Schalke krijgt loon naar werken PZC Mulder verbijt zich op tribune Looije legt lat weer hoger Team Cup verder zonder Sampras Topspelers voelen wel voor verkorte cursus Menzo verkast naar Girondins Bordeaux sport 21 iron Winter mist penalty namens Inter tijdens ontknoping finale UEFA Cup Badmintonteam wint tweede duel Schalken weer bij laatste acht Deep Blue gaat mogelijk naar voorronde WK Loting eerste bekerronde Middelburg speelt in Roosendaal Capriati niet naar Parijs Ieren door zege naar tweede stek Enrique moet dokken voor klap Leeds United wil Hasselbaink Zoetebier naar Sunderland Hartproblemen voor Tapie Eranio naar Derby County mem donderdag 22 mei 1997 van onze verslaggever Albert Geesing MILAAN/DEN HAAG - Het verkeer op de stoffige Autobah nen in het Ruhrgebied raast ook vandaag gewoon door. Als im mer, iedere dag en de hele nacht door. Maar Gelsenkirchen ligt Voor één dag volledig plat. Daar js tol diep in de nacht gefeest en gezongen. Als eerbetoon aan FC Schalke 04, dal het schier on mogelijke presteerde en de UEFA Cup naar de 'Kohlenpott' haalde. Via strafschoppen, maar wat doet het er toe. De kompels van trainer Huub Stevens hielden Inter gister avond in het volgepakte San Si- ro af van een derde UEFA Cup, die de club eerder won in 1991 en 1994. Voor Schalke was het de eerste internationale prijs in de 93-jarige historie van de club. Als opvolger van Bayern Jlünchen is de ploeg met een hoog Nederlands gehalte daar mee ook volgend seizoen verze kerd van Europees voetbal. Met dank aan Ivan Zamorano en \ron Winter die vanaf elf meter faalden, waar Anderbrügge, Ihon, Max en Wilmots geen fout maakten. Tot zes minuten voor tijd leek er voor Schalke 04 geen vuiltje aan de lucht. De ploeg van trainer Huub Stevens stond weliswaar flink onder druk, maar kansen kreeg Inter Milaan niet of nau welijks. De Duitsers hadden de UEFA Cup toen al binnen hand bereik. maar kregen in de slot minuten de schrik van hun leven. Ineens scoorden de Italia nen toch nog. Via Zamorano, die tot dan nauwelijks in het stuk was voorgekomen. Ince kopte een verre ingooi door, de Chi leense international kroop voor Johan de Koek en doelman Leh- mann stond als versteend op de doellijn: 1-0. Hulp Schalke voelde op slag de pijn ende vermoeidheid, maar kreeg hulp vanuit onverwachte hoek, van scheidsrechter Aranda. De Spanjaard slingerde Fresi in de slotminuut voor de tweede keer op de bon, waardoor Inter de verlenging in moest met tien man. Het was voor Schalke niet eens een voordeel. Het gevecht van man tegen man, de ijver en bezetenheid waarmee de Duit- vanonze sportredactie DUSSSELDORF - Pete Samp ras houdt het op het vochtige pavel van Diisseldorf voor ge- rien. Ook zonder de weersvoor- spellende kwaliteiten waarover Goran Ivanisevic tegenwoordig beschikt, was het gisteren dui- delijk dat de stortbuien en de gladde banen van de West-Duit je provinciehoofdstad Samp ras' geblesseerde linkerdijbeen geen goed zouden doen. In Monte Carlo en Rome be perkte de nummer één van de wereld zijn optreden ook al tot eenronde zodat hij zonder enige voorbereiding naar Parijs ver- van onze sportredactie GLASGOW - Het Nederlandse badmintonteam heeft gisteren de tweede wedstrijd tijdens het WK badminton in Glasgow ge wonnen. Na drie partijen had Oranje al een onoverbrugbare voorsprong vau 3-0 op Canada. 9e Nederlanders spelen van daag hun laatste groepswed strijd tegen Rusland. De Onnaar van de groep speelt 'romotieduels voor een plaats bij de top-zes. Door de zege op de Canadezen heeft het team |an bondscoach Marlijn van Dooremalen nog een kleine bns, maar dan dient Oranj e wel 1 Rusland te winnen. ANP Üüpnze sportredactie ZEIST - Een onofficieel steek proefje in Zeist heeft uitgewe id dat bij voormalige topspe- R interesse bestaat voor een frkorte - een jaar - cursus <°ach betaald voetbal. De 1 i? onderzoekt nu verder de aalbaarheid van het initiatief, weken geleden door direc- "daald voetbal Peter Vo- I «vlzang gelanceerd. taamé Rijkaard en GulUtlie- vveten belangstelling te heb- ■n voor de opleiding, die het geeft in Nederland op het 1 "^gste niveau te mogen wer- sers anderhalf uur lang het ge vecht waren aangegaan, had zijn tol geëist. Het gros van de trekt; het enige van de Grand Slam-toemooien dat hij nog nooit heeft gewonnen. „Vorig jaar ging het precies zo en haal de ik op Roland Garros de halve finales", hield de Amerikaan de moed erin. „Misschien lukt het. Als ik gewoon loop, voel ik geen pijn." Regen Goran Ivanisevic voelt wel pijn. Als er regen opkomt klopt zijn middelvinger van belang. Vier weken geleden klemde hij hem thuis tussen de deur. Gelukkig betrof het niet de hand waarmee hij het racket vasthoudt. Mede daardoor kon hij deze week in Düsseldorf zijn come-back ma ken. Gisteren sleepte hij vervol gens eerst zijn minvermogende maat Hirszon mee naar winst in de beslissende dubbel tegen Tsjechië en vloerde vervolgens Chang in drie sets. Bij de Zweden legde Enqvist op verzoek van coach Nyström een fitheidstest af. Klaarblijkelijk overtuigde hem dat en kwam de mededeling dat Enqvist don derdag wordt opgesteld tegen Siemerink. Haarhuis komt daardoor tegenover Larsson te staan en niet tegenover Mag- nusson. Inmiddels kan in de rode groep alleen Ivanisevic voorkomen dat Australië met de zege scheepgaat. Philippousiss en Woodforde hadden aan de en kelspelen genoeg om na Ameri ka ook Tsjechië te overmeeste ren. Ivanisevic houdt op zijn eentje Kroatië in de race. ANP ken. Gullit is succesvol (speler)- manager van Chelsea in Enge land, waar geen 'diploma nodig is. Rijkaard is sinds hij twee jaar geleden stopte weinig meer bij de sport betrokken geweest. Tot nu toe is er een speciale cur sus voor oud-profs, maar die duurt drie jaar. Voor de nieuwe opleiding zouden spelers in aanmerking komen die tenmin ste veertig interlands achter hun naam hebben, dan wel bij meerdere Europa Cup-finales, EK's of WK's betrokken waren. Buitenlandse spelers met grote Nederlandse binding (Arnesen, Pettersson) behoren ook tot de mogelijke gegadigden. ANP ploeg strompelde over het veld, Schalke beet op zijn tanden en had het geluk mee. Eerst bij een strafschoprijpe overtreding van De Koek op Ganz, vervolgens bij het schot van Inters topsco rer tegen de lat. Strafschoppen waren het maximaal haalbare voor Schalke, maar al veel meer dan Stevens vooraf had duiven dromen. Ondanks de nipte over winning van twee weken eerder, was en bleef Inter voor hem fa voriet. En dat was ook gister avond de betere ploeg. Alleen een ploeg zonder gif, op Paul In ce na. De Engelsman begreep als enige hoe je Duitsers op de knie- en kunt krijgen. „We hebben hier alleen een kans als we zelf scoren", smoorde Stevens vooraf de euforie in Gelsenkirchen. De kans daarop kreeg Wilmots al in de ope ningsminuten, op aangeven van Nemec. Maar alleen voor doel man Pagliuca raakte hij de bal met het scheenbeen. Na een kwartier pakte Inter het initia tief en kreeg het kleine kansen via Ganz en Djorkaeff, die twee uur lang op de hiele werd geze ten door Eigenrauch. Daar stonden alleen twee afstands schoten tegenover van Büskens. Hoogmoed Als Inter dezelfde ijver en beze tenheid aan de dag had gelegd als Schalke en wat meer als ploeg over het veld had gelopen, zou het nooit tot een verlenging zijn gekomen. Maar net als eer der in Gelsenkirchen manifes teerde Inter zich niet als een teanC maar als een stel indivi dualisten die hun kwaliteiten niet in dienst stellen van het elf tal. Daarom kreeg de ploeg van de vertrekkende trainer Hodg son (naar Blackbum Rovers) de kous op de kop en kunnen de spelers fluiten naar de premie van honderdduizend gulden de man die voorzitter Moratti had uitgeloofd. Daarom was het niet eens onte recht dat Schalke er met de buit vandoor ging. IJver loont, hoog moed komt voor de val. Dat bleek gisteravond in Milaan en eerder in Gelsenkirchen. Voor Huub Stevens, die eerder als speler van PSV al eens de UEFA Cup won, kan zijn eerste seizoen i n de Bundesliga niet meer stuk. GPD Inter Milan (Ita) - Schalke 04 (Dui) 1-0 n.v. (0-0 1-0). 85. Zamorano 1-0. Scheidsrechter: Aranda (Spa). Aan tal toeschouwers: 81.675 (uitver kocht). Rode kaart: 90. Fresi (Inter, 2xgeel). Gele kaart: Ganz, Zamora no, Djorkaeff (Inter), Eigenrauch, Lehmann, Thon, Wilmots, Latal (Schalke). Eerste wedstrijd: 0-1. Schalke wint na strafschoppen: 4-2, van onze sportredactie LIER - Doelman Stanley Menzo komt met ingang van het vol gende seizoen uit voor de Franse eerstedivisieclub Girondins Bordeaux. De voormalige Aja- cied en PSV'er heeft zijn hand- van onze sportredactie ST. POLTEN - Sjeng Schalken heeft gisteren voor de tweede keer in dit jaar de kwartfinales van een ATP-toernooi bereikt. De Limburger drong in Sankt Pölten door tot de laatste acht door de overwinning op de Slo- waak Kroslak, 7-6 (4) 6-2. In de kwartfinales staat hij tegenover de Zweed Magnus Norman. Schalken versloeg in de eerste ronde als vierde geplaatste Tim Henman. De talentvolle Engels man maakte op het gravel in Oostenrijk zijn rentree na twee maanden blessureleed. In het niet buitengewoon succesvolle jaar haalde Schalken in Phila delphia de halve finales. Daarin verloor hij in drie sets van Sampras. In zes toernooien ver loor hij al in de eerste ronde. ANP van onze sportredactie MOSKOU - Als het aan voorzit ter Kirsan Ilioemzjinov van de wereldschaakbond FIDE ligt, zal de supercomputer Deep Blue eind dit jaar meedoen aan de voorronde voor de wereldtitel strijd in Groningen. Hij heeft dat plan geuit in een vraagge sprek met de Russische krant Sport Express. Deep Blue baarde eerder deze maand opzien door Gari Kaspa rov, wereldkampioen volgens de professionele schaakbond PCA in een historische strijd tussen mens en machine met 3 1/2-2 1/2 punten te verslaan. Een an dere Rus, Anatoli Karpov, is ti telhouder volgens de FIDE. De tweekampen in Groningen zijn van 16 december tot en met 8 januari. De volgende fase is in Lausanne of in Elista, hoofd stad van de republiek Kamoe- kië, waarvan Ilioemzjinov pre sident is. AFP tekening gezet onder een con tract voor twee jaar met een optie voor een derde seizoen. Menzo (33) had nog een over eenkomst van een jaar met Lier- se SK met een optie voor nog een jaar. Maar volgens een speciale clausule kon hij vertrekken voor een vastgelegd transferbedrag. De hoogte van dat bedrag is ove rigens niet bekendgemaakt. Bij Lierse. dat een grote kans maakt op het veroveren van de landsti tel, dreigt een leegloop. Eerder was bekend dat Huysmans, Ze- filho, Peeters en Snoeckx weg gaan, mogelijk gevolgd door Klioejev. Menzo komt bij Bor deaux in de plaats van Gilbert Bodart, die terugkeert naar Standard Luik Twee weken geleden liet het bestuur van Lierse weten dat spelers met een doorlopend con tract onder geen beding moch ten vertrekken. Bij Menzo is echter sprake van een clausule met een minimaal aangegeven transfersom. De clubleiding deed de doelman een nieuw aan bod voor drie seizoenen, maar Menzo liet het bestuur weten dat hij definitief voor Bordeaux had gekozen. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De KNVB heeft de loting verricht voor de eerste ronde van de Amstel Cup. Daar in spelen de periodekampioe nen van de hoofdklassen ama teurvoetbal voor een plaats in de tweede ronde, die met prof clubs volgens een poulesysteem in augustus wordt afgewerkt. De kampioenen van de hoofd klassen en de winnaars van de negen districtsbekers kwalifi ceerden zich reeds automatisch voor de volgende ronde. Zaterdag 31 mei: Achilles Veen- Capelle (15.00 uur). Zwart Wit'28-Quick'20 (18.00 uur), Urk-winnaar derde periode hoofdklasse B zondag (18.00 uur), AFC-winnaar derde pe riode hoofdklasse A zaterdag FC Lisse of Noordwijk (18.00 uur), ACV-winnaar eerste pe riode hoofdklasse A zaterdag Scheveningen of Noordwijk (15.00 uur). Zondag 1 juni: Sportclub Feye- noord-Panningen (14.00 uur), winnaar tweede periode hoofd klasse B TSC of WSC - De Treffers (14.30 uur). Vrijgeloot: Hollandia en Drachtster Boys. GPD lvan Zamorano (rechts) zet Inter Milaan op 1-0. Johan de Koek, de Nederlandse voorstopper van Schalke 04 komt te laat. foto Luca Bruno/AP van onze sportredactie MILAAN - Youri Mulder zat zich gister avond te verbijten op de tribune in Milaan. Terwijl zijn ploeggenoten via de noodzake lijk geworden strafschoppenserie de UEFA Cup binnenhaalden, moest hij noodge dwongen toekijken. Veroordeeld tot de tri bune door een doodschop van „zo'n onbe holpen verdediger." Dat gebeurde begin april, tegen Karlsruhe. De international liep een gescheurde kruis band op. Vier tot acht maanden, zo luidde de voorzichtige voorspelling van de behande lende artsen. Tien weken, uren „Krankengymnastiek" verder. Mulder geniet ervan met de ploeg in Milaan te zijn. Maar het feest na afloop liet hij zich niet ontnemen. Terug in Duitsland, waar de club vandaag een groots onthaal wacht, begint het dage lijkse werk weer. Nog maandenlang. Mulder is nog voorzichtiger dan de behandelende artsen. „Ik wil nog helemaal niet aan een rentree denken. Het maakt niet uit hoelang het nog duurt. Als ik maar weer helemaal op niveau terug kom, dat is het belangrijkste." Na aandringen volgt er toch een prognose. „Nog vier tot acht maanden," zegt Mulder. ANP/SID Polsstokhoogspringer wil WK-limiet halen op Gala van Kerkrade van onze verslaggever Frans Dreissen ZOETERMEER - De ope ningszet mocht er wezen. „5.61 meter, Nederlands re cord. Zo, die zit!" Polsstok hoogspringer Laurens Looije overtrof zichzelf het afgelopen weekeinde in het Belgische Duffel. De 'Adelaar uit Zoe- termeer' fladdert vrolijk ver der op hoogtes waar hij het vo rige seizoen (tweemaal 5.50 meter) mee afsloot. De prille uitschieter belooft het een en ander voor de nabije toekomst. Kerkrade, APM, Gouden Spike. De jacht op de WK-richthoogte van 5.65 me ter is geopend.,Die vier centi meter mogen in principe geen enkel probleem opleveren." Het wordt een belangrijke at- letiekjaargang voor de 24-ja- rige Looije. De jeugdwereld kampioen van 1992 verkent al jaren het luchtruim, maar ver loor de subtop toch enigszins uit het vizier. Vorig jaar gleed hij eindelijk stijlvol over een dwarsligger op 5.60 meter. Hij gaf daarmee zijn carrière de sporen en olympisch cachet. „Ik heb eindelijk ontdekt waar mijn grote fout ligt en waar nog de meeste winst mee te be halen is." Polsstokhoogspringen is net zo complex als er lettergrepén in het woord zitten. Laurens Looije weet er alles van. Vallen en opstaan. De trapezewerker slingerde voortdurend heen en weer tussen atletiekhemel en - hel. Sinds vorige zomer zit er continuïteit in de prestaties. Achter die vooruitgang gaat heel veel duf werk schuil. „Constant trainen op het in steken van de stok in de lan- ceerbak en de afzet. Eerst kor te aanlopen, daarna elke keer wat langer. De bewegingen moeten een automatisme wor den," belicht de Ilion-atleet zijn kwetsbare punten. Uitschieters Laurens Looije legt de lat dit jaar weer wat centimeters ho ger. „De basis moet omhoog. Van 5.50 naar 5.60 meter, met straks uitschieters naar 5-70 meter. Wat dat betreft was Duffel een goed begin. Ik heb er niet speciaal naar toege werkt. Ik hoop dat de echte vorm nog moet komen." De eerste piek wordt de komende dagen verwacht. „Ik train deze Laurens Looije: „Ik voel me sterker. Fysiek en mentaal." week bewust wat rustiger en neem wat gas terug om me he lemaal op de wedstrijden te fo cussen." De heao-student met specia- listatie commerciële economie probeert vanuit de ontspan ning een zo groot mogelijke in spanning te leveren. „De weersverwachtingen voor Kerkrade komende zaterdag zijn niet echt gunstig. Het wordt kouder. Dan pak je de stok niet zo lekker vast als bij zomerse temperaturen," tem pert Looije meteen diploma tiek te grote verwachtingen. Looije hoopt dat spoedig de zon weer doorbreekt. De stagi air (Info'Products) brandt van ambitie en mikt op een hoogte van 5.70 meter. „Die kan wel licht enkele deuren openen. Dan ook tel je mondiaal een beetje mee. Ga maar na. 5.65 meter was vorig jaar in grote wedstrijden altijd goed voor een plaats in de top-vijf." Afgelopen winter heeft Looije zich meer dan ooit in het zweet gewerkt. Lenigheid, kracht, snelheid, techniek. De stok fier omhoog gelijk een ridder, maar dan zonder paard. Tallo ze sessies, ontelbare sprongen. Individuele arbeid in de hal en op het veld. „Ik voel me ster ker. Fysiek en mentaal." Looije verwacht dat de investering zich zal lonen. „Ik laat mezelf foto ANP verrassen. Het gaat in ieder ge val lekker. Ik heb er zin in." Oefening baart kunst. In het geval Laurens Looije letterlij ke hoogstandjes. „Ik ken mijn zwaktes en weet waar ik aan moet werken." Na enkele jaren van stagnatie, klimt hij einde lijk naar nieuwe hoogtes. De Olympische Spelen hebben het beest in Looije weer wak- kergemaakt. „Atlanta was een geweldige ervaring, een prima leerschool." Hij het zich inspi reren en motiveren. Getuige die 5.61 meter in Duffel. „Ik heb mezelf overtroffen. Volko men onverwacht. Dat maakt het eigenlijk des te leuker." GPD VLISSINGEN - Het beslissingsduel tussen Middelburg en Vlijmense Boys met een plaats in de tweede klasse van het zondagvoetbal als inzet, wordt komende zondag afgewerkt op het terrein van BSC te Roosendaal. Het duel op sportpark Vierhoeven begint om 14.30 uur. PARIJS - Jennifer Capriati heeft zich met een enkelblessure teruggetrokken voor Roland Garros. De 21-jarige Ameri kaanse wordt in het speelschema van de Parijse Grand Slam vervangen door de Russin Tatjana Panova. De Franse organi satie kreeg eerder al afzeggingen binnen van Becker, Martin, Agassi en Washington. AFP DUBLIN - Door de overwinning van 5-0 op Liechtenstein is de Ierse nationale ploeg in groep 8 van de WK-kwalificaties naar de tweede plaats geklommen. Connolly scoorde gister avond in Dublin binnen dertien minuten een hattrick. Na de pauze nam Cascarino doelpunt vieren vijf voor zijn rekening. SID BARCELONA - Luis Enrique heeft gisteren een rechtszaak voorkomen. De speler van Barcelona kwam tot een schikking met een voetbalfan die hem had aangeklaagd. De klap die En rique uitdeelde kost hem 1300 gulden. Enrique reageerde op 2 februari, na de 2-0 nederlaag van zijn club bij Espanyol, zijn woede af op een fan van de tegenstander. DPA DEN HAAG - Leeds United heeft de onderhandelingen met Jerrel Hasselbaink, voormalig speler van AZ en Telstar, over een transfer geopend. De 25-jarige aanvaller maakt dit sei zoen furore bij Boavista in Portugal, waar hij de tweede plek op de nationale topscorerslijst inneemt. Leeds wil de spits, wiens transfersom rond de zes miljoen gulden bedraagt, ko pen als opvolger van Tony Yeboah. GPD VOLENDAM - Edwin Zoetebier vertrekt aan het einde van het seizoen bij FC Volendam. De doelman (27) kwam gisteren een driejarig contract met de Engelse degradant Sunderland overeen. De club betaalt 750.000 gulden voor Zoetebier, die in zijn contract een aflopende transfersom had staan. ANP AIX-EN-PROVENCE - Bernard Tapie is gisteren in het zie kenhuis van Aix-en-Provence opgenomen. De voormalige voorzitter van Olympique Marseille vertoonde symptonen die op een mogelijke hartaanval duiden. De 53-jarige Tapie zit sinds 3 februari een gevangenisstraf van acht maanden uit wegens omkoping. Sinds 12 mei staat hij ook terecht voor de zwart-geldaffairebij Marseille. EFE DERBY - De Italiaanse international Stefano Eranio heeft AC Milan verruild voor Derby County, dat uitkomt in de En gelse Premier League. De middenvelder kwam een contract voor de duur van drie jaar overeen. Zijn verbintenis bij Milan loopt aan het eind van dit seizoen af. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 21