Meer mensen leven in eigen vuil Windturbines in het nieuw gestoken Leeuwarden - Maastricht Hulpverleners treffen steeds vaker ernstig verontreinigde huishoudens aan V ogelbescherming boos over dichtmaken daken tegen zwaluwen Geldermalsen werft niet onder ontevreden telers van Greenery zeeuwse almanak Stofzuiger 40% korting met de Voordeel-urenkaart. Auto twee keer gestolen Vier jongeren bekennen ruim vijftig autokraken van f 67,JÖ voor f40,50. van onze verslaggever Marco van Barneveld SINT-ANNALAND - De Vo gelwerkgroep Tholen en de regio Delta van Vogelbe scherming Nederland be schuldigen de Thoolse wo ningbouwvereniging Beter Wonen van overtreding van de Vogelwet. Naar aanlei ding van een 'paar' klachten over overlast van gierzwalu wen zou Beter Wonen in de Doublethstraat in Sint-An- naland recentelijk de ruim ten tussen dakgoot en dakpannen hebben dichtge timmerd, aldus de vogelbe schermers. In die ruimten bouwen de gierzwaluwen echter hun nesten. 'En artikel 8 van de vogelwet meldt dat het verstoren van nesten van beschermde vogels verboden is', meldt de Vogelbescher ming. Het gaat om de Doubleth straat te Stalland. P. Stols van de Vogelwerkgroep Tho len werd woensdag, zo zegt hij, gebeld door een aantal bewoners uit die straat die het oneens waren met de handelwijze van Beter Wo nen. Stols: Vervolgens heb ik donderdagochtend naar Beter Wonen gebeld. Maar daar werd ik met mijn ver haal niet serieus genomen." Overleggen Juist dat laatste zit de vogel bescherming ook erg dwars. Beter Wonen zou in dit soort gevallen op zijn minst moe ten overleggen met zulk soort instanties, aldus J. Vergeer van de Vogelbescherming in Zeeland. ,,Nu wordt op botte wijze de vogelwet overtre den. Bovendien is de gier zwaluw volstrekt afhanke lijk van bebouwing voor zijn nest. Zou iedereen zo werken als Beter Wonen in dit geval, dan is het hek van de dam." Directeur J. Kloet van Beter Wonen reageerde gisteren verbaasd op de kritiek van beide instanties. ,,Die gelui den van de vogelbescher ming en van de vogelwerk groep zijn voor mij helemaal nieuw", zei Kloet gisteren. Verder stelde hij dat het wel vaker voorkomt dat ruimten onder de dakgoot worden dichtgetimmerd bij klach ten. Over hoeveelheden klachten vanuit de straat in Sint-Annaland wist hij ech ter niets te vertellen. Verder was er volgens de directeur bij Beter Wonen gisteren ook niemand te bereiken die daar wel iets over kon zeggen. Niet alle bewoners van de be trokken straat maken zich overigens even druk over de materie, zo bleek gisteren uit een korte steekproef. Een in woner: „Van die zwaluwen hebikechtgeen last. Mussen. Dat wel." Een inwoonster: „Dat Beter Wonen zo'n actie onderneemt moeten ze zelf weten. Die vogels zoeken wel een ander plekkie." van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt KAPELLE - Nu de uiterste da tum van de opzegtermijn na dert, dreigt weer een aantal fruittelers op te stappen bij de Greenery, de veilingketen waarvan een vestiging in Ka- pelle zetelt. De veiling Gelder malsen, die vorig jaar een steun punt in Zeeland oprichtte, verwacht tussen vijftien en twintig nieuwe leden. Vorig jaar stapten zestien Zeeuwse fruit telers uit de Greenery over naar Geldermalsen uit onvrede met de marketingstrategie van Gre enery. Vijf telers lieten zich uit schrijven en zochten hun eigen weg om de veiling heen. Jan de Jonge, op wiens fruit- teeltbedrijf in Kapelle het steunpunt van Geldermalsen is gevestigd, heeft nog geen exacte cijfers over het aantal overstap pers. „De opzegtermijn van Greenexy is zeven maanden, dus eind mei moeten fruittelers heb ben opgezegd, als ze op 1 januari 1998 wat anders willen. Ik weet wel dat er onrust is ontstaan en er wordt veel over gesproken." Alternatief De Jonge wil duidelijk stellen dat Geldermalsen geen cam pagne voert om fruittelers uit Greenery weg te halen. „Voorop staat dat mensen zich thuis moeten voelen bij een veiling. Wie naar zijn zin zit, moet blijven waar hij is, wie niet ge lukkig is, zit niet zonder alter natieven. "Bij Greenery, waarin negen Nederlandse veilingen van groenten en fruit zijn sa mengegaan, is het uitgangspunt dat de producten van het land in pakketten moeten worden ver kocht aan groothandels en grootwinkelbedrijven. Eén van de redenen voor de veiling in Geldermalsen om niet met de Greenery fusie mee te gaan, was de overtuiging dat fruit een spe cialistische behandeling ver dient. Bij de fusie van vorig jaar, stapten 21 fruittelers uit de Greenery. Zestien van hen voeg den zich bij een aantal Zeeuws- Vlaamse fruittelers, die al lid waren in Geldermalsen. Het steunpunt, dat vorig jaar werd ingericht in Kapelle, zorgt voor informatie, coördinatie en verdeling van fusten. De vei lingdirectie heeft nooit uitge sloten dat in Zeeland ook een veilingvestiging kan worden ge bouwd, maar een streven is dat niet. De Jonge kondigt aan dat 11 juni een informatieavond zal worden belegd, waar eventuele uitstappers van de Greenery zich op de hoogte kunnen stel len van de mogelijkheden in Gel dermalsen. Volgens M. van 't Westeinde van de Nederlandse Fruittelersorganisatie (NFO) is er weinig reden tot onrust. „Ver loop heb je ieder jaar. Het zijn zakelijke overwegingen die fruittelers hanteren bij de keuze op welke manier ze hun produc ten op de markt willen brengen. Die moeten we dan ook maar za kelijk benaderen." Of hij ook zo'n last van stof had, vroeg de medewerkster van de buurtkrant in Temeu- zen aan Guust, een week of wat geleden toen bij hem in de wijk zeven flats met grof geweld om zeep werden ge holpen. Inderdaad het ging gepaard met stofwolken, die klus en Guust - een beetje een macho-type dat in het dage lijks leven als bedrijfschauf- feur met meneer de directeur mag rondrijden - stak z'n me ning daarover niet onder stoelen of banken. Deze week kreeg hij de reke ning gepresenteerd. In een verhaal over de sloop en het stofgedwarrel dat daarmee gepaard ging, speelde hij een vooraanstaande rol. Minu tenlang is hij door het huis achtervolgd. Door z'n vrouw, die hem met het krantje in de hand rake klappen wenste te verkopen. Kijk, dal Guust zich opwierp als stofexpert icas tot daaraan toe. Maar dat-ie dat ook nog in zo'n krantje liet zetten... „Terwijl jie - mee je grote bek - tuus nog nooit een stofzuger è'dangeraakt. Jongen, jie weet nie'eens wa stof is." op alle treinreizen in Nederland vanaf 9 uur 's Morgens en in liet weekend voor Maar f 99,00 per jaar (en een pasfoto) ieder z'n trein van onze verslaggever Frank Balkenende WISSENKERKE - Zeven windturbines bij de Jacoba- haven ten noorden van Wis- seiikerke en aan de zeedijk bij Schore krijgen momenteel nieuwe masten, gondels en wieken. Eigenaar E-Connec- tion uit Bunnik is deze week begonnen aan een uitgebreide renovatie. De zeven turbines aan de buitenhaven in Vlis- singen zijn in juli aan de beurt. E-Connection hoopt de totale investering van 6,5 miljoen gulden in vijftien jaar tijd te rug te verdienen door een ho gere windenergieproduktie en lagere onderhoudskosten. De veertien, uit 1989 stam mende, windmolens zijn rela tief duur in onderhoud en sto- ringsgevoeliger dan nieuwere types. Hoewel de turbines nog niet zijn afgeschreven, heeft E-Connection (met de E van Energy) besloten ze te moder niseren. Dat is onder meer mogelijk dankzij een 'groene lening' van het Windfonds in Zeist. Volgens projectleider ing H. van Doom is renovatie goedkoper en rendabeler dan de plaatsing van nieuwe tur bines. „De hergebruiken het bovenste deel van de masten, die zo worden aangepast dat ze voldoen aan de laatste Ne derlandse norm voor wind molens. Ook de voet en de aansluiting op het electrici- teitsnet kunnen we herge bruiken. En dat scheelt nogal wat met totale vernieuwing." Met de renovatie stijgt de pro- duktie van de turbines fors. GOES - Een Opel Kadett van een 67-jarige Goesenaar is voor de tweede keer binnen ander half jaar gestolen. De eerste keer werd de wagen gestolen vanaf de Joachimikade in Goes en later teruggevonden in Rotterdam. De tweede keer, in de nacht van woensdag op donderdag, verdween de wagen vanaf een parkeerplaats aan de Zouterij in Goes. Het gaat om een witte Kadett/Hatchback met het kenteken SN-18-NX. MIDDELBURG - Drie vijftien jarige en een achttienjarige Middelburger hebben bekend dat ze de afgelopen twee weken meer dan vijftig diefstallen uit auto's in de wijken Nieuw Mid delburg, Klarenbeek en in de omgeving van de Oostkerk heb ben gepleegd. Uit auto's die niet goed waren afgesloten namen ze spullen zo als cassettebandjes, cd's, ge luidsapparatuur', visattributen en enkele kratjes bier weg. De zaak kwam aan het rollen door dat ze in hun omgeving op schepten over.de diefstallen. Dinsdag en woensdag zijn de vier door de politie aangehou den. Bij de jongens thuis werden alle gestolen spullen terugge vonden. Alleen waren de bier flesjes leeg. De politie zoekt naar slachtoffers van de vier. Tot nu toe heeft de politie nog maar vijftien aangiften gehad. van onze verslaggever Willem van Dam GOES - Het aantal mensen dat in ernstig vervuilde omstandigheden leeft neemt toe. Begin jaren negentig werden bij de Ge meenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) in Zeeland jaarlijks ongeveer tien 'hygiënische probleemsituaties' gemeld. In 1995 kwamen bij de Zeeuwse GGD per jaar gemiddeld zo'n veertig meldingen binnen. De werkelijke omvang van het probleem is vermoedelijk nog veel groter. Vaak gaat het om alleenstaanden die een li chamelijke of psychische stoornis hebben. In veel gevallen spelen ook vereenzaming, alcohol- of drugsverslaving een rol. Het betreft niet alleen ouderen. Ook jongeren worden door hulpverleners soms in uiterst kommervolle situaties aangetroffen; in wo ningen waar het afval zich heeft opgehoopt en waar alleen ongedierte zich echt thuis voelt. Hulpverlening De GGD 's vervullen een belangrijke taak bij de hulpverlening aan mensen die in zo'n po sitie verkeren. Die verantwoordelijkheid vloeit voort uit de Wet Collectieve Preventie Volksgezondheid. Ondanks cle ingrijpende bezuinigingen die de GGD-Zeeland de laat ste tijd moest slikken, heeft de gezondheids dienst extra geld vrijgemaakt om in samen werking met andere instanties de hulp op dat gebied te kunnen verbeteren. Volgens sociaal-verpleegkundige L. N. van denBer- ge blijkt alleen daar al uit, dat het bestuur van de GGD (de gemeenten) doordrongen is geraakt van de ernst van de zaak. Lange tijd heerste in Zeeland de opvatting dat vervuiling en verwaarlozing problemen zijn die uitsluitend in achterstandswijken van de grote steden spelen. Gaandeweg is het besef doorgesijpeld dat de problematiek zich ook in Zeeland in toenemende mate voordoet. De meeste meldingen komen uit plaatsen als Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen. Maar ook in dorpen moeten woningen .soms geheel worden ontruimd en ontsmet. Volgens Van den Berge ('ik heb zelf zo'n tachtig of negentig gevallen meegemaakt') werd de aanvankelijke onderschatting van het probleem grotendeels gevoed door on wetendheid. „Als je nog nooit met zo'n situ atie bent geconfronteerd is het heel moeilijk om je daarvan een beeld te vormen." De toestanden die hij de afgelopen jaren in een aantal woningen aantrof, tarten elke beschrijving: dikke lagen rottend afval door het hele huis, vreselijk vervuilde toiletten, verwaaiioosde huisdieren, ratten, muizen, vlooien. Dikwijls hebben mensen die in dat soort omstandigheden leven ook grote fi nanciële problemen; geld om eten te kopen of de rekening van het nutsbedrijf te betalen is er niet of nauwelijks. De oorzaken, zegt Van den Berge, kunnen heel divers zijn: alcohol- en drugsproble men, psychische of lichamelijke stoornis sen, een diep ingrijpende gebeurtenis in fa miliekring. Het proces voltrekt zich meestal sluipend. Veel mensen die niet goed meer in staat zijn voor zichzelf te zorgen durven niet om hulp te vragen. Daardoor verergert hun situatie en trekken zij zichzelf steeds meer terug. Volgens Van den Berge is het voor hulpver leners heel moeilijk bij hen een voet tussen de deur te krijgen. Mensen die door welke oorzaak dan ook letterlijk temidden van hun eigen afval en ontlasting wonen, weige ren uit schaamte vaak ook maar iemand tot hun huis toe te laten. Doorgaans zijn het de buren die alarm slaan. Dwangmaatregelen kunnen pas worden ge nomen indien gevaar voor de volksgezond heid dreigt of wanneer de buurt teveel last onderwindt van stank of ongedierte. Oplossing De GGD-Zeeland heeft inmiddels een pro tocol ontwikkeld, waarin wordt aangege ven op welke manier gemeenten en andere instanties hulp kunnen bieden. De praktijk heeft uitgewezen dat een goede begeleiding door - bijvoorbeeld - het maatschappelijk werk, de thuiszorg, het Riagg of vrijwilli gers in veel gevallen tot een oplossing kan leiden. Soms echter biedt alleen opname in een instelling uitkomst. Voorbeelden van extreme gevallen van woningvervuiling die hulpverleners in Zeeland aantroffen. De windturbines krijgen nieuwe masten, gondels en wieken. foto Willem Mieras De capaciteit neemt met twin tig (Schore) tot veertig pro cent (Jacobahaven) toe. De zeven molens in Vlissingen le veren straks ruim drie miljoen Kilowatt-uur per jaar. Schone stroom voor 1.060 huishou dens. Jacobahaven wordt goed voor dik 2,7 miljoen Ki lowatt-uur per jaar en Schore voor 770.000. In vergelijking met energie uit conventionele electriciteitscentrales drin gen de drie windparkjes de uitstoot van C02 met 3.640 ton per jaar terug. Vanaf au gustus leveren ze weer energie aan het openbare net. E-Connection is zeer actief in Zeeland. Vorige week begon de bouw van twee windturbi nes van zeshonderd Kilowatt nabij Terneuzen. Op korte ter mijn moeten ook vier wind molens verrijzen op Sint Phi- lipsland ten zuiden van Sluis. En al twee jaar draaien 26 Netwind 40-turbines op het Kreekrak-sluizencomplex bij Rilland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 43