Ode aan de onbekende vis L Marlborough biedt markante wijnen PZC Koken zonder grenzen 't Waepen van Veere verwant met zuiden tafel en trend 35 aan tafel Zoutevis met tomaten-wijnsaus zaterdag 24 mei 1997 Onbekendheid met het product is nog altijd de belangrijkste reden waarom de consument niet of nauwelijks voor vis kiest. Dat de vleessector te lijden heeft onder BSE- en varkenspest-schandalen betekent niet dat er meer vis op tafel komt. Met name zoetwatervis blijft ondergewaardeerd in ons land; daarvoor hebben we in tegenstelling tot onze oosterburen geen culinaire cultuur. De gedachte aan snoekbaars wordt onmiddellijk verworpen met het eeuwige argument dat deze vissoort 'te veel graat heeft'. Verse vangst uit de Middellandse Zee. Het nieuwste deel van Koken zonder grenzen kan mis schien iets doen aan deze vorm van koudwatervrees. Karper in bier- saus, snoekbaars in witte wijn saus; het is maar een greep uit wat er met zoetwatervis mogelijk is. Een ragout van verschillende soorten zoetwatervis - waarbij overvloedig gebruik wordt ge maakt van rode wijn - maakt daarvan ook deel uit. Al zijn de recepten in het deel 'Zee- en zoetwatervis' soms van exotische komaf, ze zijn zo be schreven dat de herkomst er niet zoveel toe doet. Dat heeft te ma ken met de toegankelijkheid waarmee de gerechten zijn be schreven - én met het feit dat bijna alle ingrediënten tegenwoordig 'om de hoek' te koop zijn. Al wordt melding gemaakt van totaal onbe kende vissoorten, er worden ge lukkig ook alternatieven aange dragen. 'Laat de keuze afhangen van het aanbod' staat bij een re cept voor juweelbaars met garna len en banaan. Ode Koken zonder grenzen is dit keer een ode aan zee- en zoetwatervis. Het kookboek ijvert ervoor om eenvoudige vissoorten glans te ge ven - of het nu is door een 'andere' manier van bereiden of door het gebruik van bijzondere kruiden. Wijting is zo'n miskende vissoort, waarschijnlijk als gevolg van de grote aanvoer, de lage prijs en het feit dat het visje hooggenoteerd staat bij de poes. Met Noordzee- garnalen en een bieslooksaus krijgt het gerecht een heerlijk fris accent. Dat kabeljauw niet saai hoeft te zijn, bewijst 'morue sèche', zoute vis met tomaten-wijnsaus, waarin een rode chateauneuf-du-pape de hoofdrol speelt. Venkelzaad, kap pertjes en andere typische ingre diënten uit de Zuid-Franse keuken bepalen de smaak in dit mediterrane gerecht met 'aan de lucht gedroogde kabeljauw'. Delicatesse Eenvoudige heek wordt op zijn beurt een delicatesse dankzij Ve- nusschelpen, sjalotten, aromati sche kruiden en zoete Madeira- wijn. In Portugal kruidt men heek - of zoals men hier zegt: merluza - dikwijls met koriander, maar je kunt ook bladpeterselie gebrui ken. Het delicate witte vlees gaat heel goed samen met groenten, waarbij de vis wordt gestoofd en wordt gecombineerd met schaal- en schelpdieren. Recept zoutevis met tomaten-wijnsaus Ingrediënten: 1 kg zoutevis (van de toko), 120 g ui- en, 500 g tomaten, 2 el olijfolie, 1 tl tomatenpuree, 4 dl rode wijn (bij voorkeur chateauneuf-du- pape), zout. versgemalen peper, 1 tl verse fijnge hakte tijm, 1/2 tl venkelzaad, 100 g zwarte olijven, f 50 g kappertjes opzout, bloem om te bestuiven, 2 el s olijfolie om te bakken, 1 el fijngehakte bladpeter selie. Bereiding: Leg de zoutevis met het vel omlaag in een schaal en laat hem minstens 12 uur weken, waarbij u het water tussentijds regelmatig! ver-' verst. Haal dc vis uit de schaal en verwijder vel en graten. Snijd de vis in stukken van circa 4 cm. Maak de saus. Pel de uien en snijd ze klein. Ontvel de tomaten, snijd ze in vieren, verwijder het zaad en snijd het vruchtvlees klein. Verhit de olijfolie in een pan en bak de uitjes kort. Voeg de tomaat toe en bak nog 3 tot 4 minuten. Voeg de tomatenpuree en rode wijn toe. Breng de saus op smaak met zout, peper, tijm en venkelzaad. Laat de saus 30 minu ten sudderen. Voeg de olijven toe en de afgespoel de kappertjes. Laat. nog 5 minuten sudderen. Wentel de stukken vis door de bloem. Verhit de olie in een pan en bak hierin de vis aan alle kanten bruin en knapperig. Schik de vis op borden en 'schep de saus erover. Bestrooi met peterselie. Ser veer hierbij gekookte aardappelen of stokbrood. U schenkt er uiteraard een glas Chateauneuf du Pape bij. Geen wijngebied heeft in zo'n korte tijd zo veel furore ge maakt als het Nieuw-Zeelandse Marlborough. Een kwart eeuw geleden graasden er alleen scha pen, terwijl tegenwoordig bijna overal druivenstokken staan en de hele wereld wil de daarvan ge maakte wijnen hebben. Tot 1973 vond in Nieuw-Zeeland alle wijnbouw op North Island plaats, maar toen de grote produ cent Montana ging speuren naar nieuwe wijngaardlocaties, werd besloten om toch ook eens op South Island te gaan kijken. De eerste verkenningen vonden plaats per vliegtuig, met aan boord wijnmaker Frank Yukich en wijngaardmanager Wayne Thomas. Boven de noordpunt van South Island ontdekten ze een brede vallei die aan drie zij den door bergen werd omgeven, en uitkwam op zee. Het vlakke terrein lag grotendeels braak. Intuïtief voelden ze aan dat dit best eens een goede plek voor wijnbouw zou zijn, en na diep gaande studies van bodem en kli maat kregen ze gelijk. Zo bleek deze vallei, Marlborough gehe ten, droger en zonniger te zijn dan andere, reeds bestaande wijnregio's. De enige stad ter plekke, het kleine, Engels aan doende Blenheim, had zelfs als bijnaam 'The Sunshine Capital'. Omdat de nabije zee toch ook voor afkoeling zorgt, vooral 's nachts, kon berekend worden dat de druivenstokken zouden profi teren van een extra lang groeisei zoen en dat, zo wisten de men sen van Montana, zou resulteren in zeer aromatische wijnen. De grondprijzen in Marlborough waren begin jaren '70 nog zeer laag, en Montana kon moeiteloos een paar honderd hectare ver wei-ven. In 1973 gingen de eerste Na ruim twee decennia is het areaal wijnstokken in Marlborough gegroeid tot 3200 hectare. druivenstokken de grond in. Dit gebeurde met de hand, door lan ge rijen arbeiders. De gehele Nieuw-Zeelandse wijnindustrie verklaarde Montana voor gek, en voorspelde rampspoed. De on heilsprofeten kregen aanvanke lijk ook gelijk, want na een jaar was 80 procent van de jonge ran ken als gevolg van droogte verlo ren gegaan. Montana gaf echter niet op. Het bedrijf ging zoeken naar betere, meer resistente stokken en begon met de aanleg van een irrigatie systeem. Er verrees ook een modern keldercomplex bij Blen heim. De eerste wijnen versche nen aan het eind van het decenni um en verbaasden vriend en vijand door hun hoge kwaliteit. Ook andere producenten begonnen zich toen voor Marl borough te interesseren, waaron der het door een Australiër ge stichte Cloudy Bay. De eerste Sauvignon Blanc van dit. bedrijf was die van 1985 en werd gepre zen als 'de meest opwindende nieuwe wijn van het decennium'. De definitieve doorbraak van Marlborough was daarmee een feit. Meer dan twintig zelf vinifiëren- de en bottelende wijnbedrijven vestigden zich in Marlborough, en het aantal hectaren met drui venstokken is inmiddels de 3200 hectare gepasseerd. Marlborou gh werd daarmee Nieuw-Zee- lands grootste wijngebied. Naast producenten van wijn zijn in de vallei ook druiventelers actief. Deze verkopen hun oogst ge woonlijk aan wijnbedrijven op North Island. Een huis als Se- laks, gevestigd in de buurt van Auckland, werkt bijvoorbeeld voor 90 procent met druiven van Marlborough, en ook Nobilo, Co opers Creek en andere firma's op het noordelijke eiland zijn trou we afnemers. De druivensoort sauvignon blanc, waarmee Cloudy Bay al in een vroeg stadium schitterde, is de ster van Marlborough. De daarvan afkomstige wijnen be horen namelijk tot de wereldtop. Ze zijn fris, ze zijn levendig en ze hebben een intens aroma van vooral fruit (kruisbessen, tropi sche vruchten, citrus) en vaak ook een licht groenteachtige toon (richting asperges). Bij asperges smaken ze fantastisch, evenals bij veel salades en talrijke visge rechten. Naast Sauvignon Blanc brengt Marlborough ook andere klasse wijnen voort, waaronder char- donnay. In hun jeugd smaken de sauvignons op hun best, nu dus van de oogst 1996. terwijl de chardonnays best een paar jaar rijping kunnen hebben. Inmid dels brengt Marlborough ook kostelijke rode wijnen voort, zo als ik ontdekte dankzij de op vat gerijpte, sappige merlot 1996 van Saint Clair. Enkele aanbevolen wijnen: Forrest Chardonnay 1995 14,95 bij Vindröme in Haarlem en Wassenaar). Hunters Sauvignon Blanc 1996 (ƒ24,95, bij Gall Gall). Nautilus Chardonnay 1995 en 1994 17,95 bij De Wijnberg, slijterijen in het Gooi). Saint Clair Sauvignon Blanc 1996 11,95 bij Albert Heijn, al leen grote winkels). Saint Clair Chardonnay 1995 16,95 bij Albert Heijn, alleen grote winkels). Saint Clair Merlot 1996 16,95 bij Albert Heijn, alleen grote winkels). Hubrecht Duijker Gemakkelijk te bereiden zijn de vistartaartjes met mosterd-dille- saus en - voor het lekkere - een klodder sevruga-kaviaar. Dat geldt net zo goed voor het recept dat hier onmiddellijk op volgt: steur aan spiezen 'want voor de ware fijn-proever is de steur niet alleen interessant vanwege de ka viaar'. Voordat er ook maar één recept wordt verstrekt, komt echter de aankoop van vis aan de orde. Vers heid moet daarbij het hoogste cri terium zijn. Bekijk dus het vel, de ogen en de kieuwen van de vis zeer kritisch. En vergeet ook niet te ruiken! Fond De bereidingstechnieken worden uitvoerig behandeld; van frituren en bakken tot smoren, stomen en stoven. Een van de tips in 'Zee- en zoetwatervis' is dat bij het grillen de zijkanten van de vis worden in- gekerfd, zodat de warmte gelijk matig kan binnendringen. De ba sis voor visgerechten is het maken van een fond, getrokken van vis graten en pantsers van schaaldie ren. De bereiding is misschien om slachtig, maar in de diepvries is visfond - volgens de auteurs een 'onontbeerlijk ingrediënt' - drie maanden houdbaar. Er zijn ook andere opties, zoals blijkt uit de eenvoudige, maar ver fijnde combinatie van snoek baars, aspei'ges en een saus op ba sis van Zuid-Duitse wijn. In plaats van visfond is kalfsfond gebruikt; het aroma van de saus zal hierdoor enigszins naar vlees zwemen, wat een 'boeiend contrast met de vis' geeft. Het 'lekkerst' om te lezen zijn ech ter de verre recepten waarbij als algemene stelregel lijkt te gelden: hoe oostelijker, hoe heter. We ko men Indiase viscurry tegen en uit Thailand pikante emperorfilet, gebakken ris met chilisaus - zelfs spieringen in pikante bouillon. Regels In werkelijkheid kent de wereld keuken echter weinig vaste regels. Egypte heeft een gerecht van do rade met noten en rozijnen, uit In donesië komt een recept voor de zelfde vissoort met kokossaus, maar dorade met walnotensaus komt toch echt uit Bulgarije! Ellen Scholtens Koken zonder grenzen: Zee- en zoet watervis. Uitgeverij: Time-Life Boe ken, Amsterdam. ISBN: 90 5390 024 1. Prijs f42,50. De hoge ramen van Restaurant 't Waepen van Veere geven een onbelemmerd uitzicht op de Markt waar op deze mooie lentemiddag de dagjesmensen zich verdringen. Langs de clivia's, de trots van gastvrouw Lia Poppe. maar helaas sinds een week uitgebloeid, zie ik toeristen snel de vrijgekomen plaatsjes op het terras in bezit nemen. Binnen is het aangenaam rustig, ja bijna sereen. Op dit plekje bij het raam moet ik zo'n twintig jaar geleden koffie hebben gedronken met een familielid uit Amerika. Die was getroffen door de oudheden van Veere, de sfeer van het stadje en de statige allure van 't Waepen van Veere. De tafels waren nog getooid in pluche en de tonen van mahonie en oud-eiken overheersten. De clivia's zouden in dat oude in terieur goed hebben gepast Nu prijken ze in crèmekleurige, hoge. aardewerken potten, in harmonie met de lichte tinten van het ver nieuwde interieur en roepen asso ciaties op met zuidelijke streken, Zuid-Frankrijk bijvoorbeeld. Misschien wel een bewuste keuze van de gastvrouw, want de kaart van 't Waepen van Veere verraadt verwantschap met dit gebied. Chef-kok Marc Meeusen die begin dit jaar aantrad in de vernieuwde keuken, had een Franse leer school. Op zijn laatste post, res taurant Excelsior van het Amster damse Hotel de l'Europe, werkte hij als sous-chef onder een Franse chef de cuisine. De Franse invloe den en met name die van de Médi- terrannéezijn duidelijk te bespeu ren. Werk Mijn voorgerecht is 'Een kruidige salade met gegrilde roodbaarsfi- lets en olie van rode en groene pa prika', een frisse starter op de kaart voor 19,50 genoteerd on der de koude voorgerechten maar met een 'tiède' karakter, want de ris is nog warm van het grillen. De oningewijde genieter zal wellicht bij dit gerecht niet beseffen hoe veel werk er aan het maken van zo'n simpel ogende salade is voor afgegaan. De combinatie van roodhuidige vis en groene sla blaadjes, stuk voor stuk met een kruidige vinaigrette op smaak ge bracht, is goed gekozen, terwijl enkele vluchtige veegjes rode en gele saus een leuk kleuraccent toe voegen. Die weinige, maar niet minder pittige saus is het resultaat van het met de sapcentrifuge ont trekken van sappen aan verse pa prika's die vervolgens tot een olie achtige emulsie zijn ingekookt. Een staaltje van creativiteit en vindingrijkheid die een keuken interessant maken. De 'amuse' die aan de roodbaars- salade vooraf is gegaan, is een car paccio van tonijn. Tonijn is uiter mate geschikt om zich, zeer dun gesneden, rauw te laten opdienen met een frisse dressing. Verse vis De kaart van 't Waepen van Veere' telt vooral veel gerechten die zijn bereid met verse vis, schaal- en schelpdieren. Bij de koude voor gerechten zie ik behalve mijn roodbaarssalade een taartje van Zeeuwse garnalen met appel chips, basilicum en crème fraïche met kerrie (ƒ22,50), salade van kreeft en zoete aardappel met ka- viaarsaus 26,50), koude mous seline van gerookte paling met saffraandressing 22,50), terrine van eendelever en kalfszwezerik met tomatencompote en vinaigre tte van Madeira 26.50) en 'Met dagverse producten samengestel de salade' 19,50). De keus uit warme voorgerechten bestaat uit: gegrilde coquilles op een hutspotje met zuring en een blanke botersaus 22,50), gesau- teerde gamba's tussen krokante rijst velletjes en een jus van balsa- mico 22,50) en eendenlever ge grild op een bedje van gebakken pompoen en bladselderij 27,50). Hoewel de kaart omstreeks deze tijd wordt vernieuwd, blijft een aantal gerechten gehandhaafd omdat er gasten zijn die hun lieve lingsgerechten niet willen missen. Dat is bij de soepen zeker het geval met de 'Zeeuwse vissoep, geser veerd met broodcroutons en rouil- le' 13,50). Deze 'b ouillabaïsse de Zélande' is één van de parade- paardjes van 't Waepen van Veere. Voor liefhebbers van een heldere soep is hier de 'h eldere lamsbouil- lon met ravioli gevuld met lams- schenkel en basilicum' 9,-) een aanrader en echt Frans is 'p otage parmentier au cresson et caviar' ofwel verfijnde aardappelsoep met waterkers en kaviaar' 12,50) waarin de kaviaar als op eilandjes ronddrijft. Lichte saus Bij het kiezen van het hoofdge recht valt de aandacht op een 'streekgerecht'. Geen vlees of ge vogelte als bijvoorbeeld gebakken kipfilet uit de Kempen met een ge konfijt pootje op gestoofde prei en met dragonsaus 35.-), filet van Barbarie eend met een saus van rode biet en gember 42,50), waaier van lamsschouder en ge grilde groenten op een compote van aubergine 39.-) of gegrilde rib-eye met rode wijnsaus en ge konfijte knoflook en sjalotjes 38,50). Ook geen gesauteerde lotte (zeeduivel) met een uiencom- pote en krokant gebakken spek en botersaus 42,50), In de boterge bakken zeetong, afgeblust met ci troen en peterselie 49,-), kreeft in eigen nat gekookt (ƒ30,- voor een halve en 55,- voor een hele), kreeft met gesmoorde jonge prei tjes en een jus van schaaldieren 57,50) of filet van goudbrasem gegrild met een saus van olijven en artisjokhart^ 42,50). Maar wel gesmoorde paling in 't groen 37,50. voor dezelfde prijs krijg je ze gebakken). Paling komt in heel Zeeland voor, maar niet al le paling die in de restaurants wordt opgediend wordt hier ge vangen. Veerse Meerpaling en Oosterscheldepaling zijn echter een begrip en bij liefhebbers ge wild. Marc Meeuwsen is niet karig njet de paling; ik tel twaalf moot jes op mijn bord. En de groene saus is opvallend licht van samenstel ling. Aardappeltjes, worteltjes en courgette zijn keurig in tonvorm gesneden, kortom er is veel aan dacht besteed aan dit klassieke gerecht. Patisserie De nagerechten verdienen een aparte vex-melding, omdat het stuk voorstuk eigen creaties zijn van de keuken. Sous-chef Cindy van Loenen heeft als specialiteit patis serie en wat zij maakt streelt zo wel de tong als het oog. Ik noem als voorbeeld het passievruchten taartje met een mangosorbet 14,50). 't Waepen van Veere heeft een aan trekkelijke aspergekaart die de komende weken van kracht blijft en -van meer blijvende aard- daarnaast voordelige, wisselende menuutjes van drie of viergangen voor respectievelijk 55,- en ƒ69,50 Van zo'n speciaal menu kies ik het nagerecht, een kokos- bavarois 10,-) die smelt op de tong en met een zeker niet opdrin gerige, lichte kokossmaak. Mare Meeusen en Cindy van Loe nen vormen een uitstekend culi nair team dat garant staat voor een geslaagde en feestelijke maal tijd. De bediening is vakkundig, vriendelijk en vlot. 't Waepen van Veere hanteert een gevarieerde wijnkaart met zowel zeer betaalbare wijnen als de wat duurdere kanjers. De witte huis wijn is een Sauvignon de Bor deaux van Jean-Louis Departs van 29,50,- per fles De rode wijn van het huis is een Merlot, Vin du Pays d'Oc van hetzelfde huis en voor dezelfde prijs. Tussen 29 en 40 gulden is er een behoorlijke keus mogelijk. Ik drink zowel bij het voor- als het hoofdgerecht een half flesje Sancerre 'La Clemen- ce', Domaine Vincent Pinard aBue 33,-). Kien van Reems Lia en Piet Poppe met chef-kok Mare Meeusen in 't Waepen van Veere. foto Lex de Meester Restaurant 't Waepen van Veere Markt 23-27 4351 AG Veere Tel. 0118-501231 Fax. 0118-506009 Geen sluitingsdag Keuken open van: 12.00 tot 15.00 Rolstoelen: geen probleem Kinderen: halve porties mogelijk en 17.00 tot 21.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 35