Winst verzekeraar OZ fors lager ksk Met de fiets komen we er wel Cerestar en Schelde tekenen afspraak energiebesparing Blijde boodschappers te huur Veroorzaken van dodelijk ongeval met 500 beboet zeeland 19 Leverancier zorgverzekeringen klaagt over Budgetstelsel overheid ondernemend zeeland in detail lezers schrijven lezingen agenda mensenwerk donderdag 22 mei 1997 sb van onze verslaggeefster niaudia Sondervan VLISSINGEN - OZ Zorgverze keringen te Breda heeft over 1996 35 procent minder winst gemaakt dan in 1995. Het ex ploitatieoverschot bedroeg netto ruim twaalf miljoen gul den. Het aantal ziekenfonds verzekerden daalde licht, met 2,400 ten opzichte van eind 1995, tot een aantal van 569.971 eind 1996. De groei met 2.450 nieuwe par ticulier verzekerden hield het totaal aantal verzekerden ech ter gelijk. Inmiddels heeft OZ weer 5.000 nieuwe zieken fondsverzekerden geboekt, waarmee het niveau van een De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. jaar eerder weer overstegen is. Het werkgebied van OZ heeft als zwaartepunten Zeeuws- Vlaanderen, de Zuid-Holland se Eilanden, West-Brabant en Rijnmond. Op verstrekkingskosten haal de OZ in 1996 een resultaat van 13,6 miljoen. De budgetover schrijding in de farmaceuti sche hulp noemt OZ een blij vende bron van zorg'. De oorzaak legt OZ met name bij het landelijk te laag vastgestel de budget. Het resultaat wordt ook nog gedrukt door verdere invoeringen in het kader van het budgetteringsstelsel in ge zondheidszorg en lagere nabe talingen na herberekening over het voorgaande jaar door de overheid. Het eigen vermogen van de zorgverzekeraar daalde met ruim drie miljoen gulden tot 103,5 miljoen gulden. OZ Zorgverzekeringen heeft bij de Ziekenfondsraad be zwaar aangetekend tegen het budget over vorig jaar, omdat dat volgens OZ onrechtvaardig verdeeld is over de zorgverze keraars, de verzekeraars de kosten in dat budget te weinig kunnen beïnvloeden en zij te snel-grotere financiële risico's lopen. Ook over het budget 1997 is bezwaar gemaakt. Net als de andere zorgverzeke raars geeft OZ cle regering een veeg uit de pan. De verzekeraar noemt de uitkomsten van het ingevoerde Budgetstelsel on acceptabel en de invoering van de eigen bijdrage voor zieken fondsverzekerden een maatre- van onze verslaggever DEN HAAG - Het maïsverwer- kende bedrijf Cerestar Benelux BV in Sas van Gent en de Ko ninklijke Schelde Groep BV in Vlissingen hebben woensdag met het ministerie van Econo mische Zaken een meerjaren afspraak over energiebespa ring ondertekend. Beide bedrijven hebben zich vastge legd op de doelstelling het energieverbruik in de periode 1989-2 0 0 0 met twintig procent te verminderen. Bedrijven die niet binnen be staande, per branche georgani seerde meerjarenafspraken (MJA's) passen, hebben sinds vorig jaar de mogelijkheid om zich op individuele basis te ver plichten tot energiebesparin gen. Zestien bedrijven sloten zich woensdag in het gebouw van de Sociaal-Economische Raad (SER) in Den Haag aan bij de Meerjarenafspraak Ove rige Industrie (MOI). De Zeeuwse bedrijven Cerestar en de Koninklijke Schelde Groep behoren tot die zestien onder nemingen. Cerestar en de Koninklijke Schelde Groep hebben zich vastgelegd op een energiebe sparingsdoelstelling van twin tig procent in het jaar 2000 ten opzichte van 1989. Woordvoerder A F. Neve van Cerestar Benelux verklaarde dat de productieprocessen bij Cerestar energie-intensief zijn en dat sinds 1989 de effectivi teit bij het energieverbruik al met dertien procent is verbe terd. Om de resterende zeven procent te kunnen bereiken, hield Cerestar voor de mede werkers van de productieafde ling zeven brainstormsessies om inzicht te krijgen in de vraag hoe zuiniger kan worden omgegaan met energie en wa ter. Elke sessies leverde circa veertig nieuwe ideeën op. Deze zomer presenteert Cerestar een energiebesparingsplan. Op dat moment wordt duidelijk wat de financiële consequenties zijn van het ondertekenen van de meerjarenafspraak. Bij de Koninklijke Schelde Groep was woensdag niemand aanwezig om uit te te leggen wat de gevolgen zijn van het ondertekenen van de meerja renafspraak. gel vol bureaucratische romp slomp die meer kost dan hij oplevert. De overheid voert een inconsistent, onduidelijk en onvoldoende gecoördineerd beleid dat tot vertragingen, on duidelijkheid en te late beta ling van declaraties leidt, foe tert OZ. Reorganisatie De reorganisatie bij de zorg verzekeraar, die vorig jaar werd ingezet, wordt dit jaar af gemaakt. De administratieve verwerking wordt gecentrali seerd in Breda. Doel van de re organisatie, de beheerskosten in de plus brengen, wordt vanaf volgend jaar gehaald, ver wacht OZ. Bij de verstrekkingen volgens de Ziekenfondswet en de AWBZ-regeling daalde de pa ramedische hulp onder invloed van de beperkte vergoeding van fysiotherapie met bijna 22 procent. Tandheelkundige hulp daalde wederom met een klein tiental procenten. De ver strekkingen in huisartshulp, specialistische hulp en zieken- vervoer stegen tussen de drie en 5,5 procent. Een ooievaar met vracht, beren en superbeschuiten, allemaal te huur in Oostburg. Op de voorgrond Patty de Rijk met haar baby foto Peter Nicolai van onze verslaggeefster OOSTBURG - Handigheid en knutselzin verleidde de Oost- burgse Patty de Rijk een jaar geleden tot het vervaardigen van een grote ooievaar, die in de voortuin van haar woning aan de Nieuveltweg de komst van haar dochtertje Felicia verkon digde. Twee weken na Felicia's eerste verjaardag is haar mama volop in zaken. Die eerste papieren vogel is in middels vervangen door een reeks polyester geboorte-orna menten, die Patty de Rijk ver huurt bij gelegenheid van ge boorten. Een moederbeer met een baby-beer, eventueel los van elkaar te huur, eeri ooie vaar met jong op een groot tak- keimest, beschuiten met een doorsnee van een halve tot ruim een meter met naar belie ven roze of blauwe strikken zijn beschikbaar voor een prijs vanaf vijf gulden per dag. De collectie geboorteboodschap pers is nog steeds groeiende. „Ik heb nu een plan voor een baby met een grote fles. Wan neer mensen zelf ideeën heb ben, wil ik die ook best uitvoe ren." De omvangrijke ornamenten worden stevig bevestigd op so lide anderhalve meter hoge pa len en zijn stormbestendig, maar enige zorg tijdens het gastverblijf blijkt geboden. Zelfs deze boodschappers van heuglijke feiten kunnen het slechte in een mens naar boven halen, bleek de Oostburgse. „Vorige week is in Axel de hangdoek met de pop gestolen uit de snavel van de ooievaar." Rademakers Controlebedrijf BV aan de Engelandweg te Rit- them is woensdag door de rechtbank in Middelburg fail liet verklaard. De BV verricht te controlewerk voor hoofd aandeelhouder Comelder's Scheepvaartmaatschappij maar lag al stil sinds het faillis sement van Cornelder's vorig jaar november. Daarbij verlo ren achttien mensen hun baan. Volgens curator mr. E. H. A Schute te Middelburg was Ra demakers niet meer dan een 'papieren BV'. De eenmanszaak Per-Lijn van J. C. Bakker aan de Groe nendijk te Kloosterzande is woensdag door de rechtbank in Middelburg na eigen aangifte failliet verklaard. Curator is mr. J. J. Brugge te Terneuzen. het bedrijf was actief in de uit oefening van graveer- en frees technieken en bewerkingen van kunststof, Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiter lijk? dagen. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. (verplicht) een flink bedrag van hun studiebeurs inleveren voor hun OV-kaart. Als ze zelf niet meer mogen bepalen of ze een week- of weekend-OV-j aar- kaart willen hebben, worden straks heel veel studenten opge scheept met een kaart die ze bij - na niet kunnen gebruiken. Zie ook het artikel van mevrouw Van Doorsselaer over Zeeuws- Vlaamse studenten in de PZC van 20 mei. Bovendien: waarom is het nodig ook nog te vermel den dat kamerlid Bakker voor het bentwoorden van een vraag onvindbaar is? Wat wil mijnheer Scholtens daar nou eigenlijk mee zeggen? Als journalist zou hij toch moeten weten dat ka merleden niet acht uur per dag op hun kantoor zitten? Laat hij zich voortaan onthouden van dit soort suggestieve non-infor matie. Inez Flameling Smallegangesbuurt 18 Goes OLAZ Met hoge verwondering las ik in de PZC het artikel over de mo gelijke nieuwbouwplannen van het OLAZ. Deze milieubewuste overheidsinstelling hoeft hele maal geen nieuw pand, omdat ze nog maar een jaar geleden haar huidige pand heeft ge kocht. Dit pand wordt zelfs gedeelte lijk verhuurd aan het Samenwerkingsverband Mi lieutaken. OLAZ heeft dus ruimte over-, als men voor dit sa menwerkingsverband andere bedrijfsruimte vindt. Het is meer een zaak van status en po litiek, waarbij het bestuur en di rectie zichzelf op de voorgrond willen plaatsen. Het is een schande dat men op deze manier geld wil verspillen, en dat ter wijl alle inwoners steeds hogere afvalstoffenheffing moeten be talen. Laat men deze heffingen maar eens bevriezen en zet daarom een nieuw OLAZ-kan- toor maar in de ijskast. M. S. M. Klaassen Groene Kruisstrat 5 Wolphaartsdijk Jaarkaart Deverontwaardiging van de ka merleden over de voorgenomen a bezuinigingen op de studenten- ix; OV-kaart ontmaskerd als 'kro- ïodillentranen'. en de studen ten, die, als ze niet 'bij moeders pappot blijven' dan toch in ieder geval 'ieder weekend de vuile aas thuisbrengen', zijn 'natuur lijk weer eens kwaad gewor den', aldus Wilfred Scholten ÏPZC, 17 mei). Wat een tendenti eas geschreeuw. Of de veront- k raardiging van de kamerleden k aldan niet terecht is, kan ik niet beoordelen, maar om een groep öensen (in dit geval de studen- zonder reden, en zonder enige argumentatie, op een der- gelijke manier te kakken te zet- kn vinei ik beneden alle peil. ix' Mijnheer Scholtens vindt het 5 blijkbaar niet nodig om ook de andere kant van de zaak te ver melden. De studenten zijn weer fens kwaad omdat er weer eens W ze wordt gesold. Iedere maand moeten de studenten f'of dr.W. J. Ouweneel houdt vandaag, «nderdag, in de Ontmoetingskerk aan Oosterscheldestraat in Middelburg •^lezing over Christus en de draak. De- bezing, aanvang 20.00 uur, wordt geor- öniseerd door studenten aan de Evan- JSische Hogeschool Amersfoort. Zij "S<en sinds begin maart een toernee ;Mr het land. jjp uitnodiging van de Archeologische ^gemeenschap voor Nederland, af- Win? Zeeland, geeft Johan Veeckman •Pvrijdag 23 mei een lezing over onder- van de middeleeuwse stadskern 'in Antwerpen. Veeckman werkt bij de ,;nstOpgravingen van de Scheldestad. «lezing begint om 19.30 uur in de j^uivse Bibliotheek. De volgende dag is "-'een excursie naar de opgravingen in "twerpen. Serneel van de Heemkundige kring 00. -:?:raterdag 24 mei een lezing over de ustingwerken in cultureel centrum De j«Ye te Sas van Gent. Aanvang 20.00 £9= Kapel van Sint Maarten in Hooge- ff~- IGrijpskerke) wordt zondag 25 mei -*1 'A.30 uur een lezing met dia's gege- Over Ruïnes, bouwmateriaal of erf- Spreker is drs. Peter Don, hoofd J,. _e afdeling informatie van de Rijks- «|nst voor de monumentenzorg in te Centrum voor Attitude en Begelei- "3 houdt op maandag 26 mei om 19.45 een lezing over het gedrag van hon- zalencomplex Den Ronden in Ber- ■™0PZoom. Middelburgse architect J.J. de Ko- ,9 9eeft woensdag 28 mei in de •uwse Bibliotheek een lezing met J ",SOver naoorlogse wederopbouw- "ectuur op Walcheren. De lezing is J-'ganiseer-d door de Heemkundige "9 Walcheren en begint om 20.00 uur. Teckelmiddag STEENBERGEN - De Neder landse Teckelclub regio Noord- Brabant en Zeeland houdt op zaterdag 24 mei vanaf 13.30 uur weer een teckeldag. Vanaf het gemeenschapshuis 't Cromwiel in Steenbergen wor den cle bezoekers meegenomen naar het wedstrijdterrein, waar een renwedstrijd is. Johan den Hollander van de fietsersbond ENFB pleit in zijn regio voor stimulering van het gebruik van de fiets, foto Willem M ieras door Anita Hoekman Ja, hij heeft een auto. Maar zolang je verstandig gebruik maakt van een wa gen, kan Johan den Hollander uit Wilhel- minadorp zich daar niet voor schamen. Veel mede-leden in de Eerste Nederlandse Fietsersbond (ENFB) zijn niet in het bezit van een auto en moeten er ook niets van hebben. Fietsfanaat Johan haalt er zijn schouders over op. „In de winter ga ik echt niet fietsen. En na een avondje stappen, krijg je mij niet in zo'n discobusje. Dan rij ik liever zelf. Ik heb niet altijd een auto voor mijzelf gehad hoor. Ik heb ook een tijdje een auto met anderen gedeeld." Fietsen is een uitdaging, een prestatie, je ziet veel meer en het is goed voor je.Johan kan in een handomdraai tientallen rede nen spuien om het gebruik van cle fiets als vervoermiddel te stimuleren Elke dag op de fiets naar het werk. op de fiets om boodschappen, op fietsvakantie naar En geland, Hongarije of Denemarken, trai nen op de racefiets en met Pinksteren op de fiets naar kennissen in Den Haag. Jo han is een echte fietsfanaat. Sinds hij contactpersoon is van de werk groep de Bevelanden - een onderafdeling van de afdeling Zeeland - van de fietsers bond ENFB brengt hij veel minder tijd door op de pedalen. „Ik verzorg ook cle re dactie van ons afdelingsblad 'De Zeeuwse Deurtrapper'. Ik heb het er best druk mee." De ENFB wil zoveel mogelijk men sen op de fiets krijgen of in een ander mi lieuvriendelijk vervoermiddel. Veilige en snelle fietspaden, wegwijzers, voorrang, goed wegdek, rood asfalt en het liefst complete wegen omdompelen tot fietspa den. De automobilist rijdt wel een blokje om. „In de tien jaar dat ik lid ben van de fiet sersbond hebben we al mooie resultaten geboekt. Zo hebben we de Gasthuisstraat open kunnen houden voor fietsers. Johan geeft toe dat het allemaal nog beter kan. „Kijk naar Goes. Een voorbeeld van hoe het wel moet is Goes Overzuid, maar in het Goese Meer zie je hoe het absoluut niet moet. Pas aangelegd en er is totaal geen rekening gehouden met de fietsers. Door gaans worden we wel gewaardeerd door de gemeente. Zolang het geen geld kost. staan ze voor alles open. Als er wat meer geïnvesteerd moet worden, zijn ze minder enthousiast." Er staan drie fietsen bi j Johan den Hollan der. „Twee goeie en een reserve. Ik denk dat er ook nog wel eens een ligfiets komt. Twee keer per week stapt hij op cle race fiets om tochten van dertig tot over de honderd kilometer te maken. Dan alle da gen heen en weer naar Goes voor allerlei boodschappen en dan natuurlijk nog de fietsvakanties. Tachtig kilometer per dag, want 'het moet een uitdaging blijven'. „In een jaar leg ik zo'n zesduizend kilometer af met de auto. Hoeveel kilometers ik ver slind op mijn fietsen? Geen idee. Ook wel enkele duizenden." Zijn tweewielers moeten goed zijn, maar er niet al te mooi uitzien. „Teveel kans dat ze dan gejat worden. Als het maar degelij ke tweewielers zijn. Desnoods een twee dehandsje, dan staat hij helemaal veilig." De gebrekkige mogelijkheden om fietsen te stallen, zijn ook een doorn in het oog van de ENFB. „Op de Markt en op het sta tion is het toch triest gesteld met de stal ling? De Nederlandse Spoorwegen, de ge meente en cle middenstand zien de fiets nog altijd als 'het vervoermiddel voor de armen'. Stel je voor dat er een parkeer plaats opgeofferd worclt om plaats te ma kenvoor twaalf fietsen. Nou, nou... Vooral de middenstand denkt er te gemakkelijk over. En het is nog wel bewezen dat fiet sers meer kopen dan automobilisten! Behendigheid Er is nog veel te doen om de veiligheid voor fietsers te vergroten. Tweewielers zijn nog altijd kwetsbaar in het verkeer. Johan: „Voor je het weet lig je onder de wielen van een vrachtwagen. Ik ben, vind ik. nog redelijk jong en niet bang uitgeval len. Met een beetje behendigheid kom ik overal langs. Ik kan mij wel goed inden ken dat ouderen en kinderen bang zijn in het verkeer. Zelf draag ik ook een fiets- helm als ik op de racefiets stap. Ik heb niets op mijn hoofd als ik gewoon even een rondje ga rijden hoor. Dat gaat mij te ver." Nogvolop werk dus, maar vergeleken met andere Europese landen komt Nederland er nog niet zo heel slecht van af. Vanaf de voordeur fiets je via de Noordzeeroute zo naar Calais en vanaf Middelburg is er een 'fietspad' dat naar Duitsland loopt. „Heerlijk buiten in de natuur op je fietsje- En dan kijken waar je een stop maakt. Die stop is echt onmisbaar. Na al die jaren weet je wel waar het café 's morgens open is. Lekker koffie met appelgebak en dan weerverder. Heerlijk..." van onze verslaggeefster Sonja de Best MIDDELBURG - De dertigjari ge man uit Driewegen die vorig jaar januari met zijn auto een ongeluk veroorzaakte op de Drieweg in Nisse waar een vijf tienjarig meisje uit Baarland bij omkwam is door de kanton rechter in Middelburg woens dag veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden. Bij het ongeluk raakte de veertienjari ge vriendin van het meisje ge wond. De officier had cle man uit Drie wegen geen 'dood door schuld' ten laste gelegd. Dat kon alleen als de man te hard had gereden of niet in staat was geweest om zijn auto te besturen bijvoor beeld onder invloed van alco hol. Dit was allebei niet het ge val. „De gevolgen zijn vreselijk", al dus officier van justitie mr C. Fetten. „Eén meisje is overleden en één is gewond geraakt. Het meisje dat gewond raakte kan daardoor niet meer turnen. Dat zijn allemaal de gevolgen van roekeloos rijden en niet goed kijken. Het is een afschuwelijke zaak". Op deze overtreding staat een standaardboete van vijfhonderd gulden. „Het blijft een simpele overtre ding", zei kantonrechter mr B. Doorewaard Boekhout. „Deze wordt alleen gekleurd door de omstandigheden. In dit geval had het fatale gevolgen, een meisje heeft niet de kans gekre gen om ouder te worden dan vijftien jaar. Een boete van vijf honderd of vijfduizend gulden maakt niets uit. De gevolgen van het ongeluk worden er niet erger of minder erg door." Rijbevoegdheid Het is niet de eerste keer dat de man uit Driewegen zich niet aan de verkeersregels heeft gehou den. Drie keer eerder werd hij beboet gehad voor te hard rijden. Daarom kreeg hij woens dag ook nog een voorwaardelij ke straf: een tijdelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor een periode van vier maanden met een proeftijd van twee jaar Het ongeluk vond plaats op de Drieweg in Nisse. De twee meis jes fietsten achter elkaar op cle weg waar tachtig kilometer per uur gereden mag worden. Uit technisch onderzoek en getui- genverklaringen is gebleken dat, van in ieder geval één van de twee fietsen, het licht aan was. De bestuurder had de fiet sers dus wel moeten zien. Dit was echter, volgens de veroor deelde, niet het geval. Hij merk te de fietsers pas op nadat hij met zijn auto tegen de fietsers reed. De pleegmoeder van het meisje was ook aanwezig bij cle zitting. „Ik heb mijn eigen kind moeten identificeren, er was bijna niets meer van haar over. Het moet eenharde klap geweest zijn." De man uit Driewegen was duide lijk aangedaan door deze woor den. „Ik schaam mij diep", zei hij doorzijn tranen heen. Deelnemers gezocht voor Fiets 'm d'r in SLUIS - Het productieteam van het televisieprogramma 'Te land, ter zee en in de lucht' is op zoek naar deelnemers voor het onderdeel 'Fiets 'm d'r in' op 12 juli op de Kaai in Sluis. De deelnemers moeten op een fiets of op een daarvan afgeleide constructie of voertuig een wed strijdtraject zo snel mogelijk af leggen. Het voertuig moet met menselijke kracht worden voortbewogen. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij Re ne Stokvis Produkties BV, Post bus 35 1251 MA Laren. EVENEMENTEN MIDDELBURG - Koorkerk, 15 uur: Mini-concert door Janos Kooien en Jos Vogel; Bibliotheek, 20 uur: 'Lezen en schrij ven mannen en vrouwen verschil lend?', lezing door Monica Soeting, Manon Uphoff, Lisette Keuster- mans en Rudolf Geel; Kasteel Ter Hooge: 11-17 uur: Ten toonstelling 'Kant door Walcheren',- Ontmoetingskerk: 20 uur: Lezing door prof. dr. W. J. Ouweneel met 'Christus en de draak'; RITTHEM - Fort Rammekens, 13-17 uur: Bezichtiging Fort (t/m okt.); TERIMEUZEN Zuidlandtheater, 20 uur: Jubileumgala ter gelegenheid van het 25e Jazz Festival; BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: One Fine Day en All Stars; Cinemactueel, 20 uur: Donnie Bras- co; Liar Liar en The Saint; GOES - Grand, 20 uur: The English Patient; 't Beest, 20.30 uur: Portrait of a La dy; HULST - De Koning van Engeland, 20 uur: Liar Liar; Dante's Peak; The Saint; The English Patient; All Stars en One Fine Day; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: The Van; VLISSINGEN - Alhambra, 20 uur: Li ar Liar; One Fine Day; Dante's Peak en Karakter; TENTOONSTELLINGEN AARDENBURG Archeologisch Museum, 10.30-12 en 13-17.30 uur: '(inde) Kaart kijken', Het verleden in het West-Zeeuws-Vlaamse land schap van heden, (t/m 30/9); SINT ANNA TER MUIDEN - Streek- landbouwmuseum Agrimuda, 10- 12 en 13-18 uur: 'Van paarden naar paardenkrachten', boerenleven in West-Zeeuws-Vlaanderen (t/m 30/9); SINT ANNALAND - Museum De Meestoof, 14.15-16.45 uur: Foto-ex positie 'Bruidssuikers en witte broodsweken', trouwrituelen (t/m okt.); AXEL - Streekmuseum, 13.30-17 uur: Aquarellen van diverse kunste naars (t/m 31/5); BERGEN OP ZOOM - Markiezenhof, 11-17 uur: 'Passages', Aagje Pel, ge mengde techniek en Bert Bevers, poëzie (t/m 6/7); Eugène Peters, schilderijen (t/m 8/6); Galerie 't Lievevrouwke, 13.30-18 uur: Jannie Boers en Tonnie Nuij- ten, keramische objecten; Paul Bogaert, linosnedes (t/m 14/6); BROUWERSHAVEN St. Nicolaas- kerk, 13.30-16 30 uur: Els van Baar- le. Batik en let van Pelt, beelden (t/m 31/5); BURGH-HAAMSTEDE Galerie 't Zuuddek, 10-17 uur: Ida Wendrich en Liesbeth Muilemeister (kera miek) t/m 27/6; Leontien Hooij, schilderijen (t/m 27/6); De Burghse Schoole, 13.30-16 uur: 'Rozen verwelken, scheepjes ver gaan' over 150 jaar poëzie-albums; 'Hazen en konijnen'; 'Vlinders' (t/m 25/10); De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Fransje v.d. Swan (Schilderijen) en Hansje den Hollander (Beelden) (t/m 31/5); CLINGE - Galerie Esprit, 13.30-17.30 uur: Werken Arien de Groot en Flip Drukker (t/m 1/6);DOMBURG - Mu seum Marie Tak van Poortvliet, 13- 17 uur: Reimond Kimpe, Kimpe's Collectioneur (t/m 15/6); GOES - Galerie v.d. Berge, 13-17 uur: Jus Juchtman, schilderijen (t/m 14/6); Museum, 10-17 uur: Hemels Erf goed, schatten van het Bisdom Bre da (t/m 31/8); HEINKENSZAND - Gemeentehuis, 8.30-12.30 en 17-20 uur: A. van Hoorn, olieverfschilderijen (t/m 27/5); KAPELLE-Fruitteeltmuseum, 13-17 uur: 'Werken in de Fruitteelt' (zwart wit foto's) (t/m 1/9); MIDDELBURG - Zeeuwse Biblio theek, 9-21 uur: Werk Inge van der Kooij (t/m 31/5); Zierikzee rond 1900, prentbriefkaarten en foto's (t/m 21/6); Zeeuws Museum, 11-17 uur: Rei mond Kimpe, De gulden midden weg, schilderijen en tekeningen (t/m 15/6); Galerie 'T', 11-16 uur: Marja de Lan ge, schilderijen en Angelique Sturm, beelden (t/m juni); Marjan Groeneveld, etsen en Wim Zwijsen, monothin (t/m juli); Galerie 't Haentje te Paart, 14-16.30 uur: Gerard Menken, schilderijen en Resï Arts, keramiek (t/m 31/5); Galerie Het Gouden Briefke, 10- 17.30 uur: Greetje de Korne, schil derijen in olie en acryl en Jeannet Hoejenbos, bloemen in aardewerk (t/m 26/6); Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Mya 's-Gravesande-Kuyper, schil derijen in gouache, aquarel en acryl (t/m 1/7); OOST-SOUBURG - Watertoren, 12- 17 uur: Expositie van Bettina Gru- ber, David Smithson en Ulrich Till- mann (t/m 6/7); OOSTBURG Den Hoekzak, 10-12 en 14-18 uur: 'Kleur in keramiek', werken 4 kunstenaars (t/m 31/5); OOSTKAPELLE - Zeeuws Biolo gisch Museum, 10-17 uur: Onder waterfoto's van de Grevelingen en de Oosterschelde (t/m 25/5); Expo sitie van botten van fossiele zoog dieren; De Flora voltooid (t/m 28/9); THOLEN - 't Huis Tijdverdrijf, 10-14 uur: "Kunst uit Wit Rusland", werk van diverse Russische kunstenaars (t/m 24/5); VLISSINGEN - Stedelijk Museum, 10-17 uur: 'Van Zeeuwse Admirali teit tot marine in Zeeland'(t/m 28/9); IJZENDIJKE - Streekmuseum, 10- 12 en 13-17 uur: '125 jaar Groei en Bloei' (t/m 25/10); 'Het aangespan nen trekpaard' (t/m 25/10); YERSEKE - Bibliotheek, 14-17 uur: Olieverf en aquarel van leden schil der- en tekenclub Reimerswaal (t/m mei); ZIERIKZEE - Galerie Galerij, 13-16 uur: Tien Heestermans, 'Naar Mar- sella' tekeningen, collages en schil derijen (t/m 19/6). HULPCENTRA Alarmnummer voor geheel Zee- landvel. 112. Centraal Meldpunt Milieuklachten Zeeland, tel. 0118 412323. SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118 615551(dag en nacht bereikbaar). Chr. Hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118 625414. Stichting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 0118 469869 (dag en nacht be reikbaar). Kindertelefoon Zeeland, tel. 0800 0432 (gratis), dag. van 14.00-20.00 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118 628800. Aids Infolijn, tel. 0118 638384 De politie houdt vandaag snel heidscontroles op de Middelburg sestraat in Koudekerke, de Postweg in Kapelle en de Oude Rijksweg in Kruiningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 29