Vlissingen moet puin weghalen PZC Te hard door groen kost ook boete Fusie Wellinge en SSGM leidt tot brede scholengemeenschap Resultaat niet voorop voor Vlissings team in Spel Zonder Grenzen Plan woningbouw in Piersonstraat Vlissingen onzeker zeeland w 13 rovincie staat tijdelijke opslag in weiland niet toe Omroep Zeeland oefent ramp Zakken drugs onder motorkap Invloed aandeelhouders DELTA Opvoedbureau start spreekuur Insluipers stelen sieraden, geld en audio uit huizen Met 174 km/uur langs Neeltje Jans zaterdag 24 mei 1997 van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft vrijdag een camera in gebruik genomen die niet alleen het rijden door rood licht vastlegt, maar ook de snelheid. Automobilisten die liet gaspedaal eventjes intrap pen om snel door groen te rij den. lopen nu het risico daar voor een bekeuring te krijgen. Mocht de bestuurder te hard door rood rijden, dan is hij of zij dubbel de klos. De nieuwe ap- paratuur wordt wisselend in gezet op verschillende kruis punten. Een boete voor rijden door rood licht bedraagt 170 gulden. Wie te shel rijdt kan een bekeu ring tegemoet zién die varieert van 50 tot 220 gulden. Als ie mand meer dan dertig kilome ter për üuf" tè snel rijdt, bepaalt dé officier van justitie de hoog- te van de bekeuring. De apparatuur komt op wisse lende dagen te staan in Vlissin- gen op de kruising Nieuwe Vlissingseweg-Nieuwe Zuid- beekseweg (verkeer richting Vlissingen), het kruispunt ter hoogte van Vrijburg. Nieuwe Vlissingse weg-Vrij burgstraat (verkeer richting Middelburg) en in Vrouwenpolder op de kruising Vrouwenpolderse- weg-Dorpsdijk (verkeer ko mend uit de richting Veerse- gatdam). Met de inzet van de camera hoopt de politie het aantal overtredingen terug te dringen en de verkeersveilig heid te verbeteren. Bij het naderen van de kruis punten worden automobilisten gewaarschuwd door borden waarop staat: 'Te hard door groen kost ook poen' en door waarschuwingsdisplays met de oplichtende tekst 'U rijdt te hard' als mensen te snel rijden. De plaatsing van de appara tuur komt voort uit het samen werkingsverband Integraal Verkeers Toezicht (IGVT). De aanschaf is mogelijk dankzij financiële bijdragen van het. Regionaal Orgaan Verkeers- veiligheid Zeeland en de weg- beheerders Rijk, provincie en gemeenten. Onlangs werd in Zeeuws- Vlaanderen soortgelijke appa ratuur in gebruik genomen. Deze staat op de kruising N61- provinciale weg in Bi'eskens en wordt wisselend in beide rich tingen gebruikt. 3n onze verslaggever laurits Sep USSINGEN - De gemeente lissingen moet het puin dat zij eeft gestort op een weiland aan Oostelijke Bermweg in Vlis- igen weer verwijderen. Dat eft de provincie vrijdag aan gemeente meegedeeld. Het in moet worden aangeboden neen bedrijf dat het met een jste puinbreker kan verwer- aldus ing. Th. van Riet van tt Bureau Handhavingen en dingen. |et puin - onbruikbaar bestra- igsmateriaal zoals gebakken Ratstenen, betonnen tegels, [óepranden en stukken riool- in's - is afkomstig van de recon- Èjictiewerkzaamheden in de Sul Krugerstraat. De gemeen- wilde het tijdelijk opslaan in it weiland langs de Oostelijke erraweg en in het najaar een iobiele puinbreker huren om Et m kleine stukjes van vier mtimeter breken, legde J. A isseeuw van de gemeentelijke ■etie Nieuwe Werken gisteren it. Daarna zou het in het voor in van 1998 worden herge- ruikt bij reconstructies van ïgen in Vlissingen en Oost- •g. Risseeuw zei te ver achten dat uit de Paul Kruger- iat uiteindelijk 2.300 ton sun komt, in stukjes gebroken igeveer duizend kubieke me ireden voor de provincie om gemeente te verplichten het uin op te ruimen, is dat in een Iraal van tien kilometer twee aste puinbrekers aanwezig ijn: Sturm en Dekker op het in- lustrieterrein Arnestein in Middelburg en Sagro in het Sloegebied. „Ons beleid is dat in dat geval het puin naar zo'n be- drijf moet worden gebracht en dat het niet door een mobiele puinbreker mag worden ver- werkt", aldus Van Riet. „Dat is vastgesteld in de provinciale milieuverordening. We zien geen reden hiervan af te wijken. Bovendien schept het preceden- ten, want wat doe j e dan een vol gende keer?" Ing. M. Hovijn, sectiehoofd Nieuwe Werken in Vlissingen, reageerde vrijdag middag uiterst verbolgen over het besluit van de provincie, dat hij naar zijn zeggen overigens nog niet officieel had vernomen. „Maar als waar is wat u zegt", zei Hovijn, „vind ik dat een vreemde uitspraak van de pro vincie. Ik ga me er ook mateloos aan ergeren. Je doet je best het an werkzaamheden in de Paul Krugerstraat ligt opgeslagen in een weiland. Op last van de provincie moet de gemeente het foto Lex de Meester materiaal goed te scheiden, het te selecteren en te hei-gebruiken en nu word je op zo'n manier weer gedwarsboomd. Volgens Hovijn drijft dit besluit alleen maar de kosten op voor de gemeente. Vlissingen hoopte door het puin met een gehuurde mobiele puinbreker zelf te ver werken 100.000 gulden uit te sparen. Die besparing dreigt zij nu mis te lopen. „En daar is Vlis singen toch niet bij gebaat?", merkte Hovijn op. ..We zitten daar echt niet te knoeien met al lerlei materialen hoor. Het is al lemaal puur beton." Schoon De tijdelijke opslag van het puin was volgens Van Riet ook niet het probleem. „Hergebruik van betonnen afval is verplicht. De bedoeling van de gemeente Vlis singen is ook goed. Wij moeten alleen voorkomen dat allerlei rotzooi nuttig wprdt herge bruikt. Vaak zit er niet alleen beton in maar ook verfblikken of huisvuil, en we willen na tuurlijk geen bodemverontrei niging. Het betrof in dit geval echter inderdaad schoon puin, dat hebben we zelf geconsta teerd. Milieuhygiënisch was er dus geen bezwaar." Een rol speelde nog wel dat de provincie het gebruik van vaste puinbrekers stimuleert. „Een aantal bedrijven heeft een ver gunning gekregen en die kun nen geld verdienen aan deze milieuhygiënische voorzienin gen", legde Van Riet uit. „Daar mee grijpen we in in de markt, maar als we daar nu van afwij ken, halen we ons eigen beleid onderuit." MIDDELBURG - Omroep Zeeland kan bij rampen binnen een kwartier operationeel zijn. Dit blijkt uit een oefening die de provincie donderdagavond heeft gehouden om te kijken of de zender bij rampen efficiënt genoeg werkt om overheidsme- dedelingen door te geven. De oefening begon om acht uur, op een moment dat het personeel van de omroep niet meer aan wezig was. Onderwerp was een treinongeval in de omgeving van Kapelle waarbij een gevaarlijke stof vrijkwam. De om roepmedewerkers werden via een semafoonoproep gealar meerd. Binnen veertien minuten waren twee verslaggevers ter plaat se en kon de zender de lucht in. Mededelingen die per fax van uit het provinciehuis wei-den doorgegeven, kwamen binnen twee minuten op de zender. Het is voor het eerst dat een dergelijke oefening is gehouden. Doel was de Omroepovereenkomst openbare veiligheid' te testen. Daarin hebben provincie, Zeeuwse gemeenten en Om roep Zeeland vastgelegd wat de wederzijdse verplichtingen en verantwoordelijkheden zijn als de regionale omroep de taak van rampenzender vervult. In totaal waren er ongeveer twintig mensen bij de oefening betrokken: omroepmedewer kers, voorlichters en rampendeskundigen. AXEL - De marechaussee heeft donderdagvond een drugs toerist betrapt die onder de motorkap van zijn auto twee zak ken marihuana veivoerde. De argwaan van de patrouilleren de marechaussees werd gewekt toen zij op de Tractaatweg in Axel een auto met een Frans kenteken vooruit zagen rijden terwijl de achteruitrijlamp brandde. Toen zij de bestuurder, een dertigjarige man uit Duinkerken, daarop aanspraken, roken zij een marihuanalucht in de auto. De Fransman gaf vlot een zakje met ongeveer vijf gram mari huana en een joint af. Nadat de man was overgebracht naar het bureau van de marechaussee in Terneuzen, bleek hij onder de motorkap nog twee zakken met dezelfde drugs te vervoe ren In totaal smokkelde hij 265 gram marihuana Tegen beta lingvan 1325 gulden mocht de Fransman zijn weg naar Duin kerken weer vervolgen, zonder de drugs. MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur is het eens met de opvatting van NV DELTA Nutsbedrijven dat de aan deelhouders van de onderneming zich terughoudender moe ten opstellen. Dat geldt vooral voor de commerciële activitei ten. De invloed op het bedrijfsbeleid dient zich te beperken tot gebieden waarop DELTA een monopoliepositie heeft. De mogelijkheid dat de aandeelhouders de directie regelrecht aanwijzingen geeft, kan wat gedeputeerde sta ten betreft in de toekomst uit de statuten van DELTA te verdwijnen. Het be drijf zelf beschouwt de bevoegdheid van de aandeelhouders aanwijzingen te geven als het buitenspel zetten van de raad van commissarissen. THOLEN - Het Opvoedbureau Tholen en Sint-Maartensdijk start deze week in beide kernen met een spreekuur voor op- voedingsvragen. Ouders van kinderen van 0 tot 18 jaar kun nen er terecht voor informatie en advies over problemen als huilende baby's, drukke kinderen, pesterijen op school, lie gen, pikken, angst, jaloezie en problemen met eten en slapen. De spreekuren zijn gratis en zonder afspraak. In Tholen huist het opvoedbureau iedere maandag tussen 13.30 en 15.30 uur in zorgcentrum Ten Anker. In Sint-Maar tensdijk kunnen opvoeders donderdags tussen 9.00 en 11.00 uur terecht op het adres Radda Barnenstraat 3. Het opvoedbureau is een onderdeel van de Stichting Jeugd zorg Zeeland. Het kwam tot stand in samenwerking met de gemeente Tholen. 3nonze verslaggever 'aurits Sep LISSINGEN - Verwacht van iptain Joop Elderkamp geen ilspraak dat Vlissingen even |aal winnen in het Tros-tv-pro- ramma Spel Zonder Grenzen. hebben we ons niet ten welgesteld. Ik ga daar niet naar ie om eerste te worden. We ian ook niet scouten bij andere 'tams. Ons enige doel is de stad lissingen op een goede manier 'lalenzien. Het resultaat is bij- Bak en mag nooit hoofdzaak orden", vindt Elderkamp. Ne gaan om deel te nemen. Haar natuurlijk, op het moment hl je er bent, wil je winnen." ■aerkamp (40) is door de ge ënte gevraagd captain te zijn de Vlissingse ploeg die in ju- 'rooet aantreden in de Hon- "rse hoofdstad Boedapest. 12 tot 16 juni wordt de af le ring waarin Vlissingen te be rderen is, opgenomen. „Ze rcegen: 'Wil je Vlissingen ver- genwoordigen?' De belang- jkste reden om ja te zeggen dat het een leuke trip naar dapest is. Was het in Ant werpen geweest, dan had de pak anders gelegen. Maar nu is p een leuke kans. Bovendien ilden ze iemand die zijn sporen 'desport heeft verdiend. En ik fb natuurlijk aardig wat teams deid", zegt de coach van de da- 1-ploeg van Basketbalclub Rissingen. Die bovendien al 22 ervaring heeft in het coa- van Vlissingse basketbal len. °kbij de selectie van tien Vlis- sporters (inclusief de 'te reserves) is gekeken naar erelijsten. Uiteindelijk is ;|ens Elderkamp een 'leuk arn samengesteld. De vijf da- pdie meegaan zijn Wil Bomer la"iesvoetbal), Linda van Een zaam (basketbal), Linda diuilvverve (atletiek). Diana ®'d (judo) en reserve Nicoline (basketbal). De heren Eelco van Gemert (zwem- H Harold van de Ketterij °dbal), Ron Flipse (handbal), rbert van der Hof (atletiek) 3reserve Jeroen Louws (tafel- •-~nisi teamgeest ten we samenwerken. De groepsprestatie gaat boven het individuele resultaat. We gaan als team en zullen dus ook sa men balen als het slecht gaat." Veel zal in Boedapest afhangen van geluk, vermoedt Elder kamp. „Met een beetje geluk kun je ver komen. En fanatisme is belangrijk. Maar dat we een fanatieke ploeg hebben, is wel zeker. Het is ook een echte Vlis singse ploeg. Ik ben zelf geboren en getogen Vlissinger en trots op mijn stad zoals die is. D'r ge beurt hier altijd wel wat. Het is een havenstad, er zijn altijd ac tiviteiten. Een heerlijke stad." Promotie Het promotiepraatje voor de Tros-camera zou Elderkamp zondermeer prima kunnen hou den, bewijst hij hiermee, maar dat laat hij echter graag over aan bijvoorbeeld wethouder L. C. Poppe-de Looff die de Vlissingse ploeg mentaal zal on dersteunen in Boedapest. Vlis singen is een van de negen Nederlandse gemeenten die meedoen aan het Spel Zonder Grenzen. De andere plaatsen zijn Almere, Heerlen, Laarbeek, Loon op Zand, Maarssen, Raal- te, IJsselstein en Zandvoort. Overige deelnemende landen zijn Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Italië, Portugal, Slo venië en Zwitserland. In totaal worden negen afleveringen ge maakt. De winnaars van elke af levering treden in augustus te gen elkaar aan in de finale. Het Spel Zonder Grenzen wordt in het nieuwe winterseizoen vanaf september 1997 uitgezonden op TV2. °reende week komt de ploeg twee keer samen om te trai- n e teamgeest te kweken. -re sporters komen uit ver ende disciplines. De een In teamverband, de ander tovidueel. In Boedapest moe- Joop Elderkamp. Door het samengaan van De Wellinge met de SSGM ontstaat in augustus één grote middelbare school met ongeveer 1.500 leerlingen. foto Lex de Meester van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - De school voor voorbe reidend beroepsonderwijs De Wellinge en de Stedelijke Scholengemeenschap Mid delburg gaan op 1 augustus fuseren. Als gevolg daarvan ontstaat een grote school met rond de vijftienhonderd leerlingen. De fusie zorgt ervoor dat scholieren beter voorbereid worden op vervolgopleidin gen en de arbeidsmarkt. Een samengaan is ook gunstig uit financieel oogpunt: een brede scholengemeenschap krijgt aan zienlijk meer geld van de rijksoverheid. De gemeenteraad van Middelburg be paalt maandag 2 juni of hij akkoord gaat met de fusie. De opleidingen mavo en vbo worden in 1998 ingrijpend gewijzigd. Leerlingen moeten binnen deze scholen al in het eer ste jaar, direct na de basisschool, kiezen voor het type onderwijs dat ze willen vol gen. De fusieschool, waarvan de naam op 4 juni bekend wordt gemaakt, wil zo lang niet wachten. De nieuwe school begint komend seizoen al met een gemengde brugklas. Basisschoolleerlingen krijgen dan zowel Franse les (wat in een reguliere vbo-brugklas niet wordt gegeven) als na tuurkunde (wat in een normale mavoklas niet wordt onderwezen). Na afloop van de gemengde brugklas kunnen de leerlingen dan definitief kiezen of zij doorgaan in het vbo danwel kiezen voor de mavo. „De gedachte achter ons initiatief voor een fusie", aldus directeur J. Kingma van De Wellinge, „is dat er verregaande plan nen zijn om mavo en vbo beter op elkaar af te stemmen. Aparte scholen hebben min der mogelijkheden." Drs. C. Koster, rector van de SSGM, bevestigt de praktische kant van de fusie. „Het is voor leerlingen - als ze willen overstappen - natuurlijk veel makkelijker als ze binnen één school kun nen overstappen. Als je naar een andere school moet, is dat toch een extra drempel. Leerlingen krijgen dan andere docenten, een andere leiding, ander onderwijs. Ze moeten aan een heel nieuwe cultuurwen nen." Als de twee scholen zijn gefuseerd, ont staat voor leerlingen in de derde klassen van de mavo de mogelijkheid om bijvoor beeld een algemeen vak in te ruilen voor een beroepsgericht vak, dat wordt onder wezen op het vbo, bijvoorbeeld elektro techniek. Koster: „Die mogelijkheid is er nu niet. Hetzelfde geldt voor iemand die veel talen doet. Die leerling kan er horeca bij gaan doen. Toen ik dat vertelde heb ik nogal wat kritiek gekregen van havo leerlingen, die dachten dat hun vakantie baantje daardoor op de tocht kwam te staan." Kingma: „Wat wij voorstaan is een brede scholengemeenschap. Voor iedere leerling moet je een aanbod hebben. Ook in financieel opzicht pakt de fusie gunstig uit. De rijksoverheid hanteert een verdeelsleutel die gunstiger wordt als er een brede scholengemeenschap is. Dat ex tra geld zal volgens de beide directeuren gebruikt worden voor het onderwijs en voor het creëren van voorzieningen voor het personeel. Financieel staat de school er bijzonder gezond voor. „We kunnen daarom", aldus Koster, „een fonds vor men voor het geval wij moeten inkrimpen. Dat betekent dat mensen niet langer te maken krijgen met een koud ontslag, maar dat we mensen iets anders kunnen aanbieden, geschikter kunnen maken voor de arbeidsmarkt." Voor het perso neel heeft de fusie in ieder geval tot 1 au gustus 2000 geen gevolgen. Huisvesting Het grootste nadeel van de fusie is voor alsnog dat de scholen niet in één gebouw worden gehuisvest. De SSGM blijft aan de Churchill-laan en De Wellinge blijft gehuisvest in het pand aan de Kruisweg. Vooral organisatorisch levert dat proble men op. „Ach", vergoelijkt Koster, „het is een kwestie van organiseren Het is na tuurlijk beter als je alles bij elkaar hebt. Als leerlingen van het ene naar het andere gebouw moeten fietsen, hou ik m'n hart vast. Ook administratief heb je te maken met twee locaties. Je kunt daarnaast min der van eikaars faciliteiten gebruik ma ken. Een docent kan niet aansluitend les geven." De twee scholen worden vanaf 3 juni - als de stichtingsakte en de overdrachtsakte passeren bij de notaris - bestuurd door de Stichting voor Openbaar Voortgezet On derwijs op Walcheren. Koster wordt de nieuwe rector van de nieuwe school. Kingma wordt eerste waarnemend direc teur. van onze verslaggever Maurits Sep VLISSINGEN - Het bouwplan voor vier woningen op een boomgaard aan de Pierson straat in Vlissingen staat opnieuw op de helling. De ge meente overlegt wederom met omwonenden over de invulling van de boomgaard. Ter discussie staat niet óf er gebouwd gaat worden, maar hóe. „Er moet ge bouwd worden, maar wat de ge meente betreft is verder alles open", aldus ir. W. C. M. Crusio van de sectie Bouwen en Wonen. De Vlissingse gemeenteraad be sloot in zijn vergadering van ja nuari van dit jaar in te stemmen met woningbouw op de boom gaard. De raad negeerde daar mee de grote bezwaren die om wonenden al jaren uiten tegen het bouwplan. Zij wilden niet dat van het toch al weinige groen in hun buurt nog meer zou verdwijnen. Hun felle verzet bracht elf raadsleden ertoe tegen het plan te stemmen, maar dat bleek on voldoende: veertien stemden voor. Vlissingen volgt namelijk het VINEX-beleid, dat inhoudt dat eerst kleine open plekken in de stad zelf moeten worden be bouwd, voordat landelijk ge bied aan de rand van de stad wordt ontwikkeld. Discussie De omwonenden bereikten met hun acties wel dat wethouder C. de Keijzer, nadat de raad het voorstel accordeerde, nog eens naar de precieze invulling wilde kijken. „Er was nogal wat dis cussie over het plan en De Keij zer en enkele raadsleden had den het idee dat omwonenden ook op de invulling van het ter rein en de omgeving kritiek hadden. Op initiatief van De Keijzer is er daarom nogmaals overleg gevoerd met de betrok kenen. Die twijfel bleek inder daad te bestaan." „We willen een plan maken dat iedereen tevreden stemt", aldus Crusio. „Het overleg heeft ertoe geleid dat we in de aanpassing van de omgeving en in de aan sluiting van het bouwplan op de omliggende straten de bewo ners tegemoet zijn gekomen. Maar er wordt ook opnieuw ge keken naar het aantal huizen en de stand van de woningen." Omwonende D. P. Luteyn be grijpt niet goed waarom de ge meente het overleg met de om wonenden heeft heropend. „Het plan was ons opgedrongen, maar het laatste plan was wat de invulling van de boomgaard betreft voor ons uiteindelijk het gunstigste. Nu wil de gemeente weer dingen veranderen. De stand van de huizen bijvoor beeld, of de exacte locatrie op de boomgaard en het aantal hui zen." Intussen zit de Vlissingse wo ningcorporatie Basco in de wachtkamer. Basco zou de vier huizen gaan bouwenmaar door het hernieuwde overleg is het bouwplan nog niet in de gebrui kelijke procedures gebracht. Wanneer dat wel gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Het overleg met de omwonenden is nog niet afgerond. Luteyn: „We wachten nu maar af tot ze weer met nieu we dingen komen." MIDDELBURG - Bij insluipin gen in Vlissingen en Middelburg zijn donderdagmiddag en - avond sieraden, geld en geluids apparatuur meegenomen. De totale waarde van de gesto len spullen is onbekend. In Mid delburg werden twee woningen aan de Maasstraat bezocht door ongenode gasten. Van beide hui - zen was de deur niet op het nachtslot. In de nacht van donderdag op vrijdag vond een insluiping plaats in een woning aan de J. M. Kemperstraat in Vlissin gen. Ook hier was de deur niet adequaat afgesloten. De bewo ner mist onder meer een schou dertas met papieren en geld. Diezelfde nacht werd gepro beerd in te breken in een woning aan de Verkuijl Quakkelaar- straat in Vlissingen. Van het huis was een slot vernield. NEELTJE JANS - Bij een snel heidscontrole op de N57 ter hoogte van Neeltje Jans is vrij dagavond een bestuurder be trapt die 174 kilometer per uur reed. Ter plaatse geldt een maximumsnelheid van 100 ki lometer per uur. Op dezelfde lo catie werden nog 65 voertuigen gesnapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 13