Oostburg wil ruimte voor recreatie Vader- en Moederplein in Breskens Rooi in Zuiderpark Terneuzen op last rechtbank stilgelegd Walzenmolen herleeft in boekwerk Raad van State bekijkt vergunning transformatorstation zeeland 15 College vraagt om aandacht voor uitbreiding sector bij herinrichting kust Hulst swingt met dweilbands mee EG-subsidies visserij stokken Politie schort formeel overleg op Busroute lijn 28 gewijzigd Versmarkt Zierikzee maakt kans Openstaande boete geïnd Kampioen ouderenbiljart Inbraak in Philippine V ollemaans wandeling donderdag 22 mei 1997 jan onze verslaggever lans Heijt OOSTBURG - Het Oostburgse college van B en W wil dat in het plan voor de Herinrichting Kust Vest-Zeeuwsch-Vlaanderen oldoende ruimte wordt gere serveerd voor uitbreidingen in i)e recreatiesector. Volgens het college dient er niet alleen reke ning te worden gehouden met plannen voor bedrijfsvergrotin- die al zijn goedgekeurd, naar ook voor te verwachten uitbreidingen. Daarnaast vindt sd college dat het realiseren jan natuurwaarden niet ten boste mag gaan van de land- joinv. De Landinrichtingscommissie nesenteerde in februari dit jaar iet milieu-effectrapport en het looi'ontwerpplan voor cle Her- luiehting Kust West- eeuwsch-Vlaanderen. De her- nrichting is van toepassing op Een gebied van vijfduizend hec tare en omvat de complete kust- trook van Sluis tot aan jjreskens en enkele van de ach- erliggende polders. Het plan is moral bedoeld om recreatie, na- üurbeheer en landbouw beter pelkaar af te stemmen, neen notitie over het vooront- ■jverpplan constateren B en W ran Oostburg dat de gemeente re visie 'Koersen op Kansen' niet wordt genoemd. Maar vol gens het college dient 'Koersen ip kansen' wel een toetstings- lader te zijn voor het voorlopige herinrichtingsplan. In het herinrichtingsplan wordt gesteld dat ongeveer 700 hecta re grond wordt onttrokken aan de landbouw ten gunste van de njtuur. B en W stellen dat dit peomemen tot grote onrust [hééft geleid in de agrarische ■rector. B en W vinden dat min der clan 700 hectare grond aan dè landbouw ontnomen moet porden als blijkt dat er door die maatregel onvoldoende ruimte overblijft voor de agrarische sedor. Daarnaast vinden B en W dat re- tóng dient te worden gehou den met een aanzienlijke ver- g van de oppervlakte die is voor reci'eatie. „Het concept Streekplan Zeeland jaat uit van een extra ruimtebe- lóefte van twintig procent", [stelt het dagelijks gemeentebe stuur. „Het ministerie van Eco nomische Zaken komt tot de conclusie dat er landelijk wel eens veertig procent ruimte meer nodig kan zijn voor toeris me en recreatie. Deze ruimte is vooral nodig om aan de vi'aag naar meer kwaliteit te kunnen voldoen. Het gaat niet zozeer om uitbreiding van het aantal overnachtingsplaatsen." Het college vindt het opvallend dat in één van de modellen voor het hei'inrichtingsplan een om vangrijk groengebied is ingete kend op de plek die in het be stemmingsplan Cavelot een bestemming verblijfsrecreatie heeft. B en W willen vasthouden aan die bestemming. Begin juli buigt de Raad van State zich over de vraag of er al dan niet een kuuroord gebouwd mag worden in het bestemmingsplan Cavelot. B en W van Oostburg gaan in hun notitie ook in op de financiële consequenties van de uitvoering van het herinrich tingsplan. De totale kosten be- di'agen driehonderdduizend gulden. Daarvan is 125.000 gul den bestemd voor de aanleg van dorpsgroen en 175.000 gulden voor de aanleg van fietspaden. Het college hecht veel waarde aan de uitbreiding van het net van ï-ecreatieve fietspaden. Eén •van de wensen is het realiseren van een fietsverbinding tussen Breskens en Sluis over bestaan de dijken. De Herinrichting Kust West-Zeeuwsch-Vlaande- ren wordt op woensdag 28 mei besproken tijdens een vergade ring van de commissie planolo gie. Deze vergadering wordt ge houden in de commissiekamer van het gemeentehuis en begint na afloop van de commissie be stuurlijke zaken. Die laatste commissievergadering begint om 8.30 uur. Het plein voor wachtende ouders bij de basisschool in Breskens werd woensdag feestelijk ingewijd. foto Peter Nicolai van onze verslaggever BRESKENS - Wachtende ouders bij dé Openbare School voor Basisonderwijs aan de Dorpsstraat in Breskens lopen niet langer het risico voor de sokken te worden gereden door passerende auto's, fietsers of bromfietsers. Wethouder A Rosèndaal van dè gemeente ÖoStburg opende woensdag het 'Vader- en Moederplein', waai de ouders rüstig op een bankje tussen bomexl en bloe men pp hun kroost kunnen wachten. Docente Sandra de Ruysscher legt uit dat de stoep vóór de openbare school erg smal was en dat de ouders daarom altijd op straat op hun kinderen stonden te wachten. Er werd een commissie gevormd die besloot iets aan de onvei lige verkeerssituatie te doen. Ouders, de wijkagent, de leerkrachten en vertegen woordigers van de medezeggenschapsraaden de ge meente Oostburg namen zitting in die commissie. „Er werd besloten het trottoir vóór het kleutërplein aan de kant van de school te verbreden", zegt De Ruys scher. „De gemeente Oostburg gaf onmiddellijk steun aan het voorstel. We dienden het plan in april in enhet pleintje is nu al gereed." De Ruysscher laat weten dat medewerker H. van Gef- fen van de afdeling openbare werken van de gemeente Oostburg de drijvende kracht was achter de werk zaamheden aan het plein. Het strmkgêwas is verwij derd, er zijn bankjes geplaatst en rond de kastanjebo men zijn bloembakken geplaatst. jan onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente .Tfemeuzen is woensdag gestopt met het kappen van een groen- gordel aan de rand van het Zui- derpark. De werkzaamheden werden metonmiddelijke in gang gestaakt op last van een voorlopige uitspraak van de president van de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg. Tien belanghebbenden hadden daartoe een spoedprocedure aangespannen. In het schorsingsverzoek dat de Rotterdamse advocaat B. Kool haas dinsdag namens zijn cliën ten indiende bij de rechtbank, wordt aangevoerd dat de de ge- jneente onzorgvuldig is omge gaan met de kapvergunning voorde 91 bomen. De belanghebben beweren niet van de vergunning op de hoogte te zijn gesteld, zodat ze nimmer in de gelegenheid zijn gesteld v_anonze medewerker HULST - Ongeveer dertig dweilbands marcheren zondag 2a mei met veel muzikaal ge weld door de Hulster binnen stad. Voor de vierde keer houdt De Bareelen onder het motto Hulst swingt uit zijn voegen' «en dweildag. Het spektakel is inmiddels uit gegroeid tot een publiekstrek ker met een grote uitstraling, want vanaf 14.00 uur komen er Behalve bands uit Zeeuws- Vlaanderen (vier uit Hulst, een dweilorkest uit Terhole, Vogel waarde, Westdorpe en Sas van C-ent) ook groepen uit Walche ren, Noord-Brabant en Zuid- Holland. De in totaal 470 muzikanten heden op in 32 horecagelegen heden en in de straten van Hulst. De organiserende De Bareelen ontvangt in een feesttent op het Havenfort acht dweilorkest]es. Medewerkers van de Stichting leugdvakantièwerk zullen zo- in de tent als in de binnen stad op diverse plaatsen kinde st grimeren. In de tent wordt jfe eerste aangevoerde nieuwe haring aangeboden. Rond de klok van 18.00 uur verzamelen :e deelnemende bands in de feesttent. Met een muzikale happening sluit men de dag af. om formeel bezwaar aan te te kenen. Het was juist de groene omge ving die hen indertijd heeft doen besluiten daar een huis neer te zetten. Dat die gordel nu moet verdwijnen, omdat de gemeente de betreffende percelen heeft verkocht aan Imotec voor de bouw van 23 woningen, bete kent dan ook een 'onevenredig nadeel', claimt Koolhaas. Gemeentewoordvoerder O. Vos- veld reageerde gisteren verrast op cle snelle uitspraak van cle rechtbankpresident. Volgens hem staat de gemeente vooiio- pig weinig anders te doen dan af te wachten hoe de verdere juri- dische afwikkeling uitpakt. De verwachting is dat cle rechter binnen drie weken komt; t.ot een inhoudelijke beooi'deling van de kwestie. Luidt het besluit dat de bomen niet mogen worden gerooid, clan zit de gemeente met een probleem, erkent Vos- veld. „Dat zou betekenen dat het hele plan opnieuw moet worden bekeken." Het gebied waar Imotec wil gaan bouwen is anderhalve hec- tare groot. De Terneuzense raad besloot eind april de grond voor 2,6 miljoen gulden te verkopen. Dat geld is nodig om het exploi tatieplan voor het (te reconstru eren) Zuiderpark financieel sluitend te maken. Informatie De kapvergunning is - zoals ge bruikelijk - niet gepubliceerd in cle regionale bladen. Volgens de gemeente zijn de belangheb benden vorige maand evenwel op de hoogte gesteld tijdens een informatiebijeenkomst, zoals blijkt uit het verslag van die zit ting, aldus Vosveld. De betref fende bewoners voeren aan dat de bijeenkomst puur informeel was. Ze waren daarom hoogst verbaasd dat dinsdag buldozers waren begonnen met het vei*wij- deren van de boschages. Eén van de bezwaaimakers schakel de cle politie in om de 'ruim- ploeg' tot stoppen te dwingen. Technisch directeur H. Duerink van Imotec was gisteren nog niet op cle hoogte van cle proble men in het plangebied. Een ver- traging van enkele weken is naar zijn idee te overkomen. Blijkt evenwel dat er een drasti sche aanpassing van de plannen nodig is, dan sluit. Duerink een schadeclaim richting gemeente niet uit. Het streven was kort na de zomeivakantie met de bouw van de woningen te beginnen. Gedeputeerde G. de Kok (1) ontvangt het eerste exemplaar van Buiten Bedrijf uit handen van O.J.P. van Buytenen van de Hermans- groep (A&P). R Nijhof van de werkgroep Industriële Archeologie Zeeland (midden) kijkt toe. foto Peter Nicolai van onze verslaggever Hans Hejjt SAS VAN GENT - Twee jaar geleden viel meelfabriek De Walzenmolen in de Wilhelmi- nalaan in Sas van Gent ten prooi aan de slopershamer, maar dat betekende niet dat de tastbare herinneringen aan de fabriek werden uitgewist. Ver schillende erfstukken kregen een plaatsje in het industrieel museum in Sas van Gent. Bo vendien werd woensdag een geïllustreerde publicatie over de Walzenmolen gepresen teerd. Meer dan een eeuw was De Walzenmolen in de Wilhelmi- nalaan beeldbepalend voor Sas van Gent. De geschiedenis van de meelfabriek begon in 1830 met de komst van Domi- nicus Verschaffel naar Sas van Gent. Verschaffel kocht een korenmolen en verving die in 1848 door een stoomkorenmo- len. In 1866 deed Dominicus zijn zaak over aan zoon Johan nes. Die zou de stoomkorenmolen in de jaren negentig van de vo rige eeuw ontwikkelen tot één van de modernste meelfabrie ken in Zeeland. De Walzenmo len was de eerste industriële vestiging in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone en daar om is het niet vei-wonderlijk dat historisch bewuste Sasse- ïxaren een actie ondernamen om cle sloop van het gebouw te voorkomen. De meelfabriek had in 1993 de poorten geslo ten en was dus overbodig ge worden; Documentatie Het lukte de actievoerders niet de ontmanteling van de fa briek tegen te houden. Op de plek waar meer dan een eeuw lang meel werd geproduceerd staat al geruime tijd een A&P supermarkt. Het Projectbu reau Industiieel Ei-fgoed in Zeist besefte echter dat één van de belangrijkste meelfa brieken het loodje had gelegd en besloot daarom de geschie denis van de Sasse onderne ming te documentei'en. De provincie Zeeland en Super marktketen A&P zegden fi nanciële steun toe. zodat de Sasse heemkundige mevrouw L. Sarneel-Antheunis exx kunsthistoiicus J. Ha velaar aan de slag konden. Havelaar legde woensdag bij de presentatie van het 32 pagi na's tellende boekwerkje uit dat. hij i-uim een jaar geleden was begonnen met zijn zoek tocht naar materiaal over de Walzenmolen. Hij verklaarde dat in een eerder boekwerk over het industrieel verleden van de Zeeuws-Vlaamse ka naalzone al waai'devol materi aal was verzameld. Verder speurde Havelaar onder meer in de archieven van Middel burg en de Kamer van Koop handel en in het Zeeuws Docu mentatiecentrum naar bronnenmatei'iaal over de meelfabriek. „Ook de familie Sameel. an dere leden van de heemkundi ge kring en de archivaris van Sas van Gent leverden materi aal", aldus Havelaar. „Verder haalden we op het laatste mo ment van een stoffige zolder twee dozen met waardevolle informatie. Ook gesprekken met de laatste directeur en het bestuderen van het bedrijfsar chief en familiearchief waren belangrijk voor het comple menteren van het beeld." Industrialisatie Havelaar neemt in de publica tie de hoofdstukken twee tot en met vier voor zijn ï-ekening. In het tweede hoofdstuk be schrijft de kunsthistoricus hoe de familie Verschaffel de over stap maakte van een korenmo len naar een heuse meelfa briek. In het derde hoofdstuk doet Havelaar verslag van de geschiedenis van de Walzen molen vanaf de oprichting van de stoommeelfabriek in 1867 tot de sluiting in de zomer van 1993. Het vierde hoofdstuk is gewijd aan de techniek en voorzien van tal van illustra ties die inzicht geven in het productieproces. Het eerste hoofdstuk is van de hand van mevrouw Sameel. Zij geeft een beknopt overzicht van de geschiedenis van Sas van Gent en van de Sasse molens. Ook over het persoonlijk leven van Johannes Verschaffel ver- sti-ekt cle heemkundige infor matie. Voormalig bedrijfslei der J. F. Verbrugge sluit het boekwerk af met een verslag over de kwaliteitseisen bij de Walzenmolen en de geschiede nis van de stoommachine. De publicatie Buiten Bedrijf - De Walsenmolen van Sas van Gent is geïllustreerd met tal van foto's, plattegronden en historische prenten en is uitge geven als vierde aflevering in de reeks Buiten Bedrijf van de Stichting Publikatiefonds In dustrieel Erfgoed in Zeist. Het boekje kost 9,50 en is ver krijgbaar bij de A&P super markt in Sas van Gent en bij het Px-ojectbureau Industrieel Erfgoed. DEN HAAG - Minister J. van Aartsen (visserij) geeft de inge wikkelde Europese regels voor visserijsubsidies de schuld van cle trage uitbetaling door zijn ministerie. Hij heeft eind vorig jaar een accountantskantoor ingescha keld om verdere vertraging te voorkomen, schrijft hij aan het Productschap Vis. Dat had geklaagd dat het ministerie er al 2,5 jaar over doel om Brusselse miljoenensubsidies naar Ne derlandse vissers door te sluizen. Het productschap heeft een groot deel van de subsidies voorgeschoten. Van Aartsen heeft hij inmiddels zijn handtekening gezet on der een aantal gemeentelijke projecten. Welke dat zijn. kon het ministerie dinsdag niet zeggen. De visserijprojecten waarvoor Brussel onder meer geld heeft gegeven zijn het in stalleren van black boxen op mosselschepen, het uitbaggeren van de Korringa-werf in Yerseke en het ruilen van percelen tussen garnalenvissers en mosselkwekers in de Waddenzee. MIDDELBURG- Korpsleiding en ondernemingsraad van cle politie Zeeland hebben het formeel overleg opgeschort om duidelijkheid te kunnen kxijgen over de interpretatie van cle wet op de ondernemingsraad. De belangenbehartiging van het personeel geschiedt sinds kort niet langer via een dienst commissie maar een ondernemingsraad. Tijdens het eerste formele overleg in de nieuwe structuur con stateerden de deelnemers dat er met name op het gebied van het instemmings- en adviesrecht verschillende interpretaties van de wet mogelijk zijn. In afwachting van een advies van een extern juridisch adviseur is het formele overleg thans op geschort. Politiewoordvoerder Henk Kramer benadrukt dat er geen sprake is van een conflict. SCHORE - De busroute van lijn 28, Kapelle-Hansweertis ge wijzigd. Het onveilige traject langs de Schoorse Zeedijk wordt voortaan gemeden. In plaats daarvan zal via de Ka- naalweg worden gereden. Op die manier kan bovendien een halte in gebx-uik worden genomen voormensen die van Hans- weert naar Schoi'e willen reizen. Die nieuwe halte is geplaatst aan de Kaai. ter hoogte van de Haaimeet. Vanaf 1 juni zullen er bovendien nog meer wijzi gingen komen in de diensti-egeling van lijn 28. De lijn zal dan vaker rechtstreeks tussen Goes en Schore-Hansweert gaan rijden, waardoor mensen niet zo vaak hoeven over te stappen in Kapelle. ZIERIKZEE - Het plan voor een 'vei'Smarkt' aan het Haring- vlietplein in Zierikzee is nog niet geschrapt. Blijkt de Super toch genoodzaakt te vertrekken dan wil bakker C. W. Verwijs alsnog het gezelschap zoeken van een slager en een groente en fruitspecialist„De vergunning heb ik immers al." Slager P. Pouwer, die bij Verwijs zou intrekken, meldde vorige week dat het plan van de baan was omdat de bakker de verbouwing fi nancieel niet rond kon krijgen. Dit is echter niet waar, meldt Verwijs nu. „De Super heeft ons gewoon gedwarsboomd. Wij waren al een jaar bezig met cle voorbereidingen voor een versmarkt toen cle Super plotseling kwam, zonder vergunning, niets. Toen besloten wij voorlopig te stoppen." SCHOONDIJKE - Een 27-jarige Vlissinger werd in de nacht van dinsdag op woensdag om 0.40 uur aangehouden op cle Willemsweg in Schoondijke, omdat hij een boete van 1025 gulden had openstaan. Na het betalen van de boete kon cle man zijn weg vervolgen. van onze medewerker VOGELWAARDE - De NV Del ta Nutsbedrijven uit Middel burg strijdt met het gemeente bestuur van Hontenisse over de milieuvergunning voor het transformatorschakelstation aan de Cambronsestraat in Vo gelwaarde. Op één punt zou de vergunning te streng zijn. Daar heeft de NV een spoedprocedure over aangespannen bij de Raad van State in Den Haag. In het kader van die procedure vond dinsdag bij de Raad van State een hoorzitting plaats. Voor de centrale werd in 1974de eerste milieuvergunning ver leend. Die is inmiddels verou derd. Daarom heeft het gemeen tebestuur hem gemoderniseex'd. Daaxïn is het gemeentebestuur volgens de NV Delta iets te ver gegaan. De gemeente heeft rond het bedrijfsterrein van Delta in Vogelwaarde een denkbeeldige cirkel van vijftig meter getrok ken. Bi] die cirkel mag niet meer dan een bepaalde gelui cisgrens waarde te horen zijn. Dat is vol gens de NV een verkeerde regel. Je zou als gemeente geen zaken moeten gaan beschermen, die ex- niet zijnDe denkbeeldige cirkel zou moeten verdwijnen. Daar voor in de plaats zouden zoge noemde meetpunten mpeten worden ingesteld. De overheid bepaalt daarbij dat bij die meet punten (bij voorbeeld wonin gen) bepaalde geluidswaarden niet mogen worden oversehre- den. Gemeentewoordvoerder L. van de Walle vroeg zich dinsdag af waar de NV Delta zich di'uk over maakt. Er zijn momenteel geen problemen. Delta kan zonder meer aan de gewraakte vergun ning kunnen voldoen omdat ei- geen woningen binnen cle cirkel vallen. „Men kan voldoen aan de nieuwe voorschriften, zonder het treffen van aanvullende, du re geluidwerende voorzienin gen", aldus Van cle Walle. Behandelend rechter van de Raad van State, J. Hulshof, gaat zich beraden en hoopt over een week uitspraak te doen. HEIKANT - L. van Remortele uit Heikant is de nieuwe kampi oen ouderenbiljart van de ge meente Hulst. In het plaatselijke gemeen schapscentrum 't Heike bonden de kampioenen van cle ouderen bonden uit Sint Jansteen, Clin- ge, Hulst en Heikant de strijd met elkaar aan. Van Remortele eindigde met een miniem ver schil van een carambole voor L. de Vos uit Clinge als eerste. Der de werd A Vlassenroot uit Hulst. PHILIPPINE - In de nacht van dinsdag op woensdag werd in gebroken in een woning aan de Jacob Hobeinstraat in Philippi ne. De vijftigjarige bewoner mist enkele honderden guldens en persoonlijke papieren. HOEK - Staatsbosbeheer geeft vandaag, donderdag 22 mei, om 22.00 uur het startsein voor een nieuw project. Bij de receptie van recreatiecentrum De Braakman wordt voor de eerste maal een Vollemaanswandeling gehouden. De natuur is met volle maan al tijd ietwat van streek en het is daarom niet verwonderlijk dat de mens volle maan in het vei'le- den altijd heeft gekoppeld aan duisterse machten. Namen uit de natuur als Heksenboter, Sa- tansboleet en duivelseieren (paddestoelen) verwijzen naar die wereld van de duisternis. De medewerkei-s van Staats bosbeheer willen samen met de deelnemers aan de nachtelijke wandeling een aantal mysteries ontrafelen, vleermuizen zien en hoi-en en met een beetje geluk het spookachtige geroep van de bosuil of ransuil horen. Verder kan tijdens de wandeling van mysterieuze gerechten worden geproefd. Wel eens een broodje braakbal gegeten? Deelnemers dienen zich vooraf telefonisch aan te melden bij de receptie van recreatiecentrum De Braakman. De kosten voor volwassenen bedragen 7.50 gul den. Kinderen betalen vijf gul den. Ook op 20 juni, 20 juli, 18 augustus en 16 september ver zorgt Staatsbosbeheer Volle- maans wandelingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 37