Goedkope huurhuizen in verkoop Bus brengt Bijbel aan huis PZC Bei Kok schrijft dorpslied voor Hoedekenskerke Vliegenplaag lijkt te zijn bedwongen Kindervakantiewerk Kapelle klem door vrij willigerstekort Experiment Marktbus Middelburg mislukt zeeland 15 IWS wil door gevarieerder woningaanbod wijken aantrekkelijker maken EG-subsidies visserij stokken Politie schort formeel overleg op Busroute lijn 28 gewijzigd Versmarkt Zierikzee maakt kans Openstaande boete geïnd Hiphop-night in Zierikzee Inzameling voor Roemenië donderdag 22 mei 1997 in onze verslaggever ■ank Balkenende ;0ES - De Regionale Woning- jinvvcreniging Samenwer- ing (RWS) gaat experi- {iiteren met de verkoop van jedkope en middeldure huur- ipningen in de oudere Goese ijk Oost en in Wilhelmina- )rp, Later zal deze verkooppo- jliek ook worden toegepast op naoorlogse wijk West. Ach- rliggend idee is dit soort wij- [{II 'leefbaar en woonbaar' te guden door een mix van koop- huurwoningen te scheppen, olgens RWS-directeur J. F. J. Kinken staat het sociale leven tonder druk door het wat een- jjdige huurdersbestand. „Met (Strategische verkoop van wo- ingen willen we zulke wijken ieuwe impulsen geven." woningen in welke stra in specifiek voor verkoop in anmerking komen, weet de iningcorporatie nog niet. Het erse idee is nog een punt van rerlég met de gemeente Goes. )eRWS overweegt om nog ver- r te gaan dan louter de ver- jop van huurwoningen. „Ik tuit niet uit dat we ook de plat tegronden van huurwoningen zodanig veranderen dat zowel jongeren, ouderen als gezinnen een huis van hun gading in de wijk kunnen vinden. Op die ma nier creëer je een ideale samen stelling die de buurt, naar wij verwachten, meerwaarde geeft. Zelfs sloop en herbouw op de zelfde plaats sluiten we niet uit." Vergrijzing De RWS wil in Oost beginnen omdat de vergrijzing daar hard dreigt toe te slaan. „Het gevaar bestaat dat het een slaperige wijk wordt." Ouderen zitten daar helemaal niet op te wach ten. Dat blijkt wel uit de belang stelling voor appartementen aan bijvoorbeeld de Oostwal. Franken: „Niet alleen omdat het winkelcentrum vlakbij is. Nee, daar is beweging, leven." In Wilhelminadorp verrijst straks nieuwbouw bij de I. G. J. van de Boschstraat, met zowel bouw in de vrije als in de huur sector. De RWS, verantwoorde lijk voor het laatste segment, legt een koppeling met de be staande voorraad huurwonin gen in het dorp. „Vijf tot zes wo ningen willen we verkopen om van onze verslaggeefster WISSENKERKE - Ondanks het warme weer van vorige week, lijkt de vliegenplaag de kop ingedrukt. Bergen met kippenmest, veroorza kers van de insectenoverlast, zijn overal afgedekt. De vlie genplaag deed zich voor op verschillende plaatsen in Noord-Beveland en in Hoe- dekenskerke. Begin mei kwamen er diverse klachten binnen bij de ge meentehuizen in Wissenker- keen Iieinkenszand. De vlie gen bleken zich bijzonder snel te vermenigvuldigen in kippenmest, die landbou wers in grote hoeveelheden in de open lucht hadden op- geslagen. Een eenvoudige manier om het verspreiden van de insecten tegen te gaan, is de uitwerpselen af dekken met folie of zand. De gemeente Noord-Beve land lokaliseerde zo'n 45 bergen met kippenmest, ver spreid over ongeveer 20 landbouwers. De agrariërs is 'per brief gevraagd de hopen af te dekken. Een milieu technisch ambtenaar heeft inmiddels vastgesteld dat dat overal daadwerkelijk is gebeurd. Ook bij de gemeente Borsele zijn geen nieuwe klachten meer binnengekomen nadat de betrokken landbouwer is gevraagd de kippenmest af te dekken. lanonze verslaggever KAPELLE - Net als vorig jaar ireigen de kleinste kinderen in Kapelle deze zomer buiten de hot te vallen tijdens de tradi tionele kindervakantieweek Rommeldam. Wederom dreigt »n tekort aan vrijwilligers om lezes- tot achtjarigen een week (van 18 tot en met 22 au- wstus) te kunnen vermaken. (Vorig jaar was het inderdaad «n behoorlijke schok dat het 'jifl doorging. Ik hoop dan ook lat we dit jaar tóch nog vol doende vrijwilligers vinden. Want Rommeldam bestaat al lijna dertig jaar op Kapelle. Het isecht een begrip", zegt organi satrice Sandra de Neef. Ijk jaar doen volgens de twin- Pgjarige Sandra tussen de hon- fprd en honderd vijftig kinderen see aan Rommeldam, onder verdeeld in een groep zes- tot jgn onze verslaggeefster MDDELBUKG - Het leek een witiatief dat alleen maar kon 'logen, maar op 1 juni verdwijnt Marktbus toch uit het stads- Md van Middelburg. Het ge- '""rge gebruik van het pendel- Ne dat op donderdag en 'óterdag van tien tot drie uur nJrit, is daarvan de belangrijk ste oorzaak. jfethouder P. Brakman van Middelburg betreurt het dat de "ai'ktbus wordt afgeschaft, jcaar hij verwacht dat de be waarheid van de Markt toch ~eer gediend is met een betere lemming van bestaande sys- ■öien, zoals het openbaar en «llectieve vervoer. »Över de laatste maanden gakten op donderdag gemid- ®ld 25 personen gebruik van busje en op zaterdag 19. daarvan kun je geen chauffeur Stalen. Voor de mensen die Wijk ter been zijn zijn er al ternatieven van de wet voorzie- i^gen gehandicapten (WVG) o® dichtbij de markt uit te stap pen." Het veel ophef werd vorig jaar NI de Marktbus begroet. Uit jon enquête van de gemeente 'cklelburg en enkele onderne- 1 was naar voren gekomen "at het wegvallen van lijn 54 in ook weer die monotonie in de sociale opbouw te doorbreken. De opbi'engst zetten we geheel of deels in voor de altijd moeilij ke financiering van huurwonin- gen in de nieuwbouw. Zo probe ren we met dezelfde gulden twee doelen te bereiken. Bij de verkoop van goedkope huurhuizen zal de RWS het in komen van de gegadigde toetsen om na te gaan of die voldoende geld opzij kan leggen voor on derhoud. „Het is misschien wat bevoogdexxd, maar er zijn ge noeg voorbeelden van mensen die in grote problemen zijn geraakt", zegt Franken. De cor poratie studeert nog op de mogelijkheid om kopers van huurwoningen - in de praktijk krijgen huidige huurders een aanbod met korting - een onder- houdspakket aan te bieden. Verkoop van huurwoningen is een middel om een buurt weer nieuw leven in te blazen, maar in de praktijk ook noodzaak om leegstand terug te dringen. De lage rentestand maakt het aan trekkelijk om een dure huurwo ning te verruilen voor een koop huis. Zo'n 100 tot 125 Goese huuiwoningen wachten mo menteel op nieuwe bewoners. Banken, pensioenfondsen en corporaties zijn gedwongen hun bezit mondjesmaat te verkopen. De RWS bijvoorbeeld heeft het afgelopen jaar 67 huizen van de hand gedaan. Voorzichtigheid is echter het credo. „Je moet op passen waar je en hoeveel je ver- koopt. en het tempo niet te hoog opschroeven, want als het eco nomisch tij keert, zit je zo weer met een tekoi-t aan bepaalde hum-woningen. Als corporatie moet je ook zorgen dat je je eigen organisatie niet in de problemen bi-engt door een fors teruglo pende woningvoorraad. Daar om is compensatie van belang, bijvoorbeeld door overname van bejaardenwoningen in Wol- phaartsdijk." Trend De corpoi-atie werkt voorts in toenemende mate samen met zorginstellingen, in vaktermen 'combiprojecten' genoemd. Het woonzorgcentrum Meuleweie in Wolphaai-tsdijk is daaivan het ultieme voorbeeld. Maar de RWS gaat zich ook bekommeren om de woningen van de Stich ting Oudei-enzorg Kapelle (SOK). „Het mes snijdt aan twee kanten. SOK profiteert van on ze deskundigheid waar het gaat om visie op het wonen en onder houd. Wij verdienen ei-aan en kunnen zo ook onze specialis men in huis houden, omdat het wei'k in bepaalde sectoren toch wel wat afneemt." De RWS zal ook tien senioren- woningen aan het Goese Beu kenpad overnemen van de Stichting Ter Weel. Dat is de trend: verhuur door de woning- corpoi-atie en zorgleverantie door zorgcentra. achtjarigen en negen- tot twaalfjarigen. Voor de oudsten zouden er nu al wel voldoende vrijwilligers zijn, al gaf dat en kele j aren geleden ook al proble- men. Moeilijkheid met de vrijwilli gers is dat er geen vaste gi'oep meer is. „Vroeger waren het al tijd dezelfden, maar dat is niet meer zo. En dan wordt het moei lijk. Zeker omdat Rommeldam middenin de vakantie valt." De bedoeling is weer een rxieuwe vaste kern vrijwilligers op te bouwen. Voor de kleinsten is er nu echter nog maar een handvol van die mensen, terwijl dat er- meer dan twintig moeten zijn. Het is de bedoeling het feest dit jaar in Wemeldinge te houden. Als altijd zal er worden geknut seld en komt er een speurtocht. Verder is er het plan om enkele artiesten te strikken om de feestvreugde te verhogen. de dienstregeling slecht was ge vallen. De verplaatsing van de bushalte van de Markt, die au tovrij werd, naar de Turfkaai keurde zeventig procent van de bezoekers van de Middelburgse binnenstad af. Koopman Het idee van een Marktbus werd geopperd. Marktkoopman en voorzitter van de centrale ver eniging voor ambulante handel Wim de Smit was de drijvende kracht achter de Marktbus. Hij verwoordde het gevoel van ve len dat een jaar zonder een openbare verbinding naar de Markt, lang genoeg was ge weest. „Ik kan het billijken dat een gemeente kiest voor een au tovrij centrum. Maar in mijn vi sie zul je dan het openbaar ver voer moeten verbeteren." De eerste donderdag vorig jaar- in april opende burgemeester mr. D. C. B. Burgers de buslijn. Het gemeentebestuur nam na zes weken de financiering van de voorziening over van de marktkooplieden. „Daarna is het ingezakt, terwijl we zes we ken veel gebruikers hadden ge had. Ik vind dat je ook je schou ders permanent onder iets moet zetten om een experiment te la ten slagen. Dat is niet gebeurd", vult De Smit aan. De Bijbelbus in Tholen. „De Bijbel doet natuurlijk altijd wat - zowel positief als negatief", meldt de chauffeur, foto Willem Mieras van onze verslaggever Marco van Barneveld THOLEN - Ineens is één van de vrijwillig sters het stilzitten beu. Zomaar met z'n al len in zo'n busje zitten te niksen, da's niet goed, vindt ze. Nee, dan tóch nog maar- even de deuren langs. Ze pakt haar bruine mandje en verdwijnt een Thools straatje in. 'Goedenavond, bent u wellicht geïnte resseerd...?' Een half uurtje eerder. Het is tegen zeven uur 's avonds. Op de Markt in Tholen-stad heerst rust. Vogels fluiten, de wind doet bomen ruisen, verder is het stilDe stoelen van het plaatselijke terras zijn opgesta peld. Centraal op de markt, vlak voor de muziektent, staan twee vrachtwagens ge parkeerd. Eén van een mosselhandelaar, maar daar is het stil. Plus één met een in trigerender opschrift: De Bijbel Open - Wereldwijd/Nederlands Bijbelgenoot schap. Ook daar lijkt het stil. Maar schijn bedriegt. Want een deur van de wagen staat open en binnen wurmt een aantal mensen zich langs rijen boeken. Heilige boeken. Het gaat hier, zo blrjkt, om De Bus van het Nederlands Bijbelgenootschap. Als be kend wil die club de Bijbel aan de mens brengen, maar minder bekend is dat dit ook mobiel gebeurt. Hoe? Doordat plaat selijke afdelingen van het genootschap de bus 'charteren'. „Weer eens wat anders dan Bijbels slijten en donateurs werven op een braderie, zo dachten we een jaartje ge leden tijdens een vergadering", verklaart H. van de Sande. voorzitter van de afde ling Tholen, de komst van de het voertuig. Plezierig Deze woensdagavond vormt de afsluiting van twee dagen toeren door Tholen-stad. Vaste chauffeur van het voertuig is G. de Kruijff. „Hartstikke leuk", noemt hij z'n werk, terwijl hij tussen vier Thoolse vrij willigsters bij de muziektent staat. ..Elke dag ben ik op pad en elke gemeente is weer anders. Tholpn is bijvoorbeeld heel ple zierig. Maar ja", erkent hij, „met zo'n bus krijg je natuurlijk ook wel 'ns minder leu ke reacties. De Bijbel doet natuurlijk al tijd wat- zowel positief als negatief. Soms krijg ik ineens geen voorrang in het ver keer en soms weer wel. snap je?" Ruim duizend ('1028 om precies te zijn', meldt een vrijwilligster) Kleuren zijn ze in twee dagen langsgegaan in Tholen-stad. En de reacties waren, zo meldt het handje vol vrijwilligsters dat deze avond aanwe zig is, best leuk. Maar in het begin, zo ge ven ze toe, vonden ze het toch wel 'een beetje eng'. Met een mandje met christe lijke boeken door de straten.'wanneer je tegenwoordig ergens aan tafel gaat zitten bidden word je al vreemd aangekeken, kun je nagaan'. Maar gelukkig, zo melden zij. valt het achteraf allemaal reuze mee. Eigenlijk is het gewoon leuk. Schamen Het mooie van het langs de deur-en gaan is ook, vertellen de dames, dat mensen die normaal geen Bijbelwinkel indurven nu wèl iets durven kopen. Eén van de dames: ..Want sommigen schamen zich een beetje om zo'n winkel in te gaan. Nu hoeft dat niet. En voor anderen is de bus weer heel handig omdat ze gewoon geen zin hebben om naar de winkel te lopen. Gemak zucht." Ondertussen is één van de dames met 'het mandje' (waarin zaken als gewone Bij bels. Kinderbijbels. Bijbeldagboeken en kaarten) met een man in gesprek. Of hij iets blieft? Nee, niet echt, want hij 'heeft al zoveel Bijbels'. Jaja, meldt de vrijwillig ster, 'dat horen we vaker'. Een Kinderbij bel dan misschien? Nee, dat ook niet. Nou, goed, wat te denken van een setje kaarten dan toch maar? De man grijnst. Nou. wel licht. 'even de baas roepen'. Zijn vrouw ver-schijnt in de deuropening. Oké, een setje kaarten. Zij en de vrijwilligster, zo blijkt, kennen elkaar toch immers? Goe denavond, Goedenavond. DEN HAAG - Minister J. van Aartsen (visserij) geeft de inge wikkelde Europese regels voor visserijsubsidies de schuld van de trage uitbetaling door zijn ministerie. Hij heeft eind vorig jaar een accountantskantoor ingescha keld om verdere vertr aging te voorkomen, schrijft hij aan het Productschap Vis. Dat had geklaagd dat het ministerie er al 2,5 jaar over doet om Brusselse miljoenensubsidies naar Ne derlandse vissers door te sluizen. Het productschap heeft een groot deel van de subsidies voorgeschoten. Van Aartsen heeft inmiddels zijn handtekening gezet onder een aantal gemeentelijke projecten. Welke dat zijn, kon het ministerie dinsdag niet zeggen. De visserijprojecten waar voor Brussel onder meer geld heeft gegeven zijn het installe ren van black boxen op mosselschepen, het uitbaggeren van de Korringa-werf in Yerseke en het ruilen van percelen tussen garnalenvissers en mosselkwekers in de Waddenzee. MIDDELBURG- Korpsleiding en ondernemingsraad van de politie Zeeland hebben het formeel overleg opgeschort om duidelijkheid te kunnen krijgen over de interpretatie van de wet op de ondernemingsraad. De belangenbehartiging van het personeel geschiedt sinds kort niet langer via een dienst commissie maar een ondernemingsraad. Tijdens het eerste formele overleg in de nieuwe structuur con stateerden de deelnemers dat er met name op het gebied van het instemmings- en adviesrecht verschillende interpretaties van de wet mogelijk zijn. In afwachting van een advies van een extern juridisch adviseur is het formele overleg thans op geschort. Politiewoordvoerder Henk Kramer benadrukt dat er geen sprake is van een conflict. SCHORE - De busroute van lijn 28, Kapelle-Hansweert, is ge wijzigd. Het onveilige traject langs de Schoorse Zeedijk wordt voortaan gemeden. In plaats daarvan zal via de Ka- naalweg worden gereden. Op die manier kan bovendien een halte in gebruik worden genomen voor mensen die van Hans- weert naar Schore willen reizen Die nieuwe halte is geplaatst aan de Kaai. ter hoogte van de Haaimeet. Vanaf 1 juni zullen er bovendien nog meer wijzi gingen komen in de dienstregeling van lijn 28. De lijn zal dan vaker rechtstreeks tussen Goes en Schore-Hansweert gaan rijden, waardoor mensen niet zo vaak hoeven over te stappen in Kapelle. ZIERIKZEE - Het plan voor een 'versmarkt' aan het Haring- vlietplein in Zierikzee is nog niet geschrapt. Blijkt de Super toch genoodzaakt te vertrekken dan wil bakker C. W. Verwijs alsnog het gezelschap zoeken van een slager en een groente en fruitspecialist. „De vergunningheb ik immers al." Slager P. Pouwer, die bij Verwijs zou intrekken, meldde vorige week dat het plan van de baan was omdat de bakker de verbouwing fi nancieel niet rond kon krijgen. Dit is echter niet waar, meldt Verwijs nu. „De Super heeft ons gewoon gedwarsboomd. Wij waren al een jaar bezig met de voorbereidingen voor een versmarkt toen de Super plotseling kwam, zonder vergunning, niets. Toen besloten wij voorlopig te stoppen." SCHOONDIJKE - Een 27-jarige Vlissinger werd in de nacht van dinsdag op woensdag om 0.40 uur aangehouden op de Willemsweg in Schoondijke, omdat hij een boete van 1025 gulden had openstaan. Na het betalen van de boete kon de man zijn weg vervolgen. van onze verslaggeefster Caroline Moerland HOEDEKENSKERKE - Of be woners het spontaan zullen aanheffen op een verenigings avond, is nog de vraag. Maar dat voortaan op Koninginnedag be halve het Wilhelmus ook 'Hoe dekenskerke aan de Schelde' klinkt, zit er dik in. Schrijver van dialectverhalen en liedjes Bei Cok dichtte onlangs een lof zang op het Borselse plaatsje. Het idee voor het dorpslied is af komstig van J. Roelse. „We had den er al één, dat ooit is gemaakt voor de installatie van de vorige burgemeester", legt hij uit. De tekst was echter niet meer actu eel. Zo stond er een verwijzing in naar de destijds ver-waarloos de speeltuin, En ondanks alle inspanningen om hem op te knappen, bleef het dorp die pas sage zingen. Inspiratie Roelse zocht een wat duurzamer dorpslied. Inspiratie deed hij op bij een optreden van Marie-Cé- cile Moerdijk. Zij zong 'Het kan verkeren, het kan vergaan, maar ons Zeeland blijft be staan'. En zo was de melodie ge boren. Vervolgens benaderde hij Bei Cok, schrijver van dialect- verhalen en liedjes. Die veran derde het woord 'Zeeland' uit het refrein in 'Hoedekenskerke' en schreef een aantal op het dorp toegespitste coupletten. Roelse droeg de informatie aan. Klein en fijn Het eerste vers luidt; 'Hoede kenskerke aan de Schelde/is ons dorpje klein en fijn./In-de vroe ge Middeleeuwen/is het gesticht door Odekijn./Jarenlang was er hier een veer/Maar dat is er nu niet meer./Langs de Wester- ZIERIKZEE - In het podium voor muziek en theater Brogurn in Zierikzee wordt zaterdag een hiphop night gehouden onder het motto North East Connec tions Tour. De avond begint om 22.00 uur. Er zijn optredens van L-West Productions, Black Or pheus, Sunstreet Ingredients Productions en Sources of Spe- cialment. scheldedijk/voelen wij ons vrij en rijk.' In de volgende couplet ten komen ook de recreatieve attracties in het dorp aan bod, zoals de Stoomtrein Goes-Bor- sele en 't Wienkeltje van Wul- ■lempje'. Bewust is er niet gekozen voor een tekst in dialectRoelse:Het lied is ook voorde niet-Zeeuwse inwoners bestemd." Of de lof zang op Hoedekenkserke een plek zal krijgen binnen de ge meenschap, moet nog blijken. Het is al wel gezongen tijdens een avond van de muziekvereni ging Con Amore en op Konin ginnedag. Roelse: „Je kunt een dorpslied niet maken; dat moet worden overgenomen." HEINKENSZAND - De Pro vinciale Interkerkelijke Oost- Europacommissie houdt mor gen, donderdag, in de Barbeste- inkerk in Heinkenszand een Roemenië-avond. De avond is bedoeld voor ieder een die zich betrokken voelt bij contacten met Roemenië en be gint om 19.30 uur. ZIERIKZEE Excursie - De Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land houdt zaterdag een excur sie naar de dijk bij Borrendam- me, ten zuidwesten van Zierik zee. Liefhebbers moeten zich om 10.00 uur verzamelen aan het einde van de Boerenweg. De excursie duurt tot ongeveer 12.00 uur. WESTENSCHO UWEN Lions Wandeltocht - De Lions Club Schouwen-Duiveland houdt zaterdag haar jaarlijkse wandeltocht. Deze voert door de uitgestrekte bossen en dui nen van de Schouwse Westhoek. Deelnemers kunnen kiezen uit deafstanden 8,15. en25 kilome ter. De acht-kilometertocht is een speciale gezinswandel tocht. De start voor de 25 kilo meter is tussen 11 en 11.30 uur en voor de overige afstanden tussen 12 en 13 uur. Inschrijven kan vanaf 10.30 uur bij pavil joen De Rotonde aan de punt van Westenschouwen. De RWS gaat zich bekommeren om de woningen van de Stichting Ouderenzorg in Kapelle. Een voorbeeld van een 'combiproject'. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 27