Strand Westenschouwen schoon Nico Werri sluit de graancirkel PZC zwaait ombudsman uit PZC Veel treinpassagiers te laat in Roosendaal Veilig Verkeer helpt bij uitstippelen van veilige schoolroute zeeland 13 Na aanvankelijke verwarring uitzicht op Blauwe Vlag Goed jaar voor vismijn Breskens Plassende Russen betrapt Tweede hartoperatie voor Kliff Gewonden op Thoolse brug Auto gestolen in Axel vrijdag 23 mei 1997 van onze verslaggever VLISSINGEN - De Provincia le Zeeuwse Courant heeft don derdag haar ombudsman uit gewuifd. Kees van der Maas (1937, Zierikzee) verliet giste ren het dagblad waaraan hij meer dan veertig was verbon den. C. van der Maas vormde van 1978 tot 1995 samen met M. P. Dieleman (inmiddels ook Vut ter) de hoofdredactie van de PZC. De afgelopen twee jaar maakte hij geen deel meer uit van de redactie; hij vervulde bij de krant de functie van om budsman. Vanuit die positie schreef hij een wekelijkse ru briek, waarin hij de poogde de afstand tussen lezer en kran tenscribent te verkleinen. Tijdens een afscheidsreceptie in het bedrijfsrestaurant van de PZC kwamen veel collega's en oud-collega's hem de hand schudden. Onder de receptie- gangers bevonden zich ook en kele representanten van de landelijke en provinciale poli tiek. Van der Maas trad kort na de watersnoodramp bij de PZC in dienst. PZC-directeur W. F. de Pagter constateerde in een toe spraak dat die watersnoodlan- ge tijd het journalistieke werk van Van der Maas heeft beïn vloed. Hij schreef veel over de Deltawerken en nam daarbij standpunten in die niet door ie dereen in dank werden afgeno men; Van der Maas was een groot voorstander van afslui ting van de Oosterschelde. Er waren meer onderwerpen die zijn warme belangstelling had den. De Pagter noemde kerkelijke berichtgeving en de ontwikke lingen in de Derde Wereld-lan den. Van der Maas zei met grote moeite afscheid te nemen van het dagblad waarvoor hij veer tig jaar lang werkte. Hij maak te van de gelegenheid gebruik oTn te wijzen op de zegeningen van de persvrijheid, een recht dat in veel landen nog altijd moet worden bevochten, maar dat in Nederland inmiddels als heel gewoon wordt be schouwd. Zo gewoon zelfs dat het ook in de eigen provincie steeds nood zakelijker wordt om te blijven attenderen op het belang van het vrije woord. 'van onze verslaggever jaques Cats VLISSINGEN-De kwaliteit van het zwemwater in de badzo- ne Westenschouwen is niet lan ger twijfelachtig. Naar ver wacht zal een internationale jury, die jaarlijks Blauwe Vlag gen uitreikt als keurmerk voor schone en veilige stranden, op 5 juni ook de bewuste Schouwse b'adzone met zo'n felbegeerd dundoek belonen. De Europese Commissie, die overigens niets te maken heeft met het fenomeen van de Blau we Vlag, zou in de beoordeling van de zwemwaterkwaliteit bij Westenschouwen aanvankelijk bedenkingen hebben gehad. Ze werden gevoed door de signale ring, op twee dagen in mei vorig jaar, van een lichte schuimvor- ming. Schuimvorming blijkt echter, mits niet overdadig aan wezig, de zwemwaterkwaliteit nauwelijks in negatief opzicht te beïnvloeden. Bovendien vol deed de bacteriologische kwali teit van het zwemwater in Wes tenschouwen het hele seizoen aan de normen zodat de gezond heid van het zwemwater abso luut niet in het geding is ge weest. De streng beoordelende Europese Commissie was min der tevreden met de toestand van het zwemwater bij Cad- zand. Slechts één overschrij ding van de norm tijdens een steekproefsgewijs onderzoek naai- de mogelijke aanwezig heid van salmonella en faecale streptococcen op 26 augustus vorig jaar was aanleiding om voor de zwemwaterkwaliteit een onvoldoende te geven. Volgens B. van Lange van de di rectie Ruimte, Milieu en Water van de provincie Zeeland is er echter geen enkel probleem om bij Cadzand te gaan zwemmen. De kwaliteit van het zwemwa ter werd er totaal 12 keer onder zocht. In elf gevallen werd de toestand volledig in orde bevon den. Naar de achtergronden van die ene normoverschrijding valt slechts te gissen. „Je kunt pech hebben bij een monsterne ming", noemt De Lange als één van demogelijkheden.„Erkan net een kolonie meeuwen langs zijn geweest. Als je dan een spoor van die uitwerpselen meeneemt is het raak". Dat Ca dzand niet in de prijzen valt bij de uitdeling van Blauwe Vlag gen heeft een andere reden. Een gemeente die graag in aanmer king wil komen voor zo'n 'award' voor schone en veilige stranden moet zich aanmelden. Voor Cadzand is dat niet ge beurd. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het station Roosendaal blijft een lastig spoorwegknooppunt. Opnieuw scoort dit voor Zeeland belang rijke NS-station hoog op de lijst van plaatsen met relatief veel vertragingen. Volgens deelne mers aan de jaarlijkse enquête van de Consumentenbond komt 38 procent van de treinen met bestemming Roosendaal te laat aan. Roosendaal scoort zeer slecht. Volgens het deze week gepubli ceerde consumentenonderzoek rijdt in heel Nederland een fcwart van de treinen met ver traging. Dat zijn er minder dan ■vorig jaar, toen ruim 29 procent niet op tijd op de plaats van be stemming arriveerde. De Con sumentenbond vindt de verbe terde score nog altijd 'veel te veel hoog'. Koploper wat vertragingen be treft is Dordrecht, waar 42 pro cent van de treinen met vertra ging aankomt. Roosendaal staat op een tweede plaats, gevolgd door Amersfoort, Tilburg en Breda met respectievelijk 36,35 en 34 procent. Met name in de maandagochtendspits doen zich problemen voor. De lengte van de vertragingen blijft overigens over het alge meen binnen de perken. Het tijdverlies bedraagt meestal drie a vijf minuten. Het aantal extreme vertragingen - tot meer dan vijftien minuten - zijn afge nomen. Aan de enquête van de Consumentenbond werkten cir ca 700 treinreizigers mee, die oktober vorig jaar 21.100 ritten maakten. Westenschouwen maakt kans op een Blauwe Vlag voor schoon zwemwater en stranden. foto Pieter Honhoff BRESKENS - De gemeentelijke vismijn in Breskens heeft over 1996 een winst geboekt van circa 304.000 gulden. Die winst is 73.000 gulden hoger dan in 1995. Eind 1996 bedroeg de algemene reserve van het vismijnbedrijf anderhalf miljoen gulden. Ook de eerste bedrijfsresultaten over 1997 zijn goed. Uit de kwartaalrapportage van de gemeente Oostburg blijkt dat er in de eerste drie maanden van dit jaar een omzet van ruim 5,2 miljoen gulden werd gehaald. Door vangstbeperkingen werd minder vis aangevoerd dan vorig jaar, maar omdat de prijzen hoger lagen, werd een hoge re omzet gerealiseerd dan in dezelfde periode in 1996. TERNEUZEN - Een patrouille van de Koninklijke Mare chaussee heeft in de nacht van woensdag op donderdag twee mannen uit Wit-Rusland betrapt, die tegen een muur in de binnenstad stonden te plassen. De 22-jarige en 23-jarige mannen uit Wit-Rusland bleken niet te beschikken over de juiste papieren; bovendien bleek bij controle dat de oudste niet in het Schengen-gebied mag verblijven. De Russen zijn aangehouden en overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. MIDDELBURG - Het zieke Indonesische jongetje Kliff, bij •wie vorig jaar een hartafwijking werd ontdekt tijdens een va kantie in Nederland, heeft een tweede hartoperatie onder gaan in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis. De artsen beschouwen de ingreep als geslaagd. Kliff mag over ongeveer twaalf dagen het ziekenhuis verlaten. Het actieco mité, dat in totaal honderdduizend gulden bijeen wist te sprokkelen bij particulieren, bedrijven en instellingen, hoopt dat het jongetje binnen enkele maanden met zijn ouders ge zond terug kan naar Indonesië. De eerste hartoperatie vond vorig jaar november plaats. De inzamelingsactie - een initiatief van de Middelburger P.AM. Hermsen - was nodig, omdat de afgesloten reisverzekering de kosten niet dekte. THOLEN-Bij eenfrontaleaanrijdingopdeThoolsebrugzijn donderdagmiddag drie inzittenden gewond geraakt. Ze zijn overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. De aan rijding was te wijten aan een verkeerde inhaalmanoeuvre. Een automobilist uit Breda reed rond 15 uur van Halsteren naar Tholen. Op de Thoolse brug haalde hij een vrachtauto in, omdat hij vreesde dat de lading (buizen) zou kunnen gaan schuiven. Bij die manoeuvre botste hij op een tegemoetkomende auto van een echtpaar uit Steenbergen. Twee inzittenden van de Bredase auto raakten gewond, evenals de vrouw uit Steen bergen. Beide auto's waren totaal vernield en moesten worden weggesleept. De politie leidde het verkeer in goede banen tijdens het oprui men van de ravage. Een schadebedrag is nog niet bekend. AXEL - Een grijze Fiat Uno met het kenteken RV-61-SF is in de nacht van woensdag op donderdag gestolen in de binnen stad van Axel. Diezelfde nacht werd in Axel ingebroken in woningen aan de Van Middelhovenstraat, Zonnemare en aan de Kinderdijk. Bij een 21-jarige Axelse werden enkele honderden guldens en een stereoset gestolen. Een 42-jarige plaatsgenoot miste ruim honderd gulden en bij een 45-jarige Axelaar werden enkele sleutels ontvreemd. Nico Werri heelt de destilleerketel al klaar staan voor zijn Zeeuwse graanjenever. door A. J. Snel Zijn overgrootvader begon in de eerste helft van de vorige eeuw een café in 's-Heerenhoek. De boeren uit de omgeving die daar het glas han teerden, konden niet altijd hun verte ringen betalen. Dat ging dan op de lat. Soms werd de schuld na verloop van tijd vereffend door de overdracht van een lapje grond. Zo sprokkelde de ou de Werri een boerderij bij elkaar. Dat land, zevenentwintig hectare, is nu in handen van zijn achterkleinzoon, Ni co Werri (44). Die sluit de cirkel. Van de grond die zijn overgrootvader ver wierf door de verkoop van een borrel, haalt hij onder meer graan. Een deel daarvan gaat hij, als alles volgens plan verloopt, omzetten in jenever. Eind dit jaar, beginvolgend jaar denkt Werri zijn akkerbouwbedrijf te heb ben verbreed met een distilleerderij, de eerste in Zeeland. De ketel, aange schaft in Oostenrijk, staat al klaar in een van zijn loodsen. Rijk denkt hij er niet van te worden. Glimlachend: „Het is al mooi als ik na verloop van tijd quitte speel. Ik stel me zo voor dat mijn kleinkinderen een mooi bedrijf hebben en achterover- fj leunend eens het glas heffen in de richting van een vergeelde foto van mij. Dat is de manier waarop agrari sche ondernemers leven. Je houdt re kening met volgende generaties. Je geeft je bedrijf door aan je kinders. Werri, die een bedrijf van zevenen twintig hectare heeft, acht het nood zakelijk iets nieuws te gaan doen om op langere termijn het hoofd boven water te houden. In 1992 begon hij met boeren op het bedrijf dat van zijn vader was geweest. Tot dan had hij een baan gehad als uitvoerder weg- en waterbouw. „Maar mijn hart heeft al tijd wel op de boerderij gelegen. De af- gelopen jaren is mij wel duidelijk ge worden dat er twee mogelijkheden zijn: vergroten of verbreden. Als ik de trend bekijk, ziet het ervoor de akker bouw in Nederland somber uit. We krijgen zware concurrentie te verdu ren van elders uit Europa nu muren zijn geslecht en afstanden zijn wegge- vallen. Wij hebben hier toch relatief kleinschalige bedrijven. Daarom kijk ik naar mogelijkheden om te verbre den en toegevoegde waarde te ont- twikkelen." Iets nieuws Nico Werri dacht de afgelopen jaren na over de kweek van slakken of pa- |ing, hij zag in zijn omgeving de op- komst van bessenteelt en de productie Van appelsap en hij kwam tot de slot- j som dat hij het beste aan iets heel réeuws zou kunnen beginnen. „Ik wil 'fi een stapje verder doen. Zeeuwse graanjenever is er nog niet. Het idee is inderdaad onder een borrel aan de keukentafel onstaan. Ik vroeg me af of ik eigenlijk zelf geen jenever kon ma ken. Daar heb ik me in verdiept, we hebben een aantal proeven gedaan en ik geloof dat ik in de buurt kom van een product met een eigen, goede smaak. Als ik ermee op de markt kom, moet het ook echt in orde zijn. Door het gebruik van kruiden en jenever bessen in bepaalde hoeveelheden kun je een karakteristieke smaak krijgen. Dat heb je nodig, want je moet om te beginnen mikken op een selecte groep afnemers." Accijns Goedkoop kan het product niet wor den, want de accijns is hoog. Als Werri zijn nieuwe product op de markt brengt zal hij per liter jenever 12,59 aan de schatkist moeten afstaan. „Als je in kleine hoeveelheden produceert kun je er zeker de eerste tijd niet veel aan verdienen. Ik zie het ook als de aanzet tot wat meer activiteit. We zijn van plan wat educatieve dingen te doen rond de distilleerderij en ik wil wat bomen en wat weiland met schar relvarkens en kippen. Die kun je voe ren met afval dat overblijft na het je never stoken. Ik kijk naar inpassing van mijn bedrijf langs een toeristische fietsroute." Lange weg Simpel is het niet in Nederland jene ver te gaan stoken. Werri heeft een lange weg afgelegd om de vergunning te krijgen voor wat wordt aangeduid als een accijnsgoederenplaats. Voor de aanschaf van de ketel, die 29.000,- kostte, heeft hij een bijdrag van een derde deel gekregen. Dat geld kwam uit een rijkspot. bestemd voor initiatieven in het Waardevol Cultuur Landschap (WCL). Voor het gebouw dat hij wil plaatsen, heeft hij een sub sidie-aanvraag lopen op basis van de Stimuleringsregeling Vernieuwing Landelijk Gebied. Zonder dat zetje in de rug, zou ik er niet aan beginnen. Het werkt wel zo, dat als je van het ene ministerie subsidie hebt gekregen, de volgende stap minder moeilijk is. Toen ik met de douane ging praten, had ik al een WCL-toezegging bin nen." Wie legaal jenever wil stoken, krijgt te maken met de douane die scherp con troleert. Er moet een boekhouding worden bijgehouden van de grond stoffen die de distilleerderij binnen komen en van alles wat er uitkomt en Werri zal steeds enkele dagen tevoren moeten melden als hij met een pro ductieproces begint. „Je bent een heel scala van regels, ook van de Keurings dienst van Waren en het Productschap voor Gedistilleerd. Nee, ik heb daar geen moeite mee. Als de onderneming lukt. heb ik minder kans op oneerlijke concurrentie, omdat iedereen nu een foto Willem Mieras maal aan die regels gehouden wordt. Je moet zoiets als dit netjes doen." Werri zal zijn jenever niet aan huis kunnen verkopen, omdat hij geen slij terijvergunning heeft. Hij zal dus con tact zoeken met slijters die belangstelling hebben voor een am bachtelijk gemaakte Zeeuwse jene ver, die om te beginnen van graan wordt gemaakt. Op langere termijn denkt de 's-Heerenhoekse boer wel aan jenever van appelen en pruimen. „Maar eerst moet ik dit nog van de grond zien te krijgen. Ik heb er wel vertrouwen in want de grootste hin dernissen zijn genomen. Maar van het concert des levens krijgt niemand een programma." De merknaam voor de Zeeuwse graanjenever moet nog worden ver zonnen en Werri denkt diep na over de flessen of kruiken waar zijn product in moet. „Presentatie is belangrijk," weet hij. En hij schenkt een klein glaasje lichtgeel gekleurde jenever in. Smaak is namelijk ook heel belang rijk. Dat zal wel lukken. van onze verslaggever Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Veilig Ver keer Nederland (VVN) in Zee land helpt bij het opzetten van veilige schoolroutes. Dit jaar zijn Heinkenszand en Wemel- dinge uitgekozen voor dit pro ject. Alle basisscholen werken eraan mee. WN-Zeeland heeft een speciale projectgroep opgezet om het project school route-verkenning te begeleiden. Het is de bedoe ling dat basisscholen zelf een route verkennen. Omdat daarin de praktijk weinig van terecht komt, doet de projectgroep vaak zelf dat werk. Het is ook een vrij tijdrovend karweitje. De heen- en terug wegvoor de grootste middelba re scholen worden vantevoren verkend. Zowel veilige als on veilige situaties worden daarbij op dia of video vastgelegd. Inmiddels is de fietstocht van Heinkenszand door de Poel naar Goes opgenomen. De ge maakte diaserie gaat de scholen langs. Scholieren kunnen er commentaar op leveren. Vervol gens wordt de proef op de som genomen. Leerkracht, enkele ouders, scholieren en leden van de VVN-projectgroep leggen de route zelf af. ..Wij vinden het erg belangrijk dat ouders zelf bij het project betrokken zijn", ver telt Zeeuws WN-coördinator S. J. Vroonland. „Vandaar dat wij ouders ook vragen mee te rij - den en wij stellen de speciale vi deoband Dag mam tot straks beschikbaar." Vorig jaar is er al een project schoolroute-verkenning uitge voerd in de gemeente Reimers- waal. Wemeldinge en Heinkens zand zijn dit seizoen aan de beurt. Zo wil WN langzaamaan heel Zeeland in kaart brengen. Als het aan WN-coördinator Vroonland ligt, blijft het niet bij een eenmalige actie. Elk jaar brengt een nieuwe generatie op de fiets naar de middelbare school. De kracht zit 'm in de herhaling. VVN en het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) zien daarbij een belangrijke rol weggelegd voor de verkeersouders. (Advertentie) 1962-1997 35 jaar oud... altijd jong en voortdurend in beweging permanend vernieuwend: bijvoorbeeld door de immer exclusieve ontwerpen die hun weg vinden naar het design-centrum in kapelle vanuit diverse europese landen en de laatste tijd, volkomen terecht, ook meer uit eigen land regelmatig exposeren beginnende kunstenaars en zij, die reeds naam en faam verwierven, in deze inspirerende omgeving kerkplein 57 kapelle 0113 343810 met het jubileumcadeau borduurt bas+mar de jager voort op een traditie: via een bepaald besteed bedrag wordt u de trotse bezitter van één van de gesigneerde glazen objecten van de glaskunstenaars willem en bernard heesen bas+mar de jager

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 47