Akkoord over nieuwe provincies Lading chemisch afval vat vlam Vergunnlngwet Westerschelde aanvaard Kwik-Fit Betrokkenen ramp met Hercules eisen onderzoek Kamer 4 WEKEN Overleg met klein rechts over katholieke Karei Haaglanden van de baan, coalitie stemt wel in met Rotterdam en Eindhoven VOOR 15,00 fontys wamm Vanmiddag opklaringen Bewolking en plaatselijk neerslag. Vanmiddag opklaringen. Maximum temperatuur 14 graden. De noord noordwesten wind is zwak tot matig. 240e jaargang no. 120 donderdag 22 mei 1997 losse nummers ƒ1,75 van onze verslaggever Koos van Wees DEN HAAG - Karei de Vijfde mag dan al meer dan vier eeu wen dood zijn, de acties van de ze Spaanse monarch tegen alles wat niet katholiek was vermag enkele Nederlandse parlementariërs nog steeds tot opwinding te brengen. Daarom noodde premier Kok de frac- tieleiders van SGP, GPV en RPF naar het Torentje om te vernemen of een bezoek van koningin Beatrix aan de her denking van Kareis 500ste ge boortedag op problemen zou stuiten. Die viering staat in 2000 gepland in Spanje. Karei gold als een van de sym bolen van de hardvochtige en bloeddorstige Inquisitie, die aan talloze niet-katholieken het leven kostte. En omdat hij van 1506 tot 1555 ook nog vorst van de Nederlanden was, liet zijn bewind zich ook hier onder aanhangers van de Reformatie hard voelen. Aan de andere kant was hij ook niet wars van het sluiten van compromissen, zolang maar erkend werd dat hij de baas was. Maar het be wind van de als humorloos en lelijk omschreven zoon van Jo hanna de Waanzinnige en Fi- lips de Schone, kende hier op vallend weinig enthousiaste aanhangers. Wat precies besproken is in het Torentje van Kok blijft onbe kend. RPF-fractieleider Van Dijke zegt geen enkele behoef te te hebben uit de school te klappen. Wel erkent hij dat het initiatief uitging van de pre mier. Of de koningin, zelf protestant, door mogelijke bezwaren van de kleine christelijke fracties afziet van een bezoek aan de viei'ing is dus niet duidelijk. Ze heeft nog drie jaar om er over na te denken. GPD KLM-president Bouw stapt op van onze parlementsredactie DEN HAAG - De rege ringsfracties PvdA, WD en D66 hebben woensdag een akkoord bereikt over de vorming van stadspro vincies. Haaglanden (Den Haag en omgeving) is van de baan. Er komt wel een stadsprovincie bij Eind hoven. De stadsprovincie Rotterdam is onomstreden, terwijl een derge lijk bestuur voor de regio Am sterdam op de lange baan wordt geschoven. Over de omvang van de stadsprovincie Rotterdam is afgesproken dat de Hoeksche Waard er buiten zal blijven. Goeree Overflakkee gaat in ie der geval over naar Zeeland. De reacties van de betrokken re gionale bestuurders en politici in Zuid-Holland en Zuidoost- Brabant varieerden van afkeu ring -„dit is politieke koehan del"- tot instemming. In Rotter dam wilde niemand reageren, in Amsterdam zei een woordvoer der van de gemeente het besluit in overeenstemming met de VUT-leeftijd omhoog in de grootmetaal ZOETERMEER - Om de ver vroegde uittreding in de groot metaal (180.000 mensen) be taalbaar te houden, moet de VUT-leeftijd omhoog en de uit kering omlaag. Dat adviseert een commissie waarin werkge vers en vakbonden vertegen woordigd zijn. De huidige uittreedleeftijd is 60 jaar. De mensen krijgen 87.5 procent van het loon als uitke ring. De commissie stelt in een woensdag uitgebracht advies voor de leeftijd naar 61 jaar te brengen en de uitkering op 80 procent vast te stellen. Mensen zouden uit meerdere mogelijkheden moeten kunnen kiezen, aldus de commissie. Wie eerder wil uittreden, moet daar toe de gelegenheid krijgen. Hij moet dan wel met een lagere uit kering genoegen nemen. ANP Bommel voor Den Bommel VEEN - Hans Nijhof van beeldengieterij De Smel- terij is woensdag in Veen bezig met het patineren van het beeld van Ollie B. Bommel. Hij behandelt het bronzen beeld met ijzerchloride om een mooie doffe bronskleur te krijgen. Het 200 kilogram wegende beeld is gemaakt door illustrator en vorm gever Harr Wiegman. Het beeld wordt zaterdag ont huld door de zoon van de schepper van Bommel, Ei- so Toonder, in Den Bom mel op Goeree-Overflak- kee. foto Marcel Antonisse/ANP stemming in de stad te vinden. Het niet doorgaan van Haaglan den komt op conto van de WD. Deze partij had daar bezwaren tegen die stadsprovincie omdat dan - na de komst van stadspro vincie Rotterdam - slechts een zwakke 'restprovincie' Zuid- Holland zou overblijven. De WD is eigenlijk ook tegen de provincie rond Eindhoven, maar neemt het ontstaan daar van voor hef om uit de impasse te komen, zo stelde woordvoer der Remkes onomwonden vast. De regeringspartijen dringen aan op het oplossen van de geld nood van Den Haag. Verder zou de residentie bouwlocaties moeten krijgen waarbij wordt gedacht aan Ypenburg, Leid- sche Veen en Wateringse Veld. Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken had dinsdag na drukkelijk om duidelijkheid van de Kamer gevraagd, toen hem bleek dat geen van de voor stellen van het kabinet over de De brandweer bluste de brand in de container met water en schuim. van onze verslaggever Marco van Barneveld RILLAND - Tijdens hel transport is een container met chemisch afval woensdag ochtend op de A58 ter hoogte van Rilland spontaan in brand gevlogen. Daarbij kwam giftig zoutzuurdamp vrij, waar door het verkeer moest worden omgeleid. De chauffeur ontdekte de brand rond half tien. Vervolgens heeft hij de container ge lost op parkeerplaats 't Rak en de brand weer gealarmeerd. Die had de brand rond kwart voor elf onder controle. De oorzaak van de brand was gisteren nog niet bekend. Onderzocht wordt nog of de lading van de vrachtwagen, die werd be stuurd door een 32-jarige man uit Sas van Gent. voldeed aan de milieuvoorschrif ten. Direct bij aankomst werden door de brandweer metingen verricht naar con centraties gifstoffen. Nadat er gevaar leek te ontstaan werd het deel van de A58 bij Het Rakdirect afgeslotenHet ging om een voorzorgsmaatregel, omdat alleen pal naast de container te hoge concentraties giftige stoffen werden gemeten. De blok kade duurde daarom niet langer dan drie kwartier. Tot grote problemen leidde dit niet. Het duurde ongeveer een uur voordat de brandweer kon gaan blussen. Punt was dat eerst duidelijk moest zijn wat er in de foto Willem Mieras container werd vervoerd. Brandweer commandant Dek: „In dit geval ging het om de laagste graad van chemisch afval. Lintjes van typemachines, verfbussen, rubberhandschoepen." Besloten werd met water en schuim te blussen. Dat er zoutzuurdamp vrijkwam is volgens Dek logisch. „Dat gebeurt altijd wanneer plas tic in brand staat." Om te bepalen wat. er in de container zat werd met de chauffeur gesproken en wer den de ladingpapieren bekeken. Ook werd contact gezocht met het betrokken be drijf, Verstraeten Verbrugge Milieube heer uit. Hoek. Bij Verstraeten Verbrug ge was gisteren niemand voor commen taarbereikbaar. stadsprovincies op een meer derheid zou kunnen rekenen. Oppositiepartij CDA noemde het akkoord politiek onfatsoen lijk. „De huidige gang van za ken gaat over de hoofden van de gebieden heen." De burgemees ter van Helmond, W. van Elk, reageerde in dezelfde strekking: „Zelfs voorstanders zouden hier niet blij mee moeten zijn, dit is pure koehandel: de VVD wil geen stadsprovincie Haaglan den, en heeft Zuidoost-Brabant als wisselgeld gebruikt". De Eindhovense burgemeester Welschen, ook voorzitter van het Samenwerkingsverband Regio Eindhoven, is tevreden. „De regio krijgt nu met een krachtig regiobestuur de moge lijkheid om zich als industriële mainport verder te ontwikke len." Namens de gemeente Den Haag zei burgemeester Deetman het akkoord niet op voorhand te aanvaarden. „We moeten het kabinetsbesluit nog afwach ten. Hij zei verheugd te zijn dat de (financiële) problemen van Den Haag worden onderkend, maar ook verbaasd dat een stadsprovincie niet als oplos sing wordt gezien." ANP Salaris komt later in ruil voor gratis koffie LEEUWARDEN - Leeuwarden wil haar werknemers voortaan twee dagen later hun salaris be talen om een rentefonds te kwe ken waaruit de gemeente koffie en thee voor de ambtenaren kan betalen. Tot nu toe zijn deze dranken gratis verkrijgbaar op het ge meentehuis. Door de datum van de salarisbetaling op te schui ven, denkt Leeuwarden over vijf jaar dertigduizend gulden aan rente te hebben opge bouwd. De Leeuwarder ambte naren ontvangen hun geld nu ie dere 15e dag van de maand. Over vijf jaar zou dat op de 25e zijn, als de betaling ieder jaar twee dagen opschuift. Volgens eerdere afspraken moe ten de ambtenaren ongeveer een ton opbrengen voor koffie- en theekosten. Zeventigduizend gulden komt uit 0.1 procent van de loonkosten. Het resterende geld moet komen uit het te vor men koffiefonds. ANP KLM-president Pieter Bouw presenteerde woensdag in Am stelveen voor de laatste keer de jaarcijfers van de koninklijke vliegmaatschappij. Bouw legt zijn functie in augustps neer. Directielid Van Wijk zal Bouw opvolgen. De winst cijfers van de KLM vielen in het afgelopen gebroken boekjaar 1996/'97 tegen. Filmen op de Westerschelde De rede van Vlissingen het decor voor de opnamen van de nieuwe Nederlandse speelfilm De Trip van Teetje. Plaats van handeling is het Russische vrachtschip "1 O Akademik Stechkin. UEFA-Cup voor Schalke 04 Schalke 04, de voetbalclub van de Nederlandse trainer Huub Stevens en spelers Johan de Koek, Youri Mulder en Marco van Hoogdalem heeft gister avond de UEFA Cup gewonnen. De Duitse club toonde zich tegen Inter Milaan beter in het nemen van de noodza kelijk geworden straf- O 1 schoppen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cul tuur: 10 en 11; zeeland: 13,15,17,18 en 19; sport: 20 en 21. van onze Haagse redactrice Lianne Sleufjes DEN HAAG - Een grote Kamer meerderheid heeft woensdag de Vergunningwet Westerschelde aangenomen. De wet maakt het uitbaggeren van de vaargeul naar Antwerpen mogelijk, ook al zijn niet alle vereiste vergun- ningen binnen. PvdA D66, WD, CDA groep- Nijpels, AOV en CD stemden voor. D66 had uiteindelijk be- (Advertentie) ACCU'S, APK, BANDEN, QUE VERVERSEN, REMMEN, SCHOKDEMPERS, TREKHAKEN EN UITLATEN. OP ALLE ONDERDELEN BETER |_6 DA«NJ)^N:_ZI£A£RESSJN_GOjJDEN GIDS. Sj sloten goed nabuurschap zwaarder te laten wegen dan haar eigen bezwaren van staats- en bestuursrechtelijke aard, al dus woordvoerder Van Waning. In de normale vergunningen procedure is gaandeweg de rit een eventueel bezwaar en een gang naar de bestuursrechter mogelijk. Door het aannemen van de speciale wet kan dat niet. Iemand kan alleen nog bezwaar maken tegen het gebruik van de vergunning, dus als die al is ver leend. Het kabinet vond de speciale wet nodig om verder uitstel van het baggerwerk te voorkomen. De Raad van State oordeelde vorig jaar dat voor het verdie- Spionnen gezocht LONDEN - De Britse geheime dienst is op zoek naar nieuwe spionnen. Dat mag afgeleid worden uit een een kleine ad vertentie, gisteren in het dag blad The Guardian. De advertentie biedt 'ervaren' mensen de post van geheim agent of officier van de contra spionage aan. De werkgever zoekt vooral figuren uit de re clamewereld, het onderwijs, journalistiek en mensen die in het buitenland een betrekking hebben. AFP pen een milieuvergunning no dig is. Die hadden de Vlamingen niet. Het kabinet wilde niet dat de Vlamingen nog eens die mi lieuprocedure moesten doorlo pen met alle kans op verdere vertraging door bezwaarschrif ten en maakte de speciale wet. Door het verdiepen, wordt na tuur vernield. Om die schade te herstellen betaalt de Vlaamse regering 44 miljoen gulden. Natuurherstel PvdA'er J. Liüpaly trok woens dag zijn motie in die aandrong op een zo spoedig mogelijk na tuurherstel in het Westerschel- degebied. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) heeft dat volgens hem al toegezegd in het Kamerdebat van vorige week over de Vergunningwet Jorritsma meldde toen dat zij gehouden was aan goed natuur herstel. Als dat ontpoldering betekent dan moet dat maar ook al heeft zij dat liever niet. Volgens eerdere natuurherstel- plannen zou de natuur in en om de Westerschelde het meest ge baat zijn bij ontpoldering. Daartegen zijn vooral Zeeuwse boeren in het geweer gekomen. Een speciale commissie onder zoekt nu wat het beste is voor natuurherstel en welk plan de meeste instemming krijgt uit de regio. De WD-motie om de Vlaamse miljoenen te spende ren aan de aanleg van een spui- sluis in het Veerse Meer haalde het niet. Die kreeg alleen steun van de CD. van onze redactie binnenland SOESTERBERG - De nabe staanden en overlevenden van de ramp met de Belgische Her cules eisen een parlementair on derzoek naar het verloop van de hulpverlening na het neerstor ten van het vliegtuig. R. Geurts, een van de inzittenden die de ramp overleefde, heeft dit giste ren meegedeeld in Soesterberg. Hei transportvliegtuig veron gelukte op 15 juli vorig jaar tij dens de landing op de vliegbasis Eindhoven. Daarbij kwamen 34 van de 41 inzittenden om het le ven. Uit officieel onderzoek bleek dat de hulpverlening erg traag op gang is gekomen. Geurts verklaarde gisteren dat hij inschat dat de waarheid waarschijnlijk nooit helemaal boven tafel zal komen. Als de re gering niet op zeer korte termijn met een bevredigend antwoord komt op enkele tientallen vra gen, dan zal ook de PvdA aan dringen op een parlementair onderzoek, zo is afgelopen weekeinde duidelijk geworden. De nabestaanden en overleven den, verenigd in de stichting Herculesramp 1996, zijn giste ren in Soesterberg andermaal door het ministerie van Defen sie geïnformeerd over de laatste stand van zaken. (Advertentie) De sfeer van die bijeenkomst was grimmig. Niet alle nabe staanden hebben gehoor gege ven aan de uitnodiging van De fensie. Ook is in de loop van de dag een aantal mensen vroegtij dig vertrokken, omdat zij naar hun mening alleen maar onbe vredigende antwoorden kregen op hun vragen. ANP zie ook pagina 2 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 32,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 91,35 Naam: Techniek HBO-opleidingen Techniek in deeltijd Bedrijfskader in Eindhoven: kort maar krachtig! Zaterdag 24 mei voorlichtingsochtend van 9.30 -12.30 uur Meer weten? (040) 245 49 35 Fontys Hogescholen bestaat uit Hogeschool Eindhoven. Hogescholen Katholieke Leergangen, Hogeschool Venlo, Pedagogische Hogeschool Eindhoven en Pedagogisch Technische Hogeschool Nederland. Hogescholen Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 HBHHHHHHHHGHI WÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 1