Belg pareert Hollands offensief Eltingh/Haarhuis maakt karwei af PZC Genemuiden verder dan Moldavië Armblessure van Bas van de Goor pept Oranje op Spanning terug in Olympia's Ronde Terneuzen winnaar van bekertoernooi sport 43 levin Van der Slagmolen oppermachtig in eerste etappe Juniorendriedaagse Matthaus mist einde seizoen Chiappucci mag weer koersen Verstappen 17e in vrije training Betis wil Litmanen en Overmars Posthuma geeft volleybalclinic Rechter geeft De Koning gelijk Juventus kampioen Super Mario Cipollini mist vierde sprintzege zaterdag 24 mei 1997 ionze verslaggever ferard Borgman jXEL - Ze moesten aanvallen, ze hébben aangevallen. De huisstijl van de Rabobank-wie- Krformatie schrijft opportunis- nevoor. Bravoure. Durf. Maken ,jie koers. Bram de Waard en Ar- ihur Rutte manifesteerden zich iisteravond inderdaad nadruk kelijk tijdens de eerste etappe nn de Juniorendriedaagse van jxel. In een kopgroep van negen tenners (later acht) maakte het liveetal tijdens het grootste deel tan de koers jacht op goud. Tot paar honderd meter voor de itrcep. Toen volgde het indruk- aekkende machtsvertoon van Kevin van der Slagmolen. De grote belofte uit België was in de spurt oppermachtig en hield de naaste belagers Serhiy Hrechyn lOekraïne, tweede) en Rutte (derde) lachend achter zich. [n dus drukte Mare Sergeant, ie ploegleider van de Belgische nationale selectie, zijn auto -ven later met een brede glim lach over de meet. Had hij even aarvoor, in de koers, niet ge- dat Van der Slagmolen naar een béétje sprinter was? Eerste victorie Het was de eerste victorie van der Slagmolen in dit sei- loen. Vorig jaar duwde de inwo ner van het nabij Aalst gelegen Liederkerke liefst zestien keer lijn wiel als eerste over de fi nish, in wedstrijden bij de nieu welingen. De Gouden Fiets en ie Trof ee Het Volk vormden zijn fraaiste prijzen. Tot gisteravond aluurlijk. „Dit is echt fantas tisch", glunderde de vorige teek 17 jaar geworden eerste- tars jumor. „Deze wedstrijd telt mee voor de wereldbeker. Ik :en met veel vertrouwen naar hel gekomen, met een etappe- r.nst als grote doel. Zalig." L;n geslepen ploegbaas is wars un grootspraak en dus praatte Hare Sergeant zijn volgeling in :e ideale positie van underdog. Kevin is een van de snelste ren ners in België", aldus Sergeant. de nieuwelingen heeft hij iet uitstekend gedaan. In Axel ian hij meedoen in het klasse ment, omdat het vlakke ritten njn. Kevin kan vrij goed tijdrij den, maar tegen Bram de Waard al hij waarschijnlijk nog tekort komen. Ja, De Waard is mijn fa voriet voor de eindzege. „Er is nog niets beslist", wist ook Frans Maassen, ploegleider van de nationale selectie casu quo Rabobank-equipe. „Er gaan nog minuten vallen. Bram de Waard is de beste tijdrijden En ook de Zwitser Martin Bolt is een hele goeie. Dat deden zijn pupillen tijdens de openingsrit zeker. Met De Waard en Rutte was de vader landse eliteploeg goed verte genwoordigd in het negen kop pen tellende gezelschap, dat zich halverwege de ruim hon derd kilometer vergende koers had afgescheiden van het pelo ton. De voorsprong groeide snel naar een dikke minuut, het ach terland werd een podium van kleine groepjes en eenzame af hakers. In de kopgroep vonden naast De Waard en Rutte twee renners uit de Oekraïne onder dak, Serhiy Hrechyn en Roman Lougovyi. De Zwitser Martin Bolt, Ruud Aerts (district Bra bant), Bas Goossens (district Gelderland), Carlo van Lienden (Diana uit Zundert) en uiter aard de latere winnaar Van der Slagmolen maakten de negen vol. Een lekke band doorkruiste de stoute plannen van Lougovyi. Wrang voor de coureur uit Oe kraïne, temeer daar zijn ploeg leider er niet in was geslaagd achter de kopgroep te geraken. De bandenruil vergde ook nog eens een ruime minuut. Het tandwiel was niet goed afge stemd, het materiaal was voor Nederlandse begrippen zeer ou derwets. De Waard en Rutte trachtten nog wel weg te komen, maar Van der Slagmolen pareerde hun aanvallen met speels gemak. „Sergeant had me gewaar schuwd dat ze het zouden pro beren", lachte de triomfator. „Maar ik ging telkens makke lijk met ze mee." En Maassen: „We hebben het geprobeerd, maar het zat er gewoon niet in. Deze kopgroep was gewoon enorm sterk." Spurt Zo ontaardde de beginetappe in een spurt, waarbij Van der Slag molen zijn medevluchters sprintles gaf. Met een fietsleng- te voorsprong verdiende de Belg het geel, dat hij vanmorgen voor de individuele tijdrit over zijn schouders mag trekken. Een fraai einde, van een fraaie koers. Want was de eerste etappe in eerdere edities niet veelal in een massasprint geëindigd? Daarnaast leverde de openings dag geen vervelende valpartijen op. Ja, Jacques Schuit, de Zeeuwse renner van de Diana- ploeg, hij ging op de kasseien van de Bonte Koe onderuit toen voor zijn ogen een lichte strui kelpartij plaatshad. Ondanks een paar schaafwonden aan kin, schouder en knie verwachtte Schuit vandaag weer aan de start te verschijnen. Dat zal de individuele tijdrit over 10.5 ki lometer zijn. die vanochtend vanaf 9.00 uur tussen Overslag en Koewacht wordt verreden. Voor later op de dag, aanvang 17.00 uur, staat de derde etappe op de rol. Een koers van 103,5 kilometer, met Axel als start- en finishplaats. Morgen heeft de afsluitende vierde etappe plaats. Om 13.00 uur beginnen de coureurs in Koewacht aan de 136,8 kilometer lange rit, die ook in Koewacht eindigt. Kevin van der Slagmolen weet het al ver voor de finish: hij wint de eerste etappe van de Juniorendriedaagse. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Gerard Borgman AXEL - Er was nog geen centimeter ge koerst, maar Ap den Doelder moest zijn gevoelens van onvrede en teleurstelling meteen even kwijt. Tijdens het officiële welkom van de Juniorendriedaagse van Groot Axel hekelde de voorzitter van de organiserende stichting de instelling van de wielerploeg van Noordwesthoek, die zich enkele uren voor aanvang van het evenement had afgemeld. Vervoers problemen, zo heette het lachwekkende en uiterst amateuristische argument. De kwaadheid van Den Doelder was ab soluut begrijpelijk. Kort voordat de for matie van Noordwésthoek had afgemeld, was de preses ter ore gekomen dat de na tionale selectie van Moldavië reeds in de vroege ochtend was gearriveerd, nadat het gezelschap nota bene langs de snelweg had overnacht! „En dan bellen ze uit Ge nemuiden dat ze het vervoer niet voor el kaar kunnen krijgen", bitste Den Doelder terécht. „Ik plaats grote vraagtekens bij de mentaliteit van die jongens." Ook de nationale selectie van Polen kwam giste ren niet opdraven. Nog wel zonder een be richt van afmelding. En Den Doelder deelde nog wat sneren uit. Richting Henk Remijnsen en Rinus Everaers. respectievelijk de consul en de voorzitter van de Koninklijke Nederland se Wieier Unie, afdeling Zeeland. „Ik had het toch op zijn minst gepast gevonden dat er iemand van het districtsbestuur aanwezig zou zijn." Maar helaas, onder enige hilariteit vanuit dezaal moest de or ganisatie het gistermiddag doen met de aanwezigheid van de landelijke bonds man Wim Roozenburg. MUNCHEN - Lothar Matthaus, aanvoerder en routinier van Bayern München, mist het spannende slot van de.Bundesliga. Gisteren na de training gaf de 36-jarige record-international aan dat hij door een spierblessure in een dijbeen de duels met VfB Stuttgart en Borussia Mönchengladbach kan vergeten. Matthaus liep de blessure al op tijdens een oefenduel op 6 mei, maar hij had gehoopt op tijd fit te zijn voor de eindsprint van het seizoen. De slotfase is uitermate spannend. Bayern heeft een punt voorsprong op Leverkusen. dat de laatste weken zeer gemakkelijk wint. SID LAUSANNE - Claudio Chiappucci heeft zijn licentie terug. De Italiaan mag weer aan koersen deelnemen. Een paar we ken geleden raakte „El Diablo" zijn startbewijs kwijt omdat zijn hematocrietewaarde - dikte van het bloed - hoger dan 50 procent was. Chiappucci onderging op 8 mei tijdens de Ronde van Romandië een bloedcontroïe. De waarde bleek 51 procent te zijn. Daarop kreeg hij een startvex-bod van vijftien dagen opgelegd. Het gevolg was dat hij niet kon stalden in de Ronde van Italië. Gisteren volgde een tweede controle. Daarbij bleek Chiappucci wel aan de eisen te voldoen. Sinds begin dit jaar zijn wielrenners verplicht deel te nemen aan bloedcontroles. Die beslissing nam de UCI (Internationale Wielren Unie) be gin dit jaar in samenspi'aak met de coureurs en de ploeglei ders. Aanleiding waren de toenemende geruchten over het ge bruik van EPO, het product dat de aanmaak van rode bloedli chaampjes stimuleert. AFP BARCELONA - Jos Verstappen is tijdens de vrije training voor de Grand Prix van Spanje als zeventiende geëindigd. Op het circuit van Catalunya in de buurt van Barcelona was de Nederlander in zijn Tyrrell Ford met 1.23,209 bijna vier se conden langzamer dan Jean Alesi, de snelste „trainer" van de dag. De Fransman liet in zijn Benetton-Renault 119,566 afdimk- ken, voor Jacques Villeneuve (Can) in een Williams-Renault met 1.19,766. Ralf Schumacher liet met zijn Jordan Peugeot 1.20,198 registreren. Verstappen was bijna een halve seconde langzamer dan zijn teamgenoot Mika Salo (1.22,849). AF- P/ANP SEVILLA - Betis Sevilla heeft bijna 45 miljoen gulden gebo den voor de ajacieden Mare Overmars en Jari Litmanen. Dat bevestigde voorzitter Ruiz de Lopera. De bouwondernemer is een van de rijkste mannen van Spanje. Ruiz de Lopera denkt met dat bedrag de nog doorlopende contracten te kunnen af kopen van aanvaller Overmars en middenvelder Litmanen Bij Betis Sevilla, dat vierde staat in de Spaanse Primera Divi sion, is oud-ajacied Finidi George actief. De club tracht een serieuze concui*rent te zijn van Barcelona en Real Madrid. ANP/SID OOSTBURG - Jan Posthuma verzorgt zaterdag 31 mei in sporthal De Eenhoorn in Oostburg een volleybalclinic voor de jeugd van IJVC. De ex-international, die tijdens het WK van 1994 werd uitgeroepen tot beste blokkeerder, zal vanaf 13.00 uur een ruim twee uur vergende traini ng geven en deze afslui ten met twee wedstiijden. Daarin neemt hij het met een speler of speelster van IJVC op tegen een team van jeugdtrainers en het tweede vrouwenteam van IJVC. Deze twee-tegen-zes partijtjes beginnen om 15.30 uur. ■an onze sportredactie IERNEUZEN - De kanton- schter in Terneuzen heeft wiel- snner Louis de Koning in zijn :onflïet met de Stichting Bevor- iering Zeeuwse Wielersport en leKNWU (wielerbond) in het [«lijk gesteld. De stichting l iientDe Koning 5000 gulden te klalen. De verliezende partijen Meten ook opdraaien voor de proceskosten van ruim 3000 pilden. De inmiddels voor de prof-for- aatie TVM rijdende De Koning iaagde de wielerbond en de stichting, verleden jaar gespon sord door Erotic Discount Cen tre, vorig jaar voor de kanton- Khter omdat hij meende ten utrechte 4750 gulden als af koopsom te hebben moeten be talen om tussentijds voor Giant töwik te kunnen gaan rijden. Grant betaalde een deel van dat kdrag onder protest om De Ko- bigde kans te geven te kunnen ■lijven wielrennen. De Koning, te zelf nog 800 gulden prijzen geld tegoed heeft van de spon st:, kreeg een profcontract op parttime basis. Hij beriep zich 'top dat hij met de toenmalige ploegleider van Erotic, Rinus f verboom, een mondelinge over eenkomst had tussenti j ds weg te togen. et'boom speelde een belangrij- ïrol in het proces. Hij getuigde siddels een brief, waarin hij te kennen gaf dat de bewering van DeKoning juist was. „Bijna nie mand wist van die afspraak, 3aar hij was er wel degelijk. Ik met mijn verklaring geen tienden gemaakt in het feeuwse wielrennen, maar bij fj geldt: een man een man, een voordeen woord." eigens Cees Bal, voox*zitter van stichting Bevordering i fteuwse Wielersport, zullen de proceskosten en de afkoopsom s ®or de voormalige sponsor iotic Discount Centre moeten *orden opgehoest. J^RGAMO - Juventus heeft de [aliaanse titel geprolongeerd. club uit Turijn speelde gis- "favond gelijk tegen Atalanta: JW het resultaat is achtei-vol- Parma kansloos. De achter end van de nummer twee be- ^agt zeven punten. Woensdag oberen de Italianen voor de *eede keer op rij de Cham- sons League wannend af te ■Jiten. Tegenstander in Mün- is dan Borussia Dortmund IFP Alleen Spanje kan tennisteam nog uit finale World Team Cup houden van onze sportredactie DüSSELDORF - Wat twee jaar lang met Richard Krajicek in de gelederen een illusie bleef, heb ben Siemerink, Haarhuis en El- tingh voor elkaar gekregen. Zij spelen tegen Spanje om een plaats in de finale van het WTC- kampioenschap in Düsseldorf. Een betere opsteker zo vlak voor Parijs kan de debuterende coach Michiel Schapers zich niet wensen. Haarhuis en Eltingh bleken gis termorgen in het dubbel danig geïnspireerd door de magische goocheltoeren waarmee Sieme rink de avond tevoren Enqvist bedwong. Larsson en Kulti, twee jaar geleden al in de finale van Parijs verslagen, kregen met 6-2 6-3 klop, waarbij de lange Larsson zo houterig ac teerde dat hij driemaal achter een zijn service kwijt raakte. Nederland kwam daarmee op twee overwinningen, evenveel als Spanje, dat met Alberto Cos ta en Mantilla over de betere gx-avelspecialisten beschikt. Vo- rige week verloor Siemerink in Rome kansloos van Costa, maar inmiddels kijkt de Rijnsburger weer wat helderder uit zijn ogen. Australië kwalificeerde zich al voor diezelfde eindstrijd door met 3-0 van Kroatië te win nen. van onze sportredactie MONDRAGONE - Ook Mario Cipollini heeft zijn beperkingen. De zevende etappe van de Ronde van Italië kreeg vrijdagmiddag op de boulevard in Mondragone de voorspelde massaspurt. Het vier de dagsucces van de Italiaanse supersprinter bleef echter uit. Cipollini hield al snel de benen stil en zag vervol gens zijn rappe concurrenten over hem heen vlie gen. De Duitser Marcel Wüst veroverde zijn eerste zege op Italiaanse bodem, de Rus Pavel Tonkov bleef leider. Het traject van Lanciano naar Mond ragone, ten noorden van Napoli, leende zich voor twee scenario's: een lange solo of een massale aan komst. De laatste optie kreeg van het peloton de voorkeur. De tifosi maakten zich al op vierde huldigings- feest van „Super-Mario". De vedette wist echter al ver voor de streep dat hij kansloos was en recht te op 300 meter van de aankomst als blijk van overgave zijn rug. Wüst kwam op de laatste me ters opzetten en versloeg de Italianen Mirko Ros- sato en Endrio Leoni. AFP/RTR van onze sportredactie MOSKOU - Het Nederlands volleybalteam heeft ook de der de wedstrijd in de World League '97 gewonnen. In Moskou ver sloeg Oranje Rusland met 3-1 (15-5 17-15 4-15 15-8). Dat was een bijzondere verrichting. De omstandigheden waren gis- teravond namelijk allerminst gunstig voor de olympische kampioen. Bas van de Goor was door een ontstoken zenuw en ader in zijn linkerbovenarm niet inzetbaar, Olof van der Meulen is nog altijd geblesseerd aan de slagschouder. Guido Görtzen was door die tegenval- lers de enig overgeblevene uit de gouden basis van Atlanta. Het was een aangename verras sing dat de „nieuwe zes" - be halve Görtzen, Reinder Num merdor, Richard Schuil, Albert Cristina, Mike van de Goor en Misha Latuhihin - boven zich zelf uitsteeg. In de eerste set deed Nederland weinig fout, Rusland bijna alles. Dat leidde tot een voorsprong van liefst 9-0. Coach Platonov wisselde van lieverlee zijn hele team en gaf de set min of meer op. De tweede kende een geheel ander verloop. De langere Rus sen gingen opeens wel blokke ren en waren ineens een tegen stander van formaat. Des te groter is de prestatie dat Oranje ook die set binnensleepte. Grote man was Schuil. Hij sloeg vier van de vijf Russische set- punten weg. Nummerdor toon de onderwijl karakter door en kele kei'en met alle risico de opslag terug te halen. Maar het vei-rassingseffect liet na een uur af. Rusland vond steeds beter de weg en het hoge Nederlandse niveau zakte wat. Dat was niet verwonderlijk. Ro bert van Es mocht Cristina even ontlasten toen er weinig eer meer viel te behalen. Mark Broere kreeg tijdelijk de onmo gelijke taak Schuil te doen ver geten. De derde set was vanzelf sprekend niet te redden. De lucht voor de zwaarbelaste Schuil kwam op het juiste mo ment. De Fries nam aanvallend het voortouw, Göxtzen sloot aan. Beiden sleepten de rest op nieuw naar verrassende hoogte. Oranje klaarde de klus, vooraf als onmogelijk bestempeld, daardoor in dik twee uux-. ANP De Rus Olikhva tracht een smash van Albert Cristina te blokken. Nederland versloeg Rusland in de derde wedstrijd voor de World League met 3-1. foto ANP De zege op Zweden overtuigde Eltingh ei-van dat hij er goed aan deed Düsseldorf te kiezen boven de kwalificatie van Parijs. Sa men met Haarhuis vormt hij nog altijd een van de sterkste dub bels ter wex-eld. Van stoppen is voorlopig geen sprake. Alleen zal het vrijwel onmogelijk zijn in de single zijn ranking van weleer tex-ug te krijgen. „Tot aan Rotterdam heb ik hier en daar wat wildcards gekre gen, maar daar niet voldoende van geprofiteerd. Tegenwoordig sta ik zo laag dat ik niet eens tot de kwalificatie van de grote toernooien wordt toegelaten. Wat niet wil zeggen dat ik kap met de single. Voor Wimbledon heb ik een wildcard gevraagd. ANP van onze sportredactie ZALTBOMMEL - Twee dagen voor de finish in Amsterdam is de spanning volledig terug in Olympia's Ronde. De verzwakte Italianen en de uitgedunde profploeg van Foreldorado Golff verloren gisteren de con trole over de wedstrijd. Met een geslaagde vluchtpoging reed de 21-jarige Remco van der Ven de zieke Andrea Collinelli uit.de leiderstrui. Hij gunde de xdtzege aan Peep Mikkli. De Est zorgde voor de tweede opeen volgende ovex-winning voor Te geltoko. Collinelli finishte op twintig minuten. Van der Ven ï-eageei'de na zo'n 45 kilometer goed op een ontsnap pingspoging van een groep van dertien man met ï-enners als Hiemsti-a. Hoedemakers, Van Melis en oud-prof Van Steen. Ondanks de gevaarlijke positie van Van der Ven in het klasse ment, achtste op 1.54 van Col linelli, konden de x-enners een gat van meer dan zes minuten slaan. In andere dagen maakten de Ita lianen of Foreldorado Golff zo'n achterstand weer snel goed. Door het verlies van een aantal coui-eurs lukte dit nu niet meer. Een gx-oepje van twintig man, met Van den Akker en Zuijder- wijk, kon de schade nog beper ken tot tweeëneenhalve minuut. Van der Ven beschikt nu over de beste papieren. De talentvolle renner van Agu heeft in het klassement een voorsprong van 55 seconden op Van den Akker. Andrea Zatti. Italiaan in Slo veense dienst, volgt op iets meer dan een minuut. Met de indivi duele tijdrit van zaterdag heeft Van der Ven goede hoop op de eindovex*winning. ANP van onze sportredactie AXEL - De voetbalvereniging Terneuzen boekte gisteren in Axel met het winnen vap het eerste Zeeuws-Vlaamse beker toernooi aan het eind van een mislukt seizoen een aardig suc cesje. Terneuzen won het pres- tigeduel tegen HVV'24 na ver lengingmet 4-3. De ovex-winning deed de Ter- neuzense voetballers zichtbaar goed, maar dit gold zeker ook voor het scheidende trio: trainer Eddy van der Hooft, leider Loet van Dixhoorn en aanvoerder Mare de Kunder. De finale was voor de 250 toeschouwers het aanzien waard. Beide teams ga ven elkaar de ruimte om te voet ballen. Nadat HW'24 via Carlo Blom- maert een eerste mogelijkheid kreeg, beantwoordde Terneu zen dit onmiddelijk met enkele fraaie kansen via Tom Nieuwe- link. De Terneuzense spits leek de schlemiel van de wedstrijd te worden, maar hij zou zich later op schitterende wijze revanche ren. HW'24 nam na een half uur door een klassiek doelpunt van Angelo Verbraeken een 1-0 voorspi-ong. Terneuzen was even aangeslagen en Pierre Wit hagen was dichtbij een tweede treffer. In de tweede helft begon Terneuzen met een kans voor Dominique Verlinde, maar zijn inzet strandde op de voet van HVV-doelman Jean-Piexxe de Keijzer. In dezelfde minuut on dernam invaller Norbert Baart een rush door het centi-um van de Terneuzense verdediging. Oog in oog met doelman Peter Huls maakte de middenvelder geen fout' 2-0. HVV leek op de winst af te ste ven. Zo dacht ook trainer Ko Stoutjesdijk. want anders zou hij nooit zijn aanvallers Harm Rietjens en Carlo Blommaert hebben gewisseld. Terneuzen toonde veerkracht. De Hulster verdediging ging niet vrijuit, maar het knappe vluchtschot van Michel de Vries was er niet minderom: 2-1. Toen de Hulste naren zich zeker waanden van de winst, profiteerde Max-vin Hamelink in de slotminuut van een aarzeling: 2-2. In de verlen ging kwam het moment van Tom Nieuwelink. Eerst scoorde hij met een fraaie stiftbal 3-2 en even later rondde hij een voor zet van Mare de Kunder met een halve volley af: 4-2. Daarna leg de Dennis Rietjens via een straf schop de eindcijfers (4-3) vast. Behalve de RZVW-trofee was er de premie van 750 gulden voor de winnaar. De finale werd goed geleid door scheidsrechter Hans Stoffijn uit Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43