Kiest CDA angst of uitdaging? PZC PZC Juppé brengt zijn eigen publiek mee Veiling feiten en meningen 2 Voorzitter jongerenafdeling geeft partijraad schot voor de boeg zaterdag 24 mei 1947 ECN zet onderzoek kernenergie op laag pitje Fransen hebben weinig op met arrogante premier m zaterdag 24 mei 1997 Het CDA heeft een nieuwe leider, en schrijft aan een nieuw programma. De christen-democraten durven weer vooruit te kijken, maar echt makkelijk gaat het hen niet af. Opdepartij- raad van vandaag zal CDA-jongerenvoorzitter Teus Jan Vlot zijn geestverwanten aansporen: 'De uitdaging moet o?is lei den, niet de angst'. door Maurice Wilbrink Is het CDA bereid de moeilijke milieu-boodschap te bren gen? Heeft de partij het lef de één miljoen ANWB-leden kri tisch aan te spreken en hen de werkelijke kosten van hun au tomobilisme in rekening te brengen? Teus Jan Vlot, voorzitter van de CDJA-jongeren, is er niet genist op. „Het CDA moet een groene partij worden. Een partij die het begrip rentmeesterschap echt inhoud geeft. Maar ik vrees dat daar weer niet voldoende van terecht komt in het nieuwe ver kiezingsprogramma. Tekenend was voor hem de bij eenkomst, vorige week in Bra bant, waar CDA-leden met de programcommissie in debat gingen over het thema duur zaamheid. Verschillende CDA- leden bleken doodsbenauwd voor scherpere milieunormen. „Ik hoor weer veel te veel: de werkgelegenheid gaat voor, dat milieu komt later wel". Groen profiel Ook het gedrag van de CDA- fractie in de Tweede Kamer is wat Vlot betreft weinig hoopge vend. „Het CDA stemde voor de uitbreiding van vliegveld Beek. Wij stimuleren liever de snelle treinen dan het regionaal vlieg verkeer." Ook het zichtbaar ma ken van de milieukosten in de prijs van goederen en diensten is niet aan deze fractie besteed. „Daar moet het CDA voorop durven gaan. De BTW op ver vuilende goederen omhoog en op milieuvriendelijke goederen omlaag. Dan geef je het milieu een stem." Een groen profiel geeft ook kansen in de oppositie, denkt Vlot. Wim Kok heeft met z'n Agenda 2000 te veel aandacht voor de harde infrastructuur. Na het motto 'werk, werk, werk' wordt het nu 'beton, beton, beton'. Ik wil een andere kant op. We moeten van Nederland distri butieland langzaam richting Nederland kennisland. Dat is een keuze voor minder vervui lende bedrijvigheid." Op de partijraad zullen de jon geren voorstellen te investeren in een landelijk glasvezelnet werk. in scholing en in het aan bieden van Internet op lagere scholen. Volgens Vlot zullen de toekomstige vestigingseisen van bedrijven juist op het vlak van de kennisinfrastructuur liggen, en minder op de aanwe zigheid van voldoende capaci teit in zeehavens en luchtha vens. Meer brainport, minder mainport. „Tenminste, als je naar een hoogwaardige dien steneconomie toe wil." Het CDA is nog niet helemaal toe aan dit nieuwe concept. „Ik zal de tegenstelling tussen mainport en brainport ook niet te hard presenteren, want dat is vragen om moeilijkheden." Het valt de jongeren voorzitter op dat de discussie in de partij na een veelbelovend begin - rond het beginselenrapport Nieuwe Wegen, Vaste waarden - is blijven steken. „Het is nog steeds erg ongewoon om een controversieel standpunt in te nemen binnen de partij." Waar laat de partij het momen teel zoal afweten? „Ik vind dat we een flinke inspanning moe ten doen om een oplossing te verzinnen voor het probleem van de uitgeprocedeerde asiel zoekers die niet het land uitge zet kunnen worden. Een mense lijke oplossing. Want wat er nu gebeurt - mensen volstrekt per spectiefloos in een kamp zetten - is onacceptabel. Het asielpro bleem is erg ingewikkeld, maar we kunnen er niet omheen." Op dit vlak spaart hij de nieuwe partijleider De Hoop Scheffer ook niet.,Hij hanteert te veel de megafoon a la Bolkestein als hij praat over de asielzoekers. Het is niet de toon die het CDA hoort aan te slaan." Kritiek heeft Vlot ook op de CDA-fractie als geheel, die er Voorzitter van het CDJA Teus Jan Vlot: „Het CDA moet een groene partij worden." volgens hem nog steeds niet ge noeg in slaagt zaken op de poli tieke agenda te zetten. De hoop is nu gevestigd op partijvoorzit ter Helgers, die de fractie dras tisch wil vernieuwen. „Ik ga er van uit dat hij vijftien nieuwe mensen op de eerste dextig ver kiesbare plaatsen zet. Inclusief twee door het CDJA geselec teerde jongeren onder de der tig." Oude Kamerleden Maar: „Ik ben wel bang dat met de verlaagde kiesdrempel toch weer oude Kamerleden terug komen, die al in de Kamer zaten toen ik werd geboren." Vlot doelt op Mateman, Lansink en Van der Linden, die hij 'de wijs heid' toewenst zich terug te trekken uit de politiek om de CDA-vernieuwing mogelijk te maken. Slaagt de vernieuwing van het CDA niet, dan zal de angst rege ren. „Er is binnen het CDA een stroming van de angst. Die ziet gevaren voor de eigen identiteit, is bang voor nieuwe technolo gie, vreest de stedelijke cultuur, wil geen echte Europese inte gratie. En je hebt de stroming van de uitdaging. Die is ervoor dat werk en gezinszorg anders wordt verdeeld. Die wil leren van de multiculturele samenle ving, is voor nieuwe vormen van participeren in de maatschap pij. Het CDA moet de uitdaging zoeken." GPD foto Roland de Bruin/GPD Mateman is één van de Kamerleden die volgens het CDJA moet ver trekken om plaats te maken voor een jongere. foto Roland de Bruin/GPD The Greenery International, de gigant waarin va rig jaar negen veilingbedrijven samengingen wordt opnieuw geconfronteerd met enige onrus onder de Zeeuwse fruittelers. Van meet af aan heeft ee aantal telers geaarzeld over de fusie en tot dit mornet» is de leiding van het megabedrijf er niet in geslaagd all; wantrouwen weg te nemen. Een aantal Zeeuwse lede: van The Greenery overweegt het heil elders, in Gelder- malsen, te zoeken. Op het hoofdkantoor wordt daar over schouderophalend gereageerd: het gaat slechts or: een beperkt aantal leden en een zeer gering deel vanc; omzet. Toch zal topman Van der Mee van The Greenery bin- nenskamers niet alleen maar afhouderig kunnen om- springen met de tegenzin. Het vertrek van leden naani veiling in Geldermalsen kan op termijn een sneeuwbal werking krijgen. Als fruittelers zien dat hun collega'; elders financieel beter af zijn, dan kan het aantal 'ai- valligen' toenemen. Gevoelsmatige overwegingen om trouw te blijven aa: de veiling zijn er nauwelijks meer. Met de veilingfusie;: de coöperatieve gedachte goeddeels verlaten. In de tra ditionele opzet hadden leden van de veiling een aai zienlijk grotere persoonlijke betrokkenheid dan nu no: het geval is. Er was een verandering in het denken nodig. De lede van de afzonderlijke veilingen bemoeiden zich teveé met details en dat ging ten koste van de slagvaardig heid. Maar bij veel leden heerst het idee dat de fusiee op een weinig elegante manier is doorgedrukt en datn: een te grote afstand is ontstaan tussen de man in zij: tuin en boomgaard en de organisatie die zijn products op de markt moet brengen. The Greenery werkt vanuit de filosofie dat er maar ék manier is om met succes zaken te doen: ingaan opd; wensen van de klanten, de supermarktketens dus Daarmee is de kans groot dat de belangen en problems van de leden uit het oog verloren worden. De telers, dis van nature zelfstandige ondernemers zijn, worden ge acht zich op te stellen als producenten die op afroep die nen te leveren wat wordt verlangd. Dat wringt. In de aanloopfase heeft The Greenery te kampen me: meer moeilijkheden. De gigant treedt op als zelfstandi ge verkooporganisatie en daarmee gaat veel vandt know how van commissionairs en handelaren telooi The Greenery loopt zélf de risico's en in de loop van he! eerste jaar is gebleken dat kostbare foute inschattinges kunnen worden gemaakt. De gigant heeft weliswaa: gezorgd voor een gezond eigen vermogen, maar op te moment dat slechte contracten worden gesloten, denk! de teler vooral aan zijn eigen portemonnee. De top van The Greenery reageert tot nu toe laconiek Uit tactische overwegingen is het wellicht verstandig naar buiten toe een kalme indruk te wekken. Niettemia doen Van der Mee en zijn medewerkers er verstandig aan zich te verdiepen in de oorzaken van de nog steeds levende onrust en daarop met begrip te reageren. Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) zet het onderzoek naar elektriciteits opwekking met kernenergie op een laag pitje. Na de sluiting van de kerncentrale in Dodewaard en de tanende politieke en maatschappelijke belangstel ling voor kernenergie is het be drijf niet van plan nieuwe pro gramma's op te stai*ten. „Wij denken niet dat we op dit gebied nog veel opdrachten kunnen verwachten. De belang stelling hiervoor in Nederland staat op een bijzonder laagpitje. Dan heeft het weinig zin activi teiten op te tuigen voor baan brekend onderzoek. Zonder een thuismarkt moet je ook niet te veel rekenen op opdrachten uit het buitenland", aldus een woordvoerder in een toelichting op het jaarverslag. Hij stelt dat ECN de kennis over kernenergie wel zal bijhouden. „Dan kunnen we op de trein springen als Nederland wel weer kiest voor kernenergie." ECN blijft wel actief in onder zoek op het probleem van kern afval en medische toepassingen. Volgens de woordvoerder blijft aandacht voor kernenergie wel nodig. Op de lange termijn ra ken de fossiele brandstoffen op en moet er een tijd overbrugd worden voordat duurzame energieopwekking aan de totale energievraag kan voldoen. Dat gat moet volgens hem gevuld worden door kernenergie. Uit het jaarverslag blijkt dat ECN definitief uit het dal is. Het bedrijf moest de afgelopen jaren steeds meer opdrachten van de markt binnenhalen. Inmiddels komt 60 procent van de omzet uit contractonderzoek en dienstverlening. De rest is sub sidie van het rijk, maar de helft van dat onderzoek gaat in nau we samenwerking met het be drijfsleven. De omzet in 1996 steeg van 133 miljoen naar 140 miljoen gulden. De groei kwam volledig voor rekening van de contractresearch. In 1995 daal de de omzet nog van 143 miljoen naar 133 miljoen gulden. ECN streeft er naar tot het jaar* 2000 jaarlijks 5 procent omzet groei te genereren. De strategie richt zich op vier sporen, te we ten onderzoek naar betaalbare duurzame energie, schone tech nieken voor het gebruik van fos siele brandstof, doelmatig ge bruik van energie en veilige kernenergie, ANP van onze correspondent in Parijs Cees van Zweeden Met zijn vijfduizenden waren ze ge komen om Alain Juppé aan te ho ren. Maar toen de premier het gestoelte beklom, maakten ze hem het spreken onmogelijk. Handen klapten, voeten stampten en hoorns schalden. Duizen den stembanden schreeuwden: „On va gagner, on va gagner" (wij gaan win nen)! „Dat staat vast!" riep Juppé in de mi crofoon, die zijn woorden tot in de ver ste uithoeken van de majestueuze zaal bracht. „Het staat vast dat wij gaan winnen! Maar eerst moeten we nog een beetje verkiezingscampagne bedrij ven!" Gelach vulde de Halle Tony-Gar- nier in Lyon. Het was een bizar tafereel donderdag avond in Frankrijks tweede stad. Nog nooit in de geschiedenis van de Vijfde Republiek had Frankrijk een zo impo pulaire premier gehad, maar diezelfde premier vult schijnbaar moeiteloos de grootste zalen. De bijeenkomst in Frankrijks tweede stad was de laatste voor de dag van de waarheid, morgen, als de natie naar de stembus gaat voor de eerste ronde van de parlementsverkiezingen. Eenderde van die natie weet nog altijd niet op wie te stemmen, zeggen de opiniepeilers, want ook de andere politici zijn weinig geliefd. Jean-Marie Le Pen, de ultrarechtse baas, wordt gehaat door eenieder die niet op hem stemt. Socialistenleider Lionel Jospin heeft, zoals iemand zei, 'het charisma van een regenworm'. En Hue, de op een boskabouter gelijkende communist, roept hooguit herinnerin gen op aan een lang vervlogen tijd. De grootste duikeling in de gunst van het volk was echter voorbehouden aan Alain Juppé, die blijkens opiniepeilin gen in iets meer dan een jaar tijds zijn aanhang van 63 procent tot eenderde daarvan zag verschrompelen. Alain Juppé wex-d gezien als koud, hard en ar- rogant. Beste van de klas Toen president Chirac hem na zijn ver kiezingszege in 1995 tot het ambt van premier riep, omschreef hij Alain Juppé liefdevol als 'het beste jongetje van de klas'. Maar het probleem was, zoals het weekblad Le Canard Enchainé aante kende, dat Juppé zichzelf ook zo zag. Alain Juppé was - evenals Chirac - een product van de Ecole Nationale d'Ad- ministration (ENA), een school waar alleen de briljantste geesten toegang hebben. Daar, op deze eliteschool, had Alain als jeugdige student reeds de bij naam 'Amstrad', een verwijzing naai zij n als een computer werkende herse nen. De Franse minister-president Alain Juppé lijkt tijdens een campagnebezoek aan het Noord-Franse Douai te twijfelen welk glas hij zal kiezen. foto Michel Spingler/AP Niemand heeft ooit aan de verstande lijke vermogens van Juppé getwijfeld, de premier zelf nog in het minst. Maar het probleem was dat de software in de computer Juppé van meet af werd ge plaagd door een hardnekkig virus - het onvermogen te communiceren. Le Canard Enchainé: „Overtuigd van zijn absolute superioriteit in een uni versum van middelmatigen, beschouwt Juppé elke minuut debatteren of luiste ren naar anderen als verloren tijd. Waax-om zich de moeite geven iets uit te leggen als hij toch gelijk heeft? Waarom delegeren als hij zelf de beste is?" Jean-Louis Debré, een van zijn minis ters, liet zich eens ontvallen: „Om te kunnen communiceren, moet je een beetje van de mensen houden." Maar Juppé wekte de indruk alleen van zich zelf te houden. Om te bewijzen dat hij ook een mense lijke dimensie bezit, schreef Alain vorig jaar een boek over zijn leven als bemin nelijk huisvader. „Ik ben geen monster van onverschilligheid", noteerde de premier, die vanaf de omslag de natie toelachte. „Ik ben gek op mijn dochter- tje." Het boek deed zijn imago bepaald geen kwaad. Maar nooit zou hij de warmte uitstralen van een Chirac, die overigens als een der weinige Fransen van Juppé zei te „houden als van een broer." Toen hem werd gevraagd wat Chiracs thema zou worden bij een verkiezing, schamperde partijgenoot en parle mentsvoorzitter SégUin ooit: „Oh, met Chirac is dat altijd hetzelfde: 'Hallo, hoe gaat het met mamma, en hoe gaat het met pappa'?" Chirac kon misschien dwaas overkomen op de buis, maar als hij elke kiezer afzonderlijk de hand kon schudden, zo zei een commentator ooit, zou hij '99 procent van de stemmen' krijgen. Kom daar bij Juppé eens om. Hij was nog niet zo erg als zijn voorganger Bal- ladur, die ooit de rand van zijn hoed plachtte aan te tikken om maar te voor komen dat hij de klamme handen van het gepeupel hoefde te drukken als hij op verkiezingstoernee was, maar veel beter was Alain Juppé niet. Een andere van zijn hoogmogende ministers obser veerde: „Als hij de hand van iemand drukt, kijkt-ie al weer eigens anders naar Hoe kun je beter je minachting voor iemand uitdrukken?" Belastingen Dat alles zou nog tot daar aan toe zijn geweest als Juppé's beleid een en al doorzichtigheid was geweest. Tot the ma van deze verkiezingen had premier Juppé 'minder belastingen, minder staat.' gemaakt. Maar een van zijn aller eerste daden was een forse verhoging van de btw. Vervolgens ontketende hij eind 1995 de grootste sociale opschudding sinds het studentenoproer van 1968 met zijn be zuinigingen bij de spoorwegen, de SN- CF. Terwijl vele honderdduizenden door Parijs marcheerden, sprak Juppé fier: „Een miljoen betogers, en ik trek mijn plan in." Zo ver kwam het niet, maar de premier slikte toch het plan in, zoals hij daarna nog talloze malen zou doen. Nu kon hij ook heel wat plannen in de ijskast schuiven, want de natie had een pre mier die als een soort mitrailleur plan nen op haar afvuurde. Er waren op een moment ruim vijftig verschillende banenplannen, plannen voor de jongeren, plannen voor de ou- deren, plannen voor de vrouwen. Er waren er zo veel, dat parlementsvoor zitter Philippe Séguin vroeg: „En voor de weduwen van de zeevissers dan, is daar geen plan voor?" Van de ene op de andere dag schrapte de premier de helft van de plannen, zoals hij vorig jaar ook gewoon de helft van zijn ministers schrapte. De regering, zo deelde premier Juppé achteloos mee. werd voortaan 'kleiner maar fijner'. Van dat laatste hadden de kiezers nog weinig gemerkt, toen Chirac voi-ige maand op het advies van zijn premier het parlement naar huis stuurde. De economische groei bleef achter bij die elders op het Oude Continent, de werk loosheid was met bijna 13 procent het dubbele van die in Nederland of Enge land, de zelfmoordcijfers waren hoger dan ooit te voren. En zelfs de volle zalen tijdens de verkie zingscampagne waren eigenlijk schijn. Een trouwe volgelinge van Alain Jup pé, donderdagavond in Lyon, zei: „De meeste mensen die u hier ziet, komen van elders. Ze zijn een soort rondtrek kend circus, dat overal naar toe gaat waar Juppé spreekt, uiteraard op kos ten van de partij. Juppé spi'eekt overal eigenlijk voor hetzelfde publiek." Hij kan morgen in elk geval op 5.000 stemmen rekenen. GPD De Geer veroordeeld Het bijzonder gerechtshof in Amsterdam heeft oud-premier jhr D.J. de Geer verooi'deeld tot. een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar en boetes van in totaal 20.000 gulden. Ook raakt De Geer de eretitel Minister van Staat kwijt. Hij is veroordeeld om dat hij tijdens de oorlog vanuit Engeland naar bezet Neder land terugkeerde. Buitenzorg Ongewapende Soendanese nationalisten, hebben de ge bouwen van de Republiek In donesia in Buitenzorg bezet. Nederlandse soldaten hebben niet meegeholpen, maar be- scheiTnen wel de bezette ge bouwen. 50.000 inwoners De gemeente Vlissingen heeft in een vergadering in het Con- certgebouw uit de doeken ge-, daan hoe ze de stad wil herbouwen en uitbreiden. Vlissingen kan en moet naar 50.000 inwoners toe, verklaar-, j de stedebouwkundige D. Roo-; senburg. Baby op hol Een IJzendijkse vrouw ging een ijsje eten en zette haar kin derwagen met baby zolang, achter een auto. Toen dezf wegreed, bleef de kinderwa gen hangen en reed ongeveer vijfhondei'd meter mee. In een scherpe bocht schoot de kin derwagen los en sloeg om; de baby tuimelde eruit, maar bleef ongedeerd. Uitgever: W F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur. in het weekeinde, verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel (0118)484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000 Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92.85, franco per post 122,00, per maand 34,00 per jaar 356,50. franco per post 471.50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers maandag t/m vrijdag 1.75, zaterdag 2,50 p.st. (alle ,J bedragen inclusief 6 pet. btw). «j Postrek.nr.- 3754316 t.n.v. PZC ab.rek Vlissingen. j Advertentietarieven: 180 cent per mm; minimumprijsJ per advertentie 27,-; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag j (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij 1 Provinciale Zeeuwse Courant B.V.; g Vlissingen Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV t§

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2