Krekels worden mensenredders Intel gaat snel, sneller, snelst Een andere kijk op blik Wereldwijde tuin Kringloopspel voor jeugd in museum wetenschap en techniek zaterdag 24 mei 1997 39 Onzichtbare robotjes komen eraan computertaal Overdrive voert pc op @penst@@rtjes Dow helpt school het Internet op Triviant spelen via Internet Een groot, blikken ruimteschip met 'blik-o-nautjes' hangt cen traal in vrijdag geopende zaal van het nationaal Speelgoed en Blik museum in Deventer. Hier zal de jeugd middels een interactief blik- kringloopspel op het belang van blik worden gewezen. „Kinderen moeten worden opgevoed met het idee dat blik niet in bosjes of op straat hoort, maar in de afvalbak", zegt directrice Nina Herweijer. Herweijer benadrukt dat blik vooral een duurzaam materi aal is, geschikt voor hergebruik. „Er kunnen weer blikjes van worden ge maakt, maar bijvoorbeeld ook dik ker plaatstaal voor auto's." Met blik kun je volgens haar ook leuke din gen doen. Met name in de derde we reld is het een geliefd materiaal om speelgoed van te maken. Medewer kers van het museum op de Brink hebben de afgelopen week flink moeten zwoegen om de zaal volle dig ingericht te krijgen. Ed Nijpels, de voorzitter van het Wereldna- tuurfonds, verrichtte de officiële openingshandeling. De oud-WD- leider beleefde vrijdagmiddag met een aantal kinderen een heuse pri meur. Beiden mochten als eerste het interactieve kringloopspel spelen. Spel Dit spel bestaat uit zes stappen en moet de deelnemers antwoord ge ven op vragen als: Wat is blik? Wat kun je ermee doen? Hoe kom je er aan? en Hoe vindt de verwer king/recycling plaats? Het 'interactieve' zit hem onder meer in een voel- en hengelop- dracht en in het invullen van een vragenlijst. Ter verpozing kunnen de kinderen zich tijdens het spel uit leven aan een grote knutsel- en te kentafel onder het ruimteschip; dit in het kader van het thema 'blik', wel te verstaan. Aan het eind van het spel krijgen alle deelnemers be halve de correcte antwoorden op de vragen een mooie kleurplaat mee naar huis. GPD Dorien Hagedoorn bij het blikken ruimteschip in het Deventer Museum. foto Ab Hakeboom Een krekel bij een bouwwerkje van technisch Lego, dat is uitgerust met een zelfdenkend bewegingsmechanisme. kleur in de gespeelde melodie dat we tot dusverre nog niet konden opsporen. Het moet, hoe dan ook, iets heel subtiels zijn; iets ongelofelijks." Wetenschappers van het Amerikaanse 'Jet Propulsion Laboratory' (JPL) in de Californische stad Pasadena zijn druk bezig met de ontwikkeling van generaties mini-robotjes van ongelooflijk kleine afmetingen. De allerkleinste zijn niet groter dan een flinke bacterie, onzichtbaar voor het menselijk oog. De grootste blijven onder de tien centimeter. Volgens de onderzoekers kunnen ze binnen enkele jaren in grote hoeveelheden geproduceerd worden. De productiekosten per exemplaar zullen zo laag zijn dat men mag spreken van 'weggooi-robotjes'. Hun inzetbaarheid is afhankelijk van de grootte. De allerkleinste krijgen een enkele, beperkte taak, bij voorbeeld het in ontoegankelijke ruimten detecte ren van schadelijke stoffen. Ook kunnen ze en masse worden ingezet bij het opspo ren van slachtoffers in puinhopen na een natuurramp. De opvallendste bijzonder heidvan deze mini-robotjes is dat ze zich, hoe klein ook, geheel onafhankelijk in een bepaalde richting kunnen verplaatsen. De JPL-onderzoekers maken daarbij ge bruik van de bijzondere eigenschappen van bepaalde ceramische materialen die zelfs op micro-schaal sterk reageren op bijvoorbeeld licht. Door de vormverande ringen die daarbij optreden, gedragen de ze materialen zich als het ware als (beweegbare) ledematen. En als je die ver anderingen goed op elkaar afstemt kun je 'sturen', draadloos en desnoods vanaf grote afstanden. „Robotjes op micro-schaal zijn een soort spin-off van de chip-industrie en de ruim tevaart," zegt JPL-onderzoeker Sarita Thakoor.,Het is nu al mogelij k om een vi deocamera, nauwelijks groter dan de doorsnede van een mensenhaar in te bou wen in een chip. Op diezelfde chip kun je de complete elektronica implementeren, nodig voor de beeldbewerking van de ca mera. En desnoods ook nog de circuits van een zendertje dat de beeldtransmissie naar buiten verzorgt. Allemaal op een chip die niet groter is dan een vingerna gel." Resultaat Volgens Thakoor is het resulterende beeld op een tv-scherm nog wel erg grof. „Het is zo'n beetje het beeld op het allereerste collodium-negatief van het Daguerre-ty- pe uit de vorige eeuw, vergeleken met dat verkregen met de moderne materialen van nu." Aan de verbetering van de beeld scherpte wordt inmiddels hard gewerkt. Wetenschapper Thakoor correspondeert al een aantal maanden met Barbara Webb, nu verbonden aan de Engelse uni versiteit van Nottingham. Webb, van ori gine Australische, promoveerde in 1993 aan de universiteit van Edinburgh op een proefschrift over kunstmatige intelligen tie. Zij specialiseert zich al een aantal ja ren in de bruikbaarheid voor de 'robotica' van neurobiologische aspecten bij insec ten. Daarbij wordt bijna uitsluitend van krekels gebruik gemaakt. Insecten „Deze insecten hebben namelijk een uniek neurologisch systeem voor de de tectie en interpretatie van geluidsgol ven," aldus Webb, „om te beginnen bevin den de trommelvliezen, hun eigenlijke oren dus, zich nabij de onderste gewrich ten van hun voorpoten. Ook via twee aparte luchtopeningen, de trachea, die zich vlak achter de kop aan de bovenzijde van hun lijf bevinden, bereiken trillingen van een geluidsbron hun centrale zenuw systeem. In totaal dus vanuit vier richtin gen." Volgens Webb zijn de krekels daarmee in staat 'griezelig nauwkeurig' richting te bepalen. En dat niet alleen. „Een vrouw tjes-krekel is in staat vanaf desnoods en kele kilometers afstand het geluid van haar uiteindelijke bruidegom te onder scheiden van dozijnen potentiële vrijers die zo op het gehoor precies dezelfde me lodie spelen," zegt Webb, „aan de hand van de interpretatre van die specifieke ge luidsgolven kan ze de voor haar voorbe stemde bruidssuite feilloos vinden." „Welk neurologisch principe daaraan ten grondslag ligt, is nog onbekend. Mis schien is het een zeker timbre, een klank Technisch Lego Webb experimenteerde met een robot, ge bouwd van 'technisch Lego' en voorzien van geluidssensoren met ongeveer dezelf de gevoeligheid als het neuro-systeem van een krekel. De sensoren waren gekop peld aan het aandrijvingsmechanisme en ze werden 'gevoed' door een geluidsbron op een zekere afstand. Na een groot aantal experimenten werd duidelijk dat de robot zich op vrijwel dezelfde manier naar de bron begaf als de krekel. „Door geluids- pulsen van een zekere golflengte en in een zeker ritme uit te zenden bleken we in staat te zijn de richting te beïnvloeden waarin zich zowel een krekel als onze Le go-robot placht te begeven" aldus een verheugde Webb. „Ons onderzoek beperkt zich tot nu toe puur tot de micro-elektronica" zegt JPL's Sarita Thakoor, „maar met dat van Bar bara Webb erbij ontstaat de mogelijkheid om krekels uit te rusten met mini-senso ren en -camera's en ze met specifieke ge luidsgolven op bepaalde doelen af te stu ren." Wie bang is voor insecten als krekels en aanverwante wezens, doet er alvast ver standig aan die angst te overwinnen. Ben Apeldoorn Onder het motto snel, sneller, snelst brengt de toonaangevende chips fabrikant Intel de ene vernieuwing na de andere op de markt. De Intel OverDrive Processor met MMX technologie is nog maar net op de markt, of de Pentium II klopt al weer aan de deur. Met behulp van de OverDrive processors kunnen de kloksnelheden van de 486- en pentiumcomputers behoorlijk opgevoerd worden. Dat betekent dat de computers sneller worden. Wie vooral bezig is met tekstverwerken, merkt daar niet veel van. Maar bijvoorbeeld videobeelden en de be werking van foto's kunnen hierdoor flink aan kwaliteit verbeteren. Dat is onder meer te danken aan een verdubbeld ca- chegeheugen van 32 Kb. Verder heeft Intel een ander slimmigheid je in de OverDrive ver-werkt, namelijk een ingebouwde spanningsregulator om de spanning van 33 V in de bestaande Penti- um-systemen om te zetten naar 2,8 V van de P.entium OverDrive processor. Verder zit op de nieuwe processor een volledig geïntegreerde ventilator, die zorgt voor een effectieve koeling van het geheel. Met de OverDrive processor met MMX technologie wordt een Pentium 100 MHz naar 166 MHz gebracht, een 75 MHz gaat naar 125 MHz en een 90 MHz gaat naar 150 MHZ. Ook zijn er OverDrive proces soren zonder MMX technologie, voor een lagere prijs beschikbaar. Die kunnen 60 en 66 MHz Pentiums veranderen in com puters met een kloksnelheid van respec tievelijk 120 en 133 MHz en 486-compu- Het verwisselen van een processor in een computer hoeft niet moeilijk te zijn, als dat proces voorzien is van duidelijke documentatie. ters krijgen een snelheid van 63 of 83 Mhz. Er zijn twee zaken die een aarzeling bij de aanschaf kunnen veroorzaken. Allereerst de prijs; de duurste (166 MHZ) is f 889,- en de goedkoopste (63 MHz) f 299,-. Ten tweede het feit dat de computer-bezitter geacht wordt zelf de processor te installe- Niet iedereen staat er om te trappelen de meestal kostbare computerkast te openen en daar- met een schroevendraaier aan de gang te gaan. Intel hamert er op dat zoiets in het geval van de OverDrive haast kin derlijk eenvoudig is. Met behulp van ver schillende voorbeelden, plaatjes, beschrijvingen, hulpboekjes (niet in het Nederlands), een floppy disk en een voor beeldsite op Internet (http://www.mtel- .com/overdrive) wordt men stap voor stap aan de hand meegenomen. Allereerst moet de floppy disk gedraaid worden om een diagnose te kunnen maken van de computer- waar de nieuwe processor in moet. Als bijvoorbeeld het systeem con trole programma BIOS de snellere chip niet aankan, past het programma op de floppy de zaak aan. Als de computerkast eenmaal open is, is het zoeken naar de bestaande Pentium Processor. Die kan er wel eens wat anders uitzien dan op de voorbeelden uit het in structieboekje. Is de processor gevonden dan zijn magere vingertjes wel handig, anders zal inderdaad een beroep moeten worden gedaan op een schroevendraaier- tje. Vooral het losmaken van de vergren deling van de zittende processor is een beetje peuteren. Is hij eenmaal los dan kan de nieuwe processor geplaatst worden. Even aan de hand van de bijgaande in structies goed kijken welke kant de voor kant is en dan moet het gaan. Daarna de handel weer terugduwen om het geheel op zijn plaats te klemmen en de kast weer dichtmaken. Het is inderdaad vrij een voudig zelf te doen. Intel levert een demonstratie CD-rom en een spel mee om te MMX technologie te demonstreren. Dat is overigens ook nog een aspect. Zoveel computerprogramma's met MMX technologie zijn er nog niet op de markt. Deze processor is voorlopig dan ook voor al interessant voor mensen die veel met vi deo en andere bewegende beelden en foto's op hun computer werken. Verbete ringen zijn er ook bij audio en grafische (3D)applicaties. Ook voor harde schijven die behoorlijk vol staan en daardoor wat trager worden kan de extra snelheid mee genomen zijn. En daar blijft het niet bij. De introductre van de Pentium II is al een feit. En die kan snelheden aan van 233, 266 en 300 MHz. René Schrier Ter gelegenheid van zijn honderdjarig bestaan heeft Dow Chemical enkele miljoe nen dollars uitgetrokken voor projecten ten gunste van de gemeenschap in de om geving van vestigingen van de chemie-gigant. De automatiseringsafdeling van Dow Benelux in Terneuzen heeft het initiatief genomen basisschool De Meerpaal in Temeu- zen aan een computer te helpen die de leerlingen in de gelegenheid stelt het Internet te verkennen. De multimedia-PC is vrijdag feestelijk in gebruik genomen. De machine is in het documentatiecentrum van de school geplaatst Software ontwikkelaar Microsoft heeft samen met computerfabrikant Compaq en Internet-provider World OnLine de Webstrijd gelanceerd, een interactieve versie van het gezelschapsspel Triviant (Trivial Pursuit) op het Internet. Tot maandag 30 juni kunnen bezoekers van de Web-site http://www.webstrijd.nl hun kennis met die van anderen meten op terreinen als wetenschap, kunst, sport en geschie denis. In totaal kunnen 2.500 personen tegelijkertijd spelen, in groepen van maximaal 20 personen. De drie initiatiefnemers hebben dag- en weekprijzen beschikbaar ge steld. De winnaar na zes weken Webstrijd wordt qua hardware en software geheel in het nieuw gestoken en krijgt een jaar gratis toegang tot het Internet. Voor deelname zijn een PC met Windows 95 of Windows NT, een Internetaansluiting en Microsoft Internet Explorer 3.01 of hoger vereist. Een tuin aanleggen is iets waar enig denkwerk aan vooraf gaat. Na tuurlijk is het mogelijk in het wilde weg van alles in de tuin te planten en maar te zien wat er opkomt, maar je moet wel heel erg op moeder natuur ge steld zijn om alle vertrouwen in die uit komst te hebben. Wie aan een nieuwe tuin begint, of alles eens grondig op de schop wil nemen, heeft meestal de winter gebruikt om de zaken eens op een rijtje te zetten. An derzijds kan het voorjaar, nu alles een beetje vorm begint aan te nemen, het moment zijn om de indeling van de tuin grondig te herzien, onder het motto: een nieuwe lente een nieuw geluid Dan ontbreekt vaak de tijd om uitvoe rig in tuinboeken en tijdschriften te duiken en precies de meest ideale tuin- compositie uit te knobbelen. Aangeno men dat die boeken beschikbaar- zijn. Heel gerichte informatie over tuinen, bepaalde plantensoorten, ontwerpen en andere zaken die met tuinieren te maken hebben is ook beschikbaar op Internet. In feite is dat één grote biblio theek over de meest uiteenlopende on der-werpen, dus ook over tuinen en planten. Een aantal van die tuinsites op een rij tje: 'Een site van Living Planet die infor matie geeft over allerlei hobby's, dus ook over tuinieren. Op deze pagina weer verwijzingen naar andere sites, http: //www.pi.net/living/hobbres/planten. html 'Van juridische tips, via een Japanse tuin, tot de aanplant van Kiwi's, het is allemaal te vinden op: http://neerland.boa.nl/tuinier.html 'Of liever eerst naar de Home-page van deze site: http://neerland.boa.nl/home.html *Het Groene Warenhuis is natuurlijk ook op Internet te vinden. Het is welis waar niet de Zeeuwse vestiging, maai de tips doen het ook in de klei van Zee land prima: http://al.nl,com/itn/as-gr/homepa- gl.htm#keuze *Wat meer wetenschappelijk, vol met verwijzingen, ook naar pagina's met foto's is: http: //www2.euronet.nl/users/mbleeker/ urlists/boturl-l.html Het is een zeer uitvoerige site, welis waar in het Engels, maar er wordt ook verwezen naar site's in andere landen waaronder Nederland. *Ook wat meer in de wetenschappelij ke sfeer: http: //www.knoware.nl/flora/index.html waar op alfabetische volgorde (Latijn) allerlei planten uit Europa staan ver meld en in veel gevallen voorzien van een plaatje. 'In dit kader slaat ook de site van de Britse Koninklijke botanische tuinen in het plaatsje Kew bepaald geen slecht figuur: http ://www.rbgke w. orguk/ Ook hier weer verschillende ver-wijzin gen naar andere groene pagina's. 'Uit het Nederlandse 'alternatieve' circuit het bekende instituut de Kleine Aarde, compleet met een rondleiding over het complex: http://www.pz.nl/dekleineaarde/r- ondl.htm#top 'Een beetje in dezelfde kring zit de Vereniging voor Ekologische Leef- en Teeltwijze oorspronkelijk uit België: http://www.kempenweb.nl/orgs/velt/ 'Natuurlijk ontbreken ook enthousi aste hobbyisten met groene vingers i niet op het wereldwijde web. Zoals: http: //web.inter.nl.net/users/F.vd, Laan/o rganic.html Wie alleen geïnteresseerd is in bloem bollen kan terecht op onderstaande In- ternet-pagina, een onderdeel van een van de hierboven genoemde sites: http: //neerland.boa.nl/tuin/bloembol-ht- ml 'Een pagina die op zichzelf al weer volstaat met tuinlinks is: http: //www. dsdelft.nl/~schippieAinks/lin ks.html 'Over vogels in de tuin en andere za ken die met vogels te maken hebben gaat dc pagina: http://www.goede-doelen.nl/vogel- Andex2.htm 'Een Amerikaanse zoekmachine ge naamd de virtuele garden biedt weer een schat aan internationale gegevens over de tuin: htlp://pathfinder.com/@@LV4H9g- QAGre9UMqM/vg/ 'Een heel informatieve site met veel tekst over werken in en om de tuin: http://www.avd.nl/wonen/om/tui/ René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 39