m Vliegramp in de polder PZC H Idealisten van Loesje willen de politiek in reportage 24 rol 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 zaterdag 24 mei 1997 Zo dichtbij nog, en toch alweer zo lang geleden. Bladerend in het foto archief van de PZC rijst een beeld op van een bijna vergeten verleden. Aan de hand van foto's uit dat archief laat de ru briek Terug in de tijd' flit sen van de recente ge schiedenis zien. Vandaag: Straaljagers storten neer bij Rilland. □c □c Rokende wrakstukken in de polder bij Rilland-Bath. Een dichte zwarte rookwolk hangt maandag 13 januari 1962 urenlang boven het uitgestrekte schorrengebied onder Rilland-Bath. Op een stuk bouwland steekt een indrukwekkende berg metaal als een enorme molshoop uit de grond. De staart van een straaljager heeft zich in de keiharde klei geboord als een mes in een pakje boter. Kerosinedampen vermengen zich met de kraakheldere winterlucht. De geur van onheil verspreidt zich langzaam over het gebied. Het nieuws gaat snel. PZC-agent D. H. de Bruijn is er tijdens zijn bezorgronde in de afgelegen polder getuige van hoe twee straaljagers met de staart tegen elkaar slaan en neerstorten- De toestellen, twee jagers van het type Gloster Me teor, zijn kort daarvoor in een formatie van vier opgestegen vanaf de vliegbasis Woens- drecht. Wat een oefenvlucht had moeten worden, eindigt in een drama. De vier vliegtuigen stijgen in de late ochtend op vanaf de militai re basis. Twee van hen worden bestuurd door leerlingvliegers en twee door instructeurs. Met een tussenpoos van vijftien se conden kiezen de Meteors in pairs het luchtruim. Kapitein P. Krikken en zijn pupil sergeant W. van Deutekom vormen het laatste paar. De 21-jarige ser geant uit Soest heeft enige tijd daarvoor in Canada zijn vlieg brevet gehaald en volgt nu in Woensdrecht een opleiding tot jachtvlieger. Kapitein Krikken (29) is een ex-varen instructeur. Hij vliegt al ruim tien jaar, én zonder ongelukken. Flauwe bocht Het lijkt een doodnoi-male vlucht te worden. De vliegers scheren met hun straaljagers over het poldergebied. Boven de Kreekrakpolder, het is dan onge veer half twaalf, proberen Krik ken en Van Deutekom het voor ste pair in te halen. Naast elkaar vliegend nemen de beide toestel len een flauwe bocht. Dan raakt de Meteor van leerlingvlieger Van Deutekom het toestel van zijn instructeur Beide toestellen storten neer Van Deutekom overleeft het niet. Zijn vliegtuig schiet na de botsing nog een eind door en duikt een eind uit de kust steil in de Westerschelde. Er volgt een enorme knal. Het toestel is op de rand van de Geul van Woens drecht geëxplodeerd. De piloot wordt met zijn schietstoel onge veer vijftig meter weggeslingerd naar de andere kant van de geul. Hij is op slag dood. Kapitein Krikken overleeft de vliegramp wondei-wel. Hij weet met zijn schietstoel het vliegtuig te verlaten. De parachute brengt hem ongeveer driehondei'd me ter uit de kust in de schorren. De kapitein heeft geen schramme tje. Later - weer veilig thuis in zijn woniixg in Hoogerheide - vertelt hij op zakelijke tooxx zijn verhaal. Plotseling voelde ik een he vige schok door mijn kist gaan en sprong de neus van mijn toestel omhoog. Ik probeerde nog de koers te herstellen, doch het vliegtuig bleef onbestuurbaar en even later begon het te slingeren en te draaien. Op dat moment - het zal op ongeveer vijfhonderd meter hoogte geweest zijn - trok ik aan het riempje van mijn schietstoel en kort daarop land de ik met mijn parachute veilig in de schorren. Daarna heb ik rustig gewacht tot enkele arbei ders me kwamen halen, ivant ik begreep wel dat het bijzonder moeilijk is om door de schorren te waden." In brand Het toestel van de Hoogerhei- dense kapitein stort enkele hon derden meters verder onder aan de berm van de zeedijk neer. De machine, met nog zo'n tweedui zend liter brandstof aan boord, vliegt onmiddellijk in brand. Een enorme zwarte rookpluim vormt zich boven het wrak, PZC-bezorger De Bruin ziet het drama aan de rand van de Völc- kerpolder gebeuren. Hij slaat onmiddellijk alarm. De Bruin belt de vliegbasis Woensdrecht, de rijkspolitie in Rilland-Bath en dokter Kamps. De vliegbasis stuurt een reddingsploeg. De brandweer van Rilland-Bath rukt uit om de brand te blussen. De spuitgasten stranden echter in de modder onder de dijk. Zuigende modder De zuigende modder speelt ook de reddingsploeg van de vlieg basis parten. Deze slaagt er niet in om met een gids, havenmees ter Huijps van Woensdrecht, via de schorren het andere wrak en het stoffelijk overschot van de omgekomen piloot te bereiken.. Onvemchterzake keren de man nen terug naar de vaste wal. Met een boot hebben de 'redders' meer succes. Om half vier slagen zij erin het stoffelijk overschot van de jonge sergeant te bergen. Zijn lichaam wordt vrijdags met militaire eer begraven op de algemene be graafplaats in Zaandam, zijn ge- booi*teplaats. Het verlies van de twee straalja gers is voor de basis geen groot gemis. De twee toestellen maak ten deel uit van het laatste squa dron van het i-eeds verouderde type Gloster Meteor en werden slechts nog gebruikt voor trai ningsdoeleinden. Binnen niet al te lange tijd zouden de toestellen gesloopt worden. Het toestel van kapitein Krikken onderaan de zeedijk. Vaste affichelezers zullen de kreet direct herkennen: 'Veel van de hedendaagse problemen hebben we helemaal niet nodig'. Loesje-stijl. De 'actiegroep' die Nederland al veertien jaar overspoelt met goede adviezen, doordenkertjes en vreemde kreten op zwart-witte affiches, wil de politiek in. Of liever gezegd: een aantal van de mensen achter Loesje vindt het na woorden nu tijd voor daden. Ze noemen zichzelf De Idealisten. Ze hebben nog geen lijsttrekker, partijstructuur of programma. En dat willen ze ook helemaal niet. „En alsjeblieft geen partijleden!" Loesje is al veertien jaar on- grijpbaar. In 1983 verschenen plotseling in de grotere steden de met een meisjesnaam onderteken de affiches. Teksten van zeer kriti sche inslag en vaak linkse signa tuur. „Het verschijnen van Loesje was een reactie op de neei-gaande lijn die in actievoerend Nedei'land zichtbaar was", vertelt Brabander Jan Verschuren, een van De Idea listen. „Alle groepen hadden problemen met een slinkende achterban, de kraakbeweging deed alleen nog maar aan uitzichtloze vechtpar tijen met de ME. Wij hebben ge probeerd met een klein groepje mensen een nieuw geluid te laten horen, de maatschappij te voeden met originele gedachten. En dat is ons heel erg goed bevallen." Loes je is inmiddels internationaal be zig en heeft ongeveer tweeduizend leden, van wie zeshonderd actief. We zoeken het niet in de grote ge tallen of de massabeweging. Een van onze eerste affiches was: 'Een mens plus wat moed is de meerder heid'." En daarom gaat een aantal 'Loes- jes' het politieke pad op. Sommi gen denken zelfs al aan tien Ka merzetels, anderen zeggen dat het alleen maar om het gebaar gaat. Verschuren: „We merken dat er in het land veel sympathie bestaat voor Loesje. We hebben zonder enige vorm van reclame of com mercie vorig jaar zestienduizend Loesje-schoolagenda's verkocht. Dat wil toch wat zeggen. We wil len nu meer dan affiches maken, we willen onze gedachten rond strooien op de plekken waar de be sluiten genomen worden." Tegengeluiden Dat rondstrooien gebeurt niet on der de naam Loesje. „Lang niet ie dereen bij Loesje wilde de politiek in. Sommigen vinden dat Loesje er helemaal niets mee te maken moet hebben, en alleen affiches moet blijven maken"aldus Verschuren. Het is nogal éen gok, vindt hijpro beren een massa mensen op de been te brengen in een tijd waarin nauwelijks nog plaats is voor ac ties of tegengeluiden. „We hebben er over gediscussieerd, maar er zijn geen besluiten over genomen. Bij Loesje is iedereen wij om te doen wat hem of haar invalt." Maar dan dus wel onder een ande re naam. 'De Idealisten' blijven voorlopig net zo ongrijpbaar als Loesje. Een lijsttrekker is er nog niet, evenmin als een kandidatenlijst of een par tijprogram. „Dat zijn allemaal van die bekende structuren. Dat willen we juist helemaal niet. Ie dereen die dat wil, kan lijsttrekker worden", aldus Loesje-veteraan Abraham. „Maar dat is helemaal niet belangrijk. We zijn gewoon een groep mensen met leuke idee- en. Geen constante partijlijn, elke dag weer een nieuw idee." Wel komt er een 'Jij-doet-het-zelf- pakket' over De Idealisten. Er wordt niet aan ledenwerving ge daan. „Leden, dan zitten we direct weer in hokjes te denken." „Wij gaan het heel anders doen dan de huidige politieke partijen", zegt Gabriëlle. „Wie wil er op zo'n mooie dag als vandaag over; zeg maar, de begroting vergaderen? Wij nodigen de Kameiieden dan uit om een dagje naar het strand te gaan." De oplichting van De Idealisten werd bedacht op zes april jongst leden, toen er nog duizend dagen te gaan waren tot het jaar 2000. Deze week werd het plan op het strand in Wijk aan Zee aan de pers en enkele wandelaars gepresen- teerd. Enkele Idealisten haalden objecten (zon, maan, paddestoel, banaan, zoenlippen) uit de bran ding. Deze objecten werden een duin opgesleept waar drie borden stonden met het motto van dit ka binet: 'werk, werk, werk'. Drie van de objecten, waar op de ach terkant een woord vermeld stond, werden door voorbijgangers uit gekozen. Deze drie woorden vormden samen het motto waar mee De Idealisten dit kabinet gaan bestrijden: Soep, Stoom en Kinine. Verschuren: „Soep staat ervoor dat we alles al hebben in de wereld. Het moet alleen beter ver deeld worden. Soep voor iedereen' GPD Enkele kilometers verwijderd van de plaats van de botsing boorde de staart van een van de toestellen zich in de een stuk bouwland. Kapitein P. Krikken: ...ik probeerde nog de koers te herstellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 24