op zaken als koffie en gebak. Traditiegetrouw sloeg de burgemeester, ir J. L. M. Mandos, di rect na binnenkomst driftig aan het han denschudden. Vervolgens konden de feestgangers genieten van een optreden van de bekende Zeeuwse liedjeszanger E. Reinhoudt. Als gezegd: voor veel echtparen vormt de bijeenkomst een soort van reünie. Maar dat geldt niet voor alle echtparen. ..Wij kennen hier eigenlijk niemand", sprak de in vrolijk wit/blauw gehulde Anna Dek ker (75) gisteren, mede sprekend namens haar man Willem (74). „Maar we komen dan ook oorspronkelijk uit Zeeuws- Vlaanderen." Hel echtpaar Dekker, thans woonachtig te 's-Gravenpolder, was gis teren aanwezig wegens het eerder dit jaar bereikte vijftigjarige huwelijk. De onbe kendheid met de overige jub&arissen mocht de pret niet drukken. van onze verslaggever YERSEKE - Een vrachtwagencombinatie is vrijdagochtend van de Zanddijk bij Yerseke gerold. Het voertuig dat negen ton soep ver voerde, belandde gedeeltelijk in een sloot. De combinatie raakte flink beschadigd en de in glazen potten verpakte lading soep ging voor een deel verloren. De 45-jarige chauffeur uit Yerseke kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Het ongeval op de kronkelige, druk bereden Zanddijk gebeurde rond 9.15 uur. De chauf feur. die net was vertrokken uit Yerseke, moest uitwijken voor een tegenligger. De vrachtwagencombinatie kwam in de berm terecht, kantelde en rolde door tot onder aan de dijk In verband met takelwerkzaam heden bleef de Zanddijk afgesloten van 11.00 uur tot 15.30 uur. Het verkeer werd omgeleid via een parallelweg en enkele pol derwegen. Diverse automobilisten kregen een bekeuring omdat zij de aanwijzingen van de politie niet opvolgden. yan onze verslaggever middelburg - De politie Walcheren heeft vrijdag een Wmera in gebruik genomen die aiet alleen het rijden door rood "cht vastlegt, maar ook de snelheid. Automobilisten die "d gaspedaal eventjes intrap pen om snel door groen te rij nen, lopen nu het risico daar door een bekeuring te krijgen. Mocht de bestuurder te hard noor rood rijden, dan is hij of zij dubbel de klos. De nieuwe ap- paratuur wordt wisselend in gezet op verschillende kruis punten. Een boete voor rijden door rood licht bedraagt 170 gulden. Wie te snel rijdt kan een bekeu ring tegemoet zien die varieert van 50 tot 220 gulden. Als ie mand meer dan dertig kilome ter per uur te snelrijdt. bepaalt de officier van justitie de hoog te van de bekeuring. De apparatuur komt op wisse lende dagen te staan in Vlissin gen op de kruising Nieuwe Vlissingseweg-Nieuwe Zuid- beekseweg (verkeer richting Vlissingen), het kruispunt ter hoogte van Vrijburg, Nieuwe Vlissingseweg-Vrij b urgstraat (verkeer richting Middelburg) en in Vrouwenpolder op de kruising Vrouwenpolderse- weg-Dorpsdijk (verkeer ko mend uit de richting Veerse- gatdam). Met de inzet van de camera hoopt de politie het aantal overtredingen terug te dringen en de verkeersveilig heid te verbeteren. Bij het naderen van de kruis punten worden automobilisten gewaarschuwd door borden waarop staat: 'Te hard door groen kost ook poen' en door waarschuwingsdisplays met de oplichtende tekst 'U rijdt te hard' als mensen te snel rijden. De plaatsing van de appara tuur komt voort uit het samen werkingsverband Integraal Verkeers Toezicht (IGVT). De aanschaf is mogelijk dankzij financiële bijdragen van het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland en de weg- beheerders Rijk, provincie en gemeenten. Onlangs werd in Zeeuws- Vlaanderen soortgelijke appa ratuur in gebruik genomen. Deze staat op de kruising N61 - provinciale weg in Breskens en wordt wisselend in beide rich tingen gebruikt. MIDDELBURG - Omroep Zeeland kan bij rampen binnen een kwartier operationeel zijn. Dit blijkt uit een oefening die de provincie donderdagavond heeft gehouden om te kijken of de zender bij rampen efficiënt genoeg werkt om overheidsme- dedelingen door te geven. De oefening begon om acht uur, op een moment dat het personeel van de omroep niet meer aan wezig was. Onderwerp was een treinongeval in de omgeving van Kapelle waarbij een gevaarlijke stof vrijkwam. De om roepmedewerkers werden via een semafoonoproep gealar meerd. Binnen veertien minuten waren twee verslaggevers ter plaat se en kon de zender de lucht in. Mededelingen die per fax van uit het provinciehuis werden doorgegeven, kwamen binnen twee minuten op de zender. Het is voor het eerst dat een dergelijke oefening is gehouden. Doel was de Omroepovereenkomst openbare veiligheid' te testen. Daarin hebben provincie. Zeeuwse gemeenten en Om roep Zeeland vastgelegd wat de wederzijdse verplichtingen en verantwoordelijkheden zijn als de regionale omroep de taak van rampenzender vervult. In totaal waren er ongeveer twintig mensen bij de oefening betrokken: omroepmedewer kers, voorlichters en rampendeskundigen. AXEL - De marechaussee heeft donderdagvond een drugs toerist betrapt die onder de motorkap van zijn auto twee zak ken marihuana vervoerde. De argwaan van de patrouilleren de marechaussees werd gewekt toen zij op de Tractaatweg in Axel een auto met een Frans kenteken vooruit zagen rijden terwijl de achteruitrijlamp brandde. Toen zij de bestuurder, een dertigjarige man uit Duinkerken, daarop aanspraken, roken zij een marihuanalucht in de auto. De Fransman gaf vlot een zakje met ongeveer vijf gram mari huana en een joint af. Nadat de man was overgebracht naar het bureau van de marechaussee in Terneuzenbleek hij onder de motorkap nog twee zakken met dezelfde drugs te vervoe ren. In totaal smokkelde hij 265 gram marihuana. Tegen beta ling van 1325 gulden mocht de Fransman zijn weg naar Duin kerken weer vervolgen, zonder de drugs. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur is het eens met de opvatting van NV DELTA Nutsbedrijven dat de aan deelhouders van de onderneming zich terughoudender moe ten opstellen. Dat geldt vooral voor de commerciële activitei ten. De invloed op het bedrijfsbeleid dient zich te beperken tot gebieden waarop DELTA een monopoliepositie heeft. De mogelijkheid dat de aandeelhouders de directie regelrecht aanwijzingen geeft, kan wat gedeputeerde staten betreft in de toekomst uit de statuten van DELTA te verdwijnen. Het be drijf zelf beschouwt de bevoegdheid van de aandeelhouders aanwijzingen te geven als het buitenspel zetten van de raad van commissarissen. THOLEN - Het Opvoedbureau Tholen en Sint-Maartensdijk start deze week in beide kernen met een spreekuur voor op- voedingsvragen. Ouders van kinderen van 0 tot 18 jaar kun nen er terecht voor informatie en advies over problemen als huilende baby's, drukke kinderen, pesterijen op school, lie gen, pikken, angst, jaloezie en problemen met eten en slapen. De spreekuren zijn gratis en zonder afspraak In Tholen huist het opvoedbureau iedere maandag tussen 13.30 en 15.30 uur in zorgcentrum Ten Anker. In Sint-Maar tensdijk kunnen opvoeders donderdags tussen 9.00 en 11.00 uur terecht op het adres Radda Barnenstraat 3. Het opvoedbureau is een onderdeel van de Stichting Jeugd zorg Zeeland. Het kwam tot stand in samenwerking met de gemeente Tholen. van onze verslaggever SINT-MAARTENSDIJK - Een kijkje achter de scher men nemen bij bedrijven en instellingen en daar in veel gevallen ook zelf de handen uit de mouwen steken: de tra ditionele Thoolse roefeldag staat weer voor de deur. Op woensdag 18 en zaterdag 21 juni is het zover. Dan zullen meer dan honderd bedrijven de deuren openzetten. In to taal kunnen daar dan ruim zevenhonderd kinderen te recht. „Dat is echt veel", zegt jongerenwerker Ron van den Bogaard. „Zeker voor zo'n kleine gemeente als Tholen." De roefeldag is een initiatief van Jantje Beton en bedoeld voor kinderen van de groe pen drie tot en met acht van de basisscholen. Doel is kin deren meer te betrekken bij de samenleving. De belang stelling voor de dag is op Tholen immer groot. Vorig jaar moesten groepen kinde ren zelfs worden teleurge steld omdat er op de dag zelf voor hen geen plaats meer was. Volgens het jongeren werk Tholen lag dat met al leen aan de grote belangstel ling van kinderen, maar ook aan het feit dat er eigenlijk iets te weinig bedrijven en in stellingen (in totaal 72) hun deuren hadden opengezet, Dit jaar zijn er vijftig instan ties meer, waardoor hoogst waarschijnlijk niemand hoeft te worden teleurge steld. Gestegen Met name in Oud-Vossemeer is het aantal deelnemende in stellingen fors gestegen (van zes naar negentien). Tweede voordeel van de grotere deel name van bedrijven is dat er voor de kinderen veel meer keus is. Op woensdag 18 juni zal er "s middags worden geroefeld en op zaterdag 21 juni ge beurt dat 's ochtends. van onze verslaggeefster Sonja de Best MIDDELBURG - De YValcherse Bouw Unie (WBU) en makelaar Sinke Komejan beginnen in Middelburg met het unieke pro ject 'Bouwkunst'. Bij de aan koop van een huis dat gebouwd wordt in het Seispark of het Prooijenspark in Midddelburg mag de koper voor een bepaald bedrag een kunstwerk uitzoe-, ken van een Middelburgse kun stenaar. De bedoeling hiervan is om de bijzondere achitectuur van de huizen in de wijken ook tot ui ting te brengen in de aankleding van het huis. De huizenkopers kunnen kiezen tussen verschil lende soorten kunstwerken voor in, op en rond het huis. Voor het bedrag dat de koper tot zijn beschikking heeft kan hij een bestaand kunstwerk kopen, maar bijvoorbeeld ook een kun stenaar de opdracht voor een kunstwerk geven. „Het gaat hier in totaal om 31 huizen in een hoge prijsklasse", aldus Sinke. „De prijzen van de hui zen lopen uiteen van 450.000 tot 610.000 gulden." De Middelburgse kunstenaar William Verstraeten doet met zijn foto's en schilderijen mee aan het project. „Eerlijk gezegd weet ik er nog niet zoveel van af'. zegt Verstraeten. „Begin volgende week ga ik kijken naai de bouwtekeningen en de ma quettes van de huizen. In het kantoor van Sinke Kome jan aan het Damplein in Mid delburg vindt 29,30 en 31 mei de presentatie van het architecto nisch ontwerp en een expositie van de Zeeuwse kunstenaars plaats. Van Kralingen: „Op deze manier komen drie verschillen de aspecten aan bod: de kunste naars kunnen hun kunst vertonen; met behulp van teke ningen, maquettes en de aanwe zigheid van een binnenhuisar chitect worden de toepassingen van kunst in de woning toege licht; en mensen die geïnteres seerd zijn in het kopen van een woning in het Prooijenspark of het Seispark kunnen hier te recht voor informatie over de woningen." De vrachtwagencombinatie die van de Zanddijk in Yerseke rolde, raakte zwaar beschadigd evenals de lading, negen ton in glazen potten verpakte soep. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47