Lewedorp vreest komst Sloespoor PZC Giganten staan te kijk in Iguana Nadruk Kunstschouw op relatie met natuur Educatieproject rond werk Kimpe Publiek kiest collectie Kunstuitleen zeeland 17 Protest omwonenden tegen mogelijke omlegging tracé goederenvervoer Weermannen uchtmacht touden reünie kunst cultuur Tien mille voor noodopvang Goes Centrum verslaving opent deuren Dief neemt trouwfoto's weg Pietje Puk misleidt politie niet Nieuw meubilair dorpshuis Hoek Drankrijder krijgt boete donderdag 22 mei 1997 van onze verslaggever Harmen van der Werf LEWEDORP - Omwonenden van de spoorlijn bij Lewedorp vrezen de komst van goederen treinen. Zij hebben een brief aan de provincie geschreven, waarin zij bezwaar aantekenen legen eventuele verlegging van ile huidige goederenspoorlijn Slocgebied-Heinkenszand- Eindewege-Goes. Rijkswaterstaat onderzoekt momenteel de toekomst van de goederenspoorlijn naar het Sloegebied. De verwachting is dat het verkeer op die lijn sterk toeneemtOm de goederen stroom te kunnen verwerken, is WOENSDRECHT - De Meteo rologische Dienst van de Ko ninklijke Luchtmacht viert het vijftigjarig bestaan zaterdag 7 juni met een reünie voor ieder een die bij de dienst heeft ge werkt of daar is opgeleid. De reünie wordt gehouden op de vliegbasis in Woensdrecht en woidt onder meer bijgewoond door de commandant tactische luchtmacht generaal-majoor G.F.A Macco en de directeur vanhetKNMI.dr.H. M.Fijnaut. Een belangrijk deel van de na tionale meteo-wereld wordt in Woensdrecht verwacht. De luchtmacht-meteo heeft nauwe banden met het KNMI; veel KNMI-meteorologen volgden er hun eerste trainingen. :Demeteorologische organisatie werd kort na de Tweede Wereldoorlog in het leven ge roepen voor het geven van weer- adviezen aan het militaire luchtverkeer. In een halve eeuw e de dienst uit tot een ge specialiseerd weerbedrijf dat militaire operaties wereldwijd begeleidt. Naast meteo-afdelin- [en op alle militaire vliegbases «schikt de luchtmacht over een eigen weercentrale in Woens drecht. elektrificatie nodig. De ham vraag is of de huidige spoorlijn door Heinkenszand en Einde- wege nog de allerbeste vei-bin- ding is. Bij Eindewege sluit de goederenlijn aan op de hoofd verbinding Vlissingen-Roosen- daal. Bewoners van Heinkens zand en Eindewege klagen al jarenlang over overlast. Vandaar dat Rijkswaterstaat ook twee alternatieven bekijkt: een omlegging van de goederen spoorbaan bij Heinkenszand en een geheel nieuw tracé. Dat nieuwe tracé leidt van het Sloe gebied in principe door de Quarlespolder en sluit tussen Amemuiden en Lewedorp op de hoofdspoorbaan Vlissingen- Roosendaal aan. Geluidsoverlast Bewoners van de Nieuwe Kraayertsedijk, Oranjeplaat- weg, Dwarsweg en Noordweg vlakbij Lewedorp hebben met die oplossing de grootste moei te. Hun woningen staan in de omgeving van de spoorbaan, die momenteel alleen voor perso nenverkeer (stoptreinen en sneltreinen) wordt gebruikt. Zij zeggen daarvan al veel hinder te hebben door geluidsoverlast en trillingen. Goederentreinen zullen de pro blemen verergeren, vrezen zij, en tot daling van de waarde van hun huizen leiden. Zij maken zich echter meer zorgen over de veiligheid van de goederen transporten. Over het spoor worden onder meer chemicaliën getransporteerd. Bij Lewedorp bevindt zich een drukke spoor wegovergang met verkeer naai en van het Veerse Meer. 'Een eventuele botsing met een goe- derentein zou rampzalige ge volgen kunnen hebben', aldus de briefschrijvers. Mevrouw S. Buise-Janse treedt op als woordvoerster van de be woners. Zij onderkent dat er een oplossing moet komen voor de problematiek in Heinkenszand en Eindewege. „Maar het pro bleem hoeft ook niet naar ons verlegd te worden. Wij vinden het huidige treinverkeer meer dan genoeg. Rijkswaterstaat werkt aan een startnotitie over de goederen- lijn van en naar het Sloegebied. In dat verband zal nog een in formatiebijeenkomst worden gehouden voor omwonenden. Op de nieuwe afdeling van Reptielenzoo Iguana staan enkele kunststof modellen van de grootste reptielen die ooit zijn gevonden. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Wie een idee wil krijgen van hoe groot reptielen en geleedpotigen kunnen worden, kan voortaan een kijkje nemen op de nieuwe afdeling met gigan ten van Reptielenzoo Iguana in Vlissin- gen. Hier staan enkele kunststof modellen van de grootste reptielen die ooit zijn gevon den. Vooral de 8,63 meter lange krokodil is angstaanjagend. Maar ook de 250 kilo gram zware landschildpad en de enorme lederschildpad mogen er wezen. Andere gevreesde reuzen, zoals een twintig meter lange netpython. zijn op ware grootte na geschilderd. Soortgenoten krijgen van de mens meestal niet de gelegenheid om uit te groeien tot zulke gigantische exempla ren. Jubileum De opening van de 'gigantenzaal' valt sa men met een jubileum van de reptielen zoo. Op 19 mei is het vijftien jaar geleden dat Iguana werd geopend. Beheerder Ad Bom begon Iguana in het oude gei-echtsgebouw aan het Bellamy- park. In de kelder en op de begane grond werden werden slangen, hagedissen, schildpadden, amfibieën en later ook kro kodillen ondergebracht. Al snel moesten ook de twee verdiepingen worden ge bruikt. Op een speciale quarantaine-af deling werden in beslag genomen dieren opgevangen. Babykamer Sinds 1986 is er ook een speciale babyka mer waar al talloze kleine reptielen het licht hebben gezien. Zes j aar geleden vond een grote verbouwing plaats en werd het oorspronkelijke pand uitgebreid met twee aangrenzende schoolgebouwen. In juni 1993 werd de fors uitgebreide en ge moderniseerde Iguana, die inmiddels on derdak biedt aan de grootste verzameling reptielen in Europa, officieel heropend. GOES - Het Juliana Welzijn Fonds heeft de Stichting Open Huis Goes tienduizend gulden toegekend voor het project noodopvang. Met het geld gaat de stichting een noodopvang unit inrichten in het nieuwe Leger des Heilsgebouw aan het Ravelijn de Groene Jager. „Die tienduizend gulden was pre cies het bedrag dat nog op onze begroting ontbrak. We zijn er heel blij mee", aldus Open Huis-woord voerder J. Priester. De noodopvang is bestemd voor mensen die om wat voor re den dan ook plotseling hun huis zijn uitgezet. Het nieuwe Le ger des Heilsgebouw, met daax-in de noodopvang, opent op 1 september. WEMELDINGE- Het diaconaal centrum In de Vrijheid opent zaterdag 24 mei officieel zijn deuren in Wemeldinge. In het centrum is plaats voor de opvang van vijftien alcoholisten en drugsverslaafden. Na een aantal maanden proefdraaien en een aantal aanpassingen aan het gebouw aan de Prinses Bea- trixweg is het zaterdag tijd voor de officiële opening en open huis. De openingshandeling wordt om 12.30 uur verricht door burgemeester G. C. de Groot van Kapelle. Na de opening (van 13.00 tot 14.00 uur) en kort daarvoor (11.15 uur) zijn er rond leidingen door het gebouw, 's Middags zijn er spreekbeurten over 'Verslavingsoorzaken en oplossingen', 'Opvangwerk' en 'Straathoekwerk'. Belangstellenden die een kijkje willen ne men zijn tussen 11.00 en 17.30 uur welkom. OOSTBURG - Een bewoner van de Pallas in Oostburg ont dekte dinsdagmorgen dat zijn trouwboek met negatieven en foto's was gestolen. Daarnaast werden onder meer sieraden, cd's en een cd-speler ontvreemd. MIDDELBURG - 'Pietje Puk', dat is de naam die een 29-jari- ge man uit Goes aan de politie opgaf. Hij moest dit bezuren met een boete van 165 gulden, die hem werd opgelegd door de kantonrechter in Middelburg, voor het opgeven van een valse naam. In het proces-ver baal is te lezen dat de man op 6 juni 1996 om 2.45 uur in een café in Goes aangehouden werd. Op de vraag 'Wat is uw naam?', antwoordde hij met 'Pietje Puk'. „Bij nader onderzoek bleek dit een valse naam te zijn", aldus het proces-verbaal. De man, wiens echte naam door de politie achterhaald is, verscheen overigens woensdag niet op de zit ting om zijn zaak te verdedigen. Hij werd daarom bij verstek veroordeeld HOEK - Het dorpshuis in Hoek kan nieuw meubilair aan schaffen. Het Juliana Welzijn Fonds heeft hiervoor een bij drage van 14.000 gulden beschikbaar gesteld. Met dit geld, aangevuld met een fiks bedrag uit de eigen spaarpot, kan de Stichting Dorpshuis Hoek op zoek gaan naar 25 tafels en 150 stoelen. Een investering van zo'n dertigduizend gulden, aldus woordvoerder R. J. H. Mulder, die blij is met de gift „Hetoude meubilair is dringend aan vervanging toe. We hebben er zo'n twintig jaar mee gedaan." TERNEUZEN - Een 22-jarige automobilist uit Destelbergen (België) kreeg in dejiacht van dinsdag op woensdag een boete van 350 gulden, omdat hij rond kwart over twee onder invloed van alcohol over Achter de Kerk in Temeuzen reed. De man had de hoeveelheid toegestane alcohol in bescheiden mate overschreden. 'k van Johnny Beerens. foto's Ruben Oreel vanonze verslaggever jjichard Hoving MIDDELBURG - Wat kiest het Zeeuwse Publiek als favoriete kunstwerk? Het ant woord op deze vraag wordt de komende an derhalve week gegeven op de tentoonstel- "ug Selectie Nieuwe Kunstwerken 1997 ton de Stichting Kunstuitleen Zeeland in «et souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek Middelburg. De Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ) «staat 25 jaar. „Een goede aanleiding om oe selectie van de nieuwe collectie eens op een andere manier aan te pakken", zegt co- '.,i ^inator M. van de Wiel. Voor het eerst g Jest niet alleen een commissie van deskun- teen kunstwerken voor de collectie 1997, g, jtaar hebben ook de deelnemers aan de jjntstuitleen een stem in het kapittel, a* heeft uit honderden foto's en dia's f'.Werk van de 56 kunstenaars uit Zeeland, jrt ^"Holland en Noord-Brabant gekozen. lJ Jbtiro 360 kunstenaars hadden documen- 6!le over hun werk opgestuurd, maar dat Jas te veel om tentoon te stellen. Daarom t^It de SKZ een eerste keuze gemaakt", al- -* '*s Van de Wiel. Deze voorselectie is op de "^toonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek qo ?zi*n. 13 1 ktmstuitleenpubhek kan tot en met 31 ,fl aangeven welke kunstwerken uit de 'l)j ^peloctie in de nieuwe collectie van de j pZ moeten worden opgenomen. De 25 'erken met de meeste stemmen worden er meer door de stichting gehuurd of ffiï Jj&okocht. De leners die een stem hebben 'gebracht op een van de 25 maken kans jt j a "Un favoriete kunstwerk twee maanden jö 131,5 thuis aan de muur te hangen of op de ^t te zetten.De overige schilderijen, teke- Schilderij van Marcel Robbe. ningen, foto's en beeldhouwwerken van de collectie 1997 worden door de selectiecom missie van de SKZ uitgekozen. Volgens Van de Wiel is dit nodig om ook de meest recente kunst een kans te geven. „Deskundigen zijn nu eenmaal toch beter op de hoogte van het totale aanbod in de Nederlandse heden daagse kunst.De criteria van de commissie zijn ondermeer kwaliteit, diversiteit en uit leenbaarheid. „Uiteindelijk komen we waarschijnlijk uit op ongeveer honderd werken." Uit een onlangs gehouden publieksonder zoek door het bureau Plasschaert Quality in Research en Interview bleek dat de Neder lander de voorkeur geeft aan abstracte kunst. „Het mooiste schildeiij is klein en een beetje new age-achtig. De kleuren vloeien in elkaar over Blauw overheerst." Van de Wiel is nieuwsgierig of het Zeeuwse publiek het landelijke beeld gaat volgen. „Ik denk het overigens van niet. De afgelo pen jaren is ons gebleken dat vooral de figu ratieve kunst in Zeeland in de belangstel ling staat." De keuze van het publiek en de selectiecommissie is vanaf 3 juni eveneens in de Zeeuwse Bibliotheek te zien. Selectie Nieuwe Kunstwerken 1997, tot en met 31 mei. Aanwinsten selectieronde en publiekskeuze 1997, 3 t/m 14 juni, Souterrain Zeeuwse Biblio theek Middelburg. van onze verslaggever Richard Hoving MIDDELBURG - Een kistje met daarin vragen over de schilde rijen van Reimond Kimpe en de materialen die de Belgisch- Zeeuwse schilder gebruikte. Dit is het nieuwste wapen in de strijd van het Zeeuws Museum om een bezoek voor de jeugd in teressanter te maken. Het Zeeuws Museum ontwik kelt de laatste tijd met enige re gelmaat educatieve projecten voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Volgens hoofd com municatie D. Zelders is het mu seum min of meer verplicht aan dacht aan de jeugd te besteden. „Veel gezinnen met kinderen bezoeken het museum. Daar naast zijn we ook de besteming in Zeeland voor veel mensen als het slecht weer is." Ondanks het belang van leerprojecten en de belangstelling hienypor, heeft het Zeeuws Museum geen apar te educatieve dienst. „Ik doe het erbij",.zegt Zelders. „Daarom is het ook pas nu, een maand na het begin van de exposite, dat er een project rond het werk van Kimpe begint." Variant Kimpe's Kistje is een vai'iant op de Zeeuwse museumkist waar mee de afgelopen twee jaar door meer dan 75 scholen is gewerkt. De twee zwarte kistjes, versierd met de karakteiistieke visjes die Kimpe schildex'de, zijn in op dracht van het museum ge maakt door Dorine Pruys van der Hoeven. Naast spel- en doe- opdrachten over de schilderijen van Kimpe heeft de Amster damse kunstenares materiaal waarmee de schilder werkte in de kistjes gestopt. „In een muse um mogen kinderen normaal gesproken nergens aankomen. Dat ze nu daadwerkelijk iets in hun handen mogen houden, vin den ze prachtig." In groepjes van vijf tot zeven deelnemers kunnen de kinderen met de kist jes langs de vijftig schilderijen op de tentoonstelling Reimond Kimpe 1885-1970De gulden middenweg lopen. Ondergeschoven Volgens de Amsterdamse kun stenares is educatie een onder geschoven kindje in het beleid van het Zeeuws Museum. „Een museum zonder educatieve dienst dat kan eigenlijk niet." fruys van der Hoeven heeft ge probeerd op een beschouwelijke manier de jeugd bij de schilde rijen van Kimpe te betrekken. Een goed voorbeeld hiei*van is volgens haar de vraag over het doek waar twee Zeeuwse vissers op staan afgebeeld. „De vraag hierbij is: 'Hoezaljij je buurman schilderen?'." Het antwoord van de kinderen luidt meestal dat ze dan zouden schilderen wat ze zien, legt Pruys van der Hoeven uit. ..Kimpe deed dat anders. Hij schilderde niet één persoon, maar het karakter van een groep mensen, weergegeven in een of twee personen." De vragen zijn niet eenvoudig, erkent de kunstenares. Het is volgens haar dan ook niet erg als de infoiTnatie niet direct tot de jeugd doordringt. „Het kan geen kwaad als het kwartje pas later valt. Zolang er maar over de schilderijen wordt nage dacht." I). Zelders van het Zeeuws Museum en Kenneth Kik niet de leskist foto Ruben Oreel van onze verslaggever Herre Stegenga BURGH-HAAMSTEDE Meer dan honderd kunste naars uit binnen- en buiten land presenteren zich volgen de maand op ruim 25 locaties in de Schouwen-Duivelandse Westhoek tijdens de Kunst- schouw. De vierde editie van dit culturele evenement wordt vrijdag 13 juni geopend door commissaris van de koningin W. T. van Gelder en duurt tot en met zondag 22 juni. Het eerste exemplaar van het Kunstschouw-magazine werd woensdagmiddag ge presenteerd in Zierikzee. Dit jaar wordt de nadruk ge legd op de relatie tussen kuixst en natuur De Kunstbus, die voorheen een rondje maakte langs alle locaties, zal door een gebrek aan belangstelling niet meer rijden. Daarvoor in de plaats komt oen fietsroute. Volgens Fred Kiel. secretaris van de Stichting Kunst- schouw, hebben enkele fiet- senverhuurders in de West hoek zich bereid verklaard ook op zondag de zaak te ope nen. Overigens is de kunstvei ling eveneens geschrapt Het aantal kunstenaars is in vergelijking met vorig jaar vrijwel gelijk gebleven. Toch meent Kiel dat het niveau weer hoger is. Onder de deel nemers bevindt zich bijvoor beeld de in Zweden woonach tige Nederlander Hans Verduijn (werk van hem is te zien in Hotel Bom in Haam stede). Een grafiker met een 'indrukwekkende expositie- lijst', aldus Kiel. Dit geldt ook voor Wil Wiegant uit Utrecht (show room Dijkman in Haamstede). Zijn schilderijen hingen on der meer in Spanje en New York. Andere bekende namen zijn Clemens Briels en Jeroen Krabbé. Werk van hun hand is te bezichtigen aan de Ligus- teiiaan 6 in Nieuw-Haamste- tde. Het aantal locaties is even eens hetzelfde gebleven. Wel zijn er enkele veranderingen. Zo wordt de voormalige toe- ristenkerk De Ark in Rencsse opengesteld voor het kunst minnende publiek. Een bij zondere plaats waar een diversiteit aan stijlen te be wonderen zal zijn. vertelt Kiel. Ook het voormalige ge meentehuis aan de Klooster- weg wordt gebruikt. Een 'lek ker groot gebouw' waar heel wat kunst kan worden uitge stald of opgehangen, meent de organisator.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 17