Het broeit op de Krim PZC Sevastopol klem tussen Oekraïne en Rusland reportage 31 m- zaterdag 24 mei 1997 Ze schommelen vreedzaam naast elkaar in de baaien van Sevastopol op de Krim. Russische en Oekraïense oorlogsbodems en schepen, die nog niet verdeeld zijn en daarom de oude Sovjetvlag met hamer en sikkel voeren. Hoe lang nog? Zullen hier, mogelijk op gewelddadige wijze, de belangen botsen tussen Oost en West, tussen het met de NAVO flirtende Oekraïne en Rusland? De Russische president Jeltsin en zijn Oekraïense collega Koetsma willen eind mei een nieuwe poging wagen hun relaties te normaliseren en eindelijk een oplossing te vinden voor de status van de marinebasis Sevastopol. De Krim mag dan sinds 1954 Oekraïne zijn, Sevastopol valt juridisch nog steeds onder Moskou. Maar er staat meer op het spel dan de vloot en de haven. Sinds in 1783 tsarina Catharina de Grote de Krim veroverde, is Sevastopol het symbool van de Russische warm- waterpolitiek. Een beleid gericht op controle over de Zwarte Zee, het Oostelijke achterland en toegang tot de Middellandse Zee. Turkije was en is de grote rivaal en in het kielzog daarvan nu de NAVO. Dat is niet alles. Het Kaspische gebied kan op korte termijn uitgroeien tot een van de belangrijkste oliegebieden ter wereld. Het Westen investeert er tientallen miljarden en wenst garanties dat dit geld niet in zee wordt gesmeten. De Russen weten dat als zij Sevastopol kwijtraken ze elke controle over het zwarte goud verliezen. Daarom gaat het op de Krim om veel meer dan om pakweg 400 oorlogsschepen. Het hele gebied, inclusief de Kaukasus, is altijd een kruitvat geweest en er is weinig voor nodig om het te laten ontploffen. Een reportage. De hoeren op de Krim zijn duidelijk. „Wij zullen onze diensten niet aanbieden aan NAVO-matrozen. Laten zij maar bediend worden door de vrouwen van de officieren die de NAVO-schepen de Zwarte Zee binnen laten. Wij begroeten ze met tomaten en rotte eieren", riepen ze op een anti-NAVO-demonstratie in de marinestad Sevastopol. De communisten, niet alleen in de stad, maar op de hele Krim een macht: „Wij laten ons niet door de NAVO tot slaven maken. Indien nodig zijn we bereid een partizanenoorlog tegen ze te beginnen". De NAVO-oefening Seabreeze, die met Oekraïense deelname in augustus moet plaats vinden op de stranden van de Krim, willen ze verhinderen. „We blokkeren de NAVO-schepen met kleine bootjes en ook zwemmend zullen we ze stoppen. Omdat daarbij doden kunnen vallen, roepen we de Russische vloot op ons te beschermen", vertelt de voorzitter van de communisten op de Krim. De spanning in de stad met 470.000 inwoners, van wie drie kwart Russen, is voelbaar. Honderden jaren was Sevastopol het trotse zuidelijke bastion van het Russische rijk, nu is het een enclave op Oekraïens grondgebied. En dat steekt. Viktor, een 19-jarige Russische mari nier: „Ik ben bereid de stad te verde digen. Sevastopol was Russisch en zal Russisch blijven". Sergej, een even oude Oekraïense matroos: „Sevastopol ligt op Oekraïens gebied. Wij zijn niet tegen de Russen, maar ze moeten ons wel geven, wat van ons is. Zo niet, dan nemen we het met geweld". Twee jonge jongens, gebo ren in één Sovjet-Unie, nu levend in twee zelfstandige staten en bereid elkaar te do den als hun vaderland dat verlangt. Maar het zijn niet alleen deze jongens, die er uitgesproken meningen op na houden. Het Russische parlement had nog geen vijf minuten nodig om te verklaren dat Sevastopol de belangrijkste thuishaven van de Zwarte-Zeevloot is en zal blijven. „Maniakaal imperialisme", riep een vooraanstand Oekraïens parlementariër. In de Russische Doema werd een Oekra- iense vlag verscheurd, in het Oekraïense parlement ging een Russisch exemplaar aan flarden. Het mogen oprispingen lij ken van overspannen afgevaardigden, maar er zit meer achter. President Jeltsin realiseert zich intussen dat de intimidatiepolitiek van het Krem lin averechts heeft gewerkt en dat hij za ken moet doen met Kiev om te voorkomen dat hij Oekraïne in de armen van het Wes ten drijft. Steeds is Moskou ervan uit ge gaan dat Oekraïne het gezien de econo misch afhankelijkheid van Rusland, niet zou aandurven de grote buurman de rug toe te keren. Maar president Koetsma, die eerst zweerde bij neutraliteit, zoekt toe nadering tot het Westen en is daarbij niet op dovemansoren gestuit. Koetsma moet dit spel zeer voorzichtig spelen, want het volk is verdeeld en de communisten in zijn land zijn machtig. Ze roepen hardop dat ze weer een soort Sov jet-Unie willen, bestaande uit Wit-Rus- land, Rusland en hun land. En Moskou is er nog nooit voor teruggeschrokken min derheden op te zetten tegen een heersend bewind. Op de merendeels door Russen bewoonde Krim is dat niet al te moeilijk. Schenking De hele ellende begon in 1954 toen partij leider Chroesjtsjov de Krim schonk aan Oekraïne. Een mooi gebaar, zonder feite lijke gevolgen. Grenzen speelden immers geen rol. Dat veranderde in 1991 na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie. Oekra- ine zocht zijn eigen weg en verlangde zijn deel van de Zwarte-Zeevloot. Over de verdeling zijn de twee landen het inmid dels eens. Over de status van Sevastopol niet. Kiev ziet de Russische vloot het liefst snel vertrekken, maar is eventueel bereid een deel van de bases te verhuren voor een be paalde tijd. Moskou kan om politieke en financiële redenen Sevastopol niet opge ven. Juridisch staat het Kremlin tamelijk sterk, want de 'heldenstad' uit de oorlog maakte geen deel uit van Chroesjtsjovs gift. De stad valt krachtens een decreet uit 1948 direct onder Moskous bestuur. De Oekraïeners kunnen het de Russen na tuurlijkwei moeilijk maken, want zij con troleren de stroom- en watertoevoer, maar tot nu toe is slechts incidenteel de stroom even afgesloten. Admiraal Viktor Kravtsjenko voert sinds februari het bevel over het Russische deel van de vloot, die na de aanstaande tweede deling nog zal bestaan uit een paar hon derd oorlogsbodems en ondersteunende vaartuigen. Hij acht een voor iedereen aanvaardbare oplossing wel degelijk mo gelijk, al wil hij geen bijzonderheden ge ven. De contacten met zijn Oekraïense collega's noemt hij 'zakelijk en goed'. De heren kennen elkaar prima, want ze ko men allemaal uit hetzelfde rode marine nest. Ook over de sfeer op zijn vloot wil hij niet klagen. „Officieren en manschappen houden de traditie van de Russische marine hoog on danks de problemen", zegt de admiraal. Dat zijn schepen nauweüjks varen door gebrek aan brandstof en achterstallig on Oefenen op de Oekraïense oorlogsbodem Slawodski: twee jaar niet op zee geweest, slecht eten en geen cent om te verteren. De jonge officieren Sascha en Pavel uit de Oekraïne en Andrej uit Rusland (vlnr) zijn gezworen kameraden die nu dienen op verschillende vloten. Hoe zien ze de toekomst? Pavel: „Uiteindelijk zal de Russische vloot moeten verdwijnen uit Sevastopol." foto's Hans Hoogendijk derhoud en dus liggen weg te rotten in de haven, doet hem uiteraard pijn. „De vloot veroudert ook snel. Zestig pro cent van de schepen is ouder dan 15 jaar. Indien de gemiddelde levensduur van een oorlogsbodem 25 jaar is, kan iedereen zich voorstellen in welke toestand we ons bevinden", aldus Kravtsjenko. Maar on danks een drastische inkrimping van het personeel op de vloot en de ondersteunen de infrastructuur op de wal, is het volgens hem een operationele eenheid gebleven. „Dat moet zo blijven, want Rusland kan niet zonder de Zwarte-Zeevloot. Vooral niet omdat de dreiging nu uit het zuiden en zuidwesten komt". Speldenprikken Een duidelijke hint richting Turkije. Hij peinst er niet over zijn schepen mee te la ten doen aan de NAVO-oefening: „Wat moeten de mensen wel niet denken indien Amerikanen landen op de Krimstranden en wij verondersteld worden dat vanuit zee te ondersteunen?" Volgens Kravtsjen ko is deze oefening ook in strijd met de be staande akkoorden, waarin onder meer staat dat landen die niet aan de Zwarte Zee grenzen er niets te zoeken hebben. De admiraal mag dan wel zeggen dat er geen spanningen zijn tussen zijn vloot en die van Oekraïne, er worden wel spelden prikken uitgedeeld. Een Oekraïens schip dat ruim een jaar geleden met de eigen vlag in top de baai van Sevastopol wilde binnenlopen, werd gehinderd door een Russisch schip. En de Russische comman dant kapte eigenhandig de Oekraïense trossen nadat het schip was aangemeerd. In hetzelfde jaar bepaalde de Oekraïense minister van defensie dat 'schepen die de Andrevski-vlag voeren (de oude Russi sche marinevlag-red), de status hebben van eenheden van een buitenlandse mo gendheid. Daarom is hun aanwezigheid op het territorium van Oekraïne in strijd met de Oekraïense wet". Nog liggen inderdaad de Russische en Oe kraïense schepen zij aan zijmaar als het aan de Oekraïense kapitein ter zee Niko- laj Savtsjenko ligt, is dat snel afgelopen. „Hier hoort onze vloot. Natuurlijk mogen de Russen als gasten onze haven binnen lopen, maar meer niet. Ik vertrouw ze niet. Eerst wilde ik dat wij neutraal bleven, maar dat kan niet meer. In de toekomst moeten we lid van de NAVO worden. Ik heb ontdekt dat het Westen mijn vijand niet is. Die zit ergens anders." En dan vertelt hij hoe de Russen de sche pen die ze aan Oekraïne moesten afstaan systematisch verwaarloosd hebben en Protest in Sevastopol tegen de NAVO. „We hebben tegen de "nazi's gevochten en zullen ook tegen de NAVO vechten", roept een oude vrouw. hoe ze uit de bases die ze moesten over dragen alles wat los en vast zat gesloopt hadden. Volgens hem doen de Russen alles om de opbouw van een Oekraïense vloot te saboteren. Van vriendschap tussen strijdmakkers van vroeger is nauwelijks sprake meer, zegt hij. Een Oekraïense vice-admiraal die de Russen trouw is gebleven, bestrijdt dat. „We kennen elkaar en willen samenwer ken. Het beste zou zijn dat Russen, Wit- Russen en Oekraïners weer één land zou den vormen om zo onze veiligheid, vooral hier in het zuiden, te waarborgen"zegt de vlagofficier, die anoniem wil blijven. Terrasje Op een terrasje in zonnig Sevastopol zit ten drie jonge officieren: de Oekraïners Sascha en Pavel en de Rus Andrej Het zijn gezworen kameraden die nu dienen op verschillende vloten. Hoe zien zij de toe komst? Pavel: „Uiteindelijk zal de Russi sche vloot moeten verdwijnen uit Sevast opol Natuurlijk zijn er in mijn land sterke stromingen die weer een soort Sovjet- Unie willen, maar dat gebeurt niet". Zijn Russische vriend: „Politiek kunnen jullie onafhankelijk zijn, maar econo misch niet, omdat Oekraïne volstrekt afhankelijk is van Rusland. Zonder Rus Russische matrozen op het fregat Rode Kaukasus. sische techniek kan jullie vloot bijvoor beeld niet overleven". De Oekraïners moeten hem gelijk geven. Sascha: ,,Of ik mij kan voorstellen ooit op een NAVO- schip te dienen? Natuurlijk, al was het al leen maar om het geld." Bij de constatering dat dit dan wel het einde van de vriendschap met Andrej zou betekenen, betrekken de gezichten en gaan de blikken naar de baai vol oorlogs schepen. Daar ligt onder meer het Russi sche fregat "Rode Kaukasus', 30 jaar oud en sinds twee jaar niet meer op zee ge weest. De officieren erkennen dat de toe stand problematisch is: „We willen na tuurlijk varen, maar er is geen brandstof. Trouwens als die er wel zou zijn, kunnen we nog niet weg, want de kiel is vol ge groeid. We zouden eerst in dok moeten, maar daarvoor is geen geld". Met enige weemoed denken ze aan Sov jettijden toen de marine het neusje van de zalm was en officieren voor Sovjetbegrip pen prima secundaire voorzieningen had den. „En we konden varen, want daarvoor hebben we dit beroep gekozen", zegt een jonge luitenant. Ook de matrozen, die vrijuit praten, zijn behoorlijk gefrus treerd. „Elke jongen droomt ervan naar zee te gaan. Ik zit drie jaar op de 'Rode Kaukasus' en ben één keer op zee geweest. Verder alleen maar oefenen en poetsen. Waardeloos. Het eten? Vlees zien we haast nooit, maar verder gaat het wel", vertel len ze. Van de pakweg 15 gulden soldij per maand kunnen ze uiteraard geen deur in trappen. „Wat er met de vloot gebeurt? Ik weet het niet. Of ik ooit zou schieten op de Oekraï ner als die ons willen verdrijven? Dat be paal ik niet. Wel kan ik zeggen dat ik daar veel vrienden heb", zegt Roeslan. Slecht eten Een halve baai verder op de Oekraïense 'Slawodski* van hetzelfde laken een pak: twee jaar niet op zee geweest, slecht eten en geen cent om te verteren. Maar onder de officieren heerst toch enig optimisme, vooral door de samenwerking met het de NAVO. De plaatsvervangend commandant is ervan overtuigd dat de Russische vloot zal verdwijnen als zijn re gering het been stijf houdt. „De toestand is absurd. Het is hetzelfde als een kind met twee vaders", zegt hij. Op de brug geschilderde silhouetten van NAVO-schepen, vliegtuigen en helikop ters. Glimlachend zegt hij: „Misschien moet ik er boven laten zetten: 'Onze vrien den'. Hans Hoogendijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 31