PTT tapt lijnen van Versatel af WW beboet voor milieu-overtredingen Oudere vrouwen ongezonder dan mannelijke leeftijdgenoten Politie post permanent in woonwagenkamp Ritzen geeft USZO allerlaatste kans "Een droomhuis gezien? Maar kan ik het betalen?' Onderkoning Scholten neemt afscheid binnenland donderdag 22 mei 1997 Eigenaar Satanskerk weer vrij Streepjescode voor Vierdaagse Extra politie voor autopyromaan Beuken bij bevallen Gebedswake tegen Rockbitch Concurrent woedend Mestboeren staken boycot Tranen Mariabeeld zijn van menselijk bloed Bestuur Chassé Theater tegen ontslag directeur 'Freefighters' zijn welkom in Utrecht DORDRECHT-Kampbewoners kijken naar het plaatsen van de laten van de ruim tweehonderd bewoners permanent controle- gepantserde politiepost. In het woonwagenkamp aan de Wiel- ren. Sinds een grootscheepse inval van de politie in juli 1996 is de drechtsezeedijk in Dordrecht werd gisteren een cabine ge- situatie in het kamp volgens de politie onrustig. De bewoners plaatst. Vanaf vandaag zal deze politiepost 24 uur per dag wor- van het woonwagenkamp zijn woedend over het feit dat ze per den bezet door twee agenten. De politie wil daarmee het doen en manent in de gaten gehouden worden, foto Cees Spruijt/ANP AMSTERDAM - Justitie heeft de voormalige eigenaar van het sekshuis de Satanskerk weer op vrije voeten gesteld in af wachting van een gratieverzoek aan de koningin. De man was bereid een deel van een oude belastingschuld als nog te voldoen die officieel niet meer opeisbaar was. De Am sterdammer kreeg in 1988 een jaar cel wegens belastingfrau de. Hij zat die straf echter nooit uit en is jarenlang onvindbaar geweest. Nadat justitie hem in februari had verzocht zich te melden, koos hij eieren voor zijn geld. Hij heeft ongeveer een maand achter de tralies gezeten. De Hoge Raad oordeelde in 1990 dat de Satanskerk over de periode van 1979 tot 1983 nog een naheffingsaanslag omzet belasting van vijf miljoen gulden moest betalen en een boete van 5 miljoen. ANP NIJMEGEN - Ongeveer 25.000 deelnemers aan de Vierdaagse krijgen dit jaar voor het eerst een kaart met een persoonlijke streepjescode. In die code zijn alle gegevens van de wandelaar zoals naam, leeftijd en loopafstand opgeslagen. De streepjes code maakt een eind aan het afstempelen bij de controlepost aan het slot van het dagelijkse wandelparkoers. Na elke wandeldag levert de loper zijn kaart met streepjesco de in. De wandelaar is onderweg dertig controlepunten ge passeerd, waar de kaart nog op de ouderwetse manier door controleurs met kniptangen is bewerkt. Aan het eind leest een speciale laserscanner de kaart, zodat razendsnel is vastgelegd of de wandelaar de vereiste afstand heeft gelopen. ANP HENGELO - De politie heeft het aantal agenten dat betrok ken is bij de opsporing van de Hengelose autopyromaan uit gebreid tot twintig. Dat heeft burgemeester Lemstra van Hengelo meegedeeld. De politie heeft onder meer contacten gelegd met het Gerech telijk Laboratorium in Rijswijk en met het Pieter Baan Cen trum in Utrecht. Tijdens de pinksterdagen sloeg de pyromaan ook toe. Drieauto'swerdenmbrandgestoken. Inde nachtvan 5 op 6 mei veroorzaakte de pyromaan een miljoenenbrand toen een brandende auto een elektrozaak in vlam zette. Onder de inwoners van Hengelo zit de schrik er goed in. Velen parkeren hun auto 's avonds uit voorzorg in de garage, ande ren gaan bij het geringste geluid hun bed uit om te kijken of de auto nog ongeschonden voor de deur staat. ANP DEN HAAG - Geweld gaat zelfs de kraamafdeling niet voor bij. Dat ondervond het Haagse Westeindeziekenhuis, waarde beveiligingsdienst eraan te pas moest komen om tussen be vallende vrouwen vier vechtersbazen uit elkaar te halen. Het ging om twee toekomstige vaders en twee zwagers die het bij het in- en uitgaan van een behandelkamer met elkaar aan de stok kregen. De politie hield één vader in spe en diens familielid aan. De twee mannen uit Eindhoven, die een flinke slok op hadden, zouden direct op hun opponenten hebben ingeslagen. De an dere vader in wording liep een neuswond op. Veel tijd om de wond te behandelen was er niet; hij moest direct zijn vrouw te hulp schieten, omdat ze was begonnen met bevallen. ANP ZEELAND - Gelovigen in het Oost-Brabantse dorp Zeeland houden vanavond een gebedswake tijdens een optreden van de omstreden porno-rockband Rockbitch. De christenen zul len in de Kerk van de Parochie Heilige Jacobus de Meerdere voor de bezoekers bidden, terwijl het optreden in het uit gaanscentrum tegenover de kerk plaatsheeft.AfVP van onze verslaggever Henk van Ess AMSTERDAM - PTT Telecom lapt het telefoonverkeer af van nieuwkomer Versatel, een be drijf dat goedkope gesprekken naar het buitenland verkoopt. De PTT misbruikt de privacy gevoelige informatie om klan ten terug te winnen die zijn overgestapt naar de concurrent. Deze beschuldiging komt van jurist Marc van der Heijden van Versatel. De Amsterdamse on derneming heeft een klacht te gen PTT Telecom ingediend bij de Europese Commissie inBrus- sel wegens concurrentieverval sing en misbruik, voortkomend uit een monopoliepositie. Ver satel zegt over een groot aantal nieuwe bewijzen van misbruik te beschikken en verwacht daarom de zaak in Brussel bin nenkort te winnen. Het bedrijf beweert dat PTT Te lecom systematisch 'afluistert' welke klanten van Versatel aan het bellen zijn. Computers slaan het telefoonverkeer op in een gi gantische database met de naam KADO, een vergaarbak van gedetailleerde informatie over het belgedrag van klanten. Marketingmensen van PTT Te lecom staan vervolgens door gaans binnen drie dagen op de stoep bij de klanten van Versa tel. Doel is klanten met stunt aanbiedingen te laten terugke ren naar PTT Telecom. Misbruik Volgens jurist Van der Heijden wordt daarbij geen middel ge schuwd. „Er zijn bijvoorbeeld gratis bedrijfscentrales aange boden om onze klanten over de streep te trekken. Hiermee maakt PTT Telecom misbruik van haar honderd jaar oude mo nopoliepositie. De winsten die met gemeenschapsgeld op spraaktelefonie zijn gemaakt, worden nu gebruikt om ons uit de markt te prijzen." Versatel moet voor het opzetten van de buitenlandse gesprekken een klein stukje op het PTT-tele- foonnet 'meeliften'. De onder neming heeft namelijk geen ei gen infrastructuur om haar klanten in het midden- en klein bedrijf rechtstreeks te bereiken. Voor het gebruik van het PTT- net betaalt de onderneming een dubbeltje per minuut aan PTT Telecom. Versatel, waarvan Fortis aan deelhouder is, zegt dat PTT Te lecom meer oneigenlijke metho des gebruikt. Versatel-klanten moeten eerst het nummer 1611 bellen om goedkoop contact met het buitenland te leggen. Maar per 1 juni, wanneer PTT Tele com nieuwe tarieven invoert, is het bij de goedkoopste variant (Belbudget) niet mogelijk het toegangsnummer van Versatel te draaien. Ook kan '1611' niet in telefooncellen worden ge bruikt, aldus Van der Heijden. Het bedrijf overweegt daarom een nieuwe klacht bij Brussel in te dienen. PTT Telecom zegt niet te willen reageren zolang de klacht bij de Europese Commis sie ligt. GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De economisch politie rechter in Rotterdam heeft woensdag het bedrijf WW veroordeeld tot een boete van 54.500 gulden wegens een reeks mi lieu-overtredingen. Officier van justitie mr. L. de Jonge had een boete van ruim 140.000 gulden geëist tegen de opvolgers van hel beruchte Tanker Cleaning Rot terdam (TCR). De Belgisch-Nederlandse combinatie WW nam eind 1994 de havenontvangst installatie van TCR over. Dat bedrijf ging over de kop nadat justitie in december 1993 een inval had gedaan. TCR bleek ja renlang de overheid om de tuin te hebben geleid. Het bedrijf loosde chemisch afval rechtstreeks in de Rotterdamse haven. Zes leidinggevenden kregen hiervoor in 1995 lange celstraffen. Ook WW heeft zich schuldig gemaakt aan milieu-overtredingen. Het Open baar Ministerie betrapte het bedrijf de afgelopen twee jaar verschillende keren op het lozen van afvalwater dat niet aan de eisen van de gedoogbeschikking vol deed. Mede-eigenaar M. Verbrugge van WW beriep zich op overmacht. „De installatie van TCR bleek nog slechter te zij n dan we hadden vermoed. Wat we kochten was niet meer dan een nepfabriek. De contro lekamers stonden vol met apparatuur maar die was niet aangesloten op de in stallatie. Bovendien zaten alle tanks en leidingen vol met afval", aldus Verbrug ge. Hij vindt dat zijn bedrijf desondanks „een prachtige klus heeft geklaard". „Er is zeventig miljoen in de installatie geïn vesteerd, We konden niet alles in één klap oplossen maar zijn nu zover dat bijna alle problemen verholpen zijn. De tweede helft van dit jaar werken we zeker binnen de normen", aldus Verbrugge. Officier van justitie mr. L. de Jonge toon de begrip voor de moeilijke start van WW. Het OM ondernam ook aanvanke lijk geen actie toen in begin 1995 drie keer proces-verbaal werd opgemaakt. „We gaven WW het voordeel van de twijfel. Helaas zijn er nog zes processen- verbaal gevolgd. Bovendien zijn in maart van dit jaar opnieuw enkele overtredin gen geconstateerd. Dan rest ons niets an ders dan de zaak aan de strafrechter voor te leggen", aldus De Jonge. De politierechter achtte opzet niet bewe zen. Ook sprak hij het bedrijf van enkele zaken vrij. De overige overtredingen le verden forse geldboetes op otndat het volgens de politierechter gaat om „zeer ernstige feiten". ANP van onze verslaggever Wilfred Scholten DEN HAAG - Het USZO in Heerlen en Groningen, de in stantie die de wachtgelduitke ringen aan onderwijspersoneel uitkeert, krijgt een 'aller-aller- laatste waarschuwing' van mi nister Ritzen van Onderwijs om de manier van werken te verbe teren. Als binnen een half jaar niet minder fouten worden ge maakt bij de verstrekking van uitkeringen aan ontslagen on derwijspersoneel, dan stapt de minister naar een organisatie die het beter kan. In een debat gisteren in de Tweede Kamer gaf Ritzen een toelichting op zijn verrassende mededeling, afgelopen zaterdag voor de televisie dat hij het con tract met de Uitvoeringsorgani satie Sociale Zekerheid Over heid en onderwijs (USZO) zou opzeggen. Drie dagen daarvoor had hij in een brief aan het par lement nog laten weten vol doende verbeteringen te zien om met de organisatie verder te gaan. Naast de directie en raad van toezicht van de USZO, was de Kamer ook verbijsterd over die mededeling. Alle partijen gaven toe dat de organisatie teveel fouten maakt hij de verstrekking van uitke ringen en dat de automatisering is mislukt, maar dat de USZO oog wel een kans moet krijgen. Bovendien loopt het contract met het ministerie nog tot 2001. De fracties begrepen dan ook niet waarom Ritzen binnen drie dagen van mening veranderd is en zonder waarschuwing het contract wil laten ontbinden. In zijn verweer wees Ritzen op het te lage tempo van de verbe teringen bij de dienst. Zo duurt het twee maanden voordat iemand voor het eerst zij n uitke ring toegekend krijgt. Verande ringen worden wel doorge voerd, maar duren volgens de minister veel te lang. Als klant hoeft zijn ministerie daar geen RIJSWIJK - Actievoerende boe ren hebben besloten hun boycot tegen het mestbeleid te staken. Zij zullen hun mestboekhou- ding over 1996 alsnog insturen in de hoop dat het Openbaar Mi nisterie (OM) afziet van verdere vervolging van de boeren die weigeren hun mestboekhou- ding over 1995 in te leveren, al dus F. Meulenmeesters van het comité Wij zijn het zat. Het OM juicht het gebaar toe. Volgens Meulenmeesters willen de boeren niet ten koste van al les doorgaan met de acties. „Het mestbeleid ligt voor de komen de jaren vast. Daar komt weinig verandering in." ANP (Advertentie) Rabobank t" Een belletje en u weet het. Want via de Rabobank Hypotheeklijn weet u snel tot welk bedrag u een hypotheek kunt krijgen. 24 uur per dag! U ziet het: met de telefoon kunt u ALTIJD de Rabobank in! De Rabobank Hypotheeklijn: 0900 - 9279 (20 ct/min). van onze redactie binnenland VOLENDAM - De 'tranen' op het Mariabeeld in het Boelens- park in Volendam zijn van men selijk bloed. Dat heeft de politie geconstateerd. Voor de politie is daarmee de kous af. „Er is niets strafbaars gepleegd", aldus woordvoerder Molcman. „Het is gewoon een misselijke grap." In het pinksterweekeinde wer den op de wangen van het Mari abeeld sporen van rode 'tranen' ontdekt. Wat de politie betreft zal het altijd wel onduidelijk blijven wie verantwoordelijk is voor die 'tranen'. Wel legt men een verband met de Luilakvie ring, waarbij in Volendam nogal fors is gevochten. Het beeld is zes jaar geleden ge plaatst door Hille Kok, inwoon ster van Volendam die zegt dat Maria aan haar verschenen is. Kok is opgelucht dat* de rode BREDA - De Raad van Commis sarissen van het Chassé Theater in Breda vindt het niet in het be lang van het theater dat direc teur Reg ten Zijthoff ontslag krijgt. De Raad heeft verant woordelijk wethouder N. van Os na een gesprek van twee uur met Ten Zijthoff schriftelijk ge vraagd zijn vorige week geno men besluit te herzien. Van Os heeft laten weten zich te zullen beraden. Voor de Bredase wethouder barstte de bom toen de onder handelingen over het afstoten van de zeer verliesgevende ho- reca-exploitatie van het Chassé Theater niet wilden vlotten. Kandidaat P. Werther, directeur van Congres- en Tentoonste- lingscentrum Het Turfschip, be klaagde zich onlangs in het openbaar over tegenwerking door Ten Zijthoff Na een gesprek met Werther hakte de wethouder de knoöp door en adviseerde de Raad van Commissarissen Ten Zijthoff te ontslaan en de voorlopige over eenkomst met Het Turfschip te beëindigen. Het Turfschip had de overname van de theaterho- reca gekoppeld aan ambitieuze plannen voor de naast het thea ter gelegen Kloosterkazerne. In dit leegstaande historisch ge bouw wilde Werther een zalen centrum met restaurant vesti gen en er ook een hotel met 140 kamers bouwen. ANP sporen in ieder geval niet van verf zijn. Zij houdt de mogelijk heid open dat het 'menselijk bloed' van Maria zelf afkomstig is. Ook pastoor J. Berkhout houdt nog een slag om de arm. „We wachten even af. Als iemand ei gen bloed op het beeld gesmeerd heeft, dan is het een verschrik kelijk misselijke streek. Mani puleren met diepe emoties van mensen is ontzettend grof. Maar misschien is het toch iets van boven. We zien wel of er nog een vervolg komt. Dat is immers ook in de grote bedevaartsplaatsen gebeurd." GPD UTRECHT - Burgemees ter Opstelten van Utrecht is niet van plan het op 29 juni in zijn stad geplande free-fightgala te verbie den. Als organisator en oud-judoka Chris Dol man met politie en brand weer overeenstemming bereikt over de organisa tie, mag het evenement in De Vechtsebanen wat de gemeente betreft door gaan. Het zou het vierde free- fightgala in Nederland zijn. De eerste drie zijn sinds 1995 in Amsterdam gehouden. Na het eerste gala riep staatssecretaris Terpstra (Sport) op tot een verbod op de sport, die een combinatie is van kick- en van thaiboksen. Dat het zo ver niet is geko men, ligt onder meer aan een rapport dat in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is opge steld. Daarin staat dat bij free-fightwedstrijden de regels en medische facili teiten de veiligheid van deelnemers voldoende waarborgen. Directeur P. Smit van De Vechtsebanen meldde eerder dat hij er geen moeite mee heeft, mits er tijdens het gala geen zoge naamde kooigevechten plaatsvinden. Deze ge vechten, waarbij nage noeg alles is toegestaan, gaan een stuk verder dan free fight, waarbij beper kende regels gelden. ANP DEN HAAG - Koningin Beatrix en scheidend vice-president Van de Raad van State, mr. W. Scholten bij diens afscheid, gisteren ti j dens een buitengewone zitting van de Volle Raad van het hoogste adviescollege van de regering. 'Onderkoning' Scholten vertrekt we gens het bereiken van de 70-jarige leeftijd en wordt opgevolgd door Tjeenk Willink, tot voor kort voorzitter van de Eerste Kamer. foto Herman Pieterse/ANP van onze verslaggever Carel Goseling DEN HAAG - Vrouwen ouder dan 65 jaar zijn ongezonder dan hun mannelijke leeftijdgeno ten. Ze hebben meer langdurige aandoeningen, liggen vaker langere tijd in bed en hebben meer hulp nodig. De vrouwen hebben ook vaker last van in continentie en problemen met zien. Ze bewegen zich moeilij ker en kunnen minder lang staan of zitten. De vrouwen gaan vaker naar de huisarts, ge bruiken meer medicijnen en hulpmiddelen en doen regelma tig een beroep op familie, vrien den of kennissen om hen bij te staan. Dit stelt drs. H. Swinkels, on derzoeker verbonden aan het Centraal Bureau van de Statis tiek (CBS), op basis van een on derzoek onder 9300 ouderen. Daarbij werd alleen naar hun gezondheidstoestand gekeken. De resultaten worden volgende week gepubliceerd in het maandbericht van het CBS. Vol gens Swinkels is er een groot probleem omdat de bevolking niet alleen vergrijst, maar het aandeel van wouwen onder de ouderen toeneemt. Van de twee miljoen ouderen zegt 44 procent zich 'slecht' te voelen. Meer dan de helft (51,5 procent) zegt een langdurige aandoening te hebben. Een op de drie ouderen wordt daardoor belemmerd in de dagelijkse be zigheden. Het gaat dan om het niet meer kunnen optillen van een boodschappentas, dingen niet meer kiinnen oprapen of geen hard voedsel meer kunnen doorbijten. Moeite Vijf procent van de ouderen zegt steeds of periodiek in bed te lig gen wegens gezondheidsklach ten. Bijna één op de vijf ouderen heeft moeite met zich aan- en uitkleden en met lopen; vooral trappen zijn een moeilijk te ne men hindernis. Vaak kan dat niet zonder hulp. Als een oudere het door ziekte of een verwon ding tijdelijk rustig aan moet doen, duurt die periode gemid deld ruim 37 dagen. Als naar afzonderlijke proble men wordt gekeken dan blijkt dat bijna elf procent van de ou deren last heeft van incontinen tie. Bijna twaalf procent is slechthorend, negen procent ziet slecht. Van de ouderen bezoekt 86 pro cent jaarlijks minstens één maal de huisarts. Zestig procent komt elk jaar wel eens bij de specia list. Ruim 90 procent van de ou deren slikt medicijnen. In 20 procent van de gevallen gaat het daarbij om geneesmiddelen die men zelf koopt, zonder recept. Hulp van familie, vrienden en kennissen is bij ouderen popu lair. Een kwart van de personen ouder dan 65 jaar laat zich door hen bijstaan. De thuiszorg helpt maar één op de zeven ouderen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 3