Verbod Welvaartspartij geëist beico PZC VN nemen conventie aan over verdeling van water Taliban rukt op in noordwesten Afghanistan Mandela prijst nieuwe president Congo Rolstoelbarbie op de markt Acht kerncentrales in Rusland extreem gevaarlijk genoemd buitenland Turkse procureur-generaal gelast opheffing groepering premier Erbakan Kritiek op inval van Turkse leger Nieuwe motor verkort ruimtereis Verlies Oost-Europabank Colombia komt rebellen tegemoet Indianen vermoord in Honduras Tyrannosaurus leed aan jicht Huiszoekingen bij Vlaamse milieuminister Sinn Fein en Londen gaan door met overleg Arrestatiegolf Myanmar donderdag 22 mei 1997 van onze correspondente jsssica Lutz ISTANBOEL - De Turkse pro cureur-generaal heeft gisteren de opheffing geëist van de rege rende fundamentalistische Wel vaartspartij door het Constitu tionele Hof. „We beschikken over bewijzen dat de partij het land naar een burgeroorlog leidt", aldus procureur Vural Savash in zijn aanklacht. De door premier Erbakan geleide Welvaartspartij zou het cen- i truni geworden zijn van anti-se- culiere acties. De scheiding van staat en godsdienst is een van de orondbeginselen van de door Kemal Atatiirk opgerichte mo derne Turkse staat. Als voorbeeld noemde Savash de uitspraak van premier Erba kan vlak na de algemene verkie zingen van december 1995, waarin zijn partij met 21,4 pro cent van de stemmen als groot ste uit de bus kwam. In de roes van de overwinning zei hij: „We komen aan de macht, met of zonder bloedvergieten. Onlangs verklaarde een ander partijlid: „Als geprobeerd wordt de religieuze scholen te sluiten, dan wordt Turkije een ANKARA - Syrië, de Ver enigde Arabische Emira ten en Qatar hebben giste ren Turkije opgeroepen zijn troepen terug te trek ken uit het noorden van Irak. Met het offensief te gen Koerden op Iraaks grondgebied brengt An kara de vrede in de regio in gevaar, zo menen de buur landen. De felste reactie kwam uit Damascus. Het bewind van Assad beschouwt het Turkse offensief als niets minder dan een invasie. De Iraakse ambassadeur in Athene waarschuwde dat Bagdad zich gerech tigd acht tot 'eèn passende reactie op deze agressieve daad'. DPA/AFP/RTR tweede Algerije. Of erger nog. Maar laat het bloed maar vloei en. Dat is de enige manier om democratie te krijgen, net als in de Franse Revolutie." Diverse tot de Welvaartspartij behoren de burgemeesters hebben mani festaties georganiseerd waarin opgeroepen werd tot een heilige oorlog. Naast dit soort propa ganda plaatst de partij infil tranten in vooral de ministeries van Justitie en Onderwijs. Op een aantal universiteiten klagen linkse studenten dat do centen weigeren hen een vol doende te geven op grond van hun politieke geaardheid. Openbare aanklagers die fun damentalisten aan wilden pak ken, zijn van zaken afgehaald en overgeplaatst naar uithoe ken in het land. De aanklacht komt nog geen 24 uur nadat het parlement een motie van wantrouwen afwees met een krappe meerderheid. Die was ingediend door de op positiepartijen, omdat de rege ring 'de bevolking verdeelt in gelovigen en ongelovigen'. Aanval Al in februari opende het leger de aanval op premier Erbakan. De generale staf presenteerde hem een eisenpakket om de groeiende invloed van de islam terug te draaien en oefent sinds dien druk uit op de oppositie om een alternatieve regering te vor men zonder de Welvaartspartij. Onderhandelingen met Erba- kans coalitiepartner, de Juiste Pad Partij van Tansu (piller, zon der vrie een dergelijke regering geen meerderheid zou hebben, liepen tot nu toe stuk op de vraag wie het kabinet zou moe ten leiden. Voor welke strategie de Wel- vaartspartij kiest is nog ondui delijk. Een woordvoerder wees de beschuldigingen van de hand en zei dat zijn partij altijd han delde binnen de grenzen van de Grondwet. Anderzijds spelen beide coalitiepartners de laatste weken met de gedachte om ver vroegde verkiezingen te hou den. De Welvaartspartij is de enige die volgens opiniepeilin- gen geen stemmen verloren heeft en volgens sommigen juist sterker wordt door de slachtof ferrol waarin ze gedrukt wordt. De Juiste Pad Partij schommelt rond de tien procent, maar hoopt te profiteren van de rond 30 procent zwevende kiezers. Het Constitutionele Hof buigt zich de komende tijd over de aanklacht. Over maximaal zes maanden in welke de Wel- vaartspartij het recht krijgt zich te verdedigen, zal het Hof zich al dan niet ontvankelijk verkla ren. Mocht de partij uiteindelijk verboden worden, dan verliezen degenen die daarvoor verant woordelijk gesteld worden, hun parlementslidmaatschap, zelfs na nieuwe verkiezingen. Zij mo gen dan gedurende vijf jaar na de uitspraak niet aan politiek doen en kunnen eventueel een gevangenisstraf opgelegd krij gen, zoals de parlementariërs van de Koerdische partij DEP in 1994. Op de bezittingen van de partij zal beslag gelegd worden. GPD Vrachtwagens met militairen van Kabila reden woensdag door de straten van Kinshasa. foto David Guttenfelder/AP van onze redactie buitenland KINSHASA - President Mandela van Zuid-Afrika heeft gisteren de loftrompet gestoken over de zelfbenoemde nieuwe president Kabila van de Democratische Republiek Congo, het vroegere Zaïre. „Kabila is toegewijd aan de democratie, is een opmerkelijk denker en een dynamisch leider. Zijn troepen vertonen grote disci pline en hebben Kinshasa ingenomen zonder bloedbad. Bepaalde westerse lan den die jaren een perverse dictatuur heb ben gesteund, hoeven nu niet met lesjes democratie aan te komen." Mandela zei dat gisteren in de Zimbabwaanse hoofd stad Harare aan het begin van de econo mische top van landen in zuidelijk Afrika Kabila sprak gisteren in Kinshasa met lei dende personen over de politieke toe komst van het land. Centraal staat de vor ming van de door hem aangekondigde overgangsregering van 'nationale red ding', zo verluidde uit de omgeving van de president. Onduidelijk is wanneer Kabila met zijn nieuwe regering komt. Westerse landen hebben er bij Kabila op aange drongen een regering" op brede basis te vormen die ook gevestigde politici omvat. Kabila's troepen versterkten gisteren hun greep op Kinshasa. De registratie van ver slagen regeringssoldaten ging voort zon der dat het opnieuw tot geweld kwam tegen hen. De soldaten krijgen eventueel later een plaats in het nieuwe leger van Congo. Tientallen leden van het gevolg van de ex- Zaïrese president Mobutu Sese Seko zijn gisteren uit Togo naar Ndjamena, de hoofdstad van Tsjaad, vertrokken. Mobu tu zou hen volgen zodra zijn gezondheid dat toelaat. Congo kondigde gisteren ge rechtelijke stappen aan om ook zijn ver mogens in andere landen dan Zwitserland te laten bevriezen. AFP/DPA/ANP HOUISTON - Astronaut Franklin Chang-Diaz ontwikkelt aan het Massachusetts Institute of Technology (MIT) een mo tor die ruimtereizen over enige tientallen jaren sterk zal ver korten. Een reis van de Aarde naar Mars en vice versa duurt dan geen drie jaar meer maar zeven maanden. De plasmamotor werkt op superverhit - tot tien miljoen gra den - waterstofgas. Dat stoot deeltjes uit met snelheden die variëren tusssen de 50 en 300 kilometer per seconde. Magneti sche velden in de motor regelen de sterkte en de richting van het plasma. Dat wordt verhit net zoals een magnetron doet. Maar daarvoor is veel stroom nodig. Die wordt geleverd door kernreactors. De waterstof gaat in vloeibare vorm mee De eerste proef met eèn klein model motor moet over vijfjaar plaatsvinden. AFP LONDEN - De Oost-Europabank (EBRD) heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een netto verlies geleden van 7,9 miljoen ecu 17,4 miljoen). Dat de bankop verlies zou uitko men, was al voorzien. Het negatieve resultaat hangt samen met de extra voorzieningen die de EBRD moest treffen voor de problemen in Albanië, Bulgarije en Wit-Rusland. Vorig jaar bleef het verlies over de eerste drie maanden nog beperkt tot 0,7 miljoen ecu 1,5 miljoen). Het bedrag aan voorzieningen was 31,9 miljoen ecu ofwel 70,2 miljoen groot. Dat is 70 procent meer dan in dezelfde periode van 1996. ANP BOGOTA - De Colombiaanse president Samper heeft het le ger het bevel gegeven om zich terug te trekken uit een groot deel van het zuidelijke junglegebied. Het gebaar is bedoeld om de rebellen, die daar al sinds 30 augustus zestig soldaten vasthouden, ertoe te bewegen hun gevangenen te laten gaan De rebellen hebben bovendien nog steeds tien mariniers in hun macht die ze in januari hebben overmeesterd. Als voor waarde voor vrijlating hebben de rebellen van de Revolutio naire Gewapende Strijdkrachten steeds geëist dat de rege ringssoldaten vertrekken uit een gebied in de staat Caqueta waar veel coca wordt verbouwd. AP TEGUCIGALPA - In Honduras zijn de afgelopen tien dagen twee indianenleiders vermoord door toedoen van niet-indi- aanse land- en boerderijeigenaren. Dat heeft de Burgerraad van Volks- en Inheemse Organisaties beweerd. De organisatie eist van president Carlos Roberto Reina een onderzoek. De raad beweert dat op 14 mei de leider van de indiaanse Len- ca-stam in het westen van Honduras door drie mannen is doodgeschoten en dat zijn lichaam werd verbrand Op 11 mei zou de leider van de Garifuna-stam zijn gedood. Hij werkte voor een organisatie die de landrechten van de inheemse be volking verdedigt tegen overname door grootgrondbezitters en boeren. De afgelopen tien jaar zijn zeker 33 indianenlei- ders vennoord. AP LONDEN - De Tyrannosaurus Rex raasde niet alleen gedre ven door honger over de vlaktes. Een deel van die machtige dinosauriërs leed hoogstwaarschijnlijk aan de pijnlijke ge wrichtsaandoening jicht, wat knorrig gedrag kan veroorza ken. Dit meldden Amerikaanse onderzoekers gisteren in het tijdschrift Nature. Een medisch centrum in Ohio trof in res tanten van Tyrannosaurus-ledematen sporen aan die wijzen op jicht. De aandoening leidt tot de afzetting van zogeheten uraatkristallen in onder meer gewrichten, wat tot overmatige botgroei en daardoor een knorrig gedrag kan leiden. RTR van onze redactie buitenland VEWYORK - De Algemene Ver kering van de VN heeft giste ren een conventie over de verde- van water aangenomen. De conventie regelt het gebruik van rivieren die door meer dan één landstromen. Het verdrag bevat onder meer regels over de bouw van stuwdammen. Vorige week moest een geplande stemming worden uitgesteld. Volgens Westerse diplomaten vreesden met name Duitsland, Mexico en Japan dat er geen meerderheid zou zijn voor de Conventie over het Recht van het Gebruik van Internationale Waterwegen voor Doeleinden anders dan de Scheepvaart. (Advertentie) Dit is pas meer! Nu 2 weken GRATIS op Internet Bel voor meer informatie tel. 0113-377770 BRl'SSEL - Justitie heeft giste- huiszoekingen gedaan bij Vlaamse minister van Milieu, Theo Kelchtermans, in ver hand met vermeende corruptie aanbesteding van een mwheidsopdracht voor afval len. Zowel bij de minister 'huis als op zijn kabinet namen medewerkers van justitie docu menten in beslag. brachten ze een bezoek aan ^Openbare Afvalstoffenmaat- scnappij (OVAM), die betrokken Vas bij het project van de mi- heuboxen. Justitie had vorig november al fevraagd om opheffing van de fiïenientaire onschendbaar- van Kelchtermans. Het ,'aams parlement verwees zijn i^sier door naar het Hof van -assatie, dat onderzoeken mag ^tellen tegen ministers, yehtermans liet weten blij te het initiatief van justi- y "ij wil zo snel mogelijk arheid' in het dossier. ANP Het verdrag is aangenomen met 103 stemmen voor, drie tegen en 27 onthoudingen. Het grote aantal onthoudingen betekent volgens deskundigen dat het verdrag maar een beperkte uit voerbaarheid zal hebben. De conventie treedt in werking als zij door minimaal 35 staten is bekrachtigd. Landen die be zig zijn met projecten die botsen met de conventie, zullen deze echter waarschijnlijk niet rati ficeren, zo wordt gevreesd. Bovenloop Tegenstanders van de conventie zijn met name Turkije en China, die vinden dat de verdragstekst landen benadeelt die aan de bo venloop liggen van rivieren die door meer dan één land stro men. Als een land in een inter nationale rivier een dam wil aanleggen, dan mag dat volgens de conventie geen 'ernstige schade' toebrengen aan stroom afwaarts gelegen landen. Het regelwerk bevat tevens een in formatieplicht en maatregelen ter bescherming van het milieu. Rivierruzie is er bijvoorbeeld in Turkije. Het land is al sinds de jaren zeventig bezig met het Gap-project, een complex van 22 stuwdammen en negentien waterkrachtcentrales in het zuidoosten van het land. Het project is niet voor 2017 gereed. Buurlanden Syrië en Irak ver wijten Turkije dat door het pro ject te weinig water overblijft in de rivieren Eufraat en Tigris, doordat door de dammen meer water gebruikt wordt voor irri gatie in Turkije. Ankara stelt dat Syrië en Irak hun waterbe hoefte overdrijven. Ook in Europa wordt er gestre den over watergebruik. Slowa kije en Hongarije hebben mo menteel een zaak aanhangig voor het Internationale Ge rechtshof in Den Haag over een dam die Slowakije vlakbij de grens in de Donau heeft ge bouwd. Door de omleiding van een groot deel van het Donau- water via een kanaal is de hoe veelheid water in de oude loop van de Donau sterk gedaald. Dat brengt volgens Hongarije ernstige schade toe aan een waardevol natuurgebied. AFP/ANP LONDEN - Vertegenwoordi gers van de Britse regering en de politieke tak van de IRA Sinn Fein, hebben gisteren voor het eerst in zestien maanden om de tafel gezeten voor besprekingen over Noord-Ierland. De bijeenkomst in Stormont, vlak bij Belfast, werd beëindigd met de afspraak een nieuwe bij eenkomst te beleggen. Martin McGuinness, leider van de Sinn Fein-delegatie en de nummer twee van de partij gaf geen enkele indicatie over een snelle afkondiging van een nieuw bestand door het verbo den Ierse Republikeinse Leger. RTR/AFP Advertentie lange vorststraat - goes WASHINGTON - De Barbie-familie heeft er een aanwinst bij. Als nieuw familielid werd gisteren in Washington 'Becky5 geïntroduceerd, een roodblond meisje in een knalrose rolstoel. In tegen stelling tot andere Barbiepoppen kan Becky haar knieën buigen. Mattel, het bedrijf dat de pop pen vervaardigthoopt dat Becky kan bijdragen aan de emancipatie van gehandicapten. Sinds de verkoop van de nieuwe Barbie twee weken geleden begon zijn al meer dan 6.000 exemplaren ver kocht. foto Susan Walsh/AP van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De fundamen talistische Taliban in Afghanis tan en hun nieuwe bondgenoten hebben gisteren overwinningen gemeld in hun strijd tegen de ge neraal Dostum, de krijgsheer die het noordwesten van Afgha nistan controleert. Begin deze week liep generaal Malik, de gouverneur van de noordelijke provincie Faryab, naar de Tali ban over. Het Afghaanse persbureau AIP zei dat de Taliban-strijders in vier provincies in opmars zijn. De troepen van Malik maken 'nu onderdeel uit van ons Isla mitisch Leger' en trekken op naar de Dostums thuisprovincie Jowzjan, aldus een zegsman van de fundamentalisten, die in middels al tweederde van het land in handen hebben. Vorig jaar kwam een broer van Malik bij een aanslag om het le ven en vorige week trof dat lot een vriend van hem, een leger commandant. De gouverneur gaf Dostum daarvan de schuld en liep over naar de fundamen talisten. Niet alleen raakt Dos tum een deel van zijn naar schatting 120.000 man grote le ger kwijt, ook de hele provincie viel in handen van de Taliban. Malik zei 5.000 soldaten van Dostums legermacht gevangen te hebben genomen. Dostum, een Oezbeek, is een bondgenoot van de uit Kaboel verdreven president Rabbani en van minister van Defensie Ma- sud. RTR/DPA/ANP van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - De kerncentrales bij de Russische stad Sint Pe tersburg en op het Kola-schier eiland bij Moermansk zijn extreem gevaarlijk en moeten onmiddellijk dicht. Dat staat in een rapport van Greenpeace dat gisteren in de Russische hoofd stad Moskou is gepresenteerd. Volgens Greenpeace, dat een onderzoek liet verrichten door het Duitse Oeko-instituut, moe ten de reactoren niet door nieu we worden vervangen, maar door andere, niet-nucleaire, energieproducenten Bij Sint Petersburg in het dis trict Leningrad staan vier reac toren van het Tsjernobyl-type, op Kola vier WER-440 reacto ren. Volgens een Amerikaanse regeringsstudie, waarop Green peace beslag heeft weten te leg gen, horen de centrales op Kola tot de gevaarlijkste ter wereld. De oudste reactoren op Kola en bij Sint Petersburg draaien al 24 jaar en zullen waarschijnlijk in 2003 worden gesloten. Het Rus sische ministerie voor Atoom energie wil nieuwe reactoren van het type VVER-640 bou wen. Volgens Greenpeace zijn deze gemoderniseerde types ook zeer gevaarlijk. Greenpeace citeert uit een stu die van het Russische atoommi nisterie over de VVER-640 waarin staat dat ondanks alle voorzorgsmaatregelen nucleai re ongelukken niet kunnen wor den uitgesloten. Een Russische expert, Vladimir Desiatov ver klaarde: „Staat ons een tweede Tsjernobyl te wachten, maar dit keer in een WER-640?" In de reactorblokken bij Sint Peter burg en op het Kola-schierei land hebben zich in het verleden tientallen incidenten voorge daan, waarvan enkele zeer ern stige gevolgen hadden kunnen hebben. Volgens Greenpeace en het Oe ko-instituut zijn de opslag plaatsen voor nucleair afval bij de centrales vol. Desondanks, zo staat in het rapport, blijven de Russische autoriteiten ge vaarlijk afval opslaan in lood sen, die zeer snel vervallen en dringend op hun veiligheid ge ïnspecteerd moeten worden. Het Oeko-instituut heeft ook een draaiboek geschreven hoe Rusland, dat nog altijd een enorme nucleaire stroomcapa citeit heeft, van kernenergie op andere energieproductie kan overgaan. GPD van onze redactie buitenland Myanmar in juli als lid zal ac cepteren, om het regime in Ran goon onder druk te zetten de mensenrechten te respecteren. Tot dusverre heeft de Asean zich verre gehouden van dergelijke pressie, met het argument dat men zich niet in de binnenland se aangelegenheden van Myan mar wil mengen. De arrestaties lijken bedoeld om een congres van de NLD te voorkomen waarmee de partij op 27 mei de zevende verjaardag wil gedenken van de verkiezin gen, die de partij van Suu Kyi won, maar waaivan de uitslag nooit door de militairen is geac cepteerd. Vorig jaar verrichtte het militaire regime eveneens massale aanhoudingen om een NLD-congres te verhinderen. Meer dan twee dozijn mensen die toen werden aangehouden worden, al dan niet door een rechter veroordeeld, nog steeds vastgehouden. Pogingen om met Suu Kyi in contact te komen hadden geen succes. AP RANGOON - Het militaire be wind in Myanmar is begonnen aanhangers van oppositieleider Aung San Suu Kyi te arresteren in een poging een congres van haar politieke partij te dwars bomen. Verscheidene kopstuk ken van de Nationale Liga voor Democratie zijn in de villa van Suu Kyi ondergedoken om ar restatie te ontlopen, zei vice- voorzitter Kyi Maung gisteren. Functionarissen van de veilig heidsdienst van Myanmar be vestigden de arrestaties, maar wilden niet zeggen hoeveel per sonen reeds zijn opgepakt. De mensenrechtenorganisatie Amnesty International zei dat minstens vijftig van Suu Kyi's aanhangers zijn opgepakt en riep op tot hun 'onmiddellijke, onvoorwaardelijke vrijlating'. Amnesty deed tevens een be roep op de Associatie van Zuid oost-Aziatische Landen (Asean), die naar verwachting

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 5