China-beleid gaat dubbel failliet PZC PZC feiten en meningen donderdag 22 mei 1997 2 Topman KLM stapt vrijwillig op maar heeft schijn tegen zich Vuile handen Peking voelt zich sterk genoeg om kleine landen met sancties aan te pakken donderdag 22 mei 1947 Hulpverlening na Herculesramp blijft vragen oproepen De weg naar het Europese Verdrag van Amster dam ligt bezaaid met goede bedoelingen en ook wat slechte manieren. De deelnemende landen belijden allen dat ze een hechtere samenwerking na streven, maar alom heerst de vrees voor een te groot ver lies van nationale bevoegdheden. Dat is te begrijpen. Binnen Europees verband kan niet worden gesproken over een volwassen democratisch systeem. Het Euro pees Parlement heeft weinig in te brengen en dus is via dat Parlement moeilijk grip te krijgen op het gezamen lijke beleid. De Britse minister Cook van Buitenlandse Zaken heeft daarom dezer dagen onomwonden laten weten dat Engeland het buitenlands en justitiebeleid niet wil doorschuiven naar Brussel. Cook staat daarin niet alleen. Zelfs Nederland, dat als voorzitter van de Europese Unie optreedt, toont aarzeling over de af schaffing van het veto-recht, waarmee de nationale po sitie zou worden verzwakt. WD-leider Bolkestéin heeft daarover duidelijke uitspraken gedaan en hij zal in zijn opvattingen over het behoud van bevoegdheden niet alleen blijven staan. De opstelling van Cook is in ieder geval open. Engeland onder Labour wil een leidende rol spelen in Europa, maar dat mag niet gaan te kosten van al teveel verplaat sing van de macht naar Europa. De terughoudendheid werkt als een dam in de stroomversnelling naar een meer Verenigd Europa, maar het is reëel die op te wer pen op het moment dat de discussie over het Verdrag van Amsterdam gaande is. Kwalijk is de houding die de Fransen binnen Europees verband aannemen ten opzichte van China. In april voorkwam president Chirac dat de Europese Unie een unanieme uitspraak zou doen ter kritisering van het mensenrechtenbeleid in China. Denemarken en Neder land wilden zich over dat beleid wel in afkeurende zin uitlaten en dat kwam ze te staan op sterk bekoelde ver houdingen met China. Een Nederlandse handelsdele gatie die onder leiding van minister Wijers van Econo mische Zaken in juni naar Peking zou afreizen, was daar niet meer welkom. Het heeft Frankrijk in Chinese ogen het aanzien van de beste jongen uit de klas gegeven. De Fransen mogen nu, als dank voor betoonde onderdanigheid, enkele projec ten uitvoeren op Chinese vliegvelden. Contracten daar voor met een Nederlandse onderneming zijn ongedaan gemaakt. Frankrijk, dat gaarne als zedenmeester optreedt als het Nederlandse drugsbeleid aan de orde is, heeft geen overwegende afkeer van vuile handen als geldelijke be langen in het geding zijn. Dat levert geen fraai tafereel op. Het opportunisme van Chirac zal op langere termijn waarschijnlijk tegen hem gaan werken. Frankrijk heeft, meer dan de landen die een open dispuut wensen over het behoud van eigen bevoegdheden, de discussie over de verdergaande samensmelting van Europa be last. Het heeft een taai element van argwaan aan de be sprekingen toegevoegd. De Franse president Chirac (1) verwelkomde dinsdag de Duitse bondskanselier Helmut Kohl. foto Christine Grunnet/RTR door Maurice Wilbrink China heeft na het schrappen van allerlei handelsoverleg met Nederland, nu ook daad werkelijk orders bij Nederland se bedrijven weggehaald. Het gaat om opdrachten voor het verbeteren van vliegvelden in Zuid-China ter waarde van en kele tientallen miljoenen gul dens, opdrachten die nu aan Franse bedrijven zijn gegund. De Chinezen hebben het niet bij dreigen gelaten. De Nederland se economiè wordt nu recht streeks getroffen door Peking, dat duidelijk maakt dat de ver houdingen in de wereld defini tief veranderd zijn. China voelt zich nu al zo sterk dat het de kleinere westerse landen met sancties aanpakt, en zelfs het machtige Amerika trotseert. Brandpunt van de Chinees- westerse tegenstelling is steeds het mensenrechtenbeleid. Sinds de Chinese machthebbers de studentenopstand van 1989 op het Plein van de Hemelse Vrede in bloed smoorden, heeft de westerse wereld geprobeerd de commuaisten tot een humaner mensenrechtenbeleid te bewe gen zonder tegelijkertijd het handelsklimaat te bederven. De Europese Unie besloot des tijds tot een eendrachtige aan pak. De lidstaten zegden alle geplande reizen van hun staats hoofden en regeringsleiders naar China af. Daarnaast begon Europa elk jaar bij de Verenigde Naties een resolutie in te dienen tegen China, waarin het open lijk werd veroordeeld voor de aanhoudende schending van de mensenrechten. Bovendien werden alle militaire contacten verbroken. En de EU-landen besloten geen militaire goede ren meer te leveren. Zeven jaar later moet worden geconstateerd dat dit beleid heeft gefaald. Van die vier in strumenten is alleen nog het em bargo op militaire leveranties over, en met de mensenrechten in China gaat het nog altijd even slecht. Nederland en Denemar ken hebben dit voorjaar boven dien ervaren dat nu ook hun zorgvuldig opgebouwde han delsrelaties met Peking op het spel staan. Zo dreigt een dubbel failliet van het China-beleid. Nederland en Denemarken heb ben binnen Europa hun verant woordelijkheid genomen door namens de EU het mensenrech tenbeleid van Peking aan de kaak te stellen. Nederland deed dit als EU-voorzitter, wat een ongehoord felle reactie van de Chinese diplomatie opleverde tijdens een VN-zitting in Genè- ve. De Haagse politiek is intussen zeer gefrustreerd over het ge brek aan succes met het men senrechtenbeleid. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken wil nu op zoek naar andere mid delen om China en andere lan den te bewegen tot een humane re opstelling. Mensenrechten zijn immers ..een binnenlandse aangelegenheid waarmee de he le wereld zich mag bemoeien", aldus de minister vorige week. Het probleem voor Van Mierlo is dat de westerse waarden in de wereld niet langer dominant zijn, nu het economische zwaar tepunt naar Azië verschuift. China, maar ook Singapore en Indonesië trekken zich domweg niet meer zoveel van onze waar schuwingen aan. Van Mierlo kampt ook met ver deeldheid in het eigen Europa. Diverse landen, met Frankrijk voorop, hebben de principiële Europese lijn tegenover China verlaten. China speelt boven dien de EU-lidstaten handig te gen elkaar uit. Niet tolereren Hoe nu verder? Niemand wenst hier het principe van de men senrechten overboord te gooien, maar volgens Van Mierlo dreigt er nu een situatie dat de EU straks alleen nog maar kleine mensenrechtenschenders durft aan te pakken, zoals het econo misch onmachtige Myanmar. „Dat is meten met twee maten, en dat kun je niet tolereren," zei Van Mierlo. Want zo wordt het hart van de Verenigde Naties ge troffen - de VN is het enige fo rum van wereldformaat waar landen elkaar kunnen aanspre ken op het gebied van mensen rechten. De bewindsman vreest echter dat een volgende 'kleine' EU-voorzitter wel eens veel te rughoudender wordt met het in dienen van resoluties uit angst voor Chinese represailles. Om te beginnen moet er dus bin nen de Europese Unie voor een andere aanpak worden geko zen. Interessant is dat de onder handelingen voor het Verdrag van Amsterdam op dit terrein een oplossing lijken te bieden. De EUkrijgt hoogstwaarschijn- lijk een aparte functionaris die door Ad Heesbeen Vriendelijk zwaaiend en breeduit glimlachend nam president-directeur Pieter Bouw gistermiddag achter het spreekgestoelte plaats om zijn afscheid wereldkundig te ma ken. Met die ongedwongen hou ding riep de KLM-topman de schijn over zich af alsof er een geweldige last van zijn schou ders was gevallen. Maar tijdens zijn toelichting bleek nauwe lijks iets van enige bevrijding. Betrokken en bewogen ging hij - waar mogelijk - in op alle kriti sche vragen die hem over zijn plotse vertrek en de teleurstel lende jaarcijfers van de lucht vaartmaatschappij werden ge steld. „Er is nooit een ideaal moment voor dit soort beslissin gen", hield hij zijn gehoor voor. „Er zijn altijd wel argumenten om aan te blijven. Ik heb er ge noeg om op te stappen". Bouw, die dertig jaar lang tallo ze functies bij de KLM vervulde, somde er gisteren moeiteloos een aantal op. „Ik ben de me ning toegedaan", benadrukte hij, „dat topfuncties niette lang door dezelfde mensen moeten worden bekleed. Zoiets valt moeilijk in jaren aan te geven. Dat hangt onder meer af van de fase van ontwikkeling van een 'bedrijf en de beschikbaarheid het 'gezicht' van het Europese buitenlandse beleid zal worden. Het wordt niet zozeer een poli tiek persoon, maar meer een boodschapper van enig ge van een geschikte opvolger. In beide gevallen is daar bij de KLM sprake van. Met het om buigingsprogramma Focus 2000 is met het oog op de toe komst het beleid bepaald, de richting aangegeven en de weg uitgezet. Daarnaast heeft de on derneming in de persoon van Leo van Wijk een bekwame man voor handen, die in staat is de KLM gezond en stei-k de eeuw wisseling binnen te leiden. Ik kan dus met een gerust hart weggaan". Turbulentie Ruim zes jaar geleden was de si tuatie heel anders, bracht Bouw (55) in herinnering. „Toen ik het roer overnam, was er sprake van hevige turbulentie in de lucht vaartwereld. Ook de KLM had het moeilijk. Ik werd toen een crisismanager genoemd. Nu, ruim zes jaar later, vajt er nog genoeg te doen. Maar de trein staat aardig op de rails". In die zin bezorgde Bouw de KLM een aardige facelift. On der zijn leiding wist de KLM zich op allei'lei mogelijke ma nieren aan te passen aan de sterk gewijzigde omstandighe den en verhoudingen in de in ternationale burgerluchtvaart. Ook stond hi] aan de basis van het Global Airline Systeem. De alliantie met Nortwest Airlines gold later wereldwijd als voor wicht. Zijn nationaliteit doet er minder toe, en het stelt China voor de keuze heel de EU te tref fen met sancties of dit achter wege te laten.Kan Nederland beeld voor vele andere lucht vaartmaatschappijen. Hoewel Bouw vrijwillig is op stapt, bleef toch enige schim migheid heersen over de ware toedracht van zijn onverwachte vertrek. Want echt populair maakte de topman zich de laat ste jaren niet. Zo dreef hij een conflict met partner Northwest Airlines op de spits, waardoor nieuwe meerjarige contracten met de grote Amerikaanse maatschappij uitbleven. Verder slaagde hij er niet in het 'pilo- tenprobleem' tot een goed einde té brengen. En wist hij tot dus ver evenmin een Europese part ner voor de KLM te vinden. „We houden alle opties open, maar het is niet aan ons hierin het voortouw te nemen", bleef hij het antwoord op die vraag op nieuw schuldig. Keuze „Nee", wees hij alle suggesties van de hand dat hij onder druk van de raad van commissarissen en zijn mededii-ecteuren de eer aan zichzelf had gehouden. „Ik ga niet weg omdat het afgelopen boekjaar de resultaten zijn ach tergebleven bij de verwachtin gen. Laat staan dat ik het zat ben. Ik werk bij een fantastisch bedrijf. Hier liggen elke dag nieuwe uitdagingen. Maar na dertig jaar wil ik meer ruimte voor mezelf. Gelukkig ben ik in daarnaast zelf nog een eigen mensenrechtenbeleid voeren? Minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking somde vo rige week lijstjes op van landen die Nederlands hulpgeld krij gen, als een beloning voor het verbeteren van de mensenrech ten, zoals Cambodja, Haïti, Ma lawi en Guatemala. Omdat de mensenrechten zijn verslech terd, is de steun aan Mauretanië, Sri Lanka, Mali, Soedan, Niger en Gambia voor kortere of lan gere tijd geschrapt. Maar al deze gevallen betreffen economisch onbetekenende landen. China is van een geheel andere orde. Het land vroeg en kele jaren geleden zelf om Ne derlandse steun, en Pronk was daartoe bereid omdat Peking daarmee weer aanspreekbaar werd op de mensenrechten. „Maar nu wil China niet meer praten, en wij wel met China", constateert Pronk. De minister wil desondanks doorgaan met het geven van specifieke finan ciële hulp aan slachtoffers van mensenrechtenschendingen en aan Chinese vakbondsactivis ten. Daarnaast onderhoudt Ne derland culturele banden met China. Een alternatief lijkt niet voor handen. Het geheel stopzetten van de relaties met China is uit gesloten. Voorlopig is nu vooral de Nedeiiandse diplomatie aan zet. Er moet hoe dan ook weer een basis voor dialoog komen. Het is wrang te constateren dat het daarbij helpt dat we binnen kort geen EU-voorzitter meer zijn en dus minder snel klappen oplopen. Daarnaast zal Nederland bin nen Europa het offensief moe ten openen om meer solidariteit bij de grote lidstaten af te dwin gen. Hierbij helpt het juist dat we nog EU-voorzitter zijn, op het moment dat het Verdrag van Amsterdam in zicht is. De kleine lidstaten kunnen gezamenlijk de. groten bewegen tot conces sies. Te beginnen door geen macht weg te geven bij de nieu we verdeling van de stemmen in de vergaderingen van ministers en staatsleiders, waar over het EU-mensenrechtenbeleid wordt besloten. Het is daarbij in Nederlands voordeel dat het aantal kleinere landen binnen de EU alleen maar toeneemt. GPD de positie die keuze te kunnen maken. Misschien zit ik anders in elkaar dan topfunctionaris sen van andere ondernemin gen". Bouw, die op 5 augustus tijdens de algemene vergadering van aandeelhoudei's zijn taak over draagt aan Van Wijk, keert niet terug als commissaris bij de KLM. „Weg is weg", klonk het luid en duidelijk. „Ik huldig de opvatting dat de voorzitter van de Raad van Bestuur geen com missaris moet worden van een club waarvan hij zelf deel heeft uitgemaakt. Maai- als de KLM om een advies verlegen zit, kun nen ze altijd bij me aanklop pen". Overigens is Bouw niet van plan straks stil te gaan zitten. De pre sident-directeur wil zich gaan wijden aan de wetenschap, ge richt op strategische besluit- en beleidsvorming. „Daarnaast bestaat het voornemen iets te doen met de knowhow en erva ring, die ik de afgelopen dertig jaar heb opgebouwd. Ik heb ge merkt dat veel ondernemingen behoefte hebben aan persoon lijke adviseurs. Dat lijkt me wel wat: als praatpaal functioneren voor managers. Maar voor die tijd ga ik eerst eens lekker uit rusten, afstand nemen en bijle zen". GPD zie ook pagina 7 Walvisjacht De Nederlandse walvisvaar der Willem Barendsz. is met gejuich binnengehaald na een expeditie van zeven maanden rond de Zuidpool. De beman ning heeft 770 walvissen ge dood: achter elkaar gelegd zouden de zoogdieren een af stand beslaan van 21 kilome ter Chaos in India De onderkoning van India, Lord Mountbatten dringt aan op een conferentie met de ver schillende partijen in de En gelse kolonie, om de absolute chaos van een burgeroorlog te voorkomen. Mountbatten wil een laatste poging doen om In dia als geheel aan de Indiërs 4461 KN Goes. Tel (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur. Openingstijd Middelburg van 08.00 tot 16.30 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. over te doen en, als dat niet lukt, het land te verdelen. Telefoons De telefoondienst van Breda is hard bezig' de aansluitingen in Zeeland te herstellen. In de oorlog zijn duizenden toestel len door de Duitsers gestolen en diverse centrales verwoest. Middelburg en Goës worden uitgebreid met respectievelijk zeshonderd en vierhonderd aansluitingen. Fortuinlijke val Leidekker J. Bredero uit Utrecht is van het twintig me ter hoge dak van de Neder lands Hervoimde kerk in El- burg gevallen. Hij liep alleen wat schaafwonden op. maandag t/m vrijdag 1./5, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclusief 6 pet- btw). Postrek.nr.: 3754316 t n v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 180 cent per mm. minimumprijs per advertentie 27.-; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen door Peter de Knegt en Hans van Soest Waarom duurde het toch zo lang voordat de slachtoffers van de Hercules ramp uit het wrak werden gered? Na de laatste bijeen komst die de Luchtmacht gistermiddag heeft gehou den over de dramatisch ver lopen hulpverlening, blijven de nabestaanden nog steeds met die ene vraag zitten. Ze eisen daarom een parlemen tair onderzoek. Op 15 juli vorig jaar stort een Hercules neer op vliegbasis Eindhoven. Van de 41 inzit tenden komen er 34 om het leven, voornamelijk door in wendige verbrandingen. Tot de dag van vandaag vechten tegenstrijdige wer kelijkheden over de hulpver lening met elkaar om het gelijk. Volgens de officiële rapporten van Binnenlandse Zaken en Defensie ligt de oorzaak bij menselijk falen van de hulpverleners ter plaatse. Vooral de verkeers leider, de brandweercom mandant en de commandant van de luchtmachtbasis moeten het in de rapporten ontgelden. Zij zouden te laat hebben on derkend dat er tientallen mehsen in het vliegtuig za ten, te laat de hulp van de re gionale brandweer hebben ingeroepen en te laat (pas na 25 minuten) met de redding van de slachtoffers zijn be gonnen. Hadden zij adequa ter gehandeld, dan zouden meer mensen de ramp heb ben overleefd. De drie zijn begin oktober uit hun functie ontheven. Tegen hen is een strafrechtelijk vooronder zoek gestait. In een onafhankelijk onder zoek van december voiig jaar wijst de Leidse professor Ro senthal op basis van dezelfde onderzoeksgegevens de ge brekkige organisatie binnen de Luchtmacht als hoofd schuldige aan. Er was niet geoefend met rampenplan nen, de bezetting was onder maats en de communicatie apparatuur verouderd. Volgens Rosenthal zou niet alleen naar de drie moeten worden gekeken. Ook de luchtmachttop en wellicht de minister van Defensie treffen blaam. Binnenlandse Zaken en Defensie weigeren inhoudelijk op dit onderzoek in te gaan en leggen het ter zijde. Verzwegen De derde waarheid is nu, na maanden van stilte, door de drie 'schuldigen' naar buiten gebracht. In hun beleving van de werkelijkheid van 15 juli 1996 is erveel minder tijd 'verstreken tussen het onge val en daadwerkelijke hulp. Niet 25 minuten maar slechts 10 minuten zitten er tussen het moment dat de romp vuurvrij is en de eerste red dingspogingen. Toen gingen Kappert en de zijnen al het vliegtuig binnen om slacht offers te redden, luidt hun le zing. Volgens de drie hebben de onderzoeksrapporten dit opzettelijk verzwegen om hen de schuld van de gebrek kige hulpverlening in de schoenen te schuiven. Met de officiële rapporten is de luchtmacht diep door het stof gekropen. Ze heeft alle schuld op zich genomen en binnen de eigen gelederen de verantwoordelijken gestraft. Het tegenoffensief van brandweercommandant Kappert, luchtmachtbaas Krechting en verkeersleider Zwartkruis lijkt op het eerste gezicht dan ook een ultieme poging hun eigen blazoen te zuiveren. Het blijft echter speculeren. In ieder geval hebben de te genstrijdige werkelijkheden de nabestaanden flink in ver warring gebracht. Daar waar zij dachten gisteren een bevredigend antwoord op al le vragen te krijgen, heeft de luchtmachttop de aantijgin gen van de drie slechts ont kend. Hun tijdsbesef zou door de chaos na de ramp in de war zijn geraakt, aldus de luchtmacht. Een parlemen tair onderzoek is op dit mo ment de enige mogelijkheid voor de nabestaanden om de echte waarheid op tafel te krijgen, hopen ze. Als de po litiek in juni tijdens het debat over de Herculesramp aan dat verzoek gehoor geeft, dan is het echter maar de vraag wat dit oplevert. Want de tegenstrijdige verklarin gen zullen blijven bestaan. GPD Bouw tijdens de KLM-presentatie van gisteren. foto Hans Steinmeier/AN Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M van Zuilen (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel. (0118) 484000, Redactiefax: (0118)470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel (0118)484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22, Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 92.85, franco per post 122,00; per maand 34.00 per jaar 356.50, franco per post 471,50 bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting losse nummers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 2