Boer tegen ruilverkaveling LPG Een mooie dag op het land Laatste nieuwe veerboot PSD V arkenshouders eisen toepassing vaccin tegen pest Door nazi's gestolen kunst in collectie Zeeuws Museum Drenkeling gered door loodsboot Agrariërs voelen zich tekort gedaan in opzet projecten KORTING! Telefoonnet uren gestoord zeeuwse almanak Tijd zeeland zaterdag 24 mei 1997 pi van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Door een snelle actie van de loods boot Voyager, de sleep boot Fighter en personeel van de veerdienst Vlissin- gen-Breskens is vrijdag in de vroege morgen een k' drenkeling gered. Volgens schipper Peter Falhaber van de Voyager vertoonde de man al onderkoelings- verschijnselen toen hij uit het koude water van de jijf Westerschèlde gehaald werd. Omstreeks 7.40 uur zond de veerboot Vlissingen- Breskens een nood- singnaal uit via Radio Vlissingen. Eén van de passagiers, een man van een jaar of twintig, was door onbekende oorzaak te water geraakt op de Re de van Vlissingen. De veerboot keerde en liet een zodiac te water, een gemotoriseerde rubberen reddingsboot. De Fighter en de Voyager, die in de di- I recte omgeving rondvoe ren, zetten eveneens de zoektocht in. De Voyager bereikte de drenkeling het .eerst en haalde hem via het reddingsplateau bin nen. De man, die op dat mo ment nog net bij zijn pos- tieven was, had toen on geveer tien minuten in de Westerschelde gelegen. Schipper Falhaber: ..Hij heeft geluk gehad dat het water niet kouder was dan een graad of elf en dat we hem zo snel gevonden hebben. Anders was het zeker zijn dood gewor den." Om acht uur werd de drenkeling de ambulance ingedragen, die bij de loodsensteiger gereed - stond, en overgebracht naar het Ziekenhuis Wal cheren. van onze verslaggeefster Lianne Sleufjes DEN HAAG - Zeeuwse boeren wijzen de huidige opzet van de landinrichting af. De kans is re- eel dat komende projecten wor den afgestemd als die opzet niet verandert. Dit valt te concluderen uit een enquete onder vijftig Zeeuwse boeren die wonen in gebieden Advertentie 2 weken GRATIS INTERNETTEN Bel 0113-377770 ZEELANDNET de provider die meer doet! 'aar sokken van 8,95 voor 220 LISSINGEN - Een 55-jarige lissinger heeft de diefstal van i» paar sokken vrijdagmiddag uur moeten bekopen. êman stal in een winkel aan de brenstraat in zijn woonplaats in paar sokken van 8,95, laar werd op heterdaad be- apt. De politie legde hem een uete op van 220 gulden. )iefstal van rachtwagen an één miljoen APELLEBRUG - Een vracht- agen met oplegger met het enteken BZ-06-KZ is in de acht van donderdag op vrijdag estolen van de Gentsevaart in iapellebrug. geparkeerde wagen was ge iden met stereo-apparatuur. 'e aangever van de diefstal iamt de waarde van de gesto- wagen met lading op ruim miljoen gulden. Dlitiewo ordvo erdèr C. Ver oom verklaarde vrijdag dat de Nek was afgesloten. Hij liet 'den dat de diefstal wellicht d werk is geweest van mensen ie ervaring hebben met het ste in van vrachtwagens, ij sloot niet uit dat er een ver- Jnd is met de diefstal van een siler met huishoudelijke goe den enkele maanden geleden 'Sint Jansteen. (Advertentie) T'nk- en Servlcestatlor De Meeuw# Nu 58 cent waar landinrichtingsprojecten op stapel staan. Het onderzoek is verricht in opdracht van de Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland. De boeren willen de landinrich ting niet volledig afschaffen. De projecten moeten volgens hen zo veranderen dat er meer ren dement voor de agrarische sec tor in zit, dat meer inspraak en invloed mogelijk is en dat meer en sneller zekerheid komt over de toedeling van de gronden. Zij willen beter overleg over de landinrichting zoals het geval is het project Schouwen-Oost. Daar heeft men in een vroeg sta dium alle belanghebbenden be trokken bij de plannenmakerij. Voorheen kon men eigenlijk al leen nog maar ja of nee zeggen als de plannen al op tafel lagen. Recent zijn in Biervliet en Aar denburg nog landinrichtings projecten afgestemd. Veel ondervraagden ervaren dat in de landinrichting aan niet- agrarische zaken, zoals natuur, landschap en recreatie, oneven redig veel aandacht wordt ge schonken. Zij vinden hun posi tie zwakker dan die van andere vertegenwoordigers. De boeren menen dat hun sector sterker verdeeld is dan die van de 'na- van onze verslaggever Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zonder een spoortje weemoed heeft de provincie vrijdag de hoogstwaarschijnlijk laatste nieuwe veerboot, de Prins Johan Friso, feeste lijk in gebruik genomen. De Wester- scheldetunnel komt eraan. De veer diensten over de Westerschelde zullen volgens planning eind 2002 verdwij nen. Iedereen weet het, maar niemand keek gisteren zover vooruit. De Prins Johan Friso stond centraal. Alle gekra keel over de verlate opleverdatum ten spijt was iedereen content. „Wij zijn dik tevreden", merkte direc teur mr. D. F. Vos van de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) zelfs op. „Plet is een hartstikke mooi schip. La ten we dat vieren." Over de schade claim die de PSD kan eisen bij de scheepsbouwer, de Koninklijke Schel de Groep in Vlissingen, sprak Vos liever niet. „Er is een regeling en die is wat mij be treft duidelijk", zei hij. „De Schelde wil met ons praten over die regeling. Laat ze maar komen." Schelde-woordvoer der mr. T. L. van de Poel liet weten 'de bespreking te willen afwachten'. De PSD kan vanaf 29 april 35,000 gulden schadevergoeding per dag eisen. Staking De hoofdoorzaak van de vertraging ligt volgens Van de Poel niet bij De Schelde, maar bij de Noorse leverancier van on derdelen van het voortstuwingssys teem. Een langdurige staking in Noor wegen heeft de levering vertraagd. De Schelde heeft die tijd niet meer kunnen inhalen. Niet op tijd, maar kwalitatief wei een hoogstandje voor een kleine 69 miljoen gulden. Genodigden aan boord voelden zich onmiddellijk thuis op de Prins Jo han Friso, die een verbeterde versie is van de dubbeldekker Koningin Beatrix (bouwjaar 1993). Verbeteringen Op verzoek van de stuurlui zijn de ra men van de stuurhut groter gemaakt. De hele stuurhut is ruimer opgezet. De veiligheidsvoorzieningen zijn anders. In de restauratieruimte hangen tv-mo- nitors waarop vanaf eind juni een vei ligheidsfilmpje te zien zal zijn, zoals gebruikelijk is in vliegtuigen. De Prins Johan Friso is ook met glijgoten uitge rust, voor het geval mensen het schip bij nood moeten verlaten. De andere PSD- schepen hebben daarvoor touwladders Een andere aanpassing is de zelfbedie ning van het buffet. De pachter van het buffet wilde zelfbediening in plaats van de traditionele directe bediening aan de toonbank door stewards. Zelfbedie ning moet efficiënter zijn. Lovende woorden kwamen uit de mond van medewerker A C. Luteijn van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicap tenbeleid (ZSG). De Prins Johan Friso is de eerste PSD- veerboot met een gehandicaptenlift. Gehandicapten kunnen bij de kassa om gratis muntjes vragen, waarmee zij de lift kunnen gebruiken. Dit systeem is opgezet om misbruik te voorkomen. De ZSG wil het gebruik na één jaar evalue- Vandaag, zaterdag, kan iedereen met eigen ogen zien hoe de Prins Johan Fri so is geworden. Het schip is van 11.00 tot 16.00 uur te bezichtigen bij het PSD-hoofdkantoor aan de Prins Hen- drikweg in Vlissingen. Maandag 2 juni komt de nieuweling in de dienstrege ling op het veer Vlissingen-Breskens, de eersie 500 LPG tankers van onze verslaggever Jacques Cats GOES-'Een mooie dag op het land': onder dit motto vierde een gezelschap nauw betrokkenen vrijdag de beëindiging van een drie jaren durend proefproject rond het plattelandstoerisme in de drie regio's Schouvven-Dui- veland, Walcheren en Zuid-Be veland. Het programma bevatte volop kansen om in het gezapige tem po dat bij een ontspannen tijd verdrijf hoort het platteland te consumeren: in landschappelij ke sfeerbeelden, aanlokkelijke bezienswaardigheden en sma kelijke proeverijen rond streek producten. Terwijl de stoomtrein Goes- Borsele een nostalgisch spoor door het Bevelandse landschap trok en de gasten met eigen ogen vaststelden dat het passender zou zijn in mei in plaats van in juni Zeeland Natuurmaand te gedenken, uitten gedeputeerde J. G van Zwieten en voorzitter ir. P. J. Gruijters van de stuur groep Plattelandstoerisme zich in een aangehaakt comparti ment in gloedvolle bewoordin gen. Ze repten van de gunstige mogelijkheden die de recreatie ve activiteiten in het achterland naar verschillende kanten heb ben te bieden. Plattelandstoe risme is middel en doel: stelden beide inleiders vastboeren, die steeds meer op de kleintjes moe ten letten, kunnen zich extra in komsten verschaffen. Aan de andere kant draagt de verdere verbreding van het toeristisch product ertoe bij dat het be staand toerisme kan worden vastgehouden en dat er een nieuw lokmiddel is om liefheb bers van een verblijf in de na tuur in het rustige voor- en naseizon naar dit gewest te krij- Per huifkar werd het platteland verkend. gen. Plattelandstoerisme be staat in Zeeland al een aantal jaren in diverse vormen, reali seerde gedeputeerde Van Zwie ten zich. In de proefperiode is echter aangetoond, dat er veel meer kan en dat het platteland mede door een koppeling van activiteiten meer kan opleve ren. Stuurgroepvoorzitter Gruijters bood aan de provinciebestuur der de eindrapportage van het project aan, dat was voorzien van een aantal aanbevelingen. Gruijters rekende voor dat er in de proefperiode voor 1,2 mil joen aan een verdere ontwikke ling van het plattelandstoeris me is verspijkerd. Hij drong aan tuurvertegenwoordigers'. Zij denken dat hun belangen inza ke landinrichting bij de land bouworganisaties in goede handen is. De ondervraagden brengen landinrichting vooral in verband met het ontwikkelen en behouden van natuur en landschap. Slechts beperkt as sociëren zij landinrichting met het verbeteren van agrarische productie en hun inkomen. van onze verslaggever Richard Hoving MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg be schikt over vier schilderijen die in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's zijn geroofd, gekocht of geconfisqueerd bij joodse en niet-joodse eigenaren. Dit blijkt uit gegevens van het Instituut Collectie Nederland (ICN). De vier maken onderdeel uit van 1492 schilderijen die na de oor log zijn teruggevorderd naar Nederland. Doordat de voorma lige eigenaren of hun nabe staanden nooit een claim heb ben ingediend of een niet rechtsgeldige claim, zijn ze in het bezit van de overheid te rechtgekomen. Het ICN in Rijs wijk voert het beheer over de collectie. De Volkskrant berichtte vrijdag dat de topstukken hiervan - ruim duizend - in bruikleen zijn bij een groot aantal Nederland se musea. Directeur I. T. V. Spaander van het Zeeuws Mu seum zegt dat ze al lang op de hoogte is van het feit dat haar museum schilderijen uit de zo genoemde 'oorlogscollectie' be zit. „Eerlijk gezegd begrijp ik alle ophef ook niet." De toevoe ging NK aan het inventarisatie nummer van de schilderijen laat, volgens Spaander, geen en kele twijfel over de herkomst van de werken bestaan. „Elk museum weet of kan weten dat het bij een dergelijk nummer om werken gaat waar na de oorlog geen eigenaar van bekend was." Publiek De vier schilderijen hangen mo menteel niet op de zalen maar in het depot van het Zeeuws Muse um. De werken, Jager met neger en honden van W. Eversdijk, De toren van Bath van J. van Goy- en, Alarm van A van de Venne en een anoniem portret van Johan Radermacher de oude (153S - J 617), zijn in het verleden wel te zien geweest en zullen in de toe komst ook weer aan het publiek worden getoond, verzekert Spaander. Volgens de directeur heeft het Zeeuws Museum nooit de be hoefte gehad om na te gaan wie nu werkelijk de eigenaren wa ren van de vier schilderijen of wat er mei de doeken tijdens de Tweede Wereldoorlog is ge beurd. „Het verandert ook niets aan het schilderij als je dat weet." Spaander denkt ook niet dat de esthetische waarde van een schilderij meer of minder wordt met de wetenschap dat het in de collectie van bijvoor beeld Adolf Hitler of rijksmaar schalk Hermann Goering heeft gehangen. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zeeland is vrij dag geplaagd door een urenlan ge telefoonstoring. Boosdoener was een bouwbedrijf dat in de buurt van Middelharnis twee telefoonkabels van de verbin ding Middelharnis-Zierikzee kapotmaakte. PTT Telecom was de problemen in de loop van vrijdagmiddag de baas. Het telefoonverkeer werd niet volledig lamgelegd, het duurde alleen veel langer voordat een verbinding tot stand kwam. Ook kwam het voor dat ge sprekken plotseling werden verbroken. Volgens Hans Leu- hof van PTT Telecom district Breda was de storing omstreeks 14.00 uur grotendeels verhol pen. Alleen kampten enkele be drijven toen nog met 'specifieke problemen'. Zeeland heeft de laatste maan den opvallend veel last gehad van telefoonstoringen. In de meeste gevallen ligt de schuld bij aannemers, meent Leuhof. van onze verslaggever A. J. Snel VLISSINGEN - Er moet in Ne derland op zo kort mogelijke termijn inenting plaatsvinden tegen varkenspest. Zolang dat niet gebeurt, wordt de pestepi demie bestreden met middel eeuwse methoden. Die stellingen verdedigde Wien van den Brink, voorzitter van de vakgroep varkenshouderij van de Land- en Tuinbouw Organi satie (LTO) Nederland vrijdag in een inleiding die hij in Vlis singen hield op het bondseon- gres van de Nederlandse Bond van Handelaren in Vee Volgens Van den Brink, die een inkrimping van de Nederlandse varkensstapel resoluut van de hand wijst, zal ook herstructu rering van de sector geen af doende oplossing bieden. „Zet het non-vaccinatiebeleid dat in 1986 om handelspolitieke rede nen in Europees verband werd ingezet, aan de kant. Bij polio rollen we met z'n allen over de gelovigen heen die hun kinderen niet hebben laten inenten. Nu het om bestrijding van de var kenspest gaat, verrekken we het om te vaccineren. We hebben een vaccin en we gebruiken het niet. Dat is niet uit te leggen", zei Van den Brink. Hij toonde zich redelijk tevre den over het opkoopbeleid van varkens door de overheid. „Maar dat heeft niets met be strijding van de pest te maken. Het gaat daarbij om het welzijn van de dieren. De bestrijding zelf, door het ruimen en isoleren van bedrijven, is niet van deze tijd. Daarmee wordt de var kenshouderij in West-Europa niet serieus genomen en zo gaat de sector op termijn naar de knoppen." Herstructurering De vakgroepvoorzitter heeft de indruk dat de nu heersende epi demie wordt aangegrepen om de varkenshouderij te herstructu reren en in te krimpen. „Er valt te praten over een nieuwe struc tuur. Tegen inkrimping zullen we ons tot de laatste snik verzet ten. En we moeten vasthouden aan export van biggen. Zodra we in een situatie komen dat we biggen moeten importeren uit bijvoorbeeld Hongarije, lopen we het risico dat we daar ziekten vandaan halen." Van den Brink ging onder meer in op de toekomst van de var kenshandel. „Die zal nationaal en internationaal netwerken moeten opzetten om boeren over een langere termijn te ver zekeren van een goede afzet te gen goede prijzen. De handel zal ook toegevoegde waarde voor de slachterijen moeten hebben. Anders heeft hij geen toe komst." foto Willem Mieras op het voeren van een consistent en duurzaam beleid om de acti viteiten in het buitengebied ook te laten aanslaan. Na het trein- reisje werd in sukkeldraf per huifkar en later tijdens een rus tig peddeltochtje op de fiets, het vakantietochtje op eigen terrein voortgezet. Inderdaad: een mooie dag op het land. Een droeve lijdinger ietss ernstig mis met de klok van Amemuiden. Daar moderne ontwikkelin gen zelfs te Amemuiden niet geheel onopgemerkt blijven, werd een ingrijpende beslis sing genomen; het uurwerk in de kerktoren diende gemo derniseerd te worden. Ou derwetse mechaniekjes wer den vervangen door iets inge wikkelds dat door een heuse computer wordt bestuurd. Zulks valt toe te juichen, want het duidt op een vorm van vooruitstrevendheid. Maar vernieuwing leidt niet altijd tot verbetering. De klok van Amemuiden valt sindsdien niet meer te ver trouwen; de wijzers gaan dan weer veel te hard, dan weer veel te traag. Het heeft in het vissersdorp verwarring teweeg gebracht. De Amemuidenaren zijn huti kluts geheel kwijtgeraakt, niemand van hen die het nog waagt zijn horloge gelijk te zetten op de kerkklok. Te Amemuiden verlangt men hevig terug naar de tijden van weleer. Toen waren ze er tenminste nog écht bij de tijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 11