Zonder m'n geitjes kan ik niet Ballonvaarders wapenen zich tegen boze boeren PZC Op 3000 voet voel je je los van de wereld Ruigoord wijkt voor Amsterdamse haven reportage 29 zaterdag 24 mei 1997 Ruim een kwart eeuw was het een woeste vlakte, de Houtrakpolder bij Amsterdam. Op deze plek ontstond het kunstenaarsdorp Ruigoord. Nu heeft de hoofdstad haast met de ontwikkeling ervan; binnenkort gaat de eerste spade de grond in v oor de aanleg van de Afrikahaven. Een referendum daarover wees de Amsterdamse gemeenteraad onlangs af. De bewoners van Ruigoord likken hun wonden over de eerste verloren slag, maar gaan ongebroken verder met hun strijd tegen de plannen. De ingang van Ruigoord. Wilnah Molenaar woont verscholen in het groen. Haar huis is het product van zelfwerkzaamheid, haar prachtige tuin een wild product van de natuur. Door de openslaande deuren tsjilpen vogels. In de verte braakt de schoorsteen van de vuilverbranding dikke rookwolken uit. Om de paar minuten dendert een jumbo over: Ruigoord ligt onder de aanvliegrou te van Schiphol. De doxpsbewoners zijn er al lang aan gewend. „Kijk, we hebben net een brief gekregen van het ministerie van verkeer en waterstaat en de luchthaven Schiphol", gniffelt Molenaar. „Je gelóóft het niet. Onze huizen worden geïsoleerd In de jaren zestig droomt Amsterdam zich een grote haven. Minstens zo groot als die in Rotterdam. Voor die expansiedrift is langs het Noordzeekanaal en in de Hout rakpolder nog ruimte zat. Met gi*ote voortvarendheid maken de zandspuiten zich meester van het gebied. Boeren in de polder worden uitgekocht, bewoners van het dorpje Ruigoord uit huis geplaatst. Hippies Het is 1973. In het dorpskerkje is de laat ste mis. In de pastorie staan de verhuisdo zen klaar. Buiten wachten de sloopwei'k- tuigen voor de finale afbraak. Nog slechts acht huizen zijn bewoond. De bewoners willen niet weg. Dan gebeurt er iets wat niemand voor mogelijk houdt. Uit het niets strijkt een honderdtal hippies neer in het dorp. „We zetten onze auto's op de weg om de slopers tegen te houden", weet beeldend kunstenaar Hans Gritter nog feilloos. „Het leek wel een slapstick van Laxxrel en Hardy. We kraakten het huis op nummer elf. tegenover de kerk. Het ene moment werden de spullen het huis binnengedra gen, het volgende moment alles weer naar buiten gesmeten." De krakers winnen het van de slopershamer. Nummer elf krijgt vijftien nieuwe bewoners. Onder hen veel kunstenaars, zoals Wilnah Molenaar en Hans Gritter. Jonge, bevlogen mensen met idealen. Op zoek naar een andere ma nier van leven. Een leven in vrijheid, zon der de knellende bepei'kingen van de stad. Geen van hen vermoedt er 25 jaar later nog steeds te wonen eisendheid verdraagt zich niet langer met een referendum, dat de aanleg nog verder vei*traagt. „De hele dag ben ik bij dat raadsdebat geweest", zegt Wilnah Mole naar. „Het was schokkend. Geen enkele consequentie wox'dt uit zo'n blunder ge- trokken, terwijl iedereen mea culpa roept." Wat de bewoners verontrust, is dat het niet zal blijven bij de Afrikahaven. In het masterplan Noordzeekanaalgebied staan tot IJmuiden nog drie nieuwe havens ge pland. Eigenlijk zou er over dit master plan een nationale discussie moeten komen, vinden zij. Dat is immers ook ge- beurd met de Maasvlakte in Rotterdam, met de Betuwelijn? Propaganda En die voorspelde 7000 nieuwe arbeids plaatsen? Een lachexije. pure propagan da. zeggen de bewoners. Vrijwel alle nieu we bedrijven die in het gebied zijn verschenen, komen elders uit het land. Daar ging dus weer werk verloren. Som mige fabxieken draaien met een handje vol werknemers; de hele fabxiek is com puter gestuurd. Bovendien, Amsterdam lokte de bedrijven met spotprijzen. Voor een gulden per vierkante meter ging grond van de hand. Bijna aan het einde van Ruigoord staat een keurig, degelijk huis van rode bak steen. Onder de hagelwitte gordijnen prij ken planten op een rijtje. In de moestuin schieten groenten omhoog. Het is de trots van het dorp en de familie Bakker. Het huis is dertien jaar geleden eigenhandig door F. Bakker (66) gebouwd. Sinds zijn jeugd fokt Bakker geiten. De ironie van het lot treft de Bakkers. Voor de tweede keer in hun leven moeten ze wijken voor de industrie. Tot in de der de generatie woonden zij in het dorpje Sloterdijk, in de jaren twintig ook gean- nexeei'd door de hoofdstad. „In 1958 moesten we weg. De huizen moesten wor den gesloopt, het werd industrieterrein. Het was vreselijk. Mensen van 85 jaar die hun huis moesten verlaten", veilelt Bak ker. Vies De komst van de krakers gebeurt oixder het goedkeurend oog van Bakker. „Die huizen stonden grotendeels leeg en er wa ren zat mensen te vinden die er wilden wo nen. Maar de meeste bewoners stonden wel vreemd te kijken. Zoiets hadden ze nog nooit meegemaakt. Die lui waren nog erg wild hoor En dan die feesten die ze hielden. Je bedenkt het als gewoon mens niet. Soms zaten ze onder de stuff, waren ze niet aanspreekbaar. En viés „Wilden ze dieren houden, maar wisten absoluut niet hoe daarmee om te gaan. De kuikens verhingen zich voor hun neus in het hok Reageren, ho maar Ons soort mensen kan dat vaak niet vatten. Ook niet dat iemand bijvoorbeeld de kost verdient met het maken vari kunst. Maar er zitten toch heel goeie tussen Zo'n schrijver Ger- ben Hellinga en die schilder Hans Glitter hebben het toch maar gemaakt". Tussen de krakers van toen en de 'burgers' bestaat nog steeds een wereld van ver schil. Waarze elkaar in elk geval in vinden is het behoud van het natuurgebied. Bak ker: „Elke dag loop ik er met m'n vi'ouw andex-half uur rond. Ik heb het gezien als zandvlakte met zwermen kieviten. De tijd heeft het helemaal vei'anderd met andere planten en dieren. Wat er groeit is onvoor stelbaar. En dat alles ontstaan uit het niets. Ik hoef niet met vakantie. Trouwens ik ben nog nooit op vakantie geweest." Derde generatie De krakers van toen zijn alweer een dagje ouder. Ze hebben kleinkinderen. Inmid dels woont de derde generatie bezetters van Ruigoord in het doip. Zoals de acht maanden oude Demi, dochter van Laurie van Wolferen. Ze was twee jaar toen ze met haar ouders in het doip kwam. Nu woont ze samen met haar partner in een gloednieuw houten chalet. „Wel ver- plaatsbaai*. daar hebben we bewust voor gekozen. Wie weet kunnen we hier nog tien jaar wonen, Die haven komt wel steeds dichter bij. Maar de tijd dat je hier zit moet je er maar van genieten." Het echec van een afgewezen referendum deert de bewoners niet. Er lopen nog pro cedures. Het Eui-opees Hof moet zich nog uitspieken of de aanleg van de haven in overeenstemming is met de Europese mi lieurichtlijnen. Er loopt nog een bodem- pxecedure tegen de annexatie bij Amster dam. De bezwaarschriftencommissie van de gemeenteraad krijgt binnenkox-t be zwaar aangetekend tegen het afgewezen referendum. Mocht het antwoord nega tief luiden, dan staat de weg naar de be stuursrechter nog open. „We hebben in Nederland een soort voor beeldfunctie gekregen. Geen sprake van dat we stoppen. We gaan tot het einde toe dooi-. Niet met gooi- en smijtwerk maar met strategie, slimme acties, lobbyen en pi-ocedures. We mochten hier 25 jaar wo nen en dat was een ongelooflijk voor recht. Het is erg dat dit natuurgebied moet verdwijnen." Bakker: „En straks? Moeten we dan weer in zo'n straat wonen. Dat is onze dood. Nee ik zoek wel ergens een hutje. Zonder m'n geiten kan ik niet." Thea van Beek Het bericht stond weggedrukt tussen andere artikelen in de krant. Jan Haarhuis las het xxxet volle aandacht: Boer dreigt ballonvaarder. luidde de kop boven het verhaal. „Een landbouwer was boos geworden op een ballonvaar der omda t deze uitgerekend zijn veld had uitgekozen als landingsplaats. Er dreig de zelfs een handgeixxeen. De landbou wer eiste geld. Gelukkig is het coxxflict in der minne geschikt. Juist om dergelijke geschillen te voorkomen eix omdat in Ne derland elke regelgeving voor ballonva ren ontbx-ak, hebben we de PBN opge richt." Jan Haarhuis is de eerste secretaris van de nieuwe Beroepsvereniging Professio- nele Ballonvaarders. De club is onlangs opgericht. „Ballonvaren werd vooral ge zien als een achtergebleven onderdeel van de luchtvaart", zegt Haarhuis. „In vergelijking met al die duizenden vlieg tuigen is het aantal van 250 hetelucht- ballonnen in Nederland ook niet veel. Maar vergis je niet. Het aantal moet je niet verwaarlozen. Vergeet niet dat er per jaar in Nederland tussen de 25.000 en 30.000 passagiex-s per luchtballon wor den veivoerd. Momenteel zijn er meer dan honderd piloten die, als het weer het toestaat, dagelijks het luchtruim kiezen voor hun reclametochten of passa- giervervoer. Dat betekent dus jaarlijks vele duizenden opstijgingen én landin gen. Het is geen bedrijfstak die je zo maar ter zijde scbuift. Bovendien werd het ge woon tijd dat er regels over veiligheid, weer-risico, vaartduur, sendee, reclames en afspraken met grondeigenaren wer den gemaakt." PBN Jan Haarhuis, jarenlang professioneel ballonvaarder. is een van de ondex-steu- ners van de club, die zowel de belangen van de ballonvaarders. als die van de passagiers én de grondeigenaren behar tigt. „Alle leden van de PBN confonne- ren zich aan deze nieuwe regels. Wie zich daar niet aan houdt, wordt geroyeerd. Bovendien voert de PBN regelmatig overleg met de Rijksluchtvaartdienst, het Landbouwschap en gemeenten. Wie lid is van de beroepsvereniging voor komt problemen. Je kunt de PBN zien als een keurmerk voor ballonvaarders". Jan Haarhuis (38) haalde als zevende in Nederland zijn proflicentie. Zijn broer Ad mag zich zelfs de eerste beroepsbal- lonvaarder noemen. „Ad is nog altijd als beroeps actief. Hij heeft een bedrijf waar negen mensen werken. Voor henx is bal lonvaren meer dan een spoxt of een hob by: hij nxoet ervan leven. Ik vlieg ook nog regelmatig, maar niet meer als professio nal. Gelukkig bepaalt ballonvaren nog een groot deel van mijn leven. Ik ben, als bezoldigd secretaris van de PBN. in ze kere zin ook professioneel". Jan Haarhuis kwanx met ballonvaart in aanraking toen in 1969 de eerste hete luchtballon vanuit Engeland in Neder land arriveerde. Toevallig was de eige naar de vader van een klasgenoot van mijn broer. Hoe dan ook: vanaf het mo ment dat we voor het eerst die reusachti ge ballon zagen, heeft de luchtballon ons leven beheerst." In 1973 vexwezenlijkteJanHaarhuiszijn droom om als 13-jarige voor het eerst een ballonvaart te maken. Als 22-jarige vvas hij goed genoeg onx zelf als piloot van een heteluchtballon op te stijgen. „Ik had eerder mijn ballonbx-evet, dan mijn rijbe wijs", lacht Haarhuis. „Ballonvaren bepaalde ons leven. We deden alles om zoveel mogelijk in de lucht te zijn. Bal lonvaren heeft iets magisch. Je bent vrij. Zeker als je op 3000 voet bent voel je je los van de wereld. Je hoort dan alleen maar het geruis van de brander; je leef t in een eigen wereld." De PBN zorgt ervoor dat ballonvaarders de wereld onder hen. zeker bij de lan ding, niet vergeten..Het is goed dat er nu een aanspreekpunt is", zegt Haarhuis. „PBN is er niet alleen voor paxiiculieren die een vlucht willen boeken. Onze info lijn (020-4707080) staat ook open voor grondeigenaren. Als een ballonvaarder schade heeft aangericht aan de gewassen van een boer. dan is hij daarvoor verze kerd. We stellen ons ten doel de vaarvei- ligheid en de eventuele ovexiast te mini maliseren. Dus, zelfs als de boer met het verhaal komt dat zijn kippen van de leg zijn omdat de beesten zijn geschrokken van de luchtballon, dan kunnen ze zich tót ons wenden. Ik denk dat, nu er een be roepscode is, de boeren, kooikers en natuurbeschenners de ballonvaarders anders tegemoet zullen treden. De PBN- piloten doen dat in ieder geval nu al wel." Mike Belinfante Het secretariaat van de PBN is gevestigd aan de Kerkdwarslaan 4, 3731 EM De Bilt. De eerste krakers van Ruigoord, 25 jaar geleden: van links naar rechts Hans Gritter, Wilnah Molenaar en Petra Grutz- ner. fotografie Roland de Bruin Wie xxooit eerder een kijkje nam in Ruig oord, staat voor een vrijwel onmogelijke klus. Met een beetje geluk is het dorpje nog wel op een enkele wegenkaart ver meld. Richtingwijzers zwijgen het dorp dood. Wel overal grote borden 'Amster dam bouwt aan haar haven'. Maar dan is daar Ruigoord, verscholen onder de scha duw van grote bomen. Een wonderlijk dorp. Tussen keurige eengezinswoningen en gladgeschoren gazonnetjes, staan op merkelijke bouwsels. Sloopafval heeft hier een tweede leven gekregen in uitstul pende terrassen en hoog geplaatste ve randa's. Hier en daar staat een houten woonwagen. Bij het kerkje, nu het cultu- rele centrum van het dorp, scharrelen kippen rond. Regelgeving „Ruigoord is het beste bewijs dat iets kan zonder regelgeving. Noimaal heb je voor elk dakraam een vergunning nodig", zegt Hans Gritter. Zijn atelier is een woeste, houten aanbouw van nummer elf. Daar achter staat het zelfgebouwde huis van Wilnah Molenaar. „Nou", relativeert zij, „op een gegeven moment riep de gemeen te Haarlenxmerliede de ongex-emde bouw een halt toe. Alles werd gefotografeerd. Er mocht geen plank meer bij. Hoewel, daar zijn ze altijd heel soepel in geweest." Een kwart eeuw leefden de Ruigoorders hun eigen leven. De oliecrisis begin jai*en zeventig steekt een spaak in-het wiel van de Amsterdamse expansiedxift. Op het opgespoten, braakliggende land ontwik kelt zich intussen een uniek natuurge bied. Deskundigen vergelijken het met de Oostvaai"dersplassen en de Bosplaat op Een van de eerste huizen in Ruigoord. Het kerkje met cultureel centrum van Ruigoord. Terschelling. Als eind jaren tachtig het economische tij keexi, konxt de Houtrak polder weer in het vizier. Het gemeente lijk Havenbedrijf van Amsterdam heeft dringend behoefte aan nieuwe terreinen voor de zich uitdijende industrie. In de polder moet nu eindelijk de nieuwe haven komen, op honderd meter afstand van De heer Bakker woont in een echt huis bij Ruigoord. Ruigoord. De Afiïkahaven, 1990 meter lang, 350 meter breed, 15,5 meter diep. Daaronder een laag van 25 meter vervuild baggex-slib. De 375 hectare bedrijfsterrein moet goed zijn goed voor 7000 arbeids plaatsen. Wonen in Ruigoord is dan niet meer mogelijk, vanwege de geluids- en milieuoverlast. Ruigoord, dan nog gemeente Haarlem- merliede, weet de dreigende aanleg van de nieuwe haven met succes te vertragen. Tot 1 januari dit jaar Onder regie van de pro vincie Noord-Holland komt dan het grootste deel van de polder binnen de ge meentegrenzen van Amsterdam. In april geeft de Raad van State het groene licht. Amsterdam mag vast gaan graven. Voor lopig alleen een haven, zonder water. De Ruigoorders laten zich niet afschrikken. Had de Amsterdamse gemeenteraad zich vorig jaar niet uitgesproken voor een refe rendum over de nieuwe haven? Maar dat pakt anders uit. Vorige week besliste diezelfde raad an ders. Er moet nu haast worden gemaakt met de aanleg. Bovendien zijn er al zoveel juridische procedures gevoerd. De spoed-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29