Marktbus verlaat Middelburg Eigen rol voor kerkorgel PZC Vliegenplaag lijkt te zijn bedwongen GroenLinks en D66 Middelburg willen meer inspraaktijd zeeland 15 Experiment mislukt door geringe belangstelling Demonstratie van leven in negende eeuw EG-subsidies visserij stokken Politie schort formeel overleg op Busroute lijn 28 gewijzigd Versmarkt Zierikzee maakt kans Openstaande boete geïnd Experiment verkoop goedkopere huurhuizen in Goes en omgeving Bei Kok schrijft dorpslied voor Hoedekenskerke donderdag 22 mei 1997 van onze verslaggeefster WISSENKERKE - Ondanks het warme weer van vorige week, lijkt de vliegenplaag de kop ingedrukt. Bergen met kippenmest, veroorzakers van de insectenoverlast, zijn overal afgedekt. De vliegenplaag deed zich voor op verschillende plaatsen in Noord-Beveland en in Hoedekenskerke. Begin mei kwamen er diverse klachten binnen bij de ge meentehuizen in Wissenkerke en Heinkenszand. De vliegen bleken zich bijzonder snel te vermenigvuldigen in kippen mest, die landbouwers in grote hoeveelheden in de open lucht hadden opgeslagen. Een een voudige manier om het ver spreiden van de insecten tegen te gaan, is de uitwerpselen af dekken met folie of zand. De gemeente Noord-Beveland lokaliseerde zo'n 45 bergen met kippenmest, verspreid over on geveer 20 landbouwers. De agrariërs is per brief gevraagd de hopen af te dekken. Een mi lieu-technisch ambtenaar heeft inmiddels vastgesteld dat dat overal daadwerkelijk is gebeurd. Ook bij de gemeente Borsele zijn geen nieuwe klachten meer binnengekomen nadat de betrokken landbouwer is ge vraagd de kippenmest af te dekken. yan onze verslaggeefster Fdith Ramakers MIDDELBURG - Het leek een initiatief dat alleen maar kon slagen, maar op 1 juni verdwijnt de Marktbus toch uit het stads beeld van Middelburg. Het ge- fingc gebruik van het pendel- biisje dat op donderdag en zaterdag van tien tot drie uur rijdt, is daarvan de belangrijk ste oorzaak. Wethouder P. Brak- jnan van Middelburg betreurt hel dat de Marktbus wordt afge schaft, maar hij verwacht dat de bereikbaarheid van de Markt loch meer gediend is met een be tere afstemming van bestaande «sternen, zoals het openbaar en collectieve vervoer. •,0ver de laatste maanden jnaakten op donderdag gemid deld 25 personen gebruik van busje en op zaterdag 19. Paarvan kun je geen chauffeur betalen. Voor de mensen die moeilijk ter been zijn zijn er al ternatieven van de wet voorzie ningen gehandicapten (WVG) om dichtbij de markt uit te stap pen." Met veel ophef werd vorig jaar april de Marktbus begroet. Uit VLISSINGEN Modeshow - Het Leger des Heils ÖlVlissingen houdt maandag 2 juni een modeshow in het eigen gebouw aan de Dr. Staverman- straat 39-41. De kleding die ge showd wordt is allemaal af korn uit de kledingbeurs. De /begint om 19.30 uur. Aan fet einde van de avond is er ge heid om de geshowde kle- te kopen. De opbrengst naar een revalidatiecen trum voor gehandicapte kinde ren en jongeren in het Ghanese Begoro in. een enquête van de gemeente Middelburg en enkele onderne mers was naar voren gekomen dat het wegvallen van lijn 54 in de dienstregeling slecht was ge vallen. De verplaatsing van de bushalte van de Markt, die au tovrij werd, naar de Turfkaai keurde zeventig procent van de bezoekers van de Middelburgse binnenstad af. Halteplaats Het idee van een Marktbus werd geopperd. Marktkoopman en voorzitter van de centrale ver eniging voor ambulante handel Wim de Smit was de drijvende kracht achter de Marktbus. Hij verwoordde het gevoel van ve len dat een jaar zonder een openbare verbinding naar de Markt, lang genoeg was ge weest. ,,Ik kan het billijken dat een gemeente kiest voor een au tovrij centrum. Maar in mijn vi- OOST-SOUBURG - Dorestad- Sibbe uit Nijmegen geeft zater dag 31 mei op de Karolingische burg in Oost-Souburg een de monstratie van het leven in de negende eeuw. Op de burg wordt een klein kampement ingericht met ten ten, vuurplaatsen, een markt en werkplaatsen. Er is onder meer te zien hoe eten werd bereid, kleding en werktuigen werden gemaakt en hoe men zich verde digde tegen aanvallers. De demonstraties worden gege ven van 10.00 tot 16.00 uur. De demonstratie valt samen met de Karolingenmarkt op zaterdag 31 mei. sie zul je dan het openbaar vervoer moeten verbeteren. De halte Markt is altijd de beste halteplaats van heel Zeeland geweest. Die werd weggehaald en daardoor zijn we zeker veel oudere mensen kwijtgeraakt. Van klanten uit Klarenbeek heb ik gehoord, dat ze nu de bus pakken die voor het winkelcen trum van Dauwendaele stopt. Ze kiezen voor het gemak, dus niet voor winkelen in het cen trum." De eerste donderdag vorig jaar in april opende burgemeester mr. D. C. B. Burgers de buslijn vanaf de Koestraat naar de Markt. Hij beloofde het initia tief van de marktkooplieden over te nemen, wanneer de proef was aangeslagen. Op de ope ningsdag maakten 270 mensen gebruik van de bus. Het gemeentebestuur nam na zes weken de financiering van de voorziening over van de marktkooplieden. „Daarna is het ingezakt, terwijl we zes we ken veel gebruikers hadden ge had. Ik vind dat je ook je schou ders permanent onder iets moet zetten om een experiment te la ten slagen. Dat is niet gebeurd", vult De Smit aan De terugloop heeft Brakman verbaasd. „Maar ik denk dat doelgroepen die zich kunnen beroepen op de WVG, gebaat zijn met van deur tot deur ver voer, zoals de combi-tax. Die vervoerswijze met betere af stemming op openbaar vervoer heeft de toekomst. De haltes aan de Turfkaai, Looierssingel en Sint-Janstraat, zijn goede ver vangers van de Markt", merkt Brakman op DEN HAAG - Minister J. van Aaiisen (visserij) geeft de inge wikkelde Europese regels voor visserijsubsidies deschuld van de trage uitbetaling door zijn ministerie. Hij heeft eind vorig jaar een accountantskantoor ingescha keld om verdere vertraging te voorkomen, schrijft hij aan het Productschap Vis. Dat had geklaagd dat het ministerie er al 2,5 jaar over doet om Brusselse miljoenensubsidies naar Ne derlandse vissers door te sluizen. Het productschap heeft een groot deel van de subsidies voorgeschoten. Van Aartsen heeft hij inmiddels zijn handtekening gezet on der een aantal gemeentelijke projecten. Welke dat zijn, kon het ministerie dinsdag niet zeggen. De visserij projecten waarvoor Brussel onder meer geld heeft gegeven zijn het in stalleren van black boxen op mosselschepen, het uitbaggeren van de Korringa-werf in Yerseke en het ruilen van percelen tussen garnalenvissers en mosselkwekers in de Waddenzee. MIDDELBURG- Korpsleiding en ondernemingsraad van de politie Zeeland hebben het formeel overleg opgeschort om duidelijkheid te kunnen krijgen over de interpretatie van de wet op de ondernemingsraad. De belangenbehartiging van het personeel geschiedt sinds kort niet langer via een dienst commissie maar een ondernemingsraad. Tij dens het eerste formele overleg in de nieuwe structuur con stateerden de deelnemers dat er met name op het gebied van het instemmings- en adviesrecht verschillende interpretaties van de wet mogelijk zijn. In afwachting van een advies van een extern juridisch adviseur is het formele overleg thans op geschort. Politiewoordvoerder Henk Kramer benadrukt dat er geen sprake is van een conflict SCHORE - De busroute van lijn 28, Kapelle-Hansweert, is ge wijzigd. Het onveilige traject langs de Schoorse Zeedijk wordt voortaan gemeden. In plaats daarvan zal via de Ka- naalweg worden gereden. Op die manier kan bovendien een halte in gebruik worden genomen voormensen die van Hans- weert naar Schore willen reizen. Die nieuwe halte is geplaatst aan de Kaai, ter hoogte van de Haaimeet. Vanaf 1 juni zullen er bovendien nog meer wijzi gingen komen in de dienstregeling van lijn 28. De lijn zal dan vaker rechtstreeks tussen Goes en Schore-Hansweert gaan rijden, waardoor mensen niet zo vaak hoeven over te stappen in Kapelle. ZIERIKZEE - Het plan voor een 'versmarkt' aan het Haring- vlietplein in Zierikzee is nog niet geschrapt. Blijkt de Super toch genoodzaakt te vertrekken dan wil bakker C. W. Verwijs alsnog het gezelschap zoeken van een slager en een groente en f ruitspecialist. „De vergunning heb ik immers alSlager P. Pouwer, die bij Venvijs zou intrekken, meldde vorige week dat het plan van de baan was omdat de bakker de verbouwing fi nancieel niet rond kon krijgen. Dit is echter niet waar, meldt Venvijs nu. „De Super heeft ons gewoon gedwarsboomd. Wij waren al een jaar bezig met de voorbereidingen voor een versmarkt toen de Super plotseling kwam, zonder vergunning, niets. Toen besloten wij voorlopig te stoppen." SCHOONDIJKE - Een 27-jarige Vlissinger werd in de nacht van dinsdag op woensdag om 0.40 uur aangehouden op de Willemsweg in Schoondijke, omdat hij een boete van 1025 gulden had openstaan. Na het betalen van de boete kon de man zijn weg vervolgen. van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwer king (RWS) begint een experi ment met de verkoop van goedkope en middeldure huur woningen in de oudere Goese wijk Oost en in Wilhelmina- dorp. Later zal deze verkooppo- liliek ook worden toegepast op de naoorlogse wijk West. Ach terliggend idee is dit soort wij ken 'leefbaar en woonbaar' te Souden door een mix van koop- en huurwoningen te scheppen. Volgens RWS-directeur J. F. J. Franken staat het sociale leven eronder druk door het wat een zijdige huurdersbestand. „Met destrategische verkoop van wo ningen willen we zulke wijken nieuwe impulsen geven." Welke woningen in welke stra ten specifiek voor verkoop in aanmerking komen, weet de Woningcorporatie nog niet. Het verse idee is nog een punt van overleg met de gemeente Goes. De RWS overweegt om nog ver der te gaan dan louter de ver koop van huurwoningen. „Ik sluit niet uit dat we ook de plat tegronden van huurwoningen veranderen dat zowel ouderen als gezinnen een huis van hun gading in de 'tyk kunnen vinden. Op die ma nier creëer je een ideale samen stelling die de buurt, naar wij venvachten, meerwaarde geeft. Zelfs sloop en herbouw op de zelfde plaats sluiten we niet int." Vergrijzing De RWS wil in Oost beginnen Ndat de vergrijzing daar hard j&sigt toe te slaan. „Het gevaar 1^ bestaat dat het een slaperige wijk wordt." Ouderen zitten naar helemaal niet op te wach- ien Dat blijkt wel uit de belang- paling voor appartementen bijvoorbeeld de Oostwal. "ranken: „Niet alleen omdat winkelcentrum vlakbij is. >ee. daar is beweging, leven." N1 Wilhelminadorp verrijst 'ks nieuwbouw bij de I. G. J. :an Boschstraat, met zowel touw in de vrije als in de huur- jtotor. De RWS, verantwoorde- voor het laatste segment, een koppeling met de be lande voorraad huurwonin- Pninhet dorp. „Vijf tot zes wo- wngen willen we verkopen om JT. ^'eer die monotonie in de •pale opbouw te doorbreken. e opbrengst zetten we geheel of deels in voor de altijd moeilij ke financiering van huurwonin gen in de nieuwbouw. Zo probe ren we met dezelfde gulden twee doelen te bereiken." Bij de verkoop van goedkope huurhuizen zal de RWS het in komen van de gegadigde toetsen om na te gaan of die voldoende geld opzij kan leggen voor on derhoud. „Het is misschien wat bevoogdend, maar er zijn ge noeg voorbeelden van mensen die in grote problemen zijn ge raakt", zegt Franken. De corpo ratie overweegt de mogelijkheid om kopers van huurwoningen - in de praktijk krijgen huidige huurders een aanbod met kor ting - een onderhoudspakket aan te bieden. Leegstand Verkoop van huurwoningen is een middel om een buurt weer nieuw leven in te blazen, maar in de praktijk ook noodzaak om leegstand terug te dringen. De lage rentestand maakt het aan trekkelijk om een dure huurwo ning te verruilen voor een koop huis. Zo'n 100 tot 125 Goese huurwoningen wachten mo menteel op nieuwe bewoners. Banken, pensioenfondsen en corporaties zijn gedwongen hun bezit mondjesmaat te verkopen. De RWS bijvoorbeeld heeft het afgelopen jaar 67 huizen van de hand gedaan. Voorzichtigheid is echter het credo. „Je moet op passen waar je en hoeveel je ver koopt en het tempo niet te hoog opschroeven, want als het eco nomisch tij keert, zit je zo weer met een tekort aan bepaalde huurwoningen. Als corporatie moet je ook zorgen dat je je eigen organisatie niet in de problemen brengt door een fors teruglo pende woningvoorraad. Daar om is compensatie van belang, bijvoorbeeld door overname van bejaardenwoningen in Wol- phaai-tsdijk." Trend De corporatie werkt voorts in toenemende mate samen met zorginstellingen, in vaktermen 'combiprojecten' genoemd. Het woonzorgcentrum Meuleweie in Wolphaartsdijk is daarvan het ultieme voorbeeld. De RWS gaat zich bekommeren om de woningen van de Stichting Ou derenzorg Kapelle en neemt ook tien seniorenwoningen aan het Goese Beukenpad over van de Stichting Ter Weel. Dat is de trend: verhuur door de woning corporatie en zorgleverantie door zorgcentra. foto Willem Mieras Van Putten houdt van het Kapelse orgel: „Het heeft een warme, romantische klank." H. G. van Putten veertig jaar organist in Kapelle van onze verslaggeefster Caroline Moerland KAPELLE - Orgelmuziek moet een zelf standige rol kunnen spelen tijdens een kerkdienst, vindt H. G. van Putten. „Het instrument is er niet voor het muzikale be hang." De vaste organist van de Neder lands-Hervormde kerk in Kapelle viert dit jaar zijn veertigjarig jubileum met een aantal concerten. Van Putten bespeelt het instrument al sinds hij elf was. „Mijn vader was vervan gend organist in de Nederlands hervorm de kerk van mijn woonplaats Nieuw-Beij - erland. Ik begon met het spelen voor de dienst, na de dienst, één lied tijdens de dienst en zo steeds meer." Het jeugdige ta lent bleef niet onopgemerkt. 'De gemeen te hoort mijn zoontje liever dan mij' staat er boven een krantenartikel uit 1957 Het was dan ook nii?t verwonderlijk dat Van Putten behalve bij zijn vader, ook el ders orgellessen volgde. In 1971 slaagde hij aan het Rotterdams Conservatorium voor het solistendiploma, met onder scheiding, en een aantekening voor im provisatie. Vervolens studeerde hij vier jaar in Wenen aan de Hochschule für Mu- sik und Darstellende Kunst. Overigens bleef hij gedurende die tijd verbonden aan diverse kerken. Beiaardspel Zo werd hij op 23-jarige leeftijd benoemd tot organist in De Dom in De Lier. Daar kreeg hij de gelegenheid zijn muzikale ta lent te benutten voor het beiaardspel. Ook op dat gebied haalde hij in 1982 het solis tendiploma. Hij werkt nu als stadsbeiaar- dier in Middelburg, Vlissingen en Spijke- nisse. Ook is hij sinds 1988 de vaste bespeler van het Batz-Witte-orgel in Ka pelle „Het is fijn om een eigen orgel te hebben", zegt Van Putten. „Zo'n mooie kerk en vooral ook de akoestiek in de ruimte wer ken inspirerend. Dat hoort gewoon bij de orgelklank. Ik ben daar erg gevoelig voor." Niet alleen de Kapelse kerk bevalt hem goed, ook het orgel is volgens Van Putten heel bijzonder „Het heeft een warme, ro mantische klank. Dit orgel is niet scherp, maar juist heel rond van toon. Dat was de trend van bouwen halverwege de vorige eeuw. Het leent zich ook uitstekend voor de gemeentezang." Bijzonder aan het or gel is het zogenoemde aangehangen pe daal. Daardoor kunnen de toetsen van de handklavieren onafhankelijk van het voetklavier worden bespeeld. Welke muziek op zondag in de kerk wordt gespeeld, bepaalt Van Putten in overleg met de predikant en de cantorij. De orga nist tracteeil de kerkgangers regelmatig op ingewikkelde composities. „Dat krij gen ze ook wel eens over zich heen, ja. De één wil een moeilijk stuk. de ander hoort liever volksliedjes. Je kunt het toch niet iedereen naar de zin maken." Van Putten kiest persoonlijk voor 'stijl' in de kerk. „Het moet niet goedkoop worden. Orgel spelen is een vak dat ik heb bestudeerd en dal moet vakkundig worden beoefend. Ze willen tenslotte een vakman en geen amu sement." Nederlands Hervormde kerk Kapelle, jubile umconcert H. G. Van Putten, 23 mei, 20 uur. Werken van Mendelssohn Bartholdy, Reger, Guilmant, Widor, Saint-Saëns en Dupré. Van Putten geeft 3 september ook een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. van onze verslaggever Ab van der Sluis MIDDELBURG - GroenLinks en D66 in Middelburg willen dat insprekers meer tijd krijgen om hun verhaal te vertellen tijdens commissievergaderingen. Be woners hebben nu slechts vijf minuten de tijd om hun grieven en opmerkingen te uiten. De twee politieke partijen willen dat insprekers nog eens drie mi nuten spreektijd krijgen, nadat de commissieleden en de ver antwoordelijke wethouder aan het woord zijn geweest. Zij heb ben een initiatiefvoorstel inge diend, dat maandag 2 juni aan de orde komt tijdens de maan delijkse raadsvergadering. Voorafgaand aan de behande ling van een agendapunt mogen insprekers vijf minuten het woord voeren. Daarna is het de beurt aan de commissieleden, die de bewoners vragen kunnen stellen en zelf hun politieke standpunt kunnen bepalen. Als laatste gaat de wethouder in op de reacties van de commissiele den. De inspreker mag niets meer zeggen. Knarsetandend De commissieleden zijn gewend aan die strenge vergaderregels. „Vaak zie je mensen, die het woord hebben gevoerd - als de wethouder een reactie heeft ge geven - knarsetandend zitten De inspreker kan dan helemaal niet meer reageren. De wethou der kan de meest gruwelijke za ken beweren, maar een correctie daarop door de inspreker is er niet", vindt GroenLinks-raads- lid W. Ai-don. Volgens het raadslid is inspraak van belang voor de besluitvor ming, omdat het standpunt van de commissie nog niet vast ligt. „Sterker nog: wij kennen ook niet alle facetten. Het is voor mensen natuurlijk ook onmoge lijk om alle acht partijen te be naderen. Natuurlijk zijn er din gen dje wij wel weten, maar inspraak helpt altijd.Als voor beeld noemt Ardon de inspraak tijdens de tijdelijke verhuizing van Midgard en de herinrich ting van de Markt. Insprekers werd toen min of meer na de eer ste rond de mond gesnoerd. „Er is toen zoveel informatie over tafel gegaan, dat het zowel voor de inspreker als voor mij als commissielid goed is om nog met een reactie te komen." D66 en GroenLinks stellen de overige partijen voor om de in- spreektijd met drie minuten te verlengen. Na de eerste ronde - als de commissieleden en de wethouder hun zegje hebben gedaan - zouden de insprekers opnieuw het woord mogen voe ren. Ardon: „Het zou ook goed zijn om voorafgaand aan de raadsvergadering nog inspraak te hebben, maar nu al wordt het wel eens elf of twaalf uur 's avonds." HOEDEKENSKERKE - Of be woners het spontaan zullen aanheffen op een verenigings avond, is nog de vraag. Maar dat voortaan op Koninginnedag 'Hoedekenskerke aan de Schel de' klinkt, zit er dik in. Schrijver van dialectverhalen en liedjes Bei Cok dichtte een lofzang op het Borselse plaatsje. Initiatiefnemer J. Roelse deed inspiratie op bij een optreden van Marie-Cécile Moerdijk. Zij zong 'Het kan verkeren, het kan vergaan, maar ons Zeeland blijft bestaan'. Hij benaderde daarna Bei Cok. Die veranderde het woord 'Zeeland' uit het re frein in 'Hoedekenskerke' en schreef op het dorp toegespitste coupletten. De eerste regel: 'Hoedekenskerke aan de Schel de, is ons dorpje klein en fijn.' Bewust is er niet gekozen voor een tekst in dialect. Roelse: ..Het lied is ook voor de niet-Zeeuwse inwoners bestemd." Of de lof zang op Hoedekenkserke een plek zal krijgen binnen de ge meenschap, moet nog blijken. Het is al wel gezongen tijdens een avond van de muziekveren i - ging Con Amore en op Konin ginnedag. Roelse: VLISSINGEN Fancy fair - De wijkgemeente Binnenstad houdt op zaterdag 24 mei van 10.00 tot 16.00 uur een fancy fair in en rond de Pe- truskerk in Vlissingen. De op brengst is voor het eigen jeugd werk en de stichting 'Kinderen in de knel'. Gebrek aan belangstelling heeft de Marktbus in Middelburg de das omgedaan. fotoarchief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1997 | | pagina 15