Dan ga je rijke mensen haten Run van scholieren op Internet PZC Ontevreden telers verlaten Greenery Antwoorden Verhuizing AKF uit vestiging Goes is in volle gang Rechter beboet dronken schutter zeeland 18 Vangnet niet nodig Vakkennis beloond Dag van de Landbouw donderdag 22 mei 1997 door Edith Ramakers Anita de Bleyser wil een signaal geven. Aan iedereen laten horen dat er mensen zijn die de maatschappij niet aan kunnen, maar dat ze daaronder niet gebukt mogen gaan. „En ik weet waarover ik praat. Ik heb de straat overleefd. Maar ik ben nu gelukkig en daarop had ik niet meer durven hopen. Ik kon de hardheid van de mensheid niet aan. Toen ik hulp vroeg, gaf nie mand mij een hand, maar werd ik manisch de pressief verklaard." Het lijkt op een aanklacht tegen de samenleving, met name tegen de rijken van Nederland. „Door mijn verleden haat ik rijken. Zo bekrompen ben ik al." De Middelburgse Anita de Bleyser wil lie ver opkomen voor de zwakkeren van de maat schappij. De mensen die met een paar kinderen rond moeten komen van hooguit 1.400 gulden en voor wie alle deuren dichtgaan. Ongeluk „Zover ben ik nu dat ik kan strijden voor een an der. Maar daarvoor heb ik zelf wel door een hel moeten gaan. Ik was negen maanden, toen mijn ouders op de brommer werden aangereden door een dronken automobilist. Zij werden gehandi capt voor het leven. De zes kinderen werden overal ondergebracht. We zijn weer bij elkaar gekomen, maar de familie was gebroken." ..We waren arm, heel arm. Er waren dagen bij dat we op siroop en koekjes leefden. Mijn ouders konden geen kant op. Wat denk je wat de keuze zal zijn als er gekozen moet worden tussen geld voor de tandarts of geld voor een boterham. Het eten voor de kinderen gaat altijd voor. Dat is te genwoordig met de eigen-bijdragenregeling van het ziekenfonds zeker zo. Zonder geld heb je geen rechten. En dat wordt almaar erger. We gaan Amerika achterna, met het grote verschil tussen arm en rijk." „Ik was twaalf jaar toen ik koningin Beatrix een bi'ief schreef. Ik vroeg om een invalidenauto voor mijn moeder. We kwamen nergens. Een ver tegenwoordiger van de Koningin kwam langs. Hij regelde via het GAK dat mij n moeder een au to kreeg. Dat zijn mooie momenten uit mijn jeugd." Toekomst Twee slechte huwelijken dreven haar verder naar de zelfkant. Met moeite hield ze stand. „Mijn drie kinderen hebben nu eindelijk een va der die van ze houdt. Vorig jaar ben ik her trouwd. Het was de gelukkigste dag van mijn le ven. We kenden elkaar al vier jaar. Met hem kan ik een toekomst opbouwen." Ze heeft de psychiatrische inrichtingen in Zee land van binnen gezien. „Ik was manisch de pressief verklaard en mijn ex-man gaf toestem ming om me op te nemen. Het voelde aan als echte opsluiting, geen therapie. Eén begripvolle therapeut had mijn leven toen al kunnen veran deren. Ik kreeg geen hand, geen oor, maar medi cijnen. Later werd ik in een isoleercel gestopt en werd ik ziek. Ziek van de medicijnen die be stemd waren voor harddrugsverslaafdenIk had niet meer dan softdrugs gebruikt en logisch dat ik een zware medicijnvergiftiging opliep. Daar ben ik ook uitgekomen." Deurwaarders Dat gunt ze ook anderen. Een paar dagen gele den werd een woning twee deuren verder ont ruimd. „Die mensen zullen wel schulden hebben gehad. Maar om met zoveel harteloosheid een woning leeg te halen. Ik was er kapot van. De deurwaarders stonden er lachend bij, terwijl ze het speelgoed voor de ogen van het kind verruï- neerden." Ze ontmoet steeds meer mensen die het armoedi ge bestaan niet meer aankunnen. „Dan hebben we geluk dat we in dit achterste stuk van de Rentmeesterlaan wonen. Hier steunen de men sen elkaar. Alle culturen wonen hier. Tachtig tot negentig procent komt niet uit Nederland. We kunnen een fiets buiten laten staan, de deur open laten. Hier wordt bijna nooit iets wegge haald. De mensen helpen elkaar." „Juist daar waar armoede is, vind je respect. Veel rijken accepteren armoede niet. Zo'n pro gramma van Robert ten Brink, Make my day, is triest. Arme mensen doen hun verhaal. Het is een noodkreet, die niet nodig zou moeten zijn, want de samenleving zou voor hen kunnen zorgen. Negen van de tien mensen die bij Ten Brink zijn geweest, hebben weieens een zelfmoordpoging gedaan. Dat weet ik zeker. Ik ben ook gespron gen, maar ik ben taai. J e wilt jezelf en vaak ook j e kinderen meer pijn besparen." Bloemensoldaten „Het is jammer dat je geld nodig hebt, maar het is erger dat er veel mensen zijn die niet willen de len. Ik zal wel te simpel denken, maar als alle machinegeweren nu eens aan de kant werden Anita de Bleyser ging door een hel van armoede, maar is nu zover dat ze andere mensen kan helpen. fotoarchief PZC gelegd, was er geen oorlog, dan was er meer geld. Geld voor meer mensen. In mijn fantasie zie ik bloemensoldaten. Bij een verkleedfeest je laatst op de school van mijn kinderen, heb ik ze uitge dost als bloemensoldaten. Ze zagen er prachtig uit, vond ook de juffrouw. We hebben foto's ge maakt. Over een paar weken als we geld hebben, laat ik ze afdrukken." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Een boete van 750 gulden voor een gebeurtenis die hij zich niet eens kan herin neren, dat overkwam een 25-ja- rige man uit Goes bij de zitting van de kantonrechter in Mid delburg woensdag. Hij moest op de zitting verschijnen omdat hij in een dronken bui op 17 sep tember 1995 met een luchtbuks over zijn schouder door de stra ten van Goes liep. Dit valt onder de wapen- en munitiewet. Sa men met een vriend vernielde hij ruiten van auto's en schoot hij met de buks op koeien en schapen. De vriend van de veroordeelde had tegenover de politie ver klaard dat hij teleurgesteld was dat de koeien en schapen waar hij op schoot niet reageerde. „Het zal wel", zei de Goesenaar op de zitting. Hij kan zich van de hele escapade niets herinneren omdat hij „belachelijk dron ken" was. Maar een ding wisthii wel: „Het zal niet nog een keei gebeuren." Kantom-echter mr. B. Dooie- waard Boekhout hoopt dat c? Goesenaar zich aan deze belofte houdt. „U moet geen luchtbuis in uw bezit hebben, want dan bestaat het risico dat u hem ge- bruikt. Ik neem de eis overran de officier van justitie, dat is echt een minimum. Als ze lOOö gulden boete had geëist had ik dat ook over genomen. U heeft geluk gehad dat u niet ook no= terecht staat voor vernielingen dierenmishandeling. De officier had met gemak het dubbele kunnen eisen." De luchtbuks, die op 17 septem ber 1995 in beslag genomen ts, zal worden vernietigd. Een stuk hagel en een doosje munitie die ook in beslag genomen waren, zijn al vernietigd RIJSWIJK - Een groep veront ruste groententelers keert eind deze maand de nieuwe super veiling The Greenery, waartoe ook de veiling in Kapelle be hoort, de rug toe uit onvrede met de bedrijfsstrategie van deze nieuwe coöperatie. Dat heeft R. Grootscholten, woordvoerder voor de tuinders, woensdag aangekondigd. Hij wil niet zeggen om hoeveel telers het gaat, of om wie. „Het zijn belangrijke toonaangeven de bedrijven met enkele hon derden hectaren glas." The Greenery is mei vorig jaar ontstaan uit een fusie van negen regionale veilingen, waaronder de voormalige Coöperatieve groenten- en fruitveiling Hol land Zeeland Het nieuwe be drijf is in Nederland de grootste afzetorganisatie voor produc ten uit de voedingstuinbouw. De telers zeggen te vrezen dat ze in de toekomst zullen worden gedegradeerd tot enkel grond stoffen-leveranciers voor The Gx-eenery, tei-wijl die het finan cieel rendement voor zichzelf incasseert. „Dat vertaalt zich op termijn wel terug in een divi- dendje voor de eigenaar-tuin- dex-s, maar voorlopig komt daar niets van want de veiling wil eerst haar eigen vermogen op bouwen", aldus Gx-ootschojten. „Daarnaast behoox-t het opstrij ken van dividend niet tot de di- ï'ecte bedrijfsvoering van tuinders. Veel van hen blijven liever gewoon ondernemer, om daarmee hun geld te verdie nen." Rendementen Een woordvoerder voor The Greenery laat weten niet onder indruk te zijn van het aange kondigde vex-tx-ek van de telen. Hij betoogt dat voor het behalen van hogere financiële rende menten voor de tuinders het juist belangrijk is dat ze zoveel mogelijk samenwerken, en juist daax-toe is de fusie-veiling in dertijd opgericht. Uittreden is in zijn ogen contra-productief voor de telers. „Daarnaast is het gewoon d als mensen een mening hebben, ze daax-voor uitkomen. Deze aaixlcondiging van vertrek is slechts een anonieme verkla ring. Daar kunnen we verdei weinig mee", aldus de Greene- ry-zegsman. ANP van onze verslaggever Henk Postma TERNEUZEN - De kortste weg naar de juiste antwoorden loopt via het Internet. Scholieren hebben de deur van de examen zaal nauwelijks achter zich dichtgeslagen of het wereldwij de computernetwerk onthult de geheimen achter de gestelde vragen. Het nieuws heeft zich als een lopend vuurtje ver spreid. Er is bijna geen school Hier volgen de antwoorden op de opgaven van de centx-ale schriftelijke eindexamens van woensdag 21 mei. De gegevens zijn verstx-ekt door het Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO), verantwoox-delijk voor de pro ductie van de examens. VWO Engels IA 2E, 3B. 4A 5B, 6A 7A 8D, 9D, 10A 11D, 12B, 13A 14C. 15D, 16B, 17A 18C, 19A 20A 21B, 22C, 23C. 24A 25A 26A 27C, 28A 29C. 30A 31A 32C. 33A 34B, 35C, 36D, 37D. 38A 39C, 40C, 41A 42B, 43D. 44D. 45C, 46B, 47C, 48C, 49B, 50C VBO (C) MAVO (C) Engels 1D, 2B. 3B, 4B, 5B. 6A 7D. 8B, 9C, IOC, 11C, 12A 13D, 14C. 15A 16B, 17A 18A 19C, 20B. 21D, 22A 23C. 24B. 25C, 26C. 27A 28C, 29C, 30D. 31D, 32D. 33D, 34A 35C, 36B. 37D, 38D, 39A, 40B. 41C, 42A 43D. 44A 45D, 46B, 47A 48D, 49B, 50B VBO (D) MAVO (D) Engels IC, 2D, 3C, 4C. 5C. 6B. 7B, 8C, 9A IOC, 1 IA 12C, 13B, 14C, 15C, 16A 17C, 18C, 19D, 20D. 21D, 22C, 23D, 24A 25C, 26D. 27B, 28A 29B, 30D, 31C, 32B, 33A.34C, 35A 36D. 37D, 38A 39A 40B. 41A 42B, 43B. 44B, 45C, 46C, 47D, 48B, 49A 50B VBO (C) MAVO (C) Maatschap pijleer IA 2B, 3C, 5B, 6B, 7A 8A 9A IOC, 11D, 12D. 14B, 15D. 16B, 18A 19E, 21B, 22C, 23B. 25E, 26C, 27B, 28C, 30A 31C, 32B, 36B. 37C, 38D, 39A 40A 41B, 42C, 43C, 44A VBO (D) MAVO (D) Maatschap pijleer 1F. 2C. 4A 5A 7F, 9D, 10D, 11D. 12D, 16B, 18A 19E, 23C. 24B. 25B. 26B, 27C, 28B, 30A 32D. 34B. 35A 36C. 37C, 38D, 40A 41B, 42A44A meer zonder een paar eindexa menleerlingen die nieuwsgierig verbinding maken met het In ternet. Er doet zich alleen één probleempje voor: soms is de toeloop is zo groot dat ze in de fi le terecht komen. Niettemin lukt het dagelijks zo'n 10.000 scholieren op de In- ternet-plaats van bestemming aan te komen. Mavo-kandidaat Paul ten Broeke (17) uit Vlissin- gen was op de tweede examen dag al zo ongeveer de 28.000ste bezoeker. Hij haalde er de ant woorden van het natuurkunde- examen op. Klasgenoten vroe gen hem om iedere dag even een printje van de begeerde infor matie te maken. Maar Paul moest hen teleurstellen. „Ik heb het nog wel een paar keer gepro beerd, maar er was niet meer door te komen." Superdruk Op de Temeuzense scholenge meenschap De Rede fungeerde vwo-kandidate Marty Meijer (18) deze week nog even als In- tenxet-koeiier De teller regi- streei'de haar als 90.558ste be zoekster. Maar ook Max-ty heeft het inmiddels opgegeven. „Het is superdruk. Daarom duuxt het ontzettend lang voordat je erin bent." De meeste scholieren blijven dus gewoon op Teletekst aangewezen. Dat betekent dat ze hun nieuwgierigheid tot ne gen urn- 's avonds moeten be dwingen. Want dan pas geeft dit medium de juiste antwoorden prijs. Marty Meijer waarschuwt dat De mavo-examens zitten er voor dit jaar weer op. Behalve de herexamens dan. Die kunnen op 17 juni gedaan worden. Tijdens het examen Engels kregen de scholieren leuke teksten op hun bordje, zoals een artikel over vrouwen met een gevaarli jk beroep: een stuntvrouw, een brandenbestrij dster en een circus artieste. foto Willem Stevense eindexamenkandidaten er goed aan doen niet blind op de Inter- net-examenpagina's te vertrou- wen. „Er kunnen foutjes in zitten." De pagina's zijn een ini tiatief van liet Jacobus College, een scholengemeenschap in En schede. het Bureau SMC Plaza en een Twentse Intemet-leve- rancier. Docenten en scholieren van de school dragen er zoi'g voor dat zo spoedig xxiogelijk na elk examen de juiste antwoor den verschijnen. „Alhoewel we uiterst zorgvuldig te werk gaan, kunnen besprekingen en uit- werkingen onjuistheden bevat ten" zeggen ze er eerlijk bij Woensdag, zo wees een steek proef uit, kostte het nauwelijks moeite snel toegang tot de Inter net-site te verkrijgen. De ant woorden op de examens Engels (vwo en mavo/vbo) en Handels wetenschappen (havo) bleken aan het eind van de middag, toen het totaal aantal bezoekers tot boven de 110.000 was opge lopen, keurig klaarte staan. In de Tei'neuzense scholenge meenschap De Rede kwamen veel vwo-kandidaten gister middag, na het examen Engels, in mineur de zaal uit. „Zo, dit was dus echt moeilijk", somber- deühami Aydogan (18), „Er wa ren teksten bij..., ik snapte er geen hout van." Vooral een tekst die de vwo-ers psychologisch de diepte in voer de, bracht veel kandidaten tot wanhoop. Heel anders ging het toe bij het examen Engels voor mavo/vbo. De kandidaten kregen een keur aan gevarieerde, veelal gemak kelijk te doorgi-onden teksten op hun bordje. Natuurkunde vindt hij het moeilijkst. Maar hij haalde er tot dusver wel de hoogste cijfers voor. Logisch. „Want omdat het moeilijk is, doe je er beter je best voor." Eigenlijk vindt Jos van Peer al dat theo retisch geleer maar onzin. „Lang niet alles wat in al die boekjes staat, is even zinvol." De 16-jarige vbo-er van Terneuzens scholen gemeenschap De Rede reed de laatste tijd liever wat rond op zijn scooter, dan dat hij zich op het examen voorbereidde. Niettemin lijkt hij al aardig op wegnaar een fraaie cijferlijst. Jos heeft zijn zinnen gezet op een baan in de elekti-otechniek, liefst als ingenieur. Om zonder problemen te kunnen doorstromen naar een middelbare technische opleiding, reikt hij voor alle vakken naar het op een na hoogste vbo-niveau, C. Mocht dat onvoldoendes opleveren, dan kan hij altijd nog terugvallen op het lagere B-ni veau. Want ook daarin legt hij examens af. Maar het ziet er niet naar uit dat hij dat 'vangnet' nodig heeft. Woensdag stond Engels op het pi-ogramma, zijn zwakste vak. Het bleek gemakkelijker dan verwacht. Het zou hem niet verbazen wanneer hij er zijn tentamen-zesje mee heeft opgekrikt tot een ze ven Jos was wel één van de weinigen die de volle twee uur nodig had om degx-abbelton aan Engelse teksten naar behoren door te werken. Maar daar keek niemand van op. Jos staat er om bekend dat hij op safe speelt. „Ik doe er liever wat langer over, dan dat ik fouten over het hoofd zie. Ik neem geen x-isico voor dat beetje vxije tijd." Hoewel het landelijk mavo/vbo examen gisteren de laatste dag be leefde, hebben vbo-ers nog allerlei andere toetsen voor de boeg. Zo wachten komende week nog examens op a- en b-niveau. Jos moet ook nog laten zien dat hij de vaktheorie beheerst. „Ik denk dat dat nog het moeilijkst wordt." Christian Grootjans. Als Christian Grootjans slaagt, dan is dat mede te danken aan het fraaie kattenruggetje dat hij boog bij de vervaardiging van een sta len kruis. Hij bewees er mee dat hij zijn vakkennis in praktijk weet te brengen. Het pronkstuk was goed voor het cijfer 7,2. Hij legde er een stevige basis mee voor zijn vbo-diploma, nog voor de landelijke examens waren begonnen. De 18-jarige leerling van Tex-neuzens scholengemeenschap De Rede reikt met de gebruikelijke schoolvakken als Nederlands, Engels, natuurkunde en wiskunde niet hoger dan het op één na laagste B- niveau. Desnoods stelt hij zich met cijfertjes van het laagste niveau tevreden. Maar als het op vakmanschap aankomt stx'eeft hij naar meesterschap. Christian wil namelijk loodgieter worden. Volgende week al gaat hij solliciteren. Want Chi'istian heeft een baas nodig, wil hij binnen het Leei-lingwezen aan een middelbare opleiding installatietechniek kunnen beginnen. Maar eerst moet hij daaxwoor nog zijn vbo-diploma halen. Dat zal wel lukken, verwacht hij. Zijn tentamencijfers waren goed. „Ik heb daar veel voor moeten leren." Dus hij kan er nu z'n gemakje van nemen. Het is uitgepakt zoals hij had verwacht had: de examens zijn heel wat gemakkelijker dan het tentamen. Het belangrijkst is misschien nog wel dat Christian straks mooie certificaten kan laten zien. Die bewijzen dat de klant hem met een gerust hax't de centrale verwarming kan laten installerenHij draait er zijn hand niet meer voor omeven een dakgootje te leggen, sanitai re voorzieningen in orde te maken of de waterleiding te repareren. De technische kennis van Christian is bovendien niet tot de ixxstal- latietechniek bepex'kt gebleven. In zijn vxije tijd hield hij zich met modelbouw bezig. van onze verslaggever Ben Jansen GOES - De verhuizing van de Apparaten- en Ketelfabriek (AKF) in Goes naar het Sehelde- complex in Vlissingen is in volle gang. Vijftig van de ongeveer negentig productiemedewer kers van het Goese onderdeel van Schelde Systemen zijn in middels aaix de slag gegaan in Vlissingen. Vorige week hebben de tekenkamer en de calculatie afdeling hun nieuwe werkplek ken ingenomen en vandaag en morgen volgen de medewerkers van de afdelingen werkvoorbe reiding, in- en verkoop en secre tariaat. Tot september blijft de productiehal in Goes nog in ge bruik om een aantal klussen af te maken. Eind vorig jaar besloot de raad van bestuur van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) de activi teiten van de AKF, waar op dat moment 130 personen werkten, naar Vlissingen over te brengen. Aanleiding hiervoor was een aanvullende x-eox-ganisatie bij Schelde Systemen. De nood zaak daarvoor diende zich aan nadat gebleken was dat de voor uitzichten voor de segmenten van de ketelbouwmarkt waarop de Vlissingse px-oductie-afde- ling van Systemen zich tot dan toe richtte ongunstig bleven. Een bijkomend aspect om de verhuizing van de AKF naar Vlissingen te ovexwvegen was dat in Vlissingen hallen leeg ston den, terwijl in Goes voor vijf miljoen gulden aan het bedrijfs gebouw zou moeten worden verbeterd. Opdrachten Een deel van de AKF-werkne- mers heeft nog enkele nxaanden de handen vol aan opdrachten voor onder meer Hydro Agri in Sluiskil en voor een fabriek van Shell en BASF in Moerdijk. Zo dra dit werk is voltooid zullen de machines uit Goes naar Vlis singen worden overgebracht. De afdeling milieutechnologie van Schelde Systemen, die in een semi-permanente behui zing op het AKF-terrein is ge vestigd, blijft daar voorlopig in afwachting van definitieve be slissingen over de verhuizing van de ingenieursbureau-achti- ge activiteiten van Systemen naar West-Brabant. Het is nog onduidelijk wat er met de AKF- locatie in Goes gebeurt De Schelde Groep heeft pand hi terrein in de verkoop ge' en is op dit moment in g met een gegadigde. Als gevolg van de reox-ganisalie wordt de capaciteit van de Vlis singse productie-poot van Sys temen met 125 arbeidsplaatsen verminderd. De KSG heeft mei de vakbonden afgesproken alls in het wex-k te zullen stellen om te voorkomen dat er gedwongen ontslagen vallen. Geprobeerd wordt de overcomplete werkne mers van Systemen bij andere onderdelen van de groep onder te brengen. Dit streven heeft si enig x-esultaat gehad. Schelde Maritiem heeft werk voor 58ap paraten- en ketelbouwers. Si- con kan er 12 gebruiken, de ma chinefabriek 4 en er is enige ruimte ontstaan doordat e werknemers van de AKF ont slag hebben genomen. Zo blij ven nog 45 werknemers over voor wie ander weik moet wor den gevonden. In oktober ma ken KSG en de bonden de ba lans op van de pogingen binnen de Schelde Groep vervangend' wex-k te vinden. NIEUWERKERK - De 1» raad Zeeland houdt op maan dag 2 juni van 20.00 tot 22.3# uur in Ons Dorpshuis in Nieu- werkerk de Dag van de Land bouw. Het thema is dit jaar'Hd rendement van het buitenge bied'. Met de dag wordt gewezen e? het belang van de Zeeuwse land- en tuinbouw; dat gebem' onder meer door middel boerenontbijten, een scholen-, project en een presentatie van producten van Zeeuwse hoflef Over het thema spreken vii| deskundigen: prof. dr. ir. J ;1 van der Ploeg, hoogleraar rum* sociologie aan de Landbouw universiteit in Wageningen J. G. van Zwieten, gedeputeer de x-uimtelijke ordening; H Veerhoek, wethouder vandeg^. meente Schouwen-Duivela® en H. C. van der Maas, voorat ter van de LTO-raad Zeeland Ook wordt er een forumdisctë' sie gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 18