Tekort technische vaklui zorgelijk PZC Hontenisse soepel met toepassing van regeling bloemdijken Logo nieuw ROC bij presentatie onthuld Flandria schrapt plan dagelijkse rondvaart Minder foutparkeren bij het Veerse Meer Humanistische uitvaart in opkomst Bouw van sporthal in Kloosterzande lijkt nu definitief Hulst maakt zich op voor het volksfeest Bertha Strikes Again zeeland 16 Bedrijfsleven dreigt volgens Schelde-topman in de problemen te komen geslaagd donderdag 22 mei 1997 sbw van onze verslaggever Willem van Dam VLISSINGEN - Bestuursvoor zitter mr. R. C. van den Heuvel van de Koninklijke Schelde Groep BV te Vlissingen is ern stig bezorgd over het gebrek aan Actie voor hulp aan Roemenië RETRANCHEMENT - In dorpshuis D'Ouwe Schoole in Retranchement wordt op zater dagavond 24 mei een actie ge houden voor het hulptransport voor het ziekenhuis in Odobesti in Roemenië. Het Truzements mannenkoor, Onderdruq Saxofoonkwartet en de Rodanborgh Troubadours in Aardenburg verlenen hun medewerking. Verder kunnen de bezoekers meedoen aan bin go en loterij. Ook worden Roe meense hapjes en wijnen geser veerd en een video vertoond van het vorige transport. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Bakkerij Basting aan de Dorps straat en de familie Stellemans aan de Dorpsstraat 46. goed geschoold technisch per soneel op de arbeidsmarkt. Door dat tekort dreigt het be drijfsleven in problemen te ko men. Daf is daar een recent voorbeeld van. De Eindhovense vrachtwagen fabrikant voelt zich door het ontbreken van voldoende vak lui in de eigen regio gedwongen om werknemers in België te weiven. Ook De Schelde kost het vaak moeite om goed ge kwalificeerd personeel te vin den. Volgens Van den Heuvel komt dat doordat onderwijs en arbeidsmarkt nog altijd onvol doende op elkaar zijn afge stemd. „Ik maak mij grote zor gen dat wij straks verdrinken in het meer van werkloze commu nicatie-, administratie- en be- drijfskundespecialisten, maar geen productiechef meer kun nen krijgen." De Schelde-top man zei dat woensdag in Vlis singen tijdens eens bijeenkomst van het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC)-Zeeland. Volgens Van den Heuvel laat het imago van beroepsopleidingen - zeker die in de technische sfeer - al jaren te wensen over. Mede daardoor kiezen veel jongeren een andere richting. Bovendien wordt vooral bij lagere beroeps opleidingen vaak onvoldoende aandacht geschonken aan prak tijkvakken. Vanuit het bedrijfs leven wordt daarover reeds lang geklaagd. Indien daarin geen verbetering komt zullen steeds meer ondernemingen hun toe vlucht over de grens zoeken, waarschuwde Van den Heuvel gisteren. ..Ik zou ambtelijke en politieke beleidsmakers willen aansporen meer te luisteren naar de realistische wensen van het bedrijfsleven." De voorzitter van de raad van bestuur van De Schelde Groep meent dat de bedrijven zelf ook een belangrijke rol kunnen spe len bij de oplossing van de pro blematiek. Zij moeten bereid zijn een financiële bijdrage te leveren aan een verbetering van de kwaliteit van het beroepson derwijs. Ook dienen zij veel te investeren in her- en bijscholing van hun werknemers. Van den Heuvel bepleitte voorts een fi nancieringssysteem dat studen ten moet prikkelen voor een op leiding te kiezen die hen vrijwel zeker een baan oplevert. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland (ROC-Zeeland) is woensdag in Vlissingen officieel gepresen teerd. Dat gebeurde met wat toespraken, een hapje, een drankje en de onthulling van het nieuwe logo. Het ROC-Zeeland kwam begin dit jaar tot stand door een fusie van vijf Midden-Zeeuwse in stellingen voor middelbaar be roepsonderwijs, volwassenen educatie en vormingswerk. Het betreft het Zeeland College, het Delta College, het Oosterschel- de College, het Zeeuws Instituut Zorgopleidingen en Ter Welle. Voorzitter A Buijs van het Col lege van Bestuur sprak van 'een echt verstandshuwelijk'. Het instituut heeft vestigingen in Vlissingen, Middelburg, Goes, Tholen en Zierikzee. Met zijn ruim achtduizend leerlingen en meer dan achthonderd perso neelsleden behoort het Regio naal Opleidingen Centrum Zee land tot de twintig grootste ROC's van het land. Zeeland telt twee ROC's; één bo ven en één onder de Westers schelde. Drs. N. J. Ginjaar- Maas, voorzitster van de lande lijke adviescommissie Onder- wijs-Arbeidsmarkt, vindt dat geen ideale situatie. Zij hield woensdag een pleidooi voor de totstandkoming van één ROC voor geheel Zeeland. ZEELAND Een rondvaartboot van Flandria in de Vlissingse Koopmanshaven. foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - De Antwerpse rederij Flandria houdt dit seizoen zeventien toe ristische rondvaarten vanuit Vlissingen. Plannen om dagelijks een rondvaart te houden vanuit Vlissingen gaan niet door, omdat een boot dubbel bleek geboekt. Directeur J. Jacobs van de Vlissingse WV is niet ontevreden, ondanks de lichte te leurstelling over het schrappen van een dagelijkse vaartocht voor de Walcherse kust. „Natuurlijk hoopte ik dat die dage lijkse afvaart door zou gaan. Het is jam mer dat dit initiatief niet wordt uitgevoerd. Zeventien afvaarten in het komende seizoen vind ik nog een redelijk bevredigend aantal." De rondvaai-ten vanuit Vlissingen voor de Walcherse kust vinden plaats in aanslui ting op de tochten die Flandria sinds jaar en dag organiseert tussen Antwerpen en Vlissingen/Middelburg. „In dit patroon verandert weinig", erkent Jacobs. Het seizoen 1997 wordt na afloop geëva lueerd. „Wij houden onze handen vrij", verklaart de Vlissingse WV-directeur. „Wij moeten eens naar de lange termijn van de rondvaarten uit Vlissingen gaan kijken. De huidige dienstregeling met Flandria is overigens in alle redelijkheid en vriendschappelijkheid tot stand geko- van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het ge meentebestuur van Hontenisse zal er alles aan doen om de 'ei gen boeren' in de omgeving van zogeheten bloemdijken te ont zien, wanneer ze een wijziging willen doorvoeren in hun be drijfsvoering. Zowel burge meester T. Steenkamp (namens het college) als verschillende raadsfracties dat de agrariërs door het aangescherpte beleid van de gemeente niet in de pro blemen mogen raken. De raad ging woensdag una niem akkoord met de aanwij zing van negen bloemdijken in de omgeving van Hengstdijk, Kloosterzande, Walsoorden en Kuitaart. Daarmee werd de deur voor intensieve veeteelt verder in het slot gegooid. Ook de boeren- en burgerspartij Lijst L. Mangnus schaarde zich achter het collegevoorstel. Fractievoorzitter L. Mangnus had een schriftelijke verklaring van de standorganisaties uit de agrarische sector mee genomen,1 die hij (bijna triomfantelijk) iaj de vergadering voorlas. De or-'j ganisaties zijn - ondanks deveïej bezwaren recent in de betreffen de commissievergadering - al;, koord met het plan, onder voor waarde dat er coulant word: omgesprongen met de bestaari- g de bedrijven binnen de be schermde zones. Gevraagd! wordt in de praktijk te handelen r alsof de bedrijven die binnen de 500 meter zone ten opzichte vai een bloemdijk liggen, er toen: buiten liggen. Zo ontstaat W geen gevaar voor beknotting j van de bestaande bedrijfsvoe ring. Dat ging het college en de overige fracties net even te ver. gezien de onzekere juridische basis voor een dergelijke uit- zonderingsconstructie. Het col lege nam wel de 'inspanning^-' verplichting' op zich om te onderzoeken wat verder moge lijk is om de betreffende agrari ërs zo ver mogelijk in te dekken tegen ongewenste ontwikkeld! sj gen. van onze versdlaggever Jacques Cats VEERE-Het recreatieschap Veerse Meer heeft tijdens de af gelopen Pinksterdagen 'een enorme betaalbaarheid' aange troffen bij automobilisten en pleziervaarders in dit water- sportgebied. Vergeleken met het Pinksterweekeinde van vorig jaar was er volgens directeur W. Bezemer sprake van een halve ring van het aantal geconsta teerde parkeerovertredingen: van 172 naar 80. Een recente uitbreiding van het betaald parkerengebied tot de Banjaardweg aan cle Noordbe- velandse kant heeft ertoe geleid dat er geen sprake meer is van 'vluchtgedrag' naar gratis par keerplek. Directeur Bezemer meldde nog wel enkele storin gen aan betaalapparatuur, ver oorzaakt door vandalisme. Een aantal vrijetijdsvierders parkeerde als vanouds, toen er nog geen sprake was van een in deling in vakken, op de Veerse] Gatdam de caravan of de cam per in lengterichting langs de waterkant, om zo vanuit hei mobiele onderkomen van een nóg rianter uitzicht te kunnen genieten. Daarmee legden ze wel beslag op meerdere par keervakken. Directeur Bezemer j laat weten dat cle controlerende Nederlandse Veiligheidsdienst opdracht heeft gekregen om bij grote drukte tot financiële maatregelen over te gaan. Als er weinig parkeerders zijn wordt het afwijkend gedrag ooglui kend toegestaan. De contro leurs hebben op het water geer. enkele bekeuring hoeven uit schrijven. De liggeldregeling werd keurig nageleefd. Blijkens het grote aantal in top gehesen rode vlaggetjes hebben veel ple ziervaarders zich een seizoen-; kaart aangeschaft. Het recrea tieschap De Grevelingen had gisteren nog geen nader zichtop het parkeergedrag in dit gebied tij dens de Pinksterdagen. Humanistisch uitvaartbegeleiders M. Remijnse (1) en I. Dekker: „Ieder mens is het waard te worden herdacht." foto Willem Mieras van onze verslaggeefster Caroline Moerland 's-HEER HENDRIKSKIN DEREN - Bij het overlijden van een dierbare doen mensen steeds vaker een beroep op hu manistische uitvaartbegelei- ding. De vrijwilligers van de Zeeuwse werkgroep praten met de nabestaanden en schrijven een toespraak. Want voor de achterblijvers is het belangrijk dat de overledene als het ware aanwezig is bij een uitvaart. „Je probeert het op zo'n manier te doen dat men sen zeggen 'Dat was vader of moeder' zegt M. Remijnse van de werkgroep. Humanistische uitvaartbege- leiding in Zeeland bestaat sinds 1985. Eén van de oprich ters van de werkgroep was destijds I. Dekker uit 's-Heer Hendrikskinderen. Hij heeft het aantal vrijwilligers in die twaalf jaar zien groeien tot tien mensen. De hoeveelheid uitvaarten waarbij de werk groep is ingeschakeld', is ook toegenomen. Kwam het in 1985 nog maar drie keer voor dat nabestaanden kozen voor humanistische uitvaartbege- leiding, afgelopen jaar ge beurde dat in Zeeland 74 keer. Dekker is nog steeds actief in de werkgroep. Samen met zijn vrouwelijke 'collega' M. Re mijnse uit Wilhelminadorp is hij verantwoordelijk voor de uitvaartbegeleiding op de Be- velanden. Ze verwoordt wat in haar visie de kern is van het humanisme. „Als mens ben je verantwoordelijk voor je eigen leven. Voor de keuzes die je maakt. Ook al zijn de gevolgen van zo'n keuze in een mensen leven moeilijk geweest, toch probeer je als humanist res pect op te brengen voor die keuze." Tolerantie Verdraagzaamheid en toleran tie zijn belangrijke begrippen in het humanistisch denken. Waarden die voor veel gelovi gen eveneens een speciale be tekenis hebben. Het gebeurt dan ook regelmatig dat de werkgroep wordt benaderd door mensen die wel religieus zijn, maar niet meer verbon den aan een kerk. Remijnse: „Je ziet vaak dat mensen in zo'n laatste stadium niet meer willen terugvallen op de kerk die ze hebben verlaten." Dek ker: „Ze willen die laatste reis niet onder een andere vlag va ren." De werkgroepleden praten met nabestaanden en schrij ven op basis daarvan een toe spraak die tijdens de uitvaart wordt voorgelezen. De per soon van de overledene staat daarin voorop. Uitgangspunt voor de tekst is het humanisti sche gedachtengoed. Dekker: „Mensen vragen wel eens aan het einde van een gesprek of ik ook Psalm 23 wil lezen. In zo'n geval zeg ik ze dat ze dat beter zelf kunnen doen." Remijnse: „Dat is het voordeel van een vrij willigersgroep. Je mag als humanistisch uit- vaartbegeleider zeggen dat je iets niet wilt of kunt doen. We zijn professioneel, maar niet commercieel." Dekker: „We willen niet die kant op dat mensen denken 'Da s wel mak kelijk, die humanistische uit vaartbegeleiding'." Nabestaanden weten de werk groep meestal te vinden via uitvaartondernemers. Wan neer een familielid of vriend is overleden, kunnen ze contact opnemen met het Jacob Rog geveenhuis in Middelburg. De telefonistes daar beschikken over de adressen van de werk groepleden. Afspraak Het eerste wat die vervolgens doen, is een afspraak maken voor een gesprek met de nabe staanden. Remijnse probeert mensen op zo'n moment uit te nodigen zoveel mogelijk te vertellen. „Sommigen zijn in het begin wat afwachtend. Je probeert je door je hele hou ding zo op te stellen dat ze met hun verhaal kunnen komen. Laat die emoties maar komen. Vervolgens is het aan mij om daar structuur in aan te bren gen." Hoe meer nabestaanden ver tellen, hoe beter de humanisti sche uitvaartbegeleiders de overledene kunnen 'neerzet ten'. Dekker: „Wat blijft zijn de herinneringen. Aan dat te rugdenken aan de overledene, willen we bijdragen." Remijn se: „Ieder mens is het waard om te worden herdacht." van onze verslaggever Marcel Modde KLOOSTERZANDE - Of ze het nu werkelijk nodig hebben daar in Kloosterzande, dat moet nog goed worden uitgezocht. Wie er gebruik van willen maken, is nog niet écht helder. Wat de ex ploitatiekosten zullen zijn, is eveneens nog voer voor de amb tenaren. En wanneer de inwo ners van Hontenisses grootste kern zich kunnen gaan verheu gen op de daadwerkelijke ope ning, ook daarover bestaat nog geen duidelijkheid. Maar dat-ie er komt, de sporthal, mag geen twijfel meer lijden, zo besloot een meerderheid van de ge meenteraad woensdagavond. Althans... in principe. De twintig jaar oude discussie, die gisteren een nieuwe wen ding kreeg, was een beetje van het gehalte 'de koning is dood, lang leve de koning'. De raad nam in meerderheid een 'princi pebesluit tot de bouw van een nieuwe accommodatie ten be hoeve van sport- en sociaal-cul turele activiteiten' op de huidige handbalvelden in Kloosterzande. Daarmee werd het unaniem genomen principe besluit van eind vorig jaar - om gymzaal De Hinde uit te breiden - weer net zo makkelijk in de prullenmand gegooid. De coalitiegenoten CDA Lijst P. Mangnus en Lijst L. Mangnus zien geen probleem in het be nutten van de 1,7 miljoen gul den uit de door de jaren heen aangelegde spaarpot voor het 'multifunctioneel dorpshuis', waar CDA-fractievoorzitter A Sponselee liever van spreekt. Weggegooid geld, menen echter de oppositiepartijen Algemeen Belang en Progressief Honte nisse. Ze wezen op de nog vol strekt onzekere status van de nieuw te bouwen accommoda tie. De meeste verenigingen in Kloosterzande hebben immers onderdak en zitten best zo. Bo vendien kan het arme Hontenis se momenteel misschien wel een veel betere bestemming vinden voor de aardige reserve. Onbegrip „Ik begrijp het niet zo goed", be gon A Roctus (Algemeen Be lang) zijn betoog richting burgemeester en portefeuille houder financiën T. Steenkamp. „Enerzijds zegt u dat de financi ële positie van de gemeente niet al te best is, anderzijds stelt u. met een lachend gezicht 1,7 mil joen te willen uitgeven, simpel weg omdat dat bedrag is gespaard. Mij lijkt het verstan diger die reserve nog even aan te houden totdat er meer structu rele ruimte komt voor dit soort projecten." Toch was Roctus woensdag niet helemaal onge rust dat de strijd om sporthal definitief was geslecht. Het be treft immers een 'principe-be sluit', merkte hij enigszins cy nisch op. ..Ik ben blij dat u zo aan dat woord hecht, voorzitter- Want principes hebben we weL.." Ondanks herhaaldelijk aan dringen van het raadslid L. de Nijs (Lijst P. Mangnus) deed Steenkamp geen uitspraak over de termijn waarbinnen hij denkt dat met de bouw van de sporthal kan worden begonnen. Want nu pas is de weg vrij ge maakt naar een gedegen onder zoek naar de precieze wensen, mogelijkheden en kosten. Wan neer dat plaatje helder is, kan het plan naar de tekentafel. Of dat nog voor de komende ge meenteraadsverkiezingen zal zijn? De burgemeester lachte en hulde zich verder in stilzwijgen. Peuterspeelzaal viert jubileum TERNEUZEN - Peuterspeel zaal Pim Pain Poentje in de Ter- neuzensc wijk Serlippens be staat tien jaar. Om dat jubileum te vieren, wordt zaterdag 24 mei een groot kabourterfeest gege ven in en rond de accommodatie aan de Professor Zeemanstraat. De activiteiten vinden plaats tussen 10 en 14 uur. Pim Pam Poentje werd in janua ri 1994 door brand verwoest. De speelzaal maakte tot die tijd deel uit van de Zuidlandschool. September vorig jaar werd het volledig vernieuwde onderko men in wijkcentrum De Drie hoek in gebruik genomen. Aan de Technische Universiteit in Eindhoven is J. A. Duvekot uit Vrou wenpolder afgestudeerd als bouw kundig ingenieur. Voor zijn afstu deerproject onderzocht hij de mogelijkheden om de interactieve relatie tussen water en de architec- tuurte versterken en deze te gebrui ken als basis bij het ontwerpen van woningen en bedrijfsgebouwen. van onze medewerker HULST - De Stichting Bertha Strikes Again slaat zaterdag 24 mei een feesttent op bij het Ha venfort bij het Stationsplein. Vanaf 18.00 uur barst dan voor de vijfde keer het volksfeest van Hulst los. Het programma ver meldt vermaak voor jong en oud en de ludieke trekking van een loterij. Voorzitter Evert Verwer van de organisatie had in 1993, toen onder de naam Bertha met koei- envlaaien een unieke trekking van een loterij werd verricht, niet kunnen dromen dat nu het eerste lustrum voor de deur staat. De 1200 bezoekers bij de eerste uitgave waren een stimulans om verder te gaan op de locatie op het hockeyveld. In 1994 werd het Bcrtha-festijn overscha duwd dooreen bommelding. Ve le sponsors en sympathisanten droegen er echter toe bij dat het feest een week later alsnog plaatsvond. Een financieel de bacle bleef achterwege en 2500 bezoekers genoten van het op treden van diverse artiesten. Het evenement op het hockey- complex groeide in 1995 met 3500 bezoekers uit zijn jasje. Daarom werd vorig jaar geko zen voor een nog grotere feest tent op de locatie het Havenfort. De trekking van de loterij werd de afgelopen jaren verder ver richt met onder meer kamelen, luchtballons en een rodeostier. Extra prijzen Het creatieve brein van Bertha Strikes Again heeft voor de eer ste lustrumuitgave weer een OOSTBURG Avondvierdaagse - De avond vierdaagse in Oostburg wordt van maandag 26 mei tot en met donderdag 29 mei gehouden. Wandelaars kunnen de vijf of tien kilometer lopen. De start is om 18.30 uur aan de achterkant van het schoolgebouw van de voormalige Oostdijke, dat te genwoordig onderdeel is van het Zwin College. De wandelaars worden op donderdag om streeks 20.00 uur muzikaal ont haald bij de Melkweg/Grote Beer door de Koninklijke Mu ziekvereniging Veronica in Zuidzande en de Harmonie van Oostburg. Deelnemers kunnen zich vanaf 18.15 uur inschrijven bij de start. verrassend programma samen-; gesteld. Ter gelegenheid vanheli verjaardagsfeest zijn dit jaar bi}: de loterij drie verschillende- prijzenpotten te verdelen. De trekking gebeurt vanaf 18.01 uur op ludieke wijze met room'-; soezen en een levensgrote taart. Een uur later begint het kinder programma. Tien jeugdige ta lenten presenteren zich tijdem een mini-playbackshow op he: grote Bertha-podium. Rondde klok van 21.00 uur komende volwassenen aan hun trekken Jack The Nicholsons bijt de spits af. Onder het motto zwets en meebrullen brengen zij met covermateriaal uit de popge-i schiedenis het feest met een spetterende warming-up of gang. Elfstedentocht Als tweede artiest betreedt Ma rio Caselli de planken. Deze Belgische zanger zong de laatste, jaren hits van onder meer Rob de Nijs en Guus Meeuwis. K nummer 1 van Bertha's verjaar dagsfeest is de nummer 2 van de laatste Elfstedentocht. Erik Hulzenbosch. Hij zal het pu bliek niet alleen verbazen md zijn nauwelijks te volgen vlotte babbel maar ook met feestnum mers. Om middennacht worct met vuurwerk Bertha's verjaar dag gevierd. Het feest krijgt ee; spetterend eind met een specta culaire verrassingsact. TERNEUZEN Dancehall - In het jongerencen trum Kalashnikov in Temeuze: wordt op zaterdag 24 mei eec underground dancehall gehou den. De DJ's Lupa, Jurg®j Quinten en Live verzorgen mu ziek in de categorie technc- room. De freestyle-room koe- van Mentor, SoulIvo en Li«- De dancehall begint om 21.M uur. 's Middags wordt eengrafit- ti-workshop gehouden. SINT JAN STEEN Rommelmarkt - De fanfare Sic' Jan uit Sint Jansteen houdt ze- terdag 24 mei op het terrein naast het repetitielokaal D® Bombardon aan de Tragel jaarlijkse verkoop van tweede hands spulletjes. Bij de ver- koop, die om 9.00 uur begm-- worden diverse antieke stukk® aangeboden. De opbrengst 3 bestemd voor het uniform®* fonds van de fanfare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 32