Rol Nederland in EU onder druk Actie bonden ergert top van Hydro Agri Koningin vindt regerings-Fokker te krap Advocaten willen inzage in dossiers brand Schilderswijk 4 WEKEN Minder invloed in Raad van ministers, eigen commissaris tot 2005 gegarandeerd TBS-vergoeding maximaal 10.000 gulden 5,750/o STAATSLENING 1997 PER 15 FEBRUARI 2007 Tuincentrum Middelburg Tshisekedi verzet zich tegen Kabila Marshall hielp Zeeland VOOR 15,- JA, ik wil: Zonnig en fris Stapelbewolking, zonnig en droog. Maximum temperatuur 15 graden. De noord- tot noordoosten wind is matig. Minimum temperatuur 4 graden. 240e jaargang no. 122 zaterdag 24 mei 1997 losse nummers 2,50 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Koningin Bea trix wenst niet langer te vlie gen in de regerings-Fokker. Zij vindt hettoesteltekrap. Er is te weinig beenruimte, en premier Kok stoot zijn hoofd als hij op staat. Het interieur van de PH-KBX, die 63 miljoen gulden heeft ge- kost, is niet ruim genoeg, be vestigde: directeur Brouwers van de Rijksvoorlichtings dienst gisteren. De koningin, die zelf adviseerde bij de in richting, is teleurgesteld over de uitwerking van het ont werp. De Fokker wordt daar om nu in Zwitserland voor 1,3 miljoen gulden verbouwd. „Het is een fijne kist. maar de stoelen moeten verder uit el kaar worden gezet. En lange mensen moeten niet hun hoofd stoten. De vorstin en de staats lieden die met het toestel rei zen, moeten comfortabel kun nen vergaderen en dineren", aldus RVD-topman Brouwers. De Fokker 70 Executive werd in februari 1996 afgelevei-d. Fokker vindt het jammer dat het toestel in Zwitserland wordt verbouwd door Jet Avia tion. „Fokker had momenteel zo'n opdracht wel kunnen ge bruiken", zegt woordvoerder K. Huurdeman. Hij zegt niet te begrijpen waarom er klachten zijn. „Het toestel is door de klant, het ministerie van verkeer en waterstaat, geaccepteerd en wij hebben altijd gedacht dat de koningin tevreden was. Over beenruimte en lage pla fonds hebben we nooit iets ver nomen, dus dit komt voor ons als een verrassing". GPD van onze verslaggevers Aly Knol en Maurice Wilbrink NOORDWIJK - Neder land en andere kleinere landen dreigen macht te verliezen in de vergade ringen van de Europese ministers. Daarentegen is Nederland de komende zeven jaar wel verzekerd van een eigen Eurocom missaris in Brussel. De komende drie weken, tot de Eurotop in Amsterdam, zullen vrijwel volledig in het teken staan van deze machtsvragen binnen de EU. De Europese staats- en rege ringsleiders grepen gisteren hun informele top in Huis ter Duin in Noordwij k aan om kennis te aaken met de nieuwe Britse premier Tony Blair en om te pra ten over de laatste knelpunten inde onderhandelingen over het Verdrag van Amsterdam. Dat Amsterdam een succes wordt, werd in alle toonaarden bezon- „Er komt in Amsterdam een verdrag", zei de Duitse bondskanselier Helmut Kohl al ferm. Premier Wim Kok had het over 'een buitengewoon pro ductief samenzijn' in Noord- wijk. „Met zijn allen willen we dat de top van Amsterdam met een resultaat wordt afgerond, een resultaat dat er qua inhoud wezen mag. Dat is pure winst". Maar ondanks al dit optimisme, moeten er nog stevige robbertjes worden gevochten. Noordwijk leverde geen door braken op. Dat werd ook niet verwacht. Premier Kok en mi nister Hans van Mierlo van Bui tenlandse Zaken hopen echter begin juni, tijdens een laatste rondreis langs de Europese hoofdsteden, nog de nodige con cessies los te wringen. Uitstel Op het punt van de samenstel ling van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, lijkt men voor de gemakke lijkste weg te kiezen, namelijk uitstel. Voorlopig wil men het huidige aantal van twintig com missieleden handhaven. Dat zou betekenen dat bij een uit breiding met vijf nieuwe leden uit Midden- en Oost-Europa ie der land nog een eigen commis saris behoudt. Wél moeten de grote landen (Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië en Spanje) dan één van hun twee commissarissen inleveren. Frankrijk en Duitsland zetten beide in op minder macht voor de kleine landen in de Europese ministerraden. In een voorstel van Nederland als halfjaarlijks EU-voorzitter behoudt ons land nog relatief veel invloed als er in die raden wordt gestemd. Ne derland wil als 'middelgroot' land worden beschouwd en na venant stemmen toebedeeld krijgen. Volgens minister Van Mierlo moeten de komende weken har de onderhandelingen worden DEN HAAG - TBS'ers die lan ger dan zes maanden wachten op een plaats in een kliniek, krijgen duizend gulden per maand schadevergoeding met een maximum van 10.000 gul den. Voorwaarde is dat zij afzien van een kort geding tegen de slaat waarin zij eisen dat zij al na drie maanden een dagver goeding krijgen. De landsadvocaat heeft dat vrijdag gezegd. Het schikkings voorstel is tot nu toe in drie za ken gedaan. Er staan nog meel zaken op het programma. Hoe veel TBS'ers in totaal voor de vergoeding in aanmerking ko men, is niet bekend. ANP NOORDWIJK - Een piccolo van Hotel Huis Ter Duin danst weg, nadat hij een bank heeft schoongemaakt voor de groepsfoto van de deelnemers wijk. aan de Europese top in Noord foto Jerry Lampen/RTR (Advertentie) (Advertentie) VERVOLGUITGIFTE inschrijving dagelijks, te beginnen op 27 mei a.s. via banken en commissionairs: in veelvouden van 1.000,- nominaal koers uitgifte wordt dagelijks vastgesteld: is doorlopend aan te passen effectief uitgaande van de koers van 22 mei 1997 (ca. pari) rendement bedraagt het effectief rendement van deze lening 5,75%; hieraan kunnen geen rechten worden ontleend rente jaarlijks op 15 februari storting op 23 juni 1997 aflossing op 15 februari 2007 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld; gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan lening- voorwaarden; verkrijgbaar bij banken en commissionairs schuldregister-ten minste nominaal 10.000,- op te openen rekeningen, inschrijvingen 1.000- op reeds bestaande rekeningen naderebij uw bank of commissionair; voor vragen met betrekking tot inlichtingen het schuldregister kunt u zich wenden tot het Agentschap van het Ministerie van Financiën 020 581 07 00 van onze verslaggever Marcel Modde SLUIS KIT. - De directie van Hydro Agri Sluiskil (HAS) in Sluiskil stelt de vakbonden aansprakelijk voor de economi sche schade die vrijdagochtend is opgetreden bij de poortactie. Productiemanager R. de Waal claimt dat het bedrijf verlies heeft geleden, omdat de werk nemers door het oponthoud bij de fabrieksingang zeker een kwartier te laat aan het werk gingen. De Waal was gisteren een van de personeelsleden die door het uitdelen van pamfletten door kaderleden en bestuurders van de Industriebond FNV, CNV en De Unie moesten aansluiten in een lange rij voor de toegangs poort. Hij reageerde gepikeerd op de actie, die in zijn ogen vol komen onterecht was. „De mensen kunnen niet aan het werk, dus zullen we de bonden aansprakelijk stellen voor de opgelopen schade. Ze kunnen daarover een brief verwachten. Dit past niet bij de stand van de onderhandelingen. Woordvoerder R Janssen zei na- Kaderleden en bestuurders van de vakbonden deelden vrijdagoch tend pamfletten uit bij de toegangspoort van Hydro Agri. foto Peter Nicolai mens de drie vakorganisaties niet onder de indruk te zijn van het 'goedkope dreigement' van het directielid. „Hij doet z'n best maar. Bovendien is er in Nederland nog zoiets als vrij heid van actievoeren. Ik denk dat De Waal wat oververhit raakt. Kennelijk gaat het er an ders aan toe dan werd vex-wacht op basis van voorgaande jaren. De belangen liggen scherpei-." (Advertentie) is zondag 25 mei open van 11.00 - 17.00 uur. Herculesweg 42, Middelburg. Tel. 0118-624845. Janssen was zelf net vertrokken toen zijn gesprekspartner aan kwam bij het bedrijf. De CAO-onderhandelingen bij HAS verkeren in een impasse. Twee weken geleden besloten de vakbondsleden unaniem tot prikacties om de druk op de di- x-ectie op te voeren. Tussentijds contact met de werkgever was volgens Janssen weinig hoop vol. De Waal heeft de bonden uitgenodigd om het gesprek woensdag 4 juni te heiwatten. De kans is groot dat het volgen de week opnieuw tot acties komt bij Hydro Agii, wanneer de hoogste baas van het moe derconcern Nox-sk Hydro de ves tiging in Sluiskil bezoekt. De HAS-directie heeft de kaderle den van de bonden gevraagd die bezoeken niet te frustreren. Dag van het waterschap Vandaag stellen de water schappen tussen 10.00 uur en 16.00 uur hun deuren open. Via vaar- en fiets tochtjes. excursies en rond leidingen kunt u onder meer zien wat het waterschap doet aan de bescherming en verbetering van de natuur. Ook bij u in de buurt! gevoerd en concessies worden gedaan. Volgens Kohl dient het probleem van één Eurocommis saris per land zich de komende jaren nog niet aan. De uitbrei ding van de EU wordt volgens hem hoe dan ook over de eeuw wisseling heen getild. Dat bete kent dat pas in 2005, als er weer een nieuwe commissie wordt sa mengesteld, knopen hoeven te woi*den doorgehakt. GPD pagina 5: opvallend optreden Blair Aanhangei's van de voormalige oppositieleider tegen het ver jaagde bewind van Mobutu, Etienne Tshisekedi, zaten vrij dag als gevangenen op straat uit protest tegen de nieuwe pi-e- sident van Congo, Kabila. Tshisekedi veiAvierp gistellen de regering van het zelfbenoemde staatshoofd. Eerder had Kabila geweigerd Tshisekedi in zijn regering op t te nemen. Ameiïka stak het in puin ge schoten Europa na de ooxiog een gulle helpende hand toe. Tussen 1948 en 1952 ki-egen de West- Europese staten voor 13 miljard dollar aan hulp in het kader van het naar de Amerikaanse minister Mars hall genoemde herstelprogi-amma. Ook het door de oorlog geteken- rx de Zeeland kon de dollars van de Marshall-hulp goed j gebimiken. feiten en meningen: 2; binnenland; 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11, 13, 15, 17 en 19; reportage: 23, 24, 25, 27, 29 en 31, vrije tijd: 33; bouwen en wonen: 34; tafel en trend: 35; auto motor fiets: 37; wetenschap en techniek: 39; natuur: 41sport: 42 en 43. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Drie advocaten van de verdachten van de brand in de Schilderswijk in Den Haag willen meer inzage in de dos siers die justitie voor ze achter houdt. „Ik heb het idee dat ik maar een fractie van de beschik bare stukken in handen heb", verwoordde mr. A Baumgarten de wens van de drie. Om het onderzoek niet te belem meren heeft de rechtei-commis- saris een bijzondere vooi-zie- ning getroffen die het niet ter beschikkingstellen van stukken aan de verdediging rechtvaar digt. Zo'n maatregel is zeer uit zonderlijk en voorziet er ook in i-aadslieden te vragen niet te scheutig te zijn met uitspraken in de media. Volgens Baumgailen is het heb ben van zoveel mogelijk infor matie van essentieel belang om zijn cliënt, die ontkent, goed te verdedigen. Uit de informatie die de raadsman nu bezit, blijkt volgens hem wel duidelijk dat justitie ook een anonieme getui ge opvoeil. De raadkamer behandelt het verzoek maandag. Aan het eind van die dag hoopt de raadsman een antwoord te hebben. Baumgarten geeft toe over de uitkomst pessimistisch te zijn. Woensdag beslist de raadkamer over de verlenging van de voor lopige hechtenis van de vijf ver dachten die nu vast zitten. De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil van mi nister Dij kstal (Binnenlandse Zaken) weten welke rol de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) heeft ge speeld in het onderzoek naar de branden in de Schildei-swijk - de fatale woningbrand en twee aanslagen met molotovcock tails op Turkse instellingen. Ka merlid Van der Heijden wol weten of gegevens over een mo gelijke aanslag al eerder be schikbaar was, en of die infor- (Advertentie) INDOOR KART CENTER GOET Openingstijden Vrijdag 17.00 tot 22.00 uur Zaterdag 14.00 tot 22.00 uur ZEELANDHALLEN Zondag: 13.00 tot 21.00 uur VOOR INFO TEL. 01 1 3 231 810 (bgg 078 6121352) matie aan bij voorbeeld politie is overgedragen. Baumgailen noemt de CDA- vi'agen in de richting van Dijk stal 'logisch'. Hij zei dat hij via de media ook kennis heeft geno men van het 'BVD-verhaal'. De raadsman wil niet zeggen of in de hem ter beschikking gestelde stukken de naam van de BVD ook voorkomt. ANP Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving k 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1